Ons Kort Verhaal Het economisch beleid der regeering Het Landbouwcrisisfonds LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 20 November 19]] Het nieuwe gezicht GEMENGD NIEUWS Bij Pijnen Meeningen in de Tweede Kamer De meening der Tweede Kamer i Verschrikkelijk verkeers ongeval te Hillegom. Mevr. van Waveren het doodelijk slachtoffer. Gisteravond omstreeks 6 uur is op de Haarlemmerstraat onder de gemeente Hillegom. nabij de grens van Benne- broek, mevr. v. Waveren, die den weg overstak om naar haar villa „Oostduin" te gaan, tot tweemaal toe overreden. Het staat nog niet geheel vast, of zij te- geen een auto is aangeloopen, dan wel of zij door een auto is overreden. De bestuur der van de auto die haar niet den weg zag oversteken, stopte na een schok en vond toen een dame op den weg liggen, in een plas bloed. Zij gaf toen nog eenige tee kenen van leven. Terwijl omstanders trachtten hulp te verleenen en anderen de bestuurders van passeerende auto's op den drukken weg waarschuwden om uit te wij ken voor de overredene. die midden op den weg lag. heeft een bestuurder van een der wagens dit niet gezien, met het treurige gevolg, dat hij met zijn wagen nogmaals over het lichaam van het slachtoffer is ge reden. De dood is toen direct ingetreden; de ongelukkige was verschrikkelijk ver minkt. Eerst later kon de identiteit van het slachtoffer, de echtgenoote van den heer H. A. van Waveren, vastgesteld worden. De verkeersstoring was groot en langdurig. De politie legde beslag op het lijk, dat naar Huize St. Joseph vervoerd werd en op de beide auto's. De beide bestuurders zijn op het politiebureau verhoord. Het gedeelte van den Rijksweg waar het ongeluk gebeurde, is sinds verscheidene maanden niet verlicht. Dit bemoeilijkte het onderzoek der politie; de omwoners klagen bitter over de duisternis in deze buitenwijk der gemeente. De politie van Hillegom verzoekt een ieder, die getuige is geweest van de eerste aanrijding, zich zoo spoedig mogelijk te willen melden voor het geven van monde linge of schriftelijke inlichtingen. Het treurige ongeval verwekte begrijpelij kerwijs de grootste ontsteltenis. TWEE ARRESTATIES VERRICHT IN VERBAND MET MOORD. De Haagsche politie heeft twee arresta ties verricht in verband met den moord op den Haarlemschen garagehouder Hes, in het voorjaar in de residentie gepleegd. Gisteren zijn belde verdachten met een groot, aantal bezoekers van de automarkt geconfronteerd, aldus meldt de „Haagsche Crt." Het resultaat van deze confrontatie schijnt niet bevredigend te zijn. De politie weigert echter voorloopig elke inlichting. Zijn schoonvader gedood. Familiedrama in Limburg. In den afgeloopen nacht is het te Thorn in Limburg tot een hevige twist gekomen tusschen zekeren Cober en diens schoonzoon R. Cober werd zoo ernstig gewond, dat hij, in het ziekenhuis te Roermond, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. De moraal in het gezin Cober schijnt vol komen zoek te zijn geweest. Cober, die drie jaar geleden op de kermis te Thorn twist kreeg met den mijnwerker Wolter, die zoo ernstig door hem werd gestoken, dat hij aan de verwondingen is overleden, was on geveer een maand geleden voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Toen vannacht zijn schoonzoon R„ in zijn woning kwam, trof hij daar zijn schoonvader aan. die met min der goede bedoelingen bleek te zijn geko men. R. ontstak in hevige woede, greep een schop ei\ sloeg Cober den schedel in. Hier na heeft hij zich bij den veldwachter ge meld. Beide mannen zijn daarop naar de woning van R. gegaan waar C. stervende werd gevonden. R. is in de marechaussée- kazerne te Grathem ingesloten. WIELRIJDER TE WATER GESLINGERD. Na door een auto te zijn aangereden. De automobilist D. uit Winschoten reed gisteravond omstreeks halftien. komende uit Groningen, langs het Winschoterdiep te Sappemeer, toen de daar op zijn fiets rijdende 37-jarige aannemer Lenting uit Noordbroek, plotseling den weg overstak. De afstand was te kort om een aanrijding te voorkomen en met een vaart van bijna zestig kilometer botste de auto tegen den wielrijder. De stoot kwam zoo hevig aan, dat L. in het Winschoterdiep werd geslin gerd. Toen men den ongelukkige op het droge had gebracht, waren de levensgees ten reeds geweken. De automobilist bleef ongedeerd. De auto werd licht beschadigd. VRACHTAUTO MET AANHANGWAGEN. DOOR TREIN GEGREPEN. Groote materieele schade doch geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag om twaalf uur is te Mid- wolda (Gr.) een vrachtauto met aanhang wagen van de firma Kropveld uit Scheem- da in botsing gekomen met een uit de richting Winschoten komende goederen tram. De auto, welke van Scheemda kwam, werd over een afstand van vijftig meter meegesleurd. De voorste wagen kwam ge deeltelijk onder de tram terecht. De aan hangwagen belandde in een sloot en de tram derailleerde. De beide personen, die in de cabine van de auto zaten bleven, merkwaardig genoeg, ongedeerd. Van het trampersoneel werd niemand gewond. De materieele schade is groot. KETEL ERWTENSOEP OMGESTOOTEN. Tweejarig kind aan brandwonden overleden. Al spelende hadden de kinderen van v. d. H. aan de Oudestraat te Gemert het ongeluk een ketel kokende erwtensoep om te stooten. Het twee-jarig zoontje Frans kreeg zulke erge brandwonden dat hü in het gasthuis moest worden opgenomen, alwaar het ventje aan de bekomen brand wonden is overleden. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag tc vier uur is de 42-jarjge gehuwde van der Valk te Vlaardingcn, bij het aanleggen van een antenne door nog niet opgehelderde oorzaak van het dak gevallen. Eenige oogenblikken later is.de man aan de gevolgen van den val ovwletKh. TRAGISCH. De 57-jarige arbeider J. K. uit Labbegat, onder de gemeente Waalwijk, was gister avond bezig met het hakken van hout. Hij werd plotseling onwel en viel dood neer. Een buurvrouw van K.. mejuffrouw van B., schrok hiervan zoodanig, dat zij enkele oogenblikken nadien eveneens overleed. VERDRONKEN. Gistermorgen is op de Schelde bij Vlis- singen de visscher J. Jobse van het vis- schersvaartuig Breskens 57, overboord ge slagen en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE TAIFOON OP DE PHILIPPIJNEN. Groote schade. De taifoon, welke de Philippijnen heeft geteisterd, het was de tweede taifoon van deze week. is de hevigste geweest der laat ste 25 jaren. Tot nu toe zijn reeds 130 dooden te betreuren. De materieele schade wordt op meer dan vier millioen dollars geschat, de verbindingen met vele door den taifoon geteisterde gebieden, zijn nog niet hersteld. Uit het Noordelijk deel des lands meldt men, dat tal van woonhuizen zijn vernield en vele visschersbooten zijn vergaan. VISSCHERSVAARTUIG OVERVAREN. Naar Lloyds uit Aowestoft meldt, is het visschersvaartuig Reclaim uit Lowestoft ter hoogte van Smiths Knoll overvaren door het stoomschip Hurni uit Plymouth. Negen van de tien opvarenden zijn verdronken. Neem 'n „Mijnhardtje" Onfeilbaar by kou en griep, hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, spit, spierpijn, rheumatitche pijnen, ■migraine, periodieke pijnen, moe- en lusteloosheid. Helpen wonder snel. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. „M IJN H ARDTJES' 1423 (Ingez. Med.) ^MJN/TINtïTTEREN^j De Vondel-herdenking. De Vondel-herdenking in Neerland's hoofdstad heeft gisteravond haar bekro ning gevonden in een gala-opvoering in den Stadsschouwburg van het treurspel „Faëton", waaraan luister werd bijgezet door de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. De voorstelling, welke onder de auspiciën stond van de Wagnervereer.iging, zag, om in Vondel's taal te spreken, het „pulck van Amstels burgerij" bijeen. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR .ALLEN'. De beroemde cellist Maurice Maréchal. die voor bovengenoemde vereeniging een cello avond zal geven oo Donderdag a.s. werd geboren in Dijon. Zijn eerste onderricht kreeg hii van Agnellet. Daarna ging hij naar Parijs en studeerde daar verdei aan het Conservatoire bii J. Loeb (cello), Le fèbvre (kamermuziek) en Paul Dukas (orkest). In 1911 verliet hii het Conserva torium met een eersten prijs en een extra eervolle vermelding. Van 1914 tot 1918 ge durende den geheelen wereldoorlog was hii aan het front. In November 1919 trad hii voor het eerst in publiek op te Parijs. Sindsdien heeft hU gespeeld en getviom feerd in alle belangrijke muziek-centra van den wereld (Europa. Amerika. Rusland en het Verre Oosten) In 1931 verkreeg -hij het Légton d'honneur. door J. P. BALJE. Vijf jaar is een lange tijd om te wach ten en toen Charles naar Indië vertrok, had ze er wel even tegen opgezien. Maar Lien had geen vlindernatuur, haar gene genheid voor Charles, die al op haar zes tiende jaar ontstaan was, was diep gewor teld en ze kreeg wekelijks zijn brieven, die ze las en herlas en waar ze nieuw voedsel uit putte voor haar groeiende liefde. Lien was één van die zeldzame meisjes, die met haar heele hart aan één man hangen; dengene, die haar jeugdliefde was. Zij koesterde die idylle als iets kostbaars, iets uitzonderlijks en misschien gaf dat haar juist de kracht tot geduldig wachten. Be hoefte om uit te gaan, zooals ze haar vriendinnen zag doen. had ze niet zoozeer, ze ging eens naar een bioscoop en naar een heel enkel bal, maar zelfs dat bevre digde haar slechts weinig, daar het dan sen met anderen haar maar matig aan stond. Lien was een beetje ouderwetsch! Nu waren dan die vijf jaren om en Charles was teruggekomen. Met vreugde in het hart had ze aan den boottrein gestaan en haar oogen hadden gretig den trein afgezocht, tot ze Charles' lachende gezicht ontdekte en ze hem met bonzend hart tegemoet snelde. Na de eerste omhelzing had ze even zenuwachtig .met haar wang langs zijn jas gewreven en ze had een las tige kriebeling in haar keel moeten weg- kuchen. Nu waren ze voor goed bij elkaar, want na zijn verlof zouden ze samen t uggaan. Nu voelde ze eigenlijk pas, hoe zwaar die vijf jaar geweest waren, vijf jaar zonder hem, die voor haar de vervulling van haar bestaan beteekende. Maar direct hadden haar oogen weer gelachen en ze had aan zijn lippen gehangen, gretig luis terend naar de vele verhalen die hij ver telde, maar meer eigen-lijk nog genietend van zijn stem, die haar ontroerde, omdat ze hem zoo lang niet gehoord had, en hij toch zoo eigen, zoo warm in haar ooren klonk. Die eerste dag. die eerste avond was vol van een warm, Innig geluk. Ze waren thuis gebleven en ln die huiselijke sfeer van intimiteit had ze stiil-gelukkig ge luisterd naar al het vreemde, dat Charles over Indé vertelde, en ze had rustig haar eigen gedachten gesponnen rond een pret tige toekomst met hém in dat verre land. Toen waren de andere dagen gekomen. Dagen van drukte en bezoeken. Oude ken nissen van Charles, die opgezocht moesten warden en waar ze mee uitgingen. Fuifjes, die tot 'laat ln den nacht duurden en waar ze een beetje onwennig tegenover stond. „We rollen van het ééne pretje ln het andere", lachte Charles, „tja, als je met verlof bent. moet je het er eens van nemen. Na vijf jaar in het apenland heb je dat wel eens noodlg". Het was de eerste keer. dat ze uit Charles' woorden opmerkte, dat Indië hem toch blijkbaar niet in alle opzichten beviel. Het gaf haar een schokje. Maar er waren meer dingen, waar ze zich bezorgd om ging maken. Charles toonde een opmerkelijke aandacht voor de (fames in hun gezelschap, die over het algemeen vlotter, frivoler, ge makkelijker zich bewogen dan Zij. Hij danste en flirtte met hen en vond dat blijkbaar heel gewoon. „Beste kindje", zei hij een tikje krege lig, toen ze er om pruilde, „de goede ma nieren elschen toch. dat Je aandacht aan je gezelschap schenkt. Je bent toch, hoop ik. niet jaloersch? Zooiets ls uit den tijd. De van qöze grootmoeders zijn meer de djae/Eya. Zeg, ik noem je voortaan Lya, dat klinkt aardiger. Lien is zoo burgerlijk". Het kostte Lien moeite, zich aan te pas sen. Dezen Charles kende ze niet, en ze voelde zich iets van haar geluk ontglippen Liever, dan vrijwel eiken avond te fuiven had ze nog eens stil eh rustig thuisgezeten, zooals den eersten avond van Charles' terugkomst, waarnaar ze met weemoed kon terugverlangen. Ze voelde ook, dat Charles een beetje in haar teleurgesteld was en dat haar pogen, de innige sfeer van den eersten dag te herstellen, faalde. „Morgenavond gaan we met de Brekel- mannetjes uit Lya." kondigde hij aan. ,,'t zijn vlotte, leuke lui. Wees eens een beetje gezellig, kindje, ze kunnen ons ln Indië van dienst zijn." „Wees eens een beetje gezellig," had hij gezegd. Zoo was het dus nu tusschen hen. Met open oogen had Lien dien nacht ln haar bed gelegen, turend in de duisternis. Ze was niet gezellig, ze wist zieh niet hee- lemaal op haar plaats tusschen dat losse vroohjke gedoe, waar ze zioh niet de juiste houding kon' geven en ze voelde dat Char les meer van haar verwachtte, dan ze tot nu toe gegeven had: haar volle, warme ge negenheid, haar diepe, innige liefde. Ze was te burgerlijk. En in dien langen, door waakten nacht nam ze een besluit. Den volgenden avond zag Charles een herboren Lya. Een Lya, die bij den kapper was geweest en een zeer moderne coiffure had. Een Lya met een uiterst modieus toiletje, met geschoren wenkbrauwen en een make-up. die tot in de puntjes was verzorgd. Lya's lachje schalde telkens vroolijk op, ze danste heel vaak, maar slechts zelden met Qharies, ze had de coquette maniertjes van de anderen goed afgekeken, en ze flirtte in het oog loopend met Gé Brekelmans, die nauwelijks van haar zijde week. In de taxi naar huls was ze stil. „Toe Charles laat dat," verzocht ze, toen hij haar in zijn armen wilde nemen, „je ruïneert mijn kapsel." „Lya, kindje, je bent om te stelen," be wonderde Charles haar, „zooals jij er van avond uitzag. Heb je wel gemerkt, hoe verliefd Gé was?" Hij lachte uitgelaten. „Wat een metamorphose, schat. Wol Je wel gelooven, dat ik de laatste weken een beetje bang was. Ik vreesde, dat je dat Jehoe zal lk het zeggente burgerlijkte 6tijf voor Indië zou zijn. Maar vanavond heb Je al mijn angst doen verdwijnen. Jij, met je prachtige blonde haar, je zal eens zien, wat een furore Je maakt in Indië". Hij nam haar hand en werd even ern stiger. „Werkelijk, Lya, lk ben blij, erg blij. Want in Indië is het van belang, dat een vrouw zich weet te bewegen, dat ze chique is en vlot. Van belang voor je carrière en zoo Ze drukte haar wang tegen de zijne, en ze lachte luchtig, ,,'k Zal m'n best doen, Charles. Maar 't moet even wennen, natuurlijk." Op haar kamertje leunde ze vermoeid in haar stoel terug. Haar oogen staarden in den spiegel naar het gezicht tegenover haar. het nieuwe gezicht met de ge schminkte lippen, de geschilderde wenk brauwen, en de oogen, die zooveel ouder geworden schenen te zijn. Het nieuwe ge zicht, dat zei de wereld voortaan toonen zou, en waaronder ze haar echte, eerlljke- zelT verbergen moest. Ze zuchtte en veegde met matte bewegin gen de schmink weg. Was tenslotte niet de heelc wereld een maskerade, waar je ook keek? Jezelf zijnbestond dat nog in dezen tijd? (Nadruk veriwcten), («UlWrcMcÜt VOorboKaudeji) Vrees voor protectionistische richting. Gisteravond is versohenen het voorloo pig verslag der Tweede Kamer over de be grooting van economische zaken 1938. Wij antieenen daaraan het volgende: Over de samenvoeging van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart en dat van landbouw liepen de mee ningen uiteen. Verscheidene leden betreurden deze sa menvoeging, doch verscheidene andere leden Juichten de samenvoeging toe. De juiste afweging van de belangen der eco nomische groepen en de toetsing van de verschillende groepsbelangen aan het al gemeen belang zullen h.i. gemakkelijker kunnen plaats vinden, wanneer het ge- heele economische leven van ons volk door één minister kan worden overzien en als een ondeelbaar geheel behartigd, dan wan neer deze taak aan twee ministers wordt opgedragen. Verscheidene leden vestigden de aan dacht op de groote tegenstelling, die nog steeds bestaat tusschen de belooning van den agrarischen arbeid en die van den ar beid ln vrijwel alle overige takken van bedrijf. Nu het geheele economische leven onder één minister ressorteert, behoort het h.i. tot de taak van dezen bewindsman te stre ven naar opheffing of althans verminde ring van deze tegenstelling. Vele leden verklaarden den minister met groot vertrouwen te begroeten. Andere leden erkenden 's ministers bekwaamheid, doch verwachtten van de hl. protectionis tische richting, waarin zijn beleid zich o.a. blijkens de Troonrede zal bewegen, weinig heil. Van dezen minister, aldus vele leden, mag worden verwacht, dat hij zal trachten door een actieve welvaartspolltlek heb her stel te prikkelen. Als de voornaamste voorwaarde voor de bevordering van het herstel beschouwden vele leden, dat een onbeheerschte verhoo- ging van de kosten van het levensonder houd en van de productiekosten in het algemeen in one land worde voorkomen. Hel vraagstuk der vaste lasten, aldus deze leden, is door de depreciatie van den pilden nog geenszins tot oplossing ge bracht. In den land- en tuinbouw, zoo betoogden -erscheidene leden, is dit vraagstuk in het geheeJ niet nader bij een oplossing ge komen. Ook de middenstand heeft niet van de devaluatie kunnen proöteeren. Voor al deze problemen ls naar hun n zicht een oplossing slechts te vinden schuldnerlelding en voorts door onSr goede wa arborgen van overheidswege v-.m koop crediet beschikbaar te stellen. Dr;e opmerkingen gaven aan versciwi. dene andere leden aanleiding om met kiem te waarschuwen tc.gen elke r.ieuwe po/® van de zijde der regeering om op het bied van de z.g. vaste lasten ln te grijwi Een ernstig bezwaar tegen de polity der regeering achtten verscheidene iele dat vee te uitgebreide volmachten woiia gevraagd. Verscheidene andere leden stelden in 4 handelspolitiek, die deze minister wensj te voeren, het volste vertrouwen. Met voldoening had men kennis gei» men van den arbeid der handelsmiaj naar Zuid-Amerika. Is de regeering vow nemens in deze richting voort te gaan? Verscheidene leden waren over den ga^ van zaken ten aanzien van de industriat- satie zeer teleurgesteld. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, wat precies bedoeld is met de pes sage ln de Troonrede: „De regeering ai zich beijveren de samenwerking ln ondei- neming en bedrijf ten bate van de geheeë volkshuishouding te bevorderen". Algemeen verheugde men zich er over, dat de groote scheepvaart den steun da regeering thans niet meer noodlg heelt Echter werd de vraag gesteld, of er id voldoende aanleiding was om groote bi dragen, die ln de laatste Jaren aan d« reederljen verstrekt zijn. eenvoudig kwi;; te schelden. Verscheidene leden wezen er op. dat hel stelsel der Rijnvaartpremies, ondanks (ie waardevermindering van den gulden, au de welvaart van de Nederlandsche havsa blijft knagen. Reeds herhaaldelijk is a op aangedrongen, dat de Ned. Regeerins harerzijds alles ln het werk zal stellen om hieraan een einde te maken. De hier aai het woord zijnde leden verzochten dean minister dringend met spoed zoodanigi maatregelen te willen nemen, dat aan dra bevoordeeling van Antwerpen een eind! komt. Voorts vestigden sommige leden er ce aandacht op, dat de bevoordeeling van dl Belgische scheepvaart bij export van graai van Rotterdam naar België, waarover ooi vToeger reeds geklaagd werd, onvenni» derd voortduurt. Een definitieve regeling hiervan mag, naar deze leden meenden niet langer uitblijven. De nood ln de klompenindustrie, merkten versoheidene leden op, is zoo hag gestegen, dat deze 'bedrijfstak te gronde dreigt te gaan, tenzij spoedig hulp word: geboden. Ook dit jaar werd van verschillende zij- den de bijzondere aandacht van den mi nister gevraagd voor de belangen van dra middenstand. De beëindiging der landbouwcrisismaatregelen, Ontleend is aan het verslag over de be- grooting 1938 van het landbouwcrisisfonds: Vele leden konden zich geheel ver eenigen met de mededecling in de Troonrede, dat, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzake lijken prijssteun, de landbouwcrisis- maatregelen zooveel mogelijk beëindigd zullen worden. Sommigen anderen leden gaat deze verklaring niet ver genoeg in de richting van opheffing van alle crisismaatrege len. Sommige leden waren van oordeel, dat. Indien de landbouwcrisismaatregelen nog voor een belangrijk deel moeten worden gehandhaafd de verdeeling van den druk der heffingen ln elk geval moet worden gewijzigd. In het bijzander de heffingen op granen achtten zij te hoog. Van verschillende zijden werd opnieuw de aandacht van de regeering gevraagd voor het vraagstuk van de vaste lasten in land- en tuinbouw. De vraag of de tegenwoordige crisis maatregelen voor 'n belangrijk deel zou den kunnen en moeten worden vervan gen door een systeem dat in hoofdzaak berust op het heffen van hooge invoer rechten. maakte ook dit jaar een on derwerp van bespreking uit. Gezien de gewijzigde omstandig heden kwam een matige bescherming aan de grens verscheidenen anderen leden niet onaantrekkelijk voor. Andere leden vreesden, dat een stel sel van heffingen aan dc grens voor bedrijfstakken, welke op export zijn aangewezen nadeelig zou zijn. Naar aanleiding van de mededeeling in de troonrede, dait het voornemen, voort zetten of opbouwen van nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf van regee- ringswege zal wordesn bevorderd, werd ge vraagd naar de juiste bedoeling, welke aan deze uitspraak gehecht moet worden. Verscheidene leden zagen ln de bedoelde weerden de erkenning, dat een blijvende ordening in den landbouw noodzakelijk is. Versoheidene leden waren van oordeel, dat de steunregeling aan de kleine boeren nog onvoldoende is. Vele leden verzochten den minister in het bijzonder ook de belangen van de landarbeiders in het oog te houden. Nog steeds is htm toestand slecht. Verscheidene leden waren getroffen door de wel zeer hooge uitgaven, welke de uit voering der landbouwcristtmaatregelcn mot zich brengt. Verscheidene leden betoogden, dat dc regeling voor den verbouw van aardappe len tot dusverre nog niet tot een loonende "productie heeft kunnen teitten. Sommige leden waren van oordeel, da het economisch onverantwoord is. de tel van suikerbieten in ons land kunstmats in stand te houden. Verscheidene leden oefenden ernstig critiek op het regeeringsbeleid met betrek king tot de tarweteelt. Zij drongen ei op aan, den tarweprijs te verhoogen ra dit zoo spoedig mogelijk bekend te maken, opdat men er van verzekerd kan zijn, ht voor den oogst 1938 ten minste 160.000 HA met tarwe zal worden bezaaid. Over de vraag, of de beperking van ik varkensteelt ln stand gehouden moet wi den, liepen de meeningen uiteen. Vele leden waren van oordeel, dat aanleiding bestaat de kalverbeperking doen vervallen. Andere leden wensebtd tegen algeheele opheffing van de kalvet beperking te waarschuwen. Verscheidene leden spraken opniew hun afkeuring uit over de bevoorrechting welke huns inziens de margarine hier lande geniet boven de boter, zulks tegenstelling met het buitenland. Sommige leden meenden, dat. de phi van de boter voor den binnen laiidschtrt consument aanzienlijk verlaagd zou di nen te worden. Daardoor zou het vertni toenemen, waardoor weer de verliesi uitvoer zou kunnen worden tngekromp< Van verschillende zijden werd betoog dat de tuinbouw nog steeds in zeer gr«M| moeilijkheden verkeert. Dat de raming van den steun aan drara bedrijfstak met f. 2 millioen is verminde" achtten sommige leden niet te vere" woorden, Een ander middel tot verbetering het prijsniveau, zoo betoogden veiscfieci dene leden, ls het treffen van een 9n>KI regeling voor die producten, waarvoor wI mogelijk is, omdat een zeer belangrijk 6TI deelte daarvan in het binnenland wore 1 afgezet. ,,„l Ernstig bezwaar maakten verscheid™ leden tegen de verhooging van de tw I heffing op vroege aardappelen van I- "I tot f. 50 per hectare. - yisscbeni I Vele leden waren van oordeel, dat koo'l wel de zee- als de zoetwatervissoM™ niettegenstaande de voortdurende wer I zaamheid der regeering op dit gebico,r- steeds in een zeer zorgelijken toest» verkeeren. I Wat den afzet van visch in het binn I land betreft, deze heeft naar verschel I leden meenden, te lijden onder den w»3 I prijs van de bakolie. f De opbrengst der zee visscher ij. zoo rne 1 ten sommige leden op, beweegt zkfl I steeds ln dalende lijn. ^.1 De vangsten zijn onvoldoende, de v- zen te laag en de vaste lasten en de drijfsonkesten druikken te zwaar, bande-1 belanl* I W-I Het had de aandacht van vei leden getrokken dat een aantal laren zelfstandig wederom een rijke transactie voor de levering van ring aan Rusland tot stand g®0"/-! heeft. Enkele dezer leden betreurden, deze transactie blijkbaar geheel bLUte"j regeering is omgegaan aangezien ons niet heeft erkend. Op den zij dezen toestand onhoudbaar- t' 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14