Boeroe in vuur en vlam Help! Donderdag 11 November 1937 EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Wf T IN tETTEREN O, die luie inlanders Brieven uit de Molukken Beb Vuyk. Maar nooit zullen we hier weg willen gaan. HET HAAGSCHE SCHOUWBURG- CONFLICT. v jen onderhoud met den heer Cor v. d. n Melsert verklaarde deze ten aanzien Het conflict inzake den Haagschen oowburg o.a.: 1935, toen mr. G. A. van Haeften als elegeerd lid der commissie van beheer den Kon. Schouwburg in functie kwam, in de goede verhouding tusschen de com- le van beheer en het Hofstadtooneei andering gekomen. Tegen het stuk „De Ke Ziekte", dat ter viering van het 20- g bestaan van het Hofstadtooneel in dat is opgevoerd, had de commissie ernstig -aar. De burgemeester keurde het stuk d maar de commissie verordeneerde ige wijzigingen in den tekst. -|c besprak de heer van der Lugt het Tail van meening over „Onschuldige -jes" en „De dag des oordeels". Contrac- 1 is de heer van der Lugt sinds 1935 icht de commissie van beheer Inzage te van elk nieuw stuk. Dezen vorm van ur kan hij niet langer verdragen, om schreef de heer van der Lugt den waarin hij mededeelde geen verlen- van het contract te begeeren en gaf den leden van zijn gezelschap de vrijheid nieuwe contracten voor het komende 'jaar te sluiten. uiselijk uitgedrukt komt het standpunt den heer van der Lugt hierop neer: Ik niet. langer spelen als de schouwburg je mij voortdurend op de vingers en bedank daarom als vaste bespeler. van Haeften deelde het volgende schouwburgcommissie had geen ern- e bezwaren tegen „De Witte Ziekte", n de heer van der Lugt mij vroeg, wat 't U van dit stuk, heb ik geantwoord jou een vroolijker stuk voor een jubi- hebben uitgezocht, maar dit is Uw Dat de commissie wijzigingen in den •t heeft verordeneert, is niet juist. „Wel rde ik eenige suggesties, maar ik stond ui het geheel niet op, dat de heer van Lugt deze zou overnemen". Wat nu de inzage van stukken betreft, ben ik altijd tegen geweest". Deze rentieve censuur is evenwel in de com- ie bepleit door den heer van den Oever, van den gemeenteraad en de bewuste tractueele clausule is toen voorgesteld aangenomen. erder wges de heer van Haeften er op, i niet hij alleen maar ook mr. Philipse (legeerde is en dat beiden het geen tje vonden om beurten stukken te moeten 'j geloofde niet, dat de commissie r deze clausule in het contract op te en haar bevoegdheid te buiten was aan want het cahier de charge staat '4, dat de commissie te allen tijde stuk kan verbieden. Zeer nadrukkelijk stelde heer van Haeften vast. dat hij tegen bepaling was en nog is. t is hem onbegrijpelijk, dat de heer der Lugt Melsert steeds in plaats van -mmissie te bestrijden hem persoonlijk alt. Waaraan hij dat te danken heeft, hij niet. meerend. zeide de heer van Haeften, van een artistieke inmenging, als door heer van der Lugt voorgesteld, iloolt e is geweest. IE LUSTIGEN WEIBER VON WINDSOR" Maatschappij voor Toonkunst opent laar haar seizoen met een „Buitenge- a Concert", t.w. een opvoering op Don- 18 dezer van de komisch-fantasti- Öpera ,Die lustigen Weiber von Wind- in den Leidschen Schouwburg. Hieraan Ken mede De Nederlandsche Opera- "P, met eigen koor en ballet, en het Kamerorkest, het geheel onder leiding Otto Glastra van Loon. Van de mede enden noemen wij Otto Couperus, die Falstaff-rol vervullen zal, Willem 'enrath, Anton Eldering, Henk Bor- Johan van der Ploeg, Micha Fokine, van de vrouwelijke rollen Pim Kok, e van de Rosière, Elisabeth Glastra loon, enz. 'e lustigen Weiber von Windsor" be- i tot de meest gespeelde en meest ge- fe werken in haar soort. Niet alleen de kende, door Mosenthal naar het be- e gegeven van Shakespeare geschreven h. maar vooral de bloeiende muziek van Nicolaï (18101849) met haar prach- i melodieën, haar humor en élegance, stralende instrumentatie en groote der finales, heeft daartoe bijgedragen, ia bijkans een eeuw kan gezegd worden, tee heerlijke muziek èn de klassiek ge- Jen comedie der vroolijke vrouwtjes nog - aan jeugd en charme hebben ingeboet. W regie is in handen van Peter Hunn: geheel nieuwe décors zijn ontworpen Peter Hunn en Ietzke Richters. NIEUWE UITGAVEN. „Ski-loopers". i A. W. Sythoff's Uitgevers-Maatschap- verscheen .Ski-loopers". een roman i Mikkjel Fönhus, uit het Noorsch ver- ,d door Agues Röntgen. De auteur is a de ski-wereld opgegroeid en hij kent d°°r hem beschreven stof door en r, hetgeen zijn boek aan waarde wln- doet. Vooral beoefenaars der winter den zich voor dezen roman interes- al zal uitteraard ook de buiten- er er een prettigen avond aan heb- 'dnhus beschrijft de carrière van een "ven houthakkerszoon, die voor het V[an Zijn leven aan een belangrijken Ju deelneemt en triomfeert, zich ""r met één slag beroemd makende heel Noorwegen en Finland! Géén wordt vaker genoemd dan die van iHalstein Kvisslo, uit Aakroken, .«hij denkt over de terugreis naar zijn *gt dc- wereld zoodanig beslag op ,®t het hem tenslotte onmogelijk hetV°?r goed naar z"jn armelijk tehuis "afgelegen bergland terug te gaan. wenen van aanzien interesseeren zich red» -an<lere wedstrijden vragen zijn en en voor altijd wordt zijn hart ™?(®n de adembeklemmende sport l'sje wereld", gelijk het vóór hem PfJr0 Wloos velen anderen verging. roman is ongetwijfeld het sterkst «e deel bij de ongelooflijk boei- u vfbbfijvi.ig van een 50 K.M. wed- i biiiit?r al vaIt daarna iets terug, toch zijn verdiensten houden en door VI. GEDURENDE de Mohammedaansche feestdagen, die op Java drie dagen duren, doch hier drie weken lang liet geheele bedrijfsleven stil leggen, heb ben we op Boeroe allen tijd om nieuwe plannen te beramen voor de Kajoepoetih- stokerij. Het geheele systeem van keteiverhuur is uit den booze. Ook het afbreken en opbou wen van de ketels is tijdroovend en duur. Wc besluiten groote ketelhuizen te bouwen met twee stookplaatsen, en met zulk een groot rayon, dat er ongeveer vier A vijf maanden gestookt kan worden. De plukkers zuilen hun blad per 100 K.G. betaald krij gen en het blad. dat ze van ver weg moe ten picollen zal beter betaald worden. Er zullen twee ana- chodai's komen te gen vast loon en bij den ketel zul len koelhuizen ge bouwd worden voor de plukkers. Het bouwen van ketelhuls en stook plaats en het op zetten van de in stallatie zal uitbe steed worden. Twee maal per dag zal het bin nenkomende blad gewogen worden en ook het blad. dat in het vulvat gaat, zal ge wogen worden, zoodat we steeds met een vulling van 200 K.G. werken. Mijn man en Hindjl zullen om beurten op de ketels zit ten en allerlei proeven nemen om tot een sneller verloop en een hooger rendement te komen. Nog voor de feesten heelemaal geëindigd zijn, wordt met den bouw van den eersten ketel begonnen. Omdat we liefst met volk beginnen, dat nog niet aan de oude me thode gewend is, laten we op Ambon volk werven en een maand na het feest stookt de eerste ketel en wordt aan twee andere groote ketels gebouwd. Liefst hadden wij één groote centrale, maar daarvoor is het. terrein (850 H.A.) te uitgestrekt en te zwaar Voor Hindjl en mijn man wordt het werk nu oneindig moeilijk. Ze moeten dagelijks 3 Ketels afloopen om te wegen en den olie stand op te nemen en vooral in den regen tijd als de wèg een modderpoel is gewor den, neemt de afstand van ketel tot ketel veel tijd In beslag. .Br wordt een klein huisje gebouwd, een inlandsche woning op palen en dat wordt tot magazijn ingericht, waar rijst, petroleum, suiker en koffie worden uitgegeven en de ingenomen olie wordt opgeslagen. Gevaar voor krokodillen. Dc weg wordt verbreed, een steiger gemaakt en de kali opongekapt. De dag, dat de palen van den steiger wor den ingeheid, staan mijn man en de mandoer links en rechts van de heiers met geladen geweer op wacht, want hier dicht aan de monding wemelt het van krokodillen. Op de heuvels wordt blad geplukt en als de zak naar den ketel gepikeld ls, wordt het daar gewogen. Voor 100 K.G. blad be talen we 35 cent. Bij de oude methode moest een man om 35 cent te verdienen 70 K.G. blad binnen brengen maar 's middags er weer op uit gaan om hout te kappen. Nu is er een aparte ploeg houtkappers en bovendien vti dienen nu de menschen van den eersten dag af geld en hoeven ze niet tien dagen lang aan den opbouw van den ketel te werken. En het geheele bedrijfsri sico is van de stokers afgenomen. Ook wij zijn over de verandering zeer tevreden. Het werk is zwaarder geworden, maar we hebben het meer in de hand. De ver beterde kopling heeft het rendement met 12% verhoogd, zoodat we nu een gemid deld rendement hebben van l,7°/«, terwijl de houtvester bij zijn proeven deze zelfde uit komst als hoogste rendement heeft ver- kicgen. De voornaamste zorgen blijver, de lage prijzen en het verloop van het volk. zal door vele ski-loopers met groote inte resse gelezen worden, vooral in dezen tijd nu de sneeuw van verre reeds weer on weerstaanbaar lokt. Verschenen bij G. Alsbach en Co. te Amsterdam „Kerstgedachte" (E. Heymans-Van Beek) voor 3-stemmig vrouwenkoor met pianobe geleiding, gecomponeerd door Attie Dyse- rlnck. „Morgenlied", voor mannenkoor of dub bel kwartet, gecomponeerd door K. Bee- kink Sr. „Mieke" (Guido Gezelle) voor mannen koor, gecomponeerd door J. H. B. Schrij vers. „Lente-Sprookje" (Kath. J. Lannoy) voor 2- of 3-stemmig kinder- of vrouwenkoor, gecomponeerd door E. WettigWeissenborn. „Bruidsmuziek". voor piano, gecompo neerd, door dr. D. M. Hoogeveen. „Vier oud-Nederlandsche liederen", voor zang en piano, bewerkt door Daniel Ruyne- man. „9 Kroonjuweeltjes", woorden Margot Bruinings, muziek T. H. Polman. „Etudes voor kinderen", in den vorm van stukjes, als een Introductie tot de moder nen, door Dan. Belinfante. ,,St. Nicolaas-suite", door Jac. Bonset. Bij de Amsterdamsche Stadsdrukkerij is een reproductie verschenen van het por tret van Vondel naar een gravure van Jan Lievens. De plaat is in dubbeltoon gedrukt op simile Japon papier. De bosschen branden weer. De kajoepoetlhprijs ls nu zoo ver ge daald, dat er bijna geen winst meer ge maakt wordt. We leven als inlanders van rijst en groenten en van wat jacht en vischvangst opleveren. Ook de Arabieren en Chineezen winnen niets meer op de olie, maar voor hen ls het probleem een voudiger. Ze maken de levensmiddelen wat duurder en winnen nog wat meer op rijst en petroleum. Totdat ook dit een einde neemt en in de eerstvolgende maanden Boeroe in vuur en vlam komt te staan. De nach ten zijn licht van het vuur. De K. P. M.-kapiteins vertellen ons, dat vanaf de Soela-eiianden Boeroe te zien is als een roode nevel. Een morgen komt dr. Wind, het hoofd van het Boschwezen, op Boeroe, juist als het vuur over de vlakte gegaan is. Geheel Boeroe is zwart geblakerd als een mijngang, de smalle kuststrook, waar Namlea op ligt en Batocbooi aan de andere zijde der baai zijn als groene eilanden. Dr. Wind acht den toestand heel ernstig en voor spelt, dat de heele kajoepoetihcultuur ten gronde zal gaan, als niet tijdig door het gouvernement wordt ingegrepen. Het is de zomer van 1935, de allerdon- kerste maanden van ons leven. Ons jong ste zoontje is net een half jaar, onze oud ste ligt met menegitus op Ambon, steeds meer zakken de kajoepoetihprijzen, lederen nacht jagen de vlammen over de heuvels, iederen morgen roept de gong de menschen uit do kampong om "te blusschen. De heele week zit mijn man op de concessie, want wel blijven we voor brand op ons eigen terrein gespaard, maar van alle zijden dreigt het gevaar, dat het vuur van onze buren bij ons over zal slaan, totdat ten slotte de eerste regens vallen en het groot ste gevaar voorbij ls. Dit is het derde Jaar, dat we Batoebooi stoken en nog geen enkele maal is er bij ons brand uitgebroken, terwijl het onder den Arabier ln 12 jaar 8 keer heeft ge brand. Het is het absolute bewijs, van wat we weer iederen keer naar het bestuur op Ambon schrijven: „De branden op Batoebooi ontstaan voor 90door de slechte arbeidsverhoudingen". Maar de bestuursambtenaar meent alleen krachtig te kunnen optreden ais -.an den kant van de bevolking klachten komen, maar de bevolking klaagt niet, althans niet officieel. Heel dikwijls komen menschen bij ons vertellen, hoe siecht.ze behandeld zijn. op welk een slimme wijze de Chinees met hen heeft afgerekend. E& als wij, hun aanraden een klacht bij het bestuur in de dienen, volgt altijd een weigering. De Chinees be handelt hen slecht, zuigt hen uit en be driegt hen, maar toch werken ze graag voor hem. Inlanders houden niet van ver ordeningen. En bij ons loopen ze weg. Iedere boot moeten we nieuwe menschen van Ambon halen, want iedere maand gaan menschen van ons naar den Chinees over. Een man, die een half jaar bij ons gewerkt heeft en met wlen mijn man uitstekend kan op schieten, neemt ontslag. We vragen hem waarom hij weggaat en zijn antwoord is typeerend voor de geheele mentaliteit van dit volk: Bajeran bagoes, makanan moera, tepi tita terlaloe kras. De betaling is prach tig. het eten ls goedkoop, maar de veror deningen zijn lastig. Met die verordeningen bedoelt hij het op tijd aan het werk gaan, het verplichte medic.ijnen slikken voor de zieken, het verplichte schoonhouden van de huizen, waar ze gratis wonen, het wer ken onder leiding. En hoewel hij de voor deden van goedkoop eten en een eerlijke afrekening wel waardeert, gaat hij toch terug naar den Chinees, waar niemand op het werk controle uitoefent, waar niemand hem dwingt kinine te slikken. En zooals hij denken de meesten er over. hoewel er een paar uitzonderingen zijn en op deze uitzonderingen is onze hoop gevestigd. Langzaam moeten we een kern vormen van menschen, die verstandiger zijn. Maar ondertusschen kost het volkzoe- ken op Ambon maandelijks een hoop geld en onze kostprijs moet naar omlaag. Op deze wijze kunnen we nooit concurreeren tegen den Chinees en den Arabier. Daar komt nog iets bij. We hebben met het gouvernement een huurcontract op con cessiebasis. Wij hebben een afkoopsom aan de bevolking moeten betalen en bovendien betalen we Jaarlijks een behoorlijke huur, terwijl de andere handelaren op slinksche wijze in het bezit van hun ketels zijn ge komen, die hun verder geen cent kosten. In de meeste opzichten staan we zwakker dan de Arabieren en de Chineezen. Wij moeten zien, dat wij door technische ver beteringen den kostprijs drukken en dat we op de markt door onze betere kwalitei ten een beteren prijs maken. We hebben offerte aangevraagd voor een modern destlllatletoestel, maar de prijs is zoodanig, dat de veel te hooge afschrij vingskosten den kostprijs sterk zouden ver- hoogen. Bovendien heeft een gecompliceerd toestel het nadeel, dat het niet op Boeroe gerepareerd kan worden en de vrachtkos ten en de verbindingen zijn van dien aard. dat we dit niet riskeeren kunnen. Wij blijven dus bij ons oude toestel, maar stel len ons in verbinding met een deskundige en vragen hem advies op welke wijze dit toestel meer nuttig effect kan geven zon der dat de verbouwing te ingewikkeld en te kostbaar wordt. Op advies van Dr. Wind zijn er op Boeroe twee boscharchitecten gekomen, een tijde lijke om een rapport over het geheele ka- joepoetihbedrijf uit te brengen en de an der voor vast om de kajoepoetihcultuur en de fabricage te bestudeeren en verschil lende plantproeven te doen. Mijn man wordt van gouvernementswege verzocht met hem samen te werken. De zeeman, die zich een auto aange schaft had. Eindelijk de wind in de zeilen. Datzelfde jaar krijgen we onze eerste gouvernementsleverantie. Begin 1936 gaan de prijzen oploopen. We achten het een ge volg van de geweldige branden, waardoor een natuurlijke restrictie ls ontstaan. De laatste maanden hebben we vrijwel niets van onze productie verkocht en als de prij zen even omhooggaan, doen wij onzen voor raad van de hand. Maar de stijging vindt niet alleen haar tijdelijke oorzaak in een olieschaarschte. Er blijkt een geweldige en aanhoudende vraag naar kajoepoetiholie te zijn. In 1936 loopen de prijzen met onge veer 230°/o op en dit verandert onze ge heele situatie. Tot nu toe hebben we met moeite een afzet voor onze olie gevonden. Hoewel onze olie zuiver is. van hoog soor telijk gewicht en voldoet aan alle eischen van de Nederlandsche Pharmacopee, heb ben we toch niet kunnen concurreeren te gen de olie van de andere handelaren, die slecht gezeefd is. laag van soortelijk gewicht en zelden voldoet aan de mini- mumeischen van de Pharmacopee en bo vendien dikwijls vervalscht is met benzine of klapperolie of door een slordige afwer king rood in plaats van groen gekleurd is. En ineens is er enorme vraag naar goede olie, worden we met orders over stelpt, terwijl onze eigen productie VOO(4 een half jaar vooruit verkocht is. We koopen olie buiten op, keuren ze op gewicht en kwaliteit en vervalsching. Soms kunnen we niet leveren omdat er niet genoeg kwaliteitsolie op Boeroe aanwezig is. En nu komt pas uit, in wat voor prachtige positie we hier zit ten. Wij kunnen hier alle olie van hoog soortelijk gewicht opkoopen, de min derwaardige olie en de verdachte kwa liteit gaan naar Maeassar. Werk, werk overal. Ook de klapperprij- zen stijgen. Iedereen laat zijn verwaarloos de klappertuinen schoonmaken. Er is een groot gebrek aan werkvolk. Het volk, dat van Boeton komt om werk te zoeken wordt dadelijk al op Ambon aangeworven voor de klapperondernemingen op Ceram en voor de nieuwe bedrijven op Nieuw-Guinea. Meer dan ooit hebben we gebrek aan volk We hebben de groote kalivlakte in erf pacht aangevraagd en willen daar klappers planten, en kapok en proeven nemen met drogen rijstbouw. Maar voor het kajoepoe- tihbedrijf komen we al volk te kort. Dan hervormen we ons bedrijf voor de tweede maal. We bouwen een reeks ketels lil het centrale gedeelte. 12 stookplaatsen, waarvan er dadelijk zes in gebruik worden genomen. We bestellen paarden van Ma '•assar en nu wordt uit alle hoeken het blad per paard naar de fabriek vervoerd. Het plukken is daardoor belangrijk min der zwaar geworden. Nu de zware zak niet meer over de heuvels naar den ketel hoeft te worden gepicold, kan een man per dag twee keer meer blad plukken en minder vermoeid zijn. Maar om met de paarden in de verre uithoeken van de concessie te ko men, moeten bruggen gebouwd en een weg worden aangelegd en het volk daartoe moet aan het bedrijf onttrokken worden. Geen enkele maal halen we onze geschatte pro ductie. Volk, volk, volk. Maar de Chinees wappert met een briefje van tien en voor tien gulden voorschot loopen ze naar hem over. Nooit meer los komen ze van zijn schulden, maar toch beschikken ze altijd over contanten, nu een flesch olie meer dan een gulden opbrengt, door den hei- melijken handel aan de achterdeur. In dit jaar is het bedrijf zóó ge groeid, dat mijn man het niet alleen aan kan. We hebben onzen Europee- schen medewerker. Mijn man ls een goed planter, maar evenals zijn vader, een slecht handelsman. De nieuwe zal voornamelijk voor de zaken zorgen, terwijl mijn man den nieuwen aanplant naloopt en voor het oliebedrijf zorgt. Veel is er veranderd dit jaar, veel is er verbeteTd. ook de moeilijkheden zijn veranderd maar niet verdwenen. Er zijn plannen om volk te laten werven van Kisar en Timor en de Kei7eilan- den. Er worden koeliewoningen ge bouwd, een groote brug over de kali en een waterreservoir voor het koelwater. Na jaren vechten hebben we op Boeroe eindelijk een dokter gekregen. Gok het bestuur op Ambon is een weinig uit zijn dommel opgeschud nu net uit be trouwbare bron heeft vernomen hoe de toestanden zijn op dit eiland. Langzaam gaat deze groei en voor uitgang er. we mogen niet v.rnhopen. Maar langzaam of snel. in tijden van nood of in voorspoedige jaren, het werk gaat verder, en nooit zullen we hier weg willen gaan. De vorige artikelen werden gepubliceerd op 14, 19, 20, 21 Oct. en 4 Nov. Kon. Ned. Stoomb. My. MEROPE, 9 Nov. v. Danzig te Kopenhagen NEREUS, 10 Nov. van Kopenhagen n. Gdynia ACHILLES, 10 Nov. van Constanza te Istanboul DEUCALION, Mlddl. Zee n. Antwerpen, was 10 Nov. 12 uur 's middags 100 myien N.O. van Flnlsterre PERSEUS. 10 Nov. van Cadix te Lissabon FAUNA, Mlddl. Zee n. Amst., pass. 10 Nov. n.m. 3 u. 50 Dungeness TITUS 10 Nov. v. Bor deaux n. Napels VESTA, 10 Nov. v. Amst. n. Hamburg ODYSSEUS, 10 Nov. v. Amst. n. Kopenhagen COSTA RICA, 10 Nov. v. Amst. n. Hamburg AJAX, 10 Nov. v. Odense te Stettin OBERON, R'dam n. Tunis, was 9 Nov. 9 u. 10 v.m. 140 mijlen Z. van Lands End BODEGRAVEN. 8 Nov. v. Corral te Tocopllla MEDEA, 8 Nov. v. W. Indlë te New York, ALKMAAR, 10 Nov. n.m. 7 u. v. Antwerpen te Hamburg BERENICE, 10 Nov. v. Barl n. Ca tania COLOMBIA, 10 Nov. n.m. 5 u. v. Amst. te Barbados DOURO, 10 Nov. n.m. 6 u. van Aarhuus n. Amst. GANYMEDES, 11 Nov. v. R'dam n. Amst. POSEIDON, 10 Nov. v. Thes saloniki n. Yeraklni TIBERIUS, 11 Nov. van Izmir te Istanboul TRAJANUS, R'dam n. Lissabon, pass. 10 Nov. Flnistenre. MU. Nederland JOHAN DE WETT, 10 Nov. van Batavia te Amst. SALEIER, ultr.. 10 Nov. v. Suez. Halcyon Lyn STAd VLAARDINOEN. 10 Now. v. v. Colchester te Middlesbro 8T ANNALAND 9 FLENSBURG, 10 Nov. v. R'daan te Narvik MAASBURG, Vlaardingen n. Narvik, 10 Nov. ult den N. Waterweg STAD ZWOLLE, 10 Nov. v. Oran n. Velsen. My. Oceaan ALCINOUS 9 Nov. v. Padang naar Batavia POLYPHEMUS, Liverpool n. Java, 9 Nov. van Suez. Rott. Lloyd DEMPO, 10 Now. van R'dam naar Batavia. KOTA OEDE, thuisr., pass. 11 Nov. v.m. 7 u. Perlm SITOEBONDO, 10 Nov. n.m. van Java te R'dam. HollandAfrika Lyn NLJKJBRK, 9 Nov. n.m. 11 u. van Port Soudan n. Suez. SPRINGFONTEIN, 11 Nov. v. Mombassa naar Tanga BOSCHFONTEIN, vertrekt 12 Nov. njn. v. Duinkerken n. Antwerpen. HollandAmerika Lyn yEENDAM, R'dam n. New York, was 9 Nov. 1 K. 55 n.m. 675 myien Z.W. van Valentla. BEEMSTERDIJK, 9 Nov. v. R'dam te Boston EDAM, io Nov. v. Norfolk te New York ROT TERDAM. toeristenvaart 10 Nov. v. New York n. W. Indlë DINTELDIJK,. 10 Nov. van Seattle te Portland BILDERDIJK 10 Nov. v. R'dam n. Boston. Silver—Java—Pacific Lyn SIANTAR. 7 Nov. v. Vancouver n. Calcutta MANOERAN, 8 Nov. van Kaapstad n. Port Elisabeth D JAMB I, 8 Nov. v. Colombo n. de Perzische Golf. Kon. Paketv. My. OMBZLIN. 9 Nov. v. Saigon te Reunion SIBEROET, 9 Nov. v. Belawan n. -> "Rangoon, JavaChina—Japan Lijn TJISAROEA. 8 Nov. v. Chlnampo te Hongkong. HollaudWest-Afrika Lyn. MAASKERK, 10 Nov. van Dakar n. Freetown ALCHIBA, 10 Nov. van Duala n. Kotonou REGGESTROOM 11 Nov. v. Hamburg te Amst. HollandO. Azië Lyn MEERKERK, 11 Nov. v. Hamburg te R'dam. HollandAustralië iyn HEEMSKERK, ultr., 11 Nov. te Melbourne ALMKERK, 10 Nov. van R'dam n. Bremen. HollandBritsch Indie Lyn HOOGKERK thuisr.. 10 Nov. van Madras STREEFKERK.' 11 Nov. v. Bremen te Hamburg. Java—New York Lljn KOTA TJANDI. New York n. Java, pass. 10 Nov. Mauritius KERTO- SONO ,10 Nov. v. Java te New York. RotterdamZ. Amerika Lyn ALPHACCA 10 Nov. v. R'dam te B. Aires ALPHERAT. 11 Nov. n.m. 5 u. van B. Aires te R'dam verw. ALDABI, ultr., 11 Nov. v. St. Vincent ALHE- NA, 5 Nov. v. B. Aires n. R'-dam ALCYONE, 11 Nov. van Hamburg te R'dam. Diverse Stoomvaartberlcliten HENNIE, 9 Nov. v. Colchester te Middlesbro ST. ANNALAND. 9 Nov. van de Tyne n. Marly DUTVENDRECHT, 10 Nov. v. Avonmcruth n. Killingsholme SAR- KANI, Antwerpen n. Uleaborg, pass. 10 Nov. Vlisslngen KELBERGEN, R'dam ln. Key West v.o., pass. 9. Nov. 12 u. 's nachts Bermuda JOBSHAVEN. 9 Nov. v. Dakar n. Tabou KEI- LEHAVEN, 9 Nov. v. Libreville n. Tabou TOWA, Rosario n. Antwerpen, pas6. 9 Nov. St. Vincent AMSTEL. Hernosand n. R'dam, pass. 11 Nov. Holtenau DRIEBERGEN, 9 Nov. van Pepel n. R'dam HOOGLAND 10 Nov. van Crangemouth n. Antwerpen ROSSUM. 9 Nov. van Abonnema te Lohden VEENENBURGH. 8 Nov. v. R'dam te Aberdeen SCHELDE, sleep- boot. 7 Nov, v. Mozambique n. Diego Suarez LAUWERZEE, sleepboot, 6 Nov. v. Majunga n. Diego Suarez KERKPLEIN, naar Wabana, was 9 Nov. 1 u. 35 n.m. 225 mijlen W.Z.W. v. Valen tla AMSTERDAM, 7 Nov. v. R'dam te Hous ton TRITO. 10 Nov. v. Dublin te Belfast DOBESA, 7 Nov. v. R'dam te Esbjerg MIRAL. DA. 8 Nov. v. Curasao te Shell Haven EULOTA, 8 Nov. v. Bahrein te Pauillac SUNETTA 8 Nov. v. Lissabon n. St. Kltts v.o, (later bericht) ARTEMIS, naar Tunis, pass. 8 Nov. Istanboul HERMES. 7 Nov. v. Con- stanza te Haifa APOLLONIA, 5 Nov. van Haifa n. Constanza ALETTA, 4 Nov. v. Cal cutta n. Soesoe ANASTASIA. 6 Nov. v. Sin gapore n. Bangkok ANGELINA, 7 Nov. van Singapore n. Pladjoe ETREMA, 8 Nov. van Singapore n, Colombo AUGUSTINA5 Nov. van Pladjoe n. Manggar ALDEGONDA, 8 Nov. v. Pladjoe n. Batavia MANVANTARA, 5 Nov. v. Soerabaya n. Balik Pappan JUNO, 5 Nov. v. Ceram n. Balik Pappan MALVINA, 4 Nov. v. Curasao n. Lands End v.o. PHOBOS 8 Nov. v. Quebec n. Key West v.o. MAMURA, 4 Nov. v. Amst. te Tampico ELUSA, 14 Nov. van R'dam te Curasao verwacht GENOTA, 13 Nov. v. R'dam te Curasao verwacht MACOMA 13 Nov. van Las Palmas te Curasao verwacht MAGDALA, 12 Nov. v. B. Aires te Trinidad ver wacht MIRZA, verm. 8 Nov. v. B. Aires to Curasao PERNA, 12 Nov. van Amst. te Cura sao verwacht ROTULA, 12 Nov. v. Amst. te Curasao verwacht SELENE, 14 Nov, van Curacao te Purfleet verwacht. PRINS MAURITS, 10 Nov. van R'dam te Lis sabon AMELAND. R'dam n. B. Aires, pass. 10 Nov. Finlkterre EEM, 10 Nov. van Hel sinki to Abo REGINA 10 Nov. v. Odense n. Frederikshaven OOTMARSUM. 11 Nov. van R'dam te B. Aires TARA, 9 Nov. van Mon tevideo n. Santos OOSTPLEIN. 12 Nov. v.m. 8 u. van Narvik te Hoek van Holland verwacht ALDEBARAN. 10 Nov. v. R'dam te Narvik ALGENIB. R'dam n. Galveston, pass. 10 Nov. Start Point TELA, Rosario n. Las Palmas, pass. 10 Nov. St. Vincent SIRRAH, Cardiff n. Villa Constltuclön, pass. 10 Nov. Madeira. ...den man,die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen' (Want zoo'n stok wórd' ttfe gedragen door menschen die slecht kunnen zien)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7