De symbolische terugtrekking van de vreemde strijdkrachten uit Spanje bBOTENL. weekoverzicht 78s(e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Odober 1937 Derde Blad No. 23797 LAND- EN TUINBOUW „Symbolisch zit ik dus eigenlijk weer thuis achter de macaroni". GEMENGD NIEUWS DE PERIKELEN DER WERELD. Voor de zooveelste maal is weer eens be lezen de waarheid van het gezegde: als je nood op het hoogst is, is de redding pabij! Toen begin dezer week te Londen non-interventie-commissie weer bijeen .yam om het vraagstuk der terugroeping Ëer vrijwilligers uit Spanje te bespreken. ;u]ks op doordrijven van Italië, rekende tien vrijwel algemeen op een mislukking. Setzij dat de commissie op Italië of wel op i sovjets zou struikelen, het deed er niet e, doch succes leek uitgesloten. Aanvan kelijk scheen het inderdaad die richting bok op te gaan: na drie maanden stonden He partijen nog even ver van elkaar als tevoren, al viel mee, dat de sovjets, hoewel handhavend, dat zij de niet-inmenging als Verloren beschouwden, geen spraak in het kriel dreigden te steken. De zoozeer ge- Vreesde impasse was er wat zou er nu gebeurenSomber leken de vooruitzich ten. tot opeens een zonnestraal de zware Kolken uiteer, joeg. Italië en Duitschland Beden plotseling concessies, die in ieder beval de onmisbare ontspanning brachten: Hthans voor het oogenblik en dat is ai (reel gewonnen. De reden, waarom Italië loo onverwacht zijn houding herzag, is na- uurlijk niet bekend. Zou de duce. na En- leland bijkans tot het uiterste te hebben getart, hebben ingezien, dat het ditmaal meenens" was geworden? Het is moeilijk zeggen, maar een feit is het, dat Grandi, e Italiaansche vertegenwoordiger, opeens banvaardde, wat totdusver vierkant was geweigerd. Tenminste in de practijk! Om te beginnen werd aangenomen om de vrij willigers terug te nemen, zij het neg slechts in principe. Om van goeden wil te getui- ;en. zal weldra een „symbolische" terug- irekking van een nog nader te bepalen ge- ;al vrijwilligers aan weerszijden plaats linden. Waarvan de practische beteekenis git den aard der zaak natuurlijk nihil is, fcaar het oog der wereld wil ook wat. Voorts zullen naar Spanje, naar beide strij- gende partijen, commissies worden gezon den o:n precies vast te stellen, hoeveel Tijwiiligers er wel aan beide fronten itaan. Niet ontkend kan worden, dat het afstellen daarvan noodzakelijk is, wil kien verder vooruit in deze materie. Een groote handicap hierbij is echter het tijd verlies, dat zoo'n telling zal vergen. Zui gen bovendien beide partijen volledige me dewerking willen verleenen? Die vraag is lok niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. Die tijdwinst komt in ieder geval Franco |en dus beiden dictatuur-landen met fascis- chen iinslag ten goede, vooral nu ein delijk het Regeeringsfront in Asturie in Ik aar is gestort en door den val van Gyon jeheel Noord-Spanje in het bezit der na tionalisten is gekomen, zoodat zij groote troepenmachten en veel materiaal vrij krijgen voor andere deelen van het front, Vlaar deze macht zal worden ingezet, is nog niet zeker, doch er zijn aanwijzingen, pat de bedoeling is om een wig te drijven tusschen Valencia en Barcelona. Niet voor biets houden de geruchten aan, dat de re- beermg van Valencia naar Barcelona zal borden verplaatst. Madrid zou Franco dan kauw kunnen insluiten en bij wijze van Breken uithongeren. Is het Italië om dien tijdwinst te doen ;eweest? Het lijkt zeer waarschijnlijk, waar bet zich verder nog feitelijk tot niets heeft Verbonden. Na de telling der vrijwilligers kal men toch gaan praten op welke wijze en in welke verhoudingen deze hulp zal Boeten worden verwijderd. Onnoodig te eggen, dat eerst dan de terugtrekking in brachtische banen komt. En dan is er wel licht nog gelegenheid te over om wederom (op een of andere wijze voor nieuw uitstel te zorgen, als dat noodig en gewenscht Bocht blijken! Om een voorbeeld te noe men, is er dan immers de kwestie van het toekennen van de rechten van belligeren- len aan beide partijen, waarover nog wel (too het een en ander is op te merken, als pen wil traineeren. Doch al staan wij dan ook sceptisch genover het accoord. dat Londen uit de Impasse hielp, het is toch een accoord en Me getroffen regeling neemt voorloopig alle hoog gespannen wrijving, die direct Jorlogsgevaar in zich scheen te bergen, weg Ito dat is een felicitatie waard. Men kan in fcder geval zeggen, dat de atmosfeer is op gehelderd en de kiem is gelegd voor ver- "ere besluiten, die de practische oplossing Boeten brengen. Laat ons daarmede tevre den zijn. Ook al zal zelfs de regeling van pet nu bereikte nog wel weer moeilijkhe pen opleveren, b.v. van sovjet-zijde! Na het schrijven hiervan blijkt, dat de ovjets inderdaad moeilijkheden opwerpen! Bovendien is het meer gebeurd, dat wat anvankelijk onoverkomelijk leek, heel een- 'oudig was op te lossen, wanneer men Peehts in de gewenschte stemming met Elkaar besprekingen voerde. Ook hier is Pat per saldo niet onmogelijk! I Gewenscht zou het. zeker zijn, gelet op ge wijze, waarop Italië opnieuw, gelijk tij- «ns het Abessfjnsche avontuur, een drei- big vormde voor Egypte en het Suez- anaal, zoodat Egypte, lees Engeland!' eeds tegenmaatregelen nam en het groeiend, steunen door Italië van de actie Per Arabieren in Palestina en elders tegen bet Engelsche gezag, waardoor Engeland Jnstig bezig wordt gehouden. Ontspanning zou evenzeer gewenscht. zijn m Midden-Europa, waar langzamerhand lopnieuw een situatie is geschapen, zoo forward en gewrongen, dat het moeilijk is vlo zich een juist beeld te vormen. De diverse verdragen, die over en weer zijn gesloten, tegen en met elkaar, gaan een Phaos vormen, waarbij het ondoenlijk is Eeworden om te beoordeelen, welk verdrag ^meeste waarde bezit of wellicht in het geheel geen waarde meer heeft. Het scherpst komen de tegenstellingen momen- J' „tet uiting tusschen Tsjecho-Slowakije r" DVits°hland. Een incident bij een ver gadering der Sudeten-Duitschers is oorzaak geworden van een uiterst felle perscam pagne van de zijde van Duitschland tegen ~f re2®er>ng van Praag. Een protest daar- egen te Berlijn werd krachtig afgewezen: asmi ^?est' Tsjdcho-Slowakije maar geen Bnrli'ri11;" Seven voor zulk een veroordee- 0ntegenzeggelijk is de Duitsche actie 15avf„?00g€1'lland ingezet en niet alleen ge nii it0nneerd' doch dat maakt de beteeke- Bimr ron^ des grooter. Is het een po- LJv™ v,la- z.g. autonomie voor de Sude- vprooïl s de oude Anschluss-idee te ver/W 5n en.den weg te banen voor een ÏDuitsi-Uoftetegen in Duitsche en semi- ïeeds ?.ndon? Oostenrijk begint zich gariie e te Bevoelen en ook in Hon- Bet d» va den streven naar voren om Kleine Entente in nader contact Nationale Besturenbond van Zuivelhandel-organisaties in Nederland. In verband met de door den Minister van Economische Zaken per 1 December aan gekondigde opheffing der consumptiemel*, regeling in het half wettelijk gebied houdt de Nationale Besturenbond van Zuivelhan del-Organisaties in Nederland dezer dagen te Gouda een constitueerende vergadering lot Stichting der door den Minister ver langde bedrijfsorganisatie, die de taak der melkvoorziening in om. de volgende plaatsen zal hebben te regelen. Hillegom, Lisse. Noordwijkcrhout, Noord, wijk a/Zee, Noordwijk, St. Piet Gijzenbrug, Sassenheim, Voorhout, Warmond, Wasse naar, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Val kenburg, Katwijk a/Zee, Den Deyl, Voor schoten, Zoeterwoude. Stompwijk, Veur, Leidschendam, Zoetermeer, Zegwaard, Benthuizen, Hazerswoude, Koudekerk, Hoogmade, Kaag, Oudewetering, Leimui- den, Roelofarendsveen, Rijnzaterwoude, Woubrugge, Ter-Aar, Korteraar, Nieuw- veen, Zevenhoven, Nieuwkoop, Aarlander- veen. Oudshoorn, Zwammerdam, Bode graven, Boskoop, Waddinxveen, Leiderdorp, Alkemade. Het secretariaat der regelingscommissie is gevestigd bij den heer J. N. J. de Booy, Prinses Mariestraat 22 te 's-Gravenhage, tot wlen belanghebbenden zich om een introductie kunnen wenden. Kon. Ned. Landbouw-Comtié. De positie van den boerenstand in het volksgeheel besproken. Op de gisteren te 's-Gravenhage gehou den vergadering van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité men zie ons Blad van gis teren wees minister Steenberghe na de openingsrede van den voorzitter, den heer Nysingh, op de groote belangen, welke de landbouw dient en op de taak, welke hier voor op de Centrale Landbouworganisatie rust. Br is hier tusschen regeering en orga nisatie een belangrijk terrein van samen werking en spr. gaf de toezegging, dat hij, waar hem dat mogelijk is, de medewer king van die organisatie zal inroepen, niet alleen op het gebied van den land bouw. maar, wanneer de landbouw daarbij betrokken is, ook voor de belangen van het geheele land. De voorzitter deed mededeellng van een ingekomen telegram, dat Prins Bernhard het eere-voorzitterschap van het Kon. Ned. Landbouw-Comité aanvaardt. (Ap plaus) In de hedenochtend voortgezette verga dering leidde de heer H. D. Louwes, voor zitter der Groninger Mij. van Landbouw, een bespreking van de huidige positie van den boerenstand in het volksgeheel in. Spr. begon met te betoogen, dat onze boeren- en tuindersstand behoort bij ons volk. Als ons volk maar verstaat, dat het ook bij zijn boeren en tuinders behoort. Er zijn geen vraagstukken van nationaal belang, die ook niet voor onzen boeren stand van gewicht zijn, zoo zijn er echter ook weinig groote landbouwvraagstukken, die niet de beteekenis hebben van natio nale problemen. De boerenstand moet daarom voor zijn optreden en werken als groote volksgroep zijn kracht zoeken in penetratie en niet in isolement. De boerenstand moet daarom goed geor ganiseerd zijn. Dit wordt niet weinig belemmerd door de confessioneele verdeeldheid in het land- houwvereenigingsleven. Spr. gaf daarna een uiteenzetting van zijn bezwaren tegen Landbouw en Maatschappij, die z. i. in veel opzichten in een verkeerden koers ver zeild geraakt is. De heer Louwes wees vervolgens op het zeer vele, dat nog te doen is om de plat telandsvrouwen tezamen te brengen: hier geven de Katholieke organisaties den alge- meene nog een in meer dan één opzicht beschamend voorbeeld. Ook op het gebied van staatszorg voor den landbouw is nog veel te doen. Er is daarbij veel voor te zeggen om de sociale wetgeving uit te strekken tot de kleine ondernemers in midden- en boerenstand. Het systeem van een urgentie-program- ma heeft in den aanvang van de crisis uitnemend gewerkt, daarom uitte spr. den wensch, dat de centrale landbouworgani saties zullen komen, na beraad in eigen kring, tot een „permanent urgentiepro gram", het eene, nationale landbouwpro- gram, dat geregeld herzien kan worden. Men adverteerde in het dagblad en de zaak moest worden uitgebreid! Een zaak in kinderschoenen ging eenigen tijd geleden zeer geregeld met advertenties van 56 regels in dag bladen adverteeren. 9791 Het gevolg? Na verloop van tijd con stateerde de eigenaar, dat hij 40 meer had verkocht, terwijl hij zijn zaak aanzienlijk moest uitbreiden. te treden als tegenwicht tegen den Duit- schen invloed. De kwestie van het Verre Oosteen is on veranderd. Meer en meer blijkt dat de negen-mogendlieaen-confer en tie van Brus sel een ernstige poging wil doen om den oorlog te doen staken, maar of Japan zal willen luisteren, blijft zeer twijfelachtig. MOTOR BOTST OP VRACHTAUTO. Gisteravond om kwart over zes is op den rijksstraatweg tusschen Delft en Rotterdam onder de gemeente Pijnacker een uit de richting Delft komende motorfiets, waarop twee personen zaten, in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto gereden, welke de motorrijder door de duisternis niet had opgemerkt. De duopassagier werd ernstig gewond en lieD o.m. een schedelbreuk op. Hij is in levensgevaarlijken toestand naar het Oude en Nieuwe Ziekenhuis te Delft vervoerd. De bestuurder van het motor rijwiel bleef vrijwel ongedeerd. De identi teit van den duorijder is niet bekend, aan gezien hij onderweg was obgesta.pt en geen napieren bii zich had. De motorfiets is geheel vernield. BRAND TE NIEUWKUYK Gisteravond omstreeks half acht brak door ombekende oorzaak brand uit in de woning van Jef Heuvelinckx aan de Peper straat te Nieuwkuyk Het perceel, dat met riet was gedekt, was in een oogwenk in een vlammenzee herschapen. De bewoners, vader, moeder en vijf kin deren konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Later op den avond vonden zij te Vlijmen onderdak. Van den inboedel werd niets gered. Verzekering dekt de schade. I PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN Gistermiddag om half vier is op den Hemweg bh de Petroleumhaven t-e Amster dam. een ongeveer vijftigjarige fietser, die zonder teeken te geven plotseling den weg overstak om zich naar het rijwielpad te begeven, door een hem achteropkomende person enaiuto gegrepen De man sloeg tegen den grond en was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de auto heeft nog geprobeerd den wielrijder te ontwijken, met het gevolg dat de wagen in de sloot langs I den weg terecht kwam en vrii ernstig werd gehavend. De automobilist bleef evenwel ongedeerd. De wagen die uit Friesland afkomstig was, is later uit de sloot gehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. ENGELAND KRIJGT WEER EEN „MAURETANIA". Het Engelsche mailschip 1029. waarvan de kiel op 24 Mei j.l. werd gelegd en dat een waterverplaatsing van 40.000 ton zal hebben, zal den naam „Mauretania" ont vangen. DOODELIJKE VAL. Gistermorgen is te Utrecht bij werkzaam heden in de gasfabriek de 45-jarige J. U„ die in dienst van het gasbedrijf was, bij een ongeval om het leven gekomen. De man was bezig op een 15 meter hooge stelling werkzaamheden te verrichten. Hij is waarschijnlijk misgestapt, want plotse ling zagen zijn collega's hem vallen. De ongelukkige kwam met het hoofd op een steenen vloer terecht en was vrijwel onmid dellijk dood. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Een autobus met schoolkinderen is op een spoorwegoverweg in den Amerik. staat Iowa gegrepen door een trein van de lijn Des- moinesSt. Paul. De chauffeur, een onder wijzeres en vijf kinderen werden gedood. Twee en twintig kinderen werden ernstig gewond. AANVARING TUSSCHEN VRACHTSCHIP EN KRUISER. In den Bosporus is het Turksche vracht schip „Ordu" tijdens het keeren door den stroom gegrepen en tegen den Turkschen kruiser „Hamidiye" gedreven. De „Ordu" zonk binnen vijf minuten. Vijftien leden der bemanning werden door twee Turksche destroyers gered, twee verdronken. De Turksche kruiser is niet beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9