LAATSTE BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 November 193] !%J Oub-fioKanÖsche Pyptabak ELTAX 666 „fced&iijJkeKS, JCantveJkykeu" Binnenland FRANKRIJK Dooden-herdenking;. Ter gelegenheid van Allerzielen heeft gisteren algemeen de vereering der dooden weer Dlaats gevonden. BH alle monumenten et«c. werden kransen gelegd. Ook te Berlijn vond op het militaire kerkhof Hasenheide een plechtigheid plaats ter herdenking van de Franschen. die in gevangenschap in Duitschland gestorven eijn. Deze plechtigheid werd voor het eerst Ibitgewoond door den vertegenwoordiger van de FranschDuitsche vereeniglng. von Bongard. die een krans legde. De Fransche ambassadeur. Francois P n eet, sprak hierover in een toespraak ziin erkentelijkheid uit. Hij gaf voorts uiting nan den wensch, dat- Frankrijk en Duitseh. land tusschen elkaar betrekkingen van goede nabuurschap wederzijdschen eerbied en vriendschap zullen vestigen. ITALIË. Tal van belastingen worden verhoogd. Teneinde de begrooting in evenwicht te brengen en de kosten van den Abes- sijnschen oorlog te dekken, worden maatregelen genomen om de opbrengst van tal van belastingen te verhoogen. De vorige week is reeds een belasting op kapitaal en roerend goed ingevoerd. Daar naast is de inkomstenbelasting verhoogd. Het percentage zestien procent is niet verhoogd. doch wel de grondslag, waarop de belasting wordt geheven. In sommige gevallen worden zakenlieden, die een inkomen van bijv. 5.000 gulden heb ben opgegeven, aangeslagen voor een in komen van 10.000 gulden per jaar. Verhoo gingen van veertig procent zijn normaal. Vele vreemdelingen zullen eveneens door de verhooging der belastingen worden ge troffen. De belasting op luxe-honden, die onge veer 18 gulden per jaar bedraagt. zal strenger worden toegepast. Vele honaen- tigenaren zullen de inspecteurs er het vol gend jaar minder gemakkelijk van kun nen overtuigen, dat hun honden „waak honden" zijn, waarvoor de helft minder dan voor luxe honden behoeft te worden betaald. De belasting op naamborden van win kels en restaurants in vreemde talen wordt vervijfvoudigd. Op alle uithangborden wordt belasting geheven, doch voor bor den met de woorden „Tearoom", ,,Ice cream sodas" of andere veelvuldig voorko mende Engelsche woorden moet vijf-en- twintlg maal zooveel worden betaald als voor dezelfde woorden in het Italiaansch. Het gevolg zal waarschijnlijk zijn, dat ver scheidene bekende „Tearooms", „Sala da te" zullen worden en hier en daar een klein „hotel" voortaan „albergo" zal heeten. De belasting op huishuur wordt bij duurdere huizen eveneens een weinig ver hoogd. TURKIJE Redevoering van Ataturk. President Ataturk heeft gisteren in de Nationale Vergadering een redevoering ge houden. waarin hij er op wees. dat de bui- tenlandsche politiek van Turkije zich steeds meer in den geest van Internatio nale samenwerking ontwikkelt. Aan den Volkenbond heeft Turkije steeds haar aanhankelijkheid bewezen. In zake de kwestie van Alexandrië zeide hij te vertrouwen, dat Frankrijk den nieuwen bestuursvorm met goeden wil zal uitvoeren. Hiervan hangt de ontwikkeling af van de Fransch-Turksche betrekkingen. Op den Balkan zal Turkije haar politiek van vreedzame en succesvolle samenwerking voortzetten. In het Oosten heeft de poli tiek van vriendschappelijke toenadering een nieuwen steun gekregen door het ver drag met Afghanistan. Irak en Iran, dat een werktuig des vredes vormt. Ataturk herinnerde tenslotte aan het feit, dat Turkije zich heeft aangesloten bij de maat regelen in de Middellandsche en de Zwarte Zee, welke noodig zijn ingevolge de ge beurtenissen in Spanje. VEREENIGDE STATEN Oorlogsvoorbereiding. We hebben gewag gemaakt van berich ten, volgens welke de Amerlkaansche ge nerale staf een plan voorbereidt tot recru- teering in geval van oorlog. Thans wordt vernomen, dat aan de reserve-officieren van zekere corpsen brieven gezonden zijn, waarin hun gevraagd is, of zij een vaste aanstelling bij het leger zouden aanvaar den, ingeval de toestand critiek mocht worden en hoeveel tijd zij eventueel noo dig zouden hebben om hun particuliere zaken te liquideeren. Tevens wordt ver nomen, dat. het departement van marine vertrouwelijk den commandant van de kust van den Stillen Oceaan instructies heeft gegeven met het oog op een eventueel noodzakelijk snel in-zee-steken. Bovendien meent men te weten, dat sommige sche pen zich in de nabijheid zouden bevinden van de Aleoeten. In wélingelichte kringen legt men er echter den nadruk op, dat de departe menten van oorlog en marine de vrijheid hebben te doen overgaan tot dergelijke voorbereidingen op eigen initiatief, zonder Instructies van het Witte Huis. De beide departementen hebben herhaaldelijk maatregelen genomen, waarmede zij vast beraden afweken van de politieke lijn der regeering. Hieruit zou men dus kunnen af leiden. dat geen overdreven belang moet worden gehecht aan de door den generalen staf bepaalde bewegingen. Heden zal worden beslist Inzake de bur gemeestersverkiezing te New-York. Als candidaten staan tegenover elkander de tegenwoordige burgemeester Laguardia en Jeremiah Mahoney. de door Tamanny- hall gesteunde demrocratische candidaat Laguardia wordt gesteund door de la- bourparty en de dissidente democraten van Tammany-hall. Zijn partijgenooten ver wachten een meerderheid van 5000 stem men boven Mahoney. De strijd bij de Soetsjaukreek. Aan het front van Sjanghai zijn de Japanneezen er gistermiddag, gedekt door de artillerie en de luchtmacht, in geslaagd de Soetsjaukreek over te steken en de Chi- neesche troepen te verdrijven van den zui delijken oever der kreek. Op deze wijze zijn thans Japansche stellingen gevestigd, die Sjanghai met inbegrip van de Chineesche wijken, omsingelen. Het Japansche genie corps slaagde er in vijf pontonbruggen over de 60 M. breede kreek te slaan onder dek king van rookgordijnen. De Japansche operaties aldus het Japansche Telegraafagentschap Domei ver der werden ernstig belemmerd door het feit, dat Chineesche stellingen gevestigd zijn dicht bij de grens van de internationale nederzetting en dat de Chineezen zich meester hebben gemaakt van de onder Japansche leiding staande katoenfabrieken. die vroeger bewaakt werden door Britsche troepen. Deze Britsche troepen ontruimden de katoenfabrieken echter, toen de Chi neezen begonnen met hun algemeenen te rugtocht uit Kinagwan en Tsjapei. Toen de Chineesche troepen de fabrieken giste ren ontruimden, staken zij ze ln brand Hevige tropische regenbuien hebben de Soetsjau-kreck echter sterk doen zwellen, waardoor dit gebied tot een ware modderzee is geworden, hetgeen den Chineezen bij hun tegenstand van groot voordeel is. De toestand voor de Japanners op den Zuidelijken oever van de Soetsjau-kreek is klaarblijke lijk moeilijk. De Japanners leggen telkens een rook gordijn, teneinde onder dekking hiervan een brug over de kreek te slaan. De Chi neezen richten hierop onophoudelijk het vuur. Een Japansche landingsdivisie, welke zich aan het Zuidelijke gedeelte heeft In gegraven. bevindt zich in een weinig be nijdenswaardige positie. Regeling van een Japansch-Britsch incident. Naar vernomen wordt, is het incident van Minhang. waarbij de auto van den Britschen luchtvaart-attaché Murray door een Japansch vliegtuig onder vuur werd genomen, op vriendschappelijke wijze ge regeld. De Japansche minister van buiten- landsche zaken Hirota heeft een nota ge zonden aan den Britschen ambassadeur Craigie, waarin hij namens de Japansche regeering verontschuldigingen aanbiedt. Hierop heeft Craigie namens zijn regee ring geantwoord, dat het incident thans als gesloten wordt beschouwd. De incidenten in de internationale nederzetting. De Japansche ambassade te Londen heeft gisteren een officieel communiqué uit Tokio gepubliceerd volgens hetwelk een nauwgezet onderzoek door de Japansche autoriteiten te Sjanghai aan het licht had gebracht dat op Vrijdagavond 29 Octo ber tusschen halfacht en 8 uur geen enkel Japansch land- of scheepskanon granaten afgevuurd heeft waardoor 4 Engelsche miliciens gedood zijn. Ook de granaat die ln de Avenue Joffre ln de Fransche neder zetting terecht is gekomen op dat tijdstip kan niet van Japanschen oorsprong ge weest zijn, omdat het vuren over de ge- heele linie dien avond reeds te 7 uur vol ledig gestaakt was. Een verklaring van een specialen Japanschen afgezant. De directeur van de Nisji Nisji, Sjingoro Takaisji, die op weg is naar Europa voor een propagandistische zending, heeft op zijn doorreis te New-York een verklaring afgelegd. Naar zijn meening kan het Chi- neesch-Japansche conflict zeer gemakke lijk een wereldoorlog worden. Hij is van opvatting, dat, wanneer het conflict voort duurt, Rusland waarschijnlijk aan den strijd zal gaan deelnemen. Hieraan voeg de hij toe: „Japan zal geen duimbreed wijken, dat kan ik u. verzekeren. Wij zul len Rusland zoo noodig bestrijden". Vol gens Takaisji zal Japan in geval van een Chineesche nederlaag eischen: 1. Staking van de anti-Japansche politiek in China; 2. Uitbreiding van de gedemilitariseerde zone rondom de internationale concessie in Sjanghai: 3. Erkenning door China van Mandsjoekwo; 4. Een .speciale regeling" op commercieel en economisch gebied voor Noord-Chlna, waarbij Japan een grootere vrijheid zou hebben tot vreedzame samen werking met China. Takaisji zeide ten slotte nog, dat Japan geenerlei territo riale ambities ln China heeft. Australië en de boycot van Japansche goederen. De Australische vaikvereenigingsraad heeft thans een manifest uitgegeven, waarin hij aandringt op een boycot van Japansche goederen in geheel Australië en op een on middellijk staken van den uitvoer van oor logsmateriaal naar Japan. De plannen voor een ke'r- kwartier in Japan. Generaal Matsjijiri, de nieuwe directeur van de afdeeling militaire zaken in het departement van oorlog, heeft een lang durig onderhoud gehad met prins Konoje over de opvattingen van het leger ten aan zien van de thans overwogen instelling van een keizerlijk hoofdkwartier voor de leiding van de Chineesche aangelegenheid- Naar men meent, heeft. Matsjijiri de vrees tot uitdrukking gebracht van zekere refor mistische legerkringen, dat de Instelling van consultatieve organen naast het kabi net uitsluitend dient tot het verstevigen van den invloed van politieke en finan- cieele kringen, terwijl de huidige toestand van oorlog een bespoediging zou eischen van hervormingen en vooral een verster king van den invloed.,van het leger. De exterritorialiteit in Mandsjoekwo. De privy council van Mandsjoekwo heeft ln tegenwoordigheid van keizer Kang Teh eenstemmig het ontwerp van een verdrag goedgekeurd, waarbij Japan afstand doet van de exterritoriale rechten ln Mand sjoekwo en het beheer over den Zuid- Mandsjcerijschen spoorweg overgeeft aan Mandsjoekwo. Naar verluidt zal het verdrag 5 Novem ber a.s. te Hsinking worden onderteekend door den minister-president van Mand sjoekwo en den Japanschen ambassadeur. Het verdrag zal 1 December in werking i treden. Besprekingen te Sjanghai. Generaal-majoor Koematkitsji Harada, de Japansche militaire attaché, heeft van morgen, vergezeld van consul-generaal Okazakl, een bezoek gebracht aan admi raal Yarnell, aan boord vam het Amerl kaansche vlaggeschip. aan admiraal Little, aan boord van het Britsche vlag geschip. en aan den Franschen admiraal Lebigot. naar verluidt met het doel van gedachten te wisselen over de verschillen de internationale problemen betreffende het westelijke district in Sjanghai. Nan- tau, de Chineesche wijk en het district Poetoeng. In dit verband verluidt, dat de Chinee sche autoriteiten, verontrust door het ge stadige vorderen van de Japansche om Éngelschen, Franschen en Amerikaanschen autoriteiten voorstellen hebben voorgelegd betreffende neutralisatie van het weste lijke district van Sjanghai, Nantau, en het district van Poetoeng. De bezoeken van generaal-majoor Ha rada aan de Engelsche, Fransche en Arme- rikaansche admiraals zou ln verband heb ben gestaan met de Chineesche voorstel len. Algemeen gelooft men, dat Japan de Chineesche voorstellen verwerpen zal om de volgende redenen: 1. Een plaatselijke neutralisatie van Nan tau en Poetoeng draagt niet bij tot een fundanenteele wederaanpassing der Chi- neesch-Japansche betrekkingen, waarvoor Jaoan thans strijdt. 2. China heeft Nantau en Poetoeng ge bruikt els bases voor militaire operaties sinds het uitbreken van het incident te Sjanghai. 3. De Chineesch-Japansche kwestie moet rechtstreeks gcrege'd worden tusschen China en Japan zonder tusschenkomst van derden, weike slechts den toestand zou compltceeren. Fransche traepen bezetten universiteit. Op verzoek van den rector der univer siteit van Tsjlatcang, bij Sjanghai, heeft een detachement Fransche troepen het ge bouw bezet, dat op de westgrens ligt van de Fransche concessie. Hierdoor wordt het gevaar van een Japansch bombardement van het universiteitsgebouw minder. De Japanners beweerden n.l. dat Chineesche troepen de universiteit bezet hielden. DANZIG Particuliere effectenhandel verboden. Bij senatorial decreet is vastgesteld, dat in het vervolg alle handel in effecten aan de beurs van Danzig moet geschieden door bemiddeling van de credietinstellingen van Danzig: dit bet-eekent practisch. dat alle handel in effecten tusschen particulieren is verboden. Het decreet wordt officieel gemotiveerd met het misbruik dat. ln den vreemde is gemaakt met Danziger effecten ten nadeeje van de economie van de Vrije Stad In het plaatsje Pieklo op het gebied van de Vrije Stad heeft een groep Duitschers vier Polen aangevallen en mishandeld: hun huizen werden beschadigd en de vensters ingestegen. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den H-ag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez Med.) Schnell en Fischer zich Inderdaad zouden nebben schuldig gemaakt aan overtreding van de Bernsche wet op Schundliteratur. ZWITSERLAND HET PROCES OVER DE PROTOCOLLEN VAN DE WIJZEN VAN ZION. De beschuldigden vrijgesproken. Gistermiddag is .vonnis gewezen in de zaak betreffende de protocollen van de wijzen van Zlon. De beschuldigden, Silvo Schnell en Theodor Fischer, die in eer sten aanleg tot geldboeten waren veroor deeld. waartegen zij anoèl aanteekender. werden thans vrijgesproken. (De overige beklaagden waren reeds in Mei 1935 vrijgesproken omdat niet te be wijzen was, dat zij rechtstreeks hadden deelgenomen aan de verspreiding der pro tocollen.) Ditmaal kon niet worden bewezen, dat POLEN De verkorting van den arbeidstijd In de mijnen. Het besluit van den ministerraad van 29 Juil ls in werking getreden, waarbij de ar beidstijd in de mijnen wordt vericort. Voortaan mag de werktijd der mijnwerkers onder den grond de 7'/i uur per dag en de 45 uren per week niet overschrijden. Tot dusver bedroeg de maximum weilktijd 8 uur per dag. Voor werkzaamheden, welke ver richt worden onder voor de gezondheid na- deellge omstandigheden, zijn de werktijden vastgesteld op 7 uur per dag en 42 uur per week en voor sommige categorieën arbei- 'ers, die in een temperatuur van meer dan 10 graden werken, zelfs op resp. 6 en 36 uur. Het mlnisterieele besluit bepaalt voorts, dat de arbeidsloonen vaniwege deze verkor ting van weilktijd niet verlaagd mogen worden. Engclsch protest. In het Lagerhuis heeft Eden medege deeld, dat de Britscha ambassadeur te Hendaye reeds krachtig geprotesteerd heeft bij de Spaansch-natioifelistische autoritei ten naar aanleiding van het tot zinken brengen van de „Jean Weems". De natio nalistische autoriteiten hebben toegezegd, een grondig onderzoek te zullen Instellen. Eden zeide verder, dat de Britsche regee ring overleg zal plegen met de Fransche Regeering over versterking van de afweer- maatregelen tegen luchtaanvallen. Het slagschip „Hood" heeft koers gezet 1 "aar Barcelona, teneinde een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar onder een vliegtuig der nationalisten het Britsche s.s. „Jean Weems" tot zinken heeft gebracht Reohtschen zenden lichting 1928 naar huis. De commandant van het vijfde leger corps, dat in Aragon strijdt heeft de sol daten van de lichting 1928, die sinds den aanvang der vijandelijkheden onder de wapenen zijn geweest, naar huis gezonden. De dagbladen schrijven, dat dit een be wijs vormt, dat het rechtsche leger geen gebrek heeft aan soldaten. .KUN/T IN LETUREN TIJDSCHRIFTEN. Ha&gsch Maandblad. zegt het oude rijmpje. Het beoefenen der „uiterlijke wel sprekendheid' maakte de kelen van de leden dezer oude tooneelvereenigingen dorstig en die moesten ge smeerd worden Maar hun goede gedachten zogen ze uit hun heerlijke, milde tahak. Die échte Oud- Hollandsche mélange moet U ook eens probeeren. Douwe Egberts maakt ze. In het Novembernummer van het Haagsch maandblad worden de volgende artikelen gepubliceerd: Twintig jaar Sovjet-Rusland; Slaven arbeid en arbeidsslaven; Heeft onze be schaving nog een toekomst?; Indlë als industrieland: Het einde van den hertog van Enghlen: een vlek oo Naooleons car rière; Erin het aardsche oaradijs; Schim- mel's „Struensee": een drama van beteeke- nis voor onzen tijd. SCHOUT 15cl. COOPVAERT 10cl.p.\,o (Ingez. MedJ Autodieven ontmaskerd in Den Haag. Goed werk der recherche. De Haagsche politie is er na een om vangrijk en zeer nauwgezet onderzoek, waarbij een 16-jarige jongeman haar goede diensten bewees, in geslaagd, twee individuen te arresteeren en ach ter slot en grendel te zetten, die er in de laatste weken in geslaagd waren 2 nieuwe auto's te stelen en de wagens opgeborgen hadden met de bedoeling, deze na een half jaar te verkoopen. Zoover zijn ze echter niet gekomen. 'Vrijdag 15 October vervoegde zich bij een garagehouder in de residentie een ongeveer 30-jarlge man. Hij wilde een auto huren en toonde zeer veel interesse voor een nieuwe „Chevrolet" model 1937, welke wagen ln ae garage stond en welke hij wenschte te huren. Zooals te doen gebruikelijk ls, legitimeer de hij zioh met een rijbewijs. Tegen een kleine, niet noemenswaardige borgstelling gaf de garagehouder zijn nieuwen wagen aan zijn klant af. Toen de auto den volgenden dag nog niet terug was, kreeg de garagehouder argwaan. Hij controleerde naam en adres van den huurder, zooals deze voorkwamen op het hem getoonde rijbewijs, waarna hij moest vaststellen, dat het rijbewijs valsch was ge weest. De politie, van een en ander ln kennis gesteld, ontdekte bij haar onderzoek, dat op denzelfden dag, ongeveer een uur later, eveneens een nieuwe „Chevrolet" type 1937 was gehuurd bij een anderen Haagschen garagehouder. De huurder van dezen wagen bleek dezelfde persoon te zijn als ln het eer ste geval, want het valsche rijbewijs, dat den eersten garagehouder was getoond, had de huurder ook aan den anderen autohan delaar laten zien. Dat deze beide diefstallen met elkaar ver band hielden, stond voor de politie vast. Den volgenden dag liep de 16-jarige knecht van den eerstbedoelden garage, houder ln de stad. toen hij een man zag loopen, dien hij herkende als de metgezel van den „huurder", toen deze de garage van zijn baas was binnengekomen. De op lettende tongeman waarschuwde oogenblik- ke'ljfc zijn werkgever en tezamen met zijn baas volgde hil den man. Toen deze tenslotte zijn woning had be reikt, waarschuwde de garagehouder de politie, die den man op het hoofdbureau van politie een verhoor afnam. Het bleek te zijn de 24-jarige H. A. V.. wonende te Scheveningen. Hij ontkende echter hard nekkig. iets met den diefstal van auto's te maken te hebben en moest na korten tijd, wegens gebrek aan bewijs, worden vrijgela ten Deze man waren eenige foto's getoond van personen die. volgens het oordeel der politie in aanmerking kwamen voor den diefstal. Hierbij bevond zich ook een foto van den 30-larlgen L. J. Wwonende te 's Gravenihage. De man Meld even hals starrig vol, geen van de oo de foto's afge beelde personen te kennen, ook niet ge noemden W. Het onderzoek scheen oo een dood spoor te zijn eekomen. doch aangezien de garage- knecht zijn getuigenis pertinent volhield, werd het i-echerchewerk met kr*cht In de zelfde r'chting voortgezet. En met succes, i Want korten tijd later kon worden vast gesteld. dat deze L J. W. een zeer goede bekende was van H. A. V. Zelfs had W. in een door ziln kennis gehuurde woning gewoond. In verscheidene steden van ons land zette de Haagsche politie nu het onderwei voort. Zij kwam te weten, dat V.' vroeger een auto had bezeten, welke ln Scheve- ningen gestald was geweest. Nu was de po litie op het goede spoor, want zij krat te weten, dat een eigenaar van autoboxei eenlgen tijd geleden twee boxen ln Sche- leningen had verhuurd aan een perscq die hij alleen telefonisch had gesproket De politie liet zich deze bóxen aanvi. zen, ging er heen en kwam tot de verras sende ontdekking, dat de twee gestold auto's in deze boxen waren gestald. Op de deuren van deze boxen wares nieuwe sloten gemaakt, teneinde te ver hinderen, dat de eigenaar van de boxea met reserve-sleutels binnen kon kon» terwijl voor nieuwsgierigen de deuren aan de binnenkant met karton waren dicht gemaakt. Nog denzelfden dag werd H.A.V, gearresteerd en opnieuw in bewaring ge steld. Hoewel hij ook nu bleef ontkennen stapelden de bewijzen zich zóó tegen hen o_p, dat hü ten slotte moest toegeven. De politie had intusschen te Scheveningea ook al den winkelier gevonden, die V. de nieuwe sloten had verkocht. Deze winke lier herkende V. onmiddellijk. De „huurder" van de auto's bleef voort vluchtig. doch werd gisteren door de Hasp sche recherche ln een woning te Amster dam gearresteerd. Ook hi) heeft bekend en o.m. meegedeeld, dat het in de bedoe ling lag de wagens ongeveer een half ]a>' verstopt te houden en ze daarna te ver koopen. DE „MEGARA" TE IJMUIDEN. Het Nederlandsche stoomtankschlp „Me gara". aan boord waarvan een ontplofflfl heeft plaats gehad, waardoor een vijlt» leden van de Chineesche bemanning 1} omgekomen en eenige anderen ge' werden, is heden te IJmuiden aangekomen ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG, DAT GOED AFLIEP. Vanmorgen omstreeks half zeven ls fC den onbewaakten overweg tusschen Sluis kil en Axel een met een paard bespanne» melkkar, bestuurd door den landbouwer F. J. van Papenhove, door den trein Sluis kilAxel gegrepen. Het ongeluk geschied de op het oogenblik dat het paard £>P rails stond. Het dier werd, met een deel van de kar, welke totaal vernield wen» ongeveer vijftig meter medegesleurd e» deerlijk verminkt De voerman, die v® den wagen werd geslingerd, bleef naai den trein liggen. Hij heeft geen letsel in komen. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE ARNHEM. De samenwerkende textlenarbeldersorg*; nisaties „De Eendracht", „St. Lambert» en „Unltas" hebben bij de Passement J» Bandfabriek v/h v. d. Pot te Arnhem, w ultimatum gesteld. Sedert Juni zijn de organisaties af geweest te trachten de loonen voor daar werkzaam zijnde arbeiders te >s boteren., Hoe noodig dat is toonen ae .vö'p:,n cijfers: slechts een arbeider verdient loon van ruim f. 20, overigens vanes de loonen voor volwassen arbeiders van v tot f. 14.40, Jonge arbeiders van n jaar verdienen f. 3.75 tot f. 4, meisjes plm. 20 jaar f.5.50, De organisaties hebben zich tol on» handelingen bereid verklaard, tene een conflict alsnog te vermijden. Moei" - directie hiertoe niet bereid zijn, <W> op 15 November as. het werk niet den hervat. 2-'

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2