CHIEF WHIP BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 23 October 1937 3URGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BELGIË DUITSCHLAND DANZIG TSJECHO-SLOWAKIJE DE BIOSCOPEN gezellig thuis precies 't juiste programma genieten van CHIEF WHIP.... is 't leven dan even volmaakt! DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Vergadering der afd. Leiden. De afdeeling Leiden der Nederlandsche Natuurhistorische Vereenlging kwam in het Vrijz. Christ. Federatiehuis voor haar eerste wintervergadering bijeen. Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze deze bijeenkomst had geopend, door de secre taresse de notulen waren uitgebracht en nog cenige mededeelingen waren gedaan, kon tot de demonstraties worden overge gaan. De herfst is de tijd der paddestoe len, zoodat het niet te verwonderen valt, dat eenige dezer herfstkinderen aanwezig waren; zoo o.a. de inktzwam en de den nen moorder (Tomes annosus); is de eer ste een onschadelijke, veel op mest levende zwam. de tweede daarentegen is een ge vaarlijke parasiet op boomwortels, vooral op coniferen. Dan waren er eenige mooie zeeschelpen, o.a. de pareloester, voorts twee vertegen woordigers uit het plantengeslacht Ruscus, een geslacht dat zich kenmerkt, doordat de eigenlijke bladeren tot kleine schubjes gereduceerd zijn, terwijl de stelen zich bladachtig hebben ontwikkeld. De grootste verrassing van dezen avond vormde een verzameling botten, welke in het oude zeezand, dat voor den nieuwen autoweg bij Sassenheim opgespoten wordt, was aangetroffen. Met het rondgeven van een verzameling gesteenten uit Tirol en het nieuwe boek van dr. A. H. Colijn over zijn expeditie naar Nieuw-Guinea werd deze avond gesloten. hef verkeer worden hervat, zij het dat de passagiers aan weerszijden van de defecte plaats moesten overstappen. Om 8 uur was de toestand weer normaal en konden de trams ongehinderd passeeren. Mej. D. W. G. Wicherink alhier slaag de te Utrecht voor het tandarts-examen. -Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent is geslaagd mej. A. van Greuninge te Schiedam. g7g0 (Ingcz. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld; „Passio S. Dionysii areopagitae rustici et eleutherli, uitgegeven naar het Leidse handschrift Vulcanianus 52". de heer J. C. Westerbrink, geboren te Meeden (Gr.) voor het candidaatsexamen rechten: mej. J. H. v. d. Vorm (Rotterdam! en de heeren M. G. van Rijswijk (Leidenl. A. A. Vriesen- dorp (Dordrecht!. M. E. van Nievelt (Haar lem i en W. Nije (Amsterdam! en voor het candidaatsexamen geschiedenis: de heer C. R. Klinkenberg (Loosduinenl. MILITARIA. De navolgende onderofficieren van het 4e regiment infanterie worden met ingang van 1 November e.k. bevorderd tot ser geant le klasse: de sergeanten: B. L. A Blom. D. H. Blotkamp. H. F. Boogert. H. H. B. v. Buel, L. J L. M. Haerden, J. A. Hoogeveen, A. Hovenier, Th Kramp, J. Keereweer, J. G. W. v. Kaldekerken. J. C. Lammerse. R. Middelkoop, J Neyenhuis, N. J. v. Riet. J. Steenbergen. P. Smit. J. v. d. Velde, H. C. van de Vriend, tot fourier le klasse: de fouriers G. F. v. Bovene, H. H. Beijers en P. v. Vliet. Ingevolge beslissing van den Minister van Defensie is de dienstpl. sergeant P. F. Smit met ingang van 19 October a.s. en de dpi. sergeant J. J. de Bruijn met ingang van 23 October aangenomen als sergeant- capitulant bij het 4e regiment infanterie. w De sergeant J. Steenbergen van het 4e regiment infanterie wordt gedurende de maand November gedetacheerd bij de school voor dienstplichtige onderofficieren administrateur te Middelburg. Onze stadgenoot de heer M. T. Hooge veen is geslaagd voor het machinisten examen voorloopig diploma. Gistermorgen omstreeks halftwaaif is de 38-jarige grondwerker W H„ werk zaam bij den nieuwbouw der N.V. Meel fabriek de Sleutels voorheen de Koster en Co. aan de Looierstraat, door een stuk hout ter lengte van een halven meter, dat van een 11 meter hoogen steiger viel, in den nek getroffen. Wonder boven wonder kwam de man er met eenige schaafwon den af, welks in het Academisch Zieken huis werden verbonden. Hedenmorgen te circa kwart voor acht heeft de 22-jarige mej. J. B., in over spannen toestand op de eerste verdieping van haar woning aan de Langegracht een riasiuit ingeslagen, waarna zij van een hoogte van 3*/i meter op straat sprong. De E.H.D. kon geen ander letsel dan een kneuzing van rechterarm en -voet con- stateeren en verwees de juffrouw voor verdere behandeling naar haar huisdok ter. Een mooie cursus zal op 3 Donderdag avonden gegeven worden in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk; 28 October as. spreekt onze stadgenoot prof. dr. C. C. Berg over Javaansche letterkunde, toege licht door gramofoonplaten, op 4 Nov. de heer J. C. Lamster, waarn. dir. van het Koloniaal Instituut te Amsterdam over Balische Volkskunst met lichtbeelden, ter wijl de serie besloten wordt op 11 Nov. met een ..Dansavond" door de leden van de Studentenver. ter bevordering van de Indonesische Kunst. Hier wordt dus een zeldzame kans gebo den met de zoo onderscheiden kunst uitingen van ons Indië kennis te maken, i Naar wij vernemen, is door den Rijks waterstaat bij onderhandsche aanbesteding aan de ..Iemco" N. V. alhier opgedragen de verlichting bij hel kruispunt „Haagsche Schouw". DE ALGEMEENE TOESTAND Nieuwe moeilijkheden te Londen. GEBOREN; Johannes Jan, z. van J. Bakker en W. A. Hill; Johannes Cornells, z. van J. J. Tas- kin en M. H. Duivenvoorde; Maria Corne lia, d. van H. J. Nulkes en C. Witteman; Margaretha Fetronella Cornelia, d. van E. A. v. Egmond en M. Verlaan; Catharina Judith, d. van N. Teegelaar en A. Nieuwen- burg; Nicolaas Johannes, z. van N. J. van Roijen en L. Cornet; Christina, d. van J. van Vuren en P. v. d. Panne; Gerrit, z. van G de Kloe en M Hilgers; Jannetje Hen- drika, d. van W. F. Flaman en M. M. Dreef. TRAM VERTRAGING. Gisteravond omstreeks 6 uur is tenge volge van het breken van een spandraad der electrische bovenleiding nabij den overweg te Sassenheim de beugel van een passeerenden N.Z.H.-tramtrein defect ge raakt, terwijl de bovenleiding geheel ont zet werd. Hierdoor ontstond kortsluiting, tengevolge waarvan het net gedurende een kwartier zonder stroom bleef. Daarna kon OVERLEDEN; L. de Vinkde la Rie. vrouw, 55 jaar. Italië en Japan. Gisteren hebben ter zitting der subcom missie voor niet-inmenging nieuwe moei lijkheden voorgedaan, waarvoor voorname lijk de sovjets verantwoordelijk zijn. Maisky deelde n.l. mede, dat zijn re geering niet bereid was, de rechten van oorlogvoerenden aan de beide strijden de partijen in Spanje toe te kennen, voordat alle vrijwilligers zouden zijn teruggetrokken. De Italiaansche gedelegeerde Grandi verklaarde, dat zijn regcering zonder aarzelen alle negen punten van het Britsche plan aanvaardde onder dit éénc voorbehoud, dat alle andere leden van de commissie het plan in denzelf den geest zouden aanvaarden. De subcommissie had tevoren een ont- werp-resolutle opgesteld, die de voornaam ste punten van het Britsche plan bevat Deze ontwerp-resolutie zal eerst aan de verschillende regeeringen worden voorge legd en in de volgende zitting, die as. Maandag zal worden gehouden, zullen de gedelegeerden verslag uitbrengen. Drie ernstige moeilijkheden kwamen in de zitting van gisteren, die vier en een half uur duurde, aan het licht. De eerste was het Italiaansche voorbehoud, dat alle andere gedelegeerden met het Britsche plan moesten instemmen zooals Italië, de tweede moeilijkheid was het aandringen van den Sovjet-gedelegeerde op een'volle dige terugtrekking van de vrijwilligers, voordat de rechten van oorlogvoerenden worden toegekend, en de derde moeilijk heid was de door de Italiaansche en Por- tugeesche gedelegeerden afgelegde verkla ring, dat hun regeeringen zich niet gebon den konden achten tot aanvaarding van eenige cijfers, welke door de naar Spanje te zenden commissies omtrent het aantal van haar vrijwilligers, die op het oogen- blik in Spanje strijden, zouden kunnen worden gepubliceerd. Maisky verklaarde, dat hij deze cijfers zou aanvaarden, doch daardoor niet gebonden zou zijn. Voorts wordt nog' vernomen, dat nog geen overeenstemming is bereikt ten aan zien van de getalsterkte voor de symboli sche terugtrekking van vrijwilligers. Het cijfer 1000 is echter genoemd. Maisky verklaarde, dat zijn regeering ten hoogste bereid zou zijn, een terugtrekking in de verhouding vijf tot een te aanvaar den, met dien verstande, dat vijf vrijwilli gers aan den kant van Franco moeten worden verwijderd tegen een aan den kant der regeering. FABRIEK „COCRECTUMS" RAPENBURG 26 LEI DEN TEL. 22 57 2954 (Ingez Med.) Eden heeft nog den Sovjet-Russischen gedelegeerde de vraag gesteld, of Rusland zich zou verzetten tegen het optreden van de andere regeeringen of zich slechts afzij dig zou houden. Maisky antwoordde hierop beslist, dat de Sovjet-Unie niet louter als waarnemer in de commissie vertegenwoor digd kon zijn, doch aan het werk van de commissie moest deelnemen. Eden merkte toen op, dat indien dit het standpunt van Sovjet-Rusland was, het werkelijk niet de moeite waard scheen, met de discussie voort te gaan, waarop Maisky antwoordde: ..In het algemeen ben ik het met de werkwijze niet eens. doch het kan zijn. dat ik in bij zonderheden mijn instemming betuig". Te Londen geeft men zich er wel reken schap van, dat de commissie tengevolge van de in opnieuw tot uiting gekomen botsing van meeningen nog ernstige moeilijkheden in het vooruitzicht heeft. Men is niet ge neigd, deze moeilijkheden te onderschat ten, doch anderzijds beschouwt men den toestand niet als hopeloos. De Duitsche gezant te Londen Von Rib- bentrop heeft, in gezelschap van den Dult- schen ambassadeur te Rome, een onder houd gehad met Mussolini en daarna met den Italiaanschen minister van bulten- landsche zaken, graaf Ciano. Men verzekert in officieuze kringen, dat deze bezoeken een strikt protocolair karak ter droegen. Anderzijds meent men echter dat bedoe ling Is Italië op te nemen in het Duitsch- Japansche anti-bolsjewlstlsche verdrag. De „Nitsjl Nltsji" schrijft, dat uit be trouwbare bron wordt vernomen, dat een overeenstemming van aanzienlijke betee- kenis tot stand is gekomen tusschen Japan en Italië betreffende de omstandigheden, waaronder Italië besloten heeft deel te nemen aan de negen-mogendheden-confe- rentle te Brussel. Het blad voegt hieraan toe, dat de Japansch-Itallaansche politieke overeenstemming opmerkelijk is als be lichaming van den fundamenteelen ge- meenschappelljken geest van politieke toe nadering tusschen Italië en Japan. Uit Nanking wordt gemeld, dat Welling ton Koo, de Chineesche ambassadeur te Parijs, Kwotaisji, de ambassadeur te Lon den en SJlentai, de ambassadeur te Brus sel, aangewezen zijn om de Ohineesche re geering te vertegenwoordigen op de con ferentie te Brussel. De Chineesche Volkenbondsvereeniglng heeft aan de internationale unie voor den Volkenbond een telegram doen toekomen waarin zij uiting geeft aan haar dankbaar heid voor de internationale pogingen tot herstel van den vrede en aan alle zuster verenigingen vraagt er bij haar regeerin gen op aan te dringen dat de conferentie te Brussel snel verwerkelijkt wordt.- Voor deze conferentie stelt zij de volgende pun ten voor: 1. een terugtrekken van de invallende troepen; 2. wederzijdsche niet-aanvals- verblntenissen; 3. bemiddeling om te ko men tot een essentieele regeling van het conflict. In geval de pogingen door Japan ver lamd mochten worden, ziet zij geen andere doeltreffende procedure dan ..het nemen van volledige economische sancties". De crisisgeruchten om Van Zeeland. De gehuchten over de mogelijkheid vaj een aftreden van Van Zeeland blijvei aanhouden. De premier wordt morgen van vacantie terugverwacht waarna direct e« ministerraad zal worden gehouden. In den ministerraad schijnt geen eenstemmigheid te heerschen. De „N.R.Crt." meldt daarover: Waar de rechter van instructie, belast met het justitioneel onderzoek betreffende de Nationale Bank zeer waarschijnlijk den wensch zal uitspreken den heer Van Zee. land als getuige te mogen ontbieden, wa ren sommige leden van de regeering van oordeel dat het prestige van het kablne; hierdoor zou kunnen lijden. Het zal du aanbeveling verdienen den minister-presi dent voor dien tijd ontslag te zien nemen Andere ministers waren integendeel di meening toegedaan dat het ontslag vai den heer Van Zeeland ln de huidige om standigheden door de openbare opinie la binnen- en buitenland verkeerd zou wordü begrepen Hertog van Windsor bezoekt Hitier. De hertog van Windsor en zijn echtgr- noote hebben tot besluit van hun studie reis door Duitschland, een bezoek gebracht aan den Fuehrer in diens buitenverblij! Ober-Salzberg. Na de ontbinding van de centrumpartij. De nationaal-soclalistische autoriteitea hebben naar aanleiding van de ontbindlni van de centrumpartij besloten tot het al- kondigen van een politleken Godsvrede. De amnestiewet zal van toepassing zijn op alle politieke veroordeelden, met inbe grip van de socialisten en communisten en leden van de katholieke en protiestantsche kerken, b elkaar ongeveer honderd per sonen. Gemeenteraadsverkiezingen uitgesteld. De ministerraad heeft besloten de ver kiezingen van de kantonale raden, welk! 14 November a.s. ln een honderdtal Sude ten Duitsche gemeenten en ongeveer vier honderd Tsjechische gemeenten zouden worden gehouden, niet te houden. De raai was van oordeel, dat in verband met de incidenten van Teplltz, het beter was de verkiezingen uit te stellen en tot nader order alle politieke betoogingen te ver bieden. Tegen de Sudeten-afgevaaraigde Franck is thans een aanklacht ingediend en op heffing van zijn parlementaire Immuniteit is gevraagd. Een leider van de Sudeten Duitsche partij te Pilsen, Krunes, is gearresteerd wegens financieele malversaties in zijn functie van directeur van het bijkantoor van een Duitsche bankinstelling te Dobrany in de buurt van Pilsen. Luxor-Theater. De film „Engel der duisternis" is een verhaal, dat zich af speelt ten tijde van den grooten wereld oorlog. Een jong meisje, Kitty Vane, heeft van haar prille jeugd af twee vrienden gehad, die beiden op haar verliefd zijn en in wier tegenwoordigheid zij nimmer van eenige voorkeur blijken liet. Als echter de oorlog uitgebroken is en ook dit tweetal uit Engeland naar het front in Frankrijk vertrekken moet, valt de beslissing, doch de uren zijn dan geteld en er kan geen sprake meer van zijn om de plotseling op gekomen huwelijksplannen nog werkelijk heid te doen worden Bange jaren ver strijken en als er dan tenslotte een einde komt aan den vreeselijken strijd blijkt wel Gerald, doch niet Allan, de uitverkorene, terug te keeren. Men zag hem na een on derzoekingstocht met een kleine patrouille niet terug, en er werd niets meer van hem gehoord. Langzamerhand stijgt dan de ge negenheid tusschen Kitty en Gerald. Wel kan er van haar zijde nooit sprake zijn van werkelijke liefde, maar toch stemt zij ten laatste toe Gerald's vrouw te worden. Doch dan wijzigt zich de situatie, waarop wel de toeschouwers dezer goed gespeelde rolprent, doch niet de hoofdpersonen zelf verdacht zijn. Immers. Allan werd niet ge dood. Na langdurig verblijf in vijandelijke hospitalen en gevangen-kampen, keerde hij in het vaderland terug, gezond, maar be roofd van het gezicht zijner oogen. Be vreesd anderen tot last te zijn. besloot hij aan zijn familie geen teeken van leven te ggven en als schrijver van kinderboeken zoekt en vindt hij een zekere hoewel geenszins algeheele voldoening. Het bericht van het huwelijk van Kitty met Gerald, hem toevallig door een vriend meegedeeld, doet ineens echter alle rust weer verdwij nen en bij zooveel leed ziet de vriend geen anderen uitweg dan de familie te waar schuwenIn het duistere leven van den oorlogs-invalide brengt het meisje tenslotte nieuw geluk en nieuwe levensvreugd De film -„Engel der duisternis" ls er één van Amerikaanschen opbouw en Ameri- kaansch sentiment, waarop de één crltiek heeft en hetwelk door vele anderen hoo- geiijk wordt gewaardeerd. Maar hoe dan ook: het spel der drie hoofdpersonen ver dient grooten lof. Merle Oberon, Frederic March en Herbert Marshall hebben zich prachtig in hun rollen ingeleefd, zij spélen deze geschiedenis niet. doch doorleven haar en in het bijzonder de scène aan het slot, waarin Allan gedurende het eerste on derhoud met zijn familie z'n blindheid poogt te verbergen, is van een buitenge woon sterke tragiek! Truxa" is de. tweede hoofdfilm. Zij geeft een interessant beeld van het variété-leven en er kan een zekere bekoring niet aan worden ontzegd. Het Nieuwe Roxy-Theater. Met meer dan gewone belangstelling hebben we de Belgische film „De roem van 't regiment" gadegeslagen Onze slotsom over het ver toonde ls, dat onze Zuiderburen ons nog niet boven het hoofd gegroeid zijn. want het artistiek peil daar heeft veel gelijkenis met het onze Het is duidelijk, dat deze Belgische film aan dezelfde kwalen lijdt Ook over onze Zuidelijke grenzen is het spelersmateriaal echter voortreffelijk, zoo dat men dikwerf individueel hoogst ver dienstelijke resultaten ziet. Het scenario op zichzelf wordt betiteld als „een solda- tengeschiedenis in 24 uur", waarmee de wederwaardigheden van een viertal solda ten bedoeld zijn. Uiteraard moet 't geheel dus wel een fragmentarischen indruk ma ken. doch met ceze reeks lotgevallen kan mer zicii opperbest amuseeren, getuige het herhaaldelijk lachen in de zaal. Siegfried Arno voerde de regie en het behoeft geen verwondering te wekken, dat hij zoo nu en dan naar het kluchtige overhelde, wat de film overigens eer ten goede dan ten kwade is gekomen Het kwartet recruten dan is er met een handigheidje tusschenuit „gekne pen" en komt eerst in het wielerstadion, daarna in het zwembad en vervolgens in den boksring, zoodat het sportieve element nier verwaarloosd is. Cok de cabaretscene blijkt bij onze Zuiderburen een zekere aan trekkingskracht uit te oefenen en men kan steeds smakelijk lachen om het viertal, dat zich inmidde's van vrouwelijke partners voorzien heeft Vooral ln de tweede helft heeft de handeling meer vaart gekregen, en daarmee is dan alles verteld over deze „Roem van 't regiment". De tweede film is „Liebe, Scherz und Ernst", een vroolijke Duitsche amusements film met Adèle Sandrock in een geestig rolletje. Charlotte Ander, Georg Alexander en Harald Paulsen met kleptomane nei gingen zijn de voornaamste pellers, waarop deze uitstekende rolprent rust. Lido-Theater. Harry Baur ls weer in Lido en voor den trouwen bioscoopbezoe ker beteekent dit: er ls weer een poede film! We hebben Baur gezien als gerant, als duikbootkapitein, als tsaar van Rus land, ja als wat eigenlijk niet? Als taxi chauffeur; in deze functie zien we hem nu, als Parijsch taxi-chauffeur, die ons op zijn tochten deelen van de lichtstad laat zien, waar nooit een vreemdeling komt. Baur is een allerbeminnelijkste chauf feur, weliswaar heeft hij zoo af en toe wat last van een slappe lip, doch dat neemt niet weg, dat hij een bijna kinderlijke lief de koestert voor z ij n stad en voor zijn alleraardigste dochter Renée St. Cyr. Renée wordt verliefd op een medisch student van zeer goede familie, doch zij durft hem niet te zeggen, dat haar vader „maar" een taxi chauffeur is. Heel toevallig komt Renée met haar student in de taxi van haar vader te zitten. Geen uitweg meer ziende, gaat zij er van door en dan zien we den wanhopigen Baur. den hevig teleurgestelden vader op zijn sterkst. Geen overdreven dramatische vaderrol heeft Baur er van gemaakt, doch stil en ingehouden draagt hij zijn zware leed. Een buitengewoon mooie film waarin we behalve van het uitstekende spel ook genieten van de aardige muziek van Ja- ques Ibert. „Amor in négligé", dat is de andere hoofdfilm, welke Lido brengt. Amor is hier verpersoonlijkt ln de figuur van Gene Ray mond, een vlotten jongeman, die met zijn oom een weddenschap afsluit, dat hij ln staat is om zonder een cent op zak, ver trekkende van Chicago in zijn ondergoed vandaar Amor in négligé binnen tien dagen in Los Angelos zal zijn, gekleed in een keurig costuum, 100 dollars rijk en. verloofd. De avonturen, die Gene onder weg beleeft en dat zijn er niet weinige worden in de film getoond. Er is een kostelijk verhaal van deze „tiendaagsche" gemaakt, vol van grappige situaties en origlineele vondsten. Gene wint zijn weddenschap, dank zij de aardige Wendy Barry, die hij al heel gauw ontmoet. Met haar tante, een buiten gewoon goed gespeelde rol, kan hij het aanvankelijk maar slecht vinden, doch tenslotte worden ook zij goede kameradsn. Het is vooral deze tante, die door haar excentrieke manier van doen de film zoo geestig en aantrekkelijk maakt. Een grappig teekenfilmpje voltooit het uitstekende programma. Casino-Theater. De romantische avon turen van Sir Percy Blakeney vormen het dankbare onderwerp, waarop de Engelsche film „De roode Pimpernel" gebouwd is. Iedere opkomende generatie heeft gretig de lotgevallen van Sir Percy verslonden en nog steeds raakt ieder van romantiek vervuld hart, in vervoering bij de avon turen van den koelbloedigen, onzelfzuchti- gen en brutalen Sir Percy, die met een klein aantal Engelsche jongelieden telkens Fransche edellieden voor de guillotine weg kaapte en een vermetel spel speelde met den fanatieken schurk Chauvelln. De al lergemeenste trucs verrichtte deze, om maar achter de identiteit van den onvind- baren Pimpernel te komen. En bij dezen strijd van edele karakters tegen laaghar tige sujetten is het toch altijd weer de gerechtigheid, welke aan 't langste eind trekt. De figuren uit den boeienden roman van baron Percy, beantwoordden volkomen aan onze voorstelling en vooral de Sir Percy Blakeney van Leslie Howard, was de personificatie van den quasi-insolenten held, die domheden zegt en kinderlijk ver genoegd is met een rijmpje, dat hij op den onvindbaren Pimpernel gemaakt heeft. Maar achter z'n elegante manieren ver bergt zich een sterke wil, die hem in aller lei vermommingen naar de Fransche hoofdstad doet gaan, om daar de meest ge waagde avonturen te beleven. Het verhaal is op juiste wijze pasklaar gemaakt voor de film, zonder de karakters en gebeurte nissen te vervormen, waarbij men een ideale vertolking van Leslie Howard ziet en een prachtige Lady Blakeney van Merle Oberon. Een vlotte regie heeft dit avon tuurlijk gebeuren in frisschen verteltrant weergegeven, zoodat men geboeid deze „Roode Pimpernel" volgt. Ook de tweede film is van bijzonder groot formaat, al is ze dan van een heel ander genre. Eddie Cantor ls hier de held in „Roman Scandals", een vuurwerk van geestige invallen, die hun grootste lach salvo's verwekken in de grandioze ren baanscène, wanneer Eddlemaar neen, dat moet ge zelf gaan zien, want Eddie ls weer onverbeterlijk. Trianon-Theatcr. „De koning en het revuemeisje" ls de eerste Amerlkaansche film van Fernand Gravet, den bekenden Belgischen acteur, die op het vasteland van (Europa reeds een reputatie verworven heeft in Fransche en Engelsche versies Hi) is een ontdekking van den beroemden re gisseur Mervyn Le Roy, die met deze film zijn keuze van Gravet moest rechtvaar digen en den jongen acteur dan ook volop gelegenheid heelt gegeven, zijn talent tot ontplooiing te brengen. Dat buitenkansje liet Gravet natuurlijk niet voorbijgaan, te meer niet, wijl men hem tegenover gelijk; waardige krachten als Edward Everett Horton en Joan Blondell plaatste. Eigen lijk is hij in deze film geen koning meer, warit het verhaal begint op het oogenblik, dat hij juist heeft moeten abdlceeren. Zijn paleis heeft hij verwisseld voor een flat in Parijs en men kan niet zeggen, dat de ruu slecht geweest is; Immers een paleisje in een klein landje kan de vergelijking niet doorstaan met de luxueus Ingerichte ap partementen in Parijs. En bovendien heelt men in de lichtstad de Folies Bergèrer. waar ex-koning Alfred de Zevende de ontdek" king van z'n leven doet. Hij noodigt het danseresje uit voor een souper, maar Al freds liefde voor de alcohol blijkt grooter. zoodat het meiske teleurgsteld naar hub kan terugkeeren, zónder illusie en mét een leege maag. Maar datzelfde meiske zal hem toch van den drank af helpen, en de pa tiënt geneest schitterend. Doch nu ls de dokter zelf ziek geworden; het arme kim is tot over haar ooren verliefd geworden. Er, ook Alfred heeft den langsten tijd ah vrijgezel rondgeloopen, maar eerst moet M nog „Gibraltar veroveren", waarna hij uil- eindelijk een Oceaanstoomer chartert cffl zijn geluk te verzekeren. De huweiijksreh gaat naar de Niagara Falls, en dit ls dan een grapje van den regisseur, dat we nu eens niet verklappen. Groucho Marx, één der Marx brothers verleende z'n medewerking aan 't scenario, zoodat men een reeks geestige kwinkslagen te verwerken krijgt, nergens uitbundig- maar fijntjes van humor. Dit laatste kW ook gezegd worden van den komlschen in ward Everett Horton. Wat zou eigenlijk edj Amerlkaansche film zijn zónder heo- Joan Blondell ls tot onovertroffen spel ge stimuleerd en Fernand Gravet zal steins nog wel vaker van zich doen hooren. Vooraf gaat eenig kleiner werk, waar' opvalt een korte musical met Dave AP»' Ion, wiens veelzijdigheid in dans en nj" ziek de aandacht trekt. Een teeken!"®?' In technicolor en een klucht met T?™ Kennedy sluiten 't program voor pauze af. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2