STADSNIEUWS Complot fietsendieven achter slot en grendel Jaargang DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 No. 23807 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Euwe heeft goede winstkansen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ji A. van Hamel t De mist veroorzaakt ongelukken Twee dooden en meerdere gewonden Sclieepsbotsing op de Kil In de groote steden een kleine honderd rijwielen gestolen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Euwe-Aljechin Dertiende partij afgebroken. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor aövertentles uit Léiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij voorultbetaUng Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Ipeasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschapper» gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f2:35 per 3 maanden -e portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Swiwethoudfer van onderwijs. Rn man mot veelzijdige verdiensten jegens onze stad. Wijlen de heer J. A. van Hamel. In den gezegenden leeftijd van ruim 90 Is in den afgeloopen nacht in Den waar hij de laatste jaren woonde, leden de heer J. A. van Hamel, oud- is te dezer stede en gedurende het tak 19031921 wethouder onzer ge- 'te. Joost Adriaan van Hamel werd 30 Maart I te Twello, waar zijn vader geneesheer »j. geboren. Na het candidaatsexamen r het notariaat met gunstig gevolg te bben afgelegd, vertrok hij op 5 Mei 1871 r zeilschip via Kaap de Goede Hoop naar lavia, waar hij op 2 Augustus arriveerde. Indié beheerde hij achtereenvolgens no- kantoren te Bantam, Rembang, Ma- en Bodjonegoro. Huim elf jaar later, ln 1883 keerde hij ens gezondheidsredenen naar Holland De bedoeling was. dat zijn Euro- 'sch verblijf slechts een tijdelijk karakter dragen, doch zijn gezondheidstoestand 't terugkeer naar de tropen niet toe. Na een korten werkkring als notaris te 'emarkt, werd hij op 21 Maart 1883 be- :md tot notaris te Leiden, waar hij het toor van den heer Broekhof overnam. Hier trad hij al spoedig als lid toe tot hillende vereenigingen, werd commis- van de Leidsche Spaarbank (welke tie hij in Mei 1934 gedurende een halve v vervulde!), lid van de commissie van lijksch beheer dier instelling (tot 1903), en secretaris van de Plaatselijke School- missie, secretaris van curatoren der Jer opgeheven Indische instelling tot op- iding van O.I. ambtenaren en in 1887 voor "n Vrijheidsbond lid van den gemcente- W, waar vooral de onderwijszaken zijn j'e belangstelling hadden. 1903 werd hij onder burgemeester F. /as door den raad gekozen als wethouder n onderwijs, welke moeilijke functie hij urende een tijdvak van 18 jaar onafge- "Hen en met grooten ijver heeft vervuld, 'ft Leidsch onderwijs heeft aan den heer n Hamel inderdaad zeer veel te danken :had. tn 1921 trad hij wegens een gewijzigde rtijverhouding in den raad als wethouder doch hij bleef tot 1927 deel van den ad uitmaken, in welk jaar hij zich in roand met zijn hoogen leeftijd niet meer 'kiesbaar stelde. De heer van Hamel vierde omstreeks 0 zijn zilveren jubileum als voorzitter an de afdeeling Leiden der Kon. Vereen, •ost en West" en was voorts gedurende ie jaren lid van de commissie voor de Mnhal en voorzitter der Kamer van uezieht op de Notarissen. Na een bijna 53- "g notariaat werd hem bij kon. besluit "0 2 Maart 1936 op zijn verzoek eervol tsiag als zoodanig verleend, waarna hij i1 mette.nvoon in Den Haag vestigde, r" j?eIegenheid van een koninklijk be- fk tijdens zijn wethouderschap werd de ï:'u Hamel benoemd tot officier ln de i Vat* j" Oranje Nassau. I® drn heer van Hamel is een man osegaan. die zich op velerlei terrein oote verdiensten heeft verworven jegens f. ?e.meenschao en ten opzichte van onze H« h.et bÜ zonder. i*11) rust© in vrede ,,l0fIeIV)k overschot zal a.s. Zater- "hiini, om ba'f één op de begraafplaats no worden ter aarde bestelé. academische examens. voor het voorbereidsmd her examen, de heeren ijh. M. Bëftht en D. Vckikamp hBwtcrdapme, NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Voor de afdeeling Lelden der Neder- landsche Reisvereeniglng sprak de heer 'Van Staveren, uit Den Haag, directeur van het Centraal Bureau voor filmkeu ring, gisteravond in een der bovenzalen van café „In den Vergulden Turk" over de ontwikkeling der Illm. Hij vertelde dat de cinematografie feitelijk berust op het zoogenaamde „nabeelden". LichWndrukken blijven in onze hersenen nog een oogen- blik achter als het licht al verdwenen is. Ziedaar de basis der film. Want bij de film ziet men 24 aparte beeldjes per seconde. Als die wisselen is het doek even duister, maar het „nabeeld" werkt dan wel zoo lang door, dat bereids het volgende plaatje verschenen is. Men krijgt dan den indruk van een beweging, hoewel het in werke lijkheid aparte beeldjes zijn. Reeds Edison heeft indertijd proeven gedaan om een ge-' luidsfilm te maken, zulks in samenwerking met Eastmann (van de Kodak-Maatschap pij) en hij slaagde daarin vrij aardig door een gramafoonrol en een geluidsstrook gelijktijdig te laten draaien. Op dat idee berustte trouwens ook de eerste sprekende film, die in onze bios coop-theaters werd vertoond. Later wer den, zooals men weet. geluid en beeld op één strook samengebracht. Het geluid wordt thans opgevangen door een micro foon en dan langs een lampje geleid, waar rqen de trillingen fotografeert. Als streep jes is het geluld daarna op de film te zien. Vervolgens wordt het door een foto cel gevoerd, verstrekt en weer als geluld teruggebracht in het theater. Voortgaande vertelde spreker tallooze andere bijzonderheden over de filmtech niek en over de wijze waarop de film in de studio's tot stand komt. En hij deed dat op zoo onderhoudende wijze, dat zijn uiterst leerzaam en boelend betoog den ganschen avond met zeer groote aandacht werd gevolgd. Jammer, dat de publieke .belangstelling zoo klein was. De afwezigen hebben dit maal werkelijk heel wat gemist! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, Rapenburg 122. Leiden. Nieuwe commissarissen mr. D. Pel, Was senaar; P. M. van Zwieteren, Den Haag en H. C. M. Vos. Den Haag. Firma wed. Kooreman, Oude Rijn 51. Leiden; lompen- en metaalhandel en schuitenverliuur. Overleden eigenaar W. Kooreman, Lei den, dd. 28 Oct. 1937. J. H. van der Meer, R.A.veen B. 516, Alkemade; handel in kruidenierswaren. Wijziging handelsnaam in Levensmidde- lenbedrijf „De Toren" J. H. van der Meer Gzn. Op den onbew&akten overweg op de grens van de gemeenten Hoeveiaken-Stoutenburg, is vanmorgen om half tien een gespan, be stuurd door den landbouwer E. Vreekamp, bij het passeeren van den overweg, door een uit de richting Hoevelaken komenden lokaaltrein gegrepen. Vermoedelijk heeft W. door den mist den trein niet zien aankomen. De voerman werd op slag gedood en de wagen werd totaal vernield. Het paard bleef wonder boven wonder ongedeerd. Een stuurman verdronken. Gisteravond om half zes zijn tijdens den dikken mist de motorschepen „Anna Maria" en „Matjoe" op de rivier de Kil, onder 's Gravendeel met elkaar in aanvaring geweest, waardoor de stuurman van de „Anna Maria" over boord is geslagen en verdronken. De „Matjoe", groot 622 ton, geladen met zand en thuisbehoorende te Gouderak, voer ln de richting Dordrecht. De „Anna Maria" groot 106 ton. geladen met haverstroo en thuisbehoorende te Dussen, voer in de rich ting Antwerpen. De schipper van laatstge noemd vaartuig, Ackermans, meende, dat de „Matjoe" ten anker lag en wilde bak boord uitwijken. De „Matjoe", schipper van Dam. was echter varende, waardoor de schepen elkaar te dicht naderden om een aanvaring te voorkomen. De „Anna Maria" werd geramd. De deklading sloeg over boord met zich meenemende den stuurman, A. C. Kievits, die hierbij om het leven is geko men. Het lijk is nog niet opgehaald. 'De „Anna Maria'' heeft lichte schade ge kregen. Het schip ligt op de ankerplaats 's Gravendeel. De „Matjoe" kreeg geen schade en heeft zijn reis voortgezet. Auto tegen tram gereden. Op den Utrechtschen weg, ter hoogte van den Spitsheuvel bij Amersfoort, is gis teravond een ernstig verkeersongeluk ge beurd. Omstreeks kwart voor twaalf naderde uit de richting Amersfoort een auto, waar in, gezeten waren de heeren A. S. en H. L„ Ibe&den uit Utrecht afkomstig. Zij keerden terug van de automarkt te Amersfoort. Op pat oogenblik kwam uit de richting Soes- terberg een tram. Ofschoon de motor dagen een verlicht bord voerde met het duidelijke opschrift „tram", meende de bestuurder, waarschijnlijk door den mist ihisleid, dat hem een andere auto tegemoet kwam. Hij wilde de tram rechts passeeren, doch kwam hierbij natuurlijk op de rails terecht. De auto werd door den motor wagen gegrepen en nagenoeg versplinterd. De beide inzittenden zijn in emstigen toe stand naar het ziekenhuis „De Lichten berg" overgebracht. Hun toestand was van ochtend van dien aard. dat zij nog niet door de politie konden worden gehoord. Vrachtauto met bieten door goe derentrein gegrepen. Vanochtend om even voor zes uur is in zwaren mist op den onbewaakten overweg öii Hoogkerk een vrachtauto, geladen met suikerbieten, welke bestemd waren voor de suikerfabriek te Vierverlaten, door een uit Groningen komendfen goederentrein, be staande uit negen-en-dertig wagons, ge grepen. De chauffeur, de 22-jarige onge huwde J. Bok uit Niehove, gemeente Olde- hove, die alleen in de cabine zat. werd ge wond en bTak o.m. het neusbeen. Het slachtoffer werd naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De locomotief van den goederentrein was door de botsing de fect geraakt en moest door een andere ma chine worden vervangen. Hierdoor kreeg de trein drie kwartier vertraging. De auto werd geheel vernield. De gemeentepolitie uit Hoogkerk heeft tegen den chauffeur proces-verbaal opge maakt, omdat deze behoorde te weten, dat hij met zijn bietenwagen niet vóór zes uur den onbewaakten overweg mag passeeren. Er stonden ter plaatse tal van bietenwa gens. doch alleen Bok passeerde, ondanks het verbod, den overweg. LEIDSCHE BURGERWACHT. De schietoefeningen met bukswapens zullen morgen aanvangen om 20 00 uur, op de schietbanen van den Burcht, en vervol gens iederen Vrijdag worden gehouden. Tevens zal dan de prijsuitreiking p.aats vinden van de gehouden wedstrijden te Katwijk. De gymnastiek- en schermlessen vangen aan op Dinsdag 9 November as. in het Gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgr. 7. In samenwerking met de Rotterdam- sche politie is de Haagsche recherche er in geslaagd een complot rijwieldieven achter slot en grendel te zetten. Zij is daarbij in niet geringe mate geholpen door den 21-jarigen instrumentmaker F. S. te Den Haag, die op 21 October wegens diefstal van twee rijwielen werd aangehouden en die na een volle dige bekentenis te hebben afgelegd zijn zeven vrienden, met wie hij samen werkte, verried. Op deze wijze is de combinatie, welke een kleine honderd rijwieldiefstallen op haar geweten heeft, in betrekkelijk korten tijd onschadelijk gemaakt. Zooals gezegd, werd de instrument maker 21 October wegens het stelen van twee fietsen in de residentie aan gehouden en in bewaring gesteld. Na eenigen tijd legde hij een volledige be kentenis af, waarna hij aan het „praten raakte" en de politie zeer belangrijke mededeelingen deed. Het was de politie intusschen reeds opgevallen, dat deze instrumentmaker, die reeds bekend stond als een rijwieldief, wel eens samen werd gezien met een berucht type, een zekeren A. H. V.. een 23- jarigen jongeman, zonder vaste woon plaats. Deze V. werd 29 October te Rot terdam aapgehouden en hoewel hij langdurig vtilhield den instrumentotó- ker niet te kennen, stapelden de be wijzen zich langzamerhand toch zoo hoog op. dat hij tenslotte door de mand viel. Hij bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal en heling van 60 rijwielen, doch de politie meent, dat dit aantal even goed 70 of 80 kan zijn geweest. Hij had een groot aantal handlan gers, menschen. die de rijwielen voor hem stalen, waarna V. er wel voor zorgde, dat de karretjes werden ver kocht. Na deze bekentenis volgde natuurlijk onmiddellijk de arrestatie van de door V. genoemde handlangers. In Den Haag werden gegrepen de 44-jarige J. van E., zonder vaste woonplaats en de 18- jarige H. van L., wonende te 'sQraven- hage. Ongeveer terzelfder tijd werden in Rotterdam gearresteerd de 26-jarige J. O. en de 37-jarige W. O. Eenigen tijd later werden in Den Haag tenslotte nog aangehouden de 56-jarige J. H. G. en de 46-jarige J. H. V. In Rotterdam werden op 8 plaatsen huiszoekingen gedaan. Hierbij werden zeven rijwielen, welke van diefstal af komstig zijn, gevonden. De fietsen wa ren in de steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag gestolen. De gear resteerde personen zijn allen recidivis ten met uitzondering van den 18- jarigen H. van L. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het is niet onwaarschijn lijk, dat nog meerdere ajrestatj^s zullen rihgW. VAKTENTOONSTELLING VOOR TYPOGRAFEN. In het Vrijz. Chr. Federatiehuis. In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten en genoodigden o.w. de wet houders van Stralen en Verwey, eenige pa troons en vele werknemers in de grafische bedrijven, had gisteravond in het Vrijzin nig Christelijk Federatiehuis aan het Ge recht de officieele opening plaats van de reizende tentoonstelling „Alnetybo", zoo geheeten volgens de beginlettergrepen van den Alg. Ned. Typografenbond, welk li chaam deze expositie in vele plaatsen van ons land organiseert. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer J. A. N. den Tonkelaar. sprak een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen, die spr. met vreugde in zoo grooten getale begroette, in het bijzonder de beide wet houders als vertegenwoordigers van het ge meentebestuur. Spr. gaf daarna het woord aan onzen stadgenoot, den heer II. W. Wit- tenaar, aldeelingssecretaris, tevens lid van het hoofdbestuur, die een uitvoerige ope ningsrede hield, waarin hij allereerst zijn vertrouwen uitsprak, dat allen aan deze tentoonstelling een goede herinnering zul len bewaren. Immers, zij biedt niet alleen voor den belangstellenden vakgenoot, doch ook voor den leek. den gewonen drukwerk- verbruiker. tal van interessante beziens waardigheden in den vorm van technische nieuwigheden en nieuwe mogelijkheden op het gebied van drukwerk, hetzij voor da- gelijksch gebruik, hetzij voor reclame doeleinden. Dat juist een arbeidersvakbond deze tentoonstellingstournée onderneemt, vindt zijn grond in het besef, dat een goed onderlegd vakman in den strijd om het Uagelijksch bestaan sterker staat dan een knoeier. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de toestanden in het grafisch bedrijf vóór de oprichting van den A. N. T. B„ nu 71 jaar geleden. Veel is er sindsdien ver beterd. niet alleen ten aanzien van de loo- nen en werktijden, doch ook voor het leer lingwezen. de bedrijfsrechtspraak en de ziektegeldregeling. Deze expositie heeft de tendenz de be zoekers tot het inzicht te brengen, dat het in hun eigen belang is hun drukwerk te laten vervaardigen door georganiseerde drukkers. Goed verzorgd drukwerk geeft cachet aan een zaak, terwijl in Leiden nog dit voordeel kan worden bereikt, dat de werkloosheid onder de typografen, waar van één vierde deel zonder werk is. wordt opgeheven. Na er nogmaals op te hebben gewezen, dat de A. N en jong heeft geijverd voor ontw'kkclin der vakkennis, o.a. dr:" de vorming van studieclubs en de aanda it te hebben ge vraagd voor een stand ten bate van het l.b.c.-fopds voor typografen, verklaarde spr. de tentox»6telling voor geopend. BINNENLAND. Te 's-Gravenhage is overleden de heer J. A. van Hamel, oud-notaris te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De Tweede Kamer over de begrooting: van Binnenlandsche Zaken. (Se Blad). Het wereldwonder te Huizen. (3e Blad). Rapport der commissie van onderzoek in zake de rundvee-teeltregeling. (3e BI.) Euwe staat op winst tegen Aljechin. (Sport, 4e Blad). Arc ham baud verbeterde het werelduurre cord van Slaats. (Sport, 4e Blad). Dc BUITENLAND. 9-mogendheden-conferentie te wil bemiddelen. (4e Blad). Brussel Pierlot in België niet geslaagd in het vor men van een kabinet. (Buitenland, le Blad). Onzekerheid in de Arabische wereld. (Bui tenland, le Blad). Bonnet over de Fransche begrooting. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Hier te lande zal nog weinig verandering in weersgesteldheid komen. Aanvankelijk zal de mist nog aanhouden met weinig of geen neerslag, doch later volgt waarschijnlijk opklaring. In de dertiende, gisteravond te Am sterdam gespeelde, partij om het we reldkampioenschap schaken, heeft dr. Euwe het vermoeden, door onze mede werkers na de 11de en 12de partij geuit dat hij zich van zijn inzinking heeft hersteld bevestigd. Al spoedig verkreeg de wereldkam pioen een uistekende stelling en toen de partij na 40 zetten werd afgebroken, verklaarde hij in tegenstelling met enkele andere schaakmeesters dat zijn kans op winst zeer groot is. Dat dr. Euwe van zijn overwinning zeker is, blijkt ook hieruit, dat hij den 41sten zet, die hij onder couvert moest afgeven, aan Aljechin bekend maakte. In ons Blad van gisteren vermeldden wij reeds in het kort wat er zoo al te zien is, zoodat wij thans kunnen volstaan met een opwekking tot bezoek. Al is de bescheiden expositie in de eerste plaats ingesteld op I den grafischen werker, toch is het ook voor T.' B. altijd bij oud -aen leek interessant om kennis te nemen van de moderne zet-, druk- en bindtech nieken. Bovendien zijn steeds vaktechnici aanwezig om. waar gewenscht, van voor lichting te dienen. De tentoonstelling blijft tot morgen avond geopend.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1