STADSNIEUWS MAANDAG 25 OCTOBER 1937 No. 23798 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN isfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vreeselijk noodweer in Indië Vele menschen om het leven gekomen. I de HaacrcM. c°nduoteur-best/uurder bij IHaao- w? Tramwegmaatschappij Den EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit VIER bladen EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D'cls.'per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk 3ager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ■Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden rvan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijm per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud I Ds. J. PH. Makkink. 25 jaar Leidsch predikant. Herdenkingsdienst in de Luthersche Kerk. Ds. J. Ph. Makkink, die Woensdag het feit locht herdenken, dat hij voor vijf-en-twin- ,o jaar zijn intrede deed als predikant der «uthersche gemeente te dezer stede, heeft iterochtend in de dichtbezette Luthersche !erk een herdenkingsrede uitgesproken. Een eenvoudige groen- en bloemenver siering was voor deze gelegenheid rond den ':ansel opgesteld. Onder orgelspel betrad ds. Makkink, voor tgaan door zijn plaatselijken collega ds. !hi. de Meijere en gevolgd door den Kerke- ,ad het bedehuis. Na een korte inleiding zeide spr. dat het lijk der herinnering een bijzondere gave an God den Heere is. Zonder de heriime- ,ng zou ons leven zijn als een schilderij inder perspectief. De herinnering is een agboek, waaruit wij het lief en leed van oeger dagen kunnen nalezen. Was het sprekers aanvankelijke bedoeling im geen gedachtenisrede uit te spreken, op ;andrang van den kerkeraad en vele ande- in heeft hij besloten zulks wel te doen. Wij willen ons in dit heilige uur, aldus stellen voor het aangezicht van den Jeuwige. Vijf-en-twintig jaren in Uw midden ge- irbeid, aldus spr., waar blijft de tijd. Hij als een droom voorbijgegaan. Toen ik, aldus ds. Makkink, als een eemde tot uwe gemeente kwam, heb ik vertrouwen gevraagd. En ziet. meer dan iat vertrouwen heb ik van u verkregen. Uw iefde zal mij sterken in het werk, dat mij •k in het midden van uw gemeente nog 'acht. En al is spr. zich bewust dat hÜ ikortkomingen heeft .gehad, uit-het diepst an zijn ziel dankt hij God voor al den ?gen, dien Hij heeft willen schenken. Soli »eo Gloria! Met een enkele gedachte wees spr. voorts op het moeilijke, doch ook schoone ambt 'an den prediker. Vervolgens over het gemeenschappelijk iven sprekende, zeide spr., dat hij een [trouwe kern van gemeente-leden gevonden leeft, die met warme liefde blijk gaf van lodsdienst en gemeenschapszin. Dankbaar ;edenkt spr. deze Gideonsbende, die zoo- eel in het belang der gemeente heeft ge- laan. Met stillen weemoed gedenkt ds. Makkink 'erder hen. die het tijdelijke met het mwige hebben verwisseld. Ziet spr. terug op de afgeloopen vijf-en- vintig jaar. dan wordt de weemoed van [et lijden overvleugeld door den dank aan Dan kunnen wij God niet beter dan- 'n en prijzen dan in een lofpsalm, waar- spr. de gemeente verzocht met hem in stemmen: „Loof. loof den Heer, mijn ziel iet alle krachten." Tot zijn eigenlijk overdenkingswoord ko- ende (Efes. 3 1417a). zeide spr. ook, iet als eens Paulus tot de broeders van /feze, met een bede te komen. Het gaat bij jnze prediking uiteindelijk niet om een re- lelijk godsbegrip, den bloei der Kerk of het Bhristendom, maar om den levenden God. pod en God alleen zij het centrale punt |an onze prediking. Innerlijk moeten wij Fersterkt worden, waardoor het kruis en het leed aanvaard kunnen worden. God geeft pterkte en kracht. Hij geeft ze uit de over- Ifoeiende v°lheid van Zijn gemeenschap. pod wil ons helpen in den strijd met ons fwaad. Hij wil het kruis, dat wij zelf niet Bunnen torsen, dragen. Wij moeten niet pieenen, dat wij het alleen kunnen doen. Jpaten wij God laten binnendringen in onze persoonlijkheid. God wil ons tot zijn kin peren maken en ons tot heerlijkheid kro- je"- Wij zullen niet twijfelen aan Gods want zal aHes wel maken. Spr. piat de gemeente toe, dat zij versterkt moge T°ü j in het vaste heerlijke geloof aan Vader, die uit smart zegen wekt. pat Christus een levende werkelijkheid voor ns worde. Moge Hij in ons midden rond wan, zegenende en goeddoende, in wJ.te- zette spr- uiteen, dat óe liefde k 2 christendom de voornaamste factor L ï'i opte' dat wiJ uit de defde Gods en gegrondvest mochten zijn, vant God is liefde. Wie in de liefde blijft w .Go? en God in hem- r" ei uitspreken van den zegen heeft Pp- «2'^ J^eÜere ds. Makkink namens de MÖuv ïe ^oe?esproken. Spr. schetste ds. minn i_ iemand, die met groote be- Ee« zijn arbeid als pastor loei iarpn g daan- Sp. wenschte hem nog vele on ripVail §roo^en zegen toe. In aansluiting Pen zegertedertoe Z°ng gemeente hem iiïüeLeen enkel woord dankte ds. Makkink N»^Spraak en zegenbede, heid ,?p van den dienst was er gelegen- te bioHo- eensistorie gelukwenschen aan den. Velen maakten hiervan gebruik. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR DE ISRAËLIETISCHE GEMEENTE. Uitbreiding van de Synagoge. In een bijzondere samenkomst zijn gis teren twee nieuw gebouwde lokalen, ge legen naast de Synagoge aan het Leven daal, ingewijd. Tot den bouw daarvan werd door den kerkeraad besloten in zijn verga dering van 10 Juni j.l. Eén van beide lokalen werd ingericht om voor het godsdienstonderwijs gebruikt te worden, terwijl door het verwijderen der tusschendeuren een zaaltje voor sa menkomsten verkregen is. De voorzitter der Gemeente, de heer E. Loeb, opende de bijeenkomst met een wel komstwoord tot de aanwezigen, onder wie zich bevonden: het kerkbestuur, de school commissie, de kerkeraad, architect B. Buur man en de leerlingen der godsdienstschool met hun ouders. Ook de vereenigingen in de gemeente waren vertegenwoordigd. De heer Loeb wees erop, dat de gemeen te thans, na ongeveer veertig jaar. weer in het bezit is van een eigen schoollokaal. Spr. wees op het belang van het godsdienston derwijs, dankte architect Buurman en de firma Bik en Breedeveld voor hun presta ties, waarna hij de school voor geopend verklaarde. Namens de Schoolcommissie bood de heer Jac. Blitz zijn gelukwenschen aan, die ver gezeld gingen van eenige fraaie wand platen. Ook de vertegenwoordigers der vereeni gingen en de leerlingen verrijkten den in ventaris der school met nuttige geschenken. Namens de kinderen geschiedde zulks door Klara Spier, de jongste onder hen. De voorganger der Gemeente, de heer V. E. Bloemkoper, hield daarna ëen rede, naar aanleiding van Psalm 127, vers 1. Spreker wenschte de Gemeente geluk met deze aanwinst, riep de medewerking der ouders in bij het bevorderen der belangen van het onderwijs en hoopte, dat de lessen In dit gebouw gegeven, tot bloei der Gemeente mogen leiden. Ook de heer Buurman bood zijn beste wenschen aan, onder toezegging van een nuttig gesohenk. Nadat de eerewijn was geserveerd en ook de leerlingen waren onthaald, sloot de voorzitter deze uitstekend geslaagde bij eenkomst. 1IET GOUDEN FEEST DER ST. JOSEPH- GEZELLENVEREENIGING. Sluiiingsfeest in den Schouwburg. In den Schouwburg is gisteravond het gouden feest der St. Joseph-gezellenveree- iiiging, dat reeds in het voorjaar met een bloemen- en nijverheidstentoonstelling was ingezet, en 11 Juli j.l. in den grooten her denkingsdag zijn hoogtepunt vond, beslo ten met een uiterst geslaagde tooneeluit- voering, waarvan Dinsdag as. de reprise zal worden gegeven. De vice-praeses, kapelaan H. Schrama, sprak een korte openingsrede uit, waarin hij na een woord van welkom te hebben gesproken, verheugd zeide te zijn, dat deze avond, dank zij het vele en harde werk in den laatsten tijd, in den Schouwburg kon worden gegeven. Spr. bracht dank aan allen, die zich door hun werken verdien stelijk hebben gemaakt voor de vereeni ging en spoorde hen aan op den ingeslagen weg voort te gaan. Na nog even de ge slaagde donateurs-actie en de binnenkort te voeren ledenactie te hebben besproken, besloot spr. met een aansporing zich te scharen in de gelederen der gezellen. Hierna bracht de tooneelclub „Adolph Kolping" onder de uitnemende regie van den heer J. A. Mank, het tooneelspel „Het hoogste goed", op voortreffelijke wijze over het voetlicht. Frans Schweitzer, de mu- ziekafd. der gezellen, zorgde o.l.v. den heer A. Brunt, tijdens de pauzes voor pittige muziek. Al met al een waardig besluit van de gouden feestviering der Leidsche St. Jo- seph-gezellenvereeniging. LEIDSCH REVUE- EN CABARET GEZELSCHAP. Uitvoering in „Zomerlust". Het Leidsch Revue- en Cabaretgezelschap, waarin opgenomen het vroegere D.V.S., gaf 2iatendagavond in de achterzaal van „Zo merlust" zijn eerste groote uitvoering in dit seizoen. De voorzitter, de heer C. van der Linden, kon in zijn openingswoord slechts een matig bezette zaal het welkom toeroepen en maakte van deze gelegenheid gebruik om mededeellng te doen van een wijziging in het programma, welke te elfder ure moest worden aangebracht als gevolg van ziekte van een der leden. Mej. Toos GroenendijkHartevelt werd spontaan bereid gevonden eenige zangnum mers over te nemen, waarvoor spr. haar dankte. Nadat hij nog eenige huishoudelijke zaken had besproken en een opwekkend woord had laten hooren voor de te houden verloting, besloot hij met allen een plezieri- gen avond toe te wenschen. Voor de pauze het was inmiddels kwart voor negen geworden in plaats van het „8 uur precies" op het programma werd opgevoerd de militaire klucht „Dat is goed dienen" en daarna de revueschets ,,'t Is wat anders", beide vervaardigd door den regis seur Nard Boer, die in dit opzicht buitenge woon productief blijkt te zijn. Beide vielen bij het publiek, gehoord de tallooze lach salvo's, hijzonder in den smaak, al was de humor naar den onzen af en toe wel wat te veel aan den graven kant. „Kofenik's Melody Maikers", in kleine be zetting, 'bewezen, dat een prettige muzikale opluistering geeszins ligt in de veelheid der muzikanten, terwijl Piet van der Pijl goed kapwerk leverde. Na afloop was er hal onder leiding van Gé Mferemet. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Excursie der afdeeling Leiden. Hoewel deze excursie als vogeltrektocht was aangekondigd, heeft zij in zoover niet aan haar doel beantwoord, daar bij het stormachtige weer van gisteren niets van den vogeltrek was te bespeuren. Van den kraaientrek, die op omstreeks 22 Oct. zijn hoogtepunt bereikt, was nog wel iets waar te nemen: eenige troepen van deze vogels vlogen moeizaam tegen den sterken Zui denwind in, maar moesten spoedig hun pogingen opgeven; ook een klein troepje kauwtjes werd waargenomen. Van andere vogels was niet veel te ontdekken, behalve een enkele pieper, geelgors, vink en kuif leeuwerik, terwijl op het geheel verlaten strand enkele zilvermeeuwen den storm trachtten te trotseeren. Groote troepen spreeuwen streken gedurig In de duin doorns neer, om zich aan de oranje-kleu rige bersen te goed te doen. Behalve de duindoorns prijkten ook andere planten met hun kleurige bessen, terwijl ook de bladeren de prachtigste herfsttinten ver- I toonde. Enkele planten waren nog in bloei lals reigersbek, slangemvortel, teunisbloem en koekoeksbloem. TussChen de dennen in het Staatsboschbeheer groeiden verschil lende paddenstoelen, als zwavelkopje, ve- zelkop. eekhoorntjes-brood e.a., terwijl ook het duiveisei van de stinkzwam werd ge vonden. Aneta meldt uit Palembang: In den nacht van Zaterdag op Zon dag: heeft een verschrikkelijk noodweer geheerscht nabij Loeboeklinggau, in de Palembangsche Bovenlanden. Een ver schrikkelijke wolkbreuk barstte los. Door het noodweer zijn veertien men schen om het leven gekomen. De schade is enorm. In dc rivier Aer Klingi deed zich een bandjir voor, de zwaarste sedert vijftig jaar, vermoedelijk veroorzaakt door den zwaren regenval, gepaard gaande met aardverschuivingen. De groote ijzeren brug in den weg van Loeboeklinggau naar Soeroelan- goen, welke vijftig meter lang is, is totaal weggeslagen. Ook de nieuwe brug over de rivier Aer Klingi is zwaar beschadigd. Enkele steunpunten van de brug zijn als lucifershoutjes afgeknapt. Daar de bandjir juist plaats greep in den tijd dat de ladangs werden be werkt, voerde de rivier veel hout mee. De resident is reeds ter plaatse gear riveerd, terwijl hedenochtend een in genieur naar Loeboeklinggau is ver trokken. Gisterochtend is bij het opruimings- werk een inheemsch werkman ver dronken. De groote postweg t-usschen Tjoeroep en Loeboeklinggau is zoodanig vernield, dat het verkeer voor tenminste acht dagen zal zijn gestremd. Voor het instandhouden van de ver binding moeten de rivieren met een vlot worden overgestoken. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Beer a Octot>er a-s. herdenkt de lhyvóS«S-enaar-Leidsn' den daS. dat I 111 trad1 8enoemde maatschappij KONIJNENFOKKERS VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Bovengenoemde vereeniging Meid een ledenvergadering in de zaal van den heer J. v. Meizen, Nieuwe Beestenmarkt. De voorzitter opende de vergadering en sprak zijn voldoening uit over de groote op komst welke z.i. ook gewensoht was, gezien het belangrijke punt der agenda n.l. het bespreken van het uit te geven vraag programma voor de Nat. tentoonstelling in ds groote Stadszaal op 16 en 17 Dec. a.s. Er werden twee nieuwe leden aangenomen. Uit het verslag van den gehouden jonge- dierendag bleek, dat er een batig saldo van overgebleven was. De afgevaardigde der vergadering R, v. B. bracht verslag uit en beantwoordde eenige vragen tot aller genoegen. Hierna volgde de behandeling van het vraagprogramma. De heer J. v. Meizen en zijn helpers hebben alle eer van hun werk. Naast hooge klassenprijzen is er ruim f. 600 aan geldprijzen, 40 N.M. prijzen en een groot aantal bekers, kran sen, takken enz. De heer J. v. Meizen deed nogmaals een beroep op aller daadwerke lijke hulp en medewerking. Na verloting en rondvraag sloot de voor zitter onder dank deze geanimeerde verga dering. MILITARIA. Met ingang van 1 November a.s. zijn benoemd en aangesteld tot wachtmeester lste klasse bij het 6de regiment veld-artil- lerie alMer de wachtmeesters: Broekema (fourier), v. Benten, v. d. Boon, Grondel, Kreffer, Krabbendam, De Kloe, Swankhui- zen, Voorbij, fourier Stolk, fourier Ver meer, Van V/aard, v, d. Weerd, van Well, en IJspelder. De lste luitenant Bunschoten van het 6e reg. veld-artillerie alhier wordt met ingang van 1 Nov. a.s. overgeplaatst bij het 2de regiment veld-artillerie te Den Haag. De lste luitenant Heijns van 6e R. V. A. wordt van 1 Nov. 1937 tot 15 Jan. 1938 ge detacheerd te Utrecht bij de verbindings- afdeeling aldaar. Bij K. B. van 6 Oct. 1937 is de kapitein mr. J. D. Schepers van 6e R. V. A. overge plaatst bij den Generalen Staf te Den Haag. De fourier Broekema van het 6e R.V.A. wordt met ingang van 15 December 1937 bevorderd tot opperwachtmeester-admini strateur. De wachtmeester capibulant Hogenes van 6de R.V.A.gedetacheerd in de legerplaats Oldebroek, keert Woensdag wederom bij zijn regiment terug. D. A. VAN WAALWIJK, t Te Leiden is op 84-jarigen leeftijd over leden de heer D. A. van Waalwijk, oud directeur van het „Nieuwsblad voor Neder land". ridder in de orde van Oranje-Nas- sau en tot zijn dood president-commissaris van A, W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschap pij alhier. Filmvoorstelling „Waar blijft onze beschaving?" De afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield haar tweede oehtendvoorstelling gistermorgen in het Luxor- en Trianon-theater, waar als hoofdfilm werd vertoond de bekende film „Waar blijft onze beschaving". Reeds eerder schreven wij in onze weke- lijksche overzichten over deze gedurfde film. die een scherpe hekeling en veroor deeling is van censuur en boekenverbran ding. Op indrukwekkende wijze schildert de hoofdpersoon, leider van een groot dag bladbedrijf, den vooruitgang der mensch- heid en den ontwikkelingsgang der be schaving. Bijzonder mooi is de montage bij sommige gedeelten, die elk een periode van ontwikkeling weergeven en de climax wordt bereikt bij de weergave van den grooten wereldbrand en de na-oorlogsche jaren met hun ineenstorting op economisch gebied. Zijn pleidooi heeft echter noch op de regeering. noch op het publiek, dat hij ten einde raad toespreekt invloed. Het op gehitste volk werpt een steen, die hem doodellijk treft. De laatste opdracht van dezen idealis- tischen mensch is aan Paul, zijn zoon. om te verkondigen, dat alleen vriendschap en vertrouwen tusschen alle rassen de wereld kunnen maken tot een maatschappij, waar in de menschelijke vrijheden zullen worden geëerbiedigd. De film, op overtuigende wijze door Wil liam Farnum in de hoofdrol gedragen, maakte een merkbaren indruk op de aan wezigen. Aan de hoofdfilm ging een kort programma vooraf, terwijl medegedeeld werd, dat een volgende bijeenkomst weer in beide theaters zal worden gehouden met een voorstelling van „No greater glory", een pacifistische film, grootendeels door kinde ren gespeeld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Automobielbedrijf Noordwijk N. V. in oprichting, Hoofdstraat 67a, Noordwijk a/Zee. Eigenaar: J. Camp- liuis, Noordwijk a/Zee (Huwelijksche voor waarden): Wijzigingen: Wed. J. Geertsma, St. Ja- ccbsgracht 24 en Stationsweg 26, Leiden, brandstoffenhandel. Uittredend eigena resse: Wed. W. GeertsmaGraafstal, d.d. 20 Oct. 1937. Wijziging handelsnaam in: Firma J. Geertsma. Nieuwe eigenaresse: mej. S. Geertsma, Leiden. Wed. H. van Haastrecht, Alphen a. den Rijn, Aarlanderveen. Noordeinde 65, brood bakkerij en handel in kruidenierswaren. Uittredend eigenaressen: Wed. A. van Haastrecht-Van Rijn, dd. 18 Oct.. 1937. Wij ziging handelsaam in: C. M. v. Haastrecht. Nieuwe eigenaar: C. M. van Haastrecht, Aartajiderveen. BINNENLAND. De Tweede Kamer over de Justitie-begroo- ting: (4e Blad). Een Noorsch en een Zweedsch schip ln> nood; de opvarenden gered. (4e Blad). Prof. mr. Aalberse wordt lid van den Raad van State. (Binnenland, 4e Blad). Herdenking zilveren jubileum der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. (Bin nenland, 4e Blad). De heer Van Hoeven over de spaarregeling van minister Romme. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND. Naar een kabinetscrisis in België? (Buiten land, le Blad). Italië zal geen verdere concessies doen. (Buitenland, le Blad). Een Fransch schip uit de lucht getroffen en zwaar gehavend. (Buitenland, le Blad). De regeering Lyons behoudt in Australië een meerderheid. (Buitenland, le Blad) Rede van den Franschen premier Chau- temps voor de radicalen. (Buitenland, le Blad). De 16e verjaardag van den Roemeenschen kroonprins Michael, die tot officier is bevorderd. (Buitenland, le Blad). Groot offensief der Japanners bij Sjanghai. De Chineezen worden teruggedrongen. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HARING IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den Keuringsdienst voor Waren hebben Zaterdag op de markt van den vischhandelaar J. de R. uit Sche- veningen vijf bussen met haring in beslag genomen, welke naar hun meening voor de consumptie ongeschikt was. De haring is vernietigd en tegen De R. proces-verbaal opgemaakt. Laatstgenoemde verzoekt ons te berichten, dat de in beslag genomen haring niet bedorven, doch „te zuur" was. CHR. JEUGDVER. NOMATEG. Een gift van H.M. de Koningin. De Chr. Jeugdver. Nomateg, die een kas tekort had van ongeveer f. 650. ontstaan door de installatie van het onlangs geopen de jeugdgebouw, heeft enkele belangrijke giften ontvangen. Zoo ontving zij door de bemiddeling van de tweede penningmeestersse een belang rijke gift van H.M. de Koningin. Verder een gift van f. 500 en één van f. 100. Dank zij deze groote schenkingen is het tekort ge heel weggewerkt. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om het jeugdwerk nog aanmerkelijk uit te breiden. De heer Peter Verhoef alhier heeft op de Wereldtentoonstelling te Parijs met een inzending leverworst en boterhamworst in blik twee gouden medailles en een prix d'hcnneur gewonnen. De politie heeft den 19-jarigen H. K. aangehouden, die ervan wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ijzeren platen ten nadeele van diverse bouwondernemers. Donderdag as. hoopt onze stadgenoot, de heer J. J. Arbouw den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Maatschappij tot detailverkoop van petroleum „De Automaat". De storm heeft in den nacht van Za terdag op Zondag van het dak van het winkelpand der firma Jamin een gr /ot stuk zink afgerukt, dat zonder verdere on gelukken te veroorzaken op de straat terecht kwam. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloor.en week ongenomen: Maandag J.8 Oct. 49. Dinsdag 19 Oct. 49, Woensdag 20 Oct. 49, Donderdag 21 Oct. 48, Vrijdag 22 Oct. 48, Zaterdag 23 Oct. 49, allen volwassen personen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1