A STADSNIEUWS J DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 No. 23819 Gemengd zwemmen in vereenigingsverband toegestaan HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 7Bsie Jaargang Achttiende schaakpartij werd remise Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden .7... f.2.35 per week f.0.1 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -{- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnAlJ iersle Leidsche E. H. B. O.- brigade. Viering van het eerste lustrum. iroote belangstelling voor receptie en feestavond. Het heeft het bestuur der Eerste Leid- che EK.B.O.-brigade ter gelegenheid van laar eerste lustrum geenszins aan belang- illing ontbroken. Integendeel: vooral het ntal bezoekers ter receptie bewijst dui- ilijk. dat de brigade zich door haar on- latzuchtigen en uitermate nuttigen ar id in onze stad een plaats heeft veroverd, 'aarop zij zich gedragen weet door veler aardeering. blijkende niet alleen uit woor- hce welgemeend deze overigens ook in doch ook uit daden. De lijst van lieuwe contribuanten aan het bestuur door feestcommissie aangeboden is daarvan it tastbare bewijs. Het gemeentebestuur was ter receptie, relke in de receptiekamers van de Stads- liioorzaal gehouden werd. vertegenwoor- gd door den burgemeester, mr. A. v. d. ide Bakhuyzen en de wethouders Ver- ey en van Stralen en Leiden's eerste ma- straat bracht in korte bewoordingen de aan de brigade voor het goede werk, t zij in onze stad verricht. Onder de zeer velen die daarna geluk- chen kwamen aanbieden, zagen wij un. ir. F. Stokhuyzen namens de directie r Sted. Lichtfabrieken, dr. M. D. Horst, iiiecteur van den Gem. Geneeskundigen dienst, (ir. H. J. M. Boonacker. hoofd- ixaminator der brigade en voorts verte- mwoordigers van de Ned. Ver. v. E.H.B.O.. Kootte Kruis. Leidsche IJsclub, 3 October- Vereeniging, Leidsche Voetbalbond, Leid- che Scheidsrechtersvereen., „De Zijl", rumkring Leiden en omstreken, dc Leid- he Wandelsportvereen., de voetbalvereen. AS.C., U.V.S., L.F.CSportman, Rouwkoop, VS., Tona, L.D.W.S. en vele anderen. De meesten van hen deden hun goede enschen voor den toenemenden groei en iloei der brigade vergezeld gaan van de lanbieding van geschenken of bloemstuk- ra. De voorzitter der j ubileerende brigade J haar groote stuwkracht van de oprich ting af. dr. E. J. J. G. Renaud. vond voor lüe sprekers een i>assend wederwoord. Namens de lustrumcommissie werd het ird gevoerd door den heer J. A. Verkuy- die herinnerde aan het ontstaan der zigade. Het initiatief sproot voort uit de le der Leidsche Reddingsbrigade en (dóe tot het instellen van een cursus, (ita- opleidde tot het diploma van den ion. Ned. Bond voor het Reddingswezen E.H.B.O. Dr. Renaud opperde toen het fenkbeeld om een zelfstandige brigade op Ie richten, waartoe op 21 November 1932 Wd besloten. Dank zij de groote stuwkracht van dr. «tnaud. zijn voortreffelijke organisatori- aiie talenten en zijn uitnemende kwali- 'Men als docent, is de brigade gedurig jjtgegroeid, niet alleen in ledental, dat Wans de 100 overschrijdt, doch ook in werkzaamheid. In verband hiermede me moreerde spr. de georganiseerde hulpver- •tening op de sportvelden, de medewerking aan den Eerste Hulpdienst, enz. Ook aan dr. Boonacker werd dank en nulde gebracht voor zijn daadwerkelijken "ran en medewerking. Spr. eindigde met den wensch, dat dr. «onaud nog vele jaren aan het hoofd der wrgade zou mogen staan en bood tenslotte taniens de feestcommissie een tweetal op vouwbare brancards, zoomede een lijst met «uwe donateurs en een geldsbedrag on- «r couvert aan, het laatste zijnde het sal- 00 van het gehouden voetbaltournooi. Ds. Renaud wees er op zijn beurt op, hoe brigade geheel en al is een particuliere ureeniging, opgericht door en bestaande r1' Particulieren. Spr. wilde gaarne van oeie gelegenheid gebruik maken om zijn «Rondere tevredenheid te betuigen over os door de cursisten betoonde toewijding hl over de trouw en de weetgierigheid der Sraiplomeerden. die er altijd op uit zijn hun kennis te vermeerderen. Tenslotte maakte spr. ook met groote erkentelijkheid iwag van de groote medewerking, welke JJ steeds mag ondervinden van de zijde '5 het gemeentebestuur en van dr. Horst. Deze zal ons een stimulans zijn voor de «komst, aldus spr. Daarna verplaatste zich het tooneel van T'eestvreugde naar de geheel gevulde Stadszaal, waar de familie Hofman, h goochelaar, een buikspreker en an- ?::e Wisten voor een vroolijk programma hiu daarin op voortreffelijke wijze itestaan door Hofenk's Melody Makers, term het daarvoor niét gezellig was, mu ®de het programma „na afloop ge- 'o samenzijn". "aaruit dus blijkt, dat er dezen avond erse graden van gezelligheid bestonden. Bo ?eI"3' was het voor de Leidsche E.H. fc.t n mooie avond, óók uit propagandis- oogpunt.. ZILVEREN JUBILEUM. Als wissellooper. fry De heer J. Marijt. Heden herdenkt de heer J. Marijt den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Nationale Bank thans Rotterdam- sche Bankvereeniging te dezer stede, bij welke instelling hij dus bijna van de op richting af werkzaam is. Hij is voor de meeste zakenmenschen in Leiden en om geving geen onbekende, aangezien hij als wissellooper gedurende dien tijd hun trouwe bezoeker is geweest, zij het ook. dat hij uit hoofde van zijn functie niet altijd gelegen kwam. Toch zal men zijn figuur ongaarne missen en wij wenschen hem dan ook van harte toe, dat hij nog tal van jaren zijn periodiek bezoek aan zaken en particulieren zal kunnen brengen. Allereerst werd de jubilaris hedenmorgen toegesproken door den directeur, den heer P. A. de Gooyer, die de afgeloopen 25 jaar in herinnering bracht en hem namens de instelling een couvert met inhoud en na mens functionarissen een eiken pendule aanbood. Daarna kreeg zijn onmiddellijke chef, de heer van Haarlem, het woord, die er op wees. dat een collegiale samenwerking den arbeid bijzonder kan veraangenamen. Hij bood hem als stoffelijk aandenken namens net personeel een dressoir aan. Nadat nog een dronk was gewijd aan het welzijn van den jubilaris en zijn gezin, werd de huldiging beëindigd. DE LEIDSCHE KOOP- EN GESCHENKEN WEEK. Morgenavond zal de volgende muzikale wandeling worden gemaakt: Oude Heerengracht, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Lammermarkt. Binnenvestgr., Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapen burg. Breestraat, Gangetje. Botermarkt, Korenbeurs, Nieuwe Rijn, Kraaierstraat, Hoogewoerd, Steenschuur, Douzastraat, Jan van Houtkade, Korevaarstraat, Levendaal, Plantage, Hoogewoerd. Kraaierstraat. Hee rengracht, Oude Heerengracht. Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur heden aan de bonafide zwemvereenigingen toe stemming verleend tot gemengd zwemmen op de clubavonden in de Overdekte aan de Haarlem merstraat. Bovendien is vergun ning verleend tot het toelaten van gemengd publiek bij diverse wed strijden. De dispensatie is afhan kelijk gesteld van eenige voor waarden, waaraan gemakkelijk kan worden voldaan. Onder ande ren moeten de kleedinrichtingen voor dames en heeren gescheiden zijn (hetgeen reeds het geval is), terwijl de badcostuums aan zekere eischen zullen moeten voldoen 'vermoedelijk overeenkomstig de bepalingen van den Kon. NederL Zwembond). onze in het wild groeiende planten en in het bijzonder de duinflora vond veel in stemming bij de zusterafdeelingen. Het schijnt echter over vele schijven te moeten loopen alvorens hieraan paal en perk ge steld kan worden, daar de afdeeling Lei den nu al vier jaren strijdt om aan dit euvel een einde te maken. Hierna was het woord aan den heer J. H. Smit, die een uitvoerige causerie hield over de cultuur van chrysanthen. Vóór de pauze behandelde spr. aan de hand van talrijke lichtbeelden hoofdzakelijk de cul tuur van voorheen en thans, vanaf stek tot leverbaar of snijbaar. zoowel voor ten- tconstellings- als voor handelsdoeleinden. Gedurende de pauze had de jury, be staande uit de heeren H. Veendorp. L. P. Dee en G Kromdijk geen gemakkelijke taak om de chrysanthen-inzendingen te beoordeelen. Het resultaat was, dat aan een vaas bloemen van den heer Jan Kriest Jzn., 13 punten, aan een groep potplanten van denzelfden inzender 9 punten, aan een vaas bloemen van den heer J. H. Smit 9 punten en aan een bij uitstek gekweekte plant van den heer A. Lagendijk 11 punten waren toegekend. Na de pauze zette de heer Smit zijn cau serie voort en behandelde nu meer de cul tuur, zooals die in Japan geschiedt, waar planten gekweekt worden met soms wel driehonderd bloemen, zoomede de wijze van exposeeren. het verzorgen der bloemen om beschadiging bij verzending te voorkomen of bescherming tegen weersinvloeden van buiten. Een leerzaam debat volgde op deze mooie causerie. Nadat de verschillende inzenders een en ander over hun ingezonden materiaal had den medegedeeld, werd na de rondvraag deze leerrijke vergadering gesloten. Euwe liet zich plotseling de winstkansen ontgaan. De gisteravond te 's-Gravenhage voortgezette achttiende partij om het wereldkampioenschap schaken is remise geworden. Geruimen tijd verwachtte men dat Euwe winnen zou, doch zijn 50ste zet was fout en gaf Aijechin ge legenheid remise te forceeren. De stand is nu dus: Aijechin 10 punten; Euwe 8 punten. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Vergadering van de afdeeling Leiden. De gisteravond in het café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden maan- delijksche bijeenkomst van de afd. Leiden en cmstreken kenmerkte zich door een gezellige sfeer. Te ruim half acht opende de w.n. voorzitter, de heer Joh. Jonker, met een hartelijk welkomstwoord tot de aan wezigen, er op wijzend dat deze avond in het bteken staat van de chrysant, gezien de talrijke inzendingen van dit zoo bij zonder mooie najaarsgewas. Spr. sprak den wensch uit, dat de voorzitter weder spoedig in ons midden mocht zijn; de be richten omtrent het verloop van zijn ziekte luidden zeer gunstig. Nadat de directie van den Hortus was gecomplimenteerd met de door het hoofdbestuur uitgereikte F. J. W. Baron van Palland van Rosendaal- plaquet, bij gelegenheid van het 350-jarig bestaan van den Hortus, voor de mede werking bij den invoer van belangrijke tuinbouwgewassen en eveneens dr. J. J. Smith, voor diens benoeming als eerelid der Maatschappij, werden de notulen dei- voorgaande bijeenkomst gelezen en goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken was een mede- deeling uit Boskoop dat aldaar in 1930 weder een groote tuinbouwtentoonstelling zal worden gehouden. Vervolgens bracht de heer Jan Kriest Jzn. eer. zakelijk verslag uit over het ver handelde op de algemeene vergadering dei- maatschappij. Uit dit verslag bleek, dat de toestand dei maatschappij nog goed ge zond is en de verhouding tot de afdeelin- gen en samenwerkende vereenigingen niets te wenschen overlaat. Het voorstel van de l<fd. Leiden om meer bescherming voor MODERNE TOEPASSING VAN DE CHEMIE IN DEN LANDBOUW. Voordracht van prof. sir E. John Russell. In het Botanisch Laboratorium alhier heelt prof. sir E. John Russell uit Londen een voordracht gehouden over de moderne toepassingen der chemie in den landbouw. Het volgende is eraan ontleend. Planten kunnen in het laboratorium on- der qecont-oleerde voorwaarden gekweekt worden, in het veld heeft men de condi ties te aanvaarden en daardoor komt het, dat de methoden van de landbouwkunde iiaar eigen aard hebben. Speciale metho den dienen te worden ontwikkeld door de zuivere wetenschap, die aan den landbou wer moeten worden doorgegeven en dus be grijpelijk worden gemaakt. Stalmest is lang geleden reeds eikend als uitstekend plan- tenvoedsel; het staat nog steeds boven al les wat de chemie heeft kunnen verstrek ken. De elementaire analyse van de mest heeft ons reeds meer dan een eeuw gele den op het spoor gebracht van de ele menten, die noodzakelijk zijn voor den groei van de plant, zooals, behalve kool stof. zuurstof en waterstof, calcium, kalium phosfor. stikstof en magnesium. Men kwam op de gedachte deze elementen als mine rale zouten toe te voegen, waaruit dus de kunstmest ontstond. Aan verschillende ele menten kan dikwijls een welomschreven ,nvloed worden toegekend. Bij de biet b.v. wordt de groei van den wortel sterk door kalium beïnvloed, terwijl stikstof den blad- groei beoaalt. Ook bepaalt kalium mede de intensiteit van de koolzuur assimilaten. 3pr. behandelde verder de rol van de mi nimum elementen en demonstreerde de noodzakelijkheid van borium in kleine con centraties voor boomen en suikerbieten, mangaan voor vele planten en koper voor planten, die op zure gronden voorkomen. Etn soort antagonisme schijnt tusschen de werking van het koper en het mangaan te bestaan. Een veeziekte, die het eerst in Nieuw Zeeland is waargenomen, schijnt op cobalt-gebrek te berusten, terwijl de olieboom hoogstwaarschijnlijk sporen zink behoeft. Aan den anderen kant veroorza ken sporen molybdeen in tabaksbladeren sommige verschijnselen van tabakmozaiek. De relaties tusschen planten en eenvou dige chemische stoffen kunnen echter zeer ingewikkeld zijn. Spr. illustreert dit door den invloed van het phosfaat in en op de kiaver na te gaan. waarbij blijkt, dat de beweeglijkheid van de symbionistische kla verbacterie. die o.a. door phosfaat-ion wordt bepaald, mede de oorzaak is van dit verschijnsel. Na in het kort den invloed van de z.g. groeistoffen te hebben behandeld, vermeldt spr. den invloed van kunstmest op de kwaliteit, waarbij vooral brouwers- gerst en broodtarwe als voorbeeld worden genomen. Na de pauze behandelt spr. de veldproe ven. Drie chemische factoren zijn wezen- iyk voor den plantengroei, n.l. de water voorziening, de zuurgraad van den grond en de mineralen in den grond. Zouten blij ken dan alleen goed te worden opgenomen, wanneer de zuurgraad niet te hoog is. Ten slotte beschrijft spreker in het kort de statistische methoden vooral door R. A. Fisher te Rothampstead ontwikkeld ter evaluatie van proef resultaten. Deze me thoden worden nu universeel over de ge- beele wereld benut. De statistische resul taten suggereeren weer nieuwe phsycho- logische problemen. De uiterst interessante voordracht werd door een groot gehoor met de meeste aandacht gevolgd. OPVOERING VAN „DE DRIE KABOUTERTJES" Ten bate van de R.K. Vereen, ter bescherming van meisjes. Gisteravond vond in den Schouwburg een opvoering plaats van „De drie Kabouter tjes". operette van Hendrika van Tussen broek. naar het sprookje van Grimm, waarvan het geheel onder leiding stond van mej. J. Kortmann en de muzikale be geleiding werd verzorgd door mevr. A. Berg —van Ulden. De medewerkenden waren leerlingen van het koortje „Zing mee" dat onder de kundige leiding van mej. Kort mann in den loop der jaren een zeer goe den naam heeft verworven. Dit zou ook dezen avond weer blijken. Duidelijk viel te bespeuren met welk een toewijding moet zijn gerepeteerd, wat een werk er aan is vooraf gegaan om den jeug digen speelstertjes alles bij te brengen, welk ten zorg aan het geheel is besteed, noodig cm zulk een opvoering inderdaad te doen slagen. Aankleeding en grimeering. spel en niet in het minst de zang viel te loven, hetgeen het vrij talrijke publiek door een telkens weer herhaald applaus toonde zeer le waardeeren. Ds directeur der R.K. Ver. ter bescher ming van meisjes, Pater E. van der Snoek, bracht aan het slot woorden van dank en hulde aan de leidsters alsmede aan de jeug dige leden van het koortje „Zing mee" (Oor de wijze waarop deze opvoering ten bate der vereeniging is gebracht, terwijl aoor een der medespelenden onder dave rend applaus der aanwezigen bloemen aan mej. Kortmann en mevr. Bergv. Ulden weiden aangeboden. ACADEMISCHE EXAMENS, Geslaagd voor het doctoraal examen ïechten: de heeren J. J. Risseeuw (Den Haag), F. Hom (Amsterdam) en A. den Broeder (Rotterdam), BINNENLAND. Algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer geëindigd (3de Blad). De Indische begrooting (Binnenland, 3de Blad). Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg te Mill; één doode en één gewonde (Gemengd, 3de Blad). Brandstichter gearresteerd te Geertruiden- berg (Gemengd, 3de Blad). Het Vondel-congres te Amsterdam ge opend. (Kunst, 2de Blad). j BUITENLAND. De bezoeken van lord Halifax aan Duitsch- land, van koning Leopold aan Londen (Buitenland, 1ste Blad). Een permanente commissie volgens het Anti-Komintern-pact (Buitenland, le Blad). Een geheime organisatie in Frankrijk aan het werk (Buitenland, 1ste Blad). Japan erkent regeering van Franco (Bui tenland, 1ste Blad). De buitenlandsche politiek in het Engel- sche Hoogerhuis (Buitenland, le Blad). In Roemenië een nieuw kabinet-Tatarescu (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. 1288 VR A-ANTIVRIES ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (Ingez. Med.) dat de dooi, die reeds in het Zuiden viel, zich over het geheele land zal uitbreiden. De wind zal afnemen en naar Zuid draaien en ook in het Noorden komt kans op regen. HENGEL WEDSTRIJD VAN WERKLOOZE SCHILDERS. Gisteren hield evenals het vorige jaar een clubje Leidsche werklooze schilders een hengelwedstrijd te Oudewetering. Er zou gekampt worden om vleesch en vet. 's Mor gens om 6.15 uur werd per rijwiel vertrok ken, waarna te ongeveer 8 uur de strijd een aanvang nam. Er 2x1 uur gevischt; het eerste uur aan den ringdijk, het 2de I uur op het terrein van den heer Pulle man, welk terrein anders verboden is. De vangst was zeer slecht. De uitslag was als volgt: F. Stormer le pr. met 448 gram; Kore- man, 2e pr. met 100 gr. A. v. Weizen 3e pr. met 88 gr. F. Simons 4e pr. met 85 gr. en Meijer 5e pr. met 83 gr. Op verzoek van den Officier van Justitie is alhier aangehouden de 24-jarige A. L. G., die nog 30 dagen gevangenisstraf moest ondergaan. Gistermiddag te ruim 12 uur is op het Rapenburg de 43-jarige gemeente werkman A. L„ die daar op zijn rijwiel reed, in botsing gekomen met een perso nenauto, Hcewe' hij daarna flinken pijn in den schouder had, schonk hij daaraan aanvankelijk weinig aandacht totdat bij thuiskomst bleek, dat zijn rechterarm uit de kom geschoten was. De E.H.D. vervoerde hem alsnog naar het Academisch Zieken huis.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1