STADSNIEUWS BUITENLAND DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 No. 23805 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sfe Jaargang Minima Crescunt Het kleinste wast Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS, DER ADVERTENTIES: 35 ctsTïier regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden »an 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) De „Overdekte" wordt Donderdag geopend. Naar wij vernemen heeft de directie van de „Overdekte" aan de Haarlem merstraat thans van de gemeente secretarie de mededeeling ontvangen dat de opening van het Zwembad defi nitief op Donderdagavond as. kan wor den bepaald. voordrachtavond nelly roelofswaard. Met medewerking van Rosa Spier (harp). Met verwondering hebben wij ons gister- vond afgevraagd, wat mej. Nelly Roelofs- aard bewogen kan hebben, een openbare oordrachtavond in de kleine zaal der tadsgehoorzaal te geven en daarop Tenny- n's ontroerend gedicht „Enoch Arden" te eclameeren, dat, mede door de innig me evoelende muzikale omlijsting van nle- and minder dan een Richard Strauss door de samenwerking van waarachtige kunste aars kan uitgroeien tot een epos van diep- hgrijpence suggestiviteit. Een zoodanig melodrama eischt „mees- rs", zoowel in declamatorisch opzicht als an het klavier. Zonder nu onmiddellijk een vergelijking willen maken met zulke meesters, moeten i toch opmerken, dat mej. Nelly Roelofs- rd helaas, evenmin als haar accompag- "trice Malka Slusewsky over de noodlge fistleke kwaliteiten en geestelijke rijpheid "hikt, om ons Enoch Arden's schier enmenschelijke zielestrljd of de vertwij- >nde tragiek van dit treffend gebeuren, at In het gedicht tot zulk een spannende ax opgevoerd wordt, te doen aanvoelen. Mej. Roelofswaard, wier pogen ongetwij- ld goed bedoeld is. bezit nóch de decla- atorische en „stimmliche" gaven, nóch ldoende voordrachts-„mogelijkheid" om ns van zulk een uitermate zware opgave aarom zóó hoog gegrepen? een bevre- "enden indruk te geven. Het meest opvallend was echtér wel het emis van een juiste Duitsche uitspraak, et Hollandsche accent, met de daaraan rbonden gebruikelijke fouten, was tè sto nd. Vóór de pauze bleef het bij het opzeggen i een uit het hoofd geleerd „versje". Het eede deel getuigde echter van méér inle ggen dramatisch begrip, waarschijnlijk X omdat zij aanvankelijk door een begrij- lijke „Bühnenfieber" bevangen leek. Het accompagnement van Malka Slusews- J was in het algemeen te luid en hielp ook 'et mee, de gevraagde sfeer te scheppen. Misschien heeft mej. Nelly Roelofswaard intiemen kring veei succes. Doch het ls n veel voorkomende vergissing, dat dege- m, die in eigen kring geëerd worden, zich dan laten verleiden zich op het groote po- um te wagen, waar zooveel zwaarder "ischen gesteld worden. Daarvoor staan "ar kwaliteiten onder den norm, die zélfs n goedwillend criticus aan beroepsartisten ag en móet stellen. Wij kregen ongetwij- fld den indruk, dat zij het beste gaf, wat U in staat is te geven en dat zij consciën tieus te werk gaat: het geheugen heeft haar een moment in .den steek gelaten en daar- °or is een compliment op zijn plaats. De beide dames zijn met meerdere bloem- ukken en vriendelijk applaus gehuldigd. Gelukkig bracht het als steeds wonder- uzikale en technisch volmaakt beheersch- ite harpspel van Rosa Spier een kunstzinnige erademing: met de fantasie van Saint ens, de Moldau-suite van Smetana en als gift „Al Russello" van Luigi Tedeschi eed zij ons enkele te korte oogenbllkken kenieten van verheven en schoone kunstre- Eionen. Ook zij ontving bloemen en oogstte daar nevens een Uitbundig succes van het matig "Pgekomen auditorium. GOLDEN zakenjubileum. MEVR. M. v. d. HOEVEN—FRAAI t ALGEMEENE TOESTAND De eisch der Duitsche koloniën. De Fransch-Italiaansche wrijving. Mevr. M. v. d. HoevenFraai. In den ouderdom van 79 jaar is hier ter stede overleden mevr. de wed. M. v. d. Hoe ven—Fraai. die gedurende langer dan een halve eeuw in onze stad het beroep van verloskundige heeft uitgeoefend en als zoo danig groote bekendheid genoot. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. De bruidegom was 68 jaar bii denzelfden patroon werkzaam! Zondag 14 dezer hopen onze stadgenoo- ten D. van As en mej. J. Bavelaar, wonende Langegracht 107 hun zestigjarige echtver- eeniging te herdenken. Gedurende hun langdurige verbintenis werden hun tien kinderen geboren, waar van er nog vijf in leven zijn: de verdere nakomelingschap bestaat uit 16 klein- en 13 achterkleinkinderen Dat het woord „wispelturig" in het woordenboek van den diamanten brui degom niet voorkomt, blijkt ook wel uit het feit, dat hij niet minder dan acht-en-zestig jaar bij één en den zelfden patroon werkzaam was. Als kind van nauwelijks acht jaar ging hii voor het eerst naar de fabriek der Leidsche Katoenmaatschappij op de Hee- rerrgrgcht en eerst zeven iaar geleden, toen hii de driekwart eeuw al gecasseerd was. werd hij gedwongen zijn werkzaamheden als toatoendrukker neer te leggen. De reden daartoe was niet gelegen in zijn gezondheid, want deze laat ook nu nog niets te wenschen over, doch in het bedrijf zelf, dat gaandeweg werd ingekrompen en nu reeds eenigen tijd geheel is opgeheven. Minder goed gaat het helaas in den laatsten tijd met zijn vrouw, die 87 jaren telt en daarvan de lasten terdege begint te voelen. Ook de komende feestdagen, die vandaag zijn ingegaan, zal zij in het ziekbed moeten doorbrengen, doch van harte wenschen wij haar toe. dat haar toestand zich dermate ten goede zal keeren. dat het haar gegeven zal zijn om op den 14 November naas' haar trouwen echtgenoot, de onzetwiifeld talrijke gelukwenschen persoonlijk in ontvangst te kunnen nemen. Eden heeft weer een redevoering gehou den men zie het 2de Blad waaruit speciaal zijn koioniale tirade naar voren springt. Engeland weigert op de Duitsche koioniale eischen in te gaan. Laat Italië, dat die eischen steunt, dan maar conces sies doen! Het is te begrijpen, dat Duitschland zich weinig ingenomen toont. De „Voelkische Beobachter" schrijft: „De minister heeft over het koloniale probleem niets nieuws te zeggen. Uit zijn verklarin gen blijkt, dat Eden niets geleerd heeft t.o.v. de door geen oppervlakkige handbe weging op te lossen Duitsche koloniale eischen. De „Berliner Boersen Zeitung" zegt: Eden bestrijdt het recht van Italië zich met de koloniale kwestie bezig te houden. Men zal ook niet de poging van den En- gelschen minister van buitenlandsche za ken, om Italië als land, dat zoogenaamd groote winst heeft getrokken uit het ver drag van Versailles, neer te halen tot voorvechter van dit treurige Instrument van den haat, over het hoofd kunnen zien In Rome zal men het antwoord daarop niet schuldig blijven. Wat ons betreft, kunnen wij ons bepalen tot de constateering, dat het op deze primitieve wijze het minst ge lukken zal een wig te drijven tusschen twee volkeren. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Eden moest rustig eens den moed hebben voor het Lagerhuis te zeggen wat men in de Engelsche regeering werkelijk denkt over Duitschland's koloniale eischen. Wan neer het een afwijzing is, weet Duitsch land. waar het aan toe is. Wanneer het een ingaan op de Duitsche eischen mocht zijn, zou zeer veel onnutte aanleiding tot onrust uit de wereld geholpen worden. En Italië reageert natuurlijk op gelijke wijze. De „Messagero" is van meaning dat Eden zoowel in het algemeen als in dit bijzon dere geval ongelijk heeft. In het algemeen hebben alle regeeringen het recht proble men van dezien aard te behandelen en op lossingen voor te stellen die zij het ge schiktste achten. Dit recht wordt o.m. vast gelegd door het Volkentondshandvest zelf in art. 19. Wat dit bijzondere geval betreft, herinnert het blad er aan. dat de ..billijke compensaties, die in het Londensche ver drag voor Italië zijn gereserveerd bij de nieuwe verdeeldng van koloniën neerkwa men op het aan Italië geven van 80.090 vierkante kilometers bijna woestijnachtig land met 100.000 bewoners, en andere woestijngebieden, terwijl Engeland zijn rijk vermeerderde met tien millioen inwoners en Frankrijk 960.000 vOerkante kilometer met zeven millioen bewoners kreeg. Een vergelijking tusschen de Britsoh-Fransche en de Italiaansche koloniale aanwinsten levert een werkelijke onzinnigheid op. Italië vergeet h&erbij zijn Europeesche uitbrei ding! Geruchten over een verklaring van Italië in den bijeen te roepen Rijksdag en aan stelling van von Ribbentrop tot minister van koloniën vinden totdusver geen beves tiging. Ook Japan heet de Duitsche eischen te leidsche radio-vereeniging. Van grootvader tot kleinzoon. Aanstaanden Donderdag bestaat de zaad- aanaei van den heer W. Segaar Czn. in n DieIsteeS nr. 8, vijftig jaar. fe zaak werd opgericht door den heer C. i*êaar, die tevoren een grondige opleiding b~? Knoten in het kweekers- en tuiniers- -bandéi alsmede in den zaadteelt en Aanvankelijk was de winkel gevestigd in Pabd Diefsteeg nr. 14, doch reeds drie Lt n? de oprichting werd de zaak over- 15™1' naar het veel ruimere, tegen woordige pand. n 1917 deed de oprichter de zaken over t, z'ln toon, den heer W. Segaar, den "jéenwoordigen eigenaar, die in verband ')n gezondheidstoestand, eenige jaren I over! 0p zi^n beurt de werkzaamheden SecaT^f aan zUn zoon, den heer M. M. °P?e,eid eveneens in den zaadhandel is omISI11*' met de genoemde gezondheids- achterw bNven alle feestelijkheden Lezing en demonstratie. Gisteravond hield de heer ir. P. C, Tissot van Patot namens de N.V. Thermion- Me- gatron een lezing en demonstratie voor bo vengenoemde vereeniging over het onder werp: „Ontwerp en fabricage van Cas cade ontvangers z.g. Straight Sets. Nadat spr. de verschillen, overeenkom sten voor- en nadeelen van een super en straight-ontvanger had behandeld stapte hij over naar de Megatron-toestellen er op- wijzende, dat een goed ontworpen en ge construeerde straight-ontvanger nog zeer zeker bestaansmogelijkheden heeft. Aan den hand van schema's en onderdee- len toonde spr. het hoe en waarom en deed inzien, dat met goede constructie zeer veel te bereiken is. Een en ander werd nog met op het doek geprojecteerde grafieken nader onder de oogen gezien. Gedurende de pauze werd gedemonstreerd met een Megatron-ontvanger en deze bezat een goede gevoeligheid, groote selectiviteit en zeer goede kwaliteit. Op de aan spr. gestelde vragen gaf hij een bevredigend antwoord. Hierna sloot de voorzitter onder dank aan den spreker dezen avond. Zoo luidde het devies van een voormalig Letterkundig Genootschap te Leiden. Een typisch Leidsch devies, want het geldt ook voor het Carillon-fonds. Hebt Gii Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Pen ningmeester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven steunen. Het behoudt zelf echter het vroe gere Duitsche Tsjtogtao! De Engelsche pers staat vrijwel geheel eensgezind achter Eden. De Fransche bladen zijn slecht te spre ken over Mussolini's besluit om zijn am bassadeur te Parijs terug te roepen. De „Echo de Paris" is van oordeel, dat de maatregel der Italiaansche regeering in gegeven is door den wensch. Frankrijk bij elke gelegenheid onaangenaam te zijn. De „Petit Parisien" wijst er op, dat twee groote mogendheden als Frankrijk en Italië er aHe belang bij hebben, de nor male diplomatieke betrekkingen onder alle omstandigheden te handhaven, vooral ech ter als die omstandigheden van delicaten aard zijn. Ook het ..Petit Journal" (het orgaan van kolonel de la Rocque) betreurt de geste van Mussolini, die op het meest ongeschikte oogenblik komt, dat men zich denken kan. Het blad beschouwt den maatregel als een consequentie van -Mussolini's nieuwe bui tenlandsche politiek. Anderzijds blijkt ook in Italië groote ont stemming te heerschen tegen Frankrijk, met name over de weinig geestdriftige ont vangst welke in de pers van dat land aan de jongste groote rede van Mussolini is te beurt gevallen. In de ..Giornale d'Italia" maakt Virgi- nio Gayda zich tot tolk van die ontstem ming. De Fransche pers, schrijft hij, gaat door met het verergeren van de kloof, die na de weken, welke op het accoord van 7 Januari 1935 volgden, opnieuw tusschen het oude Frankrijk en het nieuwe Italië ontstaan is. Men moet wel aannemen, af gaande op het eenstemmige koor van de Parijsche pers, dat men eens te meer in Frankrijk geen gehoor wil schen'-en aan de openhartige woerden van Mussolini, noch den fascistischen geest wil begrijpen. En hier steunt de Duitsche pers fel Italië. De „Berl. Ztg. Am Mitlag" schrijft: Te Parijs moet men eindelijk begrijpen, dat een groote mogendheid als Italië, heden zelf een beslissing neemt over den aard en het karakter van haar politieke daden. Berlijn en Rome hebben het oude Europa bij het oud-roest geworpen en zijn bez g het te vervangen door een nieuw. Hun. die verwijten uitspreken, zeggen wij, dat ver ouderde opvattingen waard zijn op den Europeeschen zolder te worden opgebor gen. academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren H. Wagenaar (Overschiet; I. Helleman (Vlaardingen) F. L. J. M. Haase (Lisse) en F. Kroes (Den Haag). OPLEIDING POLITIEDIPLOMA. Uitgaande van de „Commissie voor het Politievaikonderwijs". gevestigd te Amster dam, ingesteld door den Algemeenen Neder- landschen Politiebond, den Nederlandschen RK. Politiebond ..St. Michael" en den Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Ne derland. is ook hier ter stede een cursus tot mondelinge opleiding voor het politie- diploma opgericht. Als leider van dezen cur sus treedt op de inspecteur van politie D. W. v. d. Wal, terwijl als mede-leeraren aan den cursus zijn verbonden de hoofdagent A. van Gennip en de rechercheur B. Mom. De lessen zullen half November as. aan vangen. Bij K. B. van 28 October j.l. is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve 1ste luite nant dr. L. Brummel van het 4de regiment infanterie alhier. ROEMENIË Wijziging in de regeering te verwachten. Minister-president Tatarescu heeft tijdens de bijeenkomst van het uitvoe rende comité der liberale partij aan gekondigd, dat binnenkort een wijzi ging in de regeering zal komen. Toen Tatarescu een uiteenzetting over de door de regeering in vier jaren verrichte werkzaamheden besloot, verklaarde hij: de zending der regeering nadert haar einde. De koning zal binnenkort den algemeenen toestand moeten bestudeeren. Koning Carol vertrekt morgen naar Tsjecho-Slowakije, waar hij aan een jacht partij zal deelnemen bij president Benesj. Men denkt, dat de regeering in den loop van de volgende week zal aftreden. In zijn rede zeide hij over Roemenië's buitenlandsche politiek: Roemenië is trouw aan zijn vriendschap- oen met de landen der Kleine Entente en de Balkan-Entente en met Polen, die hun steunpunt vinden in de vriendschap met Frankrijk. Hij bracht de Fransch-Roe- meensche sympathieën tot uitdrukking en wees op de uitstekende betrekkingen met Groot-Britannië en op de normale betrek kingen met Sovjet-Rusland. De vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland wortelen in de gemeenschap pelijkheid der economische belangen en de betrekkingen van goede en hechte vriend schap met Italië hebben onlangs hun na tuurlijke uitdrukking gevonden in de too stand koming van conventies op het gebied van het bedrijfsleven en der luchtvaart. De minister-president bracht de gebeur tenissen in Spanje in herinnering en zeide. dat Roemenië zich niet zal overgeven aan pen ideologische discriminatie op het ge bied der buitenlandsche politiek. BINNENLAND. Wat het Werkfonds deed. (Binnenland, Se Blad). Wijzigingen in het kleeding:-, schoeisel- en dekkingsfonds. (Binnenland, 3e Blad). De 12e partij EuweAljechin is remise ge worden. (Sport, 3e Blad). Julius Barmat te Amsterdam gearresteerd. (Gemengd, 3e Blad). Cor v. d. Lugt Melsert weigert contract met den Haag te verlengen. (Kunst, 2e Bh). Bekend Rotterdamsch notaris staat terecht. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Eden houdt een rede in het Lagerhuis. Duitschland's koloniale eischen afge wezen. (2e Blad en Buitenland le Blad). Ook Pierlot ondervindt moeilijkheden bij de vorming van een kabinet in België. (Buitenland, le Blad). De FranschItaliaansche wrijving. (Bui tenland, le Blad). De Japanners over de Soetsjaukreek, doch tengevolge van regenval in moeilijk heden. (le Blad). Spoedige wijziging van het Roemeensche kabinet te verwachten. (Buitenland, le Blad). Belastingverhooging in Italië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. De algemeene stijging van den barometer zal hier te lande zwak ken, veranderlijken wind met ochtendmist, zonder neerslag van beteekenis, brengen. BELGIË Pierlot stuit ook op moeilijkheden. Zooals te verwachten was, hebben de li beralen Pierlot medewerking toegezegd bij de vorming van een kabinet, doch nu ma ken de socialisten weer moeilijkheden. Zij moeten eenige moeilijk tc aanvaarden voor waarden hebben gesteld. Van Zeeland is intusschen weer naar Zuid-Frankrijk vertrokken voor herstel van gezondheid. ENGELAND De verkiezingen voor de gemeenteraden Verlies voor Labour. De uitslagen der verkiezingen voor de gemeenteraden toonen in de provincie een achteruitgang van Labour ten gunste van de conservatieven. Voor de eerste maal echter heeft Labour een meerderheid ver overd in Coventry, Leyton en Bristol, waar tegenover de meerderheid in Birkenhead voor deze partij verloren is gegaan. In Li verpool verliest Labour tien zetels. De uitslagen der verkiezingen in onge veer 130 der voornaamste gemeenten in Engeland en Wales geven met slechts wei nig opmerkelijke uitzonderingen aan, dat de meerderheid in de gemeentemraden on gewijzigd blijft. Met een winst van in het geheel 36 zetels zetten de conservatieven hun successen van de vorige twee jaar ten nadeele van labour en de liberalen voort. De conservatieven wonnen 71 zetels en verloren er 35. De liberalen wonnen 3 en verloren 31 zetels. Labour won 57 en ver loor 72 zetels, terwijl de onafhankelijken 32 zetels wonnen en 25 verloren. Volgens de bekende resultaten won la bour 38 zetels in Londen, waarvan 37 ten koste van de conservatieven. In het geheel had labour 519 zetels bezet tegenover 282. die door de conservatieven waren ver overd. Deze cijfers hebben geen belang rijken invloed op de algemeene verhouding. Labour heeft echter reeds thans een meer derheid in 13 Londensche raden, aangezien zij in Hammersmith en Lambeth de con servatieven heeft verslagen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1