w Nieuws m uit de Filmwereld Versterking van de Weermacht LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 November 1937 Vierde Blad No. 23820 De Nobelprijs voor den vrede 78sfe Jaargang Groote offers noodzakelijk CORRESPONDENTIE VRAGENRUBRIEK Uitvoerige uiteenzetting van minister van Dijk. Aan de Memorie van Antwoord inzake öe Defensiebegjooting wordt het volgende ontkend Dat inderdaad de militaire uitgaven op den gewonen dienst van deze begrooting binnen enkele jaren een totaalbedrag zul len beloopen, dat ongeveer f. 60 millioen liooger is dan dat van het dienstjaar 1937. Hierbij moet echter niet uit het oog wor den verloren, dat In deze stijging begre pen is een bedrag van rond f7.3 millioen negens het overbrengen van de kosten van janbouw van nieuw materieel voor de Staatsmarine van de Indische begrooting naar de Defensiebegrooting. Ook de minister betreurt, dat zoo groote offers noodig zijn voor de defensie des lands, waardoor de behartiging van andere volksbelangen moet achterstaan. Eechter zijn de gevaren liggende op Internationaal terrein zoo ernstig en is het treffen van voorzieningen tot het beschermen van land en volk een zoo primordiaal belang, dat aan die offers niet valt te ontkomen. De Regeering heeft er bij het ont werpen van de maatregelen, welke in de naaste toekomst ter versterking van de weermacht zullen moeten worden genomen, naar gestreefd deze te be perken tot het strikt noodzakelijke; de voorgestelde maatregelen beoogen dan ook uitsluitend, om de weermacht in zoo kort mogelijken tijd op een zooda nig peil te brengen, dat een redelijke waarborg wordt verkregen voor het vervullen van de taak, welke haar in verband met de defensieve doelstelling kan worden opgedragen. De indruk, dat, ten aanzien van de mi litaire uitgaven, de zuinigheid niet vol doende in het oog zou worden gehouden, moet dan ook op een misverstand berus ten. De zeer vele beperkingen, die de sa- nenstellers van de defensiebegrootingen jedurende een lange reeks van jaren moes- en aanbrengen, konden niet meer ten -olie worden gehandhaafd in het licht der midige omstandigheden; uit di.en hoofde mochten verschillende voorzieningen niet ichterwege worden gelaten, passende in iet kader van de noodzakelijke verster king van de weermacht. Het verwijt van enkele Kamerleden, dat de vorige Kabinetten niet hebben vooruit gezien. gaat blijkbaar uit van de gedachte, iat de Regeering de in den loop van en- fcele jaren zich met snelheid ontwikkelende rerscherping der internationale verhoudin gen had kunnen en moeten voorzien; achter de feiten staande, kan men zich zonder bezwaar zoodanig inzicht toe schrijven. Ook de vorige kabinetten hebben ge- streefd naar een weermacht, die aan de jn te stellen eischen kon voldoen; daar bij dient niet uit het oog te worden ver- laren. dat de groote financieele moeilijk- 1 den. waarin ons land verkeerde, beper- ing oplegden. Toen het vorige kabinet geplaatst was or dc ernstige gevaren, uit den inter- tionaal-politieken toestand voortvloeien- heeft het bijzondere maatregelen in it belang van de defensie getroffen. De thans ingediende voorstellen zijn een ver volg daarop. Ook nu nog is de financieele toestand uiterst moeilijk, maar thans is er sprake van een volstrèkte noodzakelijk heid, die noopt tot belangrijke offers, waar aan niet te ontkomen valt. Het spreekt wel van zelf, zoo zegt de Minister, dat een belangrijke ver sterking der weermacht, zoowel op materieel- als op personeel-gebied, niet in een korte spanne tijds kan worden tot stand gebracht. Gehoopt mag worden, dat de tijd niet zal ont breken tijdig de noodige voorzieningen te treffen; eisch is daartoe, dat met voortvarendheid kan worden gewerkt. Aan het inhalen van den bestaanden achterstand in de materieel voorziening wordt alle aandacht gewijd. Het ligt geenszins in de bedoeling van de Regeering om mede te doen aan den bewapeningswedloop. De te nemen maatregelen gaan niet verder dan door de internationaal politieke verhoudingen en de gevaarlijke strate gische positie van ons land en de over- zeesche gewesten worden geboden. Vloot. Wat de zeemacht betreft komen de be dragen. noodig voor het inhalen van den achterstand hetwelk voorheen ten laste van het defensiefonds geschiedde ten dcele voor op den gewonen dienst en ten deele op den kapitaaldienst, en wel ten bedrage van respectievelijk f. 3.525.000 en f. 5.500,000 voor het jaar 1938. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de zeemacht in totaal worden aangevraagd een bedrag v. f 20.500.000 waarvan de hier genoemde som van f. 5.500.000 de eerste termijn vormt. Dit bedrag is bestemd voor bouw en uit rusting van drie bewakingsvaartuigen en een tweeden flottieljeleider. Op den gewonen dienst zal over de jaren 1938 t/m 1941 voor het inhalen van den achterstand f. 15.525.000 worden aan gevraagd. welk bedrag begrepen is in de jaarlijksche aanbouwkosten van 171/: millioen. Voor het op peil houden van de ge- heele vloot, met inbegrip van de sche pen waarmee de vloot thans wordt uit gebreid zal derhalve ieder jaar gemid deld het genoemde bedrag van f. 17.5 noodig zijn. Landmacht. Wat de landmacht betreft, zijn de uit gaven, welke voorbeen uit het Defensie- fonds werden bestreden, thans geheel ten laste van den kapitaaldienst gebracht en wel voor 1938 tot: f. 13.950.000 voor aan schaffing van affuiten, geschut, munitie en ander materieel tot verbetering en com pleteering van de uitrusting van het leger. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de landmacht ter voorziening; in de behoeften voor eens worden aan gevraagd een totaal-bedrag van rond f. 137.000.000, waarin het hierboven ge noemde bedrag voor 1938 begrepen is. De jaarlijks terugkeerende kosten, die een gevolg zullen zijn van het ge reed en in exploitatie komen van het Het loopen naar haar werk was een marteling. Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten. „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheumatische Pijn in mijn voeten. Een collega drong er op aan, dat ik regelmatig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijk- sche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen." Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, zullen zich hieruit allerlei scha delijke' stoffen vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat dc oorzaak is van rheuma tische pijnen. Kruschen Salts spoort Uw in wendige organen aan tot actieve geregelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en regelmatig wor den verwijderd. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a f. 0.40, f0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flescih zoowe' als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. *359 Gngez. Med.) nieuwe materieel zullen voor dc land macht uiteindelijk in totaal een bedrag van f. 12.800.000 beloopen. Zooveel mogelijk zal getracht worden, het benoodigde materiaal in Nederland te bestellen. Een regeling betreffende een nauwe sa menwerking tusschen de departementen van Defensie en Economische Zaken op het gebied van de economische en indu- strieele verdedigingsvoorbereiding is in ver gevorderden staat van voorbereiding en komt binnenkort definitief tot stand. In verband met de vraag van enkele leden over de geruchten, als zou een alge- meene proefmobilisatie worden overwogen, kan de minister verklaren, dat een derge lijke proef niet in het voornemen ligt. Een advies van de commissie die een onderzoek instelt naar het vraagstuk van de werkloosheid na den diensttijd, kan spoedig verwacht worden. Van den minister zijn geen nieuwe voor zieningen ter zake de oud-gepensionneer- den te verwachten. Stationneering vloot in Indië. Dc indruk van verscheidene leden, dat de minister de beschikbare en voor Indië bestemde vloot voortdurend daar wil sta- tionneeren en zich voor Nederland wil be palen tot een passieve kustverdediging is niet juist. Ongetwijfeld zal een paraat es kader voortdurend in Indië aanwezig zijn, doch de vaartuigen en vliegtuigen, die voor eerste opleiding en voor voortgezette oefening in Nederland'zullen zijn, vormen tegelijkertijd een actief element in de ver dediging van Nederland aan de zeezijde. Het onderzoek naar de vraag of de bij de K.L.M. in gebruik zijnde vlieg tuigen bij mobilisatie voor andere mi litaire doeleinden dan transportdien sten zouden zijn geschikt te maken, heeft uitgewezen, dat de eischen, welke in verband daarmede bij de aanvan kelijke constructie dezer vliegtuigen uit militair oogpunt zouden dienen te worden gesteld, zoowel tot belangrijk hoogere aanschaffings- als exploita tiekosten dezer vliegtuigen zouden lei den, terwijl nochtans de bedoelde in richting zeer geruimen tijd zou vor deren. In verband hiermede is van het stellen van bijzondere eischen afgezien. De minister is inderdaad van meening. dat ook ons leger vechtwagens niet langer kan ontberen. Het ligt dan ook in het voornemen zoo spoedig mogelijk naast pantserwagens ook vechtwagens aan te schaffen. Toegekend aan lord Robert Cecil. Blijkens een bericht uit Stockholm is aan burggraaf Robert Cecil of Chelwood de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Lord Robert Cecil is in 1864 als derde zoon van den in 1903 gestorven Engelschen eersten minister Lord Salisbury geboren. Hij stamt uit een familie, die reeds ver scheidene belangrijke Engelsche staatslie den had voortgebracht, waaronder ook William Cecil, Lord Burleigh, die een der grondleggers van het moderne Engeland is geweest in de periode van Koningin Elisabeth. Lord Robert Cecil. Lord Robert Cecil trad aanvankelijk weinig in het openbare leven op den voor grond. Van 1886 tot '88 was hij particulier secretaris van zijn vader, zoodat hij wel veel met hooggeplaatste personen in aan raking kwam Hij koos echter het beroep van advocaat en kwam eerst in 1906 weer in de politiek toen hij voor East Maryle- bone in het parlement gekozen werd, voor de conservatieve partij. Bij de verkiezingen van 1910 leed hij een nederlaag, doch hij kwam later weer in het Lagerhuis, waar hij gedurende den wereldoorlog door zijn gematigde opvattingen de aandacht op zich vestigde. Van 1915 tot '16 was hij onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken en van 1916 tot '18 minister voor de blokkade. In 1919 was hij voorzitter van den opper sten oeconomischen raad en tezamen met president Wilson en generaal Smuts speelde hij een zeer groote rol bij het opstellen van het VolkenbondShandvest. Na den vrede bepleitte hij een volledige medewerking aan den Volkenbond. In Mei 1923 trad hij als geheimzegelbewaarder in het toenmalige kabimet-Baldwin, waar het zijn bijzondere taak was de betrekkingen tot den Volken bond te behandelen, dezelfde taak. die ook op hem rustte in het tweede kabinet- Baldwin van November 1924. In dit ministe rie vervulde hij de functie van kanselier voor het graafschap Lancaster. Hij legde dit ambt evenals de vertegenwoordiging van Engeland in den Volkenbond neer in Augustus 1927 en verklaarde in een brief aan Baldwin dat hij inzake het ontwape- ningsvraagstuk niet langer met de meer derheid van het kabinet kon meegaan. Aan de Labour-regeering. die in 1929 aan het bewind kwam, stelde hij zich weer ter be schikking en hij nam deel aan de verga dering van de ontwapeningscommissie te Gouden jubileum te Alphen. Van den heer J. Cadée. De heer J. Cadée, te Alphen, herdenkt heden, gelijk gemeld, den dag, waarop hij vóór 50 jaar eerst als verpleegde en daar na in dienst kwam van de Martha-Stlcnting Hij is werkzaam op de kleermakerij en heeft in die vele jaren al heel wat klee- dingstukken vervaardigd en is onder oud en jong als .Jan" zeer populair. Jan is een man. die zich voor ieder graag verdienste lijk maakt en die zich altijd bijzonder heeft onderscheiden met de verzorging der post voor het jongenshuis. Begrijpelijk is de dag van heden dan ook niet zonder meer voor hem voorbij gegaan en bereik ten hem tal van gelukwenschen. J. J. B. te L. Het gaat niet aan om alle ons toegezonden stukken in extenso te plaatsen. Waar zulks zonder de duidelijk heid te schaden mogelijk is, geven wij den inhoud in korte woorden weer. Zoo ook ten aanzien van uw gedicht, waarvan de strek king precies dezelfde was als van onze Spreekcel. M. v. d V. te L. Raadsels moet u zelf oplossen. C. v. d. K. te Z. Zoo'n oproep is niet in ons blad geplaatst. F. G. t e L. Als het eenige afdoen de middel tegen het beslaan der ruiten wordt ons genoemd het plaatsen van een dubbel buitenraam. Zeer goede resultaten worden ook bereikt met het plaatsen van een ventilator van voldoende capaciteit en waarvan de windstroom op het raam is ge richt. zoodat de waterdamp geen kans krijgt zich als water af te zetten. Er zijn ook diverse preparaten hi den handel. Genève in 1930. Lord Cecil is steeds een vooraanstaand man geweest in de Engel sche Volkenbondsunie. Lord Robert Cecil vernam dat de Nobel prijs voor den vrede hem was toegekend, toen hem het doctoraat honoris causa aan de universiteit van Columbia verleend werd Hij verklaarde verrast en verheugd te zijn. Sprekende over den wereldtoestand, zeide hij vervolgens: „de wet behoorde de inter nationale betrekkingen even zeer te rege len ais zij dit het nationale leven van ieder volk doet. De wereld schrijdt voort in deze richting". ANNA STEN IN „GEWETENSWROEGING." Rouben Mamouiian sAnna Sten met Fredric March deze S»L'ÏÏ *!e lllm „Gewetenswroeging"; het .wïyjsriie verhaal van twee. die elkaar "'«Wen en door een hei -rfioestJen gaan, om eindelijk hun geluk te kunnen vinden. Wie de bekende Anna Sten reeds in vo rige films bewonderd heeft, zal ook ditmaal niet teleurgesteld worden. Men ziet haar hiernevens in een der/ scènes. WAT MAAKT DE FILM INTERESSANT? Inhoud of spel? Er is in den loop der jaren reeds veeli gesproken en geschreven over de vraag waa het meest de waarde van een fUm bepaalt. Is het de inhoud, het spel, de regie? Een probleem is het geloof ik niet meer. Men mag nog zoo hoog opgeven van de be langrijkheid van een groot artist, niemand zal wel meer gelooven, dat de spelers eert film met een uitgesproken zwak gegeven door hun spel alléén belangrijk kunnen maken. Als de rol geen mogelijkheden biedt faalt de grootste ster. Hij zal trachten, ti maken wat er van te maken valt. Als hij haar tenminste niet weigert te spelen. Maar steeds weer blijkt overduidelijk, dat het draaiboek de domineerende factor ia. Afgezien van de eigenlijk vanzelfsprekende correcte oplossing van draaiboek-techni sche eischen. afgezien ook van den con- sequenten opbouw der handeling, zijn het toch steeds het gegeven en de daaraan ten grondslag liggende idee. die de belang stelling voor de film wakker roepen. Dc artisten zijn daar zelf ook maar al te gezü van doordrongen. Een goed „boek" werkt inspireerend en het behoeft wel geen be toog, van hoeveel belang het is of een rol met genoegen of met tegenzin wordt gespeeld. De toeschouwers zien maar al te gauw, of een acteur "of actrice slechts op het doek is. of dat hij of zij zich werkelijk in de rol heeft ingeleefd. De rol van goed ofs lecht, gelukkig of. ongelukkig mensch. Hierboven Lil Dagover. Maria von Tasnady en Willy Fritsch, die de hoofdrollen ver tolken in „Haar eigen kind?" De artist vreest niets meer dan een rol, waarin hij zich niet kan uitleven. Uit dien hoofde behoort het zoeken naar goede on derwerpen en draaiboeken ook tot de grootste zorgen van den regisseur, die niet zonder meer naar opdrachten jaagt, doch zich door zijn artistieke aspiratie leiden lari. Erich Wasehnrek's nieuwe üfa-fiim „Haar eigen Kind?" b-hoort zonder twij fel tot die films, die om hun inhoud de volle belangstelling verdienen. Waschncck is steeds zijn eigen weg gegaan, dwars tegen overgeleverde begrippen in. De tragi sche geschiedenis van een moeder, die ont zaglijk veel van haar kind houdt en door verschillende omstandigheden op een zekeren dag in twijfel komt te verkeeren of het haar kind wel is, of dat het in het ziekenhuis met een ander verwisseld is. Het was geen gemakkelijke opdracht, een film in scène te zetten, waarin twee kin deren, één van elf en één van twaalf jaar belangrijke rollen te spelen hebben. „Maar dat was juist hetgeen mij het meest aan trok", zegt Erich Waschneck. „Als er geen moeilijkheden zijn. is het werk maar half interessant. Een dankbaarder thema dan dat van de liefde tusschen moeder en kind laat zich moeilijk denken. De hoofdrollen in ..Haar eigen kind?" worden vervuld door Lil Dagover. Willy Fritsch en Maria von Tasnady. De beide jongens zijn Claus-Detlef Sierck en Eber- hard Itzenplitz. San Gorgonio, de San Anononio de benoo digde opnamen moeten leveren. Zij werden aangevuld met filmopnamen uit Tibet. Heel lastig was het ook om de plaats te vin den, waar het vliegtuig, waarmee zich „LOST HORIZON". (Verloren Paradijs). Deze week wordt hier de verfilming ver toond van een der meest gelezen boeken, zoowel in Amerika als in Europa, sedert het in 1934 door James Hilton geschreven werd, n.l. „Lost Horizon" (Verloren Para dijs). Het speelt in Thibet, in de mysterieuze betooverende plaats Shangri-La, een merk waardige schepping van Hilton's rijke fan tasie. De voorbereiding van deze belangrijke film was zeer uitgebreid en de regisseur Capra, die o a. ..It happened one night" en „Oké Mr. Deeds" vervaardigde, koos Ronald Colman als dc hoofdvertolker uit. Harrison Forman, een Amerikaansch ont dekkingsreiziger, trad op als technisch adviseur, opdat- alles in deze film. die zoo goed als geheel in Tibet speelt, zoo authen- thiek mogelijk zou zijn. Men zal zich bij het zien van de film min ol meer verbaasd afvragen, hoe het mogelijk was om het onherbergzame pla teau van Ti'cet met de daarbij behoorende bergketens' eri sneeuwtoppen te filmen, zonder me' een grooten staf naar Tibet zelf te gaan. Het vinden van deze plaatsen in de buurt van Hollywood was uiterst moeilijk, maar tenslotte hebben toch de Granite Mountains, de Plckanini Butts, de spannende scènes afspelen, dat vijf passa giers onvrijwillig naar Tibet brengt, hal verwege een landing moet maken ten ein de clie en benzine te kunnen innemen voor den langen tocht over de bergen. De film „Lost Horizon" behoort tot een der opmerkelijkste van den laatsten tijd en heeft, mede door de voortreffelijke ver tolking, sterk de aandacht getrokken

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13