.sens LEIDSCH DAGBLAD - Eerite Blad APARTE ULSTERS HASSELMAN EN PANDER Clubtafel COOPVAERT Vrijdag 5 November 19]]! „Werkloos, niet doelloos' Tentoonstelling van door werkloozen vervaardigde werkstukken bewijst dit. Onder buitengewoon groote belangstel ling is gisteravond in de kleine Stadszaal een tentoonstelling geopend van de werk stukken, vervaardigd op de cursussen voor jeugdige werkloozen. Om tot de ontdekking te komen, dat deze tentoonstelling er niet één is zooals er alle dagen te zien zijn. doch werkelijk iets bijzonders biedt, heeft men niet veel tijd noodig. Reeds direct bij het betreden van de zaal wordt men getroffen, niet slechts door het vele en de artistieke wijze, waarop dit vele is tentoongesteld, doch speciaal door de prachtige werk stukken en de onberispelijke afwerking daarvan. Het zou ons te ver voeren alle verschil lende afdeelingen afzonderlijk te bespre ken. doch wij willen toch niet nalaten uiting te geven aan onze bewondering voor het keurige werk, dat bij den stand ..Talen, boekhouden en handelskennis" ter inzage ligt. Ben bezoek aan deze tentoonstelling, wat we ledereen ten zeerste kunnen aan bevelen. vervult ons met groote waardee ring voor de commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, die, om dit prachtige resultaat te bereiken, geen moeite spaarde en voor geen moeilijkheid uit den weg ging. Het is dan ook zeer te betreuren, dat, zooals de voorzitter der commissie, wethouder Van Stralen, ln zijn openingswoord zeide, slechts zoo'n be trekkelijk klein deel der werkloozen zich als cursist heeft laten inschrijven. De heer Van Stralen zette in zijn ope ningswoord het doel der commissie het vergrooten van de vakbekwaamheid der werkloozen uiteen en memoreerde hoe na de oprichting der cursussen, waaraan van October 1936 tot September j.l. 154 leerlingen deelnamen, al spoedig de nood zakelijkheid bleek, om het op de cursussen geleerde in de praktijk verder te ontwik kelen. Evenals in vele andere plaatsen werd daartoe ook hier ter stede een cen trale werkplaats opgericht, waar gelegen heid bestaat zich volledig in een bepaald vak te bekwamen. Op het oogenblik zijn ongeveer 80 jon gens in deze centrale werkplaats werk zaam. Dat het onderwijs, dat daar gegeven wordt, aan alle in de praktijk gestelde eisohen voldoet, blijkt wel daaruit, zoo vervolgde spr.. dat in den betrekkelijk korten tijd, dat deze inrichting bestaat, reeds vele jongens, die daar werkten, een betrekking hebben gevonden. Daarnaast werden met hetzelfde doel een aantal werkobjecten ter hand geno men: reconstructie plantsoenen, woning bouw enz. Uit een onlangs gehouden telling is ge bleken. dat Leiden 580 werkloozen tusschen de 14 en 21 jaar telt. Dit aantal is wel ontstellend groot, temeer wanneer men bedenkt, dat het minstens het dubbele zou bedragen, wanneer men de telling tot den 24-jarigen de leeftijdsgrens tot welke men in de Centrale werkplaats wordt toe gelaten had uitgestrekt. Dat er van die duizend jeugdige werk loozen slechts 80 ln de werkplaats inge schreven staan, is dan ook wel zeer be droevend Alle mogelijke moeite doet de commissie om de niet-ingeschrevenen van het nut van het onderwijs te overtuigen, doch het is helaas maar al te dikwijls tevergeefs. Nadat de heer Van Stralen nog had medegedeeld, dat door de gemeente voor dit prachtige sociale werk gedu rende de afgeloopen 12 maanden niet minder dan f. 33.263 is uitgegeven, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Onder de aanwezigen merkten wij ver schillende raadsleden op. Ook hedenavond is de tentoonstelling nog van 7—10 uur geopend. rararaaarareiEraiaEi Minister Romme bezoekt Leiden. Ter bezichtiging van woningbouw door jeugdige werkloozen. De minister van sociale zaken prof. mr. C. P. M. Romme heeft hedenochtend vroeg een bezoek gebracht aan tien nieuwe wo ningen. die jeugdige werkloozen in de Dozyst-raat nabij den Hooge Rijndijk alhier bouwen en bestemd zijn voor ouden van dagen. De minister, die vergezeld was van mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening, den heer Meyer de Vries, referendaris dier afdeeling en van den heer M. Vrijenhoek, architect en wethouder van Stadsontwik keling en Volkshuisvesting te 's Gravenhaee, kwam om kwart voor negen met zijn gezel, schap trij het bouwwerk aan. 114{d&jvon 882 raisraarasjsTBRiziBi 562 (Ingez. Med.) RECITEERCLUB U. V. K. Prof. mr. C. P. M. Romme. Hier waren te zijner begroeting aanwezig de burgemeester mr. A, ran de Sande Bak- huyzen en de heeren J. de Jong en H. Oostveen, onderscheidenlijk voorzitter en penningmeester van de „Stichting tot werkverschaffing aan jeugdige werkloozen ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen". Deze stichting is, zooals wij destijds heb ben gemeld, ontstaan door het initiatief van de Federatie van Leidsche wonlng- bouwvereenlgingen Haar doel ligt ln den naam opgesloten. De stichting (zuiver par ticulier initiatief» heeft opdracht gegeven een tiental woningen te bouwen als object van werkverschaffing aan jonge werkloo zen. Een verzekeringsmaatschappij nam de eerste hypotheek en de deelnemende wo- hinigbouwvereenigingen namen de tweede. Ruim 40 jonge werkloozen (geschoolde en ongeschoolde) zijn sinds enkele maanden aan den slag gekomen. Zü werken tegen een wekelijksche vergoeding varieerende van f. 1 30 tot f. 3.00. Deze vergoedingskos. ten worden gedragen door het Rijk (voor 80 en de Leidsche gemeente (voor 20 Met levendige belangstelling luisterde minister Romme naar de hem verstrekte mededeelingen. Hij bezocht het.schaftlokaal de teekenkamer, de timmerwerkplaats en maakte een wandeling over het terrein, welks oppervlakte 1040 vierkante meter is. De geest onder de jonge werkers is zoo vernam de minister voortreffelijk Met grooten arbeidslust wordt er gearbeid. Ongeveer 30 man zijn op het terrein zelf aan den slag. Een tiental verricht werkzaam heden op de Centrale Werkplaats. Er moet nog veel werk gedaan worden en op dit oogenblik Is alleen op de teeke- ningen te zien hoe het beeld worden za». Ongeveer een half uur bleven de minister en zijn gezelschap op het terrein. Na af scheid te hebben genomgn van den burge meester en de beide bestuursleden ver trokken de vier bezoekers per auto naar Den Haag. Een geslaagde uitvoering. De groote zaal van Zomerlust was gis teravond geheel bezet, toen de voorzitter van de Reclteerclub U. V. K., de heer G. Zitman de 35ste uitvoering opende. Het verheugde spr., dat zoovelen aan den op roep hadden gehoor gegeven en hij hoopte dat velen van de aanwezigen, nu het 20- jarig bestaan voor de deur staat, zich zou den opgeven als lid of donateur (rice) Het was tot nu toe de gewoonte, dat in het voorjaar een blijspel en omstreeks dezen tijd een dramatisch werk werd gebracht. De keuze van een op te voeren stuk voor het publiek van U. V. K. is echter moeilijk. Ditmaal is van de gewoonte afgeweken en de keuze gevallen op een klucht getiteld „Zijn tweede jeugd". Door ziekte moest een tweetal rollen door andere krachten worden gespeeld. In dat verband mogen wij stellig het spel van den heer Blok als huisknecht roemen. De klucht in haar ge heel werd goed vertolkt. De tallooze ver wikkelingen deden de zaal af en toe dave ren van het lachen, zoodat het niet twij felachtig was of het publiek amuseerde zich kostelijk. Dit bewees ook het dave rend applaus, toen het doek zich voor de laatste maal sloot. Het kapwerk van P. Pijl iel te loven. De uitvoering werd opgeluis terd door de Harmonie Boys onder leiding van den heer W. de Wit. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand October. Sleutels, portemonnales, mutsen, rij- wlelbelastingmerken, 3 armbandhorloges, handschoenen, 2 bankbiljetten, vulpen houders, een notitieboekje, een paar kin dersokjes, ceintuurs, een paar grijze dameskousen, vulpotlooden, 1 3 bagagerle- men, een autodop, verschepingspapieren, een pakje, inh. een streng sajet, een étui, inh. brieven, een rolletje rood bindtouw, brillen, een deksel van een kinderwagen wiel, een stuk touw, een blauw en een bruine jekker, een zakmes, een zwarte dameshoed, een tabaakspijp, een padvln- dersriem, spaarkwitanties van de Witte Stad, een wollen das, 2 leefnetten, 2 da- mestasschen, een nummerplaat van een auto, een passer in étui, een handfiets pomp, een spiegel van een rijwiel, rozen kransen, een duimstok, een heerenpara- pluie, een actetasch, een kindersokje, een beige dameshoed, een bus machinevet, 2 handbeschermers, een sjaal, een vijl, een kano, een leesboek, een sierspeld met steen, een grijze jongensjas, een paar slobkousen, een kindertaschje. Gevonden in de tram (stadslijn)foto's, een bruine portemonnaie met inhoud, een bruine muts, een bruine handschoen, een streng wol, een leesboek, een bruine pdr- temonnaie, een nagelgarnituur, een zwarte dameshoed, een damesparapluie, een paar bruine handschoenen, een wandelstok, een zwarte handschoen, een bruine muts, een blauwe dameshandschoen, een vulpotlood, een damesparapluie, een bruine hand schoen, vier damesparapluies, een lieeren- parapluie, een paar zwarte handschoenen, een beursje, een blokje waarop een kalen der, een bruine dameshandtasch, 3 porte monnales, vier paar handsohoenen, een bruine muts en een boodschappentasch. Terug te bekomen en inliohtingen te verkrijgen uitsluitend op Maandag, Dins dag, Woensdag en Zaterdag des namid dags tusschen 1 en 3 uur ten Politiebureele alhier. 517 MIST VEROORZAAKT TREIN- VERTR AGING. De mist heeft gisteravond in het trein verkeer eenige stagnatie veroorzaakt, vooral doordat de signalen niet meer zichtbaar waren en de treinen slechts zeer langzaam het station moesten binnenkomen. Verschillende treinen kregen hierdoor vertraging: sommige kwamen met 10 tot 18 minuten vertraging uit Utrecht alhier aan Dc electriscbe treinen moesten ook op sommige punten langzaam rijden, maar kregen weinig vertraging. r* ^f TCCNIll NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. VONDEL-HERDENKING. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: G. J. van Smirren (filiaal) Raadhuis straat 90, Alphen a .d. Rijn; hoofdzaak Dorpsstr. A. 245, Mijdrecht: slagerij. Beheerder filiaal D. van Smirren, Alphen a. d. Rijn. Wijzigingen J. G. van Evert Jr., Haven 7, Leiden; winkel in groente, fruit enz. Uittredend eigenaar J. G. van Evert Jr., dd. 1 Sept. 1937. G. J. Alkemade, Morschstraat 58, Lelden: broodbakkerij en winkel. Wijziging uitgeoefend bedrijf tevens be schuit-, koek- en banketbakkerij Handelsvereenlglng „Industrla", Turf markt 8, Leiden: koopen en verkoopen van loerende en onroerende goederen. De zaak Is met ingang van 22 October 1937 ln liquidatie getreden. Liquldateur P. van der Tas. Lelden. D. Lindhout en Zonen. Gooweg 10, Noordwljk; bloembollenkweekerij en -ex port. Uittredend- vennoot P. D. Lindhout, hout, Noordwljk. Wijziging uitgeoefend be drijf de bloembollenhandel ls opgeheven, thans uitsluitend bloembollenkweekerij. Adam in Ballingschap. Vondel-herdenking! In dit teeken staat de maand November. Op zich zelve ligt in deze herdenking een sympathiek idee: wij meenen daarin toch te mogen zien een poging om Vondel te brengen tot het Nederlandsche volk. Tot- dusver stond de „Prins onzer dichters" toch ten eenemale buiten ons volk. In groote lagen kent dit Immers Vondel of heelemaal niet of alleen uit hetgeen korte bloemlezin gen van onze litteratuur van hem hebben opgenomen en uit den aard der zaak is dat niet veel. Maar zal deze poging slagen? WIJ vree zen dat deze tot mislukking gedoemd zal zijn tengevolge van overlading en van het brengen van Vondel op een wijze die nu juist geen propaganda zal blijken te zijn. Vondel moet men bewonderen om zijn prachtige dichtkunst, om zijn stoere ge spierde taal, doch niet als tconeelschrljver. In dat opzicht mist hij toch hetgeen too- nEelllefhebbers ln de eerste plaats begee- ren: actie, handeling en spanning, Daarin ligt Juist de kracht van een Shakespeare, een Molière en dit ls de reden waarom zij repertoire houden. Gespeeld is Vondel of niet of zeer sporadisch. Alleen zijn Gijs- breéht van Amstel vormt een uitzondering, gespeeld als het steeds wordt te Amster dam, doch dan in samenvoeging met de „Bruiloft van Kloris en Roosje" met Tho- masvaer en Pieternel. En waarheen dan ln de eerste plaats de belangstelling gaat, ls duidelijk! Onze overtuiging, dat Vondel ten tooneele gevoerd, niet blijvend een avond weet te boeien, hebben wif gisteravond kunnen zwaai eikenhout bladmaat 80 c.M f 24.50 573 (tngez. Med.) LEIDSCHE AQUARIUM. EN TERRARIUM- VER. „DE NATUURVRIEND." De samenstelling van het aquariumwater. Bovengenoemde vereeniging hield haar niaandelijksche ledenvergadering in Huize v. Wijk, Hoogewoerd 108. De voorzitter opende met een hartelijk welkom en gaf het woord aan dr. J. C M. de Jong, die een lezing hield over „Het Aquariumwater". Spr. besprak allereerst het verschil tus schen zout- en zoetwatervisschen. Zeevis- schen leven ln water, waarin behalve kool zuur en zuurstof veel keukenzout voor komt, een stof die in zoetwater ontbreekt. Toch is ook zoetwater niet zoutloos, alleen komen hierin andere zouten voor, vooral kalkzouten. Wil men zuiver water hebben, dan moet men gedistilleerd water maken. Zulk water is arm aan zouten en gassen en flauw van smaak. Als bijzonderheid werd er op gewezen, dat regenwater door liet geringe zoutgehalte met gedistilleerd Tvater overeenkomt. Na deze inleiding kwamen de gassen aan de beurt. Hiervan komt de beteekenls on der waterplanten tot zijn recht. In een aquarium met doorluchters is het zuurstof gehalte nooit zoo hoog op te voeren als in een mooi beplant aquarium. Spr. weidde vervolgens uitvoerig uit over de bepaling en handhaving van den juis- ten zuurgraad van het water, welke van nature in diverse plaatsen verschillend is. In het algemeen verdient het aanbeveling om aan het water eenige kalk of marmer toe te voegen, terwijl ook het gebruik van een koolfilter ts aan te raden. Men zorge er evenwel voor, dat geen metalen in het water komen. De uiterst leerzame lezing werd met groote aanlacht gevolgd, waarna de voor zitter den spreker een tot weerziens toe riep. Na afdoening der huishoudelijke zaken en inschrijving van 8 nieuwe leden, sloot de voorzitter de vergadering. toetsen aan de opvoering van „Adam ballingschap" door een groep Delf! leden van het Verbond van Ohr. Lett kundige Kringen in Nederland. Vondel was reeds 77 jaar, toen hij ql treurspel schreef, dat hij zelf noema- „aller treurspelen treurspel". Ongetwiiltï een juiste typeering. want geeft'te Paradijs-verhaal in Vondel's visie ais aiiit Roomsch-Katholiek niet het treurspel fe gansche menschheid? Gespeeld is i| treurspel nooit voor Royaards het in da eeuw ten tooneele voerde. Het behoort met „Lucifer" tot de Mda groote theologische werken van grooten dichter. In dit laatste ligt metes reeds een van de redenen, waarom i eigen tijd van Vondel het niet tot een q» voering ls gekomen. Zooals gezegd, wij hebben onze overt»!, ging dus aan de practljk kunnen toet.-a Althans ten deele. Want met hoeveel lx wijding de executanten ook Vondel aj genaderd, met hoeveel liefde zij zijn ve zen in zich hebben opgenomen, zij miste toch trots groote rolvastheid, waanw alle waardeering grootendeels de kracht deze prachtige verzen over het voetlicht brengen zoo dat zij spraken tot de luiste raars ln die mate, die verelscht ls om onda den ban te blijven van het gegeven. Eu helaas aan tooneel-expressle schoten volledig te kort, zoodat juist datgene, ni de declamatie had kunnen onderste een hinderpaal te meer werd. Bij een zuip declameeren, zonder tooneei-actle, zou Vondel-uitbeelding ten zeerste aan kr hebben gewonnen! Laten wij hiermi volstaan. Dientengevolge ls onze toetsing onzuli en moeten wij ons van een ulteindeli oordeel onthouden. Gisteravond zal Vomtó| echter niet nader tot de massa zijn bracht. De schouwburg was goed bezet en heefl| aan het eind der voorstelling waardi getoond. Aan Eva vertolkt door me: Leni Heeroma Soetakouw werden t! bloemstukken aangeboden. VEREENIGING VAN TAXI- EN LUXE- AUTOMOBIEL-VERHUUR1NRICHTINGEN VOOR RIJNLAND. Adres aan B. en W. Bovengenoemde vereeniging heeft een adres gezonden aan het college van B. en W.. waarin zij het college verzocht bij de goedkeuring der tarieven, als bedoeld in de vergunningsvoorwaarden, rekening te willen houden met het door haar ontwor pen basis-mtnimum-tarlef voor de z.g.n. buitenritten, dit tarief te willen aanbeve len en afkeuring te willen uitspreken over de tarieven, welke beneden het hier bedoelde niveau liggen. Het bestuur verklaart, dat het vervoeren beneden dit tarief beteekent het rijden van passagiers tegen of bene den kostprijs. In de tweede plaats worden vaste rege len voor de keuring van chauffeurs ver zocht. Bij voorkeur ware daarvoor aan te wijzen de Gem. Geneeskundige Dienst, die deze keuring kosteloos of tegen een sterk gereduceerd tarief zou kunnen ver richten volgens in overleg met de ver keerspolitie vast te stellen elschen. En ten slotte worden maatregelen ver zocht teneinde het exploiteeren van een taxi zonder vergunning (het z.g.n. snor ren) tegen te gaan. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst van so ciale zaken stonden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, be hangers 28, betonvlechters 16, betonwer kers 55, fundeeringswerkers 1, glazenma kers 1, glazenwasschers 10, granietwerkers 10, grondwerkers 94, heiers 3. metselaars 142, oppervlleden 109, schilders 186. sloo- pers 6, steenhouwers 2, straatmakers 6, hulp-straatmakers 12, stucadoors, witters 45, timmerlieden 258, uitvoerders 8. voegers 16. ongesch. bouwvakarb. 7. Totaal 1018. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17, lompen sorteerders 12, vellenblooters 2, steenfabr.- arb. 118, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr.- arbelders 53. Totaal 207. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 116, reizigers, colp. 41, winkelbedienden 34, éta leurs 3, incasseerders 19, musici 10, onder wijzers 9, overheidspersoneel 8, verplegers 3, Totaal 243. Hotel-Café-personeel: Huispersoneel 12, kellners 50, koks 9. Totaal 71. Houtbewerkers: Beddenmakers 4. hout bewerkers 76, kistenmakers 5, kuipers 7, lijstenmakers 3, mandenmakers 5, meubel stoffeerders 19, meubelmakers 28, politoer den? 2, ongesch. fabr.-arb. 30. Totaal 179. Kleermakers: Kleermakers 61, kappers 8, schoenmakers e.a. 18. Totaal 87. Land- en tuinarbeiders: Bloemisten 37. landarbeiders 29, tuinlieden 35, warmoe- ziers 11, ongesch. landarb. 6. Totaal 113. Metaalbewerkers: Bankwerkers 103, blik- bewerkers 19, burgersmeden 32, electriciens 62, gasfitters 13, gasmetermakers 1, ge reedschapmakers 2, instrumentmakers 3, isoleerders 1, kettingsmeden 20, klinkers 11, koperslagers 5, lab.-bedienden 2, las- schers 6, loodgieters 56, machinisten 18, metaalboorders 7, metaaldraaiers 2, me taal slijpers 3, metaalzagers 2, monteurs 21; planostemmers 4, polijsters 1, ponsers 4, rijwielherstellers 17, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 8, stokers 26, tegen- houders 14, hulp verw. monteurs 15, voor- slaanders 5, voorwarmers 5, vulcanlseufl 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 5, 1PH'| werkers 37, zandspulters 2, zandvormeri II ongesch. arbeiders 49. Totaal 597. I Sigarenmakers: Sigarenmakers 21. sfl sorteerders 1, sig.-strippers 1. Totaal 23 I Technici, opzichters: Bedrijfsleiders J| ingenieurs 3, technikers 5, teekenaars Werkmeesters 20, Totaal 51. Textielarbeiders: Hekelaars 7. kato®'| drukkers 22, kluwers e.a. 9, luikers plaatsnijders e.a. 21. schrobbelaars 2. sp15'! ners 63, spoelers 2, staaldraaddraaiere'l sterkers 2, strijkers 14, wevers 116, wo-wi werkers 40, ongesch. textielarb. 66. TW| Transportarbeiders: Emballeurs 6, c!)»'»'I fers 238, exp.-knechten 20, koetsiers loopknechten 46, schippers 79. mag® I knechten 61, spoor- en trampers. 20, 'I kers 6, transportarbeiders 72, losse an* I ders 517. Totaal 977. Jni-I Typografen: Boekbinders 24. boek®I kers 16. fotografen 4, hulp-vakarbeiden I letterzetters 27, steendrukkers 2. Totaa^l VoedingsmiddelenarbeidersBakken l ovenisten 4, slagers 69, suikerwerk»» 7J wijnkoopersknechten 13, zoutziedersI velbereiders 5, ongesch. fabr.-arb. I taal 237. +hpke.r!'l Vrouwen: Beh. naaisters 1, apo"1»» i ass. 2, kapsters 2, naaisters 10, stro» I 1, maasters 1, kooksters 1, winkeljuI wen 15, serveersters 2, linnenjufnou» jjl buffetjuffrouwen 3, kantoorbediende» I verpleegsters 7, bedrijfsleidsters L n I naressen 6, ass. en huishoudste' I dienstb. d. en d. en n. 40. kinderjut»" «jl 1, werksters 97, fabr.-arbeidsters 27, 9, onderwijzeressen 6, Totaal 277. Alg. totaal 5 November 1936 7 November 1935 Ben, 43 ged. werkloozen en 16 1 werkverschaffing. v'

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2