Het nieuwe Kabinet onder de loupe BINNENLAND WRIGLEY T LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bled Zaterdag 23 October 193] Geen grondslag voor een christelijke regeering VRAGENRUBRIEK Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting (Algemeene beschouwingen), waarin vele leden critiek uitoefenen op de iormatie van het kabinet. Zij wezen op het feit, dat de verkiezingsuitslag is beïn vloed door de stemmen van vele niet-rechtsche kiezers, die vooral omdat zi] voortzetting van het beleid van het vorige kabinet wenschten, hun stem op Dr. Colijn hebben uitgebracht. Vrij algemeen wordt als het voornaamste van den stem busuitslag de nederlaag van de extremistische partijen en de teruggang van de kleine partijen en belangengroepen be schouwd. Hoewel de drie groote rechtsche partijen een meerderheid van 52,7 °/o der stemmen behaalden, op grond waarvan zij over 56 van de 100 zetels in de Tweede Kamer de beschikking kregen, meenden verscheidene leden, sprekende over de kabinetsformatie, dat dit geen grondslag opleverde voor een christelijk kabinet. Zij waren van gevoelen, dat een groot aantal niet-rechtsche kie zers hun stem hadden uitgebracht op de lijst, waarop dr. Colijn als nummer één stond. In totaal behaalden de drie groote par tijen van rechtsch bij de Statenverkiezin gen 48,2<Vo der stemmen. Sedert dien is het stemmenaantal der Kath. Staatspartij met 1% gestegen. Vermeerdert men de in 1935 door de drie hierbedoelde partijen verkregen met dit eene procent, dan komt men tot niet meer dan 49,2 "v De heer De opvatting, dat de groote winst van de anti-revolutionaire partij uitsluitend zou moeten worden toegeschreven aan liberale stemmen, noemden deze leden geheel onjuist. Er hebben zich verschui vingen van verschillenden aard voor gedaan. Hoe dit echter ook zij, allen, die op de candidaten der anti-revolutio naire partij stemden, konden weten, wat zij-aan die partij hebben. Verscheidenen der hier aan het woord zijnde leden maakten met voldoening gewag van de evolutie in de S.D.A.P. De gewijzigde houding ten opzichte van het militaire vraagstuk, de monarchie, het nationale be ginsel en het gezag mag echter niet doen vergeten, dat deze partij nog steeds verbon- Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid. Colijn heeft zich kennelijk vóór de ver- den is aan het historisch-materialistlsche klezingen van deze positie zeer du.delijk beginsel, den klassenstrijd en socialisatie. rekenschap gegeven en noch by de alge meene beschouwingen van November 1936, noch by het algemeene begrootingsdebat heeft hij een rechtsch kabinet als een mo- gelykheid voorgesteld of als doel gescetst. Hy verscheen voor het volk als een staatsman van ruime opvattingen, die door velen de aangewezen leider kon worden Eenige regeeringscombinatie met sociaal democraten zou zonder twyfel tot veel meer inwendige moeilykheden en spanningen aanleiding geven dan een rechtsch kabinet, zooals thans gevormd is. Eenige leden wenschten by deze gele genheid hun denkbeelden op staatkundig gebied uiteen te zetten; onmiskenbaar is geacht voor een samenwerking op breede het dat het individu zekere rechten heeft basis. Dit verschafte hem net vertrouwen doch het persoonlijk belang moet voor het cn de stemmen van vele duizenden kiezers, algemeen belang wyken. Het volk is een niet tot het eigenlijke rechtsche kiezers- begrip van hoogere orcle dan het individu, corps behoorende. 'Naast individu en gezin behooren de co.- Gren wonder, dat het nieuwe kabinet in poraties organen te zyn van de arbeids- Vrecde kringen teleurstelling, zelfs veront- gemeenschap, die het volk is Het is een v.aardjqmg heeft verwekt, welke gevoelens dwaling te meenen, dat men liet demolibe- niet ge.emperd zijn door de opneming van ralisme kan verbeteren door het met Chris- de heeren Van Buuren en Patijn. Hierdoor tendom te doordringen. Slechts uitroeiin» is de basis van het kabinet met verbreed, kan baten. Daarom strijden zy, die den meenden deze leden; het zijn slechts tech- corporatieven staat voorstaan te^en het msche medewerkers Het waarschijniykst parlement en de politieke partyen°Daarom rzhtten deze leden het dat de formateur kan ook in zulk een staat geen persvryheid door zon eigen politieke vrienden gedwon- worden toegelaten. Het berip ordenitv gen is van zyn aanvankelijken opzet af te neemt in de corporatieve sta atsged acht? een eerste plaats in. Maar met die gedachte gedachte is volkomen in stryd een orde ning. gelijk die hier te lande door velen wordt voorgestaan, een anorganische, tegennatuurlijke ordening, die voert naai staatssocialisme en staatsabsolutlsme. ren. Andere leden koelden zich met deze r'enswijze vrijwel vereentgen; zy meenden, dat het persoonhjk succes van dr. Coiyn vroral daardoor was beïnvloed, omdat men in hem d:-n man zag van breede samen werking. Zij zagen in c.e formatie van een rechtsch kabinet onder zyn leiding, een rr-stitutloneele fout. V/'eer andere leden meenden, dat het het i eest voor de hand lag, dat de kiezers een v jortzetting van het door het vorige kabinet gevoerde bewind hebben beoogd. Zonder De invloed van contingenteering op de werkgelegenheid. In de heden te Amsterdam onder voor zitterschap van prof. dr. E. M. Meyers ge houden vergadering van de nationale ver eeniging tegen de werkloosheid zyn de praeadviezen behandeld, uitgebracht door dr. L. G. Kortenhorst, algemeen secretaris van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, en door den heer G. J. Teppema, hoofd van de afdeeling ny verheid van het minis terie van economische zaken, over de vraag: „Aangenomen, dat bij de Neder- landsche contingenteeringsmaatregelen op den voorgrond gestaan heeft bescherming en verbetering der nationale werkgelegen heid. in hoeverre is dan dit doel door deze maatregelen bereikt?" Na een breedvoerig betoog concludeerde dr. Kortenhorst, dat de Nederlandsche con- tingenteeringspolitlek zoowel de blnnen- landsche markt heeft beschermd als de exportmogeiykheden in stand heeft gehou den. Deze politiek is slechts een onderdeel van een actieve welvaartspolitiek. Van daar dat het niet doeniyk is met nauw keurige cyfers de heilzame werking dezer wet aan te toonen. In één opzicht echter dat tot nu toe niet werd genoemd is de werking van het sinds 1931 ingeluide economische be leid wel zeer concreet aan te geven: de enorme verbetering in de outillage van de departementen die zich met het wel en wee van het bedryfsleven bezighouden. Niet velen zullen meer de gedachte koes teren dat het internationaal verkeer ge baseerd zal worden op de beginselen van Cobden. driekwart eeuw geleden. De toe komst van de economische samenwerking der volkeren zal niet getypeerd worden door onbeperkte vryheid van elk individu om de goederen die in een bepaald deel der wereld worden geproduceerd te ver- koopen waar h y wil. Ook de handel zal tot op zekere hoogte aan de wet der orde ning onderworpen blijven. Daartegen kun nen wellicht bezwaren worden geopperd, werkelijkheidsbc:ef dringt echter te er kennen, dat ook hier aanpassing nuttiger is dan verzet. De heer Teppema kwam tot de volgende conclusies: 1. In de gesteunde industrieën is de werk gelegenheid in het algemeen behouden. Daarnaast is eenige vooruitgang in deze bedryven opgetreden, terwyi in het geheele Nederlandsche bedrijfsleven de inzinking zich voortzet tot eind 1936. 3. De ontwikkeling van de werkgelegen heid in de gesteunde bedryfstakken is rus tiger dan in de geheele industrie. 4. De gesteunde industrieën biyken reeds in het geheele jaar 1936 een belangryk aandeel in de opleving te hebben gehad Na eenige opmerkingen over de handels politieke functie der contingenteering en na ook op de nadeelen van het contin- genteeringsstelsel te hebben gewezen, gaf spr. als zyn meening te kennen, dat de contingenteering een belangrijke bydrage heeft kunnen leveren tot verlichting van het werkloosheidsprobleem in het verleden en naar verwachting ook in de naaste toe komst haar gunstigen invloed op dit ter rein zal kunnen voortzetten. BELASTINGVERLAGING IN INDIË. Reeds in de begrooting 1938 verwerkt. Ter voldoening aan artikel 16 der Indi sche comptabiliteitswet is by de aanvul lende begrooting betreffende afdeeling III der begrooting van Nederlandsch-Indié voor het dienstjaar 1937 op een viertal be lastingmaatregelen gerekend. Deze aan- vullingsbegrootlng, waarmede de Volksraad zich heeft vereenigd, werd door den gou verneur-generaal vastgesteld by besluit van 25 Augustus 1937, No. 3, welk besluit thans ter goedkeuring by de wet wordt voorge dragen. Omtrent de strekking van bedoelde be lastingmaatregelen. welke bestemd zyn om op 1 Januari 1938 in werking te treden, wordt het volgende aangeteekend. Nu de ontwerp-begrootlng voor 1938 daartoe ruimte blykt te bieden, ligt in de eerste plaats een verlaging van de inkom sten- en loonsbelastingen in het voorne men. Wat de eerstgenoemde heffing be treft, zal de verlaging tot stand worden gebracht door het aantal opcenten, dat sinds 1935 vyftig heeft bedragen, tot der tig terug te brengen. Hiermede zal jaar- iyks een bedrag van ongeveer f. 4.8 mil- lioen gemoeid zyn. Voor de loonsbelasting zal het tarief van 4 pCt. worden verlaagd tot 3 pCt„ hetgeen voor den fiscus een inkomstenderving van rond f. 2 7 mlllioen per jaar beteekent. Deze verlagingen zyn reeds in de begroo ting voor 1938 verwerkt. Voorts zal een verdere differentiatie wor den Ingevoerd in de laatste larlefklasse der Inkomstenbelasting. De vierde belastingregeling ten slotte strekt om het aantal opcenten op de ven nootschapsbelasting cp 100 te bestendigen en dus een heffing van 20 pCt. van de be lastbare winst te handhaven. Het in uitzicht gestelde beleid. Over het in het vooruitzicht gestelde beleid waren verscheiden leden zeer weinig noodzaak is thans een tegenstelling in het eroote verwaehfmoen wh r v leren eeroenen in de nölitieke structuur P9°te verwachtingen, vooral in katholieke van ons lard politieke structuui kringen, reeds nu voor een belangryk deel van ons lar.d. Al hadden formeel de verkiezingen de grondwetsherziening tot inzet, materieel liepen zy over de tegenstelling tusschen parlementaire democratie en fascisme, was beschaamd zyn. Gevraagd werd. wat bedosld is met de in de Troonrede voorkomende uitdrukking ..versterking van onze handelspolitieke de zienswyze van andere leden. Aan den vnorfw5E»wi.n d\,re" kant van de voorstanders der parlementaire f™ ,°PA£" democratie waren twee stroomingen te on- feiyken weg der protectie? Anderen ver derkennen, de meer Marxistisch getinte van dat °ok^t kabinet weder geen ..Eenheid door Democratie" en de meer re- n om T 5" -ctionnaire clip ripn heer rdiin had tiltgaven voor werkloozen- en land- l-evlfnran T u'i". bouwtseun door een productieve arbeids- verkoren. De stembusoverwinning was er een voor de parlementaire democratie en was er een voor den heer Coiyn. Op die cn aanpassingspolitiek te vervangen. Verscheidene leden wilden hier de mee ning uitspreken, dat de door het vorige ka- overwinning had logisch gepast óf een „7*^ w l „Eenheid door Democratie "-kabinet óf een i1?!t„?!y°°rd€...a.an?assmgspohtlek volkQ kabinet-Coiyn in den trant van het vorige. SS de^aïhoUekTstoatsparii^onmogeiykdB ™n het kabinet gemaakt. De EK. Staatsparty dankt haar !u«Ulïï men juist is geweest. Zeer vele andere leden verklaarden zich succes niet aan haar politieke programma's of aan de daden harer ministers in het laatste kabinet, maar aan de actie van de kerk, aldus betoogden deze leden. Uiteraard vonden deze zienswüzen van andere zyden bestryding. De kiezers stellen wél de Kamer, niet het kabinet samen; een formateur zal goed doen zooveel mogeiyk met de wenschen der kiezers rekenmg te houden, maar tevens zal hij moeten den ken aan de positie, welke het kabinet zal innemen. Zyn doel zal moeten zyn het tot stand brengen van een kabinet, dat een redelüke zekerheid biedt voor een behooriyke wer king van het overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordiging. Het is als een zegen te beschouwen, aldus betoogde deze andere zijde, dat een kabinet van deze samenstelling kon worden ge vormd. In dezen tyd is het meer dan ooit van belang, dat het regeeringsbeleid zich kenmerkt door een krachtige verdediging van de christelyke beginselen. Voor zoover de geoefende critiek niet de formatie als zakelijke aangelegenheid doch het persoonlijke optreden van den heer Colijn betreft, vestigden verscheidenen dezer leden er de aandacht op. dat de onjuistheid van het oordeel, dat over dat optreden werd geveld, een gevolg is van het feit, dat niet genoegzaam werd gelet op de strekking der uitlatingen van den heer Coiyn, waarop men een beroep heeft gedaan, op het ka rakter en op den inhoud van het verkie zingsmanifest der partij, als wier üjstaan- voerder hü is opgetreden, en op de betee- eischen der werkeiykheid en de mogelyk- heden, welke het biedt. Onder dit voor behoud wilden zy hun volle medewerking verleenen. Gevraagd werd. wat in de Troonrede werd bedoeld met „beveiliging en verstevi ging van de positief Christelyke grondsla gen onzer samenleving". In welk tempo denkt de regeering haar voornemen met betrekking tot den landbouwsteun te effec- tueeren? Op behoud van contingenteering en clearing drongen echter vele leden aan. Versterking der weermacht. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het bij den bestaanden internationalen toe stand onvermydeiyk is, dat de weerkracht van ons land wordt versterkt. Intusschen liepen de meeningen uiteen over de mate waarin zulks behoort te ge schieden. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat te zeer voorby wordt gezien, dat aan het vermogen der natie grenzen zijn. Volgens de berekening van deze leden zullen, indien de regeerings- plannen op dit puilt ongewyzigd worden uitgevoerd, de jaarlyksche lasten eerlang, vergeleken by de begrooting voor 1937, met ongeveer f. 64 millioen stygen. Onder scheidene andere leden waren, zonder dit betoog geheel te kunnen onderschryven, van meening, dat een zekere matiging be hoort te worden betracht. De financieele toestand. De belangrykste post onder de z.g. zwakke plekken is die van f. 31 millioen wegens het stopzetten van stortingen in de sociale verzekeringsfondsen. Is de hervat ting van deze stortingen wel zoo onvermy- delijk als de millicenennota aanneemt, en is de opbrengst van de middelen over 1938 niet te laag geraamd? Kunnen nog nieuwe middelen worden verkregen en hoe staat het met een „weer- belasting"? Meer nut verwachtte men van een belasting op de winst van de N.V.. ter vervanging van de dividend- en tantième belasting. of van een verdere conversie van staatsschuld. Hierdoor zou zoo meenden zy een verlichting van den rentelast met 15 millioen worden verkregen. Verscheidene leden lieten bij deze be schouwingen een waarschuwend woord hooren. Een reservekracht in de begrooting is van het grootste belang voor het geval zich opnieuw financieele moeilykheden zouden mogen voordoen Ook meenden dezelfde leden er op te moeten wyzen, dat het heffen van een belasting, waardoor ook de niet-uitgekeerde winst van vennootschappen zou worden getroffen, een gevaarlijk experiment zou zijn. Vele andere leden konden allerminst het optimisme met betrekking tot den finan- cieelen toestand deelen: de begrootings- positie is, ondanks de ingetreden verbete ring. nog het tegendeel van gunstig. Op grond daarvan meenden dezen leden met 't financieele beleid, zooals dat in de millloe- nennota is uiteengezet, hun volle instem ming te kunnen betuigen. Met betrekking tot nieuwe middelen voor de defensie-uitgaven werd opgemerkt, dat het totaal van den belastingdruk in ons land van dien aard is, dat verlaging van dien druk in hooge mate wenscheliik en verdere opvoering daarvan zeer bedenkeiyk moet worden geacht. Nederlandsch-Indië. Verscheidene leden hadden met groote voldoening geconstateerd, dat de regeering de behartiging van de stoffeiyke en gees- tèlyke belangen van Nederlandsch-Indië van zoo groote beteekenis acht, dat zy daarop in de Troonrede het allereerst ae aandacht heeft gevestigd. Deze leden noemden het verkeerd, dat, hoewel een regeling van de verdeeling van de defensiekosten tusschen Nederland en Nederlandsch Indië nog steeds in voorbe reiding is, de regeering reeds thans met een verhooging van de Indische bydrage met f. 6,5 millioen meent te mogen rekenen. Naar de meening van een aantal leden wordt het optreden der regeering inzake het spellingvraagstuk in zoodanige mate gekenmerkt door onvastheid en onbeslist heid, dat het slechts by weinigen instem ming zal kunnen vinden. Verscheidene leden gaven uiting aan hun instemming met de instelling van een departement van Algemeene Zaken, welke instemming echter door andere leden niet werd gedeeld. Verscheidene leden getuigden van hun verwondering en teleurstelling over het feit, dat de z.g. defensieverboden betref fende S.D.A.P. en N.V.V. nog steeds niet zijn opgeheven Van andere zyde werd eveneens ophef- WIJZIGING DER TARIEFS MACHTIGINGSWET. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer. By het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van dit wetsontwerp erkenden ver scheiden leden de noodzakelijkheid ook voor de Nederlandsche regeering, te be schikken over wettelyke middelen ter ver dediging van onze belangen ingeval deze door maatregelen van eenig ander land zouden worden bedreigd of aangetast, doch zij meenden, dat met de tariefsmachti gingswet 1934, zooals deze thans luidt, kan v/orden volstaan, In elk geval ontkenden zij, dat hiervoor een zoo ingrijpende wets- wyziging als thans wordt voorgesteld, noo- dig zou zyn. Het inslaan van den weg, dien de regee ring thans voorstelt, te gaan bewandelen, zou ons, naar zy vreesden, voeren tot de instelling van z.g. vechttarieven, waarvan zij voor ons economisch leven geenerlei heil verwachtten. Het wetsontwerp kan leiden tot een grondige wijziging, een volkomen omzet ting onzer in wezen nog liberale handels politiek. Het economisch landsbelang, zoo als de thans aan het bewind zynde minis- ter dit ziet. schryft een protectionistische handelspolitiek voor. Daarvoor is echter de meerderheid dezer Kamer niet gewonnen Vele leden konden zich er mee vereeni gen, indien de regeering van tariefmaat regelen gebruik wenscht te maken om aan het Nederlandsche bedryfsleven, waar noo- dig, tydelijken steun te verleenen tegen buitenlandsche concurrentie. Zij achtten zulk een gebruik van het tarief van in voerrechten inderdaad noodzakelyk. JNA ELKEN MAAITIJD^ PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM Hll( 3792 (Ingez. Ued.l INDIË-VLIEGTUIGEN SLAAN MEDAK VOORLOOPIG OVER. Totdat draineeringswerkzaamheden op htl vliegveld zijn voltooid. In Mei 1937 is het nieuwe gedeelte vu het vliegveld Medan in gebruik genomen g kort daarop heeft men het oude gedeeltt gesloten, teneinde door het aanbrengen vu drainage dit te verbeteren. Nu by het invallen van den regentijd hu nieuwe gedeelte nog niet geheel geschih biykt voor landen en vertrekken van zwan vliegtuigen, omdat het nog niet geheel ii ingeklonken, terwyi de draineeringswerk zaamheden op het oude gedeelte nog niet zyn voltooid, heeft de K.L.M. moeten bc- sluiten voorloopig Medan over te slaan, tot dat bedoelde werkzaamheden zijn ultgs voerd. In overleg met de P.T.T. in Nederland in Nederlandsch-Indië zyn maatregelen g(. nomen om de nadeelige gevolgen van i besluit zooveel mogeiyk te beperken. Deze maatregelen bestaan daarin, dat li K.N.I.L.M. in aansluiting op de vllegtuigu der K.L.M, een dienst tusschen Penang tg Medan zal inleggen, gedurende het gehetli tydperk waarin de vliegtuigen der Kik Medan moeten overslaan. INVOERRECHTEN IN NED.-INDIË, OPTREDEN TEGEN RADIOSTORING. By hun beschouwingen over den finan- cieelen toestand meenden verscheidene kenis van de gebeurtenissen, welke na de leden minder pessimistisch gestemd te fing verzocht van het voor alle ambtena- opdracht tot kabinetsformatie de openbare kunnen zyn dan de steller van de mil- ren geldende verbod tot het Ud zyn van aandacht hebben getrokken. lioenennota. of verleenen- van steun aan de N.8.B, Ontvangst wordt wettelijk beschermd. Binnenkort is de indiening te verwach ten van een wetsontwerp, waarin de ont vangst der Nederlandsche omroep-pro- gramma's wettelyk beschermd wordt door middel van bepalingen tegen storingen ten gevolge van stralende en vonkende instru menten, motoren, enz., meldt het „Han delsblad". In het wetsvoorstel zal worden vastge legd, dat ln geval van radio-storingen de ■klager den steun moet hebben van ten minste twee mede-gestoorden (tot nu toe negen). Alsdan kan de hulp worden Inge roepen van een specialen dienst der P.T.T., die het geheele land zal bestrijken een dienst, waarvan de Radio Controle Dienst nu feiteiyk reeds begin en kern vormt en die, zoodra de wettelijke bepalingen van kracht worden, haar behoefte kan worden uitgebreid en zoo noodig gedecentraliseerd. Voorschrift zal zyn, dat alle electrische apparaten storingsvrij moeten function- neeren. De storingsnormen zullen zoo voor zichtig mogelyk worden gesteld en de rege ling zal zeer soepel zyn; in geval klachten onjuist worden bevonden, zullen de klagers de kosten moeten betalen. Voor z.g.n. hoogfrequent-apparaten zul len bepaalde uren worden vastgesteld, dat ze. indien ze storingen veroorzaken, niet gebruikt mogen worden en deze uren zullen natuuriyk samenvallen met die, waarin het meest naar „de radio" wordt geluis terd. Er zal voorts in de wet worden voorge schreven de instelling van een permanente commissie van advies, tevens beroepsin stantie. Na een bepaalden termyn zullen elec trische huLshoudeiyke toestellen uitsluitend ontstoord ln den handel mogen worden ge bracht, alle andere gevallen van storing zullen incidenteel behandeld worden (ook wat betreft de kosten verdeeling), en ten slotte wordt bepaald, dat alleen klachten over de ontvangst van Nederlandsche zen ders voor onderzoek in aanmerking zullen komen. Heffing voor 1938 bestendigd. Ingediend is een wetsontwerp houdend! maatregelen ten aanzien van de invoer rechten in Ned.-Indië. Het ontwerp heeft in de eerste plaati de strekking de rechtenheffing op den lx- «taanden voet voor het jaar 1938 te be stendigen. Hoezeer de als gevolg van verschillend! factoren Ingetreden opleving in het gehetli verband van de economische ontwikkellnj van Ned.-Indlë van groote beteekenis is ti achten, is de verhooging van de koop kracht der bevolking ln verschillende ge deelten van den archipel, meer ln het I zonder op Java, nog geenszins van zoodani- gen omvang, dat de lioogerbedoelde, tot eind 1937 geldende verlaging van sommist invoerrechten tot 6 of 8 pCt ln het Jap 1938 gemist zou kunnen worden. Daarnaas blijft in meer algemeenen zin de noodzail bestaan het Indische prysnlveau op en zoo laag peil te handhaven als de omstan digheden veroorloven. De financieele gevolgen van deze vno;- ziening kunnen voor het jaar 1938 op tl millioen worden geschat. De toestand van de geldmiddelen vz Nederlandsch-Indië maakt het overige: eveneens noodzakelijk de krachtens i hooger aangehaalde wet gedurende Iff geheven wordende opcenten op de invok- rechten, in het jaar 1938 op denzelfde voet te blyven heffen. Tegeiyk met hoogerbedoelde tydeiyke rechtenverlagint werden die opcenten voor de ad valorea belaste goederen van 50 op 25 teruggf' bracht en voor de t.ydeiyk tot 6 pCt. vet- laagde rechten geheel afgeschaft. De uit de opcentenhefflng te verwach ten bate wordt voor het jaar 1938 op f-8 millioen geraamd. Bij artikel 3 wordt een wijziging van n« tarief van invoerrechten voorgesteld, welb de strekking heeft ook de sport- en zweel- vliegtuigen vry te stellen van lnvoerrecnt HET DIAMANTEN FEEST VAN DE MAATSCHAPPIJ VOOR DIEREN - GENEESKUNDE. Om half elf hedenmorgen werd in W Jaarbeursrestaurant te Utrecht de weten- schappeiyke vergadering voortgezet se™' den ter gelegenheid van het 75-jarig staan der Maatschappij voor Dlerengeneei- kunde, met een lezing van dr. A. H. V-een baas te Leeuwarden over den „gez heidsdienst voor vee". De voorzitter, prof. dr. H. Schornagel, gat vervolgens een overzicht van de langrijkste veranderingen in de maatscnar schappij gedurende de laatste 25 jaar. GOIRLE, EEN GELUKKIG LAND, Verlaging van alle belastingen. Heden werd de begrooting 1938 vat Goirle aan den naad aangeboden, waaroj bliikt. dat de financieele toestand gunstig verloopt. Door den drukken villa- bouw langs den ouden Goirlesche weg n de opbrengst der belastingen plotseling zee gestegen, terwyl door conversie van ai* geldleeningen tot op 3°/ti en door vera* ging der bijdragen aan de werkloozenk»' sen, de uitgaven blijvend een flinke vet" mindering hebben ondergaan. De opcentet op de vermogensbelasting worden tenil- gebracht van 40 op niul. de opcenten op <j personeele belasting, die vorig iaar..„ minderd zyn van .200 op 150 worden thans gebracht op 125. terwiti de opcenten op t gemeentefondsbelastine verlaagd wore® van 75 tot 55. De werkloosheid in de textielindustr» neemt langzaam iets af. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wy vernemen, heeft het bestiM' der stichting „Stads- en Academisch 2'y kenhuis" te Utrecht met ingang van 1 a s. tot directeur benoemd dr. L. Leydesaw secretaris-rentmeester dier stichting. A. J. v. d. R te L. Ad. 1. Zoo'n school® ln Amsterdam (De school voor suiker'" (lustrlc gevestigd: van Breestraa' Ad. 2, Ja. dan moet men in Indië dlene - doch dat kan ook in eigen land. Mej. A. K. te L. Uw Inkomen moo' daarvoor f. 500 bedragen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10