STADSNIEUWS DINSDAG 26 OCTOBER 1937 No. 23799 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nederlandsch tankschip „Megara" in nood Brand aan boord uitgebroken Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Van velen een... bijdrage Dat hebben wij noodig. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Clsïjier regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: per 3 maanden f. 2.35 per week .7..'.'.f.0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj HET TERREIN VOOR DE ANNA-KLINIEK. Adres aan den gemeenteraad. Namens de N.V. Noord-Hollandsche Hy- -theekbank, is onderstaand adres gezon den aan de leden van den gemeenteraad: „Wij hebben vernomen, dat de omwo- enden van de Anna-Kliniek zich met een dres hebben gewend tot uwen Raad, met erzoek door middel van verordening of oor aankoop van het terrein voor de na-Kliniek, indien de eigenaar tot rede lijk overleg bereid is, het aanzien van het Vogelkwartier te verbeteren. Ten einde u volledig in te lichten en te oorkomen, dat het publiek in den waan nu worden gebracht, dat de schuld aan en inderdaad voor de omwonenden weinig rettigen toestand zoru liggen bij de Noord- ollandsche Hypotheekbank N.V., die thans oor het grootste gedeelte eigenaresse is van het terrein voor de Anna-Kliniek, eenen wij goed te doen het volgende on der uwe aandacht te brengen: Toen destijds op het bewuste terrein te -iden (Vogelkwartier) zou worden ge- uwd, werd voor het geheele terrein ter rootte van ongeveer 1 hectare 42 are 9 centiare door de gemeente Ledden voor- 'oopig bouwvergunning verleend en wel voor den bouw van 9 blokken, in totaal 229 perceelen. Het laatste thans nog on bebouwde gedeelte van dit terrein (groot -rtgeveer 35 are), gelegen voor de Anna- iniek, was verkocht voor den bouw van 23 perceelen. De teekenlngen voor den bouw aren gereed en door de Ncord-Holland- 've Hypotheekbank N.V. werd op 31 De- ber 1931 aan den toenmaligen eigenaar grond van de voorloopig verstrekte -uwvergunning tijdelijk f. 40.000 hypo- eek verstrekt, welke hypotheek later zou 'en afgelost bij het. afsluiten van de heek voor het bouwcrediet. Ten einde den bouw van deze 23 per celen mogelijk te maken, welden door den tenaar de kosten voor den aanleg van ie straten, welke thans het terrein in "westie omringen, in de kas der gemeente eiden gestort, die voor den aanleg zorgde. Deze straten, welke thans slechts aan één 'de bebouwd zijn kunnen worden, terwijl voor bebouwing aan beide zijden de aan- egkosten gestort waren, zijn feitelijk be- ald door de Noord-Hollandsche Hypo- eekbank N.V., immers uit de opgemelde f. 40.000 werden de onkosten voor straten- "Teg bestreden. Eenigen tijd daarna verzocht de heer 'esen, destijds directeur van Gemeente verken van de gemeente Leiden, den eige naar goed te keuren, dat de bouw zou wor den opgesohort. bij welke gelegenheid de heer Driessen beweerde, dat bij Gedepu teerde Staten het plan bestond een weg te btwerpen vanaf den Haagweg tot de Lijs- rstraat, waarbij die straat over het be- CTste terrein aangesloten zou worden. Of schoon de heer Driessen zelf geen geloof hechtte aan deze plannen, drong hij toch aan op de medewerking van den vorigen eigenaar tot opschorting van den bouw der ewuste 23 perceelen, om te voorkomen, dat de overige door de gemeente Leiden geprojecteerde bebouwings- en straten plannen. waarvoor de voorloopige bouw- rgunningen reeds waren afgegeven, door den heer Van Boven als rapporteur van Ged. Staten zouden worden afgekeurd. Nadat de toenmalige eigenaar, niets 'aads vermoedend en te goeder trouw ereid om met de gemeente zoo aangenaam mogelijk samen te werken, aan opgemeld érzock had voldaan en de bouwaanvrage Voor het onderhavige terrein was ingetrok ken, heeft de Gemeente Leiden het terrein, liggende achter het terrein in kwestie on middellijk beschikbaar gesteld voor het bouwen van de Anna-Kliniek. In strijd met de gedane belofte werd toen geen verdere ergunning gegeven om op het onderhavige terrein te bouwen, zoodat dit thans nog onbebouwd voor de Anna Kliniek ligt. Onnoodig te zeggen dat dit terrein door ""eze, maar niet nader te qualificeeren, handelwijze van de gemeentelijke autori teiten sterk in waarde daalde. Bovendien profiteerde de gemeente Leiden nog eens extra, doordat er op deze wijze ten behoeve van de Anna-Kliniek twee toegangswegen aren gekomen, waarvan de kosten van aanleg noch ten laste van de gemeente, hoch ten laste van de Anna-Kliniek kwa men, doch welks kosten via den toenmali- en eigenaar feitelijk door de Noord-Hol- andsche Hypotheekbank N.V. zijn betaald. Het behoeft geen betoog, dat de eige naar indien hij geweten had het terrein niet te kunnen bebouwen, nimmer zooveel Kosten zou hebben gemaakt voor het aan eggen van de straten, nog daargelaten, do Hypotheekbank vanzelfsprekend dot i-umer hypotheek zou hebben verstrekt. De Noord-Hollandsche Hypotheekbank ïw werd op de bovengeschetste wijze de do LVan be' B°ed vertrouwen, dat zij in vortl eente Leiden en de die gemeente to enwoordigende ambtenaren meende te mogen stellen. p-A.' faillissement van den toenmali- "nlloiEienïar van Lef terrein is de Noord- E°n op» e Hypotheekbank N.V. gedwon- èvdmi het terrein in te koo-en. Haar her i!mË ,b^oeS to-n. t.w. op 12 Novem- chtoi-1 u 40 000 vermeerderd met f. 3600 ligt hM ge rente- Na 12 November 1932 terrein nog steeds renteloos, zoo dat wederom tot op heden een verder ren teverlies van plm. f. 5000 door de Noord- Hollandsche Hypotheekbank N.V. op dit tererin is geleden. In totaal kost het ter rein de Noord-Hollandsche Hypotheekbank N.V. tot op heden derhalve f. 48.600, of wanneer men rente op rente rekent, het geen voor een Hypotheekbank volkamen billijk en normaal is, zelfs belangrijk meer dan f. 50.000, Na herhaalde conferenties met de ge meente Leiden, welke steeds weer eindig den met het bespottelijke aanbod van f 2.50 per M2., schenen ten slotte de onderhan delingen met den tegenwoordigen wethou der Splinter tot een resultaat te zullen lei den, zij het ook, dat dit resultaat voor de Noord-Hollandsche Hypotheekbank N.V. op zich zelf nog hoogst onbevredigend was. Met inbegrip van een klein terreintje, het welk aan den heer Bredius toebehoorde, vroeg de Noord-Hollandsche Hypotheek bank N.V. f. 20.000 plus f. 12.500 restitutie van te veel betaald stratengeld. Na lang durige onderhandelingen stelde wethouder Splinter ten slotte uit eigen beweging voor het terrein aan de gemeente over te doen voor f. 20.000, indien van restitutie van het stratengeld werd afgezien. Wethouder Splinter gaf zelf te kennen een bedrag van f 20.000 aannemelijk te achten en verklaar de dit in de vergadering van B. en W. te willen voorstellen en verdedigen. De Noord-Hollandsche Hypotheekbank N.V., die na al deze moeizame onderhan delingen, welke voor haar. zooals uit het bovenstaande blijkt, nog een zeer poover resultaat zouden opleveren, terecht mocht meenen, dat aan de lijdensgeschiedenis eens een einde was gekomen, kwam met de gemeente Leiden voor de tweede maal be drogen uit. Nadat maandanlang op verdere berichten van het gemeentebestuur was gewacht, ontving de Noord-Hollandsche Hypotheekbank N.V. eindelijk begin No vember 1936 bericht van haar raadsman te Leiden, dat hij een nader 'onderhoud met wethouder Splinter had gehad, waarbij deze hem had medegedeeld, dat de ge meente Leiden niet bereid was f. 20.000 voor de gronden aan de Anna-Kliniek te betalen, maar dat als resultaat van een bespreking van deze aangelegenheid in het College van B. en W. de gemeente zich be reid verklaarde voor de gronden een be drag van f. 10.000 te betalen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de Noord-Hollandsche Hypohteekbank N-V. dit min of meer zonderlinge bod aanstonds van de hand heeft gewezen. Daarna is nog bericht ontvangen, dat de Anna-Kliniek bereid zou zijn het bod van f. 10.000 nog te verhoogen met f. 4000. terwijl wethouder Splinter te kennen gaf nog in overweging te willen nemen het aanbod van de ge meente met f. 1000 te verhoogen. Ook hier op is de Noord-Hollandsche Hypotheek bank N.V. vanzelfsprekend niet ingegaan. Het bedrag van f. 20.000, waaromtrent met wethouder Splinter overeenstemming was verkregen, beteekende reeds voor de N.- Hollandsche Hypotheekbank N.V. een ge voelig verlies, nog geheel afgezien van de wijze waarop dit haar door de gemeente Leiden was berokkend. De Noord-Hollandsche Hypotheekbank N.V. vleit zich met het bovenstaande den leden van den Raad van de gemeente Lei den te hebben duidelijk gemaakt, dat het werkelijk niet aan haar heeft gelegen, dat de toestand voor de Anna-Kliniek den om wonenden redenen tot beklag oplevert. Men kan nu eenmaal niet tot stadsverfraaiing geraken ten koste van de rechtmatige, toch reeds gedupeerde, eigenaren van het terrein. Dat de Noord-Hollandsche Hypo theekbank N.V. ten slotte, nu geen uitzicht meer bestaat, dat de gemeente Leiden het terrein voor een redelijken prijs overneemt, er toe heeft besloten het terrein althans in zooverre productief te maken, dat daar door haar toch reeds belangrijk jaarlijksch renteverlies althans eenigszins vermindert, zal toch niemand haar ten kwade kun nen duiden. De Noord-Hollandsche Hypotheekbank N.V. kan zich geheel vereenigen met het adres van de omwonenden, met dien ver stande, dat de gemeente Leiden dan ook aan de eigenaresse, die steeds, zooals uit het bovenstaande blijkt, tot overleg bereid is geweest, een redelijken prijs betaalt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Bankierskantoor E. Jos. Gosschalk (f.), Nieuwe Beestenmarkt 34. hoofdzaak 's Gra- venhage. C. en J. J. Geluk, Hoofdstraat 155. Sas- senheim; aannemersbedrijf. Afkomstig uit Nijmegen. Wijzigingen Gebr. van Duijn, Mich, de Ruiterstraat 56. Katwijk aan Zee; bouwbedrijf. Bovengenoemde vennootschap onder firma is ontbonden. De zaak zal worden voortgezet door den vennoot Jac. van Duyn, als eenig eigenaar, onder eigen naam. Stoomtimmerfabriek Norhtgo voorheen firma P. Alkemade en Zonen, N.V., Pické- straat 70., Noordwijk. Uittredend directeur P. Alkemade, Noord- wijk. Uittr. comm. C. P. Alkemade, Noord- wijk. N. dir. C. P. Alkemade Pzn., Noord- wijk. Nieuwe gedelegeerd commissaris P. A'Hiemade Czn., Noordwijk. Prijzenswaardig initiatief der Leidsche Studievereeniging. De uitbreiding der overheidsbemoeiingen betreffende de werkloosheidszorg en het maatschappelijk hulpbetoon zijn in de laatste jaren sterk uitgebreid. Dit weer spiegelt zich zeker ook in het aantal per sonen, werkzaam bij de verschillende diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Sociale Zaken, Maatschappelijke Steun,e.d. Voor hen was enkel vorming in de prak tijk mogelijk, en beziet men de vele be moeiingen met de daarbij gegeven wetten, besluiten en regelingen dan is theoreti sche vorming van veel belang. Buiten steunverleening, werkverschaffing, werk loosheidsverzekering. arbeidsbemiddeling, beroepskeuze, maatschappelijk hulpbetoon e.d. zijn er veel vraagstukken, waarmee de ambtenaar-sociale werker in aanraking komt. Nu mogen takt. inzicht, sociaal ge voel en menschenkennis geen onderwer pen zijn, welke zich voor bespreking of studie gemakkelijk leenen. behandeling langs wetenschappelijken weg zal zijn nut zeker afwerpen. In verschillende gemeenten werd door de ambtenaren-sociale werkers dan ook de behoefte gevoeld zich langs systematischen weg verder te ontwikkelen. Door oprich ting van z.g. Studievereenigingen werd in die richting een vorm gevonden, die nuttig werk verricht. De Studievereeniging van Sociale Wer kers hier ter stede belegt Zaterdag a.s. te Utrecht een vergadering om te komen tot oprichting van een landelijke organisatie van Studievereenigingen; tevens zal de oprichting van een „vakstudiebureau" wor den besproken, orgaan van de landelijke organisatie. In deze vergadering, die onder leiding staat van den heer M. I. Smit. voorzitter van de Studievereeniging van Sociale Werk(st)ers te Leiden, zal de heer J. van Keulen, voorzitter van de Studie club Maatschappelijk Hulpbetoon te Rot terdam een causerie houden over „De op leiding van den Socialen Werker". AMBTENAREN - SOCIALE WERKERS. KINDERKERK „NATHANAEL". Gecombineerde kinder- en ouder-avond. Omstreeks kwart voor acht opende de voorzitter de heer C. v. 't Riet nadat van Gezang 194 de verzen 1 en 5 waren gezon gen met gebed deze feestelijke samen komst. Uit den bijbel werd gelezen 1 Sa- muël 3. Na een hartelijk woord van welkom en eenige woorden tot de kinderen, in het bijzonder tot hen. die de kinderkerk gin gen verlaten, sprak de voorzitter een kort maar dringend propagandawoord meer bestemd voor de ouders. De eigenlijke hoofdschotel van dezen avond werd daarna aangesneden. Achter eenvolgens kregen we verschillende filmpjes te zien, o.a. mooie natuuropna men. zoowel uit de dieren- als uit de plantenwereld in binnen- en buitenland, verschillende trekjes uit bedrijven, eenige teekenfilmpjes, waarbij volop gelachen werd en tenslotte eenige fragmenten uit een 3 Oct. feestviering tijdens een Ko ninklijk bezoek. Tusschen de verschillende bedrijven door werden de kinderen getracteerd op koek en chocolade en werd voor de ouderen een gratis verloting gehouden. De kinderen, die de Kinderkerk verlieten, ontvingen ter herinnering een wandtekst en ook de anderen kregen een klein aan denken. Na dat de voorzitter de aanwezigen had bedankt voor hun opkomst werd de sa menkomst omstreeks 10 uur na het zingen van Gezang 96 met dankgebed door deze gesloten. MEDISCHE FILMAVOND. In het Lido-theater. In het Lidotheater werd gisteravond voor de artsen en studenten en voor een aantal verpleegsters uit het Acad. Zieken huis een medische filmavond gegeven, waarop een film over „Het Bloed" en een over ..De Wonderen van het Microscoop" werden vertoond. Beide „sprekende" films waren met Hollandschen tekst. Door de versnelde film was het mogelijk den toe schouwers processen te demonstreeren, welke in het leven uren tijd vereisohen; gekleurde foto's gaven de bloedbeclden weer bij bepaalde bloedziekten: de zeer ingewikkelde serologisehe reacties werden overzichtelijk en begrijpelijk gemaakt. De microscoopfilm demonstreerde door genieuze foto-techniek wel overduidelijk, welk een waardevol instrument de medicus bezit ter ontsluiering van anders onzicht bare levensverrichtingen en ter ontdekking van vele ziekteverwekkers. Beide wetenschappelijke films zijn het eigendom van de bekende firma Bayer te Leverkussen: zij werden door haar verte genwoordiger, de N.V. Nedigepha te Am sterdam ter beschikking gesteld van de vereeniging van assistenten der medische faculteit te Leiden en de afd. Leiden van de Nederlandsche Maatschappij ter Bevor dering der Geneeskunst die dezen avond hebben georganiseerd. Na afloop van het wetenschappelijke ge deelte werd de volle zaal door dr. Heinz (directeur der N.V. Nedigepha) een aardige verrassing bereid, r wereldberoemde Wie ner Sangerknaben kwamen op het tooneel en gaven eenige zangnummers, die even als de films met warm applaus dankbaar werden beantwoord. Het draadlooze statfon te Landsend heeft, naar Lloyds verneemt, het vol gende noodsein opgevangen van het Nederlandsche motortankschip „Mega ra": „S.O.S., positie 18 mijl ten noord westen van het eiland Yeu, 40 mijl ten zuiden van de monding der Loire" (Frankrijk). De „Megara" behoort toe aan de pe- troleummaatschappij „La Corona" in Den Haag. Het meet bruto 7992 en netto 4506 ton. De „Megara" was uit Houston in Texas naar Pauillac vertrok ken, was daar op 22 dezer aangekomen en thans ter voortzetting van zijn reis onderweg. Het noodsein is hedenmor gen om 10.26 uur Greenwichtijd ont vangen. Volgens een ander bericht is er aan boord van de „Megara" brand uitge broken. De zeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit's Intern. Sleepdienst is he denmorgen tusschen 11 en 12 uur uit Douarnenez (waar de sleepboot des win ters gestationneerd is) vertrokken voor het verleenen van hulp. De sleepboot is 180 mijl van het in nood verkeerende schip verwijderd, immers de „Megara" bevindt zich op 30 mijl ten westen van St. Nazaire. De Zwarte Zee vaart 17 mijl per uur en zal dus bij gunstige weers omstandigheden 10 a 11 u. noodig heb ben om de „Megara" te bereiken. De sleepboot is voorzien van een speciale installatie tot het blusschen van olie- branden. COLLECTE ROODE KRUIS. Het bestuur van de afdeelins Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt ons ter kennis te brengen, dat od Woens dag 27 dezer hier ter stede 's ochtends een collecte langs de huizen zal worden gehou den. terwijl 's middags op straat vlaggetjes zullen worden verkocht teneinde het Roode Kruis in staat te stellen zijn vredestaak naar behooren te vervullen. Wij mogen in herinnering brengen, dat deze taak veelomvattend is. Het Roode Kruis heeft eenige belangrijike bloedtrans fusiediensten opgericht, waarvan hier ter stede een gevestigd is in het Academisch Ziekenhuis, heeft verder hulpposten ge plaatst langs de groote wegen, exploiteert Parkherstellingsoorden en organiseert cur sussen voor helpsters. Rijksveldwachters, enz. Voor dit alles is veel geld noodig! Wij sporen daarom iedereen aan naar vermogen bij te dragen. De burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen voegt hieraan toe: Gezien de belangrijke werkzaamheden van het Roode Kruis op het- gebied van de bloedtransfusie, het plaatsen van hulp posten langs de groote wegen en het exploiteeren van Ziekenhuizen en Herstel lingsoorden, beveel ik deze collecte gaarne in de warme belangstelling van de inge zetenen aan. BINNENLAND. De Leidsche Raad verbiedt gemengd zwem men en zonnebaden (3de Blad). De bestrijding der wolhandkrab; rapport der commissie (Binnenland, 4de Blad) De Surinaamsche begrooting; opleving en nieuw optimisme (Binnenland, 4de Blad). De negende partij EuweAljechin is remise geworden (Sport, 3de Blad). Werkloosheidscijfers gunstiger dan in de afgeloopen drie jaren voor dezelfde periode (Laatste Berichten, 1ste Blad) Baconregeling vervalt per 31 October en wordt vervangen door een stelsel van kostprijsvergoeding (3de Blad). Ernstige verduistering te Vlaardingen (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Regeeringscrisis in België. Het geheele kabinet-Van Zeeland afgetreden (Bui tenland, 1ste Blad en 3de Blad). Langzame vorderingen der Japanners bij Sjanghai (Buitenland, 1ste Blad). Do Engelsche troonrede bij de opening van het parlement (Buitenland, 1ste Blad). Poolsch protest te Danzig (Buitenland, lste Blad). Von Neurath over de Duitsch-Italiaansche verhoudingen (Buitenland, lste Blad). Een Fransch oorlogsschip in de Middel- landsche Zee door een bom uit een vliegtuig getroffen (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Ds. KROON NEEMT BEROEP AAN. Ds. K. H. Kroon, predikant in algemee- nen dienst bij de Geref. Kerken in Her steld Verband heeft het op hem uitge brachte beroep naar Leiden en Noordwijk aangenomen. WINKELWEEK 19 NOV.—5 DEC. Totdusverre hebben zich ruim honderd winkeliers aangemeld voor deelneming aan de „Leidsche koop_ en geschenkenweek", welke, zooals wii reeds eerder berichten, van 19 November tot 5 December as. wordt gehouden. Gegadigden kunnen zich alsnog opgeven bij den secretaris, den heer Jon kers. Oude Vest 23. Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Pen ningmeester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven CENTRALE COMMISSIE VAN BUÜRTVEREENIGINGEN. In het verslas van de vergadering van Donderdag 21 j.1. is een foutje gesloten. Niet de heer v. d. Reyden, doch de heer Th. J. v. d. Heyden, Hooge Rijndijk 105, alhier, heeft in de commissie zitting ge nomen en zal bovendien het secretariaat van deze commissie waarnemen Buurtver- eenigingen, welke verhinderd waren of die door het ontbreken van juiste adressen niet uitgenoodlgd kondon worden, kunnen bii het secretariaat alle inlichtingen ver krijgen. Men geve zich ten spoedigste op, opdat de Centrale Oommissie goed ge oriënteerd zü. VERKEER MET TRANSPORT- DRIEWIELERS. De Commissaris van Politie verzoekt ons Of name van het volgende: Belanghebbenden worden er aan her- irmard. dat straten, welke gesloten ver klaard zijn voor het verkeer met rijtuigen, ook niet mogen bereden worden met transportdriewielers, terwijl de bestuurder op het rijwiel is gezeten Hij zal dan naast het rijwiel moeten loopen. Is de straat ook gesloten voor hand wagens. dan wil dit zeggen dat die straat eveneens vcor transporidriewielers is ver boden. ook wanneer men er naast loopt. Op de naleving van vorenstaande verbo den zal worden gelet. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraa' examen geneeskunde: de heeren L. M C Bedaux (Tilburg). A. H L. Belinfante (Schevenin- gen) en mej. H. Bouma (Den Haag). Gistei-avond heeft voor een uitver kochte S'adsgahoorzaal wederom een uit voering plaatsgevonden van de „Wiener Sangtf knaber.''. over wier prestaties wij .red; herhaaldelijk \n:ïait raven. De politie alhier heeft den 59-jarigen J. J. M. aangehouden, die zal moeten te recht sitaan wegens laiidlooperij.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1