STADSNIEUWS Inaugureele rede van prof. dr. M. David Geen Sportfondsenbad te Leiden De Bilt Miit Jaargang VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 No. 23820 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Is bijzonder hoogleeraar n Babylonische, Assyrische en Israelietische rechts geschiedenis. |De rechtshistoricus en zijn taak" De Leidsche Gemeentebeqrooting voor 1938 De plannen voor een open bad Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 rts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zün. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokostenj (voor binnenland f. 0.H0 pet 3 mnd.> |Prof. dr. M. David, benoemd tot bijzonder logleeraar vanwege de stichting voor lod Semietlsche. Hellenistische en Jood- the rechtsgeschiedenis om les te geven p de Babylonische. Assyrische en Israelieti- die rechtsgeschiedenis aan de universi- |e: alhier, heeft hedenmiddag dit ambt invaard met het uitspreken eener inau- kreele rede getiteld: „De rechtshistoricus D zijn taak". I De jurist, aldus spr., die zich bezighoudt Jet de ontwikkeling van het recht bij de kieren der Oudheid, ziet zich voor een ï'iiwe taak gesteld. Want de opgravingen de laatste decennia hebben cultuurge- 'rfen ontsloten, waarover vroeger in het [gemeen slechts enkele mededeelïngen van zieke schrijvers ter beschikking hebben PSSn, alsmede Bijbelsche en Talmudi- pe overleveringen. Bedoeld zijn de vond- |en van papyri en kleitafelen. die een nog toenemende hoeveelheid materiaal [reren over het rechts- en economisch le- i in Egypte en de groote cultuurcentra 1 Voor- en Klein-Azië en die daarmede kennis van de geschiedenis over een Jjdriiimte van duizenden jaren uitbreiden. De waarde van deze nieuwe bronnen litaat niet alleen daarin, dat zij ten Etle voor de Grieksche en Romeinsche kchtsgeschiedenis van belang kunnen zijn lonze kennis van het rechtsleven der an- (eke volkeren vermeerderen; vooral voe- zij ons nader tot het einddoel van de [thtsgeschiedenis, nJ. den uitbouw van juridische fenomenologie, het door huilen van het recht in zijn rijkdom aan pchijnselen en gedachten. Echter mag t resultaat geen levenloos schaduwbeeld i de werkelijkheid zijn, noch een phi- phische abstractie, noch een dood |kma. een uiterlijke rubriceering, waarin alle verschijningsvormen van het lat uit alle tijden en alle landen kan herbrengen. Want deze wijze van be- -rijving zou nauwelijks meer opleveren, a het besef, dat bij zeer oppervlakkige schouwing zekere vormen van het recht |Bal te vinden zijn, waar menschelijke heenschappen aangetroffen worden, kleer moet het recht, als wortelend in J leven der menschheid, in onverbreke- verband met de overige gebieden van menschelijke beschaving behandeld furdenDe structuur van de staatkundige i sociale ordening, dikwijls sterk door Iwkratische ideeën beïnvloed, grijpt fïaials de structuur van de economische «tanden gewoonlijk diep in het rechts- "en in; evenzeer hangt dit samen met pet geheele geestelijke leven van haar dra- pis. Zonder verband met al de verschil- Me cultuurverschijnselen, die steeds weer t elkaar grijpen, kan het recht, d. w. z. i kerkelijke draagwijdte van een rechts- andeling niet worden begrepen. Evenmin het dan mogelijk, de beteekenis te door laden, die het juridisch denken voor de stelijke gesteldheid van een volk bezit, t het bijzonder geeft de geschiedenis van e Israëlietische beschaving duidelijke wrbeelden, hoe juridische begrippen tot pMamenteele levensbegrippen kunnen e knoeien. L Ook dergelijke verhoudingen behoort de tehtsgeschiedenis in haar onderzoek te phekken. indien zij er aanspraak op wil faken, ais onderdeel van de cultuurge- Khiedenis te worden beschouwd. Zij is dus y die wetenschap te kwalificeeren, die I4' verbindingen en wisselwerkingen tus- r-Mn het rechtsleven aan den eenen kant I'd de overige cultureele waarden aan den PMeren kant tracht aan te wijzen. Even ly1 k te bedenken, dat ook uiterlijke om- Cyidigheden van een land, zooals kli- ut- en bodemgesteldheid, alsmede na- '"verschijnselen, evenals op den cultus lï? het recht van een volk van invloed |«mnen zijn. uiteenloopend de voorkomende rege- Sg® in de afzonderlijke rechtsgebieden fy Jz zelfs in de verschillende ontwikke- IjJfPej'oden van één enkel recht, en hoe "Vtn rechtsleven met de genoemde ■■law samenhangt, wordt nader aan de ICri vzn een voorbeeld uiteengezet. Be- BSt Wor<11; het probleem van de per- ES4 verhoudingen tusschen ouders en ELfa, die langs een reeks van ver- cultuurgebieden der Oudheid hegegaan. Op de kwestie, tot hoe lang in het leven van een kind de vader lijke macht bleef gehandhaafd, waren vaak staatkundige verhoudingen van invloed. Daarentegen werd de omvang van de va derlijke macht daarnaast vooral door de economische en religieus-ethische factoren beheerscht, die dikwijls leder op zich zelf, dikwijls met elkaar verbonden op het ïechtsleven inwerken. Zoo zijn b.v. bij de wijziging van de onbeperkte macht van den Oud-Romeinschen pater familias in de Byzantijnsche periode invloeden van het Christendom vast te stellen, maar ook op vattingen. die een absolutistische heer schappij met zich medebracht. Tenslotte volgden de gebruikelijke toe spraken. FEESTAVOND 3 OCTOBER-VEREEN. Voor de deelnemers aan den optocht. Een gewoonte van de laatste jaren vol gend heeft het bestuur van de 3 Oct.-Ver. ook ditmaal weer een feestavond aangebo den aan de deelnemers van den Optocht, die zooveel tot het welslagen van het feest hebben bijgedragen. Deze feestavond werd gegeven in het Luxor-Theater, dat zoo goed als geheel was bezet. Nadat een jour naal was gedraaid, sprak de voorzitter der 3 October-Vereeniging, de heer W. v. d. Laan, een welkomstwoord. Spr. wees er op. dat de 3 October-Vereeniging alle reden heeft om feest te vieren. Ze is kerngezond en krachtig en .bij elke herdenking van Leiden's Ontzet weet zij haar goeden naam le bevestigen. Zij doet ook goed werk. Er is op het oogenblik in onze stad een Meer- Werk-Actie en er is een reclame-commis sie, die het vreemdelingenbezoek naar Lei- Jen wil bevorderen. De 3 October-vereeni- ging geeft jaarlijks aan vele handen werk en zij brengt op 3 October minstens hon- Heden hebben B. en W. de begTooting voor 1938 het licht doen zien. Men zie voor bijzonderheden het 6de Blad. De begrooting is sluitend op een eind bedrag van f. 9.566.588, de kapitaal- dienst op een eindbedrag van f. 6.144.639. Belastingverhooging is afgewend, alleen wordt voorgesteld de tarieven der elec- triciteit te verhoogen met 2 cent per K.W.U. (gepaard gaande met een ver hooging van het vast recht van het woonhuistarief van 16 op 17 cent per maand). Na tal van bezuinigingen bleef nog f. 170.000 te dekken. B. en W. stellen voor een bedrag van f. 30.000 te putten uit de reserve van het grondbedrijf, f. 82.000 uit extra-middelen der Licht fabrieken en f. 57.000 uit het pensioen fonds voor weduwen en kinderen van ambtenaren. aerdduizend vreemdelingen in de stad. Dat wordt niet altijd even goed gewaardeerd. En dan: er moeten veel meer Leidenaars lid zijn. De geringe contributie kan voor de meesten toch geen bezwaar zijn. Spr. wil over dit alles echter op dezen feest avond niet uitweiden. Den deelnemers aan den'optocht dankte hij hartelijk voor hun medewerking, welke door het bestuur der Vereeniging zeer op prijs wordt gesteld. Vervolgens werd een filmprogramma ge geven, waarbij een oudere en een nieuwe 3 October-film werden vertoond, alsmede een aardige teekenfilm en tenslotte een zeer interessante film over het leven van H. M. Koningin Wilhelmina. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. De officieele opening van het Rijksmu seum voor Volkenkunde is thans vastge steld op Dinsdag 30 dezer des voormiddags te 11 uur. Bemiddelingspoging voor samenwerking tusschen de Sportfondsen en den heer Koster. Zooals men weet heeft de gemeente raad in zijn vergadering van 10 Mei besloten een beroep bij de Kroon in te stellen tegen het besluit van Ged. Sta ten van deze provincie, waarbij goed keuring werd onthouden aan de be sluiten d.d. 21 December 1936, tot het verleenen van medewerking ten be hoeve van de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting door de op te richten NV. „Sportfond senbad Leiden." Van den Raad van State is thans de mededeeling ontvangen, dat de openbare behandeling van deze zaak vermoedelijk zal plaats hebben op 1 December a.s. Bij deze behandeling kan de gemeenteraad zich doen ver tegenwoordigen. Het gemeentebestuur meent echter hiervan te moeten af zien. Immers sedert besloten werd om de tot-stand-koming van een sport fondsenbad te bevorderen door o.m. de rente en aflossing van een leening te garandeeren, is, zoo deelen B. en W. aan den gemeenteraad mede, de overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat tot stand gekomen. Het gemeentebestuur is nu van oor deel, dat hierdoor de toestand zoodanig is gewijzigd, dat het ingestelde beroep bezwaarlijk Ton worden gehandhaafd. Het beroer» behoort dus, indien de raad deze meening deelt, te worden ingetrokken. „Wat onder deze gewij zigde omstandigheden eventueel verder inzake de zwemgelegenheid te dezer stede dient te geschieden, kan dan nader onder oogen worden gezien." Het hierboven vermelde besluit van B. en W. om van het recht van beroep geen gebruik te maken, beteekent nog niet defi nitief het einde van alle Sportfondsen actie te Leiden. Natuurlijk komt er geen overdekte zweminrichting bij (hetgeen trouwens al geruimen tijd geleden te voorspellen was) doch een andere moge lijkheid is niet geheel uitgesloten. De heer Broekman, bestuurslid van den Nederland- schen Arbeiders-Sportbond, te Amsterdam heeft zich namelijk onlangs als bemid delaar aangediend tusschen den heer Kos ter en de N.V. De Sportfondsen en men zal moeten afwachten wat daarvan het resultaat wordt. Hoe men zich een even- tueele samenwerking denkt is ons niet be kend, doch wel weten wij, dat er ln het begin der volgende week een bespreking zal plaats vinden tusschen de heeren mr. Bierenbroodspot (directeur der N.V. De Sportfondsen) en Koster. In het „Sportfondsen-blad" wordt daar van reeds met enkele woorden melding gemaakt, terwijl het ook meegedeeld wordt in een schrijven, dat de heer Bierenbroods pot gisteren gericht heeft aan den heer Wagemans, die hier ter stede aan de actie der ontevreden spaarders een zekere lei ding heeft gegeven door een enquête in te stellen en door het uitschrijven van een op hedenavond bepaalde vergadering. In het voorstel van B, en W. aan den raad wordt nog gezegd, dat nader onder oogen kan worden gezien wat thans even tueel verder inzake de zwemgelegenheid alhier dient te geschieden, en daarmede wordt natuurlijk de bouw van een open bad bedoeld. Over de onlangs door den heer Koster bekend gemaakte plannen voor een open bad aan den Kanaalweg, nabij Cronesteyn, wordt daarbij niet gesproken. Wij vernamen heden echter, dat deze al lerminst van de baan zijn. Wel heeft de heer Koster zich nog niet definitief aan den koop van bedoelden grond gebonden en is er zelfs kans. dat het zwembad iets meer naar de zijde der stad zal komen, maar voorloopige teekeningen zijn bereids bij Gemeentewerken ingezonden, terwijl ons verzekerd werd dat het open bad in derdaad in die omgeving zal worden ge bouwd. SL Nicolaas resideert bi] Gerzonl Een nij vere zwerm helpsters is druk in de weer, teneinde U waardig te kunnen ontvangen en U behulpzaam te zijn bij de keuze van Uw geschenken. 1404 (Ingez. Med.) WERELDBOND - A VOND. Wijdingsuur in de Marekerk. Naar aanleiding van de Gebedsweek (14 tot 20 November) worden in alle deelen der wereld bijeenkomsten gehouden, waarin le den der bij den Wereldbond aangesloten vereenigingen stilstaan bij de duisternis van dezen tijd en de gevaren, die de ge heele wereld in angstige beroering honden. In aansluiting hierop wordt in deze sa menkomsten eveneens gewezen op de won derbaarlijke redding Gods, die er is in Jezus Christus. De Nederlandsche tak van den Wereld bond is de groote Federatie van Chr. Jon gemannen- en Vrouwenverenigingen (J.M. C.A. en J.W.C.A.) Teneinde ook aan den algemeenen om roep te dezer stede gehoor te geven, was gisteravond in de Marekerk een gebeds ure belegd, welke onder leiding stond van ds. W. A. B. ten Kate, Herv. pred. te Was senaar. Deze dienst, waarvoor vooral van de zijde der Jonge Vrouwenverenigingen groote belangstelling bestond, droeg een litur gisch karakter. Orgelspel, het lezen van toepasselijke Schriftgedeelten en zang wis selden elkander af. Ook deed ds. Ten Kate enkele mededeelingen over den arbeid van den Wereldbond. Zoo wees hij o.m. op de moeilijke omstandigheden, waaronder de leden van den Bond in China en Japan, Duitschland en Spanje het werk moeten verrichten. Nadrukkelijk stelde spr. in het licht, dat de vereenigingen in Nederland daarentegen onder gezegende en rustige omstandigheden mogen arbeiden. In een hierop volgend gebed werd eener- zijds dank gebracht voor den ondervonden zegen op den arbeid en anderzijds gevraagd om ondersteuning in het werk, dat hier en in andere landen nog wacht. Na gemeenschappelijk gezang heeft ds. Ten Kate tenslotte nog in een ernstige toespraak, naar aanleiding van 2 Cor. 4 6 „Het Licht, dat schijnt in de duisternis" gewezen op het thema voor deze gebeds week: „Ziende op Jezus, als op het Licht der wereld". Bij de ontvouwing van een en ander wees spr. achtereenvolgens op de veranderde tijdsomstandigheden, de werk loosheid, den dreigenden oorlog en de gees telijke crisis om tenslotte hiertegenover te stellen het geloof in God en het vertrou wen op Jezus Christus. De wijdingsure werd besloten met het zingen van Gez. 180 1, de zegenbede en enkele minuten van stille inkeer. Onder toepasselijk orgelspel verliet men het bedehuis. N.V. MEELFABRIEK „DE RIJN". In de gistermiddag gehouden jaarlijksche aandeelhoudersvergadering van de N. V. Meelfabriek „de Rijn" voorheen Fa. Wed. T. Bots, werden de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Besloten werd het winstsaldo te bestemmen voor afschrij ving. De heeren B. H. J. van Linden en no taris B. H. Stumpel werden als commis sarissen herkozen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Café „Vaart en Spoorzicht", Haarlem mertrekvaart 10. Noordwijkerhout. Uittre dend Eigenaar: H. Gooi. d.d. 15 Dec. 1937. J. van Deuren, Raadhuisstraat 245, Al phen a. d. Rijn. Uittredend Eigenaar: J. van Deuren, d.d. 15 Nov. 1937. Wijziging handelsnaam in: H. van Deuren. Nieuwe Eigenaar: H. van Deuren, Alphen a. d. Rijn BINNENLAND. Door B. en W. van Leiden wordt aan den gemeenteraad voorgesteld het beroep op de Kroon inzake het Sportfondsen- bad in te trekken. (Stadsnieuws, la Blad). Dc Leidsche Gemeentebegrooting voor 1938 (5e Blad). Inaugureele rede van Prof. Dr. M. David, als bijzonder hoogleeraar te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad), Minister Van Dijk over de uitbreiding de? weermacht. (4e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (5e Blad). Werkverschaffing en -verruiming in Zuid- Holland; het rapport der commissie. (Binnenland, 3e Blad). De P. T. T.-begrooting; memorie van ant woord aan de (Tweede Kamer. (Bin nenland, 3e Blad), BUITENLAND. Lord Halifax heden bjj Hitier. (Buitenland le Blad). De Chineezen bieden weer krachtige te genstand. (3e Blad). De Nobelprijs voor den vrede toegekend aan lord Robert Cecil. (4e Blad). Naar een Engelsch-Amerikaansch handels verdrag, waarbij ook Canada betrok ken zal zijn. (le Blad). Bonnet over Frankrijk's financiën. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. dat de Westelijke winden met) opklarend en zacht weer de over hand zullen verkrijgen in onze om geving en geheel Centraal Europa. Mr. OUD's rede in de Tweede Kaqier, waarin de Oud-Minister zijn mening over de Kabinets-samensrelliog uiteenzet, wordt U gaarne op aanvrage kosteloos toegezonden. Zendt ons slechts deze hem in/ rSEïr VRIJZINNIG DSM. BOND j Bw™ Wllhelminastraat 49 - Haarlem I I Zendt mil franco loe v<m ds ,,d° 1 I van Mr P. J. Oud. Naam Adres 1334 (Ingez. Med De politiebrandweer is hedenmorgen omstreeks 11 uur uitgerukt voor een brand- aiarm in het perceel Hooglandsche Kerk- gracht No. 10. Bij aankomst aldaar bleek .'an brand nauwelijks sprake. De politie heeft den 25-jarigen P. Y. F. gearresteerd, wegens vernieling van een glasruit in het gebouw van Maatschappe lijk Hulpbetoon.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1