STADSNIEUWS Belasting ver hooging noodzakelijk De „Overdekte": een belangrijke Leidsche instelling 78ste Jaargang WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 No. 23806 Salarissen blijven ongewijzigd HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Maar wanneer zullen de puzzles worden opgelost? Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD ■ft. PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens pastrecht. Voor opzending van hrleven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2 33 per week 7..1 TTTïfT.l f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokostenj (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.j} Bijzonderheden omtrent water voorziening en -zuivering. >Iet een rede van den voorzitter van den Kon. Nedcrlandschen Zwembond, den heer J. de Vries, uit Amsterdam, zal morgenavond het overdekte zwem bad aan de Haarlemmerstraat worden geopend en dat is een voor Leiden belangrijke gebeurtenis, welke niet al leen de zwemsport, maar ook de volks gezondheid en zelfs het vreemdelingen verkeer ten goede komen zal! Thans gaat werkelijkheid worden, waarnaar men jarenlang heeft uitgezien en wie als wij in breeden kring de mce- ning daaromtrent van de Leidsche bevolking beluisterd heeft, zal tot de conclusie moeten komen dat met dc openstelling dezer „Overdekte" in een lang gevoelde behoefte wordt voor zien [ilgezien van het badbedrijf aan de Oude st. waarvoor de werkzaamheden nog wel maandje zullen aanhouden, is de di eting thans vrijwel gereed. Gistermiddag es men er al'.erwege aan het boenen en en schrobben en dat zal dan zoo ïgeveer het laatste zijn vrat er voor den xningsavond nog geschieden moet. [Gelukkig heeft, zooals wij in ons Blad van jsteren nog melden konden, het gemeente, stuur in verband met dd nieuwe verorde- ia? zijn bereidheid tot medewerking ge jond, zoodat de bepalingen inzake het menjd zwemmen en het toelaten van [emengd publiek voor dezen eersten avond iet van toepassing zullen zlin. Hoe het kater verder zal gaan is nog volmaakt Teker. „Ga voorloopig uw gang" heeft pen dc directie, den heer Jonkergouw, pten weten, maar wat dat precies inhoudt niemand bevroeden. Natuurlij,k is, dgedwongen, op het schema der bad- fon (waarop reeds weken geleden, voor- C sprake was van een Leidlsthe ver- rtening, éénderde gereserveerd was voor "aderlijk zwemmen) momenteel alle ge- gd zwemmen geschrapt, maar daar mede is men er niet. Want de verordening gaat immers veel verder in haar strekking! De vraag is: mag er mannelUik personeel in de inrichting zijn als er dames zwem men (of omgekeerd)?, of zelfs: mag de directeur er op die uren vertoeven? En dan: hoe zal het gaan met de cluburen en met do polo-wedstrijden, welke immers 's zomers en 's winters bijna avond aan avond gehouden wor den' De directie vernam dat het ge meentebestuur zich een beslissing in zake de principieele kwestie voorloopig nog voorbehouden zal. maar Vrijdag avond staat de Oegstgeester Zwem_ en Poloclub „Poelmeer" met vele tientallen leden om negen uur voor de deur. Zul len zs mogen zwemmen? Zullen de dames worden teruggestuurd of de heeren? Niemand die het weet, beha'.ve het gemeentebestuur en dat gaf geen uitsluitsel tot dusverre! Wordt het gemengd zwemmen zelfs voor de vereenigingen verboden dan wordt de situatie natuurlijk moeilijker dan ooit. Alle contracten (oa, gesloten met Poelmeer, met de Leidsche Zwemelub. met De Zijl. met de reddingsbrigades uit Leiden en ver ren omtrek, met den Arbeiders Sportbond, enz.) verrallen dan. omdat genoemde or ganisaties onder die omstandigheden ongetwijfeld zwemtijd tekort komen. Wie nu anderhalf uur reserveerde voor al zlin leden, zal aan twee afzonderlijke korte periodes van drie kwartier begrljpelijkwiis niet genoeg hebben. Voor een dergelijk kort oogenblik zullen de meeste zwemmers waarschijnlijk niet willen komen, temeer niet omdat men al tijdig tevoren het water weer uit moet cm zich te kleeden teneinde het bad. ja zelfs het gebouw, ontruimd te hebben als de andere sexe aan de beurt is. die tot zooverre netjes tuiten aan de deur heeft staan wachten (want de ver ordening zegt dat dames en heeren niet tegelijk binnen mogen zijn!) Maar wie al dus do zwemclubs en andere organisaties noopt tot het reserveeren rail méér club uren. jaagt de vereenigüvgen en daarmede de baders, op beduidend hoogere kosten En benadeelt in feite de volksgezondheid, omdat de practük dan uitwijzen zal dat zeer velen de zwemmerij te kostbaar vinden. Intusschen deelde de directie ons mede dat zij meende een soepele houding van het In de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1333 lezen wij het volgende met betrekking tot de financiering der Defensie-plan nen: De regccring is voornemens de uit gaven voor de Defensie, althans ten deele, te dekken in de Milliocnen- nota werd op deze mogelijkheid reeds met een enkel woord gedoeld door bclastingverhoogingen. Het besluit daartoe heeft zij niet dan na lang en ernstig beraad genomen, aangezien ook zij zich zeer wel be wust is van den zwaren druk, die docr de bestaande belastingen reeds op de geheeio Nederlandsche bevolking wordt gelegd. Waar het hier evenwel uitga ven betreft, welke voor het voortbe staan der Nederlandsche volksgemeen schap noodzakelijk zijn, en bet niet verantwoord is te achten deze uitgaven te doen zonder maatregelen te treffen om in de financiering daarvan te voorzien, heeft de regeering gemeend tot dit dekkingsmiddel, zij het dan ook nocde, te moeten besluiten. Bij dc regeering zijn p.m. de volgen de maatregelen in overweging: le. Maatregelen tegen het ontgaan van de belastingen naar het inkomen door middel van Naanilooze Vennoot schappen. 2c. Technische herziening der omzet belasting, waardoor de levering van objecten, welke naar den geest der be trokken wet belast zon moeten wor den, doch in de praktijk tengevolge van een bepaalde handelwijze vrijvalt, thans onder de werking der wet wordt gebracht. 3e. Verhooging van de hoofdsom der dividend- en tantième-belasting, waar bij de heffingswet der opeenten zoo danig zal worden vetlaagd, dat het rendement dier opcenten gelijk blijft aan wat zij nu opleveren. 4e. Verbooging van de opcenten (boven de bestaande) op hoofdsom der inkomstenbelasting. Wat betreft de sub 1 en 2 genoemde heffingen, ook zonder dat de defensie- voorzieningen extra dekking behoefden, zouden deze heffingen naar de mee ning van de regeering uit hoofde van de redelijkheid behooren te worden in gevoerd. De regeeiing beoogt uit de in over weging zijnde maatregelen een bate van rond f. 20 millioen te verkrijgen. Wat tenslotte het denkbeeld van een weerbelasting betreft, ook deze gedach te is nog in overweging. De regeering meent na het voor gaande zich ontslagen te mogen reke nen van een motiveering ran haar standpunt, dat het middelen-accres geen verhooging van de uitgaven voor salarissen en Iconen gedoogt. Voor dat deel van de Memorie van Antwoord, waarin de tot stand kaming der regeering en het te volgen beleid worden besproken, verwijzen wij naar het 3e Blad. gemeentebestuur te mogen verwachten en bij dien wensch sluiten wij ons gaarne aan. Wel is er nog altijd de Rijswijksche affaire, welke volgens een bevoegden Rijswijkschen autoriteit en volgens den verdediger van genoemde zwemelub vrijwel zeker voeren zal tot een uiteindelijk succes (In hooge instantie) voor de Rijswijksche Zwemveree- niging, die precies als hier in Leiden op haar cluburen niet gemengd zwemmen mocht, maar ln do eerste plaats is die zaak voorloopig nog niet afgehandeld en verder zijn ook de leiders van de Lëidsche zwem- Foto VAN VLIET i van Interieur der „Overdekte", genomen van den kant van het kinderbad, waai' men mpmentoel, in met de opening, een kleine tribune opgeslagen tjeeft. Op dan aohtjergrond, boven 4«n Ingang, bevinden zicja de heerqn- kleedjtamers; links lp de zij-.beuk die voor d«nep. Deze 4fn op da foto ephter niet zichtbaar. beweging van oordeel dat de beste en meest verkieslijke oplossing er één van gemeen schappelijke samenwerking met het ge meentebestuur zal zijn! In ieder geval: morgenavond gaat het bad open en aan belangstelling voor het welver zorgds programma (waarop,gelijkwij gemeld hebben, de namen van talloozen zwemsterren voorkomen) zal het stellig niet ontbreken. Over de inrichting zelf behoeven wij hier thans niet meer uit te wijden na het zeer vele dat daarover reeds door ons is ge schreven. Zooals men weet wordt het bassin 25 bij 12 M., terwijl er bovendien een kinderbad is, en zijn er 52 cabines en 60 wisselcabines. Over de watervoorziening en -zuivering kan nog gezegd worden dat de leiding daar van berust bij het ingenieursbureau Eksteen te Bilthoven, dat een 25-tal baden ln ons land, waaronder alle baden van den heer Koster, onder zijn toezicht heeft. Het water wordt opgepompt uit een 30 meter diepe bron en Ls volkomen steriel omdat er be neden 20 meter geen bacteriën leven kun nen. Wel is het echter zeer onaangenaam van kleur en van reuk (het is onder meer ijzerhoudend) en daarom wordt het gezui verd met behulp van sproeiers en filters, die het ijzer wegnemen. Het wordt vervol gens gereinigd in bakken, waarin een meng sel van kopersulfaat en soda tot een spons achtige massa geworden is, en ontkleurd. De chloor doodt tenslotte alle bacteriën, terwijl de chloorlucht, welke soms onaan genaam kan zijn, volkomen geneutraliseerd wordt door een soort zilveroplossing. Op deze wijze zweemt men totaal veilig en heeft men noch gevaar voor ontsteking, noch last van een minder prettige atmos feer. Het water is daarbij op een constante temperatuur van 22 a 23 graden Celsius. Het hiervoor omschreven systeem van waterzuivering wordt in ons land alléén, en met groot succes, toegepast in de baden van den heer Koster, naar ir. Eksteen ons verzekerde. De verversching geschiedt in zeer ruime mate. Ieder uur, dat het bad in bedrijf is. wordt er 160 M3. water weggeno men en viermaal per dag wordt bijgevolg het geheele bad van versch water voorzien. Bovendien wordt het water driemaal per dag gecontroleerd door het personeel, ter wijl het bureau ir. Eksteen iedere 14 dagen voor een chemische en bacteriologische analyse zorgt en het rapport daarvan door geeft naar den plaatselijken geneeskundi gen dienst. Tenslotte moge nog vermeld worden dat niet steeds hetzelfde water ge bruikt wordt maar dat voortdurend water afgevoerd wordt naar het kanaal, na ge bezigd te zijn voor het badbedrijf, werk zaamheden, machines, enz. en dan regel matig door nieuw opgepompt water ver vangen wordt. Naai wij vernemen zal Rie Mastenbroek cfci worde^ ..Overdekte'! vqrboa- BINNENLAND. Plannen tot belastingrverhoogingr tot dek-i king der defensie-uitgaven (le Blad). Dr. Colijn over de kabinetsformatie (3d Blad). De begrooting van Sociale Zaken; voorloo pig verslag der Tweede Kamer (3e# Blad). Twee verkeersongevallen te Dubbeldam twee dooden en twee zwaar gewonden (Gemengd, 3e Blad en Laatste Be richten, le Blad). Felle brand in teerfabriek te Amsterdam (Gemengd, 3e Blad). Jopie Waalberg verbetert het wereldrecord 200 yards schoolslag (Sport, 2e Blad). De moord in de Groote Bickerstraat te Amsterdam; beide verdachten tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. De Sovjets beginnen in de niet-inmen- gingscommissie langzaam terug t© wijken (Buitenland, le Blad). Franco verwacht een spoedige overwin- winning (Buitenland, le Blad). De conferentie der 9-mogendhedea tel Brussel (Buitenland, le Blad). La'ifuardia herkozen als burgemeester van New-York (Buitenland, le Blad). De Japansche actie tegen Engeland duurt) voort (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. verwacht Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind met nevelig weer. De temperatuur zal ver moedelijk iets dalen, regen van beteekenis is niet waarschijnlijk. ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. Reizende tentoonstelling. Hedenavond wordt in het Vrijz. Chr. Federatiehuis aan het Gerecht een rei zende tentoonstelling geopend, welke is ingericht door den Alg. Ned. Typografen bond met de bedoeling propaganda ta maken voor goed drukwerk. Tot dit doel wordt middels deze expo sitie de aandacht gevestigd op den.' A. N. T. B., zijn daden op sociaal en cul tureel gebied: op de bedrijfsgemeenschap in de typografie en op goed uitgevoerd drukwerk. Bovendien wordt het werk van de cyclostyle in het zonnetje gezet: de toe nemende mechanisatie in de machinezet terij en binderij belicht; prachtig druk werk, uitgevoerd in hoog-, diep- en offset druk naast elkaar geplaatst; de moderne bindwijzen getoond; inkt- en papierfabri cage op eenvoudige wijze gedemonstreerd: zetmodellen van voorheen en thans, naast elkaar gehangen. De tentoonstelling, welke hedenavond om halfacht door het hoofdbestuurslid, den heer H. W. Wittenaar alhier officieel geopend wordt, blijft tot en met Vrijdag avond voor het publiek toegankelijk. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak plantkunde de heer W. Kruyt (Overveen): idem hoofdvak Wiskunde, de heer J. M. M. Visser iNijme gen); voor het candidaaise.-ar.icn In. ch recht: de heer R. Nolen (Haarlem); voor het doctoraal examen Indisch Recht: de heer C. Kamerbeek (Rotterdam)voor het candidaatsexamen Rechten: de heeren R. Streng (f>en Haag) en J. W. van Eek idem?

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1