BINNENLAND C&ffier's Kloosterbalsem LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 November 1937 Vierde Blad No. 2382 jsie Jaargang Qjxud. <zx>x> QxxeA. Nieuwe Burgemeester van Benthuizen Naar verbetering der tertiaire wegen. uitvoering duurt echter te lang. et volgende ls ontleend aan het Voor- Verslag van de Tweede Karner- ekingen over het ontwerp van wet wijziging van de Motorrijtulgenbelas- ,et en van de wet van den 6den ber 1934 tot instelling van een Ver sfonds, inzonderheid met het oog op belang der tertiaire wegen, ij de overweging van dit wetsontwerp de afdeelingen der Kamer betuigden leden hun instemming met de indie- er van. mmlge leden bepleitten, dat aanslui- van het locale verkeer aan de pri- e wegen niet te zeer worde belemmerd, ht dit wel geschieden, dan zal, zoo -gden zij. het verkeer op de tertiaire en loe- in stede van afnemen en daar- 'e de door de regeering erkende nood- iand eer verergeren dan verbeteren, nige leden vestigden andermaal de "acht op den staat, waarin enkele erwegen verkeeren, en wel voorname re, welke veelvuldig door automobi- u worden gebruikt en het eigendom van polders, waarvan de besturen niet voldoende middelen beschikken om in herstel en het onderhoud van de door beheerde wegen te voorzien. Dit punt dien zij in de speciale zorg van de tering aan. Verscheidene leden waren van mee- ning, dat het bij een uitvoering van de plannen der regeering te dezer zake te lang zal duren, voor en aleer op ietwat mime schaal de ten aanzien van de tertiaire wegen geboden voorziening tot stand zal komen. Naar immers wordt berekend, zullen wellicht 200 a 500 km. per jaar in orde kunnen wor den gebracht, hetgeen wil zeggen ge middeld 20 km. 'sjaars per provincie. De leden nu, hier aan het woord, acht ten dit volstrekt onvoldoende en waren van oordcel, dat eerlang meer gelde lijke steun zal moeten worden ver leend. igemeene instemming vond het. dat de worpen bepalingen, indien tot wet ver en, mede dienstbaar zullen worden ge kt aan den afkoop en de opheffing van ™vraagd werd, of er geen aanleiding taat om de speciale rijwielbelasting in rd-Brabant af te schaffen, an andere zijde werd hiertegen aan- oerd, dat de bedoelde belasting ten e is gerechtvaardigd door den uitzon- ingstoestand, waarin zich de genoemde vineie bevindt ten opzichte van haar gennet. waarvan de lengte, toen daar t weggeld werd ingevoerd, ongeveer even -t was als die in de andere gewesten amen en ook thans nog die petten in r Delangrijke mate overtreft. Daaraan zijn zoo hoge onderhoudskosten ver- Men dat het provinciale budget de op- engst van de bedoelde belasting niet kan DE VEROUDERDE ZONDAGSWET. Zij geldt niet in Limburg. In een bespreking van de verouderde Zondagswet constateert dr. Fockema An- dreae (oud-burgemeester van Utrecht) in het „U. D." dat aan de maatregelen om tot een algemeene, getrouwe naleving van de wetsbepalingen te komen, in elk geval iets anders moet voorafgaan, n.l, een wet. krachtens welke de Zondagswet voor het geheele land verbindend zal zijn. Thans is dit niet het geval. Zij werd immers onder de werking der Grondwet van 1814 vastgesteld „voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden", en hier viel slechts een zeer klein gedeelte van de tegenwoordige provincie Limburg on der. De wet werd in de meer dan 120 jaren van haar bestaan, behalve in verband met de invoering van het wetboek van Strafrecht in 1886, nooit gewijzigd en zoo doet zich het merk waardig verschijnsel voor, dat zij behoudens voor wat betreft Venlo, waarschijnlijk ook Maastricht en Vroen- hoven en wellicht nog een enkele an dere plaats voor Limburg nog steeds niet geldt. DE VAN STARKENBORGHS GEËERD. bnormaal lage stand van de Waal. perkende bepalingen voor de scheepvaart Nachtvaart verboden. H peil van de rivier de Waal ls der- *te laag geworden, dat de rijkswater- t zich genoodzaakt gezien heeft he iende bepalingen voor de scheepvaart te stellen. Deze beperkende bepalingen 'fcen ten doel een versperring van de Waart door het aan den grond loopen schepen te voorkomen. is thans o.m. de nachtvaart verho op het gedeelte van de rivier boven >:l Dit verbod is op groote borden langs rivier aangegeven, o.a. bij Tiel en Do laard. Sedert eenigen tijd was het peil van de ,'ial reeds zeer laag, maar tot op heden rde dit slechts moeilijkheden op, voor kustvaarders, die anders gewoon de ri- r opvaren naar Duitschland, maar nu Rotterdam hun taak aan kleinere sche- ,n moesten overgeven, i eliswaar waren ook verschillende woon- ,iepen op het droge komen te liggen, Jeestal in een scheeve, allesbehalve aan name positie. Op sommige plaatsen werd i lossen zeer bemoeilijkt en in de Tiel- W vluchthaven werd veel hinder onder den van de geweldige hoeveelheden ■gespoeld slib, maar overigens was deze e waterstand voor de scheepvaart geen Immering. Dezer dagen heeft de rivier echter een ge stand bereikt als sinds jaren niet "rgekomen is. Vooral bij HuLhuizen, aar de rivier het ondiepst schijnt te zijn n de vaargeuldiepte thans nog slechts 50 meter bedraagt, bestaat gevaar voor gj aan den grond loopen van diepliggende epen. Dit heeft geleid tot het instellen beperkende bepalingen. HET SPORTFONDSENBAD TE SCHIEDAM. Gemeenteraad weigert garant te zijn voor rente en aflossing eener leening. Celijk bekend Ls onlangs de exploitatie het Sportfondsenbad te Schiedam in moeilijkheden gekomen door het bteeling opzeggen van de bouw-hypo- -z (zulks fn verband met het failltsse- "ttt van een notaris te Rotterdam) Door de N.V. De Sportfondsen is toen 4e gemeente gevraagd garant te zijn ™°t rente en aflossing van een leening "'.180.000. Op advies van B. en W. is verzoek gisteren echter door den ge- if/^'aad afgewezen. Het verzoek om ontIerhandelingen te mogen openen, Jet vinden van een basis, waarop van °"~'ewege die steun verleend kan wor- he het voortbestaan van het Sport- j-"«scnbad mogelijk maakt en verzekert, ^handen van B. en W. gesteld om ad- Hun naam aan het groote nieuwe Groningsche kanaal verbonden. Gedeputeerde Staten van Groningen stel len aan Prov. Staten voor, het nieuw ge graven gedeelte van den waterweg Gro ningenIJsselmeer, tusschen het Eemska- naal en de samenkomst met het Hoendiep te Nordhornerga, te noemen „Van Star- kenborghkanaal". In de desbetreffende voordracht schrij ven zij o.m.: Zoowel jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer als zijn zoon en opvolger aan het hoofd van onze provin cie, de tegenwoordige gouverneur-generaal, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, hebben met vooruitzienden blik en nimmer versagend doorzettings vermogen bij allen, wier medewerking daarvoor noodig was, belangstelling weten te wekken voor het plan om Groningen een betere verbinding te water te geven met het IJsselmeer. Dat vooral de uitvoe ring van dit belangrijke werk zonder ern stige moeilijkheden geregeld voortgang heeft kunnen vinden, is mede voor een „root deel te danken geweest aan het be- Feid en het inzicht, waarmede jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou wer als commissaris der Koningin, daaraan leiding heeft gegeven. Wij meenen daar om, dat aan het thans nog naamlooze ge deelte van den nieuwen waterweg geen betere naam kan worden gegeven, dan die van „Van Starkenborgh-kanaal". VEILIGHEIDS WEEK DER K.N.A.C. Van 22 tot 28 November a.s. Maandag a.s. begint de jaarlijksche Vei- ligheidsweek der K.N.A.C. En met haar de gebruikelijke extra propaganda voor een veilig wegverkeer. Reeds vele jaren geleden heeft de K.N. A.C. begrepen, dat het nuttig was gedu rende eenige dagen in het jaar de wegge bruikers, en dan in de eerste plaats na tuurlijk de automobilisten, extra op hun plichten in het moderne verkeer te wijzen. En zij is er van overtuigd, dat een derge lijke speciale actie, neergelegd in haar Vei- ligheidsweek, de veiligheid op den weg zeer ten goede komt. Ditmaal zal het belangrijkste punt van actie in de Veiligheidsweek der K.N.A.C. zijn gelegen in een tournee van den Vei ligheidswagen, welke voor het eerst een grooten tocht door ons land zal maken. Ten einde ook de jeugd in deze Veilig heidsweek* te kunnen betrekken is een prijsvraag uitgeschreven. Ook de gebruikelijke Wegverkeersdag maakt weer een belangrijk programmapunt uit van deze Veiligheidsweek. Deze zal thans op Vrijdag a.s. in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag worden ge houden. In talrijke garages zullen toestellen ter controle van de onderdeelen van het auto mechanisme gratis ter beschikking worden gesteld. In Leiden en omgeving kunnen automo bilisten gratis bij de volgende garages te recht: Leiden: N.V. „Het Motorhuis", Morsch- singel la. Lisse:. J. Cammenga en Co., Heereweg W8. Wassenaar: Garage Jansen, Rijksstraat weg 773, nabij Viaduct. Mr. H. REUYL OVERLEDEN. Oud-voorzitter van den Centralen Raad van Beroep. In de ouderdom van 75 jaar overleed gisteren te Utrecht mr. H. Reuyl, oud voorzitter van den Centralen Raad van Beroep, waarvan hij van 1903 tot 1933 lid was. Tevens was de overledene gedurende vele jaren lid van den centralen raad van beroep voor de directe belastingen, waar van hij eveneens gedurende vele jaren het voorzitterschap bekleedde. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal de nieuwe hoofdingang van het Centraalstation te Utrecht op Dinsdag 7 December door de Ned. Spoorwegen voor het publiek open gesteld worden. Een deel van de groote hal en de loketten zal dan klaar zijn. Ver trekkende reizigers zullen dan van de hal rechtsaf naar het perron gaan. Tegelijkertijd wordt de uitgangscontrole gesloten, en wordt de ingang in de oude 3de klasse dan tijdelijk uitgang voor de aankomende reizigers. is de stereotiepe uitdrukking, als men zich heefl bezeerd, als men lasl heeft van springende handen of als men wordl gekweld door spier pijn en rheumaliek. Kloosierbalsem heefl een verrassend wond-zuiverende en -heelende werking en tegelijkertijd een heilzame wer king op Uw spieren, weefsels en gewrichten. ALS WOND-MIDDEL is Kloosierbalsem een onovertroffen middel, want zij verzacht en geneest onmiddellijk oude en nieuwe won den, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecienbelen, maar ook doorgeloopen- of doorgereden wonde plekken. ALS HUID-MIDDEL bewijst Kloosterbalsem onschatbare diensten, als men last heeft van springende- of winterhanden, winter voeten, schrale huid, kloven in de vingers, want niet alleen geneest zij de huid, maar verfraait ze ook. Boven dien is Kloosterbalsem aan te bevelen bij huiduitslag. ALS WRIJF-MIDDEL is Kloosterbalsem wel hèt aangewezen middel. Hiervan getuigen de vele in ons be zit zijnde dankbetuigingen, die voor iederen belangstel lende bij ons ter inzage zijn. Pijn in spieren en gewrich ten, stramheid in de lede maten, rheumatiek en rheu- matische zenuwpijnen, jicht, spit in den rug, stijve nek, enz. worden door Akker's Kloosterbalsem dadelijk ver zacht en spoedig genezen. Kloosierbalsem dringt diep in de weefsels door, van daar zijn snelle werking. Per doos 35 ct. Potten van 62'A ct., f 1.04 en f 1!82. Hoe grooter pot, hoe voofdeeliger! Bij Apothekers en Drogisten. 1438 (Ingez. Med.V Het royement van Kies en de S. D. A. P. Rede van den heer Kiès te Amsterdam. Eenige Friesche afdeelingen erkennen zijn royement niet. Het Amsterdamsch-Friesche comité van leden der Soc.-Dem. Arbeidersbeweging heeft gisteravond te Amsterdam een groote openbare vergadering in ..Bellevue" be legd, waarin de heer Paul Kiès. als spreker cptrad ter uiteenzetting van het S.D.A.P.- conflict in Friesland, aldus lezen wij in het „Vad". Naar sohatting waren er 1500 a 2000 aan wezigen, onder wie een deputatie van 40 Friezen. De vergadering stond onder leiding van den heer De Groot. De heer Paul Kiès ving aan met de ver zekering, dat hij, al was hij als lid van de S.D.A.P. geroyeerd, met groot leedwezen daar stond, nu meer dan ooit de tijd er is om te trachten tot grootere eenheid in de arbeidersbeweging te komen. Wij blijven bereid, zeide hij, om hiertoe mede te wer ken. Wij hebben veel onrecht over ons heen laten gaan, maar konden niet langer zwijgen toen ons duidelijk bleek, dat de commissie uit den partijraad een camou flage was om de zaak tot het congres te rekken. Het conflict, zoo vervolgde hij, is uitge broken op organisatorisch gebied, het is door het optreden van mijn tegenstanders verworden tot een persoonlijk conflict, maar in zijn diepste wezen is het een poli tiek conflict geworden. Als gewezen beroepsofficier ben ik des tijds in de S.D.A.P. met gejubel ontvangen, totdat ik militair medewerker van „Het VOlk" zijnde, in een ander blad waardee- rend over het roode leger van Sovjet-Rus land had geschreven. Dit bezorgde mij mijn ontslag aan „Het Volk". Spr. herinnerde er dan aan, dat hij bij de Kamerverkiezingen in 1933 een plaats kreeg op de candidatenlijst, die geen kans gaf gekozen te worden: niettemin heeft hij de verkiezingsactie in Friesland en el ders met groote toewijding en geestdrift geleid. In 1937 kreeg hij de boodschap van het partijbestuur, dat hij niet geschikt was. Het Partijbestuur benoemde hem in de militaire commissie, die de defensie-para graaf van het partijprogram moest samen stellen. Hij kreeg de opdracht om een plan van leger-organisatie op te stellen, bij welks uitvoering de S.D.A.P. voor de defensiebegrooting zou stemmen. Na zijn terugkomst uit Spanje zou hij niet anders dan getuigen met ontzaglijke geestdrift van de kracht die daar van de volksfrontsamenwerking voor de arbeiders uitging. Hiermede is tegen hem de groote geheime hetze van Albarda en Vorrink be gonnen. Het is mij bekend, aldus spr., dat Vorrink aan federatiebesturen geschreven heeft: Laat Kiès niet over Spanje spreken, want hij ontstemt er de katholieken zoo mede. Bij de candidaatstelling voor de Kamer verkiezingen ls spr. door 26 van de 29 Friesche afdeelingen van de SD A.P. ge maakt tot d e Friesche candidaat. Spr. had er allerminst bezwaar tegen gehad om voor ir. Albarda te zwichten, toen deze hem heel vriendschappelijk en vertrouwelijk gevraagd had, zich terug te trekken, om dat hij als gewezen katholiek bij de katho lieken zeer ongewild was. De ondergrond- sche lastercampagne, die tegen hem be gonnen is, had intusschen ten doel om hem de diepte in te drukken. Op cardinale leu gens heeft spr. leden van het partijbestuur betrapt, om dit te bereiken. Op order van Vorrink heeft men van het partij-apparaat gebruik gemaakt om den uitgesproken de- mocratischen wil van Friesland te onder drukken. Uit dit alles blijkt, vervolgde de heer Kiès, met welke lage middelen men ge probeerd heeft om iemand politiek onmo gelijk te maken. Sinds twee dagen be schikt spr. over een exemplaar van het rapport-Bonger over de zaak-Duys, dat tot een vernietigend oordeel ïeidt over vroe gere hoofdredacteuren van ..Het Volk", ir. Albarda en den heer Vorrink. Spr. deelde tenslotte mede, dat de SDAP- afdeelingen Akkrum en Oldeboorn zijn royement niet erkennen. Laat het partij bestuur van de S.D.A.P. voorzichtig zijn, riep spr. uit. Als Vorrink schrijft, dat tusschen spr. en het partijbestuur geen verschil bestaat over de militaire kwestie, schrijft hij een be wuste onwaarheid. Het conflict loopt ook over de nationale kwestie. Wat de heer Vorrink thans doet, is uit politieke winzucht een immoreel stempel op de partij drukken, waarbij deel neming aan de regeering door de S.D.A.P. de drijfveer ls. Er is nog een ander politiek verschil dat tot het conflict geleid heeft en wel dit: dat spr. het in het belang van het socia lisme acht om waar mogelijk, althans in den geest, tot het communisme zekere toenadering te toonen. Ten slotte zeide spr.: Geroyeerd of niet, wij zijn en blijven sociaal-democraten; dit moge ertoe leiden, dat de atmosfeer in de arbeidersbeweging meer een atmosfeer van eenheid wordt. DE OORLOG IN SPANJE. De kosten van het vervoer van vluchtelingen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het derde hoofdstuk der rijks- begrooting voor het dienstjaar 1936. Uit de toelichting blijkt o.m., dat de kosten, ontstaan door het ter beschikking van de Nederlandsche regeering stellen van eenige schepen der Kon. Nederland sche Stoombootmaatschappij in de Spaan- sche wateren tijdens den burgeroorlog in dat land tot het overbrengen van vluchte lingen naar Nederland bedroegen onge veer f. 70.000. Dit bedrag wordt bij deze begrooting aangevraagd. Mr. J. A. S. Holland. Gelijk wij reeds gisteren in een gedeelte onzer oplage konden vermelden is bij K. B. met ingang van 1 December 1937 benoemd tot burgemeester der gemeenten Benthui zen en Moerkapelie mr. J. A. S. Holland, De nieuwe burgemeester is geb. 13 Febr. 1906 te Den Ham (Ov.) en dus thans 31 jaar. Hij bezocht het Geref. Gymnasium te Kampen, studeerde daarna aan de Uni versiteiten te Utrecht en Leiden, in welke laatste stad hij in 1933 zijn meestertitel behaalde. Vervolgens was hij werkzaam ter gemeentesecretarie van Nijkerk en werd met ingang van 1 Januari 1935 be noemd tot gemeente-secretaris te Lex- mond. Hij behoort tot de Nederl. Herv. Kerk en is de anti-revolutionnaire richting toege daan. Hij is een zoon van ds. C. B. Hol land te Putten (Gld.). Wij wenschen den nieuwbenoemden burgemeester, opvolger van den heer A. Verheul Azn., hartelijk geluk! VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan mr. J. P. de Meijere op zijn verzoek, met ingang van 1 December, op de meest eervolle wijze ont slag verleend uit zijn betrekking van secretaris-generaal bij het departement van justitie, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H. M. de Koningin en aan den lande be wezen en is hij bevorderd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13