Uit den Leidschen Raad De crisis in België LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 October 1937 Derde Blad No. 23799 78ste Jaargang Gemengd zwemmen en zonnebaden verboden FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART Hoe Van Zeeland moest heengaan LAND- EN TUINBOUW Uil-- (Vervolg van gisteren). De punten 1 t/m 9 worden z.h.st. aan- HET ZWEMMEN. genomen. 10e. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de zweminrichtingen en zwemgelegenheden, tevens praeadvies op het adres van de leiders en leidsters der R.K. Jeugd- en Jongerenbeweging te Leiden inzake een verbod van gemengd baden en zonnebaden. (164) Bij art. 3 maakt de heer JONGELEEN bezwaar tegen het voorgestelde verbod van gemengd zwemmen. Reeds vroeger is daar. I over breedvoerig gedebatteerd, zoodat hij daarop niet diep zal ingaan, verwijzende I paar de rede van wijlen den heer Vos. Zwemmers zijn z. i. geen menschen met ziekelijke neigingen, integendeel. Vele fa milies stellen bovendien prijs op gezamen lijk zwemmen en terecht. Spr. wijst er voorts op, hoe tal van ge meenten geen verbod in het leven hebben geroepen en voor Leiden is dat z.i. even min noodig. De R.-K. voeren slechts een opportunistische politiek, zie hoe zij bijv. in Hilversum zoo'n verbod achterwege lie ten met hun volle medewerking, en hoe in Amsterdam in het belang der zwemsport van zoo'n verbod is teruggekomen. In alle badplaatsen Is gemengd baden toegelaten, ook in „Poelmeer", gezwegen yan ..De Kaag" etc. Behalve „Poelmeer", yrijwel zelfs zonder toezicht. En de Leid- sche toestanden wettigen allerminst zoo'n verbod. De heer v. ECK steunt den heer Jonge- Jeen. Het artikel is niet alleen een jeugd bescherming maar ook een dwang voor allen, hoewel toch alleen voor de jeugd op zoo'n verbod Is aangedrongen. Nergens heeft de gelegenheid voor gemengd baden .tot excessen geleid, voorbeelden daarvan zijn ook niet gegeven door de aanvragers. Zoo'n verbod is een belemmering van ie zwemsport, vooral voor ons land van zoo algemeen belang. Voor de zonneba den geldt, hoewel minder, dat erkent spr., hetzelfde. Mede gelet op het familie-zwem men, dat dit artikel onmogelijk maakt. Trouwens, reeds een 1/3 gedeelte van den tijd is gereserveerd voor niet-gemengd zwemmen in vereenigingen etc., dat ver- gete men niet. Voorts mag niet vergeten worden, dat er toezicht is; de vereenigingen zijn verant woordelijk en evenzeer de inrichting, die het hoogste belang heeft bij een goeden I gang van zaken, zonder onbehoorlijkheden. Reden voor ongerustheid is er allerminst, I Doch los van alles, niet door dwang I moet de zedelijke opvoeding worden geleid I doch door voorbeeld en goede leiding. Het jonge geslacht is z. i. van zich zelf zedelijk gaaf en door dwang scheiding te fc/engen, van wat zich volgens natuur- regelen zoekt, zal z. i. eerder voeren tot excessen. Laat men eens een proef nemen! Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). De heer WILMER hoopt, dat de raad zich met dit artikel zal vereenigen. Z. i. zou er voor Ged. Staten anders alle aanleiding zijn om te betreuren, dat zij zich alleen door geldelijke belangen lieten leiden. Maar spr. heeft dan nog hoop op de Kroon. Pst is z. plicht der overheid de zede lijke volksgezondheid te beschermen, zooals ook liberalen en zelfs socialisten erkennen. Voor zeer velen brengt het gemengd zwem men een gevaar mee en daarom moei. men het beschouwen als een gevaar voor de volksgezondheid. Als de leiding der inrichting moest in grijpen wat zij wel zou doen! dan is het z.i. al te laat. Drankmisbruik bestaat toch niet alleen in het dronken loopen over itraat? Het publiek hier in Leiden is zelfs niet gesteld op gemengd zwemmen. (Geroep: Poelmeer en Zijl dan?) zie hoe het hier niet in toepassing was en er ook geen aan drang toe is geoefend. Zonder goede voorbeelden en opvoeding zullen alle overheidsmaatregelen weinig oeteekenen. het is waar, doch moeten daarom die maatregelen als steun worden weggelaten? En wil de heer v. Eek die maatregelen niet zelf als middel tegen drankmisbruik? Voor de belangen van de Inrichtingen behoeven wij niet uit den weg te gaan en een argument mag zeker niet zijn het stij gen der gemeente-inkomens door toelating. Spr. heeft bezwaar tegen al. 3 van het artikel, dat z. i. de poort openzet voor te grocte vrijstelling. Spr. stelt daarom voor deze alLnea te schrappen tenzij een meer bevredigende redactie wordt gegeven. Tot slot doet spr. ook een beroep op de linksche leden in den raad voor te stem men. daar ook sociaal beschouwd alleen, «en verbod gewenscht blijft. De heer BEEKENKAMP handhaaft zijn vroeger standpunt. Hij wil deze redactie van art. 3 aanvaarden, al kan hij het be zwaar Wilmer erkennen, behoudens dat misschien beter is de woorden „in elk bij zonder geval" te vervangen door „in bij zondere gevallen" hetgeen hij nader ver dedigt. Spr. gelooft niet. dat de zwemsport door een verbod zal worden belemmerd, spr. kan oat niet inzien. Het opdoen van vreugde te pinden aan de zwemsport is z.i. funest. De heer v. WELZEN wil de kwestie niet opnieuw principieel bezien, alleen wijzen op de betrekkelijke waarde van de argu menten van de voorstanders van een ver- oniP®.heer Wilmer wil zelfs iedere mo gelijkheid van uitzondering uitsluiten en oat teekent het karakter der argumenten. "et gemengd zwemmen heet een gevaar Ho?Velen- 15 dat m€t sterken drank an- oeis. Doch dan zeggen de voorstanders an het verbod van gemengd zwemmen: aar dient het individu zelf een rem aan xrpiH gen' zelfde moet dan echter ook srjden voor de zwemmers en daar moet jJ} betzelfde vertrouwen geven. Hebben emonstraties van beiderlei kunne voor Beo jemengd groot publiek ooit aanleiding L°.Ven voor bezwaren? Iedere reglemen- schadelijk>r(*eel^ Spr' dUS overbCKiig enzel*s züdi gebeel uitschakelen van de financieele Bii 0J?°r de inrichting is z.i. ook verkeerd Jlp b moeiiijke exploitatie, zal het Leid- arbelderspubliek nog minder in de gelegenheid worden gesteld deel te hebben aan de vreugde van een overdekte. De heer DE REEDE wijst op de botsing van twee wereldbeschouwingen in deze ma terie. Spr. erkent, dat bij demonstraties en gemengde wedstrijden nimmer iets on eervols gebeurd, wat hij niet van natuur baden zou willen beweren. Maar de zwem sport zelf heeft de natuurlijke scheiding al gebracht tusschen mannen en vrouwen, die zich immers niet met elkaar meten? Waarom is men dan niet tevreden met de redactie van art. 3 al. 3 inbegrepen. De VOORZITTER meent, dat in Poel meer slechts weinig gemengd wordt ge zwommen in verhouding. De bezwaren van den heer Wilmer tegen al. 3 raadt spr. aan in te trekken, want dat slaat in hoofdzaak op wedstrijden en die wil men toch niet weren? Z.i. is de redactie veilig: er moet zijn een bijzonder geval en dan kunnen B. en W. ontheffing verleenen. Spr. meent dat een aanvaard baar compromis is bereikt in dit artikel. Voor de overdekte was de meening van den raad toch vroeg genoeg bekend, zoodat hij niet vreest voor te groote geldelijke be zwaren. De heer JONGELEEN: Erkend wordt dus dat in Poelmeer gemengd gezwommen wordt en het gaat om de mogelijkheid. Tientallen leden van de Zijl zijn even zeer voor gemengd zwemmen, doch hebben gen invloed op het bestuur, gelet op de omstandigheden die hij nader uiteenzet. De heer v. ECK is niet tegen een veror dening voor overheidssteun aan zedelijke volksgezondheid, niet tegen scherp toezicht zelfs, alleen maar tegen dwang. Het alcoholisme is z.i. een zoo groot mo reel gevaar, dat gemengd zwemmen daar bij niet is te vergelijken, zie ook de gevol- en van alcoholisme in de maatschappe lijke orde. Dwangmaatregelen, niet steunende op een groote volksovertuiging, hebben boven dien geen effect. Het is toch niet ongeoor loofd bij sport ook de gezelligheid te be oefenen? Ook in familie-verband. Waar om een algemeen verbod en niet een ver bod voor eenige uren, zoodat werkelijke tegenstanders geen overlast hebben? De zwemsport wordt door een algeheel verbod geschaad evenals de Inrichting, waar scherp toezicht alleszins mogelijk is. Natuurlijk is spr. fel gekant tegen het voorstel-Wilmer. De heer WILMER trekt zijn amendement in, le. omdat het niet zal worden aange nomen. 2e. omdat spr. zich wil houden aan de nadere toelichting van den voorzitter. Art. 3 wordt aangenomen met 1814 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. De geheele verordening wordt z.h.st. aangenomen en zal direct in werking treden. INTERPELLATIE SNEL. 11e. Beantwoording van de interpellatie van den heer Snel inzake de voorwaarden, waaronder vergunningen voor het exploi- teeren van taxi's en huurauto's worden verleend. De heer SNEL had volgende vragen gesteld le. Zijn er door B. en W. reeds voorwaar den vastgesteld, die aan de te verleenen vergunningen voor de Exploitatie voor Taxi's en Huurauto's kunnen worden ver bonden. 2e. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, willen B. en W. dan deze voorwaarden aan den Raad bekend ma^en. 3e. Indien vraag 1 ontkennend wordt be antwoord, bestaat dan bij B. en W. hei voornemen om bij het vaststellen der voor waarden, waarop vergunning kan worden verleend, in deze voorwaarden op te ne men. een bepaling omtrent de loon- en arbeidsvoorwaarden. 4e. Ligt het in het voornemen van B. en W. een Commissie in te stellen, die het College zou kunnen voorlichten omtrent alle bij de te verleenen vergunningen ter sprake komende onderwerpen. De VOORZITTER antwoordt: Ad. 1. Ja. Ad. 2. B. en W. zullen de voorwaarden ter visie leggen. Ad. 3. Vervalt na vraag 1. Ad. 4. B. en W. zijn bereid nader te over wegen. De heer SNEL is niet erg tevreden over dit ongetwijfeld handige antwoord, dat echter alle positiviteit mist. Spr. houdt een pleidooi voor hetgeen zijn vragen betrof fen, saam te vatten in ordening van uni formtarief, loonen enz. zoowel in het be lang van werkgevers als werknemers. De VOORZITTER zegt, dat bepalingen over de loonen niet mogelijk zijn ln de vergunning volgens de wettelijke regeling van het oogenblik. De heer SNEL wijst naar Breda en Rot terdam; kan het niet bij de vergunning dan maar bij verordening. Hij dient een motie in, waarin regeling wordt gevraagd van tarieven, loonen, arbeidsvoorwaarden enz. De heer HESSING betwist den voorzitter dat zulke bepalingen niet zijn te maken in de vergunning. Z.i. is dat wel degelijk mo gelijk, en warm beveelt hij aan met het oog op de veiligheid van het verkeer zoo'n regeling te treffen. De VOORZITTER wil de motie in han den van B. en W. stellen voor praeadvies. Aldus wordt besloten. RONDVRAAG. De heer MANDERS vraagt of de K.N.A.C. ock hier verlaging der opcenten op de pers. belasting op motorrijwielen heeft gevraagd. Wethouder VERWEIJ antwoordt bevesti gend, doch dit is niet van practische be- t eekenis voor Leiden, daar Leiden bijkans het laagste is van alle gemeenten. De heer MANDERS vraagt voorts, of, nu er meer kans is op uitbreiding van de in dustrie het niet gewenscht is het rapport der commissie-Mandors in deze materie weer eens ter hand te nemen. De VOORZITTER zegt nader bezien toe. De heer v. ECK vraagt: hoe komt het, dat het zoo lang duurt voor er verdere aan besteding plaats vindt tot afbouw van het Raadhuis. Het werk ligt stil, terwijl toch zoo velen werk vragen. „Mefdifweernogopdefiefs? „Ja, dal houd) je fit; je moei loch iels voor je gezondheid doenl „Nee die is goed 1 Verkoud heid en rheumatiek haal je op je halsI „Geen sprake van, als je maar bijtijds Aspirin neeml." Aspirin is een - pro duet. Oranjebanden »0av***-kruis waarbprgen de werkzaam: heid-en onschadelijkheid 9965 (Ingez. Med.) De VOORZITTER zegt, dat het nu vol gend bestek buitengewoon ingewikkeld is. Het zal echter zeer spoedig gereed zijn. De heer SNEL vraagt naar het kwantum der brandstoffenveorziening voor de werk- loozen. Wethouder v. STRALEN wijst er op, hoe nog geen ministerieele beslissing is geno men, doch dat voorloopig het bedrag blijft f. 1,00. Verstrekt zal werden: 18 weken Vf H.L. parelcokes en Vi H.L. eierkolen, de 19e week 1 H.L. eierkolen en de 20e week Vt H.L. eierkolen. De heer ELKERBOUT wijst op den erger lijken toestand van de volière in het plant soen, Zal naar gezien worden. Hierna 4,45 uur sluiting. Overzicht. Leiden is op 25 October 1937 opnieuw ontzet! Maar thans in andere be teekenis. De gansche zwemwereld ziet n.l. met ont zetting het besluit van onze vroedschap, betreffende het gemengd zwemmen. Een volledig verbod is daarvoor uitgevaardigd, dat zelfs betrekking heeft op vereenigin gen, die 't zwembad een of meerdere uren afhuren voor hun leden. Zelden hebben wij onder het motief van overheidszorg voor de geestelijke volksge zondheid zoo'n aller-verderfelijkst besluit zien nemen. Ieder weet, hoe aan het strand volledige vrijheid heorscht, hoe hetzelfde het geval is op de Kaag etc., waar het toe zicht slechts zeer gering is. Maar vrijheid in een inrichting, waar een alleszins afdoend toezicht zou worden ge houden, meet verboden worden. Men verwerpt het betere door star vast houden aan zekere principes, die in de practijk niet worden toegepast. Een compromis werd door den burge meester deze verordening genoemd. Het is dan echter wel een zeer vreemd compro mis, die de eene richting alles geeft en de andere niets of vrijwel niets, want alleen tij wedstrijden ral gemengd g-°zwomrr>pn kunnen worden. Verder is het finaal ver boden. Behoeven wij nog nader uiteen te zet ten. welk een funeste uitwerking dit ver bod zal hebben voor de zwemsport in het algemeen, voor de diverse vereenigingen en tenslotte *voor de inrichting? Het is niet zoo, dat gemengd baden zon der meer behoefde te worden toegelaten, men kon gerust uren vaststellen dat het verboden zou zijn. zulks ter gemoetkoming aan degenen, die in gemengd zwemmen een gevaar meenen te zien. maar andere uren vaststellen, waarop gemengd zwemmen werd toegestaan, zoodat voorstanders daar van hun deel krijgen. En vereenigingen moeten toch zeker vrij blijven om in het behoorlijke te doen wat zij willen in de door haar afgehuurde ruimten. En ge mengd zwemmen bij vereenigingen is toch zeker niets onbehoorlijks? Wij vermoeden, dat de vereenigingen zich niet zonder meer zullen neerleggen bij het gevallen besluit en een proefproces zullen uitlokken over de bindendheid van de verordening op dit punt. Tenminste wanneer B. en W aanvragen van vereeni gingen niet als een ..bijzonder geval" zien, waarvoor zij vrijstelling kunnen verleenen. Maar de uitlating van den burgemeester geeft weinig hoop Zelfs het toelaten van dames als toe schouwster bij polo-wedstrijden van hee- ren, Ls bij deze verordening verboden en omgekeerd zou hetzelfde het geval zijn! Het debat bracht op zich zelf geen nieuwe gezichtspunten meer. Men had even goed direct kunnen stemmen. De neuzen waren blijkbaar tevoren geteld. En met de niet-verwachte meerderheid van 18—14 werd de verordening aanvaard en terstond in werking gesteld Bedoeling daarvan is natuurlijk duidelijk: weldra gaat de over., dekte in de Haarlemmerstraat open Opgeheven wegens gebrek aan actief: A.J. Molenkamp, Oegstgeest. DE POSTVLUCHTEN. De „Nandoe" is van Indië komend om 4 uur op Schiphol geland. Vanmorgen te 6 uur 56 is de Pelikaan, gezagvoerder Both, van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich tien passagiers. Voorts wordt 86.219 k.g. vracht, 315.598 k.g- briefpost en 28.450 k.g. pakketpost ver voerd. BRUSSEL, 25 October 1937. Onze correspondent schrijft: Sinds geruimen tijd wist men, dat de heer Van Zeeland, na zijn terugkomst het veld zou moeten ruimen, en daar is thans des te meer aanleiding toe na het gerech telijk onderzoek over onregelmatigheden bij de Nationale Bank tijdens zijn vice- gouverneurschap. Sinds verscheidene maanden staat de Premier aan een hardnekkige campagne bloot, aanleiding gevend tot opzienbarende onthullingen en incidenten, waardoor de gemoederen niet tot bedaren kunnen ko men: nauwelijks was de regeering aan een dubbele kabinetscrisis ontsnapt en de heer Van Zeeland voor een maand met ziekteverlof vertrokken, of het gerucht deed de ronde, dat de heer Julius Barmat voorzien van een vrijgeleide, in Brussel was gezien en verhoord in verband met het proces der Goldzieher en Pensobank: de Nationale Bank had destijds alleronaange naamste ervaringen opgedaan met dezen toen reeds slecht befaamden finan cier, en ook daarin zag men een middel om den heer Van Zeeland te treffen. Weldra vernam men, dat een geheim dossier over de Barmat-zaak voor de justitie verborgen v/as gebleven, hetgeen in den Senaat aan leiding gaf tot een serie interpellaties en heftige incidenten. Bij den aanvang van het proces deelde de Procureur des Ko- nings mede, dat hij inzage gevraagd had van het dossier en gebruik zou maken van eenige stukken, die voor de antecedenten van den heer Barmat van belang waren. Sindsdien is het ingewikkeld proces aan den gang en heeft het. helaas, reeds aan leiding gegeven tot den zelfmoord van ge neraal Etienne, welke als administrateur aan deze zaak verbonden was, en overigens vrij-uit ging. De nieuwsgierigheid van het publiek richt zich inmiddels naar de in vloeden, welke zich destijds bij voortduring ten gunste van Barmat hebben laten gel den, waarbij vooral de twee oud-ministers Petitjean, liberaal, en wijlen Renkin, ka tholiek, het hard te verduren hebben. De zucht naar schandaal en sensatie wordt daardoor steeds aangewakkerd en daar is, helaas, stof genoeg voor: in Antwerpen procedeert de heer Van Cauwelaert tegen Degrelle, welke hem beschuldigde een do tatie van 63.000 fr. aanvaard te hebben van de Algemeene Bankvereeniging, tijdens zijn burgemeesterschap, omdat door haar een leening van 100 millioen van de Stad Antwerpen geplaatst werd. Oud-minister Sap heeft het verlangen te kennen gegeven gehoord te worden, en deze inmenging is een nieuwe episode uit den strijd tusschen beide Vlaamsche leiders na het afspringen van het publiek aanbod tot verzoening door den heer Sap tot den heer Van Cau welaert gericht in zijn rede te Meulebeke, waai- hij zijn triomf vierde na zijn succes volle campagne tegen den heer Van Zee land. Te Namen werden de aanranders van oud-Minister De Laveleye vervolgd: afge vaardigd door de Liberalen om met den kabinetsformateur te onderhandelen over de keuze van een liberalen minister, aan vaardde hij zelf deze plaats, buiten voor kennis der partij, en handhaafde zich daar tegen den uitgesproken wil zijner partijgenooten. totdat hij op hardhandige wijze door de menigte tot ontslag werd ge noopt. In Brussel had nogmaals een Bui tengewone Aandeelhoudersvergadering van de Nationale Bank plaats, welke wederom zeer buitengewoon was: de gouverneur, de heer Franck weigerde ditmaal naderen uit leg over allerlei beschuldigingen, welke in Van Zeeland. de pers verschenen waren en uit protest daartegen wilde de Vlaamsch-Nationalisti- sche Senator Van Dieren den voorbijgan gers en journalisten van het balkon toe spreken. De deuren werden evenwel ach ter hem gesloten en na drie kwartier werden hij en de regeeringscommissaris, welke met eenige aandeelhouders in den salon gebleven was, waar de lichten gedoofd v/aren, door de politie uit het gebouw ver wijderd. Het gerucht liep, dat het parket een onderzoek aan het instellen was, doch de genadeslag werd toegebracht door de mededeeling, dat er een gerechtelijke in structie tegen de Bank geopend was. On middellijk begreep men, dat de heer Van Zeeland, in deze aangelegenheden ge mengd zijn ontslag zou nemen. Het be treft o.m. het feit, dat dubieuze vorderin gen afgeboekt werden, om daarna, voor zoover mogelijk, geïncasseerd te worden: het geïnde bedrag werd daarna, buiten voorkennis van censoren en regenten, aan eenige beambten als vergoeding toegekend. Ook het publiciteitsbudget van de Bank wordt aan een onderzoek onderworpen. Voorts vindt men in de comptabiliteit fic tieve uitgaven, welke andere verborgen uit gaven moeten dekken, ongeacht andere onregelmatigheden. In verband daarmede is heden aan den heer Franck, op zijn ver zoek, een verlof van drie maanden toe gekend. De Man. Inmiddels hadden de politieke partijen de behoefte gevoeld hun houding nader te bepalenhet Congres van de Belgische Ar beiderspartij werd ingeluid door een ver klaring van den heer Van de Velde, volgens wien niemand in de partij aan het „natio nale socialisme" zou denken. Opgezet met het doel te getuigen van de éénheid der Partij, gaf het congres niettemin duidelijk de oppositie te kennen van de oude doc- trinairen en der jongeren, voorstander» van de marxistische internationale zoo- als dat o.m tot uiting kwam in het protest van den heer De Brouckère tegen de niet- inmengingspolitiek van minister Spaak, van den heer Van der Velde tegen belas tingverlaging, voorgestaan door minister De Man. en tegen de scheiding met da communisten, door het congres aanvaard. Minister De Man, welke op het congres niet gesproken had, hield eenige dagen daarna te Antwerpen een opzienbarende rede. welke gelden kan als het programma van het „nationale socialisme". Hij besloot zijn rede aldus: „Neen, wij zijn geen revolution- naire partijNeen wij zijn geen klasse partijJa, wij zijn een regeerïngspartij, ja, wij zijn een nationale partijJa, wij zijn een grondwettelijke partij Deze rede werd gehouden aan den voor avond van het congres der Katholieke Partij, voor het eerst vereenigd in een „blok", opgebouwd uit de vier standen i arbeiders, landbouwers, middenstand en burgeriji, waarbij Vlamen en Walen af zonderlijk vergaderden. Eenheid van inzicht scheen hier nog niet ten volle te kunnen worden bereikt en de regeeringskwestie bleef onopgelost: doch het voorstel van den heer De Man, om een breede, democratische concentratie te vor men, (dus géén volksfront, aangezien de communisten er geen deel van uit zouden maken) heeft de aandacht der katholieken getrokken. Men vindt belangstelling bij de vooruitstrevenden, verontwaardiging bij do conservatieven. Zoo de heer Sap er tegen is, juist cmdat z.i. het gevaar schuilt in de gematigde houding der socialisten, zoo is natuurlijk de heer Van Cauwelaert er niet ongevoelig voor. Daarbij beantwoordt het aan de werkelijkheid, daar de laatste maanden de oppositie van de conservatieve katholieken, de rexisten en de Vlaamsch- Nationalisten gekomen is. Er zou dus minder sprake zijn van een koerswijziging, dan van een voortzetting van het regee- ringsprogram op nieuwen grondslag. Gelet op de invloedrijke vijanden in zijn eigen partij, op de oppositie der liberalen, is het plan van den heer De Man vrij prematuur en in ieder geval zijn de voorstellen en onderhandelingen door de gebeurtenissen achterhaald: vrij algemeen neemt men aan dat de tijd, zoowel op binneniandsch als buitenlandsch gebied slecht gekozen is om het land voor een regeeringscrisis te plaatsen. Het is dus waarschijnlijk, dat het tegenwoordige kabinet aan zal blijven zonder den heer Van Zeeland even tueel onder leiding van een Premier, bui ten de politieke partijen staande. (Nadruk verbodenl. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag De bladeren van mijn Clivia worden geel. Er zit een groote stek in de plant. Moet ik deze stek er uithalen? Wan neer en welke aarde gebruiken? Mej. T. van A. te H. Antwoord U doet dat het best in het voorjaar .na den bloei, of, wanneer deze uitblijft, in Mei. Neem daarvoor een meng- .sci van goede tuinaarde en oude koemest. Zet de stek in een pot van 10 c.M. wijdte. Houdt de plant gedurende den winter koel en geef weinig water. Vraag Wij hebben een pereboom, welke kankerplekken vertoont, In deze wonden zitten vieze dieren. Hoe te handelen? W. F. K. te L. Antwoord Smeer die plekken nu in met onverdunde vruchtboomcarboliiieuni Spuit den geheelen boom in Februari met 1 deel carbolineum en 13 deelen water ge mengd. Deze carb. koopt u in den tuin- bouwhandel. Die. welke de timmerman ge bruikt, is voor dit doel niet geschikt. 'S NACHTS ALTIJD NEEM RHEUMALANA LAKENS F A B R SPANJAARD - BORNE 7951 (Ingez. Med.) Vraag Heb een sneeuwbal in den tuin. Deze kwijnt door luis en mieren. Wat hier tegen te doen? W. F. K. te L. Antwoord Deze plant moet in Februari gespoten met een mengsel van 1 deel vruchtboomcarbolineum op 13 deelen wa ter. Goed roeren voor hst gebruik. Alle takken en takjes mosten hiermede goed nat worden gemaakt. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9