He Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 November 1937 Derde Blad No. 23821 Lord Halifax op de jachttentoonstelling te Berlijn Een ongelooflijke affaire in Frankrijk Groote wapenvondsten „Het is te hopen, dat ik met vriendelijker buit thuis kom". id1 jBUITENL. weekoverzicht ■yjlEN VERHULLEN DEN POLITIE KEN HORIZON. dichte sluier ligt over de Eun-opeesctoe en het is niet te voorspellen, wat plotte daarachter te voorschijn zal ko- Alles is in nevelen gehuld. Neem om jjgjjinen het bezoek van lord Halifax Duitsehlamd. Hij heeft daar gesproken von Neuratih, met Goering en met den mr in hoogst eilgen persoon. Omtrent resultaat is nog geen enkel vertrouw- bericht binnen, terwijl wij dit schrij- Vast staat evenwel, dat alle kwesties aangeroerd; lord Halifax diende toch als voorpost, om te polsen of er (tóMjfc reden bestaat tot verder gaande iprelangen. Daarvoor was deze Engelsche pant bij uitstek geschikt, gelet op zijn 'ie relaties met Duitschers! Het heet, als barometer omtrent den afloop der jrekingen mag gelden, of von Neurath an niet naar Londen wordt genoodigd. is niet zoo slecht bekeken, al zouden niet gaarne dit als eenlg punt van ivast zien aangemerkt! :n oogenblik scheen het, dat de reis van lord nog zou worden afgewimpeld, een Engelsch blad een voor Duitsch- weinig vleiende beschouwing aan het óek had gewijd, maar gelukkig heeft geste geen gevolgen gehad, zooals wel vroeger het geval is geweest. Het zou I ook te ver gaan, dat een blad zou men ingrijpen in het lot van Europa armeae echter allerminst zij gezegd, dit nimmer heeft plaats gevonden Kustig afwachten blijft nu maar de idsciiap. [oezeer overigens de gansche wereld vol imlngen is geladen, blijkt wellicht het lelijkst uit de argwaan, die zelfs in i-rianden kring omtrent dergelijke bezoe- aan den dag,wordt gelegd. Italië b.v., Duitschland's bondgenoot in alle om- ïdigheden, naar het zoo mooi heet, oude zich ietwat ongerust over dit sche bezoek aan Berlijn, te meer, waar Britsch-Italiaansche besprekingen blijk- nog niet geheel rijp schijnen voor kelijkheid. Wellicht kan In dit opzicht lifax' reis eveneens verhelderend werken, uitscliland en Italië blijven overigens volmondig het economisch systeem autarkie aanbevelen. Of dit nu inder- d zoo noodgedwongen is door de hou der mogendheden, die over de grond- ïen beschikken, is op zijn minst aan htigen twijfel onderhevig. Waarschijn- is, dat de beide dictatuur-landen beschikken over voldoende geld. om op de vrije markt aan te schaffen, zij noodig hebben. Dientengevolge ligt practised voor de hand, dat ook een tiek cachet wordt gehecht aan de inge- Engelsch-Amerikaansche onderhan- [ingen over een handelsverdrag. Reeds is men daarover doende en nu ein- jk op voorzichtige wijze daaraan rucht- rheid is gegeven, mag men gerust aan- ,en, dat het afsluiten van zoo'n ver- tot leven zal zijn gebracht. Gelet op omstandigheden is het niet te verwon- ren, dat er zijn, die in dit verdrag een ad dei democratische landen bij uitne- mdheid willen zien t^en de fascistische ibinatie. Een soort Waarschuwing: wij, beschikken over practisoh het grootste eelte der grondstoffen ter wereld, wij en u dwingen ons naar de oogen te Het is vooralsnog ondoenlijk om te gen, in hoevérre hier de wensch de der der gedachte is! Eveneens van groote beteekenis is het ioek van koning Leopold van België aan eden geweest, anders had de Belgische march dit wei uitgesteld, terwijl de bmetscrisis in eigen land nog niet was Selost. Of zou de liberale minister van at Janson intusschen geslaagd zijn om oplossing te bereiken? Men mompelt over pogingen om het Locarno-paet vervangen door een Westelijk pact, doch hier is de sluier nog niet voldoende [elicht om conclusies te mogen trekken, ieder geval is de Belgische koning in geland zeer hartelijk ontvangen, een vijs, dat Groot-Brittannië de Belgische ■ding om zich los te maken van het ■schot, van Locarno begrijpt en billijkt, fevelig, zeer nevelig, blijft ook de situa- in Midden-Europa. In Oostenrijk her- 'it blijbaar de actie der Nazis, hetgeen voorstanders van een herstel der Habs- o?dynastie den wind in de zeilen blaast. 'Sent zal daarvan juist heden blijken, prins Qtto zijn 25sten verjaardag Otto van Habsburg. „^f^drijk zoekt dientengevolge meer suiting bij Tsjecho-Slowakije en bij ito Oolt m Hongarije schijnt de wind maar zeker in andere richting "?n' al za' premier Daranyi, ver- cv"a door zijn minister van buitenland- tan £pn' de Kanya, spoedig een bezoek «oerlijn brengen. In dit verband trekt Minn ^hgekondigde reis van den Fran- fo Rtap ter Delbos aan Praag, Belgrado In k i sterk de aandacht! Mtap] Verre Oosten blijft de toestand ta™ stationair. Allerlei geruchten wor- fcep Were'd ingeslingerd omtrent po- jjSi1 het conflict tusschen China en b,™ '°t een bevredigende oplossing te tj?' doch successievelijk blijkt, dat r slechts hypotheses zijn zon- ArbWijke waarde. Het gaat den Chi- slecht, zooals ook bewezen wordt Nog meer vertrouwen in het universeele reclamemiddel. Een der voornaamste Amerikaansche fabrikanten van verwarming-sinstal- laties is dit jaar forsdh in dagjbladen gaan adverteeren. De verkoop was tJhans, vóór den aanvang van het herfstseizoen, hetgeen vanzelfspre kend de ibeste verkoopsperiode is voor dezen ondernemer, reeds 30 vooruit op het vorig jaar. Vooral met het oog hierop is het te begrijpen, dat het budget voor dagbladreclame voor het komende jaar nog zal worden uit gebreid. 1436 door het overbrengen der regeering van Nanking naar het binnenland, maar op zichzelf is dat geen reden om zich té ver bazen. Van te voren stond immers vast, dat China alleen zijn heil zou kunnen zoeken in een afmattingspolitiekvan Ja pan en in hoeverre dat succes oplevert, is nog moeilijk te teoordeeien. Juist nn dit opzicht zou C'hina maar al te gaarne hulp ontvangen uit het buitenland, doch deze laat maar al te zeer zich wachten. Welis waar heeft de Brusselsche conferentie een moreel veroordeelend vonnis over het Ja- pansche optreden geveld, doch verder heeft men het nist gebracht. Maandag zal men opnieuw bijeenkomen om te praten, wat verder is te doen, doch op daden behoeft men blijkbaar niet te rekenen, gelet op het feit, dat Eden b.v. niet naar de Belgische hoofdstad terugkeert, doch Malcolm Mac Donald zendt. Nevelen verhullen overal het zwerk! Onze Parij-sche correspondent schrijft: Wonderlijke geruchten deden de laatste dagen te Parijs de ronde, geruchten, die varieerden naar gelang de politieke ge zindheid der' personen, die ze vertelden en die zoo fantastisch leken, dat men ze zonder meer niet gelooven kon. Sinds gis teren zijn eenige feiten echter vast komen staan, die er op duiden ofschoon de bevoegde autoriteiten uiterst karig zijn met haar inlichtingen dat er iets ern stigs aan de hand is. Die feiten zijn: 38 huiszoekingen en 150 politie-opdrachten, een tiental arrestaties, beschuldigingen van complot tegen de veiligheid van den staat, in-beslag-name van een ongeloof lijke hoeveelheid oorlogsmateriaal en mi litaire bewaking der voornaamste ministe- rieeie departementen. Door de zeer groote discretie tier regee- rings- en politie-autoriteiten is het uiterst lastig de waarheid van het veraon- nene in deze fantastischlij kende affaire te onderscheiden, doch het schijnt wel vast te staan, dat deze zaak verre de grenzen overschrijdt van de bijna dagelijksche smokkelarijtjes met. tien revolvers, drie mitrailleuses en enkele honderdtallen pa tronen. We hebben getracht een zoo nauw keurig mogelijk onderzoek in te stellen, doch de inlichtingen, die ons door min of meer bij deze zaak betrokken personen werden verstrekt en die we door de reeds vermelde discretie der autoriteiten niet konden toetsen, lijken ons zoo poütip- romanachtig, dat we ze niet dan met het grootste voorbehoud weergeven. Mocht later blijkfen. dat de waarheid minder ern stig was, dan kan 'in ieder geval de con clusie luiden: Si non e vero. Het eerste hoofdstuk begint een paar weken geleden en speelt zich af op den grooten weg, dien van Genève naar Parijs leidt, niet ver van de Zwitsersch-Fransche grens. Dat begin lijkt erg veel op het verhaal van Klein Duimpje, die broodkor- rels achter zich aan strooide. Dit keer waren het geen broodkorrels, maar pa tronen, die een verstrooide automobilist uit zijn getrukkeerde auto had laten val len en die door douanebeambten gevonden werden. De politie werd gewaarschuwd en patroon na patroon volgend, slaagde men er tenslotte in den automobilist te vinden, een zekeren Jakubiez, die de nog grootere verstrooidheid had bedreven een dik pak adressen in zijn zak te houden. Van die adressen werd heel in het ge heim door de politie een dankbaar ge bruik gemaakt en het gevolg was dezer dagen de eene huiszoeking na de andere. En wat men toen gevonden heeft, grenst aan het ongelooflijke! Het begon te Reuil, een voorstadje van Parijs, waar in een ko kette villa niet alleen wapenen en munitie ontdekt werden, maar ook een onderaard- sche gebetonneerde kelder, waarvan de eene afdeeling klaarblijkelijk als gevange nis. een andere als opere+'ekamer en een derde als zSekenraal was ingericht! Dit had weer tengevolge de arrestatie van den aannemer en zijn meesterknecht, beiden te Dieppe woonachtig en beiden behoorend tot een geheime uitenst-rechtsche organi satie, die door ontevreden en uitgetreden leden der Croix de Feu's was opgericht. Hierop volgde een huiszoeking te ParijS in een groote garage, waar wel een beton nen schuilplaats was ingericht, maar waar geen materiaal werd gevonden. Een paar huizen verder echter ontdekten de politie- rechercheurs in een huis, toebehoorend aan den eigenaar van de garage een vol ledige Roode-Kruis-installatie met draag baren etc. Doch de grootste verrassingen zouden pas volgen in afwachting van mis schien nog fantastischer ontdekkingen, ■mant het schijnt nog steeds crescendo te zullen gaan! De rue Ribera is een kalme, rustige straat In de deftige stadswijk van Autouil. Men vindt hier nog huizen met tuinen, oude heerenhuizen, die hemelsbreed verschillen van de moderne flatwoningen. Alles ademt hier rust en vrede en elk idee aan samen zwering en complot schijnt hier volkomen dwaas en absurd. Toch is nauwelijks een. honderd meter van hier enkele maanden geleden generaal Miller voor het laatst gezienschijn bedriegt wel eens! Min der dan Welk huis dan ook zou dat, het welk het nummer 37 draagt, angstige ver moedens bij de buren gewekt kunnen heb ben. Het is een groot heerenhuis ln aller- merkwaardigsten stijl, een soort mislukte got/hiek met half in den muur ingebouwde kolommetjes bekroond met een) adelaar en een beer, terwijl aan het uiteinde van de goot een duivel zijn vertrokken kop in zijn handen steunt. Men zag er bijna nooit anders dan oude sober-gekleede dames, meestal officiersweduwen, die van een bescheiden pensioentje moeten rondko men, in- en uitgaan, de gasten van het eenvoudige, maar deftige pension. Ze zijn nog niet van haar verbazang be komen, die oude dametjes, die we van middag nu en dan bezorgd voor het raam zagen staan. Want geen harer wist, dat zij boven een waar kruithuis, een volledig arsenaal leefden. Enkele tonnen oorlogs materiaal heeft de politie hier wegge sleept en meerdere militaire vrachtauto's waren er noodig om die gevaarlijke lading te vervoeren. Want gevaarlijk was het in de hoogste mate: heeft men er niet een paar kilogram cheddiet gevonden, die doodleuk naast de kachel van de centrale verwarming waren opgeborgen en die bij ontploffing heel Passy in de lucht hadden kunnen doen vliegen? Wanneer we het lijstje der in beslag genomen wapenen nagaan, dat door de Sureté Nationale he denmiddag gepubliceerd werd. dan blijkt het, dat er niet minder dan 400 handgra naten, klaar voor onmiddellijk gebruik, zijn gevonden, verder 378 dynamietpatro- r.en, 100.000 scherpe patronen, 16 mitrail leurgeweren, 12 geweren en 15 revolvers. En tenslotte het lijkt haast ongelooflijk een paar honderd lichte mitrailleuses. De allergrootste verrassing zou dan pas echter volgen. Terwijl de rechercheurs de kelder onderzoeken, ziet een der politie beambten een gat in den muur naast een wijnrek. Een stuk ijzeren staaf, dat daar ergens op den grond slingert, steekt hij in het gat en dan gebeurt het wonderlijke: het rek schuift van zijn plaats en er ach ter glijdt de muur weg. Het lijkt een be- tooverd kasteel! Maar dan moderne betoo- vering, want achter dien stevig gc'oe ion iseerden muur komt plotseling een modern ingerichte schuilplaats te voorschijn met telefoontoestellen en elkaar kruisende dra den. Is het de commandopost der geheime vereeniging? Op het oogenblik weet men het nog niet en is men met behulp van ge specialiseerde arbeiders der P.T.T. druk zoekende naar de geheimzinnige correspon denten, die op dit net zijn aangesloten. En wie weet, welke verrassingen dit weer brengen kan! Eén ding is echter zeker: da draden komen niet uit op de officieels centrale van deze stadswijk, niettegen staande ze bij het verlaten van het huis tusschen de gewone draden verloren gaan. Dit was het eerste belangrijke arsenaal, dat door de politie ontdekt werd, maar hedenmorgen deed ze een vondst, die mis schien even belangrijk zal blijken. Ditmaal was het geheel aan de andere zijde van de stad en ook al weer in een buurt, waar niemand een samenzweerder vermoeden zou. Vlak bij den schouwburg van het Odéon is het in een straatje, waar heel wat antiquairs hun min of meer kostbare spulletjes tot op de stoep toe ten toon stellen. Ook daar kwam plotseling de po litie binnenvallen bij een kalmen algemeen gerespecteerden heer van 52 jaar, die met zijn even jongere zuster een antiquiteiten- handel drijft. Maar onder die oude meu beltjes werden mitrailleuses gevonden, ge weren en meer dan 20.000 scherpe patro nen. En toen men de antieke kasten eens ging onderzoeken, vond men in de laden gloed-nieuwe uniform-onderdeelen, veld- flesschen en puttees en nog alle mogelijke andere militaire uniformstukken, die zeer zeker geen aanspraak op de betiteling van antiek kunnen maken. Op het oogenblik weet men nog niet, voor welke verrassin gen men nog zal komen te staan, want de inspecteurs hebben den indruk, dat het huis volkomen getrukkeerd is, terwijl de nasporingen in de zeer uitgestrekte kelders uiterst bemoeilijkt worden door den enor- mer. voorraad opgeslagen oude meubelen, die allen stuk voor stuk naar buiten ge dragen moeten worden. Tot nu toe zijn dit de voornaamste re sultaten der tot nu toe uitgevoerde huis zoekingen en het is al heel wat. Maar on willekeurig dringt zich nu de vraag op: wie heeft dit alles betaald? Want het lijdt geen twijfel, dat de uitvoering der ontdekte schuilplaatsen en de aankoop der wape nen een zeer aanzienlijk bedrag heeft_ ge kost. Er worden namen gefluisterd, doch bewezen is er tot nu toe niets, zoodat het beter is te zwijgen en nadere bijzonderhe den af te wachten. En een tweede gedachte komt ook op: zal dit complot niet uiterst schadelijk zijn voor de nationale partijen, die zeer zeker zonder onderscheid door haar tegenstanders voor dit complot tegen de veiligheid van den staat verantwoordelijk zullen worden? Reeds nu wordt in de linksche bladen de heele ban en ach^ terban opgeroepen om pal te staan ln den strijd tegen het fascisme, waarvan nu de bloeddorstige bedoelingen zijn blootgelegd! En men kan er verzekerd van zijn, dat handige propagandisten als de communis ten vooral zich de gelegenheid niet zul len laten ontgaan cr> massale wijze munt te staan uit een comulot als er bewezen wordt, dat er een rom-dot was dat eigen lijk al te kinderachtig was opgezet en al te afhankelijk van de uiterste discretie van alle samenzweerders om te kunnen slagen. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9