Financieel-Economisch W eekoverzicht Het bieden bij Contract Bridge 1EIPSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 23 October 1937 KERK- EN SCH00LNIEUW5 JETTY LECLAIR De jongste desorganisatie te Wallstreet De ingetreden baisse sterk overdreven Britsch-Nederlandsche handel. FAILLISSEMENTEN De Wij gelooven, dat het Amcrikaansche volk sterk gekant is tegen het uitzen den van een enkelen Amerikaan over zee voor eenig doel, hoe altruïstisch het ook moge worden voorgesteld. Wij gelooven, dat het Amerikaansche kapi taal zich en masse verzet tegen het verdienen van een enkelen dollar door ergens in de wereld de Ameri kaansche wapenen een rol te doen spelen. Wij wenschen noch door de voor deur, noch door de achterdeur, noch door een door een bombardement uiteen gereten dak den Volkenbond te worden binnengesleurd. Twintig jaren geleden voerden wij oorlog „om de democratie te redden". Die oorlog vernietigde bij kans de beschaving. Wij weten niet, wat een nieuwe oorlog met de reeten der beschaving zal doen, doch wij zijn er zeker van, dat Amerika de bescha ving het beste kan dienen, door den vrede te handhaven". „Denk zoo nu en dan eens aan het lot der „onderdrukte" naties, als het noodig is. Maar denk vóór alles aan het lot der Amerikanen in Amerika die vrede verlangen". „Amerika beschermen? Ja, tot den laatsten man!" „Maar daarom gaat het op het oogenblik niet". „Laten wij ons met onze eigen zaken bemoeien". Ziellier het antwoord van het grootste en invloedrijkste Amerikaansche flnan- ;eele blad op Roosevelt's rede te Chicago, /waarin hij feitelijk een actiever politiek ten aanzien van de bescherming van onder- rukte en aangevallen naties aankondigde. Dij bewegen ons hier weer niet op zuiver clitiek terrein. Wanneer vooraanstaande (zakenlieden en financiers zulk een krach- (lig protest laten hooren tegen elke inmen- ingspolitiek. dan kan men overtuigd zijn, dat hiermede groote financieele belangen cmoeid zijn. Inderdaad is dit zoo. De vrees jleen. dat Amerika zijn hand in het Ja- ahsch-Chineesch wespennest zou kunnen ♦eken. is mede aanleiding geweest voor ip jongste desorganisatie der New-York- fehe effectenbeurs. Men vergete niet, dat en conflict in het Verre Oosten ontzag- !:ke gevolgen met zich kan sleepen en dat bovendien Japan op twee na Amerika's este klant is, een klant, dien men noode an missen. En eindelijk: Amerika heeft ■uis de handen vol. om orde op eigen za- pr te stellen. Want dat er iets niet in ten haak is met Amerika's financieel-eco- omische structuur, dat wordt ons thans wel duidelijk na de volslagen ontwrich- ng, welke de beurs op Maandag en Dins dag heeft te zien gegeven. Meer dan zeven millioen aandcelen werden Dinsdag ter beurze van New- York verhandeld; de ticker was meer dan twintig minuten ten achter; ma kelaars werden de kleeren van het lijf gescheurd en sommigen hunner vielen flauw; de effectenkantoren moesten tot diep in den nacht werken om aan cliënten telegrammen met suppletie- verzoek te versturen. Vele van deze verzoeken bleven onbeantwoord, waar- °P tot gedwongen liquidatie moest worden overgegaan; duizenden beleg gers en speculanten verdrongen zicb om de effectenkantoren, bevend om trent, het lot van hun bezit of hun gok- kerij; de koersen zakten ineen tot een waar noodpeil en toen een massa-af slachting had plaats gevonden, her stelden zij zich weer even plotseling. Ziedaar in korte trekken het beeld van financieel Amerika, waarin het experi ment van conjunctuur-beheersching tot ijn meest volmaakte effectiviteit is ge- lacht! .Men staat voor raadsels. Is hier, gelijk ij reeds eerder schreven, boos opzet in het ■«el, uitgelokt door Roosevelt's houding te- Ecnover het grootkapitaal? Speelt de tech- _«sche positie der markt een rol? Is de fon junctuur de hoofdschuldige? Wij zijn r s ,ds Senelgd, aan verschillende sa- e factoren de schuld aan New -Pc ?.nrust te schrijven. Vrees voor ï^ÏÏatJonaal-P°litieke ontwikkelingen Vprh?Üin den aanhef aangeduid), de zich En SS? S?de kloove tusschen Wall Street dp JZ™. opzettelijke manipulaties van ooSSfnV?? .het grootkapitaal, teneinde -ospvÜh' n te kragen, waartegenover vorm p S neSatief antwoord komt in den ine vo«nlr nagenoeg volkomen minach- isch beursgewroet en beursgegok. de ~nlgszinï?er -55n/o marge, waardoor bij stond H koersschommelingen ter- eüjk dP^iPf d moet worden en ein- Vervlopd p rne conjunctuur; factoren in om de toch reeds zoo nerveuze markt in een ware paniekstemming te brengen. Daarbij komt dan nog de psy chologische invloed uitgeoefend door de aanhangers en publicisten der Dow-thcorie die in de de huidige constellatie een zui vere baissemarkt hebben ontdekt, en daar naast de invloed uitgeoefend door het feit, dat acht jaren geleden juist om de zen tijd New-York zich in den greep van een nog nimmer geëvenaarde paniek be vond. Bezien wij alle genoemde factoren van een objectief standpunt en met onbevan gen blik, dan hellen wij nog steeds over naar de overtuiging, dat de ingetreden baisse weliswaar voor een deel volkomen verantwoord was na de ongezonde hausse, oie eind 1936 was ingezet, doch anderzijds sterk overdreven was. Men heeft zich blind gestaard op de ontzaglijke bedrij vigheid. die zich geruimen tijd in Ame rika's industrie, speciaal in de staal- en 'oiiknijverheid, heeft ontwikkeld, en de waardeering der aandeelen gebaseerd op deze maximum-bedrijvigheid, zonder een toch zoo uiterst waarschijnlijke inkrimping der activiteit te verdisconteeren. Het is thans wel in principe volkomen foutief ge bleken, een aandeel in tijden van maxi mum-productie of hoog opgeschroefde prijzen uitsluitend te waardeeren naar den toestand van het oogenblik of in tijden van laagconjunctuur uitsluitend naar optimis tische verwachtingen, zonder op het wer kelijke rendement te "letten: zij, en dit zijn er honderdduizenden, die volgens dezen stelregel hun aankoopen verrichten, wed den doorgaans op het verkeerde paard, zij ■'ergeten, dat de juiste middenweg wel de gelijk met het werkelijke rendement reke ning houdt. Wie dien weg niet bewandelt komt op den duur haast onherroepelijk in de modder terecht. De sterk uitgesproken hoogconjunctuur en de hooggesparuven verwachtingen voor herfst en winter hebben Amerika parten gespeeld. De teleurstelling veroorzaakt door de afnemende bedrijvigheid en de dalende goederenprijzen tezamen met andere facto ren heeft bij velen den indruk verwekt, dat een nieuwe economische crisis voor de deur staat. Wij weigeren hieraan geloof te hech ten. Wij zien hierbij niet over het hoofd, dat de bedrijvigheid in de staalindustrie opnieuw deze week is gedaald van 63%% der capaciteit tot 55,8% tegen 74,2% een jaar geleden, dat de blikindustrie werkt op 80% der capaciteit tegen 106% enkele maan den geleden, dat hierdoor terecht vrees ont staat voor toenemende werkloosheid. Wij zien ook niet over het hoofd, dat als gevolg van stijgende kosten de rentabiliteit aan het krimpen is. Wij zien in dit alles echter slechts een tijdelijke reactie op een plotseling te zeer opgeblazen conjunctuur-ontwik- keling. Wij zien immers geen bijzon dere indices van een sterken achteruit gang der koopkracht noch van een ovcruitzetting van crediet. Men vergete ook niet, dat in een periode van da lende goederenprijzen de koopers zoo lang het maar eenigszins kan uit de markt blijven, omdat zij steeds hopen, zich tegen nog lageren prijs te kunnen dekken. Wanneer men in New-York maar eens het bosch zag en niet de boomen alleen, men zou er ongetwijfeld in een rustiger atmosfeer ademen. Het herstel, dat er sedert Woensdag is in getreden, gedeeltelijk gebaseerd op de hoopvoller vooruitzichten ten aanzien van de Spaanschc non-interventie, doch gedeeltelijk ook op de overtuiging, dat het sterk gedaalde koerspeil niet langer in overeenstemming was met het conjunctuurverloop, wijst er wellicht op, dat men de zaken in New-York wat nuchterder gaat bekijken. Gelukkig heeft men in Europa New-York niet op den voet gevolgd. Tot Woensdag was de stemming in Londen, Parijs en Amster dam wel verre van opgewekt, doch men heeft zich aan demoralisatie kunnen ont trekken. Toch is het wel kenmerkend voor de abnormaliteit van de huidige situatie, dat op een 3Vi% leening van Sheffield slechts voor 10% werd ingeschreven en dat een 31/j uitgifte van Liverpool op verzoek der Bank of England moest worden uitge steld. De heftige bewegingen ter beurze van Amsterdam zijn thans in ietwat rustiger banen geleid na de zware verliezen (reëele en boekverliezen), die alom zijn geleden. Wij vreezen evenwel, dat de verbetering van de internationale verhoudingen en een eventueel scherp herstel van Amerikaan sche waarden in New-York bij de ontzag lijke hoeveelheid liquide middelen, waar over men te onzent thans beschikt, weer een volkomen ongerechtvaardigde kooplust en koersstijging in het leven zullen roepen. De beurs weet zelden den pas te markeeren: het is meest hollen of stilstaan en de les sen van het verleden, al is dit nog zóó dichtbij, worden zoo gauw vergeten in een nieuwen hausseroes. De ontwikkeling van onzen buitenland- schen handel over de eerste negen maan den vertoont een vrij verheugend beeld. Vooral onze uitvoer is zoowel naar gewicht als naar waarde toegenomen, waaruit blijkt, dat ondanks de bestaande handelsbelemme ringen onze exporthandel den laatsten tijd van groote activiteit blijk geeft. Bijzonder vermeldenswaardig is de ontwikkeling van den handel met onzen grootste klant, En geland. Ons uitvoersaldo naar Engeland liep op van 52 tot 85 millioen gulden, d.w.z. dat wij wat de waarde betreft bijna twee maal zooveel naar Engeland verkoopen als wij van Engeland koopen. Dit is oogen- schijnlijk een voor ons land zeer gunstig verloop, doch het ls aan de andere zijde begrijpelijk, dat in Engeland deze ontwik keling een weinig aangenamen indruk maakt, temeer waar het blijkt, dat onze in voer van Engelsche waren naar gewicht is afgenomen. Het zou ons niet verwonderen, indien van Britsche industrieele zijde eer lang drang op de regeering zou worden uit geoefend, om een diepgaand onderzoek in te stellen naar den Britsch-Nederlandschen handel. Wij moeten er dan ook op voorbereid zijn, dat op den een of anderen dag de Britsche regeering zou besluiten, den invoer van agrarische producten te be perken. Dan zou het gebrek aan een Nederlandsch-Engelsch handelsverdrag wel zeer scherp op den voorgrond tre den. Wij zouden dan als represaille wel onze toevlucht kunnen nemen tot maat regelen als contingenteering of tarief- verhooging op grond van de nieuwe tariefvolmachtwet, doch dit zou slechts van kwaad tot erger leiden. Nu de verhouding pond—gulden valuta- concurrentie feitelijk uitsluit, is naar onze meening de tijd gekomen, om consolidatie te brengen in onze handelsbetrekkingen met Groot-Brittannië. Tot dusver hebben besprekingen dienaangaande weinig of geen resultaten opgeleverd. Wij gelooven. dat thans de gelegenheid moet worden aange grepen. om. vooraleer Groot-Brittannië eigenhandig mocht ingrijpen, de onder handelingen weder op te vatten. Laten wij vooral ons cr voor hoeden, ons met de prachtige ontwikkeling, die onze uitvoer handel naar Engeland vertoont, te be dwelmen. (Nadruk verboden). 9216 (Ingez. Med.) Opgeheven wegens gebrek aan actief: P. Peschier. Noordwijkerhout; L. Peschier Lisse. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 24 OCTOBER. LEIDEN. Doopsgez Gem.:.Voorm. halfelf, ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dix henres et demie, mr. E Michelin. pasteur a la Haye. Evang Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Makkink. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10): Nam. 6 uur. de heer A. van Kampen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf. dr. P D Tjalsma van Rotterdam Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf. ds. C. Met van Zaandam Marekerk: Nam 6 uur. ds. J. de Wit (Jeugddienst). AALSMEER. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm 10 uur 'Bed. Hf).), ds. Alkema: nam. 6 uur, de heer Aalbers. eand. te Ouder Amstel. Ned Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.), ds van der Linde: nam. 6 uur (jeugddienst), ds Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Knoppersen. Doop-gez. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. de Lange Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Heerma. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. G. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Moolhuizen, ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. halftien. ds. Scheers (Bed. HD.l; nam. halfzeven, ds. Btehouwer. Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. halfzeven ds. de Bruin. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur. de heer N v. Vliet. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornsoheweg) Voo.'m. 10 uur, dr. J. p. Cannegieter. Evangelisatie iHooftstr.i: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm 10 en nam 6 uur. ds. Hartkamp pas XXXI. Een tweede eisch voor een informatie double is dat deze gedaan moet worden bij de eerste gelegenheid, welke hiertoe be staat. Indien het bieden dus verloopt: 1 Ha pas 2 Ha pas double dan zal deze doublé als regel als een straf double zijn op te vitten. Het is toch onlogisch om te veronderstel len dat degene, die doubleert, dit zou doen om een inlichting van zijn partner te ver krijgen omtrent diens spel nadat door de tegenpartij een bod van 2 Harten werd gedaan, terwijl hij verzuimd had dit te vragen na een 1 Harten-bod. De partner zal dit dan ook ais regel als straf-double heb ben cp te vatten en geen bod doen tenzij hij een dergelijk spel heeft dat het verde digend tegenover het Harten-bod absoluut waardeloos Ls. Heeft hij bijv. een lage zes- kleur in Schoppen en geen H.T. sterkte, dan zal hij goed doen toch 2 Schoppen te bieden. Hij kan nagaan dat ook al zou de tegenpartij het Harten-bod niet maken, het verhes onmogelijk groot kan zijn. Hier tegenover staat echter de kans dat zij het gedoubleerde 2 Harten-bod wel halen en dit het verlies van de Manche of Robber beteekent. Als eenige uitzondering op dezen regel neme men liet geval dat de tegenpartij kwetsbaar is en de eigen,partij niet en het behalen van het 2 Harten-bod, tevens zou beteekenen het behalen van de robber. In dit geval zal het zoo goed als zeker zijn dat de double toch als informatie-double is bedoeld en moet opgevat worden als een laatste wanhopige poging van den partner om te trachten door eigen spel een kleiner verlies te nemen dan wel de tegenpartij nog 1 of 2 trekken hooger te laten bieden. De derde voorwaarde waaraan een infor matie-double moet voldoen is dat deze double moet zijn van een contract niet hooger dan l Sans Atout of van een twee bod in een kleur. Indien men nl. sterk genoeg zou zijn om een bod van 2 S.A. te doubleeren met de bedoeling van den partner een kleur te hooren en in die kleur met succes een con tract van 3 te spelen, is het logisch om aan te nemen dat dan ook de 2 S.A. ver loren zuilen worden. Om deze reden is dan ook de double als straf-double aan te ne men. Hetzelfde geldt voor een double van een drie-bod in een kleur. Ook deze is als regel als strafdouble op te vatten. Als eenige uitzondering gelden de double van een semi-pre-emptive openingsbod van 3 in een kleur en de double van een driebod nadat het openingsbod van 1 reeds informatief was gedoubleerd dus in de volgende si tuaties. 3 Ha double en tevens 1 Ha double 3 Ha pas pas double In deze beide situatieis is de double steeds ais informatief op te vatten. Als straf-double is steeds op te vatten elke double van een bod van de tegenpartij welke gedaan wordt door den openings bieder welke met 1 S.A. heeft geopend. Een Sans Atout-bod toch geeft over het algemeen meer kracht aan dan een ope ningsbod van 1 in een kleur en geeft bo vendien een all round distributie aan. Kan de partner hierna geen vrijwillig bod doen en de tegenpartij doet een twee-bod, dan zal het juist zijn een eventueele double als straf od te vatten. Het kan toch in deze situatie geen nut hebben den partner, die vrijwillig niet heeft kunnen bieden, nu alsnog te verzoeken dit wel te doen. Klaar blijkelijk is de openingsbieder van mee ning dat het voordeeliger zal zijn de te genpartij een aantal strafpunten op te leg gen dan te trachten eigen spel te spelen. Indien bijv. op 1 S.A. is geopend op een spel als: Sch. Aas-Vrouw-7- Ha. Vr.-10-9-8- of Aas-Boer-3- Aas-Boer-10- Ru. Aas-9-2- Vr.-Boer-7-4- Kl. Aas-Boer-10- Heer-Vrouw-5- dan zal een double van een twee-bod door de tegenpartij, ais straf-double zijn op te vatten. Heeft men echter met 1 in een kleur ge opend en doubleert men daarna, nadat de partner gepast heeft, een eventueel bod van de tegenpartij op de hoogte van 1 of twee, dan zal deze double-informatie be teekenen. Het openingsbod in een kleur garandeert toch niet de all round sterkte van het Sans Atout bod en kan op een min of meer eenzijdige distributie geschie den dan wel te kennen geven dat men in elke kleur, welke de partner alsnog kan bieden, behoorlijk kan steunen. Een spel ais het volgende zou hiervoor in aanmer king komen: Sch. 3- Ha. Aas-Vrouw-Boer-9- Ru. Heer-Vrouw-9-2- Kl. Aas-10-6-2- Indien hierop op 1 Harten is geopend en de tegenpartij biedt 1 Schoppen terwijl de partner past, dan kan hierop met succes gedoubleerd worden hetgeen niet anders kan beteekenen dan: „Partner ik heb een spel, sterker dan een minimum-opening dus met minstens 3 H.T.'s. Verdedigend tegenover het Schoppenbod van de tegen partij is mijn spel echter van weinig waar de. Ik ben echter bereid verder te gaan en kan elk bod wat je kunt doen, behoorlijk steunen. Overigens is, zooals ik reeds in den aan vang bemerkte, elke double, van welk bod ook, als strafdouble te beschouwen indien de partner reeds eenig bod gedaan mocht hebben. Ik ga thans over tot het behandelen van de kracht waaraan een spel moet voldoen om in aanmerking te komen voor een in formatie-double. In de allereerste plaats moet men zich rekenschap geven van het feit, dat de openingsbieder door zijn bod reeds een be paalde informatie heeft gegeven omtrent zijn kracht en reeds een bezit van 2'/i H.T. garandeert, hetgeen echter even goed belangrijk meer kan zijn. Treft men dus een waaxdeloozen partner en de derde hand (dus de partner 'van den openings bieder heeft ongeveer het restant van de H.T.'s) dan zal vermoedelijk een redouble volgen. Normaal zal dus een spel. wil het in aanmerking komen voor een informatie- double, sterker moeten zijn dan vereischt is voor een openingsbod. Bij dit laatste beschikt men nog over geen enkel gegeven on veronderstelt men een min of meer ge lijke verdeeling van de resteerende H.T.'s tusschen de andere spelers. In het eerste geval heeft echter reeds een der tegen standers door een openingsbod blijk gege ven van een bezit van méér dan het ge middelde i wellicht van véél meer dan dit gemiddelde) en moet men dus rekening houden met de kans dat de partner min der dan dit gemiddelde zal hebben en in een enkel geval misschien wel véél minder. Als tweede eisch moet vaststaan dat men elk bod hetwelk de partner doet. zonder croot verlies kan laten spelen, ook al doet hij. hetgeen niet onwaarschijnlijk is, een bod in de zwakste kleur welke men zelf heeft, óf dat men zelf een goed bod heeft, liefst in een hooge kleur, waarin ongeveer 4 troefslagen aanwezig zfin. Kan men het bod hetwelk de partner doet niet laten spelen omdat men zelf zeer zwak is in die kleur, dan zal men. indien men een andere kleur noemt, rekening moeten houden met de mogelijkheid dat de partner juist in die kleur uitgesproken zwak is. Om deze reden zal dus een eigen sterke troefkleur nood zakelijk zijn. A. J. VERSTEEG. Geref Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur (HA.) en nam. 6 uur. (H.A. en Dankz.), ds. Bosch. Geref. Kerk (De Ruijterstraat)Voorm. 10 uur (H.A.) en nam 6 uur (HA., en Danz.), ds. Mulder. Martha-Stlchting: Voorm. 10 uur. ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk (v. Reedesbraat)Vm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst Lokaal van Mandersloostraait: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. BODEGRAVEN. Ned Herv. Kerk: Voorm, halftien (Bed. HA.en nam. 6 uur (Dankz ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. halftien. leesdienst; nam 6 uur. ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Pel: n m. 7 uur (jeugddienst), ds. G. J. Duijvendak van Haarlem. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam.. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe Chr. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur. ds. Hendriksen. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Gref. Gem (Remisestraat)Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, leesdienst. LEIMUIDEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, (Bed. H.A.), ds. Aalders. NIEUWVEEN- Ned. Herv. Kerk: Voorin. 10 uur. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Speel man: n.m. halfzeven, leesdienst. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. Hoeufft van Velsen van Ter Aar. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes. ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes. ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Kromslgt van Amsterdam; nam. 5 uur, ds Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma Geref. Kerk In H.V. (Egbert de Groot straat) Voorm. 10 en nam. 3 uur. de heer K. van der Berg van Amersfoort. OUDE WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien ds. Geerllng. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie. ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur. ds. C. B. Héyn. RIJNSATERWOUDE. Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. H. van Dijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien de heer van Heyst: nam. 5 uur. ds. F. J Jan sen Schoonhoven van Oegstgeest. Kerkzaal: Voorm. halftien. ds. P. Pr as van Katwijk aan Zee; nam. 5 uur, de heer van Heyst. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien. ds. Broekstra; nam. 6 uur. ds. van der Loo. Geref. Kerk Voorhouterweg)Voorm. halftien. ds. van der Loo; nam. 6 uur. ds. Broekstra. Chr. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, de heer W. de Ruiter van Putten. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis)Nam. 5 uur. leesdienst. Ver, van Vrijz. Hervormden (Gymzaal Raadhuis i: Nam. 7 uur. ds. van Nieuwen- huijzen van Nijmegen. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur. ds. ten Kate; nam. halfzes (Bed. H.D.). dr Hon- ders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur: dr. Hon- ders. ZEVENHOVEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. halfzeven, ds. W. van Dijk. ZOETERMEER. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm 10 uur en nam. halfzeven, ds Versluys. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 7 uur, leesdienst. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid; Voorm, halftien en nam. halfzeven, de heer Dekker van Papendrecht. Ver. van Vrijz Hervormden: geen dienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Culemborg dr. C. J. Blee- ker. voorg Ver. v. Vrijz. Herv. te Apel doorn. Aangenomen: naar Breukelen G. F. D. Locher te Nijega (H.O.N.). CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Barendrecht N. Brandsma te Wildervank en P. de Smit te Utrecht. Beroepen: te Noordeloos W. F. Laman te Middelharnis-Sommelsdijk. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Rijssen W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. 1—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11