UK! BUITENLAND [ÉIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 October 1937 )e strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje VISSCHER IJ-BERICHTEN %1 RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT JOJN/T EN LETTEREN Laatste Berichten Binnenland MARKT amde ruwheden der waarheid stellen. Het staat aan de socialistische radicale artij deze politiek van ware menschile- ■endheid, arbeid en orde, die de minister «i financiën moet voeren, tc verdedigen «enover de openbare meening, die haar Jnkbaar zal zijn voor haar oprechtheid. Vervolgens werd een motie met alge- neene stemmen aangenomen van ongeveer den volgenden inhoud: Het socialistisch radicale congres wenscht Chautemps en Bonnet geluk te zijn terug- gekeerd tot de tradltloneele leer van de partij en aldus het land te hebben ge bracht op den weg van het noodzakelijke llnanciecle herstel. Voorts spreekt de mu lle zich uit voor een streng begrootlngs- ivonwicht, tegen een controle van de wis selmarkt en tegen z.g. structuurhervormln- ïen Het congres is voorstander van de pauze" en van een ontwikkeling van ae productie, die het eenige middel vormt van itrljd tegen de crisis. Ook moet de stabill- iJtt van de munt worden verzekerd. Het is onvermijdelijk, aldus de motie verder, een soepeler toepassing van de veertigurenweek in te voeren, o.m. ten gunste van de landsverdediging en middelen te zoeken, die door vertrou wen in het lot cn de welvaart des lands afgeschrikte of gevluchte kapitalen weer in de circulatie kunnen brengen. Ten slotte wordt de regeering her innerd aan den plicht een einde te maken aan de bezetting van fabrie ken, wanneer die voorkomt en wordt Iedere agitatie, van elke politieke partij of politiek organisme veroordeeld ALGEMEENE TOESTAND Londen weer op dood spoor. De sovjets naar Brussel. De strijd bij Sjanghai. Na een kalmen nacht is gisteren het literlljk van het front bij Sjanghai nietge- rijzlgd. Aan beide kanten zweeg het ge- chut gedurende den morgen. Het Chinee- che hoofdkwartier verwacht echter een ipanachen aanval op de rivier Soetsjau in len loop van vandaag. Den geheelen afge lopen nacht is druk gewerkt aan de voor leidingen in de Chineesche linies ten ffeslen van de internationale concessie voor len weerstand tegen de aanvallen. Verde- Iglngswerken werden opgeworpen langs fen spoorweg SjanghaiHangtsjau en in Tlerijl werden loopgraven aangelegd, lood- icht op de wegen naar de rivier. Het schijnt dat de weg van Noengjaa, die irallel loopt aan de rivier, de eerste linie jioet gaan vormen van het nieuwe front, lor het geval de Japanneezen de Soetsjau hersteken I In den loop van den morgen hebben de «panneezen een aanval ondernomen op |ct veem, waar het Chineesche bataillon verschanst is. Over den weerstand, die nor dit bataillon geboden wordt, heeft b-admiraal Tadao Honda, de Japansche hrine-attaché het volgende verklaard: Ttorde bezetting van Tsjapei is een Chi- HKh bataillon dat het veem bezet, gelso- tet De Japansche marinetroepen hebben BJr maatregelen genomen, die voorgeschre- k worden door den Samoeraigeest en door 7 menschelljkheld om het bataillon over I halen zich over te geven. Desondanks lat het bataillon voort een min of meer Kdhaftigen tegenstand te bieden. Onder Kt omstandigheden zullen de Japannee- |n verplicht zijn hun toevlucht te nemen F uiterste middelen en voorzichtlghelds- laatregelen zullen worden genomen om te erhinderen, dat levens en eigendommen het gedeelte van de internationale con- ssle dat grenst aan het veem verloren bn. Wij hopen, dat de bewoners voor- pssmaatregelen zullen nemen .Deze waar- ftuwtog vormt een laatste poging om de pineezen te dwingen zich over te geven. Weer een incident met de Engelschen Verdwaalde granaten zijn neergekomen In de internationale nederzetting met het gevolg, dat vier Britsche soldaten ")n gedood en minstens negen andere i ujn gewond. Drie Britsche soldaten vonden den dood en zeven werden gewond toen fisteren een slecht gerichte granaat, die door de Japanners zou zijn afge schoten, een Britsche wachtpost op den westelijken hoek van de interna tionale nederzetting totaal vernietigde. IReeds eerder in den loop van deze week ■b, gelijk gemeld is. een Brltsch soldaat ®«ki. Het Amerikaansche ziekenhuis, m onder zwaar machinegeweervuur ge- Rbi, zoodat men het heeft moeten ont- ttaen. lüafr ^halting houden thans nog om- 7I(eks 35.000 Chineesche soldaten stand F» de Westelijke- en Zuidelijke grenzen de stad. De Japanners zijn vast besto ft ueze troepen te vernietigen en hebben werkingen ten bedrage van duizenden ■uil versche troepen in den strijd gewor- Amerikaansche eigendommen vernield. 'teren hebben twintig Japansche vlieg- gen meer dan honderd bommen neer- IPdh op de ommuurde stad Soenkiang, .uld-Westen van Sjanghai. Een groot na» van c'en spoorweg Sjanghai- tii s' werci vernteld. Voorts zijn een lest erll£aans<:De eigendommen ver- De vredesgeruchten. Me geruchten over vredesaanbiedlngen irhtlL SP 'n "'ets bevestiging. Alle be- hlas v dienaangaande een Engelsch Ir?*wam zelfs al met Japansche voor- LJ die echter evenwel onaanvaard- ïersels"1 a zou<ien zijn zijn „pro- De autonome regeering van Binnen-Mongolië. loni>,iiu.Ui?n^me regeering van Binnen roe d neeft te kennen gegeven ook op een °ver Buiten-Mongolië in t«Zonait 'Idperk aanspraak te maken. HL „!Lmen wedt is Buiten-Mongolië voor «n groot gedeelte gesovjetiseerd. Industralisatie van Mandsjoekwo Kanschifi!:ieel v;orclt gemeld, heeft de e8eering het voornemen van ileeie ySl? goedgekeurd om een seml-of- kaDita»lne"company °P te richten met ■jbbende van 450 mlllloen yen, ten doel 7tui (je gecoördineerde ontwikkeling I ate industrieën ln Mandsjoekwo. In de vergadering der ondercommis- cri voor de niet-inmenging, die gister middag onder voorzitterschap van lord Plymouth is gehouden, zijn de bespre kingen weer op het doode punt geko men. De Russische vertegenwoordiger, Maisky, verklaarde namelijk, dat zijn regeering noch de Britsche voorstellen van 14 Juli, noch de Fransche voorstel len van 16 October in hun geheel kan aanvaarden. ,,Ik ben bereid, aldus vervolgde Maisky. besluiten te steunen, die als een bijdrage tot een daadwerkelijke niet-inmenging kun nen worden beschouwd. Ik kan de artikelen 1, 3 en 4 van de ontwerp-resolutie aanvaar den, doch ten aanzien van de rechten van oorlogvoerenden, waarover wordt gesproken in artikel 2 en in de preambule van de resolutie, blijft de Russische regeering op het standpunt staan, dat dit onderwerp niets met het vraagstuk der niet-inmenging uitstaande heeft. In overeenstemming met de opdracht van mijn regeering zal ik mij onthouden van stemming over de pream bule en over artikel 2. Mijn regeering be houdt zich het recht voor, eigen voorstellen ln te dienen tijdens de besprekingen over het toezicht. Die voorstellen zullen ten doel hebben versterking van het toezicht." De Duitsche gedelegeerde, von Rlbben- trop, zeide, dat de nieuwe Russische for mule, waarin gezegd wordt, dat Rusland bereid is, de kwestie der oorlogsrechten te overwegen na de terugtrekking van het overgroote deel der vrijwilligers, voor Duitschland een verwerping van dit punt van het Britsche plan beteekent. Door het betalen van verdere bijdragen in de kosten van het toezichtstelsei te weigeren, toont sovjet-Rusland, dat het de controle onmo gelijk wil maken. „Daar het toekennen van de oorlogsrech ten en het herstel van het toezicht essen- tieele voorwaarden voor de verwijdering der vrijwilligers zijn. aldus de Duitsche verte genwoordiger, blijkt uit de nieuwe Russi sche houding, dat Rusland de verwijdering der vrijwilligers niet ten uitvoer gebracht wenscht te zien." Von Ribbentrop verklaarde tenslotte: „Ik zie geen weg, aldus vervolgde hij, waarlangs wij verder kunnen komen, indien de sovjet-unie haar standpunt niet wijzigt. Ik kan niet instemmen met eenige actie, die berust op een reso lutie, welke niet- eenstemmig goedge keurd is. Ik zou daarom willen voor stellen, dat de voorzitter een weg tracht te vinden, om Rusland alsnog tot wijziging van zijn standpunt te brengen. De ondercommissie zal Dinsdag a.s., des ochtends te elf uur wederom bijeenkomen, de commissie zelf zal Woensdagmiddag 3 uur vergaderen In deze vergadering zal worden voorgesteld aan beide partijen in Spanje te vragen de ontwerp-resolutie. zooals deze is voorgesteld, in haar geheel te aanvaarden. Zoolang het antwoord van beide partijen in Spanje niet zal zijn ontvangen, zai de ondercommissie voortgaan met het bestu- deeren van de concrete vraagstukken, v/elke uit de resolutie voortvloeien, o.a. het zenden van commissies naar Spanje en de maatregelen, welke genomen moeten wor den, wanneer geen overeenstemming kan worden bereikt. In tegenstelling tot Duitschland heeft sovjet-Rusland de uitnoodiging voor de 9- mogendheden-conferentle te Brussel aan vaard. FRANKRIJK Ontevreden overheidspersoneel. De uitvoerende commissie van de geza menlijke bonden van arbeiders in over heidsdienst, ln het district Parijs, heeft besloten, een eerste „waarschuwing" te geven op 4 November. Op een bepaald uogenblik zal het personeel, dat uit den dienst kan worden gemist, bijeenkomen en een delegatie zenden naar den directeur, of den chef van dienst, om hem een reso lutie te overhandigen. Nadat de delegatie verslag zal hebben uitgebracht aan het verzamelde personeel, zal het personeel weer aan het werk gaan. De commissie vestigt er de aandacht, op, dat in geen geval deze actie mag leiden tot het staken van het werk. voor zoover dit ten dienste van de gebruikers noo- dig is. OOSTENRIJK Valsche geruchten. Gisteren liepen in Weenen geruchten over het verijdelen van een aanslag op bondskanselier Schuschnigg. doch officieel wordt dat beslist tegengesproken. BELGIË De Man aan het werk. De Man heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met liberale afgevaar digden. Vermoedelijk zullen de besprekin gen vanmiddag worden voortgezet. Het on derhoud had een Informatief karakter. Bij het verlaten van de regeeringsge- bouwen verklaarde De Man zijn optimisme te bewaren. Op de vraag, of hij eventueel tevreden zou zijn met een meerderheid van twee partijen (Katholieken en Socia listen) antwoordde De Man, dat Iets der gelijks niet voorzien was. Er zijn nJ. moeilijkheden met de libe ralen, daar velen De Man niet als leider der regeering wenschen. daar hij gevaar lijke denkbeelden voor de openbare vrij heden personifieert. DUITSCHLAND De positie van dr. Schacht zou in niets veranderd zijn. De kwestie van de ontslagaanvrage van dr. Schacht neemt volgens Havas zeer mysterieuze vormen aan. Gezaghebbende kringen verzekeren, dat in de positie van dr Schacht, die de functie van rijksminister van economische zaken ad interim en van Dresident van de Rijks bank blijft vervullen, niets is veranderd. Drie dagen geleden hebben deze zelfde kringen beweerd, dat de aftreding van Schacht tot de waarschijnlijkheden be hoorde gelijk ook reeds eerder, gelijk be kend. Uit het laatste artikel van Goering in het tijdschrift „Vierjarenplan" en uit ar tikelen in de bladen komt tot uitdrukking, dat er een principieele tegenstelling bestaat tusschen de economische politiek van Schacht en die van Goering. Wanneer Schacht ln functie blijft, schijnt het dat deze oplossing moet worden toe geschreven aan de persoonlijke tusschen. komst van Hitler, die het ontslag van zijn minister geweigerd zou hebben en opnieuw zijn vertrouwen in Schacht zou hebben uitgesproken Tot nu toe is ln deze aangelegenheid geen enkele mededeeling gedaan. Men verwacht echter spoedig zeer ingrijpende maatregelen van Goering. TSJECHO-SLOWAKIJE Sudeten-Duitsche afgevaardigden verlaten parlementsgebouw. Afgevaardigden der Sudeten-Duitsche partij hebben tijdens de openingsbijeen- fcomst van het Huis van Afgevaardigden geprotesteerd tegen de gewelddadigheden, waaraan de politie zich te Teplitz Schoenau zou hebben schuldig gemaakt. Andere afgevaardigden begonnen hierop het nummer van het wetsartikel te roepen, dat onzedelijke handelingen betreft. De af gevaardigden der Sudeten-Duitsche partij verlieten hierop onder Ironische opmerkin gen der andere afgevaardigden de zaal De minister van binnen'andsche zaken sprak er zijn verwondering over uit. dat de afgevaardigden der groep van Henlein be toogden voor het einde van het onderzoek, dat met alle gestrengheid en wettigheid voortduurt. Lawaai in een studenten sociëteit. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. Op Majorca zijn alleen Spanjaarden. Voor het eerst sedert het begin van den burgeroorlog hebben twee journalisten. d'Hospital van Havas en Cardozo van de Daily Mail, verlof gekregen het eiland Majorca te bezoeken. De vertegenwoordiger van Havas meldt: ,,Ik heb twee dagen de wegen van het eiland kunnen doerkruisen, ik kon mij langs de kust begeven en de kampen van infanterie, artillerie en genie bezoeken en ik heb er alleen Spanjaarden gezien. In drie eenige havens van het eiland, Pol- lensa, Alcudna en Palma lagen oorlogs schepen. Ik heb de Britsche schepen ..Hood", „Delhi" en „Dispatch" een Ita- iaansche oorlogsbodem en het Fransche schip „Gerfaut" gezien. De overige oor logsschepen waren Spaansch. In de kampen van de luchtmacht en de bases van watervliegtuigen, welke ik be zocht, was het grootste deel van het per soneel Spaansch, zoowel de vliegers als het grondpersoneel. Kolonel Ramon Franco, de broer van generaal Franco, de com mandant van de luchtmacht op de Ba learen, heeft mij ultgenoodigd en ik heb met hem geluncht in de officierscantine van de basis voor watervliegtuigen te Pollensa. Hier was een dertigtal officier-vliegers, 4 van hen waren vreemdelingen, waaronder kapitein Moulay Mohamed ben El Wehdi. een broer van den kalief van Spaansch Marokko De batterijen luchtdoelartillerie, welke het eiland beschermen tegen aanvallende vliegtuigen worden door Spaansch perso neel bediend. Niettegenstaande de huidige toestanden bevinden zich nog eenige honderden toe risten op het eiland, in verhouding min der Italianen dan Engelschen. „Dag der gevallenen". In het geheele rechtsehe Spanje is gis teren de „dag der gevallenen" gevierd met plechtige kerkdiensten, militaire parades en herdenklngsplechtlgheden. In SeviHa is een geweldige demonstratie gehouden. In het middelpunt van deze oe- tooglng stond een redevoering van Fernan dez Ouesta. ..Wij staan allen gesloten ach ter onzen leider Franco", zoo zeide hij. „Wij zijn revolutionnairen, vervuld van revolu- tionnairen geest en ons doel is een Spanje voor alle Spanjaarden. Wij zullen echter ook het laatste spoor van het ontbindende bolsjewisme vernietigen". Generaal Queipo de Llano begroette ln het bijzonder de delegatie der Hitlerjeugd en de vertegenwoordigers van de fascisti- sohe partij. Werkelijke vrijheid, zoo zeide de generaal, bestaat alleen in totalitaire landen! De verdediger spreekt over Leidsche gebeurtenissen in vroeger jaren. De Hooge Raad. welks leden ieder voor zich, uit hun studententijd wel de noodlge herinneringen zullen hebben bewaard aan de lawaaimogelijkheden. welke een stu dentensociëteit kan bieden, kon zich gis teren nog eens in die sfeer verplaatsen bij de behandeling van een procedure tusschen „Unitas Studiosorum Rheno-Trajectina", welker soos aan het Lucas-Bolwerk te Utrecht is gevestigd, en een buurman van die sociëteit, den heer W. J. Nobel, over het gedrulsch, dat in deze inrichting nogal eens pleegt te worden gemaakt. De heer Nobel wraakte „het herhaaldelijk en bijzonderlijk in den voor de nachtrust bestemden tijd schreeuwen,.stampen, bon zen en slaan met stoelen en andere meu belen tegen vloeren en muren" en ver langde schadevergoeding. Reeds in 1934 werd in kort geding hier over geprocedeerd en op 15 Januari 1937 besliste het Gerechtshof te Amsterdam dat dit stampen, bonzen enz. onrechtmatig was, doch het ontzegde Nobel de gevor derde schadevergoeding. De heer Nobel teekende tegen dit arrest cassatie aan en gisteren hebben ln deze zaak mr. Visser van IJzendoorn uit Den Haag (voor elscher in cassatie) en mr. van Maarseveen uit Utrecht (voor Unitas) de pleidooien' hierover gehouden. Mr. Visser van IJzendoorn (die te Leiden heeft gestudeerd), betoogde o.m„ dat een studentensociëteit als oord voor gezelligheidsverkeer ten aan zien van hinderlijk gedruisch geen uit zonderingspositie kan Innemen. Zij het ook, dat hij zelf moest erkennen, des tijds te Leiden aan het verwekken van lawaai te hebben meegedaan. Maar toen (n.l. in de eerste jaren van deze eeuw) scheen men het ook heel gewoon te vinden, wanneer studenten de ban ken uit het plantsoen dwars op de rails plaatsten, zoodat de paarden tram ontijdig moest stoppen. Pleiter gaf toe, dat de heer Nobel daar was gaan wonen toen de sociëteit er allang gevestigd was. maar dit feit hief z.l. de onrechtmatigheid van het lawaai niet op. Mr. van Maarseveen wees er op, dat noch van de zijde der vorige bewoners van het huis, waarin thans de heer Nobel woont, noch van de zijde der andere, tegenwoor dige buren ernstige klachten ooit zijn ver nomen, terwijl het feit, dat de heer Nobel zich daar is gaan vestigen, toen de sociëteit allang bestond, voldoende motief is om aanspraak op schadevergoeding te ont zeggen. Bovendien is het hier een ge mengde sociëteit n.l. voor dames en heeren en de aanwezigheid van dames heeft, volgens pleiter, altijd een kalmeeren den invloed op het lawaai. De Hooge Raad zal arrest wijzen op den dag, waarop de wapenstilstand van 1918 pleegt te worden herdacht. VISGHPRIJZEN. IJMUIDEN 30 Oct. Tarbot f. 1.06—0 80. Tong f. 1.50—1.17 per K G Griet f. 25—14, Kleine Schol f. 17—4 60, Schar f 81.40 Groote Schelvisch f. 22.50, Middel Schelvisch f. 16. Kleinmiddel Schel, visch f. 16—8 50. Kleine Schelvisch f. 8—3.20, Groote Gul f. 10.506 60, Kleine Gul f. 7— 1 40. Wfitlng f 2.10—1.10. Makreel f. 8.50— 3.80, Versche haring f. 2 701 60 eer 50 K.G Kabeljauw f.4822 per 125 KG. Leng f. 1 65. Koolvisch f. 1—0.21 eer stuk. Rog f 12.50 per koop Aan den afslag 5 trawlers: IJM 195 met f 4050, IJM 95 met f. 1190. IJM. 50 met f 1350 IJM. 72 met. f. 1560. IJM. 129 met f.1500: 2 loggers: KW 104 met f.570 en KW 58 met f.65 (gedeeltelijke lading); 16 loggers met versche haring: IJM 490 met f.638. IJM 268 met f.110. SCH 443 met f 470. SCH 186 met f. 1070. SCH 201 met f. 430. SCH 402 met f 660. SCH 45 met f 540. SCH 141 met f.780. SCH 246 met f. 500. SCH 170 met f 390. KW 45 met f. 320, KW 153 met f310. KW 95 met f. 240. KW 110 met f. 160. KW 96 met f. 533. KW 160 met f 420; 1 logger met pekelharing: IJM. 490 met f. 4120 besomming. Binnen van de haringvisscherijKW 110 met 12 last benevens 160 kisten versche KW 138 met 36 last. KW 45 met 16 last en 200 kisten versche, KW 153 met 15 last en 160 kisten versche. KW 95 met 21 last en 140 kisten versche. KW 123 met 20 last De pekelharing van de KW 153 wordt in IJmuiden verkocht. VLAARDINGEN. 30 Oct. Binnen van de haringvisscherijVL 85 met f. 38 VL 197 met 40. VL 217 met 43 en KW 158 met 28 last. Te Scheveningen naren 6 schepen binnen met 156 last. TIJDSCHRIFTEN. Het R.K. Bouwblad van 28 October 1937 heeft den volgenden inhoud: R.K. Kerk te Groesbeek; Onafhankelijk heid die zich wreekt; Twee belangrijke boeken; In memoriam Pastoor Aerts; Lim- burgsch verhaal en Allerlei. AMSTERDAM, 30 October. De stijging, die zich in Wallstreet open baarde na het besluit van de Federal Reserve Board, om de margebepalingen te verzachten, is gisteren verder voortgezet en vooral de industrie-aandeelen hebben aan de rijzing hun volle deel gehad. In de Ver Staten schijnt het sentiment zich in gu ïsti- gen zin te hebben gewijzigd, omdat men uit de herziening der dekkingspercentages de gevolgtrekking heeft gemaakt, dat de regeering haar houding ten opzichte van het particuliere zakenleven in dier voege zal'veranderen, dat de meest knellende banden zullen worden geslaakt. Reeds de den geruchten de ronde, dat de zoo zeer gehate en scherp bccritiseerde belastingen op kapitaalwinsten en op onverdeelde win sten zouden worden ingetrokken. Op het oogenblik is het wel voorbarig om reeds vast omlijnde conclusies te trekken, vooral omdat president Roosevelt verklaard heeft, dat er volgens zijn inzicht belang rijker vraagstukken zijn op te lossen, daa me van de belasting op kapitaalwinst en op onverdeelde winsten. Doch het feit, dat hij zich op een dergelijke wijze heeft uit gelaten, maakt de veronderstelling moge lijk, dat hij deze aangelegenheid te eeni- ger tijd toch onder de oogen wenscht te zien. Nu lijdt het geen twijfel of genoemde be lastingen vormen een ernstige belemmering voor den ondernemingslust. Bovendien belet de belasting op de onverdeelde winsten den particuliere maatschappijen zich tnnerlij k te versterken. Voorts is in Wallstreet de meening post gaan vatten, dat de ver schillende ongunstige factoren die den stoot hadden gegeven tot de koeróaling door de plaats gehad hebbende reacties, volkomen zijn verwerkt, zoodat de markt rijp is geworden voor een herstel. Het aanhoudende herstel op de Ameri kaansche beurzen maakte ten onzent een aangenamen indruk, doch de stijging in Wallstreet werd vandaag toch niet geneel overgenomen. De stemming was prijshou dend, maar de koersen waren over het al gemeen niet veelveranderd en in dit op zicht vormde de markt eenigszlns een te leurstelling. omdat men, gezien de verbe tering te New-York, een rijzing aan het Damrak meende te mogen veronderstellen'. Alles wees er echter op,dat men hier te lande een afwachtende houding aannam en er weinig voor voelde op groote schaal nieuwe engagementen aan te gaan. Van de Amerikaansche fondsen werden de Staalaandeelen tamelijk vlug verhandeld. United States Steels werden wat hooger Ingezet, doch liepen reeds spoedig scherp terug, om zich daarna slechts weinig te kunnen herstellen. Bethlehem Steels be wogen zich voornamelijk op ongeveer het vorige peil. Anaconda's, die aanvankelijk wat hooger werden afgedaan, werden na dien wat lager genoteerd. Op de locale afdeelingen ging weinig om. Amsterdam Rubbers werden een goede viertal procenten boven het vorige slot in gezet, doch zakten daarna in tot ongeveer 217 Later kon een verbetering worden waargenomen, die echter niet gehand haafd bleef. De Tabakken waren bij on- beteekenende omzetten vrijwel onveran- C De Philips aandeelen waren nogal aan schommelingen onderhevig; vergeleken met gisteren viel geen wijziging te bespeu ren. Unilevers en Aku's waren prijshou dend. Scheepvaartpapieren bleven op peil. De affaire had weinig te beteekenen. Van de Suikerfondsen waren H.V.A.'s bij de opening eoed prijshoudend, doch aehoog- ste koersen konden niet gehandhaafd blij- ven. Koninklijken werden aanvankelijk op het slotpeil van gisteren afgedaan, waar na een stijging viel waar te nemen tot 365"/n. Tegen het slot trad weer een kleine reactie in. De belegglngsmarkt was stil. doch goed prijshoudend voor de Nederlandsche staats papieren. behoudens integralen, die een fractie lager werden genoteerd. In Fran sche fondsen ging vrijwel niets om. Daar de beurs te Parijs Maandag en Dinsdag ge sloten is. wenschte men op het verloop der zaken klaarblijkelijk niet vooruit ii loopen. WISSELKOERSEN. Londen 8.98 3/8 (8.96'/i); Berlijn 72.65 172.65); Parijs 611 (6.09'/:); Brussel 30.61 (30.56); Zwitserland 41.81 (41.73'/!); Kopen hagen 40.12'/! 40.07'/.)Stockholm 46.32'/i '46.27'/!); Oslo 45.15 (45.10); New York 1.80 7/8 (1.80 7/8); Praag 6.33'/i (6.33); Lire 7.40 (7.40). Prolongatie 1/8—1/4: Part, disc. 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. IN DE RINGVAART VERDRONKEN. Hedennacht is een tot nu toe onbekende man in de Ringvaart tusschen Nieuwe We tering en de Kaag verdronken. Deze bevond zich op de pakschuit „De Tijdgeest" en moet in het duister van het dek gevallen zijn. De schipper had hem op de Beurs te Amster dam voor een reis aangeworven, doch kende zijn naam niet. Wel weet hij, dat de man gehuwd is en kinderen had. De politie stelt een onderzoek in. UITVAART VAN MEVR. DE WEDUWE E. C. v. d. SCHOOT—BLOM. Hedenmorgen vond in de parochiekerk van den H. Martinus te Hillegom de uit vaartdienst plaats voor wijlen mevr. de wed. E. C. v. d. SchootBlom. een zeer bekende persoonlijkheid aldaar. De H.Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor J. Kosten. Behalve de familie merkten wij o.a. op de heeren Lelieveld en G. Mathot, resp. voorzitter en secr. van het Parochiaal Armbestuur en leden der SI. Elisabeth-Vereeniging. waarvan de overledene vele jaren lid en voorzitster was. Vele bloemstukken dekten de kist. Het personeel van de overledene droeg haar grafwaarts. LEIDEN, 25 Oct.—30 Oct. Turfmarkt. Aanvoer 110.000 stuks lange turf en 10.000 stuks fabrieksturf. Prijzen voor Lange turf f.8—9; fabrieksturf f.9 per 1000 stuks. LEIDEN. 30 Oct. Botermarkt. Aanvoer 510 K.G. Fabrieksboter prima f. 1.56; Boeren- boter prima. f. 1.401.55. Handel matig. TER AAR. 29 October. Centrale veiling. Spinazie per kist van 4 KG. 1323 ct.; Andijvie 812 ct.; Slavellen 7—11 ct.; Peu len per 10 K.G. f. 2.80; Witte Pronkb. f.0.20 0.51; Breekpeen per 100 K.G. f. 1.501.90; Uien f. 5.907.20; Spruitkool f. 3.308: Roode kool f. 22 60; Witte kool f. 1.20; Savoye kool f. 2 -3; Witlof f. 8--9.S0; Kro ten per 100 bos f 2 90; Seldery f.11.80; Groene kool f. 1.80; Peer. t 2.503; Prey f. Sla per 100 stuks f. 0 602; Bloemkool p. stuk 1'/:9 ct.; Meloenen f.4; Tomaten A f. 3.20—6.10; B f. 3.30—6.70; C f.2—3; CC f.2; BB f.23.10: Kassnijboonen f. 1.80— 2.65; Stek f. 11.60; Druiven 12 cent. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3