TRIUMPH triomfeert BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 13 November I5J| Een prima Naaimachine! §»FAP|K° F. MEERPOEL PFAFF - ADLER - HUSQVARNA - LADA DE BIOSCOPEN De restauratie van het Gravensteen. Lezing over het oude Gravesteen. Gisteravond had de ..Commissie inzake herstel van Gravensteen" de leden van den Raad uitgenoodigd tot hijwoning eener voordracht met lichtbeelden betreffende Gravensteen, welke door ir. H. van Oerle, secretaris der commissie, in een der Kunst zalen van de Lakenhal werd gehouden. Onder de aanwezigen merkten wij ook op den Burgemeester en den wethouder Wil brink Alvorens het woord aan ir. van Oerle te geven, werden het doel en werkwijze der Commissie door haren voorzitter .ir. G. L. Èrrlessen. kortelings uiteengezet. Hij achtte I>et begrijpelijk, dat de oprichting eener particuliere commissie, die zich de restaura tie van een gemeentelijk gebouw ten doel ifêDd gesteld, eenige verwondering had ge- töèlrt. Allerminst wil de Commissie echter ajs gangmaker optreden en het Gemeente bestuur als het ware aansporen om onder houd en herstel van dit zoo merkwaardige «bouw beter te behartigen. Zij wil slechts door hare samenstelling een groot aantal personen uit alle kringen 'der burgerij maakt er deel van aantoonen dat een afdoende restauratie van het gebouw als een overwegend gemeentebelang moet wor den beschouwd, terwijl zij de speciale ken nis harer deskundige leden omtrent de his torische en bouwkundige waarde van Gra- rïensteen volledig ter beschikking van het gemeentebestuur wil stellen, opdat een her- stêllingsontwerp zoo spoedig mogelijk kan gereed komen. Daarnaast wil de Commissie door het houden van lezingen en rondgangen, door net samenstellen eener historische beschrij ving en dergelijke de kennis omtrent Gra vensteen in nog ruimeren kring verspreiden. De directeur van het Bureau voor de Rijksmonumentenzorg heeft in beginsel zijn volle medewerking toegezegd dus de toeken ning eener Rijksbijdrage in het verschiet. De voorzitter drukt ten slotte den wensch uit het ook de Leidsche Raad, overtuigd van het groote belang van Gravensteen's behoud t.z.t. aan de verwezenlijking der plannen krachtig zal willen medewerken. Daarna verkreeg ir. van Oerle het woord om door woord en beeld de historie van Gravensteen in te lichten. Gravensteen, ontstaan als de gevangenis van de graven van Holland, heeft een groo te rol gespeeld in Leiden's historie. In 1463 werd het door Philip v. Bourgon- dië afgestaan aan de stad en diende als ge bouw der stedelijke rechtspleging. In 1556 bouwde men er een gevangenis aan en ten slotte in 1656 de stedelijke werkinrichting het z.g.n. „werkhuys". Spr. stond nog stil bij het mooie gebouw van de stadsarchitect v. d. Helm tegenover de Papegracht „de z.g.n. Vierschaar". Spr. sprak de wensch uit dat het voor Leiden zoo belangwekkend gebouw door een doel matige verbetering tot een der aantrekke lijkheden van Leiden zou gaan behooren. Vervolgens nam het woord de Burgemees ter A. van de Sande Bakhuyzen, die woor den sprak van dank tot de commissie voor het geen reeds was gedaan in het belang van dit gebouw, en in het bijzonder tot den spreker Ir. v. Oerle voor de duidelijke en onderhoudende wijze, waarop de geschiede nis van Gravensteen had weten levend te maken. VOORLICHTINGSAVOND R.K. ZWEM- VEREENIGING. Gisteravond is in het St. Antonlus club huis alhier een door Docos in samenwer king met de R.K. Meisjessportbeweging uitgeschreven vergadering gehouden ter voorlichting inzake de verschillende kwes ties, die oplossing, regeling en verklaring vragen in verband met een nieuw te stich ten R.K. Zwemvereeniging. Door het voorloopig bestuur was aan den heer Castelein de leiding der vergadering opgedragen. In zijn openingswoord wees deze op de uitbreiding der zwemgelegenheden hier ter stede, waardoor het plan is gerijpt tot oprichting van een zwemvereepiging in Katholiek verband. Spr. hoopte dat de be sprekingen zouden kunnen leiden tot het gewenschte resultaat, lil. het oprichten van een R.K. vereeniging voor dames en heeren tot beoefening van de zwemsport. Rector Beune hield vervolgens een korte inleiding over de principieele belangen en bezwaren aan de zwemsport verbonden. De voorzitter deed hierna eenige mede deelingen omtrent eventueele toetreding tot de nieuwe vereeniging, omtrent de con tributieheffing etc. Tijdens de discussies bleek dat de condities voor de R.K. vereeni ging door de directie der overdekte minder gunstig zijn gesteld dan voor de vereeni- gingen, aangesloten bi.i den K. N. Z. B.. waardoor de contributies belanrijk hooger moeten worden. Daarom zal nogmaals met de directie onderhandeld worden. Men zal meedeelen een contract met de over dekte te willen sluiten onder dezelfde voorwaarden als die van de neutrale ver- eenigingen. De voorzitter sloot met den wensch dat de R.K. sportDeweging binnen zeer korten tijd een flinke bloeiende R.K. zwem vereeniging zai bezitten. De fototentoonstelling in de Lakenhal, georganiseerd door de Ver. „Oud Leiden" in samenwerking met de Leidsche Amateur Fotografen Ver. blijkt een groot succes te zijn geworden. Tot dusverre werd zij reeds door meerdere honderden betalende bezoekers bezocht; morgen is de expositie voor het laatst geopend. Voor het front van den troep is gister middag de reserve le luitenant van de militaire administratie L. T. Fransen bij het 4e Reg, Infanterie als zoodanig beëedigd. dan naar: Breestraat 171. Concurreerende prijzen 1057 <In»M. Med.) JAARVERSLAGEN VAN GEMEENTE DIENSTEN. Verschenen zijn de jaarverslagen over 1936 van de Sted. Lichtfabrieken en van de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. Over de lichtfabrieken lezen we o.m. het volgende: De brutogas-aflevering heeft over 1936 bedragen 15.841.000 ni3 tegen 16.259800 m3 in 1935. De achteruitgang bedroeg der halve 419.000 m3 of 2.6"/». De openbare verlichting der gemeente Leiden bestond op het einde des jaars uit 2.95o lantaarns, waarvan 1,135 ingericht voor gas en 1.821 voor electriciteit. Ten aanzien van de Afdeeling Eiectri- citeitsfabriek wordt opgemerkt: Het totale brandstoffenverbruik heeft bedragen 33.430 ton, waarmede geprodu ceerd werden 312,690 ton stroom. De draaistroomproductie, inclusief het eigen verbruik, is ten opzichte van 1935 vooruitgegaan met 2.404.100 kWh of 4,8 '/o en bedroeg totaal 52.825.000 kWh. De draaistroomproductie, exclusief het eigen verbruik, is in vergelijking met 1935 vermeerderd met 1.786.900 kWh of 3,9 en bedroeg totaal 47.998.700 kWh. Het kabelnet werd in den loop des jaars uitgebreid met 4 km. De totale lengte van het hoog- en laagspanningsnet bedroeg op 31 December bijna 795 km. Het aantal transformatorruimten ver minderde met 1 zuil. Het totale aantal, op 31 December in gebruik, bedroeg 319, waar onder 40 zuilen. Het net van den klokkendienst had een totale lengte van ruim 22 km. Er waren op 31 December in gebruik 91 klokken, waarvan 16 ten dienste van de openbare tijdaanwijzing. Het aantal geplaatste heetwatertoestel- len bedroeg aan het einde van 1936 642 st. Het totale vermogen van deze toestellen bedroeg op dit tijdstip 482 kW. De lengte van het hoofdnet van het Radio-Distributiebedrijf onderging in het afgeloopen jaar een kleine wijziging en be droeg op het einde van 1936 22.220 m. Het verdeelnet werd uitgebreid met 7 km„ zoodat de totale lengte op 31 Decem ber 169 km. bedroeg. Het aantal in gebruik zijnde aansluitin gen bedroeg aan het einde des jaars 3680. CENTRALE COMMISSIE VAN BUURT VEREENIGINGEN. De plannen nemen vast.eren vorm aan. Onder presidium van den heer J. K. van der Kloot, alhier, werd tusschen bestuurs leden van enkele buurtvereenigingen hier ter stede een nadere bespreking in „Royal" gehouden, ten einde te komen tot het voorbereiden van definitieve voorstellen, die kunnen leiden tot samenwerking tus schen alle Leidsche buurtvereenigingen. Uit het op die vergadering verhandelde bleek, dat men algemeen van oordeel is, dat het tot de taak van elke buurtvereni ging gerekend moet worden in de eerste plaats te pogen haar wijk voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Hier bij hebben niet alleen particulieren belang, doch ook de winkeliers, omdat, naar mate een wijk drukker wordt bezocht, de ver koop-mogelijkheden voor de daarin geves tigde middenstandszaken stijgen. Eenige uniformiteit dient te worden be tracht bij het organiseeren van buurt-ver- sieringen e. d. Zooveel mogelijk moet men voorkomen, dat de eene vereeniging af wacht, of en Wat haar zuster-vereeniging zal doen, met het resultaat, dat veelal niets geschiedt. Een centraal orgaan, dat zich ouiten elke politieke richting moet houden, kan op dit terrein veel goed werk ver richten. Van enkele zijden werd de Centrale com missie reeds gevraagd naar model-statu ten voor buurtvereenigingen. In overwe ging werd gegeven de gezamenlijke buurt vereenigingen zoodanig te organiseeren, dat voortdurend contact wordt verkregen met één centrale vereeniging, waarvoor rechtspersoonlijkheid zou kunnen worden aangevraagd en waarvan de buurt-ver- eenigingen onder-afdeelingen zouden kun nen worden. Natuurlijk zal daarbij gelet moeten worden op het behoud van zelf standigheid. Den secretaris van de commissie werd opgedragen die gedachten uit te werken in concept-statutén, welke in een nader uit te schrijven vergadering zullen worden be handeld. '«v FABRIEK „CORRECTUMv" RAPENBURG 26 LEI DEN TEL. 22 57 2964 (Ingez. Med.) DE BESTE 1 CENT VIRGINIA-SIGARET 1014 'Ingei MMJ Onze stadgenoot, de heer W. Wiersma, leergar aan het Sted. Gymnasium alhier, promoveerde gisteren cum laude aan de Rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld „Studie over de leer van het volmaakte leven in de ethiek van de oUde Stoa", Donderdag a.s. wordt de cursus „Onze Aarde" in het Leidsche Volkshuis geopend met een voordracht door den heer prof. dr. J. H. Ooit over: „De aarde in het heelal". We zullen dan dus een blik slaan in de oneindige ruimten om ons heen en aan de hand van lichtbeelden het heelal door kruisen. Op Donderdag 25 Nov. zal prof. dr. B G. Escher spreken over „de ontwikkeling van de aardkorst" en zuilen we ook hierbij een beeld krijgen van oneindig gebeuren, ter wijl daarna op Donderdag 2 December dr. J. M. v. d. Vlerk vertellen zal van „de ont wikkeling van het leven op aarde". We twijfelen niet of voor deze interessante reeks zal groote belangstelling bestaan. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent, zijn geslaagd de dames E. C. v. d. Hammen (Voorburg) en M. NJoo (Leiden) en de heeren A. Ver huist (Rotterdam) en G. Wiliockx (idem). Het getuigt van grooten ondernemings geest om in deze moeilijke tijden een win kelzaak zoo grondig te verbouwen als de zaak van de reeds meer dan twintig ju bestaande firma de wed. J. P. van Bern Henegouwen, Aalmarkt 12, verbouwd ij De eigenlijke winkel is grondig morfoseerd en vormt met zijn fraaie t timmering en stoffeering één groote etak die met haar kerncollectie van electristl apparaten de aandacht van den voortj ganger moet trekken. Achter den winkel vindt de repanfci inrichting een plaatsje. Was het vroeger! vele gevallen noodzakelijk een defect r»dj toestel voor het verrichten van versed lende metingen naar de fabriek te zenis met het gevolg dat men geruimen tijd t: radio-muziek verstoken was, door den ai koop van eenige- zeer kostbare meeta» raten is de firma van Berge Henegoun thans in staat alle mogelijke reparatie j eigen atelier uit te voeren. Een maatregi die door de radiotoestel-bezitters ongetrj felud gewaardeerd zal worden. Wij zijn er van overtuigd, dat de enerj gieke mevr. van Berge Henegouwen, i leidster van de firma, zich, ook in de tot komst, het vertrouwen van haar clients waardig zal weten te maken. Tenslotte kunnen wij nog vermeldend de inrichting van den winkel geschied onder leiding van den binnenhuls-archlta Peter Wagner uit Den Haag, terwijl l stoffeering werd verzorgd door de fa. v. fl Klugt alhier. Hedenmiddag om 3 uur is de hernieuw zaak geopend. DE ALGEMEENE TOESTAND De komende besprekingen in Europa. Brussel en het conflict in het Verre Oosten. Met de besprekingen tusschen Engeland en de Europeesche fascistische landen wordt het ernst. Men zie ook de nieuwe rede van Chamberlain. Toch waarschuwt men zoo wel te Londen als te Rome. dat men zich nog geen overdreven verwachtingen mag maken. Londen zegt oa Of echter een ontmoeting tusschen den Britschen minister van buitenlandsche zaken en zijn Italiaanschen collega spoedig tot de mogelijkheden zal behooren. moet natuurlijk afhangen van het verloop van preliminaire besprekingen, die te diem-aan- zlen kunnen plaats vinden En Rome zegt: Men erkent, dat de kan selarijen der beide landen weer met elkaar in contact traden, doch men voegt eraan toe. dat momenteel het doel nog slechts is, vast te stellen, of de voor een accoord nood. zakelijke voorwaarden aanwezig zijn. Men waarschuwt daarom tegen voorbarig op timisme. Toch beteekent het contact vooruitgang! In Duitschland is groote voldoening over de komst van lord Halifax. Geschreven wordt: Nu lord Halifax van de gelegenheid, welke zijn bezoek aan Berlijn hem biedt, gebruik zal maken, om den Fuehrer te ont moeten, zal dit nieuws in Duitschland d groote voldoening vernomen worden De buitenlandsche politiek van Dultsjl land ia er inderdaad op gericht geen «f legenheid ongebruikt te laten, om In coil tact te treden met de machten, die dq vrede trachten te handhaven en mede te werken tot consolideering van vrede; zooals nog onlangs gebleken gelegenheid van de onderteekening van t anti-komintem-pact, Men mag dus honen, dat het bezoek i een in Duitschland zoo bekend lid van 1 Britsche kabinet, als lord Hallfax is. i kostbare bijdrage tot dat doel zal kunnij worden. Ook brengt men het bezoek van Leopold van België aan Londen in vert met de komende besprekingen. Speciik een Westelijk pact zou weer op den raul grond treden. De oomferentie te Brussel staat na ij Japansche weigering voor moeilijke beslfl singen. Tot nu toe is niets bekend omtrent d| voornemens van Engeland en de Vereenljd Staten. Men heeft evenwel vernomen, dill de Amerikaansdhe delegatie er op zal un dringen, dat de conferentie niet geslote zal worden, In sommige kringen dringt men er op aat dat de conferentie vanmiddag nog dj tweede voltallige zitting zal houden, tijk welke de afgevaardigden hun meening '<f kennen geven over het antwoord van1 Jaj na hiervan in de eerste zitting van heden-| m'orgen officieel kennis te (hebben genor' De volgende week zou de conferentie i! Casino-Theater. Reeds vele generaties hebben oprecht genoten van Victor Hugo's roman ,,Les nysérables" en na ons zullen nog meer geslachten dit onsterfelijke werk willen lezen Het is niet de eerste maal, dat deze roman tot onderwerp gediend heeft voor een film. We herinneren ons nog heel levendig een Fransche productie uit voorbije tijden, (maar nimmer hebben we dit gegeven zóó meesterlijk verfilmd gezien als in deze Amerikaansche versie, waarin Charles Laughton en Fredric March oe figuren uit Victor Hugo's schepping tot levende menschen weten te brengen. Het verhaal met zijn sterke en ln groote tegen stelling tot elkander staande karakters, zijn fel dramatische handeling en gevoe lige sentimenten, hebben we met intense belangstelling gevolgd en naar den sym- p&thieken Jean Valjean, die zijn geringe schuld zóó onmenschelijk zwaar geboet heeft, heeft ons medeleven zich voortdu rend uitgestrekt in den verbeten strijd tegen den demonischen politieman Ja- vert, die de letter van de wet ongerept wil handhaven en daarom zich aan de gru welijkste wreekheden schuldig maakt. Op zijn gezicht staat die duivelsche bezeten heid te lezen, om den armen Jean Valjean in zijn macht te krijgen en zooals Charles Laughton dezen innerlijken strijd op den toeschouwer weet over te dragen is in één woord: geweldig. Het verhaal van deze twee ipenschen is fleurig verteld; fantastische Parijsche straatgevechten verlevendigen de handeling nog meer en zoo zal „De ellen- digen" stellig een diepen indruk maken. Eddi Cantor gaat zoo langzaam aan een trouwe klant worden in dit theater en het dient gezegd, zijn humor draagt een heel bijzonder karakter. „Het is voor den bakker" is dan ook weer een zeer geestige rolprent van dezen komiek. Zoodat dit programma den toets der critiek weer glo rieus heeft doorstaan. Luxor-Theater. - Sinds gisteravond kun nen wij tenminste zeggen den besten bok ser van dezen tijd. den Duitscher Max Schmeling, in den ring in actie te hzbban gezien! Toegegeven dat het geen ernst was, maar boeien deed de demonstratie toch wel, welke hij gaf in de film „Anny en Max", die als hoofdnummer op het Luxor-programma prijkt. Het echtpaar Schmeling vervult hier de hoofdrol in een vlot en amusant blijspclletje, waarin het altijd geestige spel van Anny en de pu- gilistische talenten van Max beurtelings de aandacht opeischen. Anny is de werk- looze typiste, die op wat wonderlijke wijze een baantje als figurante krijgt in een revue, en Max heeft daar de functie van chef-belichter, als hoedanig hij heel het gebeuren achter de schermen meemaakt. Wanneer nu een der boksers, die in deze revue hun medewerking verleenen, nog al hinderlijk optreedt tegen Anny, voelt Max zich geroepen tusschenbeide te komen en dat geeft natuurlijk een geweldige herrie. Vóór het decor gaan de revue-meisjes ge heel op in haar spel, daarbij gadegeslagen door een stampvolle zaal, terwijl achter de coulissen een felle strijd geleverd wordt door de beide kemphanen, met de helft der leden van 't personeel als ongevraag de scheidsrechtersDie ruzie kost Max zijn baantje, maar een befaamd bokspro- motor heeft reeds voldoende zijn capaci teiten gepeild om aanleiding te hebben hem aan zijn boksschool te binden, waar zijn werk weldra bijzondere perspectieven opent. Als hij echter niet snel genoeg naar zijn zin in den ring verschijnen mag waardoor hij geld verdienen zou om zijn in een lichtzinnige bui gemaakte schul den te betalen laat hij zich ompraten dcor een concurrent van zijn chef. die alles in het werk stellen wil om laatstge noemde op eenlgerlei wijze te hinderen en thans probeert hem zijn besten leer ling afhandig te maken. Zoo komt er dan een gevecht tot stand tusschen een be kend Iersch bokser en den onbekenden Max Breuer, dien men voor deze gelegen heid „Max Schmeling" gedoopt heeft. En eht is die wedstrljde welke door zijn actie door zijn uitstekende enseneering en door de kundige wijze van demonstreeren de toeschouwers meesleept en tot geestdrift brengt. Dat Anny Ondra daarbij eveneens ee.n rol speelt, spreekt vanzelf en al-met-al is dit zoo een film geworden, die het pu bliek eenige uren op prettige wijze bezig houdt. Voor de pauze ziet men in Luxor een verfilming ven den roman van Synclair Lewis „Dod-wcrth", een boek, waarmede in 1935 de Nobelprijs voor Literatuur ge wonnen werd. In de hoofdrollen: Walter Huston en Ruth Chatterton, die voor een uitstekende vertolking zorg dragen. Het journaal geeft o.m. opnamen van den voetbalwedstrijd tusschen Nederland en Frankrijk, Trianon-Theater. Ziehier de eerste film van de vermaarde zangeres Erna Sack en deze „Bloemen uit Nlzza" zal ze ker niet haar laatste zijn, We zien en hoo ren haar allereerst als leerlinge aan een muziekschool, waarna een lmpressarlo haar stem ontdekt en Maria Castoldi een en gagement bezorgt, om in een concertzaal te Nice haar debuut te maken. Het „hoofd nummer" van den avond heeft plotseling zijn contract verbroken en nu staat Maria voor de moeilijke taak de opengevallen plaats te bezetten. Maar de naam Castoldi is ten eenenmale onbekend en een totaal onbekende zangeres als hoofdnummer is een riskante onderneming. Het is de slim me lmpressario Rudi, die de moeilijkheid overwint en een zekeren graaf Traunstein, voor een hoog bedrag, terwille van een ongelukkige liefde voor Maria zelfmoord laat plegen, waarmee de berooide graaf al evenzeer gebaat is als de onbekende Maria. De truc slaagt uitstekend en de graaf gaat als Henry Dupont in Parijs in een garage werken, waar hij een lief meisje, Lisette, leert kennen. Wanneer Maria ook eens in Parijs optreedt, besluiten beiden haar te gaan beluisteren; eüacie, de graaf, die dood gewaand was, wordt herkend en de recla metruc komt uit. Doch de graaf redt de situatie en reist naar Nice, om daar in wer kelijkheid.zelfmoord te plegen. Ook deze manipulatie mislukt en zijn levens gevaarlijke verwondingen worden door de liefderijke verzorging van Lisette geheeld. Tot overmaat van ramp wordt Maria ook nog verliefd op den graaf en ge krijgt in uw hart medelijden met die arme Lisette, die nu misschien zich haar graaf nog net ziet ontglippen, maar neen, de graaf geeft toch de voorkeur aan zijn Lisette en samen beginnen ze een nieuwe periode in hun leven. De coloratuurzangeres Erna Sack zingt de voornaamste rol met een mooie stem, terwijl als tegenwicht de geestige impressario van Paul Kemp gesteld is, die weer menig prachtig moment heeft. Ver dere rollen zijn bi) Friedl Czepa en Carl Schönböck in goede handen. „Het geheim van de blauwe vaas" is een film, waaruit men kan leeren, wat het be grip doorzettingsvermogen behelst, Char les Winninger als een genoeglijk oud heer tje speelt een amusante rol in deze rol prent en Anita Louise is een charmante vrouw, die ln vastberadenheid niet voor haar echtvriend onderdoet, Lido-Thealer. „Een avontuur in het bosch" beleven we in de film, die voor de pauze in Lido draait. Het is een echt Ame- rikaansch avontuur, dat begint met een spannende race voor langs den weg en ook wel eens naast den weg gierende auto's en we staan verstomd over de rij- capaciteiten van de filmacteurs, die in hun „wagentjes" aan ons voorbij flitsen. „Avon tuur in het bosch", we denken aan een griezelig pikdonker woud waar gangsters met bloeddorstige oogen achter dikke hoo rnen staan verscholen, doch zoo erg is het hier gelukkig niet. Het avontuur valt nog al mee en we gelooven, dat er maar weinig bioscoopbezoekers zullen zijn, die niet eens zoo'n avontuurtje zouden willen meema ken. De avonturier en de avonturierster worden wel Is waar een kwartiertje lang door een legertje politiemannen met re volvers en mitrailleurs beschoten, doch de belagers passen er wel voor op hun moor dend lood niet al te zuiver af te zenden. De hoofdrollen in deze film worden door Don Ameche en Ann Sothern gespeeld. Na de pauze gaan we een kleine honderd jaar terug. „Slavenschip", de titel zegt het reeds, verplaatst ons naar de eeuw waar in de slavenhandel welig tierde. Wel be handelt deze film niet uitsluitend den on- menschelljken slavenhandel, er komt ook nog een menscheüjke episode in voor, doch toch krijgen we een prachtig kunnen we het kwalijk noemen beeld van de vreeselijke praktijken, die omstreeks 1880 op Afrika's Westkust werden uitgeoefend. We zien de totaal versufte negers in de ruimen van het groote zeilschip, waar zij behandeld worden als een ton of kist en dan aan het einde der film zien we hoe de slavenhandelaars die in andere gevallen zoo teergevoelig zijn als kleine kinderen hun „lading" ln zee werpen, wanneer zij worden achtervolgd door de Engelsche Marine. Uitstekend spel zien we van den grooten Wall. Beery, den ruwen stuurman van het slavenschip. Het is een rol die hem zeer goed ligt en waarvan hij meer maakt dan welke fllmspeler dan ook zou kunr.cn. Warner Baxter, eveneens een oude be kende, is de slavenkapitein, die van Jongs- af aan ln het „vak" is opgevoed, doch die tenslotte, wanneer hij ln Z. Amerika een .aardig meisje ontmoet (Nancy Marlowe) besluit, zijn leven te beteren. Doch bemanning wil anders en het is de sWI tusschen Baxter en zijn scheepsvolk, deze film behandelt. Het Nieuwe Roxy-Theater. Een met zoovele goede kwaliteiten als „De cM'J ge van de lichte brigade", ziet men sleet»! enkele malen per Jaar. Deze knap-gem«"| te rolprent van heldenmoed en ridderljji'l heid speelt zich af in Britsch-Indië en «J vat een episode uit den Russisch-Th'! schen oorlog. Het oorlogselement is eenwi omgeven door een Juiste doseering vani»! mantiek en liefde en deze behandeling™;! de materie is het, welke deze film haar onbeschrijfelijke climax zoo tot (-1 uitermate boeiend schouwspel heelt Fl maakt. Wellicht heeft de kunstzinnige wi gisseur Michael Curtiz met dit spec™.! van hedendaagsche filmtechniek hetW»| tepunt in z'n carrière bereikt, want verzorgd en beter aangevoeld kan n 1 zoo'n reconstructie van een dergelijk torisch moment zich werkelijk niet iW> ken. De geschiedenis voert ons naar Indlë, waar majoor Vickers het leven te redden van Soerat Khan. den emir Soeristan. C. Henry Gordon speelt oi sluwen Oosterling en het onbetrou» l stamhoofd wordt de oorzaak van vee I lende en diep ingewortelden haat, wam I hij door een list het garnizoen overva l daar een bloedbad aanricht. Steeds I wordt de wrok tegen hem en een g l dige aanval met uitgebreide strijdwa wordt tegen hem ondernomen. Tegen charge kan Soerat Khan niet op nS(j| een regen van naar hem geslingerde u I wordt hij tenslotte getroffen. Dez6jier,d| opnamen van de charge zijn zoo fraai en spannend en brengen z<x>n' I teweeg, dat ge met groote bewondering. I wonder van filmtechniek aanschouwi camerawerk van Sol Polito is h°ve in lof verheven en het spel van allen, l bijzonder van Errol Flynn en,?jlrris| Havilland, past volkomen in het kaae dit machtig filmwerk. ho0i „De groote sensatie" is de tweede u hoofdfilm en ook deze reeks van eg, i nende gebeurtenissen, waarin I Cortez uitblinkt, is uitermate geslaW'

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2