STADSNIEUWS 78sie Jaargang WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937 No. 23812 Aljechin zal de partij voortzetten Ramsay Mac Donald overleden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen. Nog geen kwestie van remise Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets» per regel voor aflvertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f» portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Groeiende waardeering voor deze instelling. Doch het aantal deelnemers is nog steeds te klein. Door de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van werkloozen hiertoe uit- genoodigd bezochten de besturen van de Christelijke, R.K. en Moderne bonden voor Bouw/ak- en Metaalvakarbeiders de Cen- Irale Werkplaats voor jeugdige werkloozen aan de Looierstraat 3, alhier. De voorzitter van genoemde commissie, vethouder J. J. van Stralen, heete hen wel kom. In zijn openingswoord liet spr. het doel en streven van de Werkplaats uitko men, waarvan het volgende dient vermeld: Op 15 Maart 1937 werd de Inrichting van werkplaats begonnen, welke gevestigd !s in een gedeelte van de voormalige Ka- toenfabriek. Er moest begonnen worden met het opruimen van het aanwezige puin, mama een aanvang werd gemaakt met het inrichten van de werkplaats. De werkplaats is geheel tot stand geko men door jeugdige werkloozen. hierin voor gegaan onder bezielende leiding var, den ïeer L. Th. v. d. Laken. Er werden gebruik te materialen gebezigd, welke eerst werden gereviseerd en geheel nieuwe Hierdoor verd de animo onder de deelnemers groo- tcr. want het door hen gereviseerde mate riaal werd geleidelijk in bedrijf gesteld. Momenteel zijn in de werkplaats plm. 90 leelnemers werkzaam, waarvan 30 deel- ?mers tijdelijk te werk gesteld zijn aan het werkobject „Huizen voor Ouden van Dagen" aan de Dozy straat, alhier. De be- noodigde materialen voor dit object wor den geheel in de werkplaats gemaakt, zoo- ais ramen, deuren, kozijnen, huisleidingen, etc. Tevens worden in de werkplaats de .hekwerken klaargemaakt, benoodigd voor het gewijzigde plan „Plantsoen", tezamen een lengte van ongeveer 2 K.M. Momenteel staan bij de Jeugd-registratie pl.m. 580 werklooze jongeren ingeschreven ran den leeftijd 1421 jaar. Wanneer de registratie zich ook zou uitstrekken over den leeftijd van 21—24 jaar, zijnde de uiterste leeftijd voor de deelnemers aan de verkplaats, dan zou dit getal zeer zeker de ónizend naderen. Met het oog hierop is het aantal deelnemers aan de werkplaats te Hein, in verband waarmede dan ook de medewerking van de diverse organisaties verd ingeroepen. Het instituut „Centrale Werkplaats" schijnt nog te weinig bekend te zijn ondanks de vele moeiten, die de Commissie en de algemeen leider der verkplaats zich getroosten. De algemeen-leider bracht naar vo ren, dat gedurende het korte bestaan van de Centrale Werkplaats reeds on geveer een 55-tal deelnemers uit de diverse afdeelingen bij particulieren te werk was gesteld. Een verheugend ver schijnsel is het voorts, dat reeds ver schillende werkgevers rechtstreeks naar de Centrale Werkplaats komen, om de voor hen geschikte jeugdige ar beidskrachten uit te zoeken. Ook de samenwerking met de Arbeidsbeurs is uitstekend: ook hier geldt dc bepaling, dat wanneer jeugdige arbeidskrachten worden gevraagd, deze dienst steeds eerst de Centrale Werkplaats opbelt met het verzoek, of de noodiee en ge schikte krachten aanwezig zijn. Hier uit blijkt, dat deelnemers uit de Cen trale Werkplaats een niet onbelang- rijken voorsprong op de niet-deel- nemers hebben. Na deze uiteenzetting werd een rond gang gemaakt door de werkplaats, waarin wrkzaam zijn de afdeelingen metaalarbei ders (machinebankwerkers, smeden, auto monteurs, loodgieters ltimmerlieden, elec- tnciens, metselaars en een groep onge schoolden. Er wordt o.a. onderricht gegeven m het autogeen- en electrisrh lasschen. Bij dezen rondgang kwam duidelijk naar 'oren, dat in den korten tijd. dat de werk plaats in bedrijf is gesteld, zeer veel moeite en zorg is besteed en dat de deel nemers met veel animo aan hun werkstuk- jen werkzaam zijn, temeer daar deze direct 'oor het bedrijf geschikt zijn en dan ook m bedrijf gesteld worden. «adat nog enkele vragen beantwoord Sn en de bestuurderen hun voldoening naoden uitgesproken voor de geschonken f,'dunheid om de werkplaats te bezich- isen werd na verloop van l'/i unr af- ïeli. i senomen met de toezegging, dat de zei! 'n cI° diverse organisaties warm n ''orden aanbevolen. Men was algemeen an inzicht, dat hier een mooi stuk cultu- en sociaal werk tot stand was geko- AFSCHEID VAN Dr. J. C. S. LOCHER. Van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland. Dr. J. C. S. Locher. Herv. pred. te dezer stede, heeft als vice-president van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland voor het laatst in deze functie de officieele zit- ring van dit kerkbestuur bijgewoond, daar hij begin 1938 met emeritaat denkt te gaan en zich daarom niet meer voor een herbenoeming beschikbaar stelde. Ds. P. Bokma, president, heeft het schei dend lid zeer hartelijk toegesproken. Hij releveerde, wat dr. Locher èn als adviiseur In kerkelijke zaken èn als examinator iGrieksch N. T.) voor dat bestuur geweest is. en hoe hij als zoodanig zal worden ge mist, Zijn vriendschap werd op hoogen prijs gesteld en mede door zijn waardig, medelevend optreden was de sfeer in de vergadering een bijzonder aangename ge weest en gebleven. „Geweldig spijt 't ons, dat u heengaat", zoo sprak de president, maar bij allen dank. dien wij u brengen, blijven wij u aanbevelen in Godes gunst en houden wij ons steeds voor uw verdere hulp, advies en vriendschap aanbevolen". Dr. Loeher heeft op dat woord uitvoerig en somwijlen bewogen bedankt. Aan alle dingen komt een einde en op 31 Dec. ein digt mijn lidmaatschap. Moeilijk zal het hem vallen, straks emeritaat te moeten aanvragen. Scheiden van wat men lief heeft. is moeilijk. Maar hij zal moeten heengaan, immers zijn gehoor doet hem in gebreke zijn. Hij dankte het bestuur, dat het hem, ondanks zijn hardhoorend- heid, zoo vriendelijk is tegemoet gekomen en waar moeilijke beslissende momenten voor de kerk aanbreken, daar vraagt hij Gods zegen over die kerk, over haar be stuur en over haar leden in het bijzonder. In de plaats van dr. Locher werd be noemd dr. J. Riemens. Herv. pred. te dezer stede. INSTITUUT VOOR SYSTEMATISCHE THEOLOGIE. PROF. DR. N. VAN WIJK ONDERSCHEIDEN. De Poolsche minister van onderwijs heeft op voorstel van de Poolsche Academie voor Letterkunde een aantal buitenlanders, die zich op het gebied van kunsten en weten schappen hebben onderscheiden, het eere- teeken der academie verleend. Hieronder bevindt zich onze stadgenoot, prof. dr. N. van Wijk, die den gouden lauwertak heeft gekregen. CHR. HIST. VROUWENGROEP. De Christelijk Historische Vrouwengroep hield een samenkomst in Huize Feenstra. Daar de presidente, mej. M. Langman, door ziekte verhinderd was, nam de eere voorzitster, mevr. T. Spaargarenv. d. Pijpen, de leiding op zich. Na de opening heette mevr. Spaargaren alle aanwezigen welkom en sprak er haar blijdschap over uit, dat de opkomst zoo groot was en er zooveel nieuwe belang stellenden aanwezig waren. Besloten werd namens de Chr. Hist. Vrouwengroep as. Woensdag een telegram te zenden aan mej. mr. Frieda Katz, ter eere van haar huwelijk. Mevr. HeertjesJurriaans gaf als afge vaardigde, een verslag van de algem. ver gadering, welke op 16 October te Utrecht gehouden was. De heer C. E. Klink_ uit Voorburg, was zoo vriendelijk een studieles te geven over de geschiedenis der Chr. Hist. Unie. Dat dit alle aanwezigen zeer interesseerde, bewezen de vele vragen, die na de pauze gesteld werden. Verscheidene nieuwe leden gaven zich op bij de penningmeesteresse mevr. E. Filippo- Meter. S, S. R. JM™ ^tour der Societas Studiosorum voo? ?a. um afdeeling Leiden heeft zich •amenges .^rsusiaar 1937I938 sis volgt actl ^Hsgen, praeses: A. W. Baan, ab- sessn'. 'K-,Walstra, fiscus: K. Breur, as- 1 mei- W. E. Hoeksema, assessor H. Dr. Euwe verzoekt ons mede te deeien, dat de 15de partij van de revanehe- match om het wereldkampioenschap schaken, welke gisteren na 40 zetten werd afgebroken, vanavond in ieder geval in het gebouw van het „Rotter - damsch Nieuwsblad" zal worden voort gezet. Er was gisteravond laat nog sprake van, dat de partij misschien zonder verder spelen remise zou worden gegeven, doch de wereldkampioen heeft van dr. Aljechin een telegram gekre gen, waarin deze hem mededeelt, dat hij de partij zal voortzetten. Aljechin schijnt dus nog winstkansen te zien! Voor het verslag van gisteravond zie men pag. 2 van het 4de Blad. Viering van het eerste lustrum. Het Instituut voor Systematische Theo logie, alhier gevestigd in 1932, vierde in besloten kring zijn eerste lustrum. Aan de drukbezochte receptie in het Instituut Kern, ging een werkvergadering vooraf, waarin ds. J. M. de Jong (A'dam) sprak over zijn bevindingen in Amerika op gods dienstig en theologisch gebied. Zeer uit voerig besprak de spr. het Amerikaansche kerkbegrip. Tengevolge van den snellen en plotselingen overgang, dien het Ameri kaansche volk maakte van een orthodoxen naar een sterk gesaeculariseerden gods dienstvorm, is het niet wel mogelijk van een bepaald kerkbegrip in Amerika te spreken. Op grond van een drietal 17e eeuwsche kerkvormen, r..1. die der Pilgrim Fathers, de Congregational Church; die der „Auf- klarung" met een. sterk accent op „wor ship" en die vorm. die onder leiding van Roger Williams een volkomen scheiding van kerk en staat doorvoerde, is in de 19e en 20e eeuw een kerkbegrip ontstaan, dat de spr. omschreef als een vrijwillige orga nisatie met een religieus doel, n.l. redding der zielen en op democratische grondsla gen gebaseerd. Tenslotte schetste de spr. hoe moeilijk het is om vanuit zulk een gedecentraliseerd en verbrokkeld kerkelijk leven een krachtige theologie te bouwen. Des avonds sprak in het Klein audito rium, na een korte herdenkingsrede van prof. dr. L. J. van Hoik, dr. H. de Vos uit Sneek over „Theologie en Practijk". Uit gaande van het principe, dat de predikant ten eerste behoort te zijn „verbi divini mi nister" besprak hij de noodzakelijke werk vormen, die van deze opvatting van het ambt het onmiddellijke gevolg zijn. Eerstens moet een predikant getuigen van de blijde boodschap, wat een zelfge- grepen zijn daardoor vooronderstelt. Daar naast moet een predikant de dogmatiek, de levensbron van zijn werk, niet verwaar- loozen, trouwens men moet eerst een groot theoloog zijn om de betrekkelijke waarde der theologische studie te kunnen zien. Eerst uit de dogmatiek ontvangen alle vakken der theologische studie hun ver band. Tevens drong de spreker aan op het verplicht stellen van een theoretisch- practisch hulppredikerschap voor a.s. pre dikanten. In deze aanvulling op de studie kan te vens de kennis, psychologisch en sociolo gisch, van de menschengroep aan welke dé predikant het Evangelie moet brengen, ontwikkeld worden. Na afloop van deze voordracht vond er nog een zeer geanimeerde nabespreking plaats in het Vrijzinnig Federatiehuls. O. O. VER. „SINT MARTINUS". Op 20 November 1937 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Onderofficiers-veree- niging „St. Martinus" afdeeling Leiden zich aansloot bij haar Bond. Deze vereeniging was reeds in 1912 op gericht, doch door omstandigheden eerst op genoemden datum aangesloten. De thans aanwezige leden en het bestuur zijn allen plm. 20 jaar lid van bovenge noemde vereeniging. Daar de kas en de tijdsomstandigheden niet toelaten dit jubileum op bijzondere wijze te vieren, heeft het bestuur besloten dit feest in meer intiemen kring te her denken. Op Zondag 21 November as. zal om 7.30 een H. Mis worden opgedragen door den geestelijk adviseur (pater Soppe) in de Hartebrugskerk. Het bestuw bestaat uit de heeren: Th. Kramp, voorzitter; J. A. Hoogeveen, se cretaris en H. v. Buel, penningmeester. Aan boord van de „Reina del Pacifico", waarmede hij op reis was naar Zuid-Amerika, is gis- steravond aan een hartaanval overleden de vroegere Engeischc premier en Labour-leider Ramsay Mac Donald. Hij is 71 jaar oud geworden. Het stoffelijk overschot zal aan boord van dc „Reina del Paci- fico" gebalsemd worden. Het zal op de Bermuda-eilanden aan land worden gebracht. De „Reina del Pacifico" komt daar 15 Novem ber aan. Vandaar zal het stoffelijk over schot naar Schotland worden vervoerd. Overeenkomstig den wensch van den overleden staats man zal hij in zijn geboorteplaats Lossiemouth begraven worden. Voor bijzonderheden zie men onder Buitenland. BAZAAR ÉÉN KWARTIERTJESBOND. Ten bate van het verwaarloosde kind. Eiken dag één kwartiertje, Maakt een bazaar in het jaar. Aldus luidt de zinspreuk van de leden van den Eén Kwartiertjesbond, die eiken dag één kwartier in dienst stellen van het verwaarloosde Leidsche kind, ongeacht van welke religieuze richting dat zij en de som dier in deze snipperuurtjes vervaar digde producten bijeen brengen op een bazaar, welke vandaag en morgen in het Nutsgebouw wordt gehouden. Laten wij er direct aan toevoegen, dat wij van dat kwartiertje niet veel gelooven, want de dames hebben een zóó groote hoeveelheid en verscheidenheid goederen bij elkaar gebracht, dat de daarvoor be stemde tijdsduur vermoedelijk wel tot een heel „stijf" kwartiertje zal zijn uitge groeid! Er is in de eerste plaats een zeer groot aantal kleedingstukken voor oud en jong, vele fraaie en nuttige handwerken, kunst- en gebruiksvoorwerpen, huishou delijke artikelen, toiletbenoodigdheden. voedingsmiddelen, snuisterijen en delica tessen, kortom teveel om op te noemen, een warenhuis in zakformaat. Daarnaast zijn er met de aan dames eigen vinding rijkheid de noodige attracties opgesteld, waar ongetwijfeld velen met een blijmoe dig gezicht hun offertje zullen brengen, een blijmoedigheid, welke nog zal worden versterkt door de gedachte aan het goede werk, dat men daarmede verricht. Ook zelfs ten aanzien van de attracties bestaat een groote verscheidenheid; er zijn er bij, die snortieve in-va-iiing vra""'i- andere bieden kans op een verrassing en ten slotte is er de thee- en koffieschen- kerij, waar men even kan uitrusten alvo rens natuurlijk zwaarbeladen den tocht naar huis te aanvaarden. Sedert 1927 is de opbrengst steeds zoodanig ge weest, dat eik jaar een flink bedrag aan (ie op dit gebied werkzame plaatselijke vereenigingen kon worden afgedragen. Deze vereenigingen zijn de volgende Kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp van óe Ned. Herv. Diaconie:, afd. Leiden van de Vereen, tot Steun van Verwaarloosden en Gevallenen, Marg. Cortonastichting der P..-K. Kerk, „Jeruël", Middelstegracht. Kinderbewaarplaats Langebrug, Majella- stichting Oude-Vest. Chr. Jeugdhulp-ge- sticht Zoeterw. Singel, Isr. Wees- en Door gangshuis Roodenburgerstraat, Geloof Hoop en Liefde. Langestraat. gesticht „De Voorzienigheid". Moge deze tiende bazar een saldo ople veren een tweede lustrum waardig. De bazaar is heden van 25 en 79 en morgen van 1012, 2—5 en 7—9 uur ge opend, Vóór de openstelling hedenmiddag heeft de volijverige presidente van den E. K. B„ mej. C. E. van Voorthuysen een kort woord gesproken en haar trouwe medewerksters bedankt. TOONEELUITVOERING IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd in de Centrale Ont- spaimingszaal van ..Endegeest" voor de patiënten der gestichten een tooneeluit- voering gegeven door de leden van de Tooneelvereeniging „De Leidsche Dilettan tenclub". Opgevoerd werd het tooneelstuk ..De nieuwe Typiste", welk stuk over het geheel een uitstekende vertolking genoot. Er werd met veel animo en toewijding gespeeld, waarvoor de vele aanwezigen met een har telijk applaus na elk bedrijf hun erken telijkheid betuigden. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man. vertolkte in de pauze in zeer waar- deerende woorden den dank der verpleeg den. DE EERSTE STADHUISFILM. Met de geheel belanglooze medewerking van de onderscheiden directies van alle Leidsche bioscooptheaters worden in deze inrichtingen achtereenvolgens de eerste filmbeelden van het in aanbouw zijnde Stadhuis vertoond. Het publiek krijgt allereerst het Stadhuis te zien in den toe stand van voor den brand, vervolgens van de ramp van den 12den Februari 1929 en tenslotte van den opbouw. Het doel van dit filmpje is de aandacht van het publiek opnieuw te vestigen op het geschenk der burgerij, het carillon. De be kende beiaardier Jef Denijn zorgt voor een passende muzikale illustratie. Het Carillon-comité kan slechts hopen, Jat het de waarheid van het spreekwoord „Aanzien doet gedenken" zal ervaren 1 BINNENLAND. Ir. Albarda over de rijksbegrooting (3e Blad). Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van financiën (3e Blad). De 15e partij EuweAljechin is afgebroken; Aljechin ziet echter nog winstkansen. (Sport. 4e Blad en le Blad). BUITENLAND. 71 jaar oud is overleden de Britsche staats man Ramsay Mac Donald. (Buiten land-, le Blad). Spaak zet zijn pogingen een Belgisch kabinet te vormen nog voort. (Bui tenland, le Blad). Een rede van Chamberlain. (Buitenland, le Blad). Kanya over Hongarije's buitenlandsche politiek. (Buitenland, le Blad). Belangrijke besprekingen te BrusseL Eden en Delbos teruggekeerd, Litwinof' ver trokken. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving voorloopig nog aanhouding van het buiige weer. De temperatuur zal ver moedelijk niet veel meer veran deren. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L, de heer H. J. Colenbrander (Voorburg); idem letter K, mej. A P. Vermeulen (Oegstgeest); idem letter I, de heer J. W. R. Brueren (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: P. Corba, Lange Mare 96. Leiden. Ban ketbakkerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf: fabriek van banket, chocolade en suiker werken; groothandel en winkelbedrijf. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent is geslaagd mej. A. E. le Grand, uit Sassenheim. - Bij een stoeipartij tus9chen twee stu denten is vannacht omstreeks 2 uur een hunner, zekere S„ door een groote winkel ruit van de firma C. J. E. aan de Bree- straat, gevallen, waardoor niet alleen de spiegelruit werd verbrijzeld, doch ook ver scheidene artikelen in de etalage werden beschadigd. S. werd niet ernstig aan de linkerhand verwond. De schade zal worden vergoed. Op het derde perron van het Centraal station te Utrecht zal een wachtkamer ge- bouwd worden, zeer ten gerieve van de reizigers op de lijn UtrechtLeiden, die an ders aldaar in weer en wind moetun •achten. De res. le luitenant Iris-Stephenson, van het 6 reg. veld-artillerie alhier, is bij zijn regiment voor eenigen tijd onder de wapenen gekomen. In het tijdvak van 22 Nov.15 Dec. zul len de onderofficieren van de lichting 1933 bij het 6e reg. veld-artillerie voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen, terwijl dit tijdvak voor de korporaals en manschappen loopt van 29 Nov.15 Dec. Ingevolge beschikking van den Comman dant der le Divisie is de fourier capitu- lant A. J. M. van Tuyl van het 3e Reg. In fanterie, overgeplaatst bij het 14e Reg. Infanterie te Bergen op Zoom.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1