BUITENLAND LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 18 November 193] ELTAX 66e VEREENIGING VAN R.K. GEMEENTE RAADSLEDEN'. Kring Leiden vergadert in „Den Burcht" Gisteravond vergaderde de Vereeniging van R.K. Gemeenteraadsleden ln den Sta- tenkieskring Leiden, welke bijeenkomst alleszins bevredigend bezocht was. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, mr. A. F. L. M. Tepe, de afge loopen jaren, die voor het interne vereeni gingsleven niet bepaald gunstig zijn ge weest. Van de 76 personen, die ervoor in aanmerking komen, zijn er slechts 48 lid, hetgeen weer eens duidelijk laat zien hoe weinig waarde men hecht aan het toch zoo belangrijke onderling contact Zooals het jaarverslag openbaarde waren de cijfers over het geheele land genomen niet veel beter, integendeel, van de plm. 4000 R.K gemeenteraadsleden zijn er slechts 1064 georganiseerd, een vierde deel dus. Hierna had een bespreking plaats van de agenda voor de jaarvergadering der Fede ratie. welke vergadering op 20 November in Den Haag zal worden gehouden. Vooral de agendapunten betreffende de gemeentelijke inkoop bureaux: de kinder toeslag en een regeling betreffende het zenden van afgevaardigden, vooral wat be treft 'net uitbrengen van stemmen, gaven aanleiding tot breedvoerige discussies. De heer P. Warmerdam uit Lisse, werd vervolgens tot afgevaardigde naar de jaar vergadering benoemd. In het bestuur waren vijf vacatures, waarin werd voorzien door verkiezing van de heeren A. J. M. van Moorsel (Wasse naar), A. C. Meijer (Noordwijkt, P. War merdam. aftr. (Lisse) en F. C. van Lierop (Hillegom). Indien de heer van Moorsel. die candi daat werd gesteld, doch zeif niet aanwezig was. deze benoeming niet aanvaardt zal deze plaats worden ingenomen door den heer P. A. v. d. Reissen (Voorhout). Aan het slot der vergadering sprak de heer Reissen enkele woorden van dank en waardeering aan het adres van den scheidenden voorzitter en andere bestuurs leden. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS." De jaarvergadering. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van bovengenoemde stichting werden de notulen en jaarverslagen van secretaresse en penningmeester onveran derd vastgesteld. Aan dat van de secretaresse, mevr. S. KoertBouman is het volgende ontleend: „Het afgeloopen vereenigingsjaar ken merkte zich' door een betrekkelijke rust, voor zoover men tenminste van rust kan spreken in een instelling als het Brok kel huis, waar het aantal aanvragen met ieder jaar stijgt. De ingekomen goederen zijn niet even redig aan de aanvragen, zoodat wij de menschen niet altijd kunnen helpen, aan wat zij noodlg hebben voor hun gezin. Dit geeft ons aanleiding nogmaals een drin gend beroep te doen op de inwoners van Leiden en Oegstgeest om steeds zooveel mogelijk kleeren en andere artikelen aan het Brokkenhuis af te staan. Indien niet voldoende binnenkomt, zou het werk op den duur stopgezet moeten worden. Het aantal medewerksters bedraagt 38, te weinig voor het vele werk, dat verricht moet worden. Op de verkoopmiddagen en -avonden konden wij gewoonlijk over voldoende hulpkrachten beschikken, maar zoowel op den Donderdag- als op den Vrijdagmiddag, wanneer respectievelijk geknipt, versteld of gesorteerd, opgeruimd cn geprijsd moet worden, waren er geregeld handen te kort. Aanvulling vooral op den Vrijdagmiddag is dringend gewenscht. In het afgeloopen jaar werden 2917 per sonen geholpen, n.l. voor rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon 1773 personen, voor eigen rekening 867, waarvan 288 op witte kaarten en 579 op steun- of stempel kaarten. voor rekening van particulieren werden 122 personen geholpen. De restee- rende 155 voor rekening van verschillende instellingen te Leiden en Oegstgeest. Een woord van dank aan de Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon en andere instellingen voor den steun, dien wij van hen mochten ont vangen. De periodiek aftredende bestuursleden, mevr G. StiasnyWijnhoff, mej. A. Ris en de heer H. L. J. Tobé werden herkozen. OPENBARE VERGADERING VAN „PSYCHIANA." In een der bovenzalen van „In den Ver gulden Turk" hield de vereeniging „Psy- chiana" gisteravond een openbare verga dering, waar gesproken werd over: „Wie en wat God werkelijk is". De belangstelling was gering. Een in leidend woord werd gesproken door aen heer W. A. J. van Meurs. die als zijn mee ning te kennen gaf, dat de godsdienst ver anderd Ls, want zoo zeide spr.. terwijl tech niek, wetenschap enz., zich steeds veraer ontwikkelden, bleef de godsdienst stilstaan. Hierna sprak de heer S Kooystra over: „Wat de kerk heeft aan te bieden omtrent God" en „Een nieuwe visie van God." Het geheele Christendom, aldus spr.. is gebaseerd op de geboorte van Jezus Christus, doch in geen kerk wordt verteld, dat er voor Christus reeds een 20-tal an dere zaligmakers is geweest, wier leven, geboorte en dood in hoofdzaak overeen komen met die van Jezus. Redenen waar om juist Jezus en niet een der anderen als d e zaligmaker moet worden beschouwd bestaan niet. Vervolgens ging spr. verschil lende leerstellingen der Christelijk kerk na en kwam tot de conclusie, dat het geheele Christendom een afspiegeling is van de godsdiensten, die heidensch genoemd wor den. In het tweede deel van zijn lezing zette de heer Kooystra de leer van Psychiana, waarvan de Amerikaan Frank B. Robinson de geestelijke vader is, uiteen. De kerk, zoo zeide spr., heeft niets meer aan te bieden, dat waard is om onze ge heele ziele-toekomst op te baseeren. Daarmee bedoelen wij niet God te ver loochenen. God bestaat inderdaad, doch hij troont niet ergens in de hemelen, maar in dit heelal. Er is in dit heelal een onzien- baar rijk van denkende, scheppende intel ligentie, zoo krachtig .dat geen andere macht ermee vergeleken kan worden. Onze God ls een God-wet, een kracht DE ALGEMEENE TOESTAND Lord Halifax in Duitschland. Koning Leopold in Londen. Een permanente commissie volgens het anti-Komintern-pact. Gisteren heelt lord Halifax de jacht- tentoonstelling bezocht, waarover hij zich zeer prijzend uitliet daar deze z. 1. meer was dan een tentoonstelling alleen, n.l. een poging tot het nader tot elkaar brengen der volken. Op uitnoodiging van den rijkskan selier zal lord Halifax vandaag in gezelschap van von Neurath naar Berchtesgaden gaan en. naar men vermoedt, morgen een bezoek aan Hitler brengen. In welingelichte Italiaansche kringen legt men er den nadruk op. dat de rijks- regeering de Italiaansche regeering op de hoogte houdt van het bezoek van lord Halifax. In het begin van den middag heeft koning Leopold van België gisteren Buckingham Palace verlaten om zich naar de Guildhall te begeven, teneinde het adres van welkom van de Londensche City in ont vangst te nemen. De koning, die vergezeld werd door den hertog van Kent. werd hartelijk toegejuicht, toen hij in een open rijtuig door de straten reed. Aan den ingang van Guildhall werd de koning ontvangen door den Lord Mayor. De griffier van de City, rechter Gerard Dodson. heeft vervolgens een resolutie voor gelezen. waarin o.a. werd gezegd: „Wij ver zekeren u. dat de burgers van Londen den meest vurigen wensch koesteren, dat het Belgische en Britsche volk zijde aan zijde, zullen blijven in oogenblikken van wan hoop en lijden, opdat zij nauw verbonden door banden van vriendschap en goeden wil, kunnen pogen de vele problemen van de wereld op vreedzame wijze op te lossen. Nadat de koning met enkele woorden in het Engelsch bedankt had. begeleidde de Lord Mayor den vorst naar de kunstgalerij en vervolgens naar de Guildhall, waar de lunch werd gebruikt. O.m. zaten Chamber lain, Simon, Eden, Duff Cooper en Hore Belisha aan. In een toespraak zeide de lord-mayor, dat het door de ligging van beide landen vanzelf spreekt, dat Engeland en België veel belangen gemeen hebben. De handel tusschen de beide staten is van de grootste beteekenis en zij zijn bo vendien vereenigd door het streven naar het doen verdwijnen der tolmuren en han delsbelemmeringen. In zijn antwoord zeide de koning der Belgen: „Meer dan elders valt in uw stad de echo waar te nemen van de bezorgd heid, die in de geheele wereld heerscht. Daaruit volgt, dat Engeland een bijzondere verantwoordelijkheid draagt ten aanzien van de aangelegenheden der wereld, spe ciaal de economische aangelegenheden, waaruit de internationale vraagstukken ontspruiten. Een betere ordening van het economi sche leven ls voor de geheele menschheid' van beteekenis. Om de verschillende natio nale vraagstukken op te lossen, moeten wij een helder inzicht in de economische wer kelijkheid hebben, zonder partijdigheid en los van andere overwegingen. Het Britsche rijk, dat zoo een aanzienlijk deel van de menschheid vertegenwoordigt, moet er zich meer dan welk ander land ook. van bewust zijn, hoe nauw het lot der menschheid met het zijne verbonden is. Daarom hebt gij zulk een helder begrip voor de groote wereldproblemen en daarom mogen wij hopen, dat Engeland een groote rol zal spelen bij het zoeken naar een op lossing voor de belangrijkste economische moeilijkheden." De toespraak van den koning werd met liartelijken bijval ontvangen. De Engelsche koning en koningin zijn 's avonds op de Belgische ambassade de gasten geweest van den koning der Belgen. Later op den avond heeft de koninklijke gast een bal bijgewoond, dat het Britsche koninklijke paar op het Buckinghampaleis heeft gegeven. In het verslag van een in dezen zomer te Breda gehouden beiaardconcert lezen wij: „Tot slot klonk het Wilhelmus, waar mede deze zeer geslaagde avond van hoog muzikaal gehalte op waar dige wijze zijn besluit vond". U hoopt natuurlijk met ons. dat wij dit binnen niet al te langen tijd ook van Leiden zullen kunnen zeggen. Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Pen ningmeester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven 1 Voor den eersten keer heeft een modern dansorkest de muziek ten gehoore gebracht in plaats van een militair orkest, dat tot nu toe steeds bij bals ten paleize heeft ge speeld. Op het oogenblik worden tusschen Japan, Italic en Duitschland besprekingen ge voerd inzake het instellen van de perma nente commissie, die is voorzien bij het protocol van het anti-Kominternverdrag. Het schijnt, dat von Ribbentrop aan het hoofd van de commissie zal wor den geplaatst, die te Berlijn zal zetelen. De instelling van dit orgaan cn het functionnceren hiervan is nog in studie. Zooals men zich zal herinneren, voor ziet het protocol in de uitwisseling van berichten over het optreden van de Komin tern tusschen de onderteekenaars en de maatregelen welke genomen worden ter bestrijding. Verder het toepassen van strenge wetten tegen het communisme en het instellen van een commissie tot het be spreken van gemeenschappelijke maatre gelen. Men verwacht, dat behalve de perma nente commissie te Berlijn ook een com missie te Rome zal worden ingesteld. die altijd en overal zijn kracht doet gelden en waaraan niemand zich kan onttrekken. Nadat spr. uitvoerig over de Psychiana- leer, die hij een nieuwen psychologischen godsdienst noemde, had uitgeweid, sprak de heer J. L. Buitendijk een slotwoord. Gisteravond omstreeks 10 uur ls op het Rapenburg een taxi, bestuurd door I. P. door onverklaarbare oorzaak tijdens den rit in brand gevlogen. De polltiebrand- weer bluschte het vuur met één slang op de motorspuit. waardoor de carrosserie na genoeg geheel gespaard bleef. De motor werd evenwel zwaar beschadigd. Bij Kon Besl. is aan den heer R. K. Aeneae Venema. adjunct-accountant bij den rijksaccountantsdienst alhier op zijn verzoek met Ingang van 16 November J.l. eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. ENGELAND DE BUITENLANDSCHE POLITIEK IN HÉT HOOGERHUIS. Concessies aan Ghandi. In het Hoogerhuis heeft Lord Allen of Hurtwood de aandacht der regeering ge vestigd op het slechter worden der inter nationale betrekkingen jn gevraagd of de regeering niet iets meer kon doen om de heiligheid van gesloten verdragen beter te doen eerbiedigen? Spr. wensohte Lord Ha lifax succes op zijn reis naar Berlijn, maar de commentaren ln de internationale pers waren alweer weinig bemoedigend voor de gedachte, dat er iets positiefs uit zou voortvloeien. Was het niet beter de ge schillen royaal onder de oogen te zien en een oplossing te zoeken waarbij misschien een of ander standpunt moest worden prijsgegeven of herzien, dan die geschillen maar steeds te laten voortwoekeren? Lord Snell en Lord Samuel, die begon nen met een persoonlijk woord aan de na gedachtenis van Ramsay MacDonald, slo ten zich bij den vori?»n spreker aan en Lord Samuel zeide, dat een concessie in het koloniale vraagstuk een der factoren kon vormen, die den vrede konden beves tigen. Als de regeering de Russische regee ring voorts zou weten te bewegen haar houding jegens Duitschland te herzien, dan zou de Duitsche regepring misschien zijn over te halen om Rusland niet bij allé mo gelijke gelegenheden'-aan te blaffen. Lord Plymouth antwoordde dat de En gelsche regeering niets liever wilde dan een radicale oplossing van alle moeilijk heden maar dat zoovele vraagstukken op het oogenblik niet rijp voor algemeene discussie waren. Lord Plymouth verklaarde nog, dat de herbewapening gerechtvaardigd wordt door de plotselinge crises, die, naar hij zeide, maar al te veelvuldig voorkomen. De voor uitzichten van hangenfie onderhandelingen van wijder strekking maken de regeling van dergelijke crises niet minder dringend. De Britsche regeering wenscht even vurig als ieder ander een algemeene regeling van de vraagstukken en de onrust, die de wereld beheerschen. Als de onjuiste meening bestaat, dat de Britsche regeering zich heeft verbon den aan een politiek van beperkte on derhandelingen. over bepaalde onder werpen, aldus Plymouth, moet ik die meening zoo gauw mogelijk verbete ren, want zoo is het niet. Op bepaalde tijdstippen is de regeering gedwongen geweest, een dergelijke methode te vol gen, maar haar eerste doel was altijd de algemeene regeling. De regeering is zich er ook van bewust, dat de moei lijkheden en vraagstukken der wereld zeer sterk onderling samenhangen en dat slechts zelden een probleem los van de andere kan worden opgelost. Plymouth verklaarde nog geen enkele mededeeling te kunnen doen over Halifax' bezoek aan Duitschland of over de kolo niën. Tengevolge van Ghandi's bemoeiingen zal de Bengaalsche regeering nog dit jaar 1000 politieke gedetineerden in vrijheid stellen. De mahatma. die zich garant stelt voor hun goed gedrag, zal zich nu in ver binding stellen met Britsch-Indische fir ma's om deze te bewegen den ontslagenen een betrekking te geven. Bovendien wordt vernomen, dat de gou verneur van Bengalen de vonnissen van 150 van de 200 politieke gevangenen zal verzachten. Hoewel hierdoor niet aan alle eischen van Ghandi tegemoet is gekomen, gelooft men toch, dat hij met het bereikte resultaat tevreden is. FRANKRIIK Kan Frankrijk een oorlog vermijden Bijeenkomst der socialisten. BELGIË De kabinetscrisis. Minister van Staat Paul Emile Janson, die van den koning opdracht heeft gekre gen, zich op de hoogte te stellen van den politieken toestand in verband met de vor ming van een nieuw ministerie, zal van middag naar Londen vertrekken, teneinde koning Leopold verslag uit te brengen. In welingelichte politieke kringen ver klaart men, dat Janson d' koning geen ministerlijst zal voorleggen, doch wel een rapport, na bestudeering waarvan de ko ning een beslissing zal nemen omtrent de persoonlijkheid, die met de vorming van een kabinet zal worden belast. Deze per soonlijkheid zou zeer wel Janson zelf kun nen zijn. Nieuwe ontdekkingen over het geheime gezantschap der Cagoulards. Henry Bèrenger, de voorzitter der Se naatscommissie voor buitenlandsche zaken, heeft een voordracht gehouden over het onderwerp „Kan Frankrijk een oorlog ver mijden?" Hij zeide. dat de grenzen van Frankrijk en de koloniën bedreigd worden door de oorlogen in Spanje en China en door het samengaan van Japan, Duitschland en Italië. Hel anti-kominternverdrag is een gevaarlijke oorlogsmachine. Met het oog op het in gebreke blijven van den Volkenbond kan Frankrijk, aldus Bèrenger, een oorlog slechts voorko men, indien zijn mogelijke aanvailers weten, dat het in voldoende mate een drachtig, gewapend en van bondgenoo- ten voorzien is om zijn tegenstanders te bedwingen en tenslotte te ovenvin nen. Spr. verklaarde vertrouwen te hebben in de nationale verdediging en de tucht van het Fransche volk. Bij een aanval zou Frankrijk kunnen rekenen op het Britsche rijk, de Kleine Entente, Polen en misschien Rusland en de Vereenigde Staten. Men verwijt Polen wel dat het zich in 1934 met Duitschland heeft verstaan en men zegt wel, dat Joegoslavië dit jaar tot overeenstemming ls gekomen met Italië, Duitschland en Bulgarije, maar, zoo zeide Bèrenger, ik geloof, dat deze verwijten niet gegrond zijn en dat Frankrijk altijd op den steun van die mogendheden zal kunnen rekenen. „Zoolang het mogelijk is meer toenadering tot stand te brengen tusschen de driehoeken 3erlljnRomeTokio en ParijsLondenWashington, moeten alle aanvaardbare offers gebracht worden om van die kans gebruik te maken, op voor waarde echter, dat niemand daarvan het slachtoffer wordt en dat niemand ver nederd wordt. Evenmin als Engeland wil Frankrijk een „vrede tot eiken prijs." In verband met de komende Kamer debatten, heeft de socialistische fractie een vergadering gehouden, waarin o.a. Leon Blum het woord gevoerd heeft. De onder voorzitter van den ministerraad wees op de noodzakelijkheid, de solidariteit onder de ministers te handhaven. Hij spoorde zijn collega's aan, voorzich tigheid te betraëhten in aangelegenheden, van financleelen, zoowel als van buiten- landsch politieken aard. o.a. ten aanzien van het Spaansche conflict. Hij legde voor al den nadruk op het karakter, de voor waarden en de resultaten van de Britsch- Fransche samenwerking. Het zou, zeide hij, niet zonder gevaar zijn, de ingenomen standpunten te wijzen en de tot dusver gevolgde politiek niet voort te zetten. De fractie keurde de uiteenzetting van Blum algemeen goed. waarna de onder staatssecretaris van financiën, Brunet, de kwestie van de verhooging der ambtena rensalarissen besprak. Volgens Brunet brengt het plan der regeering inzake de ambtenaren en oudstrijders een uitgave mede van 1400 mlllioen franken per jaar, zooals door den bond van personeel in overheidsdienst wordt geëischt en met evenredige uitkeeringen voor de burger lijke en militaire gepensionneerden zou de totale uitgave drie milliard bedragen. Na deze uiteenzetting besloot de fractie, zich te zullen neerleggen bij de beslissing der delegatie van de linksche partijen, op dat elk der meerderheidspartijen ten aan zien van de verhooging der ambtenaren salarissen dezelfde verantwoordelijkheid kan dragen en polemieken door de partijen over en webr worden vermeden. Men zal zich herinneren dat het depar tement van binnenlandsche zaken na den aanslag op gebouwen van werkgevers te Parijs (Place de l'Etoile o.a.) de ontdekking deed van een geheime organisatie, die der z.g. Cagoulards. Reeds spoedig na de ont dekking had men den indruk dat deze or ganisatie niet al te veel te beteekenen had. Thans echter is uitgelekt dat het voort gezette onderzoek van de politie tot belang rijke resultaten heeft geleid, daar zij op het spoor is gekomen van een uitgebreide acti viteit der Cagoulards. Het ls begonnen met dë arrestatie van een zekeren Anceaux. te Dieppe, vroeger leider van de plaatselijke organisatie van de Vuurkruisen, die volgens sommige bladen niet minder dan een staatsgreep zou hebben voorbereid en die deel uitmaakte van een organisatie, die over duizenden leden zou beschikken. Het onderzoek had verder tot resul taat dat de politie, te Parijs, drie met gewapend beton versterkte opslagplaat sen voor wapentuig ontdekte. De eerste in een garage aan de Rue d'Ampère, de tweede te Reuil (een voorstad van Parijs) en de derde in de Rue Ribéra bij een echtpaar Hocherat. Gistermiddag is dit echtpaar voor den rechter van instruc tie geleid, die hen wil doen vervolgen op grond van het verboden bezit van wapenen. Volgens de laatste berichten zijn te Diep pe nog eenige arrestaties verricht en men verwacht dat er meer zullen volgen. De met het onderzoek in zake de nieuwe activiteit van het geheime genootschap der „Cagoulards" belaste autoriteiten nemen een groote geheimhouding in acht. Het is nog niet mogelijk een nauwkeurig denk beeld te krijgen van de bij de veelvuldige huiszoekingen gedane ontdekkingen. Het aantal arrestaties bedraagt zes. Bij de huiszoekingen zijn o.m. voor der: dag gekomen 400 granaten, 100 machine geweren van Duitsch fabrikaat en 10.000 patronen. Het onderzoek duurt voort. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5 Amsterdam f. 6.-~ Utrecht f. 7.40 4556 (Inetz. mm.) Br DUITSCHLAND Weer een dagblad-correspondent uitgtie De Berlijnsche correspondent var 4 Baseier Naohrlchten, Boeschensteln, hw: mededeeling ontvangen, dat zijn verblijis. vergunning in Duitschland, die op November as. afloopt, niet zal wordi vernieuwd. •o:d« ROEMENIË Kabinet Tatarescu gevormd. Tataresou heeft zijn nieuwe kabinet vormd, dat vrijwel gelijk is |an het vorige De leden van het nieuwe kabinet hebbtt den gebruikelijken eed voor den konioj afgelegd. In de toespraak, waarin hij het program uiteenzette, verklaarde Tatarescu met nam> dat de regeering voort zal gaan me', h; werk van de binnenlandsche consolidatie en dat de toekomstige hervormingen zullen worden bepaald door de zorg het lot der arbeidersklasse te verbeteren en in eerste plaats het lot der plattelandsbe volking. De koning heeft er vooral zijn voldoening over uitgesproken, dat Tatarescu bij voltooiing van zijn taak ook steun heel kunnen vinden m de medewerking van andere politieke factoren dan de liberale partij. POLEN Prolest te Berlijn. De Poolsche regeering heeft haar ambas sadeur te Berlijn, Ltpski. opdracht gegeve stappen te doen bli de rijksregeering over een artikel van den correspondent de „Voelktsche Beobachter" te Warscha waarin deze de stad Warschau en het leve in de Poolsche hoofdstad op minachten) wüze heeft beschreven. De Duitsche autoriteiten hebben geant-l woord, dat artikelen van deze soort ontoe-1 laatbaar zijn en dat tot het blad ln kwestie reeds vermaningen zijn gericht. ITALIË. Mislukte poging tot sluiting van leening in Londen Himmier te Rome, De „Daily Herald" meldt, dat graaf Volpi de vroegere Italiaansche minister van financiën, thans president van de fascis tische confederatie van industrleelen, ver- geefsche pogingen in Londen heeft gedaan een leening te sluiten. Hij zou een leening van 20 tot 30 millioen pond hebben willen aangaan voor twee of drie jaar. Zelfs ln kringen, die sympathiek gezind zijn Jegens Italië, zou echter toegegeven worden, dat geld leenen aan de Italiaansche regeering, tegen elke hooge rente ook, te riskant voor voorzichtige bankiers. De chef der Duitsche politie, Himmier, ls met een bijzondere zending voor een verblijf van vier dagen te Rome aange komen. ZWITSERLAND Uitgebreide actie tegen de communisten, De „Matin" meldt uit Genève: „Het schijnt, dat de Zwitsersche auto riteiten besloten hebben over te gaan tot een uitgebreide actie tegen de com munisten. Zoo is gistermiddag op bevel van den rechter van instructie door de federale po litie te Zuerlch het communistische parle mentslid Ernest Walter gearresteerd. Tijdens een huiszoeking in zijn wondng is een groote hoeveelheid documenten in beslag genomen. De twee communistische parlementsleden, die Zwitserland bezat, zijn thans beiden op gesloten, aangezien Bodeman reeds enkele dagen geleden ls gearresteerd. Voorts is de voorzitter der communistische partij tn Zwitserland. Humbert Draz, in arrest ge steld. Tenslotte heeft de politie een huis zoeking gehouden in de lokalen van de redactie der „Frei-heit", het of-ficieele orgaan der communistische partij, dat in Zwitser land verschijnt. Ook bij deze gelegenheid werden vele documenten in beslag genomen Al deze arrestaties en huiszoekingen schijnen in verband te staan met de taak der vrijwilligerswerving in Zwitserland voor de Spaansche regeering. BRAZILIË. Verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken. De minister van buitenlandsche zakd1- Orandao, heeft in een onderhoud met den correspondent van Stefani er op gewezen- dat de nieuwe Brazilaansche grondwet voortgesproten uit de zuivere behoefte van het land, dat president Vargas gee staatsgreep heeft willen doen. maar ee hervorming heeft willen invoeren wei* het land ten goede komt. Brazilië, 200 j volgde de minister, zal getrouw blijven»' de afspraken der Pan-Amerikaansche w> ferentie en met alle landen ter were LL|j trekkingen onderhouden, welke SebayL zijn op den geest van samenwerking vrede. Wijzigingen ln het diplomatie corps zullen voorluoplg niet geschiede Slechts wordtn twee ambassadeurs, die leeftijdsgrens bereikt hebben, terug S"1* pen, o.a. de gezant, geaccrediteerd W regeering van Valencia. - 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2