BINNENLAND Tevredenheid over het P.T.T.-bedrijf WEK DE GAL IN UW LEVER OP LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 November 1937 Derde Blad No. 23811 78ste Jaargang cMz CMclehe, lUiox. pkxiuc&Ji SPREEKCEL LUCHTVAART Moeilijkheden radiogebied op De stijging van de Defensie-uitgaven. Nota van de Regeering. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het eerste liooidstuk der Rijksbegrootlng 1938 (alg. beschouwingen) deelt de Regeering het volgende mede: Bij de commissie van rapporteurs is twijfel gerezen over de vraag, of de pas sages van de Millioenennota en die van de memorie van antwoord met betrekking tot de uiteindelijke stijging van de defensie- uitgaven, vergeleken bij de begrooting voor 1937, elkander wel volkomen dekken. Ter verduidelijking van het verband der betreffende passages wordt het volgende opgemerkt: In de Millioenennota wordt medegedeeld, dat de meerdere uitgaven, welke op de begrooting van Defensie voor 1938 in vergelijking met die voor 1937 moesten worden geraamd ongeveer f. 25,5 mlllioen beloopen. De Millioenennota ver volgt dan: „Daar in deze stijging mede zijn begre pen alle kosten van aanbouw van nieuw materiaal voor de staatsmarine, waar tegenover hoofdstuk 12 een verlichting ondergaat, kan de nieuwe last uit hoofde van de aanspraken, welke de defensie in vergelijking met de begrooting voor 1937 stelt, op ongeveer f. 18,2 millioen worden aangenomen". Schematisch zouden de genoemde cijfers als volgt kunnen worden weergegeven: verhooging verlaging van uitg. van uitg. Verlaging hoofdstuk 12, in verband met wijziging van de verdeeling van de kosten van de zee macht tusschen Ne derland en Ned.- Indië f13,8 mill. Verhooging van hoofdstuk 8 in ver band met wijziging van de verdeeling van de kosten van de zeemacht tus schen Nederland en Ned.Indlë f. 7.3 mill. Overige verhooging van hoofdstuk 8... f. 18,2 mill. Uit deze cijfergroepeering blijkt, dat het bedrag van f. 18,2 millioen de verhooging van de defensie-uitgaven aangeeft, ont daan van den invloed der gewijzigde kos- tenverdeeling tusschen Nederland en Ned.- Ir.dië. Het voordeel uit dezen laatsten factor wordt in den gedachtengang der Millioe nennota als een geheel op zich zelf staande verlaging van uitgaven aangemerkt. Wil men echter verband leggen en der halve het voordeel uit de gewijzigde kos- tenverdeeling voortvloeiende, hetwelk zich begrootingstechnisch als een voordeel van f. 13,8 millioen op het hoofdstuk Koloniën en als een nadeel van f. 7.3 millioen op het hoofdstuk Defensie openbaart, als een voordeel voor defensie aanmerken, dan komt men tot de volgende gevolgtrekkin gen le. Indien de bestaande verdeeling van de kosten gehandhaafd blijft, dan zal het bedrag der meerdere defensie-uitgaven f. 18,2 millioen bedragen; 2e. Indien de kostenverdeeling, waar mede in de begrooting bereids rekening is gehouden, wordt gevolgd, dan zal het be drag van f. 18,2 millioen worden verhoogd tot f. 7.3 millioen en worden verlaagd met f. 13,8 millioen. De vraag, of in meergenoemd bedrag van f. 18,2 millioen, het voordeel, dat uit de gewijzigde kostenverdeeling voortvloeit, is verdisconteerd de twijfel, waarvan de commissie van rapporteurs doet blijken, heeft hierop betrekking meenen de be treffende ministers met het vorenstaande genoegzaam te hebben toegelicht. Daar mede is dan tevens de juistheid aange toond van de opmerking in de memorie van antwoord, dat in het bedrag van f.64 millioen waarmede uiteindelijk, verge leken bij de begrooting voor 1937, de lasten der Defensie zouden stijgen nog niet is verdisconteerd de bate van f. 6.5 millioen, welke uit de wijziging der kostenverdee ling tusschen Nederland en Ned.-Indië zal voortvloeien, zoodat, indien de bedoelde bijdrage zal worden verkregen, de verhoo ring der uitgaven nog zal worden beperkt wt f. 57,5 millioen. BOUWEN AAN WEGEN. Recht van uitweg en lintbebouwing. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Ged. Staten der onderscheidene pro vincies gevraagd om medewerking teneinde je voorkomen, dat gebouwd wordt aan ïlegin' waarop de belanghebbenden niet reuden mogen „uitwegen". Gelijk bekend bevatten nagenoeg alle bouwverordenin gen het voorschrift, dat niet anders mag worden gebouwd dan aan wegen, welke aan zekere eischen voldoen. Het begrip .uouwen aan wegen" is aldus de minis- 5* veelal zoo verstaan, dat het vol- ™e™° is, indien de grond, waarop zal worden gebouwd, aan den weg „grenst", onverschillig of het gebouw al dan niet nr den weS bereikbaar is. Deze inter pretatie leidde tot de afgifte van bouwver- shhhingen. zelfs indien vaststond, dat de viroT geen uitweS dad- Als gevolg deden aicn na het tot stand komen van den bouw, vit ~™ers na het verleenen van de bouw- ^rnning op volkomen wettige wijze was ''reezen, hier en daar onverkwikkelijke ge- of 1 v?n ei2en-richting voor. Eigenaren m gebruikers van de gebouwen, wier recht v™ h'tweg niet door de Overheid werd er- forceerden een uitweg. Mijn ambt- dpüij van Waterstaat en ik zijn van oor- JS'j.oat bovenbedoelde interpretatie niet t»8 i 's' De eiscl1 van bouwen aan wegen "onoort naar redelijkheid te worden ver enh 'n dien zln' dat tusschen het gebouw hina- weg een vrije en doelmatige ver- het'vï. bestaat of verzekerd is. waardoor kLpbouw aan zijne bestemming kan vol- t,S„ Eon andere opvatting miskent o.i. de van het voorschrift. Ir. E. C. W. van Dijk overleden. Directeur der Nederl. Spoorwegen. Ir. Van Dijk, Ir. E. C. W. van Dijk, directeur der Ned. Spoorwegen is gistermorgen te Amsterdam plotseling overleden. Hij is geboren te Probolingo, 18 April 1877 en slaagde in 1899 te Delft voor het ingenieursexamen. Hij was van 18991900 assistent aldaar en kwam in laatstgenoemd jaar bij de spoorwegen in dienst als adjunct-ingenieur waar hij de verschillende rangen doorliep en in 1929 tot directeur benoemd werd. Ir. Van Dijk was voorzitter van de afdeeling voor verkeer en verkeerstechniek van het Kon. Instituut voor ingenieurs, lid van verscheidene Staatscommissies, en van den Spoorwegraad, almede voorzitter van de Bcveiligingscommissie der Spoorwegen. 'Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). EEUWFEEST INVOERING WETBOEKEN. Plannen tot herdenking van voorbereiding. Op 1 October 1938 zal het honderd jaar zijn geleden, dat het Burgerlijk wetboek van koophandel en het Wetboek van bur gerlijke rechtsvordering in Nederland wer den ingevoerd, evenals het tot deze codi ficatie behoorende oude Wetboek van strafvordering. In verband met de van verschillende zijden te verwachten en gedeeltelijk reeds ontworpen plannen tot herdenking van deze voor land en volk belangrijke gebeur tenis, aan welke herdenking ook de regee ring deel zal nemen, heeft een dezer dagen onder leiding van den minister van Justitie op diens departement een bespre king plaats gehad met het doel om ten aanzien van deze herdenkingsplannen van regeeringswege eenige leiding te geven en samenwerking te verzekeren. Tot deze bespreking, die een algemeen oriënteerend karakter heeft gedragen, waren naast vertegenwoordigers van de reohterlijke macht, uitgenoodigd de vice- president van den Raad van State, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de voorzitters van de staatscommissie voor de burgerlijke wet geving. vertegenwoordigers van de weten schappelijke rechtsbeoefenaars (zoowel uit de academische wereld als daarbuiten), van de balie en van het notariaat. Op voorstel van den minister van Justi tie werd ter nadere uitwerking van het op deze bijeenkomst besprokene, een com missie ingesteld, bestaande uit: jhr. mr. R. Feith, president van den Hoogen Raad der Nederlanden: mr. J. Limburg, voorzitter van de staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving; prof. E. M. Meyers, voorzitter van de Nederiandsche juristenvereeniging. prof. R. Kranenburg, decaan van de rechtsgeleerde faculteit van de rijksuniver siteit te Leiden en jhr. mr. A. K. C. de Brauw, voorzitter van de Nederiandsche advocatenvereeniging. Als secretaris is aan de commissie toe gevoegd mr. J. J. Woltman, tijdelijk amb tenaar bij het departement van Justie. WIJZIGING NEDERLANDSCH—DUITSCH DOUANE- EN CREDIETVERDRAG. Ingediend is een wetsontwerp houdende goedkeuring van het derde verdrag tot wij ziging van het NederlandschDuitsche douane, en credietverdrag van 26 Novem ber 1925, op 30 April 1937 te 's-Graven- hage tusschen Nederland en Duitschland gesloten. De ministers van financiën en van bui- tenlandsche zaken meenen, dat de ge vraagde goedkeuring behoort te worden verleend, wijl zij van oordeel zijn, dat de thans getroffen aflossingregeling, ge paard aan een verlenging van het crediet, gedurende een aantal jaren op gronden van practischen aard te prefereeren is boven de bestaande regeling. In het verdrag is voorts uitdrukkelijk vastgelegd, dat de rentevoet op 4 pCt. be paald blijft. De rentebetaling heeft gere geld plaats. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rotterdamsche Lloyd Rapide, in aansluiting op het mailschip „Indrapoera" wordt morgen te 7 uur 38 in Den Haag verwacht. Bij K. B. is aan E. J. H. Wolfs, op zijn \erzoek. met ingang van 1 Dec., eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Mheer. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal Woensdag a.s. en die van den minister van Justitie Vrijdag a.s. niet plaats hebben. 702 Lf/V6-025-f> O (Ingez. Med.)." IW/T IN UITEREN DE „DIEPENBROCK"-MEDAILLE VOOR LOUIS VAN TULDER. Mevrouw Diepenbrock heeft aan den zan ger Louis van: ïjutder, bij gelegenheid van diens zilveren zangersjubileum, de Diepen broek-medaille toegekend, als blijk van bij zondere waardeering voor de wijze, waarop Louis van Tulder in den loop der jaren de liederen en de solopartijen van de groote werken van Diepenbrock heeft vertolkt. FRANCIS DE CROISSET OVERLEDEN. De tooneelschrijver Francis de Croisset, wiens familienaam Wienner was, is over leden. Francis de Croisset, die in 1877 te Brussel geboren was, had zijn bekendheid vooral te danken aan zijn samenwerking met Robert de Fiers, met wien hij onder meer „Aux vignes du Seigneur" „Les nou- veaux messieurs" en Ciboulette" schreef. Hij werkte verder mede aan talrijke bladen en tijdschriften. „Les nouveaux messieurs" werd in Neder land onder den titel „De nieuwe heeren" gespeeld door het Rotterdamsch-Hofstad- tooneel. Willem Rooyaards vervulde hierin een gastrol. TIJDSCHRIFTEN. Historia. In de laatste aflevering van het maand schrift „Historia" (No. 9) worden de vol gende artikelen gepubliceerd: Het esca- dron Gardes du Corps van Z. D. H„ den Heer Prince Erfstadhouder; Vondel en Amsterdam; Het kasteel de Hooge Boeck- horst (vervolg en slot); Koning Nikita van Montenegro; De oudste staatsbank der we reld; De kruisridders nemen Jeruzalem in; Drie eeuwen na den dood van Adriaan Brouwer; Een terugblik op de Frans Hals- tentoonstelling. Aan bed gekluisterd door rheumatische rugpijn. Nu geen spoor van pijn meer. „Ik leed gedurende jaren aan rheumati sche pijnen in mijn rug. Van tijd tot tijd moest ik zelfs een paar dagen in bed blij ven. Ik kon niet loopen of staan. Daar mijn vader van dezelfde pijnen verlost werd door Krusohen Salts probeerde ik het ook. Nu heb ik niet het minste teeken van pijn meer. Mijn vader, die al over de 80 is, heeft nooit ergens last van dank zij Kruschen Salts". Mevr. H. R. Evenals bij deze dame en haar vader zul len ook bij anderen die geregeld hun kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts nemen, allerlei klachten als rheumatische pijnen, hoofdpijn, constipatie enz. niet bestaan. Door de aansporende werking van Kruschen Salts op de inwendige organen blijft Uw organisme vrij van alle schadelijke stoffen. Krusohen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en enkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de fSKxS^zoowel als op de buiten- verpakking de naaim Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. 749 (Ingez. MedO WAAR IS HET NAAMBORD? Men vestigt er onze aandacht, op, dat het naambord van de Jan-Vossensteeg aan de Haarlemmerstraat, sedert l'/i jaar ver dwenen is, hetgeen voor vreemdelingen zeer lastig is. DE POSTVLUCHTEN. Hedenochtend 7 uur is de „Ibis" met vier passagiers naar Indië vertrokken. Voor het traject Athene-Jodhpur heeft een passagier plaats besproken, voor Alexandrië-Batavia twee passagiers. Ge zagvoerder is de heer Viruly. Het toestel heeft 92 kg. vracht., 333 kg. briefpost en 39 kg. pakketpost mee genomen. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" (uitreis) is in Bandoeng ge land. Heden is de „Emoe" van Batavia vertrok ken met medeneming van 238 kg. post, 5 kg. pakketpost en 23 kg. goederen. Er wa ren twee passagiers voor tusschentrajecten, Nederiandsche wereld omroep noodzakelijk. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1938 spraken vele leden er hun waar- deering over uit, dat het P.T.T.-bedrijf ook in de huidige omstandigheden zich zoo uitermate gunstig ontwikkelt. Dat de bedrijfsleiding zoo soepel en actief haar politiek van tariefsverlaging doorzet, is ongetwijfeld zeer toe te juichen. Verscheidene leden hadden er ernstig •bezwaar tegen, dat ieder jaar opnieuw de winst te laag wordt geraamd. zooa;s uit de opbrengstcijfers van de laatste jaren blijkt. Gevraagd werd of het in de bedoeling van den minister ligt tot verdere verlaging van de tarieven over te gaan, en, zoo ja, tot. welke. Door vele leden werd geklaagd over de slechte verzorging van het platteland. Ginformeerd werd naar het vervoer per luchtpost en de kosten voor het driemaal per week verzenden van post naar Ned. Indië. Enkele leden uitten den wensch, dat tot verdere automatiseering van de telefoon zal worden overgegaan, terwijl men tevens gaarne zou vernemen, welke opzet in het algemeen aan de automatiseering ten giondslag ligt In aansluiting op het financieel zoo erupstie beeld van het bedrijf werd van ver schillende zijden aangedrongen op het in het oog houden van de personeels belangen. Radio. Ve;e leden betuigden hun ingenomenheid met het beleid, dat ten aanzien van de radlo-afdeeling van het P.T.T.-bedrijf werd gevoerd. De rustige maar gestage ontwik keling van dezen dienst verdient allen lof. Verschillende leden zouden gaarne van den minister vernemen, hoe deze zich voor stelt de moeilijkheden op te lossen, welke zijn gerezen tusschen de Omroepvereeni gingen en den Bond van Exploitanten van Radiocentrales. Deze moeilijkheden betref fen niet alleen de te betalen vergoeding maar ook het streven der centrales om den eigen plaatselijken uitzendtijd geleidelijk aan uit te breiden. De oorspronkelijke be doeling van het radiodistributiebedrijf komt daardoor in gevaar, wijl de radio- centrales niet meer distribuanten blijven, maar geleidelijk het zwaartepunt wordt verlegd naar de eigen programmaverzorging. Dit moet zooveel mogelijk worden vermeden. De vraag werd gesteld of de radioraad ih zijn huldigen vorm nog wel beantwoordt aan de aanvankelijke bedoeling van uit sluitend adviseerend orgaan voor de regee ring te zijn. Ligt in de ontwikkeling van het overigens zeer te waardeeren werk van den radioraad niet een aanwijzing dat ook de omroepvereeniging een nuttige plaats in dien raad zouden kunnen bezetten? Enkele leden zouden gaarne ingelicht worden over de klacht van uitgevers ran niet dagelijks verschijnende bladen, aan wie het verboden is om de radioprogram ma's op te nemen in hun blad. Zulks ia slechts toegestaan aan dagbladen en een vier. of vijftal andere periodiek verschij nende bladen. Wil de minister bevorderen, dat aan deze discriminatie, die hun onge rechtvaardigd voorkomt, een einde gemaakt wordt? Hiertegen werd opgemerkt, dat heb auteursrecht der Omroepvereenigingen op haar programma's blijkens de gevoerde procedures wel vaststaat en dat het mits dien aan den eigenaar van dat recht vrij staat daarover arrangementen te treffen, zooals zulks in het z.g. „agreement" met de Nederiandsche Dagbladpers is geschied. Met voldoening hadden vele leden kennisgenomen van de instelling van de commissie tot bestudeering van het vraagstuk van den wereldomroep. Hier door immers zal bevorderd worden, dat ook de stem van Nederland in dat kader op waardige wijze wordt gehoord. Sommige leden stelden in dit verband de vraag of het niet op den weg van de regeering ligt, de omroepvereenigin gen bij de verzorging van deze voor het algemeen nationale belang zoo gewich tige uitzending eeniger mate tegemoet te komen, b.v. door het kosteloos ter beschikking stellen van zenders, of langs anderen weg. Gevraagd werd in welk stadium de tele visie thans is. Zullen de technische en. financieele moeilijkheden, die zich hierbij, voordoen, kunnen worden overwonnen? Naar men meende te weten worden in de laboratoria van Philips allerlei proeven voor de televisie genomen. Hoewel men. alle waardeering voor dien arbeid had. was men van oordeel, dat deze zaak volledig in handen van de regeering moet zijn enj via de regeering in handen moet worden gelegd van de Omroepvereenigingen. Ge vraagd werd ten slotte of de minister zijn standpunt ten aanzien van deze aange legenheid kenbaar wil maken. IMjEZGIVIEN /TUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. I.EIDSCHF. WERKLOOZEN-VEREENIGING. Waarschuwing! Het is gebleken, dat personen die niets uitAftandé hebben met bovengenoemde Vereeriigïng, den naam onzer Vereeniging gebruiken, om bij bepaalde adressen steun los te krijgen. Wij verzoeken daarom aan een ieder. n»et. niemand te onderhandelen over onze VSJreeniging, als hij niet voor zien is. van een machtigingskaart onzer Vereeriiginig. voorzien met or.s Vereeni- .gliagsstempel. Namens het bestuur L. W. V. R. PET, voorzitter. DE TAXI-TARIEVEN. Een chauffeur van een der taxi-onderne mingen te Leiden verzoekt beleefd plaat sing van het onderstaande. Onder het hoofd Stadsnieuws verscheen in Uw blad van Vrijdag 5 Nov. 1,1. een ver zoek aan B. en W. van de vereeniging van Taxi- en Luxe Autoverhuurinrichtingen voor Rijnland, gevestigd te Leiden. Het pu bliek wordt daarin onder de aandacht ge bracht, dat de tarieven waartegen de aan gesloten ondernemingen thans rijden, zoo zijn geregeld, dat het rijden beneden dit tarief tegen of beneden kostprijs geschiedt. Gaarne zou een chauffeur hieraan iets willen toevoegen. Als vaststaand kan wor den aangenomen dat, het loont!) van een chauffeur pl.m. f.7.per week bedraagt ongeacht of hij tegen provisie (20%) of én U zult 's morgens „kiplekker*' uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. 2412 (ingez. Med.) tegen genoemde wekelijksche vaste ver goeding rijdt. Hij maakt hiervoor 60 dienst uren minimum (in den regel meer) per week. Met fooi wordt dan ongeveer per week f. 12 tot f. 14 verdiend. Een gehuwd chauf feur met een huishouden kan daarvan nieb behoorlijk rondkomen. Bedoeling van deze ingezonden mededee- ling is het publiek en tevens B. en W. op merkzaam te maken op de ellendige toe stand onder het personeel van de taxi-be drijven te Leiden. Alle concurrentie onderling gaat mede ten koste van het personeel. Het zal dus voor de chauffeurs van deze taxi-bedrijven een uit komst zijn als het geacht College van B. en W. bij een eventueele vaststelling der tarie ven. tevens aandacht schenkt aan de vast stelling van een siandaardloon voor de chauffeurs. Zoolang dit niet is geschied, zal een chauffeur aangewezen blijven op de liefdadigheid van het publiek, en dit iaat heel dikwijls wel eens wat te wenschen over. U geachte redactie beleefd dank voor da verleende plaatsing. EEN CHAUFFEUR.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9