BINNENLAND giie Jaargang LESDSCH DAGBLAD, Maandag 8 November 1937 Derde Blad No. 23810 2500 onderwijzers demonstreeren in Den Haag Voor verlaging van de leerlingenschaal Eveneens demonstratie te Utrecht Nederlandsche bond van gemeente-ambtenaren. Huldiging A. P. Tolk. De Zuid-Hollandsche afdeeling van den Nederlandschen Bond van Ge meenteambtenaren belegde Zaterdag middag in Tivoli te Rotterdam een afdcelingsvergadering. Bet voornaamste gebeuren van den middag was de huldiging van den bondssecretaris, den heer A. P. Tolk, in verband met het feit, dat hij ge durende veertig jaren deel van het hoofdbestuur uitmaakt. Op 7 November was het veertig jaren eden. dat de heer Tolk in een vergade- g te Dordrecht werd gekozen tot be- nrslid van de toenmalige Provinciale -eeniging van Gemeenteambtenaren in d-Holland. De heer Tolk heeft deze afdeeling zien ien van 15 tot 1058 leden en den bond n 162 tot 4650 leden. Waar het de financiën van den Bond trof. stond de heer Tolk steeds op de es en zijn desbetreffend woord had ge- Er werd geen leden- of bestuursver- ering gehouden, of de heer Tolk was wezig, tenzij zeer dringende bezigheden em elders riepen. De voorzitter van de afdeeling, de heer i Fonkert, verwelkomde den jubilaris, die ld was van zijn. vrouw en dochters 'deelde mede, hoe in 1891 eenige per- nen bijeen kwamen tot het oprichten ji de Provinciale vereeniging, waarbij ch kort daarop de heer Tolk aansloot, eds in 1897 werd hij lid van het bestuur de afdeeling Zuid-Holland. Spr. bracht hulde en dank voor alles, t de jubilaris voor de afdeeling en den ad heeft gedaan in den afgeloopen tijd. blijvend blijk van waardeering bood den heer Tolk een fraai Perzisch eed aan. Tenslotte las spr. de ontvangen riftelijke gelukwenschen en telegram- n voor. Hierna sprak de bondsvoorzitter, de heer Kamman, die gewaagde van het vele he nrijke werk, dat de jubilaris voor den nd verricht heeft. Toen hij de financiën "ertijd van den vorigen penningmeester emam. stonden deze er niet bijzonder -'kleurig voor, maar onder het beheer n een financier als Tolk, zijn deze thans gezond. Spr. riep ook in de naaste toe- mst de gewaardeerde hulp in van den ilarls en hoopte op nog jarenlange sa- nwerking met hem in het belang van de ••tie van de gemeente-ambtenaren. Prof. dr. G. A. van Poelje sprak als oud jtuurslid van de afdeeling Zuid-Holland reide, dat het hem een voorrecht was eveer 33 jaren met den jubilaris samen werken. In deze afdeeling heeft steeds bijzonderen geest van vriendschap ge recht en spr. wilde een gedicht, van otgleter aanhalen, dat zeg.t: ,De vriend- vap zegent slechts gelijkgestemde har- Met den heer Tolk is dit ook steeds het ral geweest. Agressief en fel aanvallend, aimeer het noodig was, is Tolk gebleven mensch met een warm kloppend hart. Hierna spraken de voorzitters van de deelingen Leiden en Dordrecht en de "ren Klein en Vos, woorden van waar- ring. De heer Tolk zegde allen dank voor hun iendelijke woorden en hun aanwezigheid meende niet beter te kunnen doen dan n loopbaan als gemeente-ambtenaar in rte trekken weer te geven. Aardig waren arbij de anecdotes, die spr. zich uit vroe- r tijden wist te herinneren en die een "t beeld gaven van de toenmalige toe anden. Voor deze huldiging werd een korte tnda afgehandeld, terwijl de bondsdirec- "-secretaris, mr. P. A. G. Ubink. een "houwing gaf over de salarispositie van gemeente-ambtenaren. Indische deskundigen naar Suriname. Ter bestudeering van verschillende vraagstukken. Verduidelijking inzake defensie-uitgaven gevraagd. Opmerkingen Commissie van Rapporteurs. In het verslag over hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1938 merkt de com missie van rapporteurs het volgende op: In de Memorie van Antwoord wordt aan de erkenning, dat de voornemens op het gebied van de weermacht zullen leiden tot I Naar wij vernemen ligt het in de bedoe- blgro^v^r fgïf^fkn^dft^n Ve? hef hebin16 J'egeejllls' °nder^cheidenlijk in .ongeveer 64 millioen toegevoegd de mede- verbetering van den I deeling, dat in dat bedrag nog niet ver- u™uwkundigen toestand en in dat öisconteerd is de 6.5 millioen, welke even- de vruchtencultuur in het algemeen tueel van Nederlandsch-Indië als bijdrage en van de teelt én den handel van citrus in het bijzonder, binnenkort een paar des kundigen uit den Indischen dienst voor eenige maanden ter beschikking van den gouverneur van Suriname te stellen, ter bestudeering van de met een en ander ver hand houdende vraagstukken en tot het uitbrengen van advies daaromtrent. De daartoe aangezochte heeren, t. w. prof. ir. H. C. P. de Vos, oud-hoogleeraar in de irrigatie aan de technische hooge- school te Bandoeng, en J. J Ochse land- bouwconsulent, leider van de onderafdee- llng tuinbouw van het Indische deoarte- ment van economische zaken, hebben op drachten in den aangegeven zin aanvaard en zullen spoedig naar Suriname ver trekken. J. F. W. VAN VLOTEN OVERLEDEN. in de vlootkosten zullen worden verkre gen. In de Millioenennota zegt de regee ring met betrekking tot ditzelfde punt: „In de begrooting 1938 is bereids rekening gehouden met voordeel, hetwelk kan voort vloeien uit de wijziging van de verdeeling van kosten van de zeemacht tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië". In hetzelfde stuk wordt dan nog mede gedeeld, op welke wijze dit voordeel in de begrooting tot uitdrukking is gebracht. Bij de commissie van rapporteurs bestaat twijfel, of de bedoelde passages van de Millioenennota en die van de Memorie van Antwoord elkander wel volkomen dekken. Het bedrag van 64 millioen was gebaseerd op de cijfers der ontwerp-begrooting. Blij kens de Millioenennota is bij de opstelling van die begrooting rekening gehouden met het genoemde bedrag van 6.5 millioen. Hoe kan dan echter de regeering. het cijfer van DE PERSONEELE BELASTING. Opbrengst liep van f. 38 millioen in 1934 tot f. 28 millioen in 1936 terug. Aan een door het Centraal Bureau voor de Statistiek verspreide mededeellng is het volgende ontleend: Sinds 1931 komt de zuivere opbrengst van de hoofdsom der personeele belasting aan de gemeenten ten goede en vormt deze met de opbrengst der opcenten, die ook leeds voor 1931 werden ontvangen, een der belangrijkste belastingbronnen voor de ge meenten. Uit den aard der zaak hebben zoowel wij- zigingen als de ongunstige omstandighe den invloed geoefend op de opbrengst- cijfers der belasting. Alle grondslagen te zamen brachten in elk der jaren 1931 tot en. met 1934 ruim f. 38 millioen op, waarop een daling is gevolgd tot f. 30 millioen over 1935 en f. 28 millioen over 1936. Van 1935 af wordt 80 pCt. van de hoofd som dezer belasting naar de grondslagen huurwaarde, meubilair en dienstboden niet meer rechtstreeks aan de gemeenten uitge keerd, maar wordt dit deel der hoofdsom in het hr dit jaar ingestelde Werkloos- heidssubsidiefonds gëstort, in verband waarmede werd bepaald, dat sindsdien voor zes jaren geleden, ongeveer ook in dezen de genoemde drie grondslagen geen afwij- -Ljcj van het jaar hebben we in deze ko kingen van de wettelijke tarieven meer ]0mmen over Wim van Woerkom geschre- mogen gelden Genoemde daling van de ven en twee jaren geleden nogmaals. In opbrengst m hoofdsom was m hoofdzaak ^en ontwikkelingsgang van een jongen hiervan het gevolg. kunstenaar, een noest werker, beteekent Van alle grondslagen is de opbrengst m een tijdruimte van zes jaren heel veel: hoofdsom van den grondslag huurwaarde ontwikkelen van talent, verruiming der van het grootste belang 171 pCt.). daarop visie, toename in kracht en mogelijkheid volgen naar belangrijkheid de grondslagen van uitdrukking. Zoo zijn de indrukken meubilair (19 pCt,), motorrijtuigen (5.5 <jie zijn werk ons gaven niet slechts be- TENTOONSTELLING WEM V. WOERKOM. Nieuwe Rijn 33. 64 millioen als juist erkennende, verklaren. Op bijna 70-jarigen leeftijd is te Velp de dat die 6 5 millioen daarin nog niet zijn heer J. F. W. van Vloten plotselin» over- verdisconteerd? De commissie vraagt zich leden. De overledene was oud-administra- a{. hiar wellicht een misverstand in het teur van de suikerfabriek „Sempalwadak" spel kan zijn. Zij meent, dat in elk geval op Java. eerelid van het suikersyndicaat eenige verduidelijking in dit opzicht ge en eerelid van de vereeniging ,,het Proef- wenscht is. station", van welke vereenigingen hij van 1910 tot 1917 bestuurslid is geweest. Op 18 November zou de heer Van Vloten zeventig jaar zijn geworden. De begrafenis IONUMENT ONTHULD VOOR geschiedt op Woensdag a.s. des namiddags GEVALLEN DUITSCHE om half een op de begraafplaats Roozen- daal te Velp. SOLDATEN. Te Maastricht is gisteren op de alge- meene begraafplaats, een monument ont- MEUWE CHIRURGISCHE KLINIEKEN huid ter eere van dertien in den wereld- VAN HET WILHELMINA-GASTHUIS oorlog gesneuvelde en op het Maastricht- TE AMSTERDAM GEOPEND sche kerkhof begraven Duitsche soldaten. De plechtigheid werd door vele Duitsche Onder zeer groote belangstelling uit en Nederlandsche autoriteiten bijgewoond, universitaire en medische kringen zijn hedenmiddag te Amsterdam de nieuwe chirurgische klinieken van het Wilhelmina- gasthuis, die onder leiding van prof. dr. W. Noordenbos tevens als academische klinieken zullen dienst doen, door den bur gemeester van Amsterdam, dr W. de Vlugt, geopend. 7857 (Inecz. Med.) NED. ORGANISTENVEREENIGING. De ledenraad van de Ned. Organisten- vereeniglng kwam Zaterdagmiddag te Utrecht in vergadering bijeen. In deze vergadering werden enkele aan vullingen en wijzigingen van het huishou delijk reglement goedgekeurd. Ingevolge de nieuwe statuten trad het bestuur en bloc af en werden de volgende leden tot bestuurders gekozen: W. Petri, voorzitter, G. Stam, le secretaris. J. de Zwaan, G. J. van Leeuwen, B. P. Bak, A. v. d. Horst, F. Timmermans. B. den Houter, F. Hasselaar. Tot commissarissen werden gekozen de leden J. G. van Herwaarden, J. L. de Jong (secretaris) en A. C. Schuurman. pCt.), dienstboden (3 pCt.), biljarten (1 pCt), paarden (0.3 pCt.) en pleiziervaar- tuigen (0.2 pCt.). Zoowel de hierboven genoemde daling van de opbrengst in hoofdsom als de on gunstige tijdsomstandigheden maakten het voor een groot aantal gemeenten noodza kelijk, het aantal opcenten op deze be vestigd, doch ook in den meest gunstigen zin versterkt. Veelzijdig is hij. Dat blijkt in de eerste plaats uit de technieken waarin hij zich uit. Hij vervaardigt glas-in-lood, waarvan men hier slechts twee voorbeelden ziet: een Christoforus prachtig diep van kleur en de illustratieve verluchting van een lasting niet onbelangrijk te verhoogen, in oude spreuk. Van een serie gebrandschil- verband waarmede de opbrengst dezer op- derde glazen in het Canisius-College te centen is gestegen van f. 26 millioen over Nijmegen met voorstellingen uit het leven 1931 tot f. 43 millioen over 1936. INGEBRUIKNEMING DER NIEUWE PRINS HENDRIK-STICHTING TE EG MOND AAN ZEE. Zaterdag is de nieuwe Prins Hendrik stichting te Egmond aan "Zee officieel in gebruik genomen. De voorzitter van het college van regen ten deelde aan de Pers mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had, als bescherm vrouwe der stichting op te treden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besl. is met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Domburg: mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken. Verder is op hun verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente 's-Gravenzande, aan mr. J. Brunt, en als burgemeester der gemeente Oijen en Teffelen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten in zijn betrekking bewezen, aan A. Jans. De gewone audiëntie van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal op Donderdagen 11 en 18 No vember niet worden gehouden. L. F. Guit overleden. Oud-lid der Tweede Kamer. In het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag. op 52-jarigen leeftijd overleden de heer F. Guit, lid van den Haagschen ge- enteraad, oud-lid van Provinciale Sta ll van Zuid-Holland, oud-lid der Tweede amer. De heer Guit was een zeer bekende per- nlijkheid in de katholieke arbeidersbe- "n6 on had in bovengenoemde colleges hing voor de R.K. Staatspartij. Hij is geboren 16 December 1884 te Den aag en ontving lager onderwijs aan de hooi der St. Vincentiusvereeniging. Hij lende het beroep van timmerman uit en as gedurende 10 jaren werkzaam aan de fmeente-telefoon te 's-Gravenhage. In April 1918 kwam hij in gesalarieerden nst van den Ned. R.K. Bond van over- aidspersoneel St. Paulus, waarvan hij in tauari 1919 top voorzitter werd benoemd, 't voorzitterschap heeft hij tot zijn dood (deed. fö den Hahgschen raad had hij zitting nds 1919, in 1922 werd hij tot lid van de ov. Staten van Zuid-Holland gekozen. In «4 werd hij in het bestuur gekozen van toenmalige R.K, Vakbureau. Hii was tas nog bestuurslid van het R.K. Werk- enverbond. Sedert de instelling van de centrale mmissie van georgan'seerd overleg voor hjkspersoneel vertegenwoordigde hij eriru ak 'id de R.K. Centrale van bur- overheidspersoneel en sedert. 1920 mj lid van de commissie van advies ,.l|. arbeidsvoorwaarden van rijks- n» k n 'commissie-De Wilde), hnt Oütalénis van het stoffelijk over- n, *a' Plaats hebben Woensdag a.s., na If ir, j H Mis van Requiem om half n de parochiekerk van de H. Theresia. heffing en toeslag op boter. ^.heffing i^tag v_ .Per K.G et ino"""6 en de toas'ag op boter zijn t k?an5 van Bisteren vastgesteld op 30 e vól,- j15 tasschentijdsche wijziging zal vaststelling der heffing plaats °P Donderdag a.s. Vijf en twintig honderd onderwijzers uit het geheele land kwamen Zater- middag in de Residentie bijeen, waar zij in de groote zalen van den Dieren tuin en van „De Vereeniging" demon stratieve vergaderingen hielden voor verlaging van de leerlingenschaal. Deze bijeenkomsten waren belegd door het comité van samenwerkende onderwij zersorganisaties en tot de deelnemers be hoorden leden van den Bond van Neder landsche onderwijzers, de Unie van Chris telijke onderwijzers, het Nederl. Onderwij zers Genootschap en de Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland. Aan het slot van de vergadering werd onder luide toejuichingen een motie aan genomen, waarin op regeering en voiksver- regenwoordiging een dringend beroep wordt gedaan om alsnog met ingang van 1 Januari 1938 voor het lager onderwijs een verlaging van de leerlingenschaal in te voeren, overeenkomstig de wenschen naar voren gebracht in het adres van de zes groote onderwijzersorganisaties bij het openbaar en bijzonder onderwijs. De bijeenkomst in den Dierentuin werd 0. m. bijgewoond door de Tweede Kamer leden, de heeren dr. Bierema, Thijssen. v. d. Sleen en IJzerman. De vergadering in den Dierentuin stond onder leiding van den voorzitter der Unie van Christelijke onderwijzers, den heer T. C. Bos. die de zoo talrijk opgekomen on derwijzers en ouders van leerlingen welkom heette en vervolgens een overzicht gaf van de actie, zooals die zich tot nu toe heeft ontwikkeld. Spr. schetste den toestand van het openbaar en bijzonder lager onderwijs op de Nederlandsche scholen als uiterst precair en betoogde, dat onverwijld dient te worden in gegrepen. Wij zijn niet te za men gekomen aldus zeide hij om een stormloop te wagen op het regeeringskas- teel, ook niet. om de betreffende proble men te bestudeeren. hetgeen reeds is ge beurd. waarna de oplossing is aangegeven. Wij zijn bijeen gekomen 0111 met een daad te manifesteeren. dat alle werkers in de Nederlandsche scholen achter het hoofd bestuur staan van hun vakorganisatie. Spr. meende te mogen zeggen, dat een derge lijke eensgezinde daad indruk zal maken. Hij betreurde de noodzakelijkheid daarvan, doch nu de regeering blijkens de troon- rede en de millioenennota nog niet over gaat tot het nemen van maatregelen om aan den noodtoestand een einde te maken, zette hij uiteen, dat men in de gegeven omstandigheden niet anders had kunnen doen. Wij mogen niet zwijgen aldus sprak de heer Bos wanneer we dag in dag uit de ellende waarnemen, welke er is en welke er in nog grootere mate dreigt. De tweede spreker, de heer W. Bijmolt, hoofdbestuurslid van den Bond van Neder landsche onderwijzers, constateerde met blijdschap, dat onderwijzers van links en rechts elkaar gevonden hebben voor één en hetzelfde doel, hetgeen hij een gebeur tenis noemde in de geschiedenis van de Nederlandsche onderwijzers-vakorganisaties Spreker betoogde, dat de scholen in een toestand verkeeren van algeheele ontred dering, terwijl vele van haar dienaren prijs worden gegeven aan een langzame ver wording, hetgeen het tweeledig gevolg is van de crisismaatregelen. De heer Bijmolt illustreerde zijn betoog met verschillende voorbeelden, in verband waarmede hij uit eenzette. dat het aantel leerkrachten op de lagere scholen in Nederland in de jaren 1932 tot 1936 22"/o terugliep. Hij bracht hulde aan den inspectiedienst, die in haar rapporten over 1935 en 1936 den noodtoe stand signaleerde en het Nederlandsche volk hierdoor in de gelegenheid stelde een beeld te krijgen van de z.i, schandelijke verhouding, welke er de laatste jaren bij ons volksonderwijs bestaat. Spr. meende, dat de huidige toestand geen dag langer mag worden getolereerd. Het aantal men- achen, dat met een onderwijzersacte werk loos rondloopt, schatte spr. op 16.000, dat ',s de helft van het aantal, hetwelk wordt ker, hoofdbestuurslid van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, noemde de troon rede en de millioenennota een ontgooche ling voor de Nederlandsche onderwijzers. Wij leefden in de meening aldus zeide hij dat de regeering overtuigd zou zijn van de onhoudbaarheid van de thans gel dende leerlingenschaal. Het is onbegrijpe lijk, dat de minister het voortbestaan hier van voor zijn verantwoording heeft durven nemen. Ook deze spreker wees op den on rustbarenden toestand en merkte o.m. op, dat de opvoeding der jeugd niet behan deld kan worden als een confectieartikel. Spr. wees vervolgens op den z.i. schande lijken toestand, waarin vele schoolgebou wen verkeeren en waardoor de hygiëne ook al in verband met het groote aantal kinderen, dat in één ruimte wordt geperst veel te wenschen overlaat. Hij herinnerde vervolgens aan het lot van den jongen, werkloozen onderwijzer, schetste diens leed, terwijl het toch zoo gemakkelijk anders kon. Duizenden jonge onderwijskrachten aldus zeide hij kunnen in de scholen geen arbeidsveld van St. Jeanne d'Arc zag ik de foto's, zeer mooi van compositie. Hij etst. Daarvan ziet men ook een paar fraaie specima. Hij maakt houtsneden, die gekenmerkt worden door een mooie verdeeling van wit en zwart. Hij maakt litho's; hij teekent vlot en frisch en vervaardigt levendige aquarellen. Teekenen en aquarelleeren beoefent hij als studie voor zijn schilderijen in olieverf. En wanneer hij door Holland, Frankrijk, Zwitserland, Italië en langs de Noordkust van Afrika zwerft, kan men er zeker van- zijn, dat het schetsboek nimmer thuisge- iaten wordt. In olieverf beoefent hij landschap- en stadsgezicht, stilleven en portret, terwijl ook de religieuze kunst een belangrijke plaats tusschen dit alles vervult. Ten aanzien van de laatste mag ik wel in de eerste plaats wijzen op het groote werk „De intocht van Jeanne d'Arc in Rouaan", sterk van compositie, prachtig van kleur; en verder wijs ik op een St. Bij landschap en stadsgezicht heeft Van Woerkom een speciale voorkeur voor oude hoekjes, als b.v. aan de Heerengracht te Leiden met de mooie boogbrug voor de Groenesteeg, oude huizen aan het water te Rotterdam en verschillende gezichten op Nijmegen, waarin speciaal bij de oude St. Stevenskerk naar monumentaliteit is gestreefd. Tal van werken uit het Zuiden van Euro pa brengen ons schilderachtige hoekjes 111 het heete licht van het Zuiden. Ik denk verder aan een veld met korenschoven en een studie te Noordwijk. Zijn liefde voor het dier uitte de schil der in een zeer stemmingsvolle schilderij van een ezeltje en de paarden van een schelpen visscher, waarbij herinneringen aan Breitner worden gewekt. Ik zou een paar zeer mooie stillevens, dat met de dahlia's en eikentakken en dat met de glazen en flesschen gaarne uit voerig willen beschrijven, doch laat het achterwege, om niet te veel plaatsruimte te vragen. Genoeg zij het op te merken, dat ze treffen door een gesloten compositie, door zuiverheid van prachtige kleuren en door stofuitdrukking. Van Woerkom kent zijn „vak door en door en deze technische kennis en vaardig heid verschaft hem de middelen om niet uitsluitend bij de uiterlijke verschijning der materie te blijven staan. Dat wordt vooral duidelijk door zijn portretten Zijn kinderportretten zijn fijn van kleur en vol poëzie, de portretten van volwas sen getuigen niet alleen van gelijkenis, doch eveneens van de geesteshouding der vinden, terwijl hun diensten daar dringend JHP Hl noodig zijn en andere duizenden een vol- voorgestelden, waarvoor ik verwijs naar het ledige taak als onderwijzer is opgedragen, 1 nobel portret van prof. dr. J. van der maar daarvoor geen of zoo goed als geen salaris ontvangen. Hij eindigde met op te merken, dat da regeering in verband met de defensieplannen in moeilijkheden zit, omdat er straks niet voldoende kader zal zijn. „Wij betwisten, dat de 7' millioen, welke voor een beter onderwijl; noodig zijn. niet zijn te vinden. Laat men ze ons geven en wat bij uitvoering der defensie plannen op moeilijkheden zal stuiten, is bij ons niet mogelijk: het leger van de be schaving staat klaar, het reservekader wacht met smart om de Nederlandsche jeugd op te voeden". De heer Bos sloot hierna met een kort woord de vergadering. In de groote zaal van „De Vereeniging" stond de bijeenkomst onder leiding van den heer A. P. Jungcurt, secretaris van het co mité van samenwerkende onderwijzersor ganisaties. Ook in deze vergadering voer- aen de heeren Bijmolt en Schoemaker het woord. Grinden en naar dat van mevr. Urselman. Er zou over dit alles heel veel te schrij ven zijn. Tenslotte mag ik niet vergeten aan dacht te vragen voor de vele Ex-libris ontwerpen, die getuigen van smaak en in zicht en de teekeningen voor reclamedoel einden. De tentoonstelling is vrij toegankelijk. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij den Nederlandschen Uit geversbond te Amsterdam: Het Nederland sche boek 1937. Drieduizend Katholieke onderwijzers kwamen gistermiddag in de zalen van „Tivoli" te Utrecht bijeen om de demon streeren voor verlaging der leerlingen schaal. Dit congres was belegd door het Katholieke Onderwijzers Verbond en vorm de een onderdeel van de hiervoor genoem de actie. Op het congres, dat onder leiding stond van den heer WUtschut, voorzitter van het K. O. V„ traden als sprekers op de gevormd door alle werkende leerkrachten. zeereerw. heer W. R. de Jong, als inspec- De heer Bijmolt zeide, dat het noodzake- teur van het Katholieke bijzondere on- hjk is deze werklooze leerkrachten zoo dtrwijs in het Aartsbisdom Utrecht en de spoedig mogelijk weer binnen de school- iicer J J. van de Berg, vice-vooizittel' van muren te loodsen, niet alleen in het be- het K O. V. lang van de betrokkenen zelve, maar in de Aan het slot van de vergadering werd eerste plaats in het belang van het kind. met algemeene stemmen dezelfde motie De derde spreker, de heer R. Schoepia-1 aangenomen als in Den Haag. De beste visschen vang je niet vlak aan den kant.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9