Het Leidsche Stadhuis in wording ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 No. 23797 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD Weerverwachting voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Het nieuwe Stadhuis over welks bouw wij de vorige week verschillende bijzonderheden publiceer den, zooals men het ziet vanaf den toren der Hooglandsche Kerk. De nood der Ned. Herv. Gemeente. Het tekort thans de f. 10.000. overschreden. Inkele ir jiddelen tot dekking aangewezen. Mede onder invloed van de ongunstige tijdsomstandigheden zag de Gemeente commissie der Ned. Herv. Gemeente de Mrkelijke financiën gestadig terugloopen. f? opbrengst der kerkcollecten liep terug en ook bloeiden de wekelijksche. maande- Jjjksche en jaarlijksche bijdragen aan de ..Commissie voor Eeredienst" trager dan voorheen. Een cn ander is oorzaak, dat het tekort thans de f. 10.000 heeft over schreden. Dat dit zoo niet langer kan doorgaan, daar toch aan de verplichtingen moet "n!?811 v°ldaan, ligt voor de hand. De Gemeente-commissie, die reeds eer- oer op een gemeente-avond in de Pieters kerk over een cn ander het licht had laten vallen, heeft, zich thans genoodzaakt ge ven om den financieelen toestand in een circulaire aan de gemeente-leden nog eens uitvoerig aan de orde te stellen. Bovendien worden enkele middelen aan gegeven teneinde tot dekking van dit tekort te komen. Zoo wordt allereerst voorgesteld om zoo mogelijk de vaste bijdragen aan „Eere dienst" te verhoogen. Voorts wordt de wenschelijklieid over wogen om de wekelijksche kerkcollecten, welke nu plm. f. 100 opbrengen, op te voe ten tot f. 150. Verder wordt gewezen op de steeds meer terug.oopende opbrengst der plaatsgeld- busjes in de Marekerk. Dit dient, zoo schrijlt de commissie, te veranderen, want anders zou, hoe noode ook, overgegaan moeten worden tot het wederinstellen van ii P'aalskaartensysteem. v4s laatste punt wordt de wenschelijk- uitgesproken tot het huren van vaste Plaatsen in de kerkgebouwen. opbrengst hiervan was vroeger een vml belangrijkste vaste inkomsten: zij ,nt sedert 1932 een teruggang van Plm. f.2000. mleri5n?e aan lïet gemakkelijker huren an zitplaatsen tegemoet te komen, heeft 1 ,„80Dujiissle besloten met ingang van verlagen'1 de niet onbelangrijk te Tenslotte deelt de commissie nog mede, dat zij hoopt, dat een en ander er toe leiden zal, dat de jaarlijksche mkomsten verhoogd worden met een van f. 4000. Mocht dit in de toekomst blijken niet mogelijk te zijn, dan zou men noodgedwongen tot ver hooging van den kerkelijken hoofde- lijken omslag moeten overgaan. Zij vertrouwt echter dat dit niet noodig zal zijn. Met belangstelling ziet de com missie thans het resultaat van deze cir culaire tegemoet. DR. A. KUYPER HERDACHT. Prof. Diepenhorst schetst het leven van den grooten staatsman. De A.R Kiesver. „Nederland en Oranje" had gisteravond in de groote Burohtzaal een herdenkingssamenkomst, belegd ter herdenking van het feit. dat het op 29 October honderd jaar geleden zal zijn, dat dr A. Kuyper te Maassluis werd geboren. Voor deze samenkomst, die zooals de voorzitter, de heer D. Parmentier het in zijn openingswoord uitdrukte niet bedoeld was cm ook maar aan eenige mensohen- vergoding ruimte te laten, bestond zeer groote belangstelling. De zaal was dicht bezet, velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen. In een hoek dei- zaal was tusschen het groen een gToot portret van dr. Kuyper opgesteld. Voor dezen avond was als spreker uit- genoodigd. ds. C. W. J. van Lumme; van Zuidland, een tijdgenoot van dr. Kuyper. Door een plotseling opkomende ongesteld heid heeft deze echter van het woord moeten afzien Het bestuur had toen prof Diepenhorst van Amsterdam bereid gevonden om de plaats van ds. van Lummel in te nemen. Na het welkomstwoord van den heer Parmentier. die ook nog een gedeelte uit Hebr II voorlas, declameerde de heer ran Melse enkele passages uit het riike leven van dezen staatsman. Hii -.verd hierin bij gestaan door de heeren de Rijk solozang en Anes, orgelspel. Dit dec'.amatorlum werd gevolgd met het staande zingen van den lievelingspsalm van dr. Kuyper Ps. 89 8 ,.Gii toch. gij ztjt hun bron. de kracht van hunne klacht". „Dr. Kuyper en de politiek" was het onderwerp dat prof. Diepenhorst hierna behandelde. In verband met de omstandigheden, dat de geachte spreker elders in dit Blad een uitvoerige karakterschets van den grooten staatsman geeft, achten wil het overbodig op zijn rede ook op deze plaats nader in te gaan en verwijzen wii naar het des betreffende artikel. Prof. Diepenhorst besloot met te zeggen dat wii Kuyper's nagedachtenis het beste kunnen eeren door het aanheffen van den lofpsalm „U alleen. U loven wij". Staande werd aan dit verzoek gevolg gegeven. De heer Parmentier dankte met een enkel woord prof. Diepenhorst voor zijn groote bereidwilligheid om zoo plotseling in te vallen Op gebruikelijke wijze werd de samen komst gesloten. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Dc eerste vergadering in het nieuwe pand. Het Oosterseh Genootschap in Nederland heeft zijn vijfde maandvergadering ge houden. Ditmaal voor het eerst in 't huis van wijlen prof. Snouck Hurgronje op het Rapenburg, alwaar thans het Oosterseh Instituut gevestigd is. De voorzitter van t Oosterseh Genootschap, prof. dr. J Ph. Vogel, deed een mededeeling over de Indi sche parabel van den man in den put. Deze parabel wordt o.a. gevonden in het epos de Mahabharata, waar zij door een wijze aan een koning wordt verteld. Zij betreft een brahmaan, die in een bosch verdwaald is geraakt en daar in een put valt; hij houdt zich echter vast aan de lakken van een boom. In den put zit een naga (slan genwezen). die hem wil verslinden en om de put loopt een zeskoppige olifant, terwijl een zwarte en een witte rat den stam van den boom doorknagen. De Indische wijze, die de parabel vertelt, geeft aan het slot een allegorische interpretatie; de positie van den brahmaan is die van den mensch in het leven en de dieren zijn symbolen van allerlei in het Jeven werkende distinctieve krachten. De spreker toonde vervolgens aan. dat hetzelfde verhaal ook in de Boed dhistische Chineesche literatuur voorkomt en ook in een modern Chineesch tractaa- tje. vergezeld van een plaat. Ook in de sculpturen van een Chineesche pagode van Zayton vindt men dezelfde parabel afgebeeld. Dit verhaal nu heeft ook zijn weg naar Europa gevonden; het komt in afbeelding voor op Italiaansche Middel- eeuwsche bouwwerken en in de Europee- sche literatuur is het eveneens bekend, o.a. in een gedicht van Jacob Cats, dat in de uitgave zijner werken met een opval- ltnde afbeelding voorkomt. De weg waar langs het verhaal in Europa bekend is ge worden, is gezocht in den oud-Christeiijken roman van Barlaam en Joasaph. die zelf weer een oorspronkelijke Boeddhistische geschiedenis is. Ten slotte deelde prof. Vogel mede. dat bij de van 1927 tot 1930 in Nagarjunikonda in Zuid-Indië door A. H. Longhurst gedane afgravingen Boed dhistische monumenten zijn gevonden, die ook afbeeldingen van de parabel van den man in den put vertoonen. Onze Ongevallenverzekering kan een ongeval niet voorkomen, wèl de geldelijke nadelen daarvan. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na C uur 2479. 9795 (Ingez. Med.) BIJEENKOMST VAN BUURT- VEREENIGINGEN. Een centrale commissie m het leven geroepen. Od initiatie! der buurtvereeniging .Range Dlefsteeg" is een vergadering gehouden van afgevaardigden van de verschillende buurt- vereenigingen in café „Centraal" De voorzitter, de heer Joh. van der Kloot oDende deze goed bezoohte vergadering met de opmerking, dat het niet de bodceling raag ziin, naast de bestaande Midden- standsivereenigingen een nieuwe vereenigmg od te richten, maar dat deze vergadering uitsluitend ten doel had. de belangen der buurtvereenig'ingen te bespreken, in 't bij zonder bij eventueele versieringen. De heer Verhulst deelde o.m. mede. dat ook de contact-commissie deze plannen toejuicht. De komende feesten maken on derling overleg wen se heilik en hii stelde voor een kleine commissie te benoemen, die zich dan tevens o.m. kan belasten met het ontwerpen van een uniform reglement. Ook deze spreker stelde voorop, dat alleen buurtbelangen behandeld zul'en worden. De heer van Appel stelde voor. de te benoemen commissie den naam van ..Cen trale Commissie voor Bujurtbelangen" te geven. Deze commissie zou zich in hoofd zaak bezig moeten houden met eventueele versieringen, om op deze wijze meer een heid te verkrijgen. Ook de financieele zijde werd door dezen 'spreker aangehaald. De afhankelijkheid van de contact-commissie of andere instanties ten aanzien van sub sidies moet anders worden. Deze bevoegd heid dient in handen gesteld te worden van de „Centrale Commissie van Buurtvereeni- gingen". Aansluiting van alle buurtvereeni- gingen is dus gewenscht Nadat de heeren Corba, Bergers, van Es. Donkers ea. hun standpunt hadden uit eengezet. welke heeren door den voorzitter op uitnemende wijze werden beantwoord, werd overgegaan tot het benoemen van een commissie van vijf leden Deze commissie zal bestaan uit de heeren Joh. v. d. Kloot, v. d. Reijden, Donkers, van Duin. H. M. Verhulst. Hoogewoerd 123. waar buurtver- eenigingen welke verhinderd waren aan wezig te zijn of die abusievelijk niet waren uitgenoodigd, alle inlichtingen kunnen verkrijgen. De benoemde commissie zal het voor bereidend werk verrichten en te zijner tijd zullen de voorstellen de verschillende buurtvereenigingen bereiken. De voorzitter s'.oot daarna deze zeer ge animeerde vergadering onder dankzegging voor de goede opkomst en de prettige samenwerking. NED.-HERV. RADIO-OMROEP. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: The General Inter mediary Office, Burg. Treubstraat 19, Voorschoten, makelaardij in assuranties en vaste goederen. Afkomstig uit 's-Graven- hage. Wijziging: Jac. van Dam Gzn., Dorps straat 27. Noordwijkerhout, boter, kaas. vleeschwaren. Uittredend eigenaar: J. van Dam, dd. 1 Oct. 1937. Wijziging handels naam in: M. J. van Dam. Ds. Groot Enzerink en ds De Wit voeren het woord De Vereeniging tot oprichting van een Ned.-Herv. Radio-Omroep hield gister avond een drukbezochte samenkomst in het Wijkgebouw „Rehoboth". De vergadering werd na samenzang, schriftlezing en gebed door den correspon dent der vereeniging, den heer A. Bouman geopend. In een kort woord zette spr. het doel der vereeniging uiteen. Spr. ver klaarde, dat er wel degelijk behoefte is aan deze vereeniging. Op het oogenblik worden de belangen der Ned. Hervormden bij geen der omroepvereenigingen voldoen de behartigd. Vervolgens wees spr. op de bestrijding, welke de vereeniging bij haar werk ondervindt en waarbij hij verschil lende verwijten van tegenstanders weer legde. Vervolgens was het woord aan ds. Joh. W. Groot Enzerink. De vereeniging bedoelt te waken voor de belangen van de Ned. Herv. Kerk, van de Volkskerk, aldus ving spr. aan. En al maakt de kerk niet zalig, zij is wel de plaats waar God de Zijnen bijeenroept. Zij is niet slechts opvoedster, maar Moeder. En wij mogen onze kerk niet in den secta- rischen hoek laten dringen, zelfs niet haar met andere kerken op één lijn laten stellen. Een kind zet, wanneer het fouten bij zijn moeder ziet, zijn moeder niet op zij; hier leeft de ware kinderliefde. Spr. prees daarom in dit verband den arbeid van de Vereenigingen „Kerkherstel" en „Kerkopbouw". Nu kwam het wonder van de radio, zoo vervolgde spr. Welk een mogelijkheden biedt deze voor de Evangelieverkondiging! Men kan het nu toejuichen, dat de Protestanten elkaar gevonden hebben in één omroep; de oecumenische gedachte ligt daarin. Spr. zelf is voorstander van ten algemeenen omroep, waarbij hij En geland als voorbeeld aanhaalt. Wil deze Vereeniging nu weer een scheiding? Maar waarom dan. aldus spr. die andere poli tieke en kerkelijke omroepen? Mag de Ned. Herv. Kerk zich dan niet laten hoo- ren? Aan de hand van de offlcieele cijfers BINNENLAND. Prof. mr. P. A. Diepenhorst schrijft over dr. A. Kuyper (6de Blad). Beschouwingen der Tweede Kamer over de samenstelling van het Kabinet (3de Blad). De Blauwe Zand-affaire; ir. Mussert moet toch terecht staan (Rechtzaken, 4de Blad). De invloed van contingenteering op de werkgelegenheid: vergadering der Nat. Vereeniging tegen de werkloosheid. (Binnenland, 3de Blad). De HoIIandsche schaakkampioen, S. Lan dau, zegt: Het vertrouwen in Euwe is niet geschokt (Sport. 4de Blad). BUITENLAND. Nieuwe moeilijkheden te Londen, vooral van sovjet-zijde (Buitenland, le Blad). Von Ribbentrop heeft een onderhoud met Mussolini en Ciano (Buitenland, 1ste Blad). De gemeenteraadsverkiezingen in Tsjecho- Slowakije uitgesteld (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET ZESDE BLAD. Een secundaire van de depressie in Het Kanaal zal hier te lande den wind tot stormachtig doen toenemen en vrij veel regen bren gen, waarna tijdelijk opklaring en afkoeling zal volgen. wijst spr. erop. dat met de belangen van de Hervormden bij de N.C.R.V. niet vol doende rekening wordt gehouden; gelijk stelling met anderen, aldus spr., is niet genoeg. Bovendien mag de Hervormde Kerk zich als zoodanig niet laten hooren. Steeds beperkende maatregelen, om toch vooral niet als Kerk te spreken! Een Hervormde Radio-Omroep zal het geluid der Volkskerk ongehinderd kunnen laten hooren. Toch wijst spr. er op, dat de huidige toestand ook de schuld is der Hervormden. Daarom wil spr., dat de Vereeniging sterk zal groeien; wanneer dat is geschied, dan zal wellicht recht te verkrijgen zijn. Dan kunnen wellicht zenduren aangevraagd en kan het geluid der Herv. Kerk ongehin derd door den aether weerklinken. Tenslotte ontkende spr. nog met nadruk, dat deze Vereeniging voornamelijk zou uitgaan van de H.G.S. Na een pauze was het woord aan den tweeden spreker van dezen avond. ds. J. de Wit. Wij willen, aldus spr.. dat de Kerk in 't midden staat, in 't midden van het leven van ons volk. Wij willen niet kerkistisch zijn. maar goed Hervormd. Nadat spr gewezen had op de historische piaats. welke de Ned.-Herv. Kerk als volks kerk in ons volk inneemt, zeide hij het verklaarbaar te achten, dat men een eigen omroep van deze Kerk wil. tot uitbreiding en grootmaking van deze Kerk. Al mag sa menwerking met anderen, aldus spr.. niet over het hoofd gezien worden, in de eerste plaats moeten wij onze schuld ten opzichte van de eigen Kerk inlossen. Er is in deze Herv. Kerk nog genoeg, wat wereldkundig gemaakt kan worden; er heerscht thans vaak nog een ontstellende onwetendheid. Tenslotte herinnerde spr. aan de belij denisvraag, waarin beloofd wordt te zullen medewrerken tot den bloei van de Herv. Kerk in 't bijzonder. In de eerste plaats medewerken tot den bloei van Gods Ko ninkrijk, maar ook tot den bloei van onze Kerk, aldus spr. Daarom hoopte spr. ook. dat de Hervormde Kerk door de radio een eigen geluid kan laten hooren tot zegen van velen. De heer Bouman sprak een dankwoord, waarop, na samenzang, ds. Groot Enzerink met dankzegging sloot.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1