STADSNIEUWS W<ricje*A,(nj Ge/120^ De Leidsche „Overdekte is geopend VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 No. 23808 Dr. Euwe wint iET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wederom een kind te Rotterdam vermist eer groote belangstelling en algemeene waardeering. Een jubeldag voor de zwemsport Het derde in drie weken tijd. Zijn achterstand tot twee punten ingeloopen ZO JUIST UIT AMERIKA ONTVANGEN Dr. J. C. S. Locher. jM «immer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht [LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: so ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.33 per week f.O.lS Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) |Eet nummer figuurzwemmen, uitgevoerd door leden der R. D. Z. op den openings avond van de Leidsche „overdekte". Welk een enorme belangstelling was er gisteravond voor de feestelijke ope ning van de overdekte zweminrich ting! Een dichte menigte bewoog zich al ver voor achten langs de met vlag gen getooide winkels der Haarlemmer straat. En voor het zwembad, waar „Werkman's Wilskracht" voor opge wekte muziek zorg droeg, verdrong zich een groote massa bezoekers en nieuws gierigen, zoodat de politie handen vol werk had om te voorkomen dat het verkeer volkomen stop werd gezet. De heer Koster, in gezelschap van meer dere commissarissen, ontving zijn gas ten bij den hoofdingang, waar het een gedrang was van je-welste, en hij kwam handen tekort om de geiukwen- schen in ontvangst te nemen der velen die hem wilden complimenteeren met den bouw van dit inderdaad fraaie overdekte bad, waarvoor ook onze be kende zwemsters en zwemmers alge meen grooten lof verklaarden te heb ben. De directie had voor dezen avond voor ten eenigszins feestelijke aankleeding ge- ?d en het meest opvallende daarvan »as stellig de in het midden van het bas- op een vlot staande- en met geel bruine chrysanten bekleedde „hutspot", J'^aruit later, na de openingsrede van den jeer De Vries, onze jeugdige zwemkam- Jioene Rietje van Veen te voorschijn kwam onder daverend applaus de eerste offi- deeie duik in het water te nemen. overigens zullen de bezoekers gister avond een slechts vagen en vluchtigen in- aruK van deze zweminrichting hebben 5innerï krijgen,. want geen enkel zit- of «aanplaatsje was onbenut gebleven. Vele, veie rijen achter elkaar dromden de toe- rjnouwers langs alle zijden van het bassin, E Z1i. stonden ook op stoelen en banken n ae zijbeuken en in de gangen, welke ao„n, naar het afzonderlijke badbedrijf uitV'u acllterzyde. zij hadden zelfs een uujKpast gevonden op een hoogen lad- 7ü cf j wee^ van waar weggehaald) en len n aan de buitenzijde bij tiental- ine-i i do ziibeuken voor de hooge ra- omriniv -Wie zat, moest blijven zitten, 'kon i? er anders nlet weer tusschen dan ^L?en en het W£LS bijgevolg voor ons rene i^'el heel moeilijk om te informee- omdflf i aut°riteiten er waren, temeer tens organisatie-commissie geen Itonot*?® in deze volte daarvan op de sche pa steUen- vast staat dat het Leid- zii hP+ ,eentebestuur niet aanwezig was. jrivp L.,an dat wethouder Van Stralen Baren e? '7an 7jDn belangstelling. Wel teliikp ,?chter. .vele hoofden van gemeen- Horst zooals de heeren dr. tan er' Blauw, Mennes en De oeneveijs meerdere dqotorei), en za gen wij er het collegium van het Leidsch Studentencorps, de burgemeesters van Kat wijk en Koudekerk (de heeren Woldiingh van der Hoop en Kwint) en kapitein Iwes als vertegenwoordiger van den garnizoens commandant. Daartoe ingeleid door den directeur, den heer Jonkergouw, heeft de president-com missaris, de heer dr. C. J. A. van Iterson, een welkomstwoord gesproken. Hij noemde de opening dezer overdekte voor Leiden, dat op het gebied van zwemgelegenheden niet verwend is, een historische gebeurte nis en hoopte dat de Leidsche bevolking, die nu zomer en winter kan zwemmen, be seffen zal dat deze inrichting, uit parti culier initiatief tot stand gekomen, den steun verdient van allen, die het wel mee- nen met de volksgezondheid en met de zwemkunst, temeer omdat hier nauwlettend toezicht zal zijn. Spreker roemde de merk waardige stuwkracht van den heer Koster, wiens reputatie op het gebied van den bouw van zwembaden internationaal is, bracht ook hulde aan den heer Van Op- loo. die den heer Koster steeds met zijn adviezen terzijde stond, en aan alle ande ren, die meewerkten tot het tot stand ko men der Overdekte. Hij noemde den aan nemer Visser, uit Leeuwarden, ir. Ekstcen, uit Bilthoven (die voor de watervoorzie ning zorgde), 0e Groningsche firma's Kuilman en Zou derman (resp. installa teurs van de centrale verwarming en het electrisch net), de schildersfirma Wirtz, uit Leeuwarden, en vooral ook den ijveri- gen opzichter, den heer W. J. Meyer. Met den wensch. dat de inrichting door de medewerking der Leidenaars weldra tot grooten bloei zal mogen komen, besloot spreker zijn toespraak. De heer J. de Vries voerde daarna het woord namens den Kon. Nederl. Sedert gistermorgen wordt te Rotterdam de 12-jarige scholier Hilbert Krijn Joldersma vermist, wonende Catharina Beersman- straat 101a, aldaar. De jongen heeft gistermorgen met zijn fiets de ouderlijke wo ning verlaten en is niet terug gekeerd. Hij is in het bezit van een oud heerenrijwiel. De politie verzoekt zijn opspo ring en terugbrenging. In drie weken tijds is dit het derde kind, dat te Rotterdam vermist wordt. Van de 7-jarige Lijntje Huizer werd sinds 15 Oct. niets vernomen, terwijl de 3-jarige Martien Speters op 1 November verdwenen is. Het begon er zoo langzamerhand voor dr. Euwe vrij donker uit te zien. Een achterstand van 3 punten en een tegenstander, die 5 winstpunten had uit gewonnen partijen Doch de wereldkampioen bleef vol goeden moed; voorspelde hij ons gis teren zelf niet deze lang verwachte overwinning? 28 zetten waren gisteravond nog noodig om de afgebroken partij in zijn voordeel te beslissen. Tot het laatst heeft Aljeehin zich hardnekkig ver dedigd, en dat vermag o.i. de prestatie van onzen landgenoot slechts te ver- hoogen. Twee punten bedraagt dr. Euwe's achterstand op het oogenblik. Wat zal partij 14 morgenavond brepgep Zwembond. Ons bestuur, zoo zeide hij, verheugt zich over de opening van elk nieuw zwembad in ons land. maar het deelt te meer in de vreugde der Leid sche bevolking bij het in gebruik ne men van dit werkelijk schitterende bad, omdat de Sleutelstad er behoefte aan heeft. Voor Leiden heeft de bond bo vendien bijzondere belangstelling om dat de L.Z.C. behoorde tot de oprich ters (meer dan 50 jaar geleden) van den bond en al die jaren heeft meege streden voor het ideaal: „ieder Neder lander zwemmer". Dat ideaal heeft overal weerklank gevonden, ook te Leiden, maar het zal hier thans beter dan ooit kunnen wor den gepropageerd. Van harte hoopte spreker dat de zwemclubs. welke in deze overdekte hun domicilie hebben gekozen, hier een goed tehuis zullen hebben en dat het ook de directie goed zal gaan. Met welke woorden de heer De Vries het bad voor geopend verklaarde. Onmiddellijk hierna werd het deksel van den „hutspot" omhoog geduwd en dook Rietje van Veen in het water, ter wijl de muziek tegelijkertijd het Wilhel mus deed hooren. Nog meerdere sprekers stonden er op de lijst. De commissaris, de heer G. E. Bou- meester, bracht dank aan alle gemeente lijke diensten, de heer mr. Goudsmit (het woord voerende namens L.Z.C.. De Zijl en Poelmeer) noemde dezen dag een jubeldag, die voor de clubs uit Leiden en omgeving van de allergrootste beteekenis is. de heer Muller (namens den Ned. Arbeiders- Sportbond) schetste de cultureele waarde van deze „Overdekte" en de heer Hansen kwam namens de directie van het Alk- maarsche bad met een invitatie voor de L.Z.C. om in December deel te nemen aan de aldaar te houden nationale wedstrijden, als een eerste schakel tusschen beide over dekte inrichtingen. Opgemerkt moge hierbij nog worden dat mr. Goudsmit zijn woorden vergezeld had doen gaan van een fraai bloemstuk, ter wijl de heer Muller een klok aanbood voor de directie-kamer. Nadat vervolgens ir. Eksteen, namens den heer Koster dank had gebracht aan den raad van commissarissen en aan de onderaannemers, met wie hij al zoo lang samenwerkt, werd de leiding overgedragen aan den consul van den K.N.Z.B.. den heer G. van der Mark. die de verschillende de monstratienummers aankondigde en voor een vlotte afwerking zorg droeg. Die nummers misten natuurlijk de span ning, welke met wedstrijden gepaard kan gaan, maar zij waren toch ongetwijfeld in teressant omdat zooveel sterren er aan meewerkten. Onder meer was daar Jopie Waalberg, die van de directie bloemen ontving omdat zij dezer dagen weer een wereldrecord verbeterde, en op fraaie wijze den tot in de perfectie uitgevoerden schoolslag liet zien. Er was Nida Senff (Olympisch kampioene en wereldrecord- houdster 100 M. en 150 yards rugslag), die een uitbundig succes oogstte door het ne men van keerpunten volgens de Kiefer^ methode, er was Rietje van Veen (kam pioene 100 M. borstcrawl) en er kwamen nog tallooze anderen in actie, die allen behooren tot de bloem onzer Nederland- sche zwembeweging. Welk een applaus hadden bijvoorbeeld de heeren Schatens en Denneboom bij het schoonspringen (vooral de komische nummers sloegen in!) en met hoeveel belangstelling volgde men het „draaiende rad" en het figuurzwem men, uitgevoerd door leden van de Rotter- damsche Dames-Zwemclub! Een polowedstrijd tusschen H.Z. en P.C. en Zian, beide uit Den Haag, besloot den avond De samenstelling der ploegen was: H.Z. en P.C.: Doel: R. de Boer; achter: Rempt. H. Herklots en Feis; voor: R. Her klots, Stam en Den Hamer. Zian: Doel: Van Woerkom; achter: Kneifer, C. de Haas en Cras; voor: Hegi. Van der Voet en Brummelkamp. H.Z. eo P. C. was spoedig iets stqpkpr ep een grote zending zijden middag- en avondj aponnen vanaf Fl. 5.90 Ziet onze etalages BREESTRAAT 570 (Ingez. Med.) Stam gaf daarbij 'zijn club' de leiding. Na een wat traag begin begon toen ook Zian los te komen en uit. mooi aangeven van Hegi scoorde Van der Voet met een magnifieken doorslagbal den gelijkma ker. 11. Dadelijk na de hervatting werd het 21 door Stam en het was dezelfde speler, die ook 31 scoorde. Van der Voet bracht tenslotte den eindstand op 32. Naar wij vernemen bevond ook Rie Mas tenbroek zich gisteravond onder de toe schouwers. Zij zal hoogstwaarschijnlijk einde dezer maand te Antwerpen in dienst treden, doch is gisteren nog met de direc tie van het Leidsche bad tot overeenstem ming gekomen om hier toch nog van Maandag a.s. tot 27 November zwemles te geven. Men verzoekt ons nog te melden dat het stucadoor-, beton- en emaillewerk is uit gevoerd door gebrs. I. M. en W. Verhoef's stucadcorsbedrijf alhier, en dat de firma Warnecke, Stationsweg, alle badcostuums geleverd heeft, welke in deze overdekte worden verhuurd. Wordt morgen zeventig jaar. BINNENLAND. ,'Bet Leidsche overdekte zwembad geopend. (Stadsnieufws, le Blad). Ministerieel bezoek aan Leiden (Stads nieuws, le Blad). Regeling van den rundveeteelt; aan de wen- schen der landbouworganisaties tege moet gekomen. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). De Bond van Kaasproducenten heeft een. gezondheidsdienst voor vee- en melk- controle ingesteld voor Zuid-Holland en Utrecht. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). De rijwieldiefstallen in de groote steden; nog twee arrestaties. (Gemengd, 3e BI.). Euwe won van Aljeehin. (Sport. 4e Blad). BUITENLAND. De conferentie te Brussel wil een kleine bemiddelings-conferentie benoemen. (3e en le Blad). Kleine vorderingen ter Londensche noii- interventie-commissie. (3e Blad). Spaak in België als kabinetsformateur aan gewezen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. K De algemeene weersgesteldheid in Europa wijst op aanhouden van den Oostenwind en droog weer. De bewolking zal morgen waarschijnlijk weer wat toenemen Dr. J. C. S. Locher. Dr. J. C. S. Locher, Ned. Herv. predi kant te dezer stede, wordt, zooals wij reeds hebben gemeld, morgen zeventig jaar. Dr. Locher. die in de Leidsche kerkelijke gemeente een vooraanstaande plaats in neemt en ook onder zijn collega's hoogelijk geëerd wordt, werd 6 November 1867 te Uitikon bij Zurich in Zwitserland geboren. Zijn vader was aldaar predikant. Na een vlotte studie aan de gymnasia te Keulen en Elberfeld. bezocht hij de univer siteiten te Weenen en te Leiden. In 1892 candidaat in Gelderland geworden zijnde, deed hij op 14 Mei van het volgende jaar zijn intrede in de gemeente van Birdaard (Fr.). Na in deze gemeente be vestigd te zijn door zijn oom ds. G. W. Locher van Elspeet. aanvaardde hij zijn ambt met een predikatie over Ps. 105 1. Gedurende zes jaar diende hij de gemeente Birdaard, waarna ds. Locher in 1899 naar Waspik vertrok. Tijdens zijn prediking al daar. waar hij vijftien jaar heeft gestaan, promoveerde hij tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „De leer van Luther over Gods Woord." Op 9 Januari 1906 vepbond dr. Locher zich AA0 4P gemeêftte te dezer plaatse. Na door zijn broer, ds G. W. Locher van Elberfeld, bevestigd te zijn, aanvaardde hij zijn ambt, sprekende over Ps. 51 17. Dr. Locher, die quaestor van den ring Leiden is en vice-president van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland, heeft ge- ruimen tijd het scribaat van den kerkeraad waargenomen. Zijn uitzonderlijke kennis van kerkgeschiedenis en kerkrecht heeft hem in al deze functies onschatbare diensten bewezen. En ook thans nog is hij de man, die gaarne geraadpleegd wordt, wanneer er moeilijke kerkelijke kwesties zijn op te lossen. Vele bijdragen verschenen van zijn hand in Troffel en Zwaard" en in ..Onder eigen Vaandel" Ook zag nog van zijn hand een geschrift, het licht, getiteld: „Toelichting en Verweer". De zeventig-jarige, die nog geregeld met groote activiteit aan zijn wijk werk deelneemt, koestert naar wij vernemen het plan om het volgend jaar emeritaat aan te vragen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbereidend kerke lijk examen: de heer D. J. Burgersdijk Cs-Gravenzande); voor het canaidaats- examen klassieke letteren: de heer C. v. d. Graaf (Oegstgeest)voor het doctoraal examen klassieke letteren: mevr. A. Rui tenberg—de Wit (Den Haag); voor het car.didaatsexamen Rechten: de dames F. J. Klopper (Den Haag). C. E. de Visser (idem), C. J. M. Vader (Rotterdam), en de heeren G. F Reeser Cuperus (Amsterdam), A Somerwil (Leiden); voor het propae- deutisch examen Theologie: de heer I. J. Reedijk (Zwijndrecht)voor het artsexa men le gedeeltede heeren L. Zeldenrust (Den Haag). C. M. N. Kuiters (Rotterdam) cn mej. A. E. H. van Mr.nan (Den Haag); bevorderd tot arts: mej. ir. W. A. Thomee (Oegstgeest). en de heeren J. Wannijn (Gent), H. L. Plokker (Den Haag) en P. J. van Wa^enjagh (M^tricbW.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1