Ons Kort Verhaal IESDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 16 November 1931 Kapitein Donck heeft zorgen Instantine RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS Resultaten-coniröle duidt op effect van dagblad reclame. Het groote Amerlkaansche verzend huis Sears Roebuck is door zijn wijze van zaken-doen zeer goed in staat resultaten van haar reclame na te gaan. Wij laten hier aan het woord den reclamechef van dit be drijf, dat de verschillende reclame- middelen, die het in den loop der tijden gebruikte, reeds meer dan 12 jaar controleert. „Terwijl wij in 1936 meer voor dag bladreclame uitgaven dan ooit tevo ren, waren de verkoopresultaten die daaruit voortvloeiden zeer bevredi gend". En verder: „Ook in de voorgaande jaren heeft dagbladreclame ons prachtige resul taten opgeleverd". Ook gedurende de depressie heeft Sears elk jaar weer het budget voor dagbladreclame ver hoogd; in al die crisisjaren gaf zij zelfs meer aan adverteeren in dag bladen uit dan in het topjaar 1928. Het gevolg van die politiek is, dat Sears thans nog belangrijk méér omzet dan in 1929. 1158 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het kantonge recht alhier terechtstaan G. M. v. M., melkhandelaar uit Voorschoten, omdat hij, komende met paard en wagen uit de Bij- dorpstraat te Voorschoten, de bocht ge heel links had genomen, waardoor hij mej. Admiraal, die geheel rechts per rij wiel passeerde, had aangereden en waar door zij haar linkerarm had gebroken. Het O. M. achtte de overtreding wettig er. overtuigend bewezen en eischte f. 15 boete of 10 dagen hechtenis. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. C. O., uit Den Haag moest terechtstaan omdat hij met zijn auto op den Veurschen weg onder Voorschoten onnoodig te veel naar rechts was uitgeweken, waardoor hij een wielrijder den heer S. Alblas die ge heel rechts van den weg fietste, onderste boven gereden had. De heer Alblas was over den weg geslingerd, waardoor hij verwond en het rijwiel gedeeltelijk ver nield werd, waarvoor hij een civiele vor dering van f. 4.20 indiende. Het O. M. eischte f. 25 boete of 10 da gen hechtenis en toewijzing der civ. vor dering a f. 4.20. Uitspraak f20 boete of 8 dagen hechtenis en toewijzing der civ. vordering a f4.20. A. C. van P., chauffeur uit Katwijk aan den Rijn moest terechtstaan, omdat hij met zijn auto. komende van den Achter weg te Katwijk aan den Rijn, aan het rechterverkeer geen voorrang had ver leend, waardoor hij in botsing was geko men met een auto van den heer Van Tol, die geheel rechts passeerde. Het O. M. eischte f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f 25 boete of 10 dagen hech tenis met de ernstige waarschuwing, dat hij. als hij weer voor een dergelijk feit terecht moet staan, zeer zwaar zal worden gestraft. H.4AGSCHE POLITIERECHTER. Vernielde boontjes, C. M. N. uit Sassenheim zou vernielingen hebben gepleegd, waardoor J. E. benadeeld was. Deze zou aanvankelijk met N. in den tuin van zijn patroon boonen hebben ge teeld, doch de meesterknecht in dien tuin had bezwaren tegen toelating van N, op het bedrijf. Toen was N. zóó nijdig gewor den, dat hij op een Zondag 60 regels boo nen weg schoffelde, waardoor dus ook E. gedupeerd was. Die vorderde, na bereke ningen, een schadevergoeding van f. 26. De rijksveldwachter W. vertelde, dat hij gipsafdrukken had genomen van voetstap pen op het land, en die wezen aan dat N. de dader was. Bovendien had N. aan eenlge getuigen zelf gezegd dat hij de boonen zou afschof felen. Aan één getuige had hij bovendien nog gezegd, dat hij de boonen had weg- geschoffeld. De officier troeg drie weken gevange nisstraf. Na pleidooi van den verdediger, legde de politierechter een maand gevangenis straf voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar, voorts onvoorwaardelijk een geldboete van f. 10 subs. 10 dagen hechte nis, en verplichting om f. 26 aan E, terug te betalen binnen twee jaar. Ruit ingeslagen. Omdat mej. KI. in Leiden de echtgenoote van L. A. K. uitschold, had laatstgenoemde een ruit in de woning van KI. ingeslagen, zoodat hij nu wegens vernieling terecht stond. Mej. KI. was de bovenbuurvrouw van ver dachte, en haar echtgenoot was de huisbaas die dus de schade had geleden. Nadat de Officier f. 10 boete subs. 10 da gen hechten, had geëischt, bepaalde de Po litierechter dat K. deze schade zal moeten vergoeden, en legde voorwaardelijk een week gevangenisstaf op met een proeftijd van een jaar. Oplichting. Toen te Warmiond op 8 September j .1. een harddraverij werd gehouden, had J. W., uit Amsterdam, bij het bestuur verteld, dat hij directeur eener zangvereeniglng te Lisse was en deze de draverij zou bezoeken. Hij had gevraagd of hij 38 reductlekaarten kon krijgen. Hierin werd toegestemd. Later bleek dat W. in een café te Warmond bezig was deze kaarten beneden den offlcieelen prijs te verkoopen, terwijl zijn verhaal over de zangvereeniglng gelogen was. Een bestuurslid der harddraverij-ver- eenlging. J. B., deelde mede. dat W., na de ontdekking der oplichting nog ge waarschuwd was van het terrein te blijven, doch hij gaf daaraan geen gevolg. Verdachte zei een „gewone koopmans truc" te hebben toegepast. De Officier achtte de oplichting bewezen en vroeg f50.— -boete subs. 50 dagen hech tenis. Het vonnis werd conform den eisch. Neerlands langste soldaat. Hij is tweehonderd vier en een halve centimeter lang. Bij de Genie in Utrecht dient op het oogenblik een soldaat, die 204V» c.M. lang is, zoo meldt het „U. D.". In een der kamers van de Kromhout kazerne, zoo vervolgt het Blad, maakten wij kennis met Neerlands langsten sol daat, den dienstplichtige D. C. ten Have, geboren te Pangkalan Brandan op N.-O, Sumatra den 4den December 1916. Daar zat de jongeman, evenals een 20- tal kameraden, te werken aan seintoe- stelletjes, en hij was direct bereid het een en ander te vertellen. Maar hij zou zich eerst even in uniform steken en onder wijl zelde de ons rondleidende sergeant majoor-instructeur Varossieau, dat men „zooiets" niet eiken dag tegenkomt. Hij maakte het eens mee, dat toen de troep in de verte marcheerde, hij beslist dacht, dat een van de soldaten zijn hand opstak. Het bleek het gezicht van „de lange" te zijn. „Onder de soldaten maken zij veel gekheid met hem; maar behalve over een gerekt postuur beschikt Ten Have over een goed „gesneden" stem". Vroeger." vertelt de sergeant, „hebben wij nog eens zoo'n „hemelstrevende" gehad, die behalve een speciale karabijn ook elke dag een dub bele kuch moest hebben". ,Neen, dat heb ik niet noodig," zegt Ten Have, die teruggekeerd is. „Wel zou ik het op prijs stellen wanneer ik ook een -buitenmodel karabijn had en m'n krib mag ook nog wel iets gerekt worden. Ik moet n.l. altijd met opge trokken knieën liggen", verklaart hij nader. De nadeelen aan zijn lengte verbonden, vindt Ten Kate nogal meevallen, al was hij ook liever normaal. „Iedereen kijkt je aan en nooit kan je rustig op straat loopen. Maar zooals bij het huwelijk van de Prinses bijvoorbeeld kon ik alles uit stekend zien. Zelfs kwam een agent naar mij toe, die zeide, dat ik niet op een kist mocht staan. U had het ge zicht van dien agent eens moeten zien, toen hij in geen velden of wegen een kist kon ontdekken. Zoo heb ik het ook meegemaakt, dat, terwijl ik in een drukke winkelstraat liep te wandelen, een agent mij nu op een andere overtreding opmerkzaam maakte: „Mijnheer, het is hier verbo den te fietsen!" „Weet u wat ook zoo vervelend is," besluit „Neerlands langste soldaat", „dat je tegenwoordig nergens meer fat soenlijk kunt wandelen, vanwege de markiezen." IN EEN TEIL MET KOKEND WATER GEVALLEN. Naar eerst thans bekend wordt, is Za terdagmiddag omstreeks 5 uur in een woning aan de Vah der Veldestraat te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongetje van anderhalf jaar, dat door zijn 5-jarig zusje op de armen werd ge dragen en dat doordat het zusje strui kelde, in een teil met kokend water viel, is als gevolg daarvan gisterechtend in het ziekenhuis overleden, terwijl 't meisje, dat eveneens brandwonden kreeg, thans nog in het ziekenhuis wordt verpleegd. Haar toestand is cp het oogenblik naar omstandigheden goed. BRAND TE ZAANDAM. Te Zaandam brak gistermiddag brand uit in een houten bergplaats aan het Dam- pad, waarin zijn opgeslagen de houten marktstalletjes, welke op marktdagen aan de kooplieden worden verhuurd. Oorzaak was het feit, dat eenige zeilen te dicht bij een kachel te drogen hingen en aldus vuur vatten. Het pakhuis brandde gedeeltelijk uit, terwijl een heele partij stalletjes en zeilen verloren ging, niettegenstaande de brandweer onmiddellijk aanwezig was en het vuur weldra meester was. Tot de slachtoffers behoorden de geve derde bewoners eener volière, welke in het pakhuis eveneens een plaats had. De diertjes zijn in den rook om het leven ge komen. MAN OVERBOORD EN VERDRONKEN. Volgens rapport van den schipper van den Scheveningschen motorlogger Geer- trulda Jacoba is niet ver uit de kust ter hoogte van IJmuiden, één der matrozen door een stortzee over boord geslagen en verdronken. door J. P. BADJE. Kapitein Donck stonid bij zijn reeders bekend als een prima navigator, ééntje van den ouden stempel, die het klappen van de zweep kent en met alle wereldzeeën ver trouwd is. Maar den laatsten tijd vond de „ouwe Donok", zooals zijn sbu/uriui hem al tijd noemden, er geen aardigheid meer in. Sinds die herrie in Spanje was het varen voor hem geen pretje meer. Als je zoo lang zamerhand Je -pensioenitje verdiend hebt, ga je met je leven een beetje zuiniger om springen en nu hij alleen nog maar de Indië-route bevoer, moest hij iedere reis tweemaal zijn hachtje in de waagschaal stellen. Ze paften er maar op les, daar in de buurt van Gibraltar en kapitein Donck was altijd blij, als hij zijn schuit weer in veiliger vaarwater had. Het was heusch geen pretje, ieder oogenibllk een bom op je pet of een torpedo in je buik te kunnen krijgen De „ouwe Donck" was nu weer in zijn onrustige periode. Hij had tenslotte de ver antwoordelijkheid, hfj had de zorg voor de passagiers, die aan zijn zeevaartkennis en beleid waren toevertrouwd, en nu ze een maal Marseille weer gepasseerd waren op weg naar Southampton, had hij geen rust meer. Het was of er k-wik in zijn lichaam zat, geen seconde lag hij nog kalm lm zijn kooi. „Wat is er?" vroeg hij knorrig aan den derde", die op hem toestapte. „Een dame heeft naar U gevraagd, kap'tein. Ze wil U spreken". De kapitein kauwde wild op z'n pruim. Hoewel hij nu al jaren gezagvoerder van een passagiersschip was, had hij nog altijd die gewoonte uit den- ouden tijd, toen hij njog bij de wilde vaart was, niet af kunnen leeren. „Een dame?' bromde hij. Kapitein Donok was geen salonheld. Robuste, stoere zeerob als hij was, had hij altijd met een tikje ge ringschatting op vrouwen neergezien. „Een dame?" herhaalde hij nog eens, „wat is dat nou weer voor moois? Wat voor een dame is het?" Wantrouwen keek hij den derde aan. Die haalde de sctaidera op. „Weet ik niet, kap'tein. Ze is in Marseille pas aan boord gekomen." „Oh!" zei de oude Donok. „Ik heb haar maar in Uw hut gelaten, kap'tein." Kapitein Donok nramipelde iets, dat even goed een goedkeuring als een verwensching kon zijn. Zuchtend liep hij naar zijn hut. Daar zat een erg mondain typetje. „Ik ben Denise Gamibette, van de Parij- sche Süreté", nam ze direct het woord. „En ik kom Uw medewerking inroepen, kapitein. Ik wil namelijk een mauvals sujet, dat hier vrijwel zeker aan boord is, onschadelijk maken. Mijn plan is, dezen geretleman-dlef te laten afkomen op de Gouden Tulp". „Oh!" zei kapitein Donck en hij keek niet al te snugger. Nooit iets over gehoord?" verwonoerde Denise Gambette zich. „Maar kapitein, leest U -dan geen kranten? Het is het meest be roemde Society-sieraad, dat er bestaat cn ik heb het in bruikleen, uitsluitend om Louis Pontan te pakken te krijgen. De kranten hebben er vol van gestaan, dat ik natuurlijk onder een- schuilnaam dat kostbare sieraad heb gekocht en dat ik voor het eerst zou dragen op mijn zeereisje Marseille-Southampton. Zoo zeker als een huis komt Louis Fontan daarop af. Nu heb ik één verzoek aan Ui Wilt U er voor zor gen, dat niemand te Southampton van boord gaat, voor ik dat goedvind Kapitein Donck keek bedenkelijk. Hij had al genoeg aan zijn hoofd m-et dat Spaan- sche gedoe en nu dit nog. Vrouwelijke detec tives, die op zijn schuit misdadigers kwa men zoeken en hem voor politie-agent wil den laten spelen. „U helpt de jcolltie ermee, kapitein daarmee de menschheid in het a'.gemeetT drong Denise Gambette aan. „Allright, allright", zuchtte de Donck, „het moet dan maar." En toen de deur van zijn hut zich achtej haar sloot, wisohte hij zich het zweet het voorhoofd en zuchtte nog eens. vrouwen ook Mademcistlle Gabrielle Larnot in gJ kelijkheid Denise Gambetti van de SiitiJ poseerde voor de rijke huweiykscandidir en ze pronkte, dagelijks omgeven door e schaar van aanbidders, met het fraahl juweel van dezen tijd: de Gouden Tulp 1 De hardnekkigste van die aanbidders r Reggje Polan, die trouwens een wit voej bij haar scheen te hebben- en m-et wlcil dan ook enkele avonden zoetjes mijm;:| op het sloependek. In hem vermoeddtT den internationalen misdadiger Louis ftr, tan, maar hoewel Southampton al naderj een poging tot ontvreemding van den den Tulp had hij nog niet gedaan. Gab:.. Lamot, of beter gezegd: de handige Desl Gambette van de Süreté, werd een heil nerveus. Nog één nacht, nog één kans d-J Morgenvroeg zou men te Southampton au leggen. Nog een-s bezocht ze den ouden k tein en ze drukte hem op het hart, vooral niemand van boord te laten Ondanks haar voornemen, den naci wakend door te brengen was Morpheus to toch te slim af en ze sliep ongelutokigerri'J Juist bijzonder vast. 't Was al zeven pil toen ze pas wakker werd. Ze haastte rij op te staan en een blik in haar hutkolla te werpen. Het was gelukt: de Gouden T;J was gestolen! Als nu kapitein- Donck had opgepast Tien minuten later zat ze voor hem li zijn hut. „Ik ga nu van boord en kom tenj met de Engelsche recherche", vertelde „Laat u geen enkelen passagier aan -sail We moeten iedereen fouUleeren, iedere tol fer, ieder valies moet worden nageritj maar we inbeten het handig doen. De c mag geen vermoeden hébben. Eindelijk., eindelijk zal Louis Fontan in de val loopen) Kapitein Donck glimlachte goedig. Je niet druk, juffertje!" raadde hij opr derlijllcen toon, „dat gouden dingetje is 4 terecht. En de politie kan leder oogenl aan boord zijn. Daar is al voor gezorgd. I Denise Gambette keek hem met gn»t| oogen aan. „Ja!" ging kapitein Donck zachtjes tel der en hij klopte haar bedarend op da schouder, „het is wel wat srieu voor j(^ meisje, maar in Parijs hebben ze toch t baar niet zooveel fiducie gehad in vrouw alleen, enne,ik kan ze geen on;e| lijk geven. Vrouwen blijven toch altijd mn vrouwen, niet? Ze hebben monsieur Aül vier gestuurd, oin een oogje in het zei! I houden. Dte heeft vannacht voor alle zetel held dat dingetje uit Je koffer gehaald. w| hij was bang, dat die dief het anders doen. Hij gaf het mij in bewaring, dat r wél zoo zeker, vond hij en hij had geil; HU kent den knaap, waar je op loert en h is nu met de boot naar den wal. Over ce kwartiertje zal hij terug zijn met de Bnrei sche politie om dat mannetje te arresteert! Wees nou maar blij, dat het zoo goed ;rf loopen is, hij zou je in de eer laten dee'.en heeft hij me nog verzekerd en jij bent rJ de ziware verantwoordelijkheid af. Vrctwi zijn te zenuwachtig voor zulke jobs." I Hij laclhte eens vriendelijk, m-aar DenL'tJ gezicht bleef erg strak staaï. „Mag ik dif sieraad eens zien?" vroeg ze ijzig. I Kapitein Donck haalde het uit de brsail kast. Even bekeek Denise Gambette ji'| dan lachte ze schril. Al haar teleurstel" sprak uit dat wrange lachje. ,,U wordt vriendelijk bedankt, voor Uw onbetaalbare hulp", zei ze - Ironie, „dit vod is een lorrige naboota van de mij ontstolen Gouden Tulp. En ilt zij U kunnen wij naar den dief, monsKl Aüluvir, in werkelijkheid natuurlijk !/aa Fontan, fluiten...." (Auteursrecht voorbehotidiE'| (Nadruk verboden). - jfc ZULT OPKÜKEN hoe gauw je opknapt! Als Ik hoofdpijn heb, neem ik altijd Instantine! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! 1152 Omdat de brug niet snel open ging J. P. C. uit Leiden maakte zich schuldig aan beleediging, doordat hij den brug wachter D. A, v. d. B. bij de Pauwbrug uit schold. Deze zou niet snel genoeg de biug hebben geopend. De verdachte zei dat de brugwachter geen verbaal zou hebben op gemaakt, als niet een andere kwestie, n.l. over een eere-lidmaatschap eener muziek- vereeniging hierbij een rol had gespeeld. De Officier vond dat het in ieder geval niet te pas kwam. en vroeg f. 10 boete. subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter von niste tot f. 7 subs. 7 dagen. II H. uit Leiden, beleedlgde eveneens dezen brugwachter Verdachte iet verstek gaan. De petitierechter zeide dat alle brug wachters zich beijveren om de booten van H. snel door te laten. De officier vroeg f. 25 boete subs. 25 dagen. Het vonnis werd f. 30 subs. 30 dagen. Een klap gegeven. G. C. V. uit Voorschoten sloeg K. uit die gem-sente gedurende het feest op 31 Aug., en voor deze mishandeling stond hij te recht, Het feit werd bekend. De Officier vroeg f20 subs. 20 dagen hechtenis, en de politierechter legde f. 10 boete subs. 10 dagen op. Veroordeeld voor diefstal. M. H. uit Leidschendam afkomstig heeft zich aan diefstal schuldig gemaakt. Thans is verdachte voor andere feiten, totaal acht maanden gedetineerd. Een ambtenaar der reclasseering deelde mede, dat na deze gevangenisstraf, nu wel tot een voorwaardelijke straf kon worden geadviseerd.. De officier had, gezien het verleden van II., weinig vertrouwen in verbetering. Daar om werd vier maanden gevangenisstraf ge- eischt. De politierechter probeerde het en legde zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar op. DE BEWEERDE KNOEIERIJEN BIJ EEN CONSERVENFABRIEK IN POELDIJK. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het onderzoek naar de beweerde iknoeierijen in een conservenfalbrlek te Poeldijk in handen gesteld van den rechter-commissa- ris bij de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenihage. Of de zaak voor den kanton rechter te Delft zal worden gebracht, is nog niet beslist. DIEFSTAL VAN KOPER TE NIJMEGEN. De politie te Nijmegen heeft aangehouden zekeren Van der W„ stoker bij de transfor- matorenfabriek aldaar. Hij wordt er van verdacht, zich aan diefstal van koper te hebben schuldig gemaakt. Thans is gebleken, dat er ongeveer negen tienhonderd kilogram koper is verdwenen. Deze diefstallen moeten over geruimen tijd gepleegd rijn. V. d. W. heeft bekend, dat hij, wanneer hij 's nachts in de fabriek was, staven koper uit het magazijn stal en die 's morgens na ze in de fabriek in stukken te hebben gesneden, meer naar huis nam. Hij verkocht meestal alles aan een opkooper in Ooy. Het gestolen koper vertegenwoor digde een waarde -van zestien-honderd gulden. Tegen den opkooper is wegens heling pro- ces-verbaal opgemaakt.' EEN SNELLE FIETS. Stefani meldt uit Cremona: De oud-wielrenner Sturro Camelli heeft een nieuw model rijwiel uitgevonden, hetwelk alleen door spierkracht gedreven een snelheid van honderd kilometer per uur zou kunnen bereiken, De nieuwe fiets is twintig centimeter langer dan het gewone model. De wielen zijn zwaarder en het zadel is meer naar achteren geplaatst, terwijl het stuur lan ger is. In een klein kastje is het mecanls- me geborgen, dat de beweging van de pe dalen overbrengt op de achteras. De be weging van de pedalen is vertikaal en bij iederen trap legt het rijwiel een afstand van 32 meter af. Binnenkort zullen met het eerste mo del proeven worden genomen. BRAND IN EEN MEUBELMAGAZIJN TE TILBURG. Door onbekende oorzaak ontstond gis teravond brand in de kapokafdeeling van het meubelmagazijn der firma Dirks-van Oers, Gasthuisstraat te Tilburg. Het vuur had zich spoedig meegedeeld aan een andere afdeeling, waar kunstleer lag op geslagen. Met acht stralen bond de brand weer den strijd tegen het vuur aan. Na ongeveer een uur was men den brand meester. De beide afdeellngen brandden gedeeltelijk uit. De brandschade ls niet heel groot, doch door het bluschwater werd veel schade aangericht aan de in het ma gazijn opgeslagen meubelen en tapijten. De schade wordt op vele duizenden guldens geraamd. Zij wordt door verzekering ge dekt. IN EEN REGENBAK GEVALLEN EN VERDRONKEN. Eergisteren is de 28-jarige mej. Broen te Bedum, in een regen-bak bij haar woning gevallen. Toen haar vader uit de kerk kwam, vond hij haar, doöh de geneeskun dige hulp, welke onmiddellijk werd inge roepen, mocht niet meer baten. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag om vier uur is te Appin- gedam bij het uitgaan van de school het 7-jarig zoontje van de familie H, B. al daar, bij het oversteken van de straat, door een vrachtauto van de firma Bleeker uit Holwierde overreden. Het ventje kreeg de wielen over het lichaam en was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. FABRIEK TOT VERWERKING VAN KOFFIEDIK. Te Berlijn is men bezig met het bouwen van een fabriek, die koffiedik zal verwer ken. Chemici hebben vastgesteld, dat koffiedik belangrijke hoeveelheden vetten, was, hars en zelfs cellulose bevat. Dage lijks zullen in de hotels, café's, cantines van fabrieken enz. de daar verzamelde hoeveelheden koffiedik worden opgehaald. Men raamt op een dagetij ksche hoeveel heid van negen ton koffiedik te zullen kunnen rekenen. De fabriek wordt ge bouwd -binnen- het kader van het vier jarenplan. DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING. Engeland zal bij heropening niet deelnemen. De Britsche regeering heeft besloten, niet meer deel te nemen aan de Parijsche wereldtentoonstelling, wanneer deze in 1938 wordt heropend. LEIDEE6 VAN DEN KOERDEN-OPSTAND GEVONNIST. In een proces te Istanboel tegen de lei ders van den Koerden-opstand zijn 12 doodvonnissen uitgesproken. Zeven der veroordeelden, w.o. Sjeik Riza, zijn reeds gisteren terechtgesteld. Van de vijf ande ren is het vonnis wegens hun hoogen leef tijd veranderd in levenslangen tuchthuis straf. DWANGARBEID VOOR VROUWELIJKE GEVANGENEN. De Turksclie minister van justitie heeft bekend gemaakt, dat vrouwelijke gevan genen, die een straftijd van meer dan een half jaar hebben en niet terzake vah (Ingez. Mo!) moord veroordeeld zijn, voortaan als brieksarbeidster te werk gesteld zullen v den. Daarvoor komen thans ODSJ' zevenhonderd vrouwen in aanmerking- Zij zullen werk krijgen in de te*" fabriek, welke overeenkomstig het f sche vijfjaarsplan te Kaysert, in An3/--,, gebouwd ls. 's Nachts worden deze arw sters in een speciaal gebouw in de nv" van de fabriek opgesloten. Voor hun worden zij betaald. f Zeg jij, daarboven!.. rjt eens wat licht hier beneden!-1 verloren!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10