Ons Kort Verhaal De goede aarde Een merkwaardige serie nieuwe Italiaansche postzegels GELD 1TSEÏU"«t WITTE kO 78sie Jaargang Zesde Blad No. 23797 België gaf zegels uit zonder waarde voor den verzamelaar. Een belangrijke film De Italiaansche post heeft uns begif tigd met een merkwaardige serie fran keer- en luchtposticgels, welke werd uitgegeven ter herinnering aan het ge boortejaar van den eersten princeps van Rome, Octavianus (geboren in 63 v. Chr.), die in het jaar 27 v. Chr. den eeretitel Augustus (d.i. heilig) ont- ting en onder dien naam algemeen be kend is. Dat men bij den 2000sten ge boortedag van een beroemden Romein- schen keizer eenige speciale zegels uit geeft, is niets bijzonders; voor heel wat minder gewichtige dingen geschiedde dit herhaaldelijk en gebeurt het nog steeds. Het merkwaardige van deze serie schuilt evenwel in de opschriften, waarvan elke zegel is voor-zien en die met een dergelijke zorg zijn gekozen, dat zij ongetwijfeld pasklaar kunnen worden genoemd voor het hodendaag- sche Italië en zijn aspiraties. Op de 10 frankeerzegels, waaruit de serre bestaat, treft men citaten aar., die toegeschreven mogen wor den aan Augustus ztlven. Voor de vijf luchtpostze gels werden de teksten ontleend aan Vergilius en Homerus. Voordat we de waarden eens afzonderlijk en meer aandachtig gaan bekijken, wat zij door haar prachtige technische uitvoering en vaak schit terende zegelbeelden meer dan waard zijn, geef ik eerst een opsomming, waaruit zij bestaan. De serie frankeerzegels omvat: 10 Icentesimi groen, 15 bruin, 20 rood, 25 groer,, 30 bruingroen, 50 violet, 75 rood, 1 lire 5 blauw, 1 1. 75 1 lire lila en 2 iire 55 1 lire zwaTt. De luchtpostzegeis zijn: 25 icentesimi. lila, 50 bruin. 80 bruin, 1 lire 4- blauw en 5 lire 1 lire zwart-vlolet. let op de plaatsruimte kan ik niet alle igelbeelden bespreken, doch moet ik mij erken tot enkele. De 10 centesimi draagt t trotsche opschrift „Marce pacavi" (ik veroverde de zee), terwijl op de 15 c. oor- |logstropheeën zijn weergegeven met den (etst: „Over de geheele werpld. te land en Iter zee heb ik herhaaldelijk 'oorlog gevoerd jen steeds was ik overwinnaar". De 20 c. toont een offer van Augustus i de goden, terwijl de 25 c. een verheer lijking is van den Italiaanschen bevol kingsaanwas. De 30 c. toont een standbeeld Augustus, terwijl men op de 50 c. den keizer ziet. naar wien zich tallooze han- opheffen: geheel Italië heeft mij den I afgelegd en mij verkozen tot leider. De iekening van de 75 c. is al bijzonder toe- asselijk op de aspiraties van het tegen- Italië. De kop van Augustus is geplaatst tus- ichen twee palmboomen; op den achter pond verheffen zich twee pyramiden. De luidt: de legers zijn naar Ethiopië 'overgebracht op mijn last en onder mijn Jgezag. Prachtig is de teekening van de [1 lire 25. Romeinsche galeien, terwijl op 1 lire 75 een altaar is afgebeeld met toog oplaaiende vlam. En tot slot de 2 lire 155. die het kapitool weergeeft, met ter zijde lictorenbundels en aan den voet een lau werkrans: ik heb naar het kapitool de lau wertakken van mijn iictorenbundels over gebracht ter kwijting van mijn geloften (en een herinnering aan een antiek ge bruik om de veroverde tropheeën te schen ken aan de goden). De 25 c. der iuchtpostserie geeft een vrouw weer met eenige kinderen en een hoorn des overvloeds, een voorstelling van het rijke en vruchtbare Italië: Uw regee ring. Caesar, heeft aan de velden over vloedige oogsten geschonken. De 50 c. toont een groep vrouwen en kinderen, beeld van vruchtbaar ras: Aan het ras van Romulus een overvloed van goede zaken, van kin deren en alles, wat tot roem leidt. De 80 c. komt den hoogmoed van het Romein sche ras tegemoet. Onder de vier prach tige zonnepaarden staat de tekst: Wel doende zon. kunt ge iets grootschers be zoeken dan Rome. De 1 lire toont de land kaart van het Romeinsche rijk in Europa en het Noorden van Afrika: Zij, die de zee en de landen bezaten onder volledige heer schappij. Op de laatste waarde, 5 lire: ziet men een prachtigen kop van Augustus: O, machtige steun van Italië en Rome, de vorstin. Ook al kan men zich misschien moeilijk vereenigen met den geest, dien deze tek sten ademen, toch is het een zeer kunst volle. prachtig uitgevoerde serie, die het aankijken overwaard is. België. De Belgische post heeft thans iets op haar geweten, dat de verzamelaars haar moeilijk of niet zullen vergeven. De zoo genaamde „Fondation Musicale Reine Elisabeth", welke stichting veelbelovende, jonge musici steunt, had klaarblijkelijk stijving van haar financiën noodig. Daar toe verschenen twee toeslagzegels in de afgebeelde teekening en in de waarden 70 5 centimes zwart en 1 fr. 75 25 c. blauw-violet. Deze zegels zijn aan alle postkantoren in den lande verkrijgbaar. Men begrijpt evenwel dat men met een dergelljken bescheiden toeslag niet ver komt en dus nam men een middel te baat, dat grootere zo den aan den dijk zette. In dezelfde teekening ver scheen een zegelbiok. van vier stuks in de waarden 1 francs 50 2 frs. 50 en 2 frs. 45 3 frs. 55, resp. donkerbruin en lila. Deze waar den zijn om de andere tot een blok ver- eenigd Dit maakwerk was slechts bij in schrijving verkrijgbaar, zoodat geen blok een postkantoor van binnen heeft gezien. Philatelistlsche waarde is er daarom strikt genomen niet aan toe te kennen en toch was de kooplust zóó groot, dat de post de toegezegde oplaag van 100.000 stuks vlug veranderde in 150.000. In de overige landen. Wat de rest van de wereld betreft meld ik u nog de volgende nieuw-geborenen: Britsch-Indië In de nieuwste konings- teekening en in de waarden 9 pics en 1 anna. De voolgende waarden, die binnen kort te verwachten zijn, brengen 'land schappen, enz. Frankrijk. 1 franc 75 ultra marijn, ter herinnering aan den 150sten verjaardag van de stichting der Noord- Amerikaansche grondwet. Ierland, fran keerzegels in de waarden 21/;. 5 en 10 shil lings. weergevende St. Patrick, den schuts patroon van het land Aan de opdrukken op Engelsche zegels is dus hiermede een de finitief einde gekomen. Letland, een serie van 9 waarden ter gelegenheid van den verjaardag van president Ulmanis en weergevende diens portret. Roemenië 5 speciale frankeerzegels, 1, 2. 4, 6 en 10 lei. elk belast met een toeslag van 1 lei en uit gegeven ter gelegenheid van de sportwed- .- trijden der Balkan-volken. Tsjecho-Slo- wakije: rouwzegels bij den dood van pre sident Masaryk: waarden 50 heller zwart en 2 kronen donkergrijs. Yoego-Slavië: acht luchtpostzegels, weergevende landschappen met een vliegtuig. POSTILJON. (Nadruk verboden). door J P Baljé. Zweetdroppeltjes parelden Joost van Bommel op het voorhoofd en werktuigelijk vc-egde hij die telkens met zijn zakdoek weg Met verdwaalden blik keek hij naar de enorme stapel fiches naast hem en voor hem en naar de dikke rij menschcn, die zich rond zijn speeltafel geschaard had, toen zijn fabelachtig succes zich aas een loopend vuurtje door de Ostendsche speel zaal verspreid had en men van andere tafels telkens weer fiches naar tafel 3 bracht, waaraan hij speelde. Wazig, als keek hii door een fijn tullen gordijntje, zag lui het groene laken met de zes en dertig nummertjes en de fiches op die nummertjes. Op nummer 36 stond een he:-le stapel: plein, chevaux, transversale, colonne.alles van hem. Juist had num mer 36 gewonnen en hü had zijn heelen inzet met de winst laten s'aan Nu draaide weer het kleine witte balletje, het ging langzamer, stokte dan. wipte even op en schoot toen in één der hokjes. „Trente six. rouge, pair et passé!" klonk de onbewogen stem van den croupier. Rond de speeltafel klonk even een gemurmel van stemmen. Joost van Bommel voelde een heftige vreugde in zich opkomen. Weër gewonnen. Een beetje bedremmeld keek hij in 't rond. Hij zag het verbeten gezicht van de oude, grijze dame. die vanavond steeds maar verloor, hii ving den afgunstigen blik op van den slanken jongeman in smo king, die het laatste kwartier niets meer had ingezet, als in een film trokken de gezichten langs hem heen: jonge en oude. niidige, overschillige. spottende en heb zuchtige. Toen schoof de croupier hem een aantal groote pakken toe: zijn winst. Een beetje onzeker stond hij op. Hij propte ziin zakken vol. lette niet op de vrouw naast hem. die om viif louis bedelde. Als mechanisch liep hu door de zaal. depo neerde zijn fiches aan het loket, waar men hem zou uitbetalen, en hij moest zich vast houden, zoo knikten zijn knieën, toen hij het bedrag hoorde: negenhonderddrieën- dertigduizend francs! Bijna had hij hardop gejuicht! Dit was het, waarvoor hii gespeeld had. Een groote s'ag wilde hij slaan, zooveel winnen, dat hii genoeg had. om ziin ondergeschikte be trekking te kunnen opgeven, eindelijk, ein- verlost te zijn van het kantoor, waaraan hij met knellende banden gebonden was, eindelijk een vrij man te worden, niet meer te hoeven ploeteren tot laat in den nacht. Iedere vacantie weer had hij het geprobeerd maar steeds was het mislukt. Een paar duizend francs armer was hij altijd weer naar Holland teruggekomen. Maar van avond was het zijn avond geweest. Wat hij ook zette, het was vrijwel altijd raak. Ruim negenhonderdduizend francs, dat beteekende vrijheid! Hij stopte de bankbiljetten in zijn zak ken en hij voelde zich dik a's een Michelin. mannetje. Ik ben rijk. zong het in zijn hoofd, rijk en vrij! Als dronken liep hij naar den uitgang van de zaal en hij voelde boe tallooze oogen hem volgden. En dat gaf hem het eerste gevoel van onzeker heid Het was twee uur in den nacht, toen hii de Kursaal aan de achterzijde ver liet en op het nu slechts schamel verlichte pleintje stond. Op eenigen afstand zag hij de taxi-standplaats. Anders reed hii iederen avond met een taxi naar het pension jn de Rue Wellington, waar hii een kamer ge nomen had. omdat het goedkoop was. en nooit had hij erbij nagedacht. Maar nu schoten hem allerlei verhalen te binnen van roofovervallen in taxi's en hij herin nerde zich. dat die taxi-chauffers toch wel erg onbetrouwbare gezichten hadden. Mis- chien zou het beter zijn. om maar te loopen. Maar de straat, die voor hem lag. was donker en triest. Hoe gemakkelijk zou men hem daar in, van uit een portiek, kun nen overvallen? Aarzelend stond hii stil, en hij betreurde het nu. dat hii in de verre Rue Wellington logeerde. Een voorbijgan ger schoof langs hem. en hij schrok Dan sloeg hij vastbesloten de zijstraat naar 'len Boulevard in Op den Boulevard zouden mogelijk nog late wandelaars zijn. Het was mooi weer en de café's waren lang open- Maar ook de boulevard lag vrijwel ver laten. Donker was het strand en het ruischen van de zee klonk hem somber in de ooren. Vlug stapte hij voort en hii ver haastte zijn tred. toen hij voetstappen achter zich hoorde. Even keek hij om en hij meende in den man, die achter hem liep, een berucht spelerstype uit de Kursaal te herkennen. Iemand die het od zijn geld) voorzien had? Nog sneller liep hij. en ten slotte zette hij 'net zelfs op een draf. Vóór hem werd de Boulevard nog doodscher. Daar was het lange stuk schuine muur langs het Koninklijk Chalet. Hij transpi reerde hevig en zijn adem ging snel. Maar hij durfde niet langzaam meer te loopen. Toen hü eindelijk den Boulevard verliet, schoot een auto met gedoofde lichten hem voorbij. Op den hoek van de Rue Welling ton stopte de wagen Hij liep er ta een. wijde boog omheen en hij meende sil houetten van twee mannen te zien. die scherp naar hem keken. De sleutel beefde in zijn handen, toen hij de deur opende en toen hij in de donkere gang stond, werd' zijn angst nog grooter. Alsof de duivel hem od de hielen zat, ijlde hü de trap op, zijn kamer binnen. Vlug liep hü naar het raam en tot zijn schrik bemerkte hij, dat de auto nu voor de deur stond. De angst had hem stevig te pakken. Met schrik bedacht hii. dat hii vergeten iiad. de voordeur weer te sluiten. Op datzelfde oogenblik meende hij de trap te hooren kraken, hü wilde zich omdraaien en zag toen hoe de deur van zijn kamer geopend werd. Een donkere ge daante kwam op hem af. De schrik ver lamde hem volkomen, hü kon niet schreeu wen. noch zich verweren. Een vuist ging omhoog, een slag. dan een doffe Dijn en de gedachten ontvloden hem „Hij komt bij. dokter!" Joost van Bommel hoorde flauwtjes die woorden, toen hü de oogen opende. Hij merkte, dat hü in bed lag. In de kamer was gedempt licht en naast zün bed stond een verpleegster. Achter hem moest de dokter zijn. Waar ben ik?" vroeg hü. „Ssssst". kwam de zuster, „niet- praten. U is in het Binnengasthuis. U moet kalm wezen, het is gelukkig goed afgeloopen. Joost van Bommel kon nog niet heider denken. Er was toch iets van geld. veel geld hij had toch in Ostende gespeeld, hii was riik en toentoen was die angst ge komen. die angsten de slag. Hij kreunde. .Maar", zei hii zwakjes. ..hoewat ..Niet praten", zei de zuster weer. ,.U moet gisteravond, toen u zoo laat op het kan toor werkte, door vermoeidheid overmand zijn. Toen is u gevallen, met uw hoofd tegen den scherpen rand van een lesse naar. Men vond u vanochtend bewusteloos. Maar nu komt alles weer goed. Weer kreunde van Bommel. „Kantoor!" mompelde hii. ..Kantoor. Maai' die speelzaal, die fiches. Negenhon derdduizend francs in Ostende. Rijk was ik, rijk. Zes en dertig braoht me geluk! Negen honderddrie-en-dertig duizend francs. Trente six. rouge, pair et passé!" Van Bommel woelde in zijn bed. „Die angst die angst, die angst voor dat ellendige geld Iedereen wil me berooven. De taxi-chauffeurs, de man op den Boule vard. de man in de auto". Met een zucht viel hii terug in het kus sen. Er kwam een glimlacht om zijn lippen. „Misschien is het beter zoo. zuster!" zei hii zacht, „dan al dat gelden die angst „Zeker, natuurlijk", suste de zuster, en ze bevochtigde zijn voorhoofd. .Maar u moet slapen, rustig zijn". Dan draaide ze zich om. „Hü ijlt nog steeds, dokter," fluisterde ze, „wat denkt u van een spuitje?" Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden. kuise Rainer en Paul Muni in „De goede Aarde", naar den veelgelezen roman van Pearl Buck. Misschien is de tijd voorbij, dat bij een film reeds alleen de cijfers van de produc tiekosten en de tijd van voorbereiding im poneerden. Groote films, die voorbestemd zijn om als meesterwerken der filmkunst uit een bepaalde periode te blijven voort leven, worden thans stiller, intenser ge maakt. Het zijn „scheppingen" die naar cijfers alleen niet beoordeeld kunnen wor den. Zulk een schepping is de Metrofilm „De goede Aarde". Toen in 1933 Pearl S. Buck's wereldberoemd geworden roman verscheen, werden de rechten dadelijk door thans wijlen Irving G. Thalberg aangekocht. Hij zag voor zich eer, visioen van het Chinee- sche land, met alle sociale en individueele problemen, die het boek opwierp, hij zag een eeuw van het onsterfelijke China voor zich en in zijn verbeelding rijpte dit China tot werkelijkheid. Het zou niet maar „eer." film worden, maar d e film van China, een film van menschen voor menschen, van millioenen vóór millioenen. Het werkelijke karakter van het Oosten moest niet alleen in öe personen, de en tourage en de .Meer" gevonden worden, maar de goede aarde zelf wilde men her scheppen en men hervond het „landschap" in Zuld-Californië, waar bergen en dalen beplant werden met rijst- en korenvelden, waarvan men den groei moest afwachten om den oogst en de daaropvolgende regens op het verlaten land in beeld te brengen. Men leefde mét en op de aarde in deze film en men volgde de werkelijkheid tot in het grootsche „decor" van de natuur zelf na. De film is, evenals het boek, als verhaal eenvoudig: elk woord dat gespro ken wordt, schijnt tienmaal overwogen. Men merkt aan het spreken en het denken van deze menschen hoe nauw zij nog met de aarde verbonden zijn. Het zijn de Chi- neesche levenswijze en de Oostersche we reldbeschouwing, die in deze film leven. Maar juist omdat alles zoo eenvoudig, zoo helder en zoo diep en logisch doorvoeld is. zal daardoor de geheele „idee", die deze film beheerscht. juist ook tot Westerlingen spreken: ja. zij is tenslotte slechts de primitieve levensbeschouwing achter alle cultuur als zoodanig, zij toont de eenheid van denken in alle menschen. en het kleed, waarin deze algoede, alware wijs- DE KONING EN HET REVUEMEISJE. DE ROEM VAN HET REGIMENT. Ferdinand Gravet is de filmacteur, die met zijn spel ln de onderhoudende film „De Koning en het Revuemeisje" op slag bekend werd. Hij treedt hierin op met Joan Blondell en niet te vergeten Edw. Everett Horton, een acteur van het „tweede plan", doch die velen reeds om zijn origineel en droog humoristisch spel ln andere films be wonderd zullen hebben. Men ziet hem hier boven met Gravet ln een der grappige scènes dezer charmant gespeelde film on der regie van den bekenden Mervyn Leroy Deze week gaat hier de première van de Vlaamsche film „De roem van het regi ment" met Octave van Aerschot ln één der hoofdrollen. Het ls een snaaksche film met tal van kluchtige avonturen onder de regie van Siegfried Arno, waarvan men ook in ons land zal genieten. Hierboven een vroo- lijk viertal, tezamen vereend ln de „petoet" heid gevat Is. ls slechts Chineesch, en daardoor zuiverder, edeler bewaard geble ven in zijn ongereptheid. In een film als deze is slechts naar zui ver artistieke Intenties te werk gegaan. Men wilde het wezen van het boek, niet den ulterlijken vorm. Men wilde bewijzen, waartoe het hoogste samengaan van kunst, in spel en regie, met de laatste vindingen der techniek ln staat was. Men schuwde geen moeilijkheden. Een belangrijk frag ment van het boek. de sprinkhanenplaag, die de landen van den rijkgeworden boer Wang teisterde, is niet ,.rret kunst en vlieg werk" te reallseeren. Men wachtte de „echte" sprinkhanenplaag af. die Amerika telkens weer teistert en men verfilmde, met de acteurs erbij, een der ontzettendste en voor hen, die het nimmer zagen, ongeloo- felijkste gebeurtenissen in beeld en geluid: het aanzwel-men van milliarden en milliar- den sprinkhanen, die de landen als een voorbijvliegende pest kaalvreten en zich aan de vechtende menschen en dieren schijnen vast te hechten. Men schiep het oorspronkelijkste stuk film, dat ooit ge maakt werd: een der catastrophen van de natuur, die slechts met de aardbeving van San Francisco in de gelijknamige film te vergelijken is. In deze zeer Interessante film worden, de hoofdrollen gespeeld door Luise Rainer er, Paul Munl, die reeds zulk een groote bekendheid verworven. Zij zal binnenkort ook ln. onze stad te zien zijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17