BINNENLAND Dit is het geheim van een gave huid! LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 October 1937 Vierde Blad No. 23798 PUROL s: Tweede Kamer over de j ustitie-begr ooting KERK- EN SCHOOLNIEUWS 78ste Jaargang Het afbetalingsstelsel vraagt een oplossing Prof. mr. P. J. M. Aalberse lid van den Raad van State. Binnenkort aftreden als Kamervoorzitter. Jubileum Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Prof. Aalberse. Naar «ij vernemen zal in de Staats courant van hedenavond een Kon. Be sluit verschijnen, waarbij prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter der Tweede Kamer, wordt, benoemd met ingang van 10 November a.s., tot lid van den Raad van State. De heer Aalberse zal voor het laatst de vergadering van _Dinsdag 9 Nov. a.s. van de Tweede Kamer presideeren. Frof. mr. P. J. M. Aalberse is 27 Maart 1S71 te Leiden geboren. Hij bezocht het gymnasium te Katwijk aan den Rijn. waar na hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden, in de letteren en in de rechten. Nadat hij candidaat in de Nederlandsche letteren was geworden, promoveerde hij in de rechten in 1897 op een dissertatie, ge titeld: ,.De oneerlijke concurrentie". On middellijk na zijn promotie vestigde hij 2ich in zijn geboortestad als advocaat. Wel dra werd hij in 1899 gekozen tot lid van den Leidschen gemeenteraad. Van 1901 tot 1903 was hij wethouder van sociale aange legenheden en openbare hygiëne. Ook in het katiiolieke leven ging mr. Aalberse een belangrijk aandeel nemen. Zoo nam hij in 1902 de redactie op zich van het door hem in genoemd jaar opge richte Katholiek sociaal weekblad; in 1905 stichtte hij de Katholieke sociale actie van iker centraal bureau hij directeur werd. Na den dood van dr. Schaepman werd mr. Aalberse in Februari 1903 gekozen tot lid der Tweede Kamer voor het district Al melo. In onze volksvertegenwoordiging ont plooide hij weldra een groote activiteit, vooral op sociaal gebied. Zoo nam hij als Kamerlid het initiatief om te komen tot «ettelijke maatregelen tegen de oneerlijke concurrentie en tot beperking van den Zondagsarbeid en den nachtarbeid in broodbakkerijen, benevens tot beperking ran den arbeidsduur van bakkersgezellen. Toen in Februari 1916 mr. Aalberse be- ricemd werd tot hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, waar hij han delsrecht. staathuishoudkunde, arbeids- en iabriekswetgeving en mijnrecht doceerde, [rad hij af als lid der Tweede Kamer. Na twee en een half jaar zag men.hem echter m 's lands vergaderzaal terug' gn wel als hoofd van het toen nieuw ingestelde de partement van Arbeid. Zijn ministerschap heelt zich gekenmerkt door een vruchtbare sociale werkzaamheid. Tal van sociale maatregelen kwamen onder zijn bewind tot stand. De voornaamste zijn wel de in stelling van den Hoogen Raad van Arbeid, de Arbeidswet 1919, de Vrijwillige ouder- domsverzekering, de wijziging van de On- leyallenwet. de Gezondheidswet, de Ar- iitidsgeschillenwet en de Landbouwonge- yallenwet. Zijn ministerschap vervulde hij in het eerste kabinct-Ruys de Beerenbrouck vervolgens ook in het tweede kabinet van uien naam. Intusschen werd in November 1922 de naam van zijn departement ge wijzigd in Arbeid. Nijverheid en Handel, -oen in 1925 het ministerie-Ruys de Bee renbrouck aftrad, omdat het zijn taak als geëindigd beschouwde, werd prof. Aalberse opnieuw lid van de Tweede Kamer. In 1931 koos de katholieke fractie hem tot haar voorzitter. Prof. Aalberse werd op 27 Dec. 1934 benoemd tot minister van Staat. Als voorzitter van de katholieke Tweede Kamer-fractie, als hoedanig hij optrad na het overlijden van mgr. Nolens, speelde de «eer Aalberse een belangrijke rol in de Nederlandsche politiek. Bij Kon. Besluit van 6 Mei 1935 werd, na ■et overlijden van jhr. Ruys de Beeren- orouck, prof. Aalberse benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer. Naast zijn politieken arbeid vervulde mr. s.i,.er5fl n°g talrijke andere functies. Zoo v, Jareu lanE rijksbemiddelaar geweest m het 4e district. Voorts is hij voorzitter SW de Centrale commissie voor de sta- voorzitter van den Hoogen raad van arbeid en voorzitter van het Centrale col- ac voor medisch tuchtrecht, f, heer Aalberse is ridder in de Orde den Nederlandschen Leeuw, grootof- cier in het Legioen van Eer, ridder H. kr,?i!0ïlusorde' e» dl'aser van llet groot- der Orde van de Witte Roos van Fin- circa twee jaar, van 1933 tot 1935, wet houder. De heer Roelvink is 39 jaar oud en werd geboren te Oldenzaal. Na gestudeerd tc hebben te Hengelo aan het gymnasium en aan de Universiteit te Groningen in de rechten, vestigde hij zich in 1923 te Al melo als advocaat en procureur. Hij is lid van den R.K. Partijraad, lid van het pro vinciale kringbestuur en plaatsverv. kan tonrechter te Almelo. Aantal geheel werkloozen einde September. 65.830 minder dan eind September 1936. Het centraal bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende liet aantal geheel werkloozen, bij alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. aantal geheel werkloozen op het einde van: Gemeenten met: Sept.'37 Sept.'36 Aug.'37 100.000 en meer inw. 145 321 167.505 142.212 50.000—100.000 inw. 44.450 53.549 43.648 20.000— 50.000 inw. 42.806 48.240 41.927 mind, dan 20.000 inw. 91.684 120.797 90.025 Totaal 324.261 390.091 317.812 Het aantal werkloozen was einde Sep tember in alle groepen van gemeenten lager dan in dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal werden op het einde van eerstgenoemde inaand 65.830 werkloozen minder geregistreerd dan einde September 1936 (in Augustus en Juli 1937 bedroeg het aantal werkloo zen resp. 63.615 en 62.767 minder dan in de overeenkomstige maanden van 1936). Ten opziehte van Augustus 1937 valt een toeneming van het aantal werk loozen met 6.449 waar te nemen. In 1936 werden einde September 8.664 meer werkloozen geregistreerd dan einde Augustus. Receptie te Utrecht. De Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen heeft Zaterdag haar 25- jarig bestaan herdacht met een bij eenkomst in Tivoli te Utrecht, welke door een receptie werd gevolgd. In de groote Tivolizaal, waar zich ruim 1400 deelneemsters hadden verzameld, hield dr presidente van de Nederlandsche Ver eeniging. mevr. Ch. Neytzel—Mac Gillavry, een feestrede, waarin zij naging wat in de afgeloopen perioden door de vereeniging in nc-t belang van de Nederlandsche huisvrouw was verricht. De vereeniging tracht de taak voor de huisvrouw te verlichten en dient de leden steeds van voorlichting. Spr. uitte den wensch. dat de vereeniging. wier ledenaantal in 25 jaren klom van 30 tot ongeveer 32.000, in de komende periode een sterke en levenskrachtige organisatie mag blijven. Na deze rede gaf het A.B.C.-cabaret on der leiding van Louis Gimberg een caba retvoorstelling welke veel succes oogstte. In de rijk met bloemen getooide zalen van het hotel des Pays Bas werd daarna gen receptie gehouden, welke buitengewoon druk bezocht werd. Er waren vertegen woordigsters van nagenoeg alle afdeelin- gen. Velen hebben het bestuur van de ju- bileerende vereeniging met een hartelijk opeechje gecomplimenteerd. Van hen noe men wij den burgemeester van Utrecht, mi', dr. G. A. W. ter Pelkwijk, die vergezeld was van zijn echtgenoote, de eere-voor- zitster der organisatie, mevr. A. C. van DusseldorpKern uit Goes, de dames Rosa Manus. presidente van het Internationaal aichief voor de vrouwenbeweging. Johanna Westerman, waarn. presidente van den Na- tionalen Vrouwenraad, mevr. v. d. Laan— Sochnlein, presidente van de Utrechtsche afdeeling. mevr. Wijnands FranckenDy- serinck. mevr. LotgeringHillebrand en de heeren G. de Clercc. voorz van de A. V. R. O., Jos. ten Berg, hoofdbestuurslid van den Kon. Ned. Middenstandsbond en ir. J. Meyer namens de Vereeniging van gasfa- brikanten in Nederland. Vetwormpjes en pukkels ontsieren het gelaat. Purol doet ze verdwijnen en maakt de huid zuiver en gezond In doozen 30-60 cl Bij Apolh. en Drog MIJNHARDT i 9906 (Ingez Med.) land cn van de Orde van Polonia Restituta. De opvolger in de Kamer. ii[PvnwP!i0l5ei van den heer Aalberse, als B n Tweede Kamer, is de heer mr. den Aim vink> die sedert 1927 lid is van meioschen gemeenteraad, waarvan Kosten, der pachtbureaux te hoog? In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Justitie vragen verschillende leden de regec- ring waarom nog steeds geen in alle opzichten bevredigende toestand op het terrein van het afbetalingsstelsel is in getreden. De totstandkoming van de wettelijke regeling van de overeen komst van koop en verkoop op afbeta ling is onvoldoende. Blijkens den uitgewerkten en toelichten den staat wordt gerekend op inwerking treding der Pachtwet met ingang van 1 April 1938. Verscheidene leden verzochten den minister vooral aan dezen datum te wijlen vasthouden en tegen vertraging bij de voorbereiding te willen waken. Vele leden spraken er hun bevreemding over uit, dat de regeering per advertentie sollicitanten heeft opgeroepen voor het lid maatschap der in te stellen Pachtkamers. Men meende, dat tot leden van deze ka mers slechts zoodanige personen benoemd behooren te worden, die deskundig zijn en het algemeen vertrouwen genieten. Verscheidene leden meenden te we ten, dat de regeering zeer hooge eischen wil stellen voor de erkenning van pachtbureaux. Zij vreezen, dat daardoor de kosten der bureaux en dientengevolge ook de bijdragen, welke deze bureaux van de belanghebbenden zullen moeten vorderen, zoo hoog zul len worden, dat van de diensten dezer bureaux weinig of geen gebruik ge maakt zal worden, Is de regeering be reid, zoo vroegen sommige leden, zoo noodig aan deze bureaux een kleine subsidie toe te kennen? Bij de behandeling van de begrooting voor het loopende dienstjaar deelde 's mi nisters ambtsvoorganger mee, dat een wetsontwerp betreffende de verplichte ver zekering voor bestuurders van motorrijtui gen tegen de gevolgen van wettelijke aan sprakelijkheid binnenkort de departemen ten zou kunnen verlaten. Van verschillen de zijden werd er opnieuw op aangedron gen, bij de regeling van dit onderwerp spoed te betrachten al erkende men dat de materie niet gemakkelijk is. Kan de regeering. zoo vroegen vele leden thans nu zij het advies van den Hoogen Raad van Arbeid in zake het voorontwerp van wet betreffende personeelsfondsen heeft ontvangen, reeds mededeeling doen van haar voornemens met betrekking tot deze aangelegenheid? Vele leden brachten wederom de huns inziens noodzakelijke herziening van het Nederlandsche arbeidsrecht ter sprake. Zij zouden het op prijs stellen te vernemen of de regeering bereid is een afzonderlijke staatscommissie te .benoemen, welke zich met de herziening van het arbeidsrecht in vollen omvang zou moeten bezighouden. Ook werd van verschillende zijden gevraagd of de regeering een hervorming van het ontslagrecht binnen het raam der huidige wetgeving mogelijk acht en zoo ja, of zij bereid is een daartoe strekkende regeling op te nemen in het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op de arbeids overeenkomst. waarvan de voorbereiding blijkens de Memorie van Antwoord omtrent de begrooting voor 1937 reeds een jaar ge leden ter hand genomen was. Verscheidene leden verzochten den mi nister te willen overwegen of niet door wetswijziging een einde gemaakt kan wor den aan de thans bestaande practijk, welke echtscheiding met onderling goedvinden mogelijk maakt, hoewel art. 263 B. W. dit uitdrukkelijk verbiedt. Gewezen werd op de nieuwe bepalingen te dezen aanzien, kort geleden in Engeland tot stand ge- komen. Gevraagd werd wanneer de wet op de weercorpsen in werking zal treden. Som mige leden meenden, dat de N.S.B. nog steeds formaties in stand houdt, welke onder de verbodsbepalingen vallen. Van andere zijde werd deze bewering ten stel ligste weersproken. Volgens mededeelingen zou de minister van Financiën in verband met het feit. dat ir. Mussert een gepantserde auto gebruikt, aan de douaneambtenaren een opdracht gegeven hebben, welke op het aan hem verleenen van een speciale faciliteit neer komt. Verscheidene leden betwijfelden ern stig of zulk een opdracht wel gegeven had dienen te worden. Moet daaruit worden afgeleid, dat de regeering het noodig acht, dat iemand in Nederland ter bescherming van zijn leven van een gepantserde auto gebruik maakt? Met klem verzochten verscheidene leden den minister in overleg met zijn ambtge noot van Sociale Zaken na te gaan, welke middelen kunnen worden aangewend ter beteugelig van de velerlei wantoestanden op het gebied van het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde en de tandheel kunde. 's Ministers aandacht werd gevestigd op een adres van het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland, waarin er op wordt gewezen, dat op ver scheidene plaatsen het notariaat met on dergang wordt bedreigd ten gevolge van de uitbreiding der zaakwaarnemerij. Het verloop van de zaak tegen den vroe- geren Haagschen hoofdcommissaris van politie had bij verscheidene leden ernstige ongerustheid gewekt. Een jaar geleden deelde de minister mede. dat zij zich nog ir. het stadium van gerechtelijk vooron derzoek bevond en dit onderzoek was toen reeds geruimen tijd aan den gang. Dat na jarenlang onderzoek nog steeds van geen enkel resultaat blijkt, moet wel een gevoel van onbehaaglijkheid verwekken. Het oogenblik zou kunnen komen, waarop de vraag gesteld zou moeten worden: worden in dit bijzondere geval wel die maatstaven aangelegd, welke krachtens de wet voor iederen verdachte behooren te gelden? Met klem werd er dan ook bij den minister op aangedrongen, omtrent deze zaak thans inlichtingen te verstrekken. Achttien vliegbooten voor Ned.-Indië. Aviolanda en de Schelde bouwen groote Dorniers voor de Marine. Aviolanda te Papendrecht zal in samen werking met „De Schelde" te Vllssingen achttien groote vliegbooten van het type Dornier bouwen voor de Ned.-Indische Ma rine. Het worden verkenners van een type, veel grooter dan vroeger door Aviolanda oor de Ned.-Indische Marine gebouwd. Uiteraard worden in deze nieuwe toestel len de ervaringen belichaamd, die bij den touw van watervliegtuigen, die als verken ners moeten dienst doen, zijn opgedaan. De toestellen krijgen een groote werkingssfeer en zullen lange afstanden kunnen afleg gen. Aan de genoemde bedrijven zal deze opdracht voor eenige jaren aan tezamen eenige honderden menschen werk ver schaffen. Hbld. Hebt ge werk, help dan mee. De voordeelen der spaarregeling uiteengezet. In aansluiting aan de rede van den minister van sociale zaken, prof. mr. Romme, heeft de hoofdinspecteur voor de steunverleenlng de heer G. W. F. van Hoe ven Zaterdagavond voor de radio een rede gehouden over het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds voor werkloozen. De oproep, aldus spr., dien de minister tot het volk heeft gericht, heeft succes ge had. Velen hebben aan deze roepstem ge hoor gegeven en hebben hun gaven der dankbaarheid op girorekening 141400 ge stort. In verband met de opmerkingen, die sommigen hebben gemaakt, dat onmogelijk verwacht kan worden, dat de ondersteun den en tewerkgestelden een kwartje van hun steun of werkverschaffingsloon ter zijde leggen, wees spr. er met nadruk op, dat dit door de feiten weersproken wordt. De minister heeft in zijn radiorede er kend, dat er gevallen kunnen zijn, waarin het inderdaad onmogelijk moet worden ge acht om zelfs het geringe bedrag van 25 cent te sparen, doch dit betreft slechts speciale gevallen. In het algemeen zullen de betrokkenen wél zij het met veel overleg een kwartje voor de spaarrege ling kunnen afzonderen. De praktijk heeft dit bewezen. In eenige Twentsche gemeen ten bestaan b.v. reeds geruimen tijd comité's, die ten doel hebben het verstrek ken tegen gereduceerden prijs van kleeding en schoeisel aan ondersteunde gezinnen. Deze goederen kan men op afbetaling ont vangen met een aflossing van minimum 50 cent per week. Van deze regeling wordt door een niet onbelangrijk aantal personen gebruik gemaakt. Welnu, als men met 50 cent kan aflossen is het dan niet mogelijk om de helft van dit bedrag op zij te leggen om te sparen? Verder is het bekend, dat er soms ook van gemeentewege aan ondersteunden voorschotten worden verstrekt en die even eens met ten minste 50 cent moeten wor den terugbetaald. De praktijk het zijn dus geen onjuiste veronderstellingen heeft aan de regee ring het bewijs geleverd, dat haar meening juist is. Hetgeen zich in de praktijk reeds geruimen tijd heeft voorgedaan, weerlegt de meening van hen, die een andere opvat ting huldigen op afdoende wijze. Spr. wees er verder op. dat iedere onder steunde wel genoodzaakt is, al is het dan vanzelfsprekend een zeer gering bedrag, aan kleeding e.d. uit te geven. Er is hier dus feitelijk slechts sprake van afzonde ring van een bedragje, dat men allicht zelf ook voor hetzelfde doel zou besteden. En dan zou hij de vrgag willen stellen: is het niet toe te juichen, dat door de tot standkoming van de spaarregeling het ver leenen van voorschotten en het koopen op afbetaling in de toekomst niet meer zal behoeven voor te komen? En zit er in de spaarregeling niet een groote aantrekke lijkheid voor de betrokkenen, vooral als men voor oogen houdt, dat men bij het koopen met voorschotten of op afbetaling het volle bedrag zal moeten aflossen, ter wijl bij de spaarregeling de overheid het gespaarde bedrag verdubbelt en voor de groote gezinnen bi) elk gespaard kwartje zelfs 40 cent voegt? Voor de kleine ge zinnen beteekent elk kwartje sparen, dat men straks 50 cent zal bezitten om een en ander te kunnen aanschaffen. Voor de groote gezinnen wordt elk kwartje 65 cent. Dringend vroeg spr.: steun de regeering bij haar actie! Hij kon de verzekering geven, dat elke cent, die in het fonds wordt gestort, aan de gezinnen van de werkloozen ten goede komt. Voor de propaganda, welke ten be hoeve van het besproken doel van regee- ringswege nog zal worden gevoerd, en welke binnen enkele dagen aanvangt, is volkomen belangelooze medewerking ver kregen van het betrokken reclame-advies bureau. den filmfabrikant, de bioscopen en anderen, terwijl naar mag worden verwacht ook de pers haar medewerking weer voor de<ze nationale inzameling zal willen verleenen. Noch voor deze propa ganda, noch voor administratiekosten be hoeft dus een cent uit het fonds te worden besteed. Spr. eindigde in vol vertrouwen, dat men zal voldben aan den oproep: Hebt ge werk. help dan mee! Het schoonheidsgeheim van de charmante vrouw heet: Casteila! Castella is Schoonheidszeep, ze bevat kostbare olijfolie die Uw huid soepel en jeugdig houdt! Doe met aan de Castella-pri/siraag t oor 'n gratis reis naar Zwitserland. - Deze week wets winnares: Metr. M. Tummtrs, Hustensweg 59, Heerlen. 9876 (Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIETWEZEN EN WOEKERBESTRIJDING. Jaarlijksche Algemeene Vergadering. In de heden onder voorzitterschap van mr. Th. A. Fruin in het American Hotel te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Volks- credietwezen en Woekerbestrijding, heeft de secretaris, de heer P. A. van Aggelen, het jaarverslag uitgebracht, dat werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden Mr. J. Everts te Amsterdam en J. A. Kolkman te Utrecht, werden herbenoemd. In de vacature mr. Th. J. Eskens werd voorzien, door benoeming van mr. L. A. Donker, lid der Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te Rotterdam. Vervolgens werd een inleiding gehouden over opzet en werking van het Arbeiders- bbrgstellingsfonds te Dordrecht door mr. G. J. van Oostveen. secretaris van dat fonds. Na een gemeenschappelijken koffiemaaltijd was 't woord aan mr. A. F. van Lakerveld, hoofd-commies bij den Pensioenraad te Den Haag, die een inleiding hield over de voor schotverlening op pensioenen door de so ciale volkscredietinstellingen. Mr. Th. A. Fruin. voorzitter der vereeni ging sprak over samenwerking tusschen de sociale volkscredietinstellingen. COMMANDANT MILITAIRE FOLITIE- TROEPEN TE CURACAO. Kapt. E. Venema, commandant van de militaire politie te Roermond, is benoemd tot commandant van de militaire politle- l roepen te Curacao. In verband met deze benoeming zal hij met ingang van 1 April as. vertrekken. VERSPREIDE BERICHTEN, Bij K. B. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Assen, ter stand plaats de gemeeme Odoorn: O. Wichers, candidaat-notaris te Odoorn. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag as. niet worden gehouden. 7857 (Ingez. Med.) WERKGROEP „DE LIBERALE VERGADERING" In de Zaterdagmiddag te Den Haag ge houden bestuursvergadering van de werk groep „De liberale vergadering" is. na een grondige beschouwing van den, na het congres van den Vrijheidsbond, ontstanen toestand, besloten vooralsnog geen ophef fing dezer werkgroep in overweging te nemen. DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 24 t/m 30 October, behoudens tusschen- tlidsche wijziging, vastgesteld op 40 ct. per K.G. PREDIKBEURTEN. SASSENHEIM. Chr Geref. Kerk: Dinsdagnam. 8 uur, zendeling M, Geleynse van Celebes. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum.' Hedennam. half acht, ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Drietal te Winschoten (Evang.) F, R. A. Henkels te Uityijk (N. Br.), F. A. Nolle te Obergum (Gron.) en J. G. Panhuise te Aag- tekerke Z.) Beroepen te Markelo (als hulppred.) H. Bartlema, cand. te Voorburg. Aangenomen naar Hellendoorn R. Bijisma te Eexta. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Zeist (als hulppred.) H. J. Banga, cand. tc Haren (Gron.). Tweetal te Oudewater J. M. Kroes te Dalfsen en K. Meima te Neede. EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Rotterdam F. B. Kooijmans te Feyenoord.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13