BUITENLAND HET FEEST LCËEB LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Oub-fioKanteche Pijptabak De strijd in Spanje Geeft een practisch geschenk BREESTRAAT 161 De strijd in he Verre Oosten 7a**. QhJüX)h/axLo\ student was ELTAX 666 der geschenken nadert!! Bij ons vindt U een groote keuze artikelen u« voor eiken smaalt voor elke beurs DE ALGEMEENE TOESTAND Lord Halifax naar Berlijn. De negen-mogendheden-conferentie. Delbos' reis vastgesteld. Lord Halifax vertrok vanmiddag naai Duitse hland. In het Lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain ten aanzien van de reis van Halifax verklaard, dat hij niet de minste moeite had de verzekering te geven, dat t.z.t. in het openbaar een officieele ver klaring omtrent de gevoerde besprekingen zal worden afgelegd. Het staat wel vast, dat deze besprekin gen het geheele terrein der buitenl. poli tiek zullen bestrijken en alle vraagstukken, die zich daarbij voordoen. Er ls ook sprake van een memorandum, dat lord Halifax zou overhandigen, doch dit is niet officieel. De „Daily Exress" meldt dat dit memoran dum zou bevatten: 1. De Volkenbond zou opnieuw gevormd worden op een grondslag van een handvest, dat volkomen afgescheiden zal zijn van het verdrag van Versailles. Duitschland zou worden uitgepoodigd toe te treden tot de zen nieuwen Volkenbond. 2. Groot-Brittannië zou steun verleenen aan een plan tot herverdeeling der onder mandaat staande koloniale gebieden, wan neer de nieuwe Volkenbond het probleem onder oogen zal hebben gezien. 3. Duitschland zou zijn wensch tot vriendschap moeten toonen door het eco nomische isolement op te geven en samen te werken met de andere naties aan de uitwerking van plannen voor den Euro- peeschen vrede. Veel waarde aan deze veronderstellingen hechtte men overigens nog niet! Noch te Londen, noch te Berlijn is men van meening, dat de besprekingen meer zullen zijn dan een gedachtenwisseling. Wat betreft de besprekingen tusschen den Britschen ambassadeur te Rome en graaf Ciano, verneemt Reuter, dat deze uitgesteld zullen worden tot er een gunstige gelegenheid voor zal zijn aangebroken; als zoodanig zou men te Londen beschouwen het oogenblik dat een regeling van het Spaansche vraagstuk in zicht komt. Voorts maakt Engeland zich gereed voor de officieele ontvangst van koning Leopold van België. De hertog van Gloucester zal hem te Dover ontvangen. In de voltallige besloten zitting van de negen mogendhedenconfcrentie is de tekst van de resolutie aangenomen. Italië stemde tegen en de Scandinavi sche landen onthielden zich van stem ming omdat zij te weinig belang heb ben bij het Verre Oosten. Maandag a.s. zal de conferentie weer bij eenkomen teneinde de laatste paragraaf van de resolutie te bespreken. Deze be helst, dat de mogendheden hun gemeen schappelijke houding moeten bepalen ten aanzien van den nieuw geschapen toesiand De vertegenwoordiger van Italië in de negen-mogendheden-conferentie heeft ver klaard, dat de resolutie de deur opende, niet voor een regeling van het conflict, doch voor de meest ernstige verwarring. Italië wenscht niet de verantwoordelijkheid te dragen voor hetgeen hieruit zou kunnen voortvloeien en het stemt daarom tegen, waarbij het zijn houding ten aanzien van de volgende phasen van het geschil voorbe houdt, In de verklaring, die de negen mogend- heden-conferentie heden heeft aangeno men, wordt gezegd dat het duidelijk is, dat de Japansche opvatting van de belangen, die getroffen worden door het onderhavige conflict, volkomen verschilt van die van het meerendeel der volken en regeeringen ter wereld. De te Brussel bijeengekomen staten zijn van meening dat het conflict feitelijk allen landen, die leden van de fami lies van naties zijn (op grond van het negen-mogendheden-verdrag en het pact van Parijsi aangaat. Men kan niet ontken nen dat de tegenwoordige vijandelijkheden tussdhen Japan en China niet slechts de rechten van alle naties benadeelen. doch de materieele belangen van vrijwel ieder land. De te Brussel bijeengekomen staten zijn van meening, dat er rechtens geen enkele reden bestaat voor het gebruik van wapengeweld door welk land ook, met het doel zich te mengen in het binnenlandsch regime van een ander land en dat de alge- meene erkenning van zulk een recht, een voortdurende oorzaak van conflicten zou zijn. Het is niet aan te nemen, dat tusschen Japan en China alleen een rechtvaardige en blijvende regeling zou kunnen worden verkregen. Integendeel zou het gewapend conflict met zijn gevolgen voor onbepaalden tijd voortduren. De te Brussel bijeen zijnde staten blijven de meening toegedaan dat, indien de partijen in het conflict accoord zouden willen gaan met een staking der vijandelijkheden, teneinde het mogelijk te maken, een proef te nemen met het voeren van besprekingen met een beperkt aantal mogendheden, op succes kan worden gere kend. De Ohineesche delegatie heeft ver klaard, dat zij bereid zou zijn, zich bij deze procedure aan te sluiten. Hoewel zij hopen, dat Japan niet in zijn weigering zal vol harden, dienen de te Brussel vertegenwoor digde staten na te gaan, welke hun gemeen schappelijke houding dient te zijn ten aan zien van den toestand, dien Japan in het leven heeft geroepen Deze resolutie heeft heftige reacties ge wekt in de Japansche dagbladen, die zeer vertoornd zijn over het feit. dat de confe rentie volkomen de Japansche stelling voor bij gaat, volgens welke de Chlneesch-Japan- sche kwestie rechtstreeks geregeld moet worden tusschen belde landen. Tevens zijn de bladen verontwaardigd over de verkapte bedreiging in de resolutie, dat een gemeen schappelijke actie tegen Japan zal worden ondernomen door de aan de conferentie deelnemende mogendheden. De bladen leg gen thans den nadruk op de politiek van „handen af van China", terwijl zij tevens spreken over de opzegging van het negen- hing dit oude pijpenrek op zijn kamer. Daar hingen altijd drie gouwenaars in: één van hemzelf, de andere van zijn 2 beste vrienden. Die stopten ze 's avonds met heerlijke, milde Oud-Hollandsche tabak, en ze hielden zware gesprek, ken, terwijl ze dampten als schoorsteenen. Die tijd komt nooit weer, maar die Oud-Hollandsche kunt U nu weer rooken. SCHOUT 15ct. COOPVAERT 10ct.p.'/ipn* 1150 (Jngez. Med.) mogendhedenverdrag, dat, zooals de „Ko- koemin Sjimboen" schrijft, volkomen los staat van de werkelijkheid en derhalve een doode letter is. De „Asahi Sjimboen" schrijft: dat voor Japan geen andere koers meer open staat dan eëh energieke opmarseh naar Nanking. Het is van geen belang voor Japan of de Nankingregeering haar zetel naar het ach terland verplaatst, waar zij een plaatselijk bestuur wordt, of dat zij een agent wordt van de Komintern. Japan is er op voorbe reid, aldus het blad, het hoofd te bieden aan iederen toestand, welk feit goed moet worden begrepen door China en ook door „de oude sluwe macht", die China aanzet en op China aast. De reis van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Delbos, naar Mid den-Europa, ls thans als volgt vastgesteld: Op 2 of 3 December vertrekt de minis ter naar Warschau, waar hij leden der Poolsche regeering zal ontmoeten Evenals Barthou gedaan heeft, zal hij een dag te Krakau doorbrengen. Vandaar vertrekt hij naar Boekarest. Belgrado en Praag, waar bij aanwezig zal zijn bij de viering van het twintigjarig bestaan van het Tsjecho-Slo- waaksch leger. In elk land zal de minister twee of drie dagen doorbrengen. De reis zal in het ge heel 17 dagen duren, zoodat Delbos 19 De cember te Parijs terug hoopt te zijn. ENGELAND De verdediging van Egypte. In het Lagerhuis is de vraag gesteld, of het de meening der Britsche regeering is, dat de bepalingen van het Brltsch-Egyp- tische verdrag haar verplichten, het grond gebied van Egypte te verdedigen, in geval dit land het slachtoffer van een niet- ultgelokten aanval zou zijn en of de Brit sche regeering voornemens is, haar ver plichtingen in dit opzicht na te komen. De onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, Cranbome, beantwoordde beide vragen bevestigend. Op een andere vraag antwoordde Cran- borne. dat hij geen reden had aan te nemen dat de versterking der Italiaansche troepen in Lybië tegen Egypte is gericht. Voorts heeft Lord Cranbome op de vraag naar de sterkte der Italiaansche troepen in Lybië geantwoord, dat de normale garni zoenssterkte aldaar tot nu toe ongeveer 20.000 man bedraagt. In de laatste maan den had de Italiaansche regeering dit aan tal met ongeveer twee legerkorpsen ver sterkt, zoodat er thans ongeveer 65.000 a 70.000 zouden staan. ROEMENIË Ook de pogingen van Tatarescu mislukt? Tatarescu's pogingen, een nieuwe re geering op breede basis te vormen schijnen te zijn mislukt. Junian, de leider der ra dicale boerenpartij, weigert deel te nemen aan een regeerlngscombinatie. waarvan li beralen deel uitmaken vóór nieuwe verkie zingen zijn gehouden, terwijl de besprekin gen met de afgescheiden liberale groep van Bratianu feitelijk als afgebroken worden beschouwd. Gisteravond was de algemeene Indruk, dat Tatarescu ten slotte belast zal worden met de samens.elling van een uit sluitend uit liberalen bestaand Kabinet, dat ongetwijfeld niet veel van de vorige regeering zal verschillen. Deze regeering zou dan verkiezingen moeten uitschrijven, DUITSCHLAND Havas-vertegenwoordiger uitgewezen. De rijksiegcering heeft zich genood zaakt gezien, den Berlijnschen corres pondent van het Fransche nieuwsbu reau Havas uit Duitschland te wijzen. Ravoux moest het land binnen drie dagen verlaten, anders zullen maat regelen van geweld genomen worden en zal hij over de grens worden gezet. Bovendien is het den correspondent verboden later weer in Duitschland te komen op straffe van opsluiting in de gevangenis voor een tijd, die tot een jaar kan oploopen. Ravoux, die zich. zoo zegt een officieele verklaring, steeds heeft onderscheiden door een bijzonder kwaadwillige bericht geving over het nationaal-socialistlsche Duitschland en derhalve door zijn berlch- tenpolitiek herhaaldelijk de grootste ver warring in de publicistische betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk sticht te. heeft een bericht uitgegeven over het in West-Duitschland heerschende mond en klauwzeer. In dit bericht durfde hij de ziekte in verband te brengen met het vier jarenplan en de uitwerking, die dit zou nebben. Hij schrok evenmin terug voor de be wering, dat de Duitsche pers om de aan dacht af te leiden een campagne moest voeren, om te verklaren, dat de ziekte uit het buitenland was binnengedrongen. Dit terwijl het vaststaat, aldus de ver klaring, dat het mond- en klauwzeer, dat ln Mei van dit Jaar uit Afrika naar Frank rijk werd overgebracht, zich daar zeer snel verbreidde, en van den Elzas uit naar Baden en den Palz is overgeslagen. Ook de bewering van den Berlijnschen Havas-correspondent, dat de ziekte in Duitschland bijzonder hevig woedt, Ls vol komen uit de lucht gegrepen. Het is eer der waar, dat zij in Duitschland ln te genstelling met Frankrijk geen kwaad aardig karakter draagt, en dat de verlie zen onder het vee. dank zü de direct ge nomen afweermaatregelen, binnen matige grenzen blijven. Paul Ravoux had in 1933 de le.ding op zich genomen van het BerUjnscne bureau van het agentschap. Hij had ren universi taire studie in het Duitsch voltooid en woonde sedert 1919 in Duitschland. Va.o 1930 tot 1935 was hij secretaris van het FransenDuitsche comité. Hij heeft der halve de geheele ontwikkeling var. Duitsch land na der. oorlog van nabij waargenomen zoodat hij doorging voor een der beste kenners van het tegenwoordige Duiux-h- lu.id. Een zeker aantal bladen voegt, z chtbaar geïnspireerde, commentaren toe aar het bericht. De algemeene strekking dtarvan ls, dat de Duitsche regeering goede be trekkingen wenscht met Fran'kruk en dat de correspondent van Havas een hinderpaal -.ormt voor die goede betrekkingen Bijpe- volz verwacht men van de Irausche open bare meeninig en de Fransche recei'ng niets minder dan goedkeuring van de tegen tien Franschen journalist .genomen maat regel In dit verband kan er aan herinnerd worden, dat soortgelijke overwegingen de uitwijzing van den correspondent van de Times, Norman Ebbut begeleid hebben. De correspondent van de Jour meldt uit Berlijn aan zijn blad: „Gezien den uiterst migeren aard van het incident, twijfe'l niemand der buitenlandsche pers te Berlijn er aan, of de Duitsche regeering heeft van cie geringste aanleiding gerulk willen ma ken. De naam van Ravoux komt thans bij die van de talrijke andere journalisten - hun aantal bereikt weldra de honuerd die sinds vier jaar door den bliksem van Goebbels zijn getroffen. Ongetwijfeld inoet er od dit oogenblik aan herinnerd worden, dat de te Parijs geaccrediteerde Ber;ijnsehe journalisten van de vrijheid, die hun onze zeden en instellingen laten, gebruik en misbruik maken om het Duitsche publiek het meest sombere en onjuiste beeld te geven van ons land. zulks, wij zlin ln staat eit met de grootste energie te beweren op uitdrukkelijk bevel, dat hun uit Berltin door den minister van propaganda is ge zonden". Jean Kervegan meldt uit Berlijn aan de ..Petit Journal": „Het voorwendsel, dat ge kozen is voor dezen strengen maatregel, vier maanden na de uitwijzing van den cones- pondent van de .Times" is nog al ver rassend". Alle bladen hechten overigens groote* politieke beteekenis aan dit incident. VEREENIGDE STATEN Boodschap van Roosevelt. In een boodschap, die president Rcose- ZïJl l®" ?e.1 ^onSr?? heeft doen toekomen, zegt hu, dat de daling van de industrieele voortbrenging geen ernstige afmetingen heeft aangenomen. Niettemin veroorzaakt deze aaiing een vermindering van het na tionale inkomen en daarom is zij een zaak van groote beteekenis Roosevelt verklaart met vele zakenlieden besprekingen te heb ben gehad en daaruit te hebben opge maakt. dat er voldoende Inzicht ln het land is. Niet alleen om den achteruitgang van het oogenblik te doen ophouden, maar ook om den grondslag voor een duurzamer herstel te leggen. Indien men de gewone voorzichtigheid in acht neemt, is er geen gevaar voor een langdurige depressie. Af gezien van eenige slechte regelingen, die verbeterd kunnen worden, zijn de bestaan de omstandigheden niet ongunstig. Roosevelt geeft dan een overzicht van den tegenwoordigen stand van zaken, vergeleken bij dien van 1929 en zegt, dat de dringendste taak bestaat in de uitbreiding van het gebruik van par ticulier kapitaal en het scheppen van werkgelegenheid. Het particuliere be drijf kan in samenwerking met de regeering tot een hooger peil van industrieele activiteit komen dan in het begin van het jaar; indien het particuliere bedrijf niet aan de ver wachtingen beantwoordt, zal de regee ring tusschenbeide moeten komen. Er zulien voorstellen worden ingediend, die ten doel hebben de belegging van particulier kapitaal in den bouw van huizen op groote schaal aan te moe digen. Commissies van het congres, aldus de boodschap, stellen reeds een onderzoek in naar de mogelijkheid van het verwijderen van onrechtvaardigheden uit de belasting wet. „Wij moeten onze bijzondere aandacht wijden aan de verlichting van de lasten der kleine zakenlieden, zoo kunnen wij wellicht ook steun vinden bij het zoeken naar een betere methode om de groeiende concen tratie van economische belangen en de daaruit voortvloeiende monopolistische practijken, die, den anti-trustbepalingen ten spijt, blijven bestaan, tot staan te brengen." Naar het spoorwegbedrijf en andere „pu blic utilities" wordt een nieuw onderzoek in gesteld, maar ten gevolge van het sedert jaren gevoerde ongezonde financleele be heer zal een oplossing moeilijk te vinden zijn. Roosevelt herinnert het congres er dringend aan, dat de regeering een uitge breid doel heeft, n.l. het bereiken van een hoogere levensstandaard en een rechtvaar diger verdeeling der vruchten van den voor uitgang der beschaving. Daarmede hangt samen het streven naar stabilisatie en hand having van de koopkracht der natie en naar verbetering der machinerie bij de uit voerende en de wetgevende taak der regee ring. Bij de formuleering van het landbouw programma moet men rekening houden met de vruchtbaarheid van den grond, de wel vaart der boerengezinnen en der consumen ten en met de belangen der Amerikaansche democratie Tenslotte dringt de president erop aan. dat er regionale commissies ge vormd zullen worden, die plannen zouden moeten maken voor het behoud en de ont ginning der nationale hulpbronnen, opdat verspilling voorkomen worde. FRANKRIJK Weer een proces de la Rocque. Gisteren ls voor de strafrechtbank een aanvang gemaakt met de behandeling van de vijftien processen, die kolonel de la Rocque heeft aanhangig gemaakt tegen verschillende Parijzenaars, welke hij be schuldigt van smaadschrift door het over nemen van een verklaring van Pozzo dl Borgo in de „Choc", waarin deze de ia Rocque verweet, geheime fondsen ln ont vangst te hebben genomen. Pozzo dl Borgo, die langen tijd lid van het comité van het „Croix de feu" ls ge weest, zeide, dat de door Tardieu gestorte sommen niet in de boekhouding der ver- eeniging vermeld werden. BIJ confrontatie met den afgevaardigde Robbe verklaarde Tardieu. die als getuige gedagvaard was, dat hij den afgevaardigde had medegedeeld dat de la Rocque verscheidene malen bij hem in zijn woning ls geweest en in het geheel 200.000 tot 250.000 francs ln ont vangst heeft genomen. Op de vraag, hoe hij als minister-presi dent geheime fondsen naar huis kon mee nemen, antwoordde Tardieu, dat dit zeer gewoon is, omdat de minister-president met het beheer van de geheime fondsen be last is. „Toen ik hem het geld overhandigde aldus vervolgde Tardieu had ik vertrou wen in de la Rocque, doch later kwam ik te weten wie hij was en toen heb ik fat soenlijke mensohen van de zaaik in kennis gesteld Ongelukkig heb ik het zoo ook aan Pozzo di Borgo verteld, die zonder mij te waar schuwen een geïmproviseerd artikel schreef. Daarmede zou echter de zaalk afgeloopen zijn, als de la Rocque niet beweerd had, dat lk loog. Toen heeft de leugenaar zioh nader verklaard en ik héb Pozzo dl Borgo dus ontvangen". Op verzoek van, Tardieu werden toen de brieven voorgelezen, die de la Rocque hem geschreven heeft. De verdediger van de la Rocque, Xavier Vallat, vroeg aan Tardieu, waarom deze zUn meening over de la Rocque had gewij zigd. Tardieu antwoordde: „Ik had vertrou wen in den kolonel, lk dacht dat hij Iets nuttigs kon doen. Ik verliet de macht en heb hem niet teruggezien. Ik heb mijn mee ning omtrent hem gewijzigd, omdat ik op 7 Februari 1934 met verbazing vernam, dat de la Rocque de eenige was, die heeft ge antwoord op den oproep van den prefect, die de mensehen op de Place de la Con corde heeft laten doodschieten. De la Rocque ls een verrader, hij heeft steeds voor eigen voordeel gewerkt". Hierna kreeg de la Rocque het woord, hij scheen zeer bewogen. Hij zeide: „Te Lyon heb ik gezegd en ik herhaal het hier: Tar dieu heeft gelogen". Tardieu antwoordde hierop: „De la Rocque is de laatste, die mij een dergelijke beleediging kan toevoegen, want hij is genoeg bekend en sedert zijn stu dietijd te Saint Cyr is het spreekwoord ontstaan: een leugenaar als de la Rocque. De president van de rechtbank besloot vervolgens de zaak tot heden te verdagen; dan zal Ybarnegaray worden gehoord en met Tardieu geconfronteerd worden. ITALIË. Joego-Slavië erkent verovering van Abessynië. De nieuwe Joego-Slavische gezant bij het Quirinaal, Bosco ChrlstltsJ, heeft he den zijn geloofsbrieven aangeboden. Zij waren gericht aan den koning en keizer van Italië. Dit houdt erkenning van de ver overing van Abessynië in! met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez. Med.) Terugtrekking der vrijwilligers. Inzake de kwestie van het terugtrekken der vrijwilligers uit Spanje heeft lord Cran bome in het Britsche Lagerhuis medege deeld, dat voorzoover hij wist, nog geen antwoord was binnengekomen van een der belde partijen ln Spanje, ten aanzien van het voorstel tot het zenden van commissies van onderzoek. Echter waren aanzienlijke vorderingen gemaakt bij de onderhandsche tesprek ngen tusschen de ve. legenwoordl- 3«rs der vcomnr.nr .e betrek :;n lo.ndn met betrekking tot talrijke technische pun ten, die geregeld moeten worden alvorens de voorstellen tot uitvoering kunnen wor den gebracht. (Ingez. Mei) Bij Sjangbi De Japansche troepen rukken regel matig op aan het geheele front Sjanghai. De troepen, die aan den oeve van de Jangtse aan land zijn gezet hebbe Tsjangsoe aan den Chineeschen linker vleugel aangevallen en bezet. De troepei ln het centrum van het Japansche lm: hebben Kwinsan bezet en bevinden zltl thans op 25 kilometer van Soetsjau, fret Zuiden pogen de Japansche troept de Chineezen uit Kashlng te verdrijven. Nu de Japansche troepen van drie dj den oprukken naar Soetsjau, verlaat Chlneesche bevolking de stad ln Wette lijke richting. De telefonische en telegri fische verbindingen tusschen Soetsjau i Nanking zijn verbroken. De Japansche luchtmacht bombarden stelselmatig de concentraties van de Chl neesche troepen bij Soetsjau en ten Zul den van het Taiehoemeer. Dat de Chineezen Nanking niet me veilig achten, bewijst het overbreng der regeering naar het binnenland! In het Noorde Van het front in Sjantoeng wordt ge meld, dat de Japanneezen verder in richting van Tslnan zijn' opgerukt. Ee afdeeling, die enkele dagen gelede Tslyang aan de Gele Rivier heeft beze veroverde Sjiaosjan, 8 K.M. ten Noorde van Tslnan. Een andere afdeeling bereikte de groot ijzeren brug over de Gele Rivier en zette de spoorlijn .waardoor de verbindii tusschen Tientsin en Poekau is afgesni den. De Chineezen hadden de brug op plaatsen opgeblazen. Voorts hebben de Ji panneezen Linyl en Sjangho (60 KM. n Tsinani en ook Antsjeng (aan den spar weg TientsinPoekau) veroverd. Verklaring van Japanschen premie Prins Konoye, de Japansche premie heeft den vertegenwoordiger van Haft in een Interview medegedeeld, dat niet gj rekend moet worden op een spoedig eind der vijandelijkheden. In feite hangt volgens den premier, vrede af van Nanking, dat tot nu toe gee enkel teeken van een gewijzigde houdk vertoonde. Op de vraag: „zal een officieele toetre ding van China tot het antl-commums tlsch blok een der door Japan geëisclw voorwaarden zijn?" antwoordde Konof „Een dergelijke ontwikkeling zou aan om wenschen tegemoet komen, doch is gee absolute elsch, daar Japan er zich te J» aanzien toe beperkt een onderdrukk» te verkrijgen van den communistischen vloed op de Chlneesche regeering". De prins antwoordde op de vraaSi' Japan in beginsel een buitenlandsche i» menging of een eventueele benudde'u door de mogendheden, die de werkedje held van den toestand in het Verre o» ten zouden begrijpen, zou kunnen vaarden: „Wij zoeken een dergelijke, lossing niet, doch wij zouden geen ense reden hebben haar in beginsel af te zen ln geval zij op effectieve wUze rei ning zou houden met deze werkeluKnf™ Dat is ie, die verleden yj. vader ving!!,, neem nou een aaruw deren!!! j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2