STADSNIEUWS De „Hertog Hendrik" bsie Jaargang MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 No. 23810 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het Stadhuis-carillon. I Nu, zooais wij Zaterdag berichtten, de ning van de levering inclusief de plaat- tog van het carillon voor het in aanbouw Jjnde Stadhuis heeft plaats gehad, zijn wij i staat eenige nadere technische bijzonder- leden omtrent het toekomstige Leidsche flokkenspel mede te deelen. Deze opdracht mvat mede de levering van een inrichting ior kunstspel, een mechanisch speelappa- bat, een compleet torenuurwerk met vier Wijzerplaten, enz. J Hjj wordt electrisch aangedreven, terwijl lot inschakeling geschiedt door een automa- 'Kh contact, dat in werking wordt gesteld oor het uurwerk. Hebt gij werk, helpt dan mee! In België een ministerie Spaak Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijni per 3 maanden ...Tnv t.2.35 per week f. 0.18 Franco per post -f.2:35 per 3maanden -f portokosten. (voor binnenland f.O.St» per 3 mnd.> Eenige technische bijzonderheden. I De klokken wegen te zamen ruim 20.000 K.G. Het carillon zal bestaan uit 45 klokken, waarvan de toonomvang loopt van G tot g3, totaal derhalve 3octaaf. De diepste toon. de G wordt voortgebracht de grootste klok, de zoogenaamde Iburdonklok, welke wordt aangeboden door let Leidsch Studentencorps en die het 'tspectabeie gewicht heeft van 5600 K.G. bij fcen middellijn van 2.10 Meter. Het kleinste Bokje, de g3 weegt ternauwernood 7 K.G. pij een diameter van 18 centimeter, Het totaalgewicht der klokken bedraagt ruim 20.000 K.G. Hierin zal worden ver werkt het van het oude carillon over gebleven metaal, waarvan het gewicht op ongeveer 12 ton wordt geschat. I Het ligt in de bedoeling de bourdonklok gebruiken voor den heel-uur-slag, hoewel Ij ook zal worden gekoppeld aan het kunst- Klklavier. Daarenboven is zij afzonderlijk ruikbaar als luidklok, tot welk doel haar flokkenstoel wordt toegerust met een elec- 'rche luidmachine. I Het carillon wordt voorts ingericht vol lens het z.g.n. tuimelaarsysteem met uit- jondering van de zwaarste klokken (G, c, Ik, d, dis, e. f, fis en g), welke zullen wor- Ten aangekoppeld door middel van het poeksysteem. De speeltrommel ten behoeve van het mechanisch speelwerk wordt vervaar digd voor 120 maten en 74 klavieren. Hoewel te dien aanzien uit den aard van de zaak nog geen enkele beslissing is genomen, zal het technisch mogelijk zijn om het carillon gedurende de nach telijke uren uit te schakelen, zoodat na burige zieken of omwonenden, die last van slapeloosheid hebben, niet elk kwartier in hun nachtrust gestoord be hoeven te worden. I In totaal worden 40 klokken aan het me- lanisch klavier aangekoppeld. De laagste Byen klokken van het benedenste octaaf rijgen alle één hamer; de vijf overige van benedenste octaaf elk twee evenals de 1 andere. De bourdon krijgt bovendien een Paren ijzeren hamer voor den heel-uur- terwijl de c-klok voor den half-uur- 'ag is bestemd. In totaal zijn er dus 75 amers noodig. Alle toe te passen materialen moeten zoo- eel mogelijk van Nederlandsche herkomst •n/of Nederlandsch fabrikaat zijn (Neder- jnasche overzeesche gewesten daarbij in- egrepen». Oproep tot de burgerij. De inzameling van gelden voor de ver strekking van kleeding, schoeisel en dek king, een onderdeel van de groote, natio nale inzameling, welke georganiseerd werd door Z.E. den Minister van Sociale Zaken, zal hier ter stede a.s. Zaterdag plaats heb ben. Op dezen dag zal een beroep op de offer vaardigheid van de Leidsche burgerij wor den gedaan en de Commissie voor den Extra-steun aan Ondersteunde Werkloozen vertrouwt, dat dit beroep niet vergeefs zal zijn. In onderscheidene gezinnen is in ernstige mate een tekort aan kleeding. schoeisel en dekking ontstaan en vanzelfsprekend zal zich dit in de wintermaanden het sterkst doen gevoelen. Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is ge spaard gebleven en in het algemeen voor een gave int medegevoel voor den nood van een medeburger. Niet alleen financieel kunt U medewer ken om de inzameling te doen slagen. U kunt ook door U op te geven als collec- tant(e) helpen om de collecte tot een succes te maken. In de eerste plaats verwacht de Commis sie, dat dames en heeren, die maatschappelijk werk verrichten, zich na het lezen van dit bericht onmiddellijk als collectant(e) aan melden. Doch ook andere personen, die aan dit mooie werk willen medehelpen, worden ver zocht zich als collectant(e) aan te melden in het Raadhuis, Rapenburg 12 (bodeka mer). HELPT MEDE! ER IS NOOD! CARILLON-COMITÉ STADHUIS. Het Carillon-Comité Stadhuis Leiden verzoekt allen van wie het Comité tot dus verre reeds bijdragen door overschrijving per bankgiro of postrekening No. 302400 mocht ontvangen en verder allen, die hun of haar bijdragen op deze wijze nog zullen doen overschrijven, beleefd het afschrij- vingsformulier van de Bank of van den Postchèque- en Girodienst als ontvangst bewijs der bijdragen te willen beschouwen. Voor bijdragen, die op andere wijze dan door overschrijving door het Comité ont vangen worden, zal door den penning meester een ontvangstbewijs worden ver strekt evenals dit tot dusverre geschied is. Tevens maakt het Comité gaarne van de gelegenheid gebruik, allen van wie bij dragen ontvangen zijn. hartelijk daarvoor dank te zeggen. MIL IT ARIA. De magazijnbeheerder der 2e klasse, D. Kroon, afkomstig van het 4e Reg. Inf., is met ingang van 2 Nov. 1937 benoemd tot magazijnbeheerder der le klasse van het mobilisatiecentrum Rotterdam. De reserve sergeant-majoor administra teur B. A. W. Voorendt van het 4e Reg. Inf. is geplaatst op de candidatenlijst voor re- I serve adjudant-onderofficier administra- 1 teur. TENTOONSTELLING WIM VAN WOERKOM j^krkmdsche consul te Porto, de heer Van der Nieport, wordt door den com- toidKVan Ms- "fortos Hendrik", kapitein-luitenant ter zee L. Klaasseri, aan °htvangen van onzen oorlogsbodem, die zijn post in de Straat van Gibraltar betrekken gin®. Nieuwe Rijn 33. In het daarvoor speciaal ingerichte pand Nieuwe Rijn 33 is Zaterdagmiddag een ten toonstelling geopend van werk van Wim van Woerkom. Een openingswoord werd uitgesproken door jhr. dr. J. L. A. A. M. v. Rijckevorsel, die verklaarde, als voorzitter van de Nijmeeg- sche kunstvereeniging „In Consten een", van Woerkom van jongs af in zijn kunste naarsloopbaan te hebben kunnen volgen en bij dezen harden werker een gestadigen groei te hebben kunnen constateeren. Na dat van Woerkom de H.B.S. te Nijmegen had gevolgd, behaalde hij een M.O.-akte teekenen, schilderde aan de Academie te Den Bosch en stelde zich ten slotte onder de uitnemende leiding van Isidoor Opsomer te Antwerpen. De veelzijdigheid welke Op somer kenmerkt, is ook het gelukkig bezit van v. Woerkom, en de drang om zijn ken nis en kunnen te verruimen, heeft hij kun nen bevredigen door reizen naar Frankrijk, Spanje, Algiers en Italië, waar hij vooral verbleef te Palermo, Ravenna en Rome. Met al de ervaringen verrijkt, waartoe het reizen veelszins gelegenheid verschafte, is Wim van Woerkom zich zelf gebleven en niet terecht gekomen bij een of meer der na-oorlogsche „ismen", die uit voorschriften zijn geboren en waaraan de eigenlijke kun stenaarsaandrift geen deel heeft. Natuur en landschap trokken hem aan, doch niet minder de mensch. Een open oog heeft hij voor de realiteit, doch hij ziet de realiteit van uit een bewogen innerlijk. Zoo zijn zijn portretten dan ook meer dan uiterlijke ge lijkenissen, doch vertellen ons iets van de geesteshouding van het object. Met den wensch dat deze tentoonstelling voor den schilder in alle opzichten een succes moge worden, besloot jhr. v. Rijcke vorsel zijn warme toespraak. Voor de beschouwing van onzen Kunst medewerker verwijzen wij naar de 1ste pagina van het 3de Blad. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Ledenvergadering van de afd. Leiden. Zaterdag j.l. hield de afdeeling Leiden van het N.O.G. in 't Nutsgebouw haar le den vergadering. Op deze bijeenkomst hield de beer L. Groeneweg uit Amsterdam een lezing over persoonlij kheidsonderwijs. Als genoodigden waren mede aanwezig de heer Baak, rijksinspecteur bij het lager onder wijs in de inspectie Leiden en de heer Koops als oud-leeraar van de Gemeente lijke Kweekschool voor onderwijzers(essen) te Leiden. De heer Vriend, gemeente-in specteur bij 't lager onderwijs, had bericht van verhindering gestuurd. Volgens den heer Groeneweg heeft het persoonlij kheidsonderwijs een philosophi- sche basis. Het Kind wordt gezien als een ander wezen, niet als een klein „groot- mensch". Ook in school moet het zijn na tuurdriften kunnen uitleven. Daardoor is het in zoo'n school niet zoo rustig, als in één, waar klassikaal onderwijs wordt ge geven. Het individu treedt veel meer op den voorgrond en daarop is het onderwijs gebaseerd. Het klassikale wordt dus ver van zich geworpen. In 1923 mocht spr. een proef nemen met een groep volksbuurt kinderen, die als geslaagd mag heeten. Het onderwijs op die nieuwe school werd door spr. persoonljjkheidsonderwijs genoemd. Niet het leeren, doch 't opkweeken tot goede, gelukkige menschen voor de maat schappij staat op den voorgrond. Het kind mag zich uiten en bewegen in die school (uitings- en bewegingsdrift). Drang tot vrijheid is de motor van zijn activiteit, die het brengt tot iets actiefs, iets nuttigs te doen. (Spontane activiteit). Ieder kind heeft een persoonlijke structuur. Het ka rakteristieke van de nieuwe school is dan ook het vervallen van het lesrooster. Wel ontvangt ieder kind een taak, maar lang niet zoo nauw omschreven als bij Dalton onderwijs. Die taken zijn gericht op het z.g. domme kind, zoodat dus niemand behoeft achter te geraken. Wel zal de klas ver uit- eenloopen. doch dat is geen bezwaar, daar ieder kind op zeker tijdstip een bepaalde gevoeligheid krijgt voor een bepaald vak. Zittenblijvers komen dus niet voor. Geijkte methodes zijn uit den booze. In de „Hillegomschool" waar spr. hoofd is, hangen drie borden, waarop de plich ten voor de kinderen zijn vermeld. Deze zijn: Help je zelf (de ikheidi. Helpt elkaar (sociaal werk). Hinder niemand in zijn taak (gebonden aan zichzelf). Na deze lezing werd een smalfilm ge draaid van de „Hillegomschool", waardoor men een kijkje kreeg in het interne leven van die school. Een onderwijzer heeft daar lang geen gemakkelijke taak. Wegens het late uur moest de gedach- tenwiaseling zeer bekort worden. Alleen den heer Koops werd gelegenheid gegeven zich over deze nieuwe onderwijsmethode uit te spreken. Hierna werd overgegaan tot de huishou delijke vergadering. Nadat aanvankelijk nog eenige moei lijkheden waren gerezen over de ver- dceling der portefeuilles, is Spaak er toch in geslaagd een kabinet te vormen. Spaak. De komende regeering zal bestaan uit zes socialisten met vijf portefeuilles, zes katho lieken, drie liberalen en general Denis, die gehandhaafd wordt als minister van lands verdediging. Er is een nieuw departement geschapen door de verdeeling van het ministerie van oeconomische zaken in een ministerie van oeconomische zaken en een ministerie voor den middenstand en den binnenlandschen handel. De formatie is de volgende: Spaak (soc.) minister-president; Van Isacker (kath.) Economische Zaken; De Vleeshouwer (kath.) middenklassen en Binnenlandsche Handel; Pierlot (kath.) Landbouw; De Man (soc.) Financiën; Hymans (lib.) Buitenlandsche Zaken; Wauters (soc.) Volksgezondheid; Delattre (soc.) Arbeid; Bouchéry (soc.) Openbare Werken; Heyman (kath.) Posterijen; Merlot (soc.) Binnenlandsche Zaken; Jorris ((lib.) Onderwijs; Jennissen (lib.) Verkeerswezen; De Warnaffe (kath.) Justitie; Generaal Denis (partijloos) Defensie. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Hymans, is ook vroeger reeds vele malen als zoodanig opgetreden en her haaldelijk België's gedelegeerde in den Vol kenbond geweest. Officieel is deze lijst echter nog niet, zoo dat enkele wijzigingen mogelijk blijven. Ge heel gereed is Spaak toch nog niet, zooals bleek nadat hij hedenmorgen, den koning zijn lijst had voorgelegd. BINNENLAND. Eenige technische bijzonderheden over het toekomstige Leidsche carillon (Stads nieuws, le Blad). Onderwijzersdemonstraties in Den Haag en Utrecht. (3e Blad). Te Den Haag is, 52 jaar oud, overleden de heer L. F. Guit, oud-lid der Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). Vergadering afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren; de heer Tolk gehuldigd (Binnenland, 3e Blad). Met een veerboot naar Venezuela (Gemengd 3e Blad). BUITENLAND. De Brusselsche conferentie noodigt Japan uit tot een bespreking, hetgeen ver moedelijk zal worden afgewezen (3e Blad). Na Italië's toetreden tot 't anti-Komintern - verdrag (3e Blad en Buiten!, le Blad). Een regeering Spaak in België gevormd (le Blad). Dc kerkstrijd in Duitschland (Buitenland, le Blad). Een grensincident tusschen Haïti en Santo- Domingo (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. GEREF. KERKEN. Naar wij vernemen is door den Kerke- raad der Geref. Kerk besloten om ds. J. Wcggemans de wijk van wijlen ds. Thomas toe te wijzen, terwijl dr. H. J. Westorink zal komen te arbeiden in de wijk van ds. W. Bouwman. Het zal echter begin 1938 worden voordat belde predikanten hun ambtswerk te dezer stede zullen aanvangen DE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS. Men schrijft ons: De Commissie, die dezen intocht voor bereidt, is reeds hard aan het werk. Na tuurlijk was haar eerste doel, zich er van (e vergewissen, of Sint Nicolaas wel bereid zou zijn. onze stad met een bezoek te ver eeren. De Spaansch-Fransche grens mag nog zoo goed gesloten zijn, een brief van den Kindervriend is er gepasseerd. De ge- heele Leidsche jeugd wordt daarin aange zegd, dat Sint. Nicolaas ook dit jaar Leiden niet zal vergeten. Het ligt in zijn voorne men op Zaterdag, 27 November, des mid dags om half 2 met een rijkversierde boot door de Oude Singelgracht onze stad bin nen te varen en bij de Lakenhal aan wal te stappen, waar de blijdschap van 700 kinderen hem misschien voor een korten tijd al het groote leed in Spanje zal doen vergeten. Natuurlijk ligt het in de bedoe ling van de intochtcommissie den hoogen gast op waardige wijze te ontvangen. Hier voor is echter veel geld noodig. Wanneer dan ook aan U om een kleine gift werdt verzocht, bedenk dan. welwillende lezer(es) dat ge daarmede bijdraagt aan het succes van een onvergetelijken middag voor 700 kinderen. Wie er voor gevoelt een bedrag te storten op de giro-rekening der com missie. kan dit doen op No. 290553, mej. A. M. J. Ruygrok, Hooge Morschweg 128, Leiden. BAZAR VOOR HERV. WIJKGEBOUW „REHOBOTH". De groote zaal van Rapenburg 10 velen bekend als vergaderzaal is vanaf morgen tot Donderdag- herschapen in een klein warenhuis. De opbrengst der te ver knopen artikelen dient tot steun voor het Herv. Wijkwerk in het „Haagweg-kwar- tier". Dit wijkwerk omvat o.a. jeugdwerk (Zondagsschool, kinderkerk, jongens- en meisjesclubs, catechisaties), steun aan behoeftige gezinnen enz. Een damescomité onder leiding yan mevr. ds. De Wit heeft zich beijverd velerlei artikelen bijeen te brengen, opdat uit de opbrengst dit wijk werk kan doorgaan, dat financieel aange wezen is op giften van particulieren. Mogen velen er eens een kijkje gaan nemen I. Weinig verandering in den weerstoestand voor onze omge ving. INSTITITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling. Gisterochtend vertoonde de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling in het Luxor- en Trianon- theater voor haar leden de film „No greater Glory („Voor land en vlag") tot welke keus het bestuur méde gekomen was door zoo als ook vorige jaren geschiedde in dó voorstelling voorafgaande aan den Hen November, een pacifistische strekking te willen leggen. En met een film als „No greater glory" kan dit moeilijk op een duidelijker en ont roerender wijze geschieden. Voortreffelijk is de parallel weergegeven, welke tusschen het spelen der jongens en den werkelijken oorlog bestaat. In hun strijd «p een lapje speelgrond doemen her inneringen op aan den grooten krijg, die, zooals de toeschouwende oud-strijder wrang maar raak opmerkt, ook immer loopt over een stukje grond. En als de kleine Nemecsek is gevallen, wordt ontroerd huldebetoon gebracht aan den kleinen held en worden plechtig aller lei voornemens en plannen vol goeden wil opgesteld. Het jaartal 1918, dat plotseling tusschen dit tafereel oprijst is daarna wel sprekender dan welke dialoog ook. Werkelijk, deze film is van een diepe, waarachtige beteekenis, en het is niet te verwonderen, dat de heer Jordaans, de be kende filmcriticus, haar beschouwde als een werk van grooter waarde dan „De bewaar school". Een journaal en teekenfilmpje gingen aan de hoofdfilm vooraf. De volgende kunstochtend zal zijn een tooneelopvöering in de Stadsgehoorzaal van „Kromme Lindert", een bewerking van een van A. M. de Jong's romans, te spelen door het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving; Bensdorp N.V. (filiaal), Steenstraat 12, Leiden. Hoofdzaak: Bussum. Fabriceeren van en handel in cacaopoeder, chocolade, suikerwerken, enz.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1