BINNENLAND Jhr. de Geer over de Kabinetsformatie ;giie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 November 1937 Derde Blad No. 23813 Debat Relief pastilles en Balineesche waaiers Positie der linkerzijde verandert van karakter Rij ks- begrooting LUCHTVAART HET BEZOEK VAN RIJKSMINISTER SELDTE. De werkverschaffing in het Land van Vollenhove. De Duitsche rijksminister van arbeid, dr. 6eldte, en de leden van zijn gevolg hebben risteren een bezoek gebracht aan de ont ginningswerken in het Land van Vollenhove Jij Giethoorn. Gistermorgen om tien minuten voor elf karnen de Duitsche gasten, die vergezeld rerden door mr. dr. Draayer, directeur- 'eneraal van de afdeeling werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling van het lepartement van sociale zaken, Meyer de ties, hoofdinspecteur van de werkver- diaffing, Ir. F. P. Mesu en enkele andere ieeren aan het station te Zwolle aan, waar jj werden verwelkomd door den inspecteur Ier werkverschaffing in Overijssel, ir. J. (esthoff, en den rentmeester der staats- omeinen ir. J. Nyslngh. Per auto begaf men zich naar het hotel rinsen te Giethoorn, waar de ontginnings- jaatschappij „Het Land van Vollenhove" len gasten een lunch aanbood. De president-commissaris dezer maat- Khappij mr. D. te Winkel, lid van Gedepu- eerde Staten van Overijssel, heeft aan éten maaltijd een korte rede gehouden, laarin hij minister Seldte dankte voor zijn «zoek. Hij schetste de totstandkoming van e ontginningswerken in het land van Vol- mhove, waar, zoo zeide hij, particulier litiatief en overheidszorg het Nederland se volk aan een oppervlakte vruchtbaren rand van 30.000 morgen willen helpen. In een geestige speech heeft minister eldte deze toespraak beantwoord. Hij zeide at Duitschland in vele oorlogen de waarde an het land heeft leeren kennen, maar aarnaast ook weet, wat water is. Te weinig is niet goed, maar te veel bepaald lastig. De minister gaf een overzicht van de ontgin ningswerken, die men in Duitschland denkt uit te voeren en zeide veel belang te stellen in de combinatie particulier initiatief en staatszorg zooals zij in Nederland toepas- Ing vindt. Tenslotte zeide minister Seldte nog het witengewoon op prijs te stellen de eerste Duitsche rijksminister van arbeid te zijn, ie Nederland bezocht, en hij zeide het be- oek graag nog eens te willen herhalen. De heer W. D. Reinders uit Hoogezand. ;edelegeerd commissaris van het water- thap Vollenhoven, heeft tenslotte nog een weizicht van de ontginningswerken en de aarbij toegepaste methodes gegeven, waar- ip het gezelschap, dat zich de Giethoorn- che gerechten: paling en pannekoek, goed iet smaken, naar den polder trok, om daar Ie ontginningswerken te bezien, waarbij leskundigen van voorlichting dienden. Tegen halfvier is minister Seldte naar rolle teruggekeerd, waar in het hotel (Tientjes de thee gebruikt werd. JEUGD EN SCHEEPVAART. Bevordering van den bouw van scheepsmodellen. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht en „Nationaal comité tot het bevorderen an belangstelling in de Nederlandsche Kheepvaart door het bouwen van scheeps modellen", waarin zitting hebben genomen Ie oud-president-directeur der N. V. Kon. Paketvaart Mij. in Ned.-Indië en voorzit- <r van „Onze Vloot", de heer N. van Za- als voorzitter en voorts de directeur Ier N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", A. Bronsing, de voorzitter der Kon. Ver- randen Ned. Watersportvereenigingen, Ernst Crone, de directeur der N. V. Rot- 'irdamsche Droogdijk Mij., D. C. Endert f- de directeur der N. V. Ned. Scheeps- ouw Mij. D. Goedkoop Dzn., benevens J. J. baron van Haersolte, voorzitter van Je Ver. „Het Nederlandsche Zeewezen", B. Ruys van de fa. Wm. Ruys Zonen en W. Voorbeytel Cannenburg, de directeur 11 het Ned. Hist. Scheepvaart-Museum te ansterdam. Dit comité stelt zich voor het gestelde «1 te bereiken door de jeugd men «nkt aan jongens van 12 tot 18 jaar op «nvoudige en billijke wijze in de gelegen- •tid te stellen zelf modellen te bouwen oude en nieuwe schepen. Daartoe geeft iet comité bouwteekeningen met bij- ehoorende handleiding uit, terwijl desge- renscht voor een gering bedrag het noo- !ge materiaal hout en motor zal Kirden verstrekt. De vervaardigde model s') kunnen aan het comité worden opge- fWten, dat ze zal keuren op afwerking en labiliteit en dat belooningen beschikbaar kelt voor de beste resultaten m ilf eerste object is naar de „Msb." neldt, de keuze gevallen op het nieuwe tssagiersschip „Oranje", dat op het ogenblik in aanbouw is bij de N.V. Ned. scheepsbouw Mij., voor de maatschappij ■Nederland". De bouwtijd is vastgesteld op 'ne maanden, zoodat inzendingen uiterlijk Maart 1938 bij het secretariaat te Am sterdam, Damrak 83, worden tegemoet ge pen. Ook het houden van wedstrijden tus- ™en de ingezonden modellen staat op net program. *a verband hiermede ijvert het comité ™rhet aanleggen van ondiepe vijvers ln wken e.d., waar de kinderen hun sche pen zonder gevaar kunnen laten varen. invoerrecht op rundvleesck. Bekrachtiging van toegepaste verlaging. „illfcdinnd is een wetsontwerp, houdende (Tv'knncing van het Kon. besluit van 4 v»r ï5 1937 401 verlaging van het in- n« op vni'sch of gekoeld rundvleesch. Kor» yJr'e'over6enkomst op 29 Juni j.I. te ira?ÜnnaKen lusschen Nederland en Dene- een t. Sloten, houdt voor Nederland vjVjccbintenis in om voor Deensch rund- 100 ^et invoerrecht, bedragende per wri„ brhto 20 pet. van de waarde, te h&en tot l2'/i pCt. dier waarde, het ?in(ic gevolg te geven aan de bij koma n van bovengenoemde overeen- tlnfi ®emaakte afspraak om, in afwach- geknm de na^ere ratificatie, de overeen- iflk t verlaging van invoerrecht, dade- 1837 k te Passen. >s bij K. B. van 4 Aug. tJ., .Oovenbedoelde verlaging in werking behoeft -Het bePaalde bij bedoeld besluit 4e "gevolge artikel 2 vierde lid, van bil i; efmachtigingswet 1934 goedkeuring 1 ue wet. n.V. HOLCANDSCHZWITSERSCHECHOCOIADEFABRIÉK 857 flngez. Med.) HANDEL LV GEDISTILLEERD. Pleidooi voor accijnsverlaging. De centrale vereeniging voor den han den in gedistilleerd en andere alcoholhou dende dranken („C.V.G."), die een federa tie is van een tiental landelijke organisa ties uit het distillateurs-, grossiers-, slij ters-, hotel-, café- en restaurantbedrijf, heeft te Den Haag haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer P. J. van Dijk. Behalve over een aantal onderwerpen van huishoudelijken aard, is er in die ver gadering uitvoerig gesproken over de plan nen tot het verkrijgen van meer geordende toestanden in het bedrijf, welke bij de C.V.G. in voorbereiding zijn. Een ontwerp- ordeningsbesluit is in Mei 1937 aan de aangesloten organisaties ter beoordeeling gezonden. Op grond van de kort daarna ingekomen opmerkingen heeft het ontwerp een aantal wijzigingen ondergaan en mede als resultaat van talrijke besprekingen is men nu zoover gekomen, dat eenstemmig heid over den inhoud van het ontwerp bereikt is, behoudens een enkele uitzon dering. waarover nog onderhandeld wordt. Het ontwerp is gebaseerd op een aantal algemeen in het bedrijf gekoesterde wen- schen omtrent bestrijding van misstanden of ongewenschte gebruiken, vaststelling van prijzen van sterken drank en enkele andere onderwerpen. Die wenschen zijn neergelegd in voorschriften, tot welker na koming de aangesloten organisaties zich voor haar leden verbinden. Door deze sa menwerking hoopt men te komen tot beter geordende toestanden in dezen bedrijfstak, die daarmee niet alleen zijn eigen, doch ook het algemeen belang dient. Zoo behoort bijvoorbeeld tot de onder- deelen van het. ontwerp een verbod van verkoop aan kleinhandelaren, die tot den wederverkoop niet bevoegd zijn en hun bedrijf dus clandestien uitoefenen. Ook een cadeauverbod is erin opgenomen. Het ligt voor de hand, dat de uitvoe ringsmaatregelen zoodanig dienen te zijn, dat inderdaad een algemeene nakoming der voorschriften verkregen wordt en even- tueele overtreders door goed sluitende sancties achterhaald kunnen worden. Met verlangen wordt in het bedrijf naar de toepassing der regeling uitgekeken, om dat zij den ongunstigen toestand, die daar heerscht, op verscheidene punten zal kun nen verbeteren. Van verschillende zijden werd in de ver gadering gewezen op de zeer ongewenschte gevolgen van het hooge peil der accijnzen op gedistilleerd en bier. Groote hoeveelhe den gedistilleerd bereiken daardoor den verbruiker langs illegalen weg. Doeltreffen de bestrijding van dit euvel is niet slechts in het belang van dengene. die zich aan de wet houdt en die. nu door daling van zijn omzet ernstige schade ondervindt, doch tevens zou zij het geheel verloren gegane inzicht hoe ongewenscht het is, dat zulk een inzicht nu niet te verkrijgen is en ac cijnsverlaging is het eenige middel om aan het illegale bedrijf een einde te maken en geordende toestanden terug te krijgen. Tot de zeer verkeerde gevolgen van den hoogen accijns behooren aldus de ver gadering ook de uitermate ongewenschte toestanden ln de grensstreken, waarvan de grondoorzaak gelegen is in de lagere prijzen voor alcoholische dranken aan gene zijde der grens dan in Nederland. De daaruit voortspruitende gevaren voor volks gezondheid en moraal zullen dus evenzeer door accijnsverlaging in beteekenis verlie zen. Vermelding verdient, dat van accijns verlaging niet zooveer vermeerdering van het alcoholverbruik dan wel verschuiving van den onwettigen naar den wettigen verkoop te verwachten valt. BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. In Den Ilaag hebben besprekingen plaats gevonden. De regeeringspersdienst meldt: Van 26 October tot 10 November vonden ln Den Haag besprekingen plaats tusschen c-en Nederlandsche en een Duitsche delega tie over de regeling van het betalingsver keer met Duitschland na 31 December 1937. De Duitsche delegatie Is gisteren wederom naar Duitschland vertrokken. Beide delegaties zullen aan haar regeering rapport uitbrengen over den stand van zaken. DE UITLEVERING VAN JULIUS BARMAT. Naar wij vernemen heeft de heer Julius Barmat, die, zooals men weet, eenigen tijd geleden te Amsterdam werd gearresteerd op verzoek van de Belgische justitie en wiens uitlevering werd gevraagd, thans aangeboden uit eigen beweging naar Belgie ie gaan om zich daar ter beschikking van den procureur des konings te stellen. De Eelgische justitie echter weigert op dit aanbod in te gaan en handhaaft het ver zoek tot uitlevering. De heer Barmat heeft dit aanbod gedaan op grond van een oude Belgische minis- terieele circulaire, waarin uitdrukkelijk staat gemeld, dat de procureur des konings gemachtigd is personen, die uit vrije bewe ging zich ter beschikking komen stellen, in ontvangst te nemen. Door deze weigering van de Belgische justitie zal dus de rechtbank te Amster dam over de uitlevering advies moeten uitbrengen aan de regeering. Naar wij verder vernemen zal de recht bank weldra deze zaak behandelen. DE KLOMPENMAKERSPATROONS BIJEEN. De Nederlandsche bond zal geen deel uitmaken van den bedrijfsraad. Te Zutphen heeft de Nederlandsche bond van klompenmakerspatroons een al gemeene ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer J. v. d. Berg uit Har- melen, Als voornaamste punt stond op de agenda een voorstel van het bestuur om geen medewerking te verleenen aan de oprich ting van een bedrijfsraad voor het klom penmakersvak. Dit voorstel werd gemoti veerd met de organisatorische houding van den Nederlandschen houtbewerkersbond ae organisatie der werknemers die een afspraak niet was nagekomen, waardoor men de algemeene belangen van het klom- penmakersvak ten zeerste benadeeld achtte. De samenwerkende bonden t. w. de patroonsorganisaties en de houtbewer kersbond, hadden n.l. op een gecombineerde bestuursvergadering besloten een verweer in te stellen tegen "het antwoord der regee ring op een verzoek van de bonden tot be knotting der contingenteering etc. Het ver weer zou gebaseerd zijn op cijfers door de houtbewerkers verstrekt. In dat verband kreeg de houtbewerkersbond de opdracht dier gecombineerde vergadering om een ontwerp-adres van antwoord op te stellen én dat ter goedkeuring en eventueele amendeering voor te leggen aan de pa troonsbonden, opdat zoo gauw de nieuwe minister zou zijn benoemd den minister het standpunt der klompenmakersorgani saties zou kunnen worden medegedeeld. Ondanks aandringen van verschillende zijden waren de houtbewerkers nog steeds niet hun belofte nagekomen. Deze wijze van handelen werd in de vergadering van den Nederlandschen bond van klompen makerspatroons van bestuurszijde ten zeerste gelaakt en opgevat als een bewijs, dat ook in een bedrijfsraad niet met de houtbewerkers zal zijn samen te werken. Dies besloot de vergadering met vrijwel algemeene stemmen om geen deel te nemen aan een bedrijfsraad. Eering van de nagedachtenis van ir. van Dijk. Alle treinen blijven een minuut stil staan. In verband met de begrafenis van den heer ir. E. C. W. van Dijk, directeur der Nederlandsche Spoorwegen, wordt nog me degedeeld, dat morgenmiddag te twaalf uur alle treinen op het geheele net gedu rende één minuut, dus van 1212.01 uur zullen stoppen, terwijl alle bureaux, behalve die der stations, van 11 tot 13.30 uur ge sloten zullen zijn. (Reeds geplaatst in een deei der vorige oplage). WAARNEMING VAN „ROLZITTINGEN". Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende voorziening nopens de waarneming der rolzittingen door één rechter verklaarden verscheidene leden, zich met de strekking er van te kunnen vereenigen. Wordt het tot wet verheven, dan zullen tooh de bij zittende leden van de meervoudige kamers der arrondissementsrechtbanken zijn ont heven van de tijdroovende verplichting, aanwezig te zijn bij de behandeling van de rechtsgedingen ter rolle, het aanhooren van de introducties van nieuwe zaken, van ae slotsommen der genomen conclu sion e. d. Sommigen hunner waren evenwel van meening. dat de voorgestelde regeling in de practijk op bezwaren zou kunnen stui ten. Bij toepassing er van zal namelijk de rolrechter in alle burgerlijke zaken van de rechtbanken, met uitzondering van de onteigeningszaken, moeten beslissen over den gang van een proces, zoolang dit nog niet in staat van wijzen is. Hij zal dus moeten voorkomen, dat de procedures van partijen door het vragen van uitstel de behandeling van een geding onredelijk vertragen ivgl. artikel 143 van hqt wetboek van burgerlijke rechtsvordering). Is hij nu eene krachtige persoonlijkheid, dan be staat er voor zoodanige vertraging geen gevaar. Is hij echter weifelend van aard, dan is dat gevaar wel aanwezig en zonder twijfel in meerdere mate dan wanneer, gelijk thans het geval is. de beslissing be rust bij een drietal rechters, zoodat de klachten over den langen duur der pro cessen zouden kunnen toenemen in stede van verminderen en daarmede het aantal arbitrages zal vermeerderen. Veel zal derhalve, aldus spraken deze leden voor de goede werking van de voor gestelde wijziging afhangen van de per sonen der rechters, die haar zullen moeten toepassen. Pleidooi voor een nieuwe Zondagswet. LANDELIJKE BOND VAN KRUIDENIERS OPGERICHT. Gistermiddag werd te Utrecht de oprich tingsvergadering gehouden van den lan- delijken bond van kruideniers. De heer F. G. Lebbing vestigde er vooral de aandacht op, dat de oprichting niet een gevolg was van een conflict met andere organisaties, doch dat het zeer speciaal het- feit was. dat inkoop-combinaties, waar spr. overigens een warm voorstander van is, hier te lande zulk een overwegende rol zijn gaan spelen, dat de vakbelangen in de verdrukking zijn gekomen. Vandaar dat de nieuwe bond principieel los van eiken vorm van inkoop-combinatie zal staan. Aan de hand van enkele cijfers en gege vens toonde spr. aan, dat in het buiten land de vak-organisaties van kruideniers meer leden tellen dan de inkoop-organi saties, hetgeen niet zonder invloed is ge weest op de wetgeving in deze landen ten aanzien van warenhuizen en filiaalwin- kelbedrijven. Tenslotte zette spr. doel en werkwijze van den bond uiteen. Drs. Tupker, die namens den Kon. Ned. Middenstandsbond sprak zette het belang van vakorganisatie uiteen. (Van onzen parlementairen medewerker) De Tweede Kamer heeft de voorzitters nominatie opgemaakt en daarop als eer ste candidaat geplaatst mr. J. R. H. van Cchaik, den nieuwen voorzitter der R. K. fractie. Hij verkreeg 62 van de 78 uitgebrachte .'temmen; 12 stemmen waren in blanco; de heer de Marchant kreeg 3 (fascistische) stemmen; de heer van den Tempel had er 1. Als hetgeen verwacht mag worden de Koningin den eerst-voorgedragene benoemt, zal de Kamer een ouden be kende op den voorzitterszetel zien ver schijnen. De heer van Schaik is reeds vroe ger president geweest (vóór zijn minister schap) en hij was het voortreffelijk. Zij wist dan ook precies, wat zij aan hem had, toen zij hem bovenaan op de nominatie zette. De heer van Schaik is nog in de kracht van zijn leven (55 jaar) en. naar onzen indruk, nog geheel tegen de zware taak opgewassen. Het zal hem niet erg moeilijk vallen van het voorzitterschap zij ner fractie afstand te doen, want dit was, na zijn ministers-jaren, een beetje lastig karwei voor hem. De heeren C. Smeenk (A. R.) en W. Drces (Soc. Dem.) werden resp. tweede en derde candidaat, evenals in September. Twee N.S.B.'ers hebben gisteren den tweeden dag van het algemeen debat ge opend. De eerste spreker was de heer de Marchant et d'Ansembourg, die het kabinet wel christelijk van naam noemde, doch niet in staat een werkelijk chrstelijke politiek te voeren. De N. S. B., die staatkundige en kerkelijke zaken weet te scheiden, heeft ('olgens spreker de juiste waardeering der christelijke elementen van ons volkslezen. De heer Rost van Tonningen behandelde, in tegenstelling tot zijn voorganger, niet zoozeer de principieele grondslagen der politiek, doch meer de concrete poli tieke vraagstukken, waarbij hij in het bijzonder zijn in zichten over het fi nancieel beleid weergaf. Na de ge volgen der aanpas singspolitiek voor de niet-koopkrach- tige bevolkings groepen te hebben geschetst, richtte deze spreker zich over de tegen de politiek van exportbevordering, welke bij de autarkische strevingen van andere staten z.i. op niets moet uitloopen. Scherp becritiseerde hij verder de inrich ting der rijksbegrooting. met name het systeem van afzonderlijke fondsen en be- drijfsbegrootingen. De Geer. Daarna voerde mr. De Geer het woord en dat is altijd een hoogtepunt in het debat. Ook nn. Hij heeft al dadelijk geconstateerd, dat naar zijn incening dc positie der linkerzijde van karakter verandert. Vroeger zei men tot rechts: Gij trekt de scheidslijn verkeerd; nu zegt men: er moet heelemaal geen scheidslijn zijn, en om hiertoe te komen, beroept men zich thans op de eenheid des Volks, maar aldus de heer de Geed op die wijze komt men feitelijk tot een veroordeeling van het partij-wezen. Er is, bij vorming van een bepaald kabi net irechts of links) geen sprake van een scheiding in bokken en schapen, of van minderwaardigheid der partijen die niet in het kabinet zijn opgenomen, maar van principieele verschillen; de christelijk-his- torische leider betoogde, dat in ons staats recht de niet in het kabinet opgenomen minderheid evenzeer een nuttige taak ver- vuit als de meerderheid. Hij wees er ove rigens op. hoe nog altijd aanwezig is de afwijzing eener geestelijke basis voor het staatkundig beleid, maar ook, hoe tegen woordig zulk een basis wordt aanvaard door personen, die niet tot de rechterzijde behooren. En hij gaf. in groote lijnen, een verdediging van een christelijk-georiënteerd staatsbeleid. Het christelijk beginsel werkt niet als een orakel, dat antwoord geeft op alle vragen, maar wel als een Grondwet waaraan tal van die vragen mogen en moe ten worden getoetst. Aldus de heer de Geer. Wij moeten riep hij uit hoofd en hart openstellen voor diegenen van links, die de geestelijke basis willen aanvaarden als basis voor het staatkundig beginsel. Er is reden zich hierover te verheugen, ook al staat men nog afwijzend tegenover be paalde formules en al ontbreekt nog een voldoende fundeering van hetgeen men wil Wie zoo denkt is ons welkom! riep de spr. nit. Wij. rechts, vormen geen afgeschoten kiasse. en de geest blaast waarheen hij wil. De heer de Geer sprak de hoop uit, dat de zich wijzigende opvattingen aan de linkerzijde meer en meer zullen rijpen. Maar zoover is het nu nog niet. en daarom achtte hij in de gegeven omstandigheden de formatie van het huidige parlementair- rechtsche kabinet gegrond. Al had hij op enkele fasen der kabinets-formatie eenige critiek. Van belang was, dat de christelijk-histo- rlsche staatsman den term .rechtsch" kabi net beter vond dan „christelijk kabinet", want dit laatste klinkt eenigszins preten tieus. omdat er goede christenen zijn bui ten de rechtsche partijen. De afgevaardigde was van oordeel, dat dit kabinet ons een nieuwe Zon dagswet moet brengen. De regeering acht handhaving van de bestaande wet voldoende, maar de heer de Geer noemde dit „camouflage", omdat het openbare leven sinds tientallen jaren met de wet in strijd is; het is de taak van het huidige kabinet ons een nieuwe regeling te brengen, waarin, zonder dwang, het karakter van den Zondag als christelijke rust- en wijdingsdag wordt erkend. Men zou daarin aldus jhr. de Geer den Zondagmorgen het uiterlijk aspect moeten laten behou den, dat de wetgever in 1815 aan den geheelen Zondag heeft willen geven; ook de openbare sportwedstrijden zou den in die regeling moeten worden be trokken. Nog voor een ander belangrijk punt (hu welijk; echtscheiding) heeft hij op regeling en oplossing aangedrongen, en hij ver klaarde. dat hij Zondagsrust en huwelijks problemen zoo gaarne door dit kabinet ge regeld zag. Tenslotte de heer de Geer heeft zijn groote vreugde uitgesproken over het optreden van mr. Patijn aan het hoofd van Buitenlandsche Zaken, van hem, die zoo voortreffelijk werk deed inzake de verstandhouding tusschen Nederland en België, en hij besloot met de mcdedeeling, dat den christelijk-histori- schen niets aangenamer zal zijn dan hun warmen steun aan het kabinet te geven. Aan het eind van den middag heeft de heer Bierema, de voorzitter der liberale fractie, nog gesproken. Hij heeft, natuur lijk, den achteruitgang der liberalen erkend, maar er op gewezen, dat de voornaamste oorzaak daarvan gelegen was in het alge meen kiesrecht, waartoe de liberalen, hoe wel dit gevolg te voorzien was, gaarne heb ben medegewerkt. Hij gaf zijn vreugde te kennen over het democratisch getuigenis, dat in het resultaat der verkiezingen ge legen is en bestreed het „vtscisme Maar met nadruk vroeg hij inlichtingen omtrent de kabinets-formatie, want hij vermoedde dat de formateur eischen van dogmatisch- ;echtsche politiek heeft gesteld, waarmee linksche ministers zich onmogelijk konden vereenigen. Ook vroeg hij. wat er nu pre cies wordt bedoeld met een politiek, waar in God's Woord richtsnoer zal zijn, want dit is alles behalve duidelijk. Dr. Bierema heeft verschillende ur gente zaken genoemd, waarin hij voor zien wil hebben: den nood bij het on derwijs. de salarissen van het over heidspersoneel (als de prijsstijging aan houdt), den nood der ouden van da gen, een goede regeling der Zondags rust: bij dit laatste verklaarde hij. te gen behoorlijke maatregelen geen be zwaar te hebben, mits men den boog niet te strak spant. Aan het einde der vergadering werd een bestuur gekozen. Voorzitter van den bond werd de heer F. G. Lebbing, secretaris mr. G. J. F. Sluy- ters. Het secretariaat van den bond is Mariahoek 8, Utrecht. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Eesluit ir aan P A Lena r zijn vei.-.osk met ingang van den dag van indiensttreding van zijn opvolger, eeivol ontslag verleend als notaris te Utrecht. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen 7 uur is de „Valk" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord zijn zever passagiers Onder is bovendien door «vcs p? i: ge- bc i voor het traject Jangkok-B-tavie Medegenomen is 456 K.G. briefpost, 39 K.G. pakketpost en 139 K.G. vracht.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9