BINNENLAND hasselman &PANDER Verliest Rusland zijn prestige in Azië Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 November 1937 Derde Blad No. 23820 De P.T.T.-begrooting. 7.80 Het anti-Kominternpact een onaangename verrassing RECHTZAKEN Winst over 1937 ongeveer f. 12J/2 millioen. Verschenen is de Memorie van antwoord in de Tweede Kamer inzake de P.T.T.-be- ooting. Wij ontleenen daaraan het vol- «ie: De meening, dat de verwachtingen van bedrijfsresultaten over 1937 zoodanig B verbeterd, dat ondanks de uïtkeering neen winst van f.8,500.000 de mogelijk- is ontstaan ook voor 1937 de afschrij ven alsnog op het gewenschte peil te «gen, is juist. Deze verbetering maakte >t voorts mogelijk tot invoering van de iangrijke verlagingen van de ihterlocale stlarieven, welke met ingang van 1 Sep aber JJ. tot stand zijn gekomen, over te a Over de eerste 9 maanden van 1937 [ordt een bedrijfswinst becijferd van lond f. 10.000.000; voor het geheele jaar 937 zal die winst, naar zich thans laat unzien, ongeveer f. 12.500.000 bedragen. let bezwaar van verscheidene leden, dat rinst ieder jaar ophieuw te laag wordt :aamd, kan door den Minister niét wor- a gedeeld. Tarieven. Het spreekt vanzelf, dat de aandacht van o Minister en van de bedrijfsleiding bij mtduring gericht blijft op de mogelijk- :id van verlaging van tarieven. Het is waarschijnlijk, dat inzonder heid enkele internationale tarieven nog lullen kunnen worden verlaagd, waar bij in de eerste plaats wordt gedacht aan de telefoontarieven van Nederland met Engeland en Nederland met België. len tijdige postbezorging wordt ook ten ittelande zooveel doenlijk bevorderd. Luchtpostdienst. In den korten tijd, die sedert de af- laffing van het luchtrecht, en vooral iert de uitbreiding van het aantal vluch i, is verloopen, zijn nog niet de gegevens anen worden verkregen, welke een juist richt- in de inkomsten uit de luchtroute ar Indië zouden kunnen verschaffen. Belangen van het personeel. De minister wijst er op. dat de maatre en genomen ten opzichte van het per- leel en de mogelijkheid tot wijziging irvan geenszins moeten worden be- ïouwd als uitsluitend van tijdelijken ltd. Wat bezoldiging en arbeidsvoorwaar- abetreft, deze aijn gebleven in het kader voor alle rijksambtenaren geldende re- ingen. Van een stelselmatigen loohdruk ir het P.T.T.-personeel ls uiteraard geen :ake. De minister geeft toe dat enkele uzatregelen genomen zijn, die in aan- nèrking komen voor tempering, zoodra It financieelc toestand van het staats- ledrijf zulks mogelijk maakt. Het ligt n de bedoeling de verkorting van den itbeidstijd voor de bestellers in 1938 loort te zetten. De bedrijfsleiding stelt ach voor, deze maatregel in een tijds- lerloop van twee jaar ten volle uit te neren. KDISCHE PRINSEN IN TWENTE. Voor een bezoek aan een drietal textielfabrieken. uitnoodiging van het departement Isoloniën brachten twee Indische prin- I Raden Mas Adi Pati Soejoro, oud-lid [het college van gedelegeerden van den ad, tevoren regent van Pasoeroean |2aden Margono Djojo Hadi Koesoemo, steur van het volkscrediet en coöpe- i in Nederlandsch Oost-Indië, een be. s aan een drietal Twentsche textiel- fcneiten De hooge gasten werden begeleid f- dr. L. J. van der Waals, afdeellngschef 1 het Departement van koloniën. Eergisteren werd een bezoek gebracht 1 ie fabriek der N.V. H. P. Gelderman lOldenzaal, terwijl gisteren de Koninklijke ^■fgoederenfabriek C. T. Stork N.V. te "ielo en de Twentsche Stoombleekerij |Goor werden bezocht. al deze fabrieken namen de gasten het "iif in oogenschouw. terwijl zij op dc Tte werden gesteld van de beteekenis venchillende contingenteeringsmaat- plen voor de Nederlandsche textielbe- in Nederlandsch Indië. volgde daarop een gedachten-wisseling, v Mar men hoopt, zal bijdragen tot 1 "K-r begrip van de situatie. VERBINDENDVERKLARING DER TEXTIELCONVENTIE. ^jar wij van bevoegde zijde vernemen, Am- mmlster van economische zaken. [«Woord op het desbetreffende verzoek r.rf.y^ccniging „Nederlandsche textiel- eidi j medeSedeeld, dat hij in beginsel i hét t al®emeen verbindendverklaring b,j- kartelreglement en de gemeen- ^arde d verkoops- en betalingsvoor- n "er conventie te bevorderen. DE BOTERHEFFING. tal"?8 en steunuitkeering op boter r de ,ns thsschentijdsche wijziging, 55 rl? van 18 25 Nov- vastgesteld tent pcr jjg VERSPREIDE BERICHTEN. Politiekruiser „Jan van Brakel" PktoX1 as- naar West-Indië vertrek- je<- a"ossing van H. Ms. kruiser „Gel- Ik:'js..naar West-Indië van H.Ms. krui- hate a- yervalt. De „Java" zal begin "ost-Indië vertrekken. THEEWAGEN leverbaar in GEEL ROOD GROEN ZWART BREESTRAAT146 BOTERMARKT2^ LEIDEN 1392 (Ingez. Med.) Werkverschaffing en -verruiming in Zuid-Holland. Verslag van de Rijkscommissie. Verschenen is het verslag van de rijks commissie van advies voor werkverschaf fing en werkverruiming in de provincie Zuid-Holland over het tijdvak van Sep tember 19351 September 1937. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende: De commissie bracht gunstig ad-vles uit omtrent 362 plannen met een totaal bedrag aan loonkosten (begroot) van rond f. 3.406 200. overeenkomende met rond 230.500 manweken arbeid en aan bijko mende kosten van rond f. 1.739.700 Het aantal door den Minister van Soc Zaken goedgekeurde plannen, waaromtrent de commissie gunstig adviseerde. bedroeg tot 1 September 1937 295. Bii deze plannen was een totaal van rond f. 2145.000 aan arbeirsloonen betrokken: de bijkomende kosten beliepen rond f. 1.111,000. terwijl he aantal manweken arbeid rond 147.000 be droeg. De plannen betroffen werken In 96 gemeenten. Het aantal door den Minister van Sociale Zaken afgewezen plannen, waaromtrent de commissie gunstig adviseerde, bedroeg tot 1 September 1937 16. De bii deze plannen betrokken arbeidsloonen beliepen in totaal rond f. 282.800, de bijkomende kosten rond f. 106.100. terwijl het aantal manweken ar beid in totaal rond 13 900 bedroeg. Deze plannen betroffen werken in 13 gemeenten In onderstaand staatje is opgenomen hét aantal te werk gestellen bij de werk verschaffingen in de inspecties Noord-wijk De Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Deelneming van den Staat in het pref. kapitaal. Memorie van Antwoord over het ingediende wetsontwerp. Het volgende is ontleend aan ce Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begroo- ting van uitgaven van het Verkeersfonds voor 1937 c deelneming in preferent kapi taal der N.V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland) en Zwijndrecht Dordrecht). (na 1 November 1936: Gemiddeld aantal tewerk- gestelden ln de periode van •g 91 - Ti t; II 5 G O z to 704 1316 558 1574 368 1746 1 Sept. '351 Jan. '36 1 Jan, '36—1 Jan. '37 Jan. '371 Sept '37 Overeenstemming werd verkregen over de bebossching van een duinterrein (er grootte -van circa 150 H A. in de gemeente Wassenaar. Bemiddeling werd verleend op verzoek van de Leidsche Duinwater Maatschappij met betrekking tot de bebossching van 8 H.A. duinterrein onder Wassenaar. De rijkscommissie heeft zich voorts bezig gehouden met de voorbereiding van de bebossching van duinterreir.en tusschen Katwijk en Noord-wijk B. en W. van Zevenhoven hebben de aandacht der Rijkscommissie gevraagd voor een olan tot het doen Inpolderen in werk verschaffing van een gedeelte, groot plm. 50 H.A, van de gecombineerde Noordsche Buurter en Voordijksche polders. De cultuur technische dienst te Utrecht stelde echter voor den geheelen polder 300 HA. droog te maken. Aan het ingenieursbureau v.h J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen is ver volgens opdracht verstrekt tot het opmaken van een technisch plan. De gemeenten Alphen a. d. Rijn. Boskoop, Leimuiden en Oegstgeest werden aangewe zen als centrum-gemeenten voor een in tercommunale commissie (belast met het opsporen van objecten voor werkverschaf fing en werkverruinvnï. het voo-tereiden van vakcursussen voor werkloozen enz.). TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentraje. 21 t m. 27 November consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht Overmelk regeerings- minimumprijs 6.20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. HET VOLGEND JAAR GAAT WEER EEN TINBAGGERMOLEN NAAR INDIË. De bij de N.V J. en K. Smits Scheeps- werf te Kinderdijk in aanbouw zijnde tin- oaggcrmolen Karimata, voor rekening van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw- maatschappij Billiton zal in Juli 1938 ge reed zijn om naar Indië te worden gesleept. Deze tinbaggermolen heeft nog gTootere afmetingen dan de Doejoeng. Vad. De algemeene instemming met het voornemen om de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" in staat te stellen haar vloot te modemiseeren, verheugt de Regeering. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe schepen in Nederland zullen worden gebouwd, waartoe dc maat schappij reeds sedert geruimen tijd onder het noodigc voorbehoud voorzie ningen heeft getroffen. Het ligt in de bedoeling van de „Zeeland" na aanneming van de wetsontwerpen, in samenwerking met een bankiersgroep, een geldleening. groot 2 millioen, op de open markt te brengen. Deze leening, met een rentevoet van 4 pet. aflosbaar in 20 jaren op annuïteitsbasis, wordt gedekt door een verband op de nieuw te bouwen schepen. Overwogen wordt om den ouden aandeel houders der maatschappij een voorkeurs recht bij de inschrijving op deze hypothe caire geldleening toe te kénnen. Mede wordt overwogen om de oude aan deelhouders in de gelegenheid te stellen ln een bepaalde verhouding tot hun aandee- lenbezit preferente aandeelen te nemen. Voor zoover hiervan gebruik zal worden gemaakt, komt het door oude aandeelhou ders genomen bedrag aan pref. aandeelen in mindering van de bij het wetsontwerp gevraagde f. 1.5 millioen door den Staat te nemen preferente aandeelen. Ten einde de financiering van de vloot- vernieuwing mogelijk te maken, heeft de firma Wm H. Müller en Co. N.V. zich be reid verklaard het resteerend benoodigd bedrag van f. 500.000 te verstrekken tegen uitreiking aan haar van inkomstenobliga ties. De op deze obligaties bedongen niet- cumulatieve rente ad 4 pet. zal echter door de maatschappij slechts behoeven te wor den betaald, indien en voor zoover zij een bidrag van bruto f. 325.000 heeft verdiend Deze inkomstenobligaties zijn niet jaar lijks aflosbaar, doch eerst in haar geheel na 20 jaar. Gedurende dezen tijd heeft Wm H. Müller en Co. het recht deze inkomsten obligaties om te zetten in preferente aan deelen. De steun van het Rijk is gedacht in den vorm van deelneming in nieuw te vormen preferent kapitaal en niet. in het nemen van .injcomsten-obligaties, ten einde de vaste lasten, welke voor de „Zeeland" door de vloptvernieuwing zullen ontstaan, zoo laag mogelijk te houden. Onder de bestaande omstandigheden kan reeds gesproken worden van een overwe genden invloed, welken de Regeering op den gang van zaken bij de Maatschappij heeft, zoodat voor versterking daarvan of verruiming van de bevoegdheden van de regeeringscommissarissen geen aanleiding bestaat. De snelheid van 23 mijl, waarvan bij de nieuwe schepen is uitgegaan, is bij het ont worpen type schip in verband met de waterdiepte op het traject Vlissingen- Harwich het maximum, dat zakelijk ver antwoord is. Verzekerd kan worden, dat de dienst, ook wat comfort betreft, aan de hoogste eischen zal voldoen, als de huidige niet voor den dagdienst gebouwde schepen zijn vervan gen door de nieuwe welke uiteraard geheel aan de gewijzigde behoefte zullen worden aangepast. ARTIS TE AMSTERDAM IN NOOD. Met verkoop wordt gedreigd. Artis te Amsterdam verkeert in nood. De Nederlandsche trust maatschappij heeft het voornemen om den obligatiehou ders van „Artis" aan te kondigen, dat zij, als „Natura Artis Magistra" op 1 Januari a.s. niet aan haar verplichtingen kan voldoen, den verkoop van het hypothecaire onder pand tuin en opstallen in zal leiden. Op 1 Januari loopt dus het toegestane uit stel van rentebetaling a£_ en is, behalve de achterstallige coupons, de op 1 Januari 1938 vervallende coupon opvorderbaar. Naar aanleiding van dit dreigend gevaar voor een der oudste en fraaiste dierentui nen van Europa, die in de derde week van Mei 1938 het honderdjarig bestaan hoopt te herdenken, heeft de directeur van iet genootschap dr. A .Sunier. in een persconfe rentie nog eens nadrukkelijk het groote be lang van Artis naar voren gebracht. Wij koesteren de hoop, zoo zeide dr. Sunier verder dat met behulp van gemeen te, rijk en provincie een oplossing zal wor den gevonden voor de financieele moeilijk heden. Wij hebben immers kunnen consta- teeren. dat voor het voortbestaan van Artis warme belangstelling bij die drie instanties bestaat. Vooral de moeilijke tijden zijn oorzaak van de huidige slechte financiën. De uit gaven hebben we zonder den dieren te kort te doen sterk gedrukt. In het boek jaar 1930'31 bedroegen de uitgaven f 330.928 en over '36'37 zijn zij gedaald tot f219.288. De inkomsten daalden vanar het topjaar 1929 geregeld. Het afgeloopen boekjaar vertoont echter weer een stijging. De entreeprijs werd van f. 1 op f. 0.75 ge bracht, waardoor het aantal bezoekers steeg Dit bracht echter toch een vermindering aan inkomsten met zich. Het aantal leden is minder teruggeloopen dan van andere groote Europeesche dierentuinen. (Van onzen Russischen correspondent). PRINS BERNHARD NAAR DEN WEGVERKEERSDAG DER K.N.A.C. Naar wij vernemen, heeft Prins Bernhard het voornemen te kennen gegeven, de och tendvergadering bij te wonen van den op 26 November a.s. door de K.N.A.C. in de groote zaal van den Dierentuin te 's Graven- hage te houden wegverkeersdag. Sinds den Russisoh-Japanschen oorlog van 19041905 heeft Japan zijn bezit en invloed in het Verre Oosten voortdurend vergroot en versterkt. In 1910 werd Korea officieel bij Japan ingelijft. Bij het uit breken van den wereldoorlog verdreef Japan de Duitschers uit Tsingtao en Shan- toeng. In 1929 veroverden de Japanners Mandsjoerije en stichtten, enkele jaren later, den vazalstaat Mandsjoekwo. In 1933 bezetten zij de Noord-Chineesche pro vincie Jehol. Twee jaar later annexeerden zij de afgrenzende provincies Tsjahar en Hopei met Peking. In den loop van dit jaar hebben zij de Chineezen uit de pro vincie Suijuan verjaagd en op 27 October j.l. kwamen in de gelijknamige hoofdstad van deze provincie 500 vertegenwoordigers van drie en een half millioen Mongolen en een half millioen hier wonende Chineezen in een nationale vergadering bijeen. Vorst Teh, chef van de Mongoolsche, militaire regeering, werd tot president gekozen. Eerst vroeg hij de vergadering de nage dachtenis van Dsjingi Khan te eeren door een minuut het zwijgen te bewaren. Daar na proclameerde hij de stichting van een zelfstandig Mongolië. De grenzen van dezen nieuwen staat zijn nog niet bekend ge maakt, doch men neemt aan, dat de Noord-Chineesche provincies Suijuan, Tsja har, Hopei en Sjansi hiertoe zullen behoo- ren. In de toekomst zal de nieuwe staat door een comité bestuurd worden, waarvan Vorst Yun president, generaal Li minister van oorlog en en vorst Teh minister van algemeene zaken zal zijn. Hoe heeft Rusland nu gereageerd op dit doordringen van Japan in Ohina en op de stichting van een nieuwen vazalstaat? Di rect na de proclamatie van den Mongool- schen staat vond in het Kremlin te Moskou een conferentie plaats over de houding, welke Rusland moest aannemen. Bogomo- low. de Russische gezant in China, drong er op aan, dat Rusland onmiddellijk in het Japansch-Chineesche conflict zou ingrij pen, omdat de Chineezen het nauwelijks langer dan twee maanden kunnen volhou den. Woroshilow verzette zich tegen inter ventie, daar Rusland, zoolang de binnen landsche zuiveringsactie niet beëindigd is, geen oorlog voeren kan. Stalin sloot zich noch bij de eene, noch bij de andere mee ning aan. Hij koos den gulden middenweg: het in 1936 tusschen Rusland en Buiten- Mongolië gesloten verdrag, betreffende we. derzijdschen steun werd geannuleerd en de Mongoolsche troepen werden ter beschik king gesteld van den opperbevelhebber, generaal Tsjang-Kai-Tsjëk. Bovendien werd besloten, dat maarschalk Woroshilow en de leider van de politieke aldeeling van het roode leger, Smimow, een inspectiereis zullen ondernemen. Het doel van deze reis is de bezichtiging van industriewerken in Komsomolsk, aan het Baikalmeer, Chabarowsk en Wladiwostok en ter plaatse na te gaan, of Rusland vol doende uitgerust is voor een oorlog tegen Japan. Tenslotte zullen Woroshilow en Smimow in Ulan-Bator maarschalk Blü- cher ontmoeten en diens troepen inspec- teeren. Woroshilow en Smirnow zullen om ringd worden van een versterkte lijfwacht, terwijl veelomvattende veiligheidsmaat regelen voor deze inspectiereis getroffen zuilen worden. In het Kremlin was men van meening, dat het oorlogsgevaar zeer groot is, en dat Rusland, ondanks het feit, dat het niet is voorbereid en dat de macht hebbers tot iederen prijs een krachtmeting met Japan zouden willen vermijden, toch wel eens gedwongen kon worden naar de wapenen te grijpen. Toen Rusland op het punt stond alle energie samen te trekken op het Verre Oosten, werd het van Europa uit door een zwaren slag getroffen. Het anti-komin tern-pact, op 25 November tusschen Duitsohland en Japan gesloten, werd ver sterkt door het toetreden van Japan op 7 November j.l. Hoewel de Duitsche gevol machtigde Von Ribbentrop direct na de onderteekening van het verdrag in het Palazzo Chigi, de verzekering gaf, dat het zich niet tegen een bepaalden staat richtte, dat het openstond voor alle staten, die er zich bij willen aansluiten en dat de histo rische beteekenis slechts daarin bestaat, dat aan de voortschrijdende dreiging van de derde Internationale krachtiger en be slister tegenstand geboden moet kunnen worden, onthult een hoofdartikel in de „Völkische Beobachter" van 12 November Duitschland's concreter doeleinden. In dit hoofdartikel wordt met name geëischt. dat de Oekraïne van Rusland afgescheiden en tot een zelfstandigen staat verheven moet worden. De steeds weer oplaaiende boe renopstanden in de Oekraïne zouden be wijzen, dat het nationale bewustzijn van de bevolking nog altijd leeft, thans sterker dan ooit en.dat de afscheiding gebo den is! De bevrijding der Oekraïne van Moskou zou, aldus de „Völkische Beobach ter", ook den economischen toestand van Europa ten goede komen. De Oekraïne is de voorraadschuur van Rusland en bezit ijzererts en andere, waardevolle bodem rijkdommen. Daar het Duitsche blad de officieuze spreektrompet van de Duitsche egeering is en zulk een opzienbarend hoofdartikel slechts verschijnen kan als het werkelijk uitdrukking geeft aan de plannen van de bewindvoerders van het Derde Rijk, mogen we hieruit concludee- ren, dat het eerste gevolg van het anti komintern-pact een onbewimpeld offen sief van Duitschland tegen Rusland, met de Oekraïne ais einddoel, beteekent. Zou het Duitschland met behulp van Japan en Italië gelukken, de Oekraïne tot een Duit sche kolonie uit te roeien, dan zou de behoefte aan grondstoffen en levensmid delen van Duitschland grootendeels gedekt zijn. Het toetreden van Ital'ë tot dit pact en het offensief van Duitschland, dat in de „Völkische Beobachter" aangekondigd wordt, sloegen in Moskou als een bom in. De Russische diplomatie heeft over de ge heele linie gefaald en zich door een intrige laten verrassen, die reeds tijdens het be zoek van Mussolini aan Berlijn is gespon nen. De woede van Stalin richtte zich tegen alle vertegenwoordigers van Rusland in het buitenland en uit alle hoofdsteden van Europa komen de berichten over het terugroepen van de Russische gezanten. Al lereerst werd de ambassadeur te Berlijn, Jurenew, afgezet, hoewel hij pas sinds kor ten tijd in Berlijn zetelt en daarvoor Rus land in Tokio lange jaren vertegenwoor digd heeft. Het tweede slachtoffer van Stalin's ongenade was Karskij, die tot den zomer van dit jaar plaatsvervangend chef van het Volkscommissariaat voor buiten- landsche zaken was en tegenwoordig als ambassadeur in Ankara resideerde. Als derde werd de Russische gezant in War schau, Dawtsjan, teruggeroepen. Zij zijn alle drie oude bolsjewiki; Dawtsjan heeft in 1919 de buitenlandsche afdeeling van de G.P.Oe georganiseerd. Maar vroegere ver diensten, al zijn zij nog zoo groot, bescher men iemand niet tegen den toorn van den dictator te Moskou. De Russische gezant- schapspost in de hoofdstad van Lithauen schijnt bijzonder lastig te vervullen. Het is tot nu toe aan geen enkelen Russischen diplomaat gelukt, deze langer dan één jaar te bekleeden. Thans is Podolskij uit Kau- nus teruggeroepen. Zijn vrouw was van plan in het buitenland te blijven, maar zij kreeg een telegram uit Moskou, dat haar echtgenoot een levensgevaarlijke operatie moest ondergaan. Hoewel zij tegen haar vrienden heeft gezegd, dat dit telegram een valstrik was, om haar naar Moskou te lok ken, is zij toch daarheen vertrokken. Rus- land's vertegenwoordiger in Helsingfors. Assmus. begaf zich in Augustus van dit jaar naar Moskou. Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoordOfficieel werd medegedeeld, dat zijn verlof is verlengd. Het schijnt echter, dat zijn vriendschap pelijke betrekkingen met zijn bloedverwant Fechtner. chef van de Westelijke afdee ling van het Volkscommissariaat van bui tenlandsche zaken, die gearresteerd is. hem noodlottig zijn geworden. De positie van vele andere vertegenwoordigers van Rusland in het buitenland is gevaarvol. Zoo wil het gerucht b.v. dat mevrouw Kolontaj uit Stockholm teruggeroepen is. Litwinof heeft Stalin medegedeeld, dat de massa-arrestaties van Rusland's vertegen woordigers de positie van de Sovjet-Unie in het buitenland onnoemelijk veel schade toebrengen, maar het zou ons niet ver wonderen, indien zijn eigen dagen geteld waren. Deze razzia onder de diplomaten heeft het feit, dat Duitschland een directe drei ging tegen Rusland heeft, niet kunnen verbloemen. Zal Rusland, onder deze om standigheden, zijn oorlogsvoorbereidingen in het Verre Oosten kunnen voortzetten, of zal het gedwongen worden, zijn prestige in Azië op te offeren aan de veiligheid en onschendbaarheid van de grenzen in Europa? Japan heeft een beduidende, di plomatieke zege op Rusland behaald en het anti-komintern-pact, dat op Hitler's initiatief tot stand is gekomen, omge smeed in een wapen ten gunste van zijn imperialistische politiek in Azië. Zal Stalin zich herstellen en zijn kalmte bewaren of zal Rusland zijn positie als grootmacht, die reeds door den wereldoorlog en door de revolutie zoo sterk ondermijnd is. nog minder kunnen handhaven? Prof. KARL TIANDER. (Nadruk verboden). 518 (Ingez. Med.) POGING TOT UITLOKKING VAN MOORD TE VIERHOUTEN. Na een uitvoerig getuigenverhoor, dat een gedeelte van den morgen en den ge heelen middag in beslag nam, heett d« ad vocaat-generaal bij het Arnhemsche ge rechtshof. mr. J. C. J. W. Hermans, gister avond in de strafzaak tegen den 70-jari- gen landbouwer E. H. uit Vierhouten we gens poging tot uitlokking van moord op oen auto-handelaar J. M., opnieuw de ver oordeeling van den verdachte tot een jaar gevangenisstraf, welke straf door de recht bank te Zwolle was opgelegd, geëischt. Uitspraak op Donderdag 2 Dec. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Op 7 Augws'.ius j.l. reed een automobilist de Hoofdstraat te HUegom in de rich ting den Haag Bii de afbuiging van de Van dei' Endelaan stond een politieagent N M. H die daar het verkeer regelde in verband met de drukte der Jamboree. Toen de automobilist moest stoppen, botste een. tramtrein van den dienst HaarlemLeiden achter tegen zijn wagen, welke door den schok weer tegen een voor hem staande auto terecht kwamdie eveneens naar voren gedrukt werd, ook weer tegen een stil staande auto. De trambestuurder J. G L. uit Haarlem was door den kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis. In hooger beroep had de officier van justitie bevestiging gevraagd van het von. nis. De rechtbank bevestigde eveneens het vonnis van den kantonrechter.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9