BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag It November 15)] HASSELMANEN PANDER De strijd in hel Verre Oosten ELTAX 666 Fauteuil WAT DOET DE ZENDING VOOR ONS? Bidstond voor de zending. In verband niet de week van gebed, toe wijding en offer werd gisteravond in de goed bezette Marekerk een bidstond voor de zending gehouden. Ds. A. K, Straatsma, Herv. pred. te 's-Gravenhage, heeft in deze samenkomst gesproken over het onder werp: „Wat doet de zending voor ons?" Alvorens ds. Straatsma gelegenheid kreeg een besohouwing over dit onderwerp te-houden, sprak ds. D. Kuilman. Hen', .pred. te dezer stede, namens den Kerke- 'raad een kort inleidend woord; vooraf was 'een gedeelte uit Lukas 2 gelezen. In tegen stelling met velen, die zeggen dat de zen ding haar tijd heeft gehad, zette spr. na drukkelijk uiteen, dat voor de zending en daardoor voor ons allen nog een groote en verantwoordelijke taak ls weggelegd. De zending, aldus spr., is een noodzake lijke uiting van die Kerk, die van boven geboren is. Wee dan ook de Kerk. die de zending prijs geeft, want zij ls als een jrgrdorde wijnstok, die geen vrucht voort brengt Bij al ons zendingsdrijven zullen wij ons duidelijk realiseeren, dat de poor ten der hel Gods werk nooit zullen over- vpeldigen. Deze wetenschap zal ons bemoe digen bij al het werk, dat ook t.o.v. de zending wordt gedaan. Ds. Straatsma, die daarna het woord verkreeg, begon met op te merken, dat de zegen der zending voor de Kerk de proef op de som is. In de zending is het Chris tendom gedwongen de schuilplaats van de veilige kerkmuren te verlaten en te gaan staan met het evangelie midden in de wereld. Daarom is de zending zulk een ge weldig vraagstuk, dat alleen uit het ge loof kan geschieden. In dit verband wees spr. op 't zendingswerk van Stanley Jones, dat ook uit het geloof is geboren. De zegen der zending is ook, dat zij ons klein maakt. Wij denken ons vaak zoo ge wichtig, maar door de zending leeren wij zien, dat de wereld zoo ontzettend groot is en dan worden wij klein in eigen oog. Maakt op deze manier de zending ons klein, daarentegen maakt de zending God groot. Ben oogenblik de aandacht bepalende bij de week van gebed, toewijding en offer, wees spr er op, dat zoo wij oprechte Chris tenen zijn, wij alleen Christenen zijn bij de gratie van het offer. Hieraan, aldus spr., mogen wij zeker wel eens denken als wij a.s. Zondag ons zendingsoffer in de kerk zullen brengen. Nadat spr. nog uiteengezet had. dat God vaak onverwachts Zijn macht op de zen- dingsvelden openbaart., wees 'hij er in een ernstig slotwoord op, dat de zegen der zerw ding ook daarin is gelegen, dat zij ons" plaatst voor de vraag of wij zelf in Jezus Christus gered zijn. Nadrukkelijk waar schuwde spr. in dit verband voor het sur rogaat-christendom. Wij moeten ons vol komen aan Christus overgeven en dat kun nen wij alleen door met Hem te sterven en op te staan. Aan het einde van den diepst droeg ds. Straatsma in het gebed het zendingswerk aan God op. De samenkomst werd gesloten met het zingen van het zendingslied tGez. 245 1 cn 2). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Rechten: de heeren J. Schriel (Rotter dam i, H. J. B A. Dekema (Den Haagl en J. C. A. Mesritz (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Firma Gebr. Dieben, Witte Singel 13, Lelden, waschinrichting. Wijzigingen: P du Croix, Rapenburg,9, Leiden, apotheker. Uittredend Eigenaressér Wed. M J. du Croix-van Duuren. Leiden, dd. 1 Julr 1937. Wijziging handelsnaam in: apotheek du Croix (waarin opgenomen de apotheek Pellei. Nieuwe Eigenaar: D. C. Kok. Leiden. (Huwelijksche Voorwaarden). N.V. Verzekeringsmaatschappij Algemeen Ziekenfonds voor Lelden, Hoogewoerd 82, Leiden. Uittredend Commissaris: A J. M Hoozeveen, Lelden. Nieuwe Commissaris: J. L. Jan-on, Leiden. International Electric Machine Com pany. [Internationale Eiectriciteits en Machine Maatschappijl, Nieuwe Rijn 32, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Internationale Eiec triciteits en Machine Maatschappij. (Inter national Electric Machine Company i. N V. Nederiandische Asphaltfabriek. Prins Hendrikstraat 4. Alphen a d. Rijn. Over leden lid commissie van toezicht: P. H. Brakel Sr.. Haarlem. MILITARIA. Morgenochtend om halfelf zal op het Schuttersveld aan den adjudant onderoffi cier administrateur J. Snoep, van den staf 6e R.V.Ade eere-medaille der orde van Oranje Nassau in zilver met de zwaarden v/orden uitgereikt. Daartoe zal het regiment opgesteld wor den onder commando van den kapitein -.on der Meulen. Do muziek van het regiment zal deze plechtigheid opluisteren, terwijl de onder officieren van het 4e reg. inf. vertegen woordigd zullen zijn door een deputatie, bestaande uit den adj. onderoff. adm. Wol vers. de serg. majoor Geleboor en den ser geant Middelkoop. De fourier-capltulant J. W. Ridderikhoff van het 14e reg. inf. wordt met ingang van 20 November a.s. overgeplaatst op verzoek bij het 4e reg. inf. alhier. Bij Kon. Besl. van 2 Nov. j.l. is, met in gang van 1 November J.l. benoemd en aangesteld tot reserve le lult. van de mi litaire administratie, bij het 4e reg. inf., alhier, de eervol ontslagen eerste luit. van de militaire administratie L. T. Fransen. Genoemde reserve officier zal gedurende zes maanden werkelijken dienst verrichten bij het 4e reg. inf. De beëediging zal mor gen plaats hebben te 14 uur in de Morsch- poortkazerne voor het front van den troep, waarbij de muziek van 6e R. V. A. wordt ingedeeld. De eed wordt afgenomen door den reg.- commandant lult.-kolonel H. D. Buurman. DE ALGEMEENE TOESTAND W apenstilstandsdag. De conferentie te Brussel. Heden is het Wapenstilstandsdag! Werd vroeger daaraan groote aandacht besteed, thans gaat deze dag erg ongemerkt voor bij. En er is alle reden om niet te veel op de trom te slaanAlleen in Polen blijft deze dag een feestdag, want feitelijk is toen de vrije staat Polen weer geboren! Warschau was gisteravond feestelijk ge ïllumineerd, er was een warme Pilsudski- herdenking etc. Aan mevr. Pilsudski werd het grootkruis van de orde ..Polonia Res- tituta" verleend. Overigens zal heden slechts de gebrui kelijke hulde aan de gedenkteekenen voor „den Onbekenden Soldaat" plaats vinden. Terloops zij hier nog melding gemaakt \an een gerucht der „News Chronicle", over een spoedig te verwachten fascisti- schen staatsgreep in Polen, waaraan voor alsnog niet veel waarde dient te worden toegekend. De rede van Chamberlain vindt in Duitschland en Italië eèn gunstige pers. Men hoopt dat thans besprekingen spoedig zullen worden ingeluid. Volgens de Ita- liaansche pers geldt momenteel: nu of nooit. In dit verband zij gewezen op ge ruchten, dat lord Halifax, Eden's onder minister, eerlang een bezoek aan Berlijn zou brengen, z.g. om te voldoen aan een verzoek van Goering de „jachttentoonstel- img" te bezoeken. De negen-mogendheden-conferentie te Brussel is tot Zaterdag verdaagd, in af wachting van het Japansche antwoord. Voor de Japansche ambassade te Brus sel is een betooging gehouden, welke door talrijke studenten op touw was gezet. Er ontstond een vechtpartij met de politie, die zes betoogers arresteerde, onder wie de voorzitter van den algemeenen studenten- bond en den oud-voorzitter der socialisti sche studenten. Volgens vertrouwelijke inlichtingen, die tigs diplomatieken weg uit Tokio zijn (vangen, zou het Japansche antwoord een botte categorische weigering zijn, te onderhandelen met de conferentie te Brus- sqi. Als voornaamste reden zou worden op gegeven de aanwezigheid van de sovjet-de legatie. In Japansche kringen geeft men niette min te kennen, dat de deur niet gesloten is voor de mogelijkheid van een eventueele bemiddeling door Engeland en Amerika, ofschoon deze problematisch is. Een medewerker van de „Petlt Parislen" heeft een onderhoud gehad met Delbos. Deze verklaarde: „Persoonlijk geloof ik niet, dat Japan zal antwoorden met een bot „neen". Wij hebben dit alles bekeken in een geest van wederzljdsch vertrouwen". Is er dus, zoo vroeg de journalist, een overeenstemming bereikt? Delbos antwoordde: „Ja, wij zijn het vol komen eens over de manier, waarop het probleem van het Verre Oosten onder oogen gezien moet worden en over de voortzet ting van de werkzaamheden der conferen tie na het antwoord van Tokio", Maar als nu toch het antwoord van Ja pan zou neerkomen op een categorisch „neen", aldus dé volgende vraag, wat zoudt gij dan doen? IDelbos antwoordde: „Ik kan u niets zeg gen over de gevolgen van een zoodanig hy pothetisch geval. Norman Davis, Eden en ik zullen heden nog besprekingen voeren met de leden der andere delegaties. Wij willen in geen geval den indruk wekken van een directorium". U blijft dus te Brussel? ,,Ja-, tot vanmiddag. Dan neem ik den trein naar Parijs. Maar morgen kom ik terug. Een overeenstemming zal zeer ge makkelijk tot stand kunnen worden ge bracht". Het Poolsch Telegraafagentschap deelt mede, dat het gemachtigd is te verklaren, dat het bericht, volgens hetwelk de zaak gelastigde van de Sovjet-Unie te Warschau minister Beek ervan in kennis zou heb ben gesteld, dat de Sovjet-regeering een eventueele toetreding van Polen tot het anti-communistisch pact als een onvriend schappelijke daad jegens de Sovjet-Unie zou beschouwen, van allen grond ontbloot is, wijl een dergelijke démarche niet werd gedaan. Het agentschap voegt hieraan toe, dat „een dergelijke interventie overigens doelloos zou zijn. aangezien de Poolsche regeering bij hetgeen zij onderneemt alleen rekening houdt met de eischen van het staatsbelang. 4556 met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 (lngez. Med.) Onze oud-stadgenoot dg heer J. L. Pfundt. vroeger chef-commies der Neder- landsche spoorwegen alhier en thans te Haarlem is door de directie tiétioêmd tot onder-stationschef aldaar. Hier ter stede ls pogerlcht de mond- accordeonvereeniging ..Voor ons Genoe gen". Tot bestuursleden zijn benoemd: P. Houps, voorzitter; W. v. d. Velden, pen ningmeester; S. Houps, Mecklenburger- straat 8, secretaris. Gisteravond omstreeks 7 uur ls de 39- jarlge S. van L., terwijl hij in de machine fabriek der firma L. den H. aan het Galge water op een ladder staande, werkzaam heden verrichtte, daar afgevallen, doordat de ladder onder uitgleed Van L kwam met zijn maagstreek op een bankschroef terecht en werd. daar de E.H D geen uitwendig letsel kon constateeren ter onderzoek naar 'het Acadengsch Ziekenhuis overgebracht. Later in dèti avond ken hij huiswaarts 'keeren. TSJECHO-SLO W AKIJE Redevoering van minister Krofta. In de commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat. Verdrag met Duitschland. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Kamil Krofta, heeft in de commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat een rede gehouden. Na Masaryk dankbaar te hebben her dacht analyseerde de minister, den alge meenen internationalen toestand. Er is geen rust ingetreden, integendeel, er is een nieuw, zij het ook een niet verklaarde, oor log uitgebroken en de mogelijkheid voor verdere verwikkelingen is vergroot. De hoop, den vrede te handhaven, berust thans veeleer op de oeconomi- sche analyse der internationale situatie De strenge principes van het Volken bondspact treden op den achtergrond voor het principe der niet-inmenging en het principe der regionale overeenkomsten blijkt sterker t? zijn, dan het tot nu toe vei wezenlij kte beginsel der unlverseele op lossing. t Dexe algemeene tendenties zien wij bij het huidige Spaansche conflict, welks chronoligische ontwikkeling de minister uiteenzet, waarbij hij ver klaart, dat de Tsj^cho Slowaaksche re publiek haar bijzondere motieven heeft om de onderhandelingen betreffende Spanje zeer zorgvuldig te volgen, daar hem bij de elkander kruisende belan gen der groóte mogendheden veelal het verband van den Spaanschen strijd met de aangelegenheden van Midden- en Oost Europa zeer duidelijk is geworden. D3 minister brengt dan de Japansch— Chineesche botsing ter sprake, waarbij hij verklaart, dat door de groote Eüropeesche mogendheden en de Vereenigde Staten de kwestie, in welken economischen en socia len toestand de beide tegenstanders aan het einde van den oorlog zuilen Zijn. biina van grooter be teekenis is dan de gebeurte nissen op het slagveld De Vereenigde Sta ten zijn door de jongste verklaringen van president Roosevelt en van staatssecretaris Huil. waarbij zij den terugkeer van de rechtsorde in de internationale betrekkin gen eischten. opgenomen voor de verdedi ging van den vrede. Wij stemmen geheel in met de opvattingen van de Amerikaanse he regeering en het Amerikaansche volk. Wat den Volkenbond aangaat, maakt de minister verschil tusschen de op politiek en economisch gebied bereikte resultaten. Goed waren de remlta en der werkzaam heid van de technische secties, in het bij zonder die van de economische sectie, die zich bezig hield met actiueele kwesties van het economische ieven ter wereld De politieke werkzaamheid van den Vol kenbond daarentegen heeft den laatsten tijd, op de snel tot stand gekomen resolutie in de Ohineesch—'Japansche aangelegen heid na. bescheiden resultaten verk.egen Het standpunt van Tsjecho Slowakije tegenover den Volkenbond noemde spreker bekend: het. is geheel overeenkomstig dat der Scandinavische landen. Nederland cn België, diie getrouw zijn aan Genève. ook al hebben zij er critiek op. Vervolgens wijst de min'ster op de be- teekenis der regionale overeenkom-ten. van welke soort overeenkomsten reeds eznlge bestaan tusschen ongeveer ge ijke s aten, die grootendeols evenwijdig toepende be langen hebben en imst door een dergelijke verbinding hun afhankelijkheid van de belangen der groote mogendheden kunnen verminderen Open blijft de vraag der vervanging van het oude Locarno door een nieuwe overeen- kmst, daar het bij de tegenwordige span ning natuurlijk is, dat de onderhandelin gen inzake het nieuwe pact door de groote mogendheden is verschoven naar rustiger tilden Nadere aandacht wijdt de minister aan de Kleine Entente, van welke kan worden ge zegd, dat de vele uitingen van het normale leven van dit organisme, het eensgezinde optreden te Genève in alle internationale kwesties en ten slotte de gemeenschappehike onderhandelingen met Hongarije over de rechtsgelijkheid de stemmen, die bij iedere gelegenheid van een verval der Kleine En tente spraken, tot zwijgen hebben gebracht. Van Hongarije verklaart hij met voldoe ning, dat de vooruitzichten op een geleide lijke verbetering zijn toegenomen. Over de betrekkingen met Oostenrijk kan worden gezegd, dat zij voortdurend haar traditioneel karakter van vriendschappelijke samenleving dragen en dat het bewustzijn der gemeenschappelijke belangen toeneemt, hetgeen een verder bewijs is voor de voort schrijdende consolidatie in het Donaubek- ken. De betrekkingen met Frankrijk noemde de minister werkelijk vriendschappelijk en hartelijk. De belangstelling der Engelsche openbare meening voor kwesties betreffende Midden-Europa houdt aan en neemt toe. Wat sovjet-Rusland betreft, ondanks onze bekende voorbehouden ten aanzien van de sovjet-Russische staatsleer, kunnen onze betrekkingen tot dit machtig gebouw zich vlot ontwikkelen. Ons pact inzake weder zij dsche hulpverleening documenteert het gemeenschappelijke belang bij de handha ving van den vrede. Wij zijn bejeld met Italië te eerder sa men te werken, daar wij de Itallaansche belangen in het Donau-gebied erkennen. Omtrent de verhouding tot Polen zeide de minister tot zijn spijt niets nieuws te kun nen zeggen. Ten aanzien van de verhouding tot Duitschland maakt de minister aan merkingen op de agressieve dreigcam- pagne der Duftschc pers. Hij wijst zeer beslist den druk af, dien men van het rijk uit zou willen oefenen. Ook verder zal Tsjecho-Slowakije zich inzake dc minderheïdsaangclegenheden houden aan zijn verplichtingen, welke voort vloeien uit de vredesverdragen, en aan de beginselen der democratische gelijk heid, fatsoen en gerechtigheid, welke het oprecht erkent. Wij kunnen er trotsch op zijn, dat wij bij de mensche- lijke en rechtvaardige oplossing der minderhedenkwestie zeer ver gevorderd zijn. Daarbij houden de officieele, admi nistratieve, technische en oeconomische betrekkingen tot Duitschland niet op, zich vlot en normaal te ontwikkelen. m Tusschen Duitschland en Tsjecho- Slowakije is een overeenkomst geteekend, waarbij een verruiming van het handels verkeer tusschen beide landen ls voorzien en waarbij het deviezen-contingent ten dienste van Duitsche toeristen ln Tsjecho- Slowakije wordt vergroot. BELGIË Spaak geeft het op. Spaak heeft gisternamiddag zijn pogin gen opgegeven en is door den koning ont last van zijn opdracht. Wie zal nu worden aangewezen? De koning heeft vanmorgen den libera len minister van staat Emile Janson ont vangen. Toen Janson het koninklijk paleis verliet, verklaarde hij, dat de koning be sloten heeft de beraadslagingen met be trekking tot de vorming eener nieuwe re geering te verdagen tot na zijn terugkeer uit Londen, d.w.z. 19 November, Zooals men weet. zal de koning op 16 November a.s. naar Londen vertrekken voor een officieel bezoek. De koning heeft Janson verzocht zich inmiddels op de hoog te te stellen om hem bij zijn terugkeer de elementen te kunnen verschaffen ten be hoeve van een oplossing der regeerings- crisïs. Janson heeft nog verklaard, dat de open bare meening weten moet, dat de reis van den koning niet kan worden uitgesteld ln verband met den internationalen toestand en de zeer belangrijke besprekingen, die de Koning te Londen zal voeren. bekleed mei échte Kelim, sierlijk af gewerkt. zeel jolide. f42.- 83>3 (lngez. Med.) ENGELAND Herdenking van Mc. Donald. Gisteren heeft het Lagerhuis Ramsay Mac Donald herdacht. Op voorstel van den minister-president verhieven de afgevaardigden zich van hun zetels ten teeken van rouw. Neville Cham berlain herinnerde eraan, dat de vroegere minister-president gedurende een generatie in het Huis zitting had gehad, dat hij lan gen tijd de arbeiderspartij had geleid en dat hij stichter van de nationale regeering was. Hij herinnerde ook aan de persoon lijke hoedanigheden van den overledene, zijn physieken en moreelen moed en zijn geschiktheid als voorzitter van internatio nale conferenties. „Ik geloof," zeide hij „dat men kan zeggen, dat geen Britsch staatsman van zijn tijd beter bekend was met de internatio nale persoonlijkheden dan MacDonald." Attlee bracht het begin van MacDonald's loopbaan in herinnering en sprak van zijn onvermoeiden arbeid, die in de eerste plaats den internationalen vrede diende. Sir Archibald Sinclair, de leider der libe- rale oppositie, sloot zich bij de huldigende woorden aan. De vergadering werd daarna verdaagd. Ofschoon bekend was dat de overledene deze week te kennen had gegeven om te Lossiemouth begraven te worden, heeft de regeering de familie gisteren dadelijk een bijzetting op staatskosten in de Westminster Abdij aangeboden. De familie zal vandaag over dit aanbod een besluit nemen. Te Lossiemouth, het geboortedorpje van Mc Donald in de Hooglanden, heeft de burgemeester dadelijk de vlag halfstok van het gemeentehuis uitgestoken en vele in woners hebben dit voorbeeld gevolgd. De Koning en Koningin, de leden der Konink lijke familie, de aartsbisschop van Canter bury en honderden personen uit de diplo matieke en ambtelijke wereld hebben tele grammen van rouwbeklag gezonden. PALESTINA Speciale krijgsraden. Men heeft speciale krijgsraden ingesteld, die bevoegd zijn doodvonnissen uit te spre ken wegens terroristische daden. Dit be- teekent niet de afkondiging van den staat van beleg, hoewel het een schrede in deze richting ls. De Joodsche pers bepleit de vorming van Jocdrrhe ordebewakinssdiensten, en zij dringt er bij de re gearing op aan, dan Joden onverwijld voldoende wapens voor hun zelfverdediging te verschaffen, vooral ln veraf gelegen plaatsen. De bladen ver langen eveneens een grooter aandeel ln den politiedienst voor de Joden. Bij Sjanjln De woordvoerder van het Japansche Imp, heeft medegedeeld, dat de Japanners il bezetting van Soengkiang voltooid hetba en bij het aanbreken van den dag tot Ski. meter ten Zuiden van Tsinpoe gevorderj waren. Andere Japansche afdëelingen hebber Fengking, 25 kilometer ten Zuid-Westê van Singkiang, aan den spoorweg Shanfht Hangkau, aangevallen en de stad zond»! ernstigen tegenstand te ontmoeten, gei», men. Voor het eerst sedert veertien dagen het. ben drie vliegtuigen een luchtaanval J Nanking gedaan en het vliegveld gebot, bardeerd. Zij werden echter door het jl| weergeschut gedwongen, zoo hoog te ,i gen, dat de bommen hup doel misten slechts onbeteekenende schade aanrichtte Portoeng is door de Japanners bezet, té] wijl zij een aanval op Nantau hebl voortgezet, waar nog één Chineesche ti pen-afdeeling stand houdt. 300 Chinei zijn echter, totaal uitgeput, in de Frai concessie ontwapend. De correspondent van de ..Dagjl Telegraph", Pembroke Stevens, is (t.| dood door een tweetal mitrailleurkogel terwijl hij de krijgsverrichtingen ia Nantau stond waar te nemen op ttj punt in de Fransche concessie. Hij stond met een Franschen dokter ta nog zes personen op een plat van den wa tertoren aan de Slkawelkreek. Een Japanse! machinegeweer opende het vuur op hea Allen wierpen zich plat op den grond, mur desondanks werd Stevens getroffen dom twee kogels, terwijl nog twee andere Jour nalisten eveneens gewond werden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek verklaart,dg de terugtrekking der Chineesche troepen uit de omgeving der concessies van Sjanghi! wordt gemotiveerd door tactische redenen en door den wensch den tegenstand op dec langen duur te kunnen voortzetten. Di regeering en de geheele natie zijn vasttx- sloten tot het einde tegenstand te bieden, „Zoo lang onze souvereinlteit bedreigd zal zijn, zullen wij geen vrede onder oogen zien daar. wij ons erf dom niet voor een ketel soep willen verkoopen." Japansche ambtenaren hebben de Engel- schen en Amerikanen, wier verdedigings sectoren doorsneden worden door de Soels. jaukreek, er van in kennis gesteld, dat ij voornemens zijn van de kreek gebruik te maken om ravitailleeringen verder het land in te vervoeren. De bestuursvorm voor Noord-Chim Nortsoegl, de directeur van het buiten landsche handelsbureau in het Japarschi ministerie van handel en industrie, is uil Tokio naar Tientsin vertrokken om d( handelsmogelijkheden te onderzoeken ei in Tientsin een agentschap voor den bui- tenlandschen handel op te richten. Vol gens den correspondent van de „Hotsji. Sjimboen" zal de nieuwe bestuursvorm voor Noord-China op de volgende grondslagen georganiseerd worden: 1. Noord-China zal volledig van Nanking worden afgezonderd. 2. Het communisme zal onderdrukt wor den. 3. Er zal economische samenwerking tot stand komen tusschen Noord-China,! Mandsjoekwo en Japay. 4. Er zal een gemeenschappelijke verde diging ontstaan tusschen Noord-China en Mandsjoekwo. De correspondent meldt voorts, dat bet leidende beginsel van het nieuwe bewind zal zijn „Noord-China voor de Noord- Chineezen". De economische ontwikkeling zal worden bevorderd door buitenlandsch kapitaal aan te trekken voor de oprichting van een groote seml-officleele holding-maatschap, pij. Tevens wordt gemeld, dat in Pelpin? c-cn beweging gaande ls aldaar een univer siteit te vestigen, ter bevordering der sa mensmelting van de Chineesche en Japan sche beschaving, Japan en de andere mogendheden. Generaal Matsoei, de hoofdcommandant van de Japansche strijdkrachten Sjanghai, heeft aan journalisten verklaard, dat hij zich bij zijn vertrek uit Tokio, 3'« maand geleden, de samenwerking met de vertegenwoordigers der andere mogendhe den beter had voorgesteld. In het bljzonda bedoelt hij hiermede de autoriteiten der internationale concessies. In deze conces sies, aldus de generaal, zijn kuiperijen merkbaar van communisten en van CM- neesohe soldaten in burgerkleedlng. Htl zeide, de strikte neutraliteit in interna tionale concessies, zooals Japan die ver staat, te betwijfelen. Hij wil geen eenzijdg gebruik van den tegenwoordigen toestand maken, maar de Japanneezen zullen niet aarzelen, de noodige maatregelen hiertegen te nemen, om verstoringen in de Japan sche militaire zaken te voorkomen. Over twee dagen zal elke weerstand in Nantau gebroken zijn, het zal echter nog d®j maand duren, alvorens de toestand rond Sjanghai volkomen rustig is ge®"' den. VEREENIGDE STATEN Het evenwicht der begrootine. De minister van financien, MorgentMl heeft een m evenwicht brengen der begrw. ting bepleit door in het volgende JssJ uitgaven te besnoeien met 659 mm-^1 dollar, hoofdzakelijk door middel van *5' zuinigingen op den werkloozenstcun, wegen, de openbare werken en den W bouw. Morgsnthau die deze opvattingen m voren bracht in een redevoering vb°r„. academie voor politieke wetenschap* heeft tegelijkertijd een pleidooi uitgaf ken ten gunste van een uitbreiding heffing van inkomstenbelasting door laging van het belastingvrije bedrag. dat meer personen deze belasting moeten betalen, waartegenover het olde een'ge belastingen, die op bruikers drukken, op te heffen. Hii voegde hieraan toe. dat hetgeen t in de eerste plaats noodzakelijk moedigine ls van het particuliere kap" om al zijn aandrijvende kracht bruiker*. 2-~'

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2