Aljechin won de achtste partij ie_ Leiden schaakt in de Gehoorzaal B.-;e Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 October 1937 Derde Blad No. 23796 'MAGGI 'soepen Organisatie een succes voor ons Blad Een blunder van Dr. Euwe Rondom de match Foto Van Vliet. schrijft ons S. Reshevsky Ik burgemeester van Leiden deed den openingszet van de achtste partij in de Stadsgehoorzaal. - Op onze foto van links naar rechts Euwe, Eliskases, Maroczy. mr. A. van de Sande Bakhuyzen en Aljechin. Opnieuw niet een overwinning van de grootere schaakkracht, doch een nederlaag van tekortschietende psy chologie (of zelfvertrouwen, of be- heersching, zoo men wil). Het was ditmaal niet te veel rumoer (zooals in de vorige partij) of een on gunstige openingsvariant en teveel ru moer, zooals in partij no. 6, doch een voudig het door de gerechtigheid tot mislukking gedoemde streven naar ge weld, zonder aanleiding althans zon der schaaktechnische aanleiding. Indien Aljechin door een dergelijke riskante methode al van zijn stuk te brengen is, dan is het in geen geval in dit stadium van de match. Zooveel is thans evident. Hoe het zij de nederlaag werd met een glimlach geïncasseerd, zoowel door den wereldkampioen als door het pu bliek, dat tijdens de geheele partij een voortreffelijke stemming bewaarde: vermoedelijk onder invloed van mr. Levenbach's waarschuwing, dat de spe lers in geval van te groote luidruchtig heid in de zaal naar een afzonderlijk vertrek zouden verhuizen. Deze partij, georganiseerd door het Leidsch Dagblad in de Stadsgehoorzaal, is dus niet het ontzet van Leiden ge worden, zooals duizenden in den lande hadden gehoopt, als was zij voor ons blad een succes! Laten wij aannemen, dat dr. Euwe over voldoende moreele cn physieke reserve beschikt om voor de volgende partij met frisschen moed aan te treden. Wat de partij betreft: tot den veer tienden zet had Euwe hoogstens een gering openingsnadcel (Nimzoindische verdediging), doch plotseling verande ring van tactiek daarna was de oorzaak van de beslissende compromitatie zijner stelling. Wij hopen, dat Euwe's devies van nu af moge zijn: „gutta cavat lapidem not vi sed saepe caedendo" (de droppel holt den steen uit, niet met geweld, maar door steeds te vallen). De partij. Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: Dr. M. Euwe. X. d2d4 Pg8—f6 „Eerst uit de moreele impasse geraken en dan pas terug tot de experimenten" denkt dr. Euwe en plaatst resoluut beide beenen op een veelbetreden weg i. c. het paard op fs. 2. c2c4 e7e6 3. Pbl—c3 Lf8b4 De Nimzowitsch-variant, welke tegen woordig door alle grootmeesters wordt er- isend. 4. Ddlc2 Deze voortzetting heeft langzamerhand alle alternatieven, zooals 4. D'o3, 4. a3, 4. e3. vera rongen en niet zonder reden: zij ver- SÏÏ k ,iedere verzwakking en controleert r®* oelangrijke centrum veld e4 als contra- statie tegenover de penning van Pc3— volstrekt logische idee. d7d5 Dd8xd5 4. 5. c4x<15 van een oogenschijrüijk offensief ptraaat, deze effectvolle zet veeleer vreed zame bedoelingen. Door liquidatie in het centrum (c7c5> wil zwart de voornaam ste spanningen opheffen en in een vrij figurenspel overgaan, aldus verdere ver eenvoudigingen uitlokkende. Een nadeel van deze methode is. dat de invloed in het centrum in hoofdzaak aan wit wordt over gelaten, ten gevolge van het ontbreken van zwarte pionnen ter plaatse. 6. e2e3 c7c5 7. a2a3 Op het geschikte oogenblik, n.l. nu de ruil op c3 voor de versterking van zijn centrum gewenscht is, besluit wit den voor de variant kenmerkenden ruil op c3 te pro- voceeren. 7. La5 faalt nu natuur lijk op 8. Da4 <-, Pc6. 9. b4 cn wit wint vol gens de dreiging Pd5: een stuk. 7. Lb4xc3+ 8 b2xc3 Pb8d7 9. f2—f3 Nieuw is de zettenreeks 1 tot en met 8 niet, maar toch anderzijds ook nog niet frequent toegepast. Men kan den tekstzet dus nauwelijks een noviteit noemen, maar hij getuigt in elk geval van een aanzienlijk ondernemender stemming dan het gebrui kelijke en meer „Schablonenhafte" 9. Pf3. Of deze zet daarom nu beter is? Stellig veroorzaakt hij ook verzwakking in de wit te stelling. 9. c5xd4 10. c3xd4 Pd7b6 Euwe in zijn element: de hoogere schaak- strategie. Overwegende dat wit zijn beide (kleine) voordeelen. t.w. looperspaar en overwicht in het centrum nog niet tot gel ding kan brengen. (Overigens draagt de tekstzet hiertoe zijn steentje bij door het verhinderen van Lc4> besluit zwart voor alles, zelfs voor de oogenschijnlijk zoo noo- dige rochade, zijn stukken te mobiliseeren, ten einde wit's achterstand in ontwikke ling te accentueeren door het controleeren der strategisohe velden (a4. c4) en lijnen (c-lijn). Zou wit nu trachten met a4 (dreigt zoowel a5 als La3> het offensief te openen, dan blijkt hij na Ld7, a5, Tc8, jam merlijk te laat te komen. Anderzijds doet van nu af de onveiligheid van zwart's koning zich hinderlijk gevoelen. 11. Pgl—e2 Aljechin erkent het gevaar en gaat allereerst de zwarte dame van haar domi- neerende positie verdrijven. 11. Lc8d7 12. Pe2f4 Dd5d6 Het voorstellen van dameruil door Dd5— a5;a4 zou natuurlijk flagrant in strijd zijn met de eischen der stelling, daar in het eindspel wit's voordeelen veel beter tot hun recht komen. Doch ook het doorzetten van het oorspronkelijke plan blijkt spoedig niet zonder gevaren te zijn. 13. Lel—d2 Ta8c8 Verhinderen van Lb4 door a5 zou de damevleugel te zeer verzwakken. 14. Dc2b2 Beter dan Db3. La4, Db4, Dd7, gevolgd door Pd5. 14. Pf6d5 Zonder vooruitzichten is het pionoffer Pa4, Db7, Tb8, Da6!, De7, daar wit na Lb4 het offer op b4 in het geheel niet behoeft te vreezen. 15. Pf4xd5 e6xd5 Het psychologische moment. Liever dan met Dd5:, Lb4. f5 of: Dd5: e4, Dh5, Lb4, f6. in beide gevallen gevolgd door Kf7, enz., de consequenties van zijn tactiek te aan vaarden, besluit de wereldkampioen zich in een maalstroom van verwikkelingen te storten. En hoewel hij daarmede in den stijl van deze match blijft, komt het ons voor. dat hij zich beter tot de eischen der .pftój had kunnen bepalen. Hoe dit zij, het Dr. Euwe, met zwart, bepaalde ditmaal zijn keus op de Nimzo witsch-Verdediging, een knap staaltje van psychologie van den wereldkampioen. Hij behandelde de opening uitmuntend en wist zich een gelijke stelling te ver schaffen, doch op den zeventien den zet maakte hij een positioneele fout, waarschijnlijk doordat hij zijn stelling overschatte. Hij besloot op winst te spelen in plaats van op remise aan te sturen. Na dezen positioneelen blunder van zwart bouwde Dr. Aljechin een vernietigenden aanval op. De uit dager voerde zijn aanval feilloos door en na een luttel aantal zetten werd zwart volkomen overspeeld. Uit deze partij blijkt wederom duidelijk, dat de kracht van Alje chin schuilt in het voeren van een aanval. De partij, alhoewel zeer kort, vertoonde cenige spannende mo menten. IlNnq In vogelvlucht door de partij. De volgende analyses belichten de belangrijkste momenten uit de partij. 10. Pd7b6 Ook speelbaar voor zwart is hier: 10e6—e5; 11. Lfl—c4, Dd5— a5 12. Lel—d2, Da5—c7; 13. Pgle2, 00; enz. 13. Lel—d2 Hier ziet a3a4 agressiever uit; met de bedoeling om Lela3 te spelen en ook om bij gelegenheid a4a5 te spelen. Indien zwart 13. Dd6b4+ 14. Lel—d2, Ld7 Xa4? 15. TalXa4, Db4Xa4; 16. Dc2xa4, Pb6xa4; 17. Lflb5+ speelt, wint wit. 14. Pf6d5. Deze zet belet tijdelijk Ld2b4 en is de eenige zet, welke het zwarte spel speelbaar maakt. 15. Pf4xd5. De eenige zet, want indien wit den ruil der paarden tracht te ont wijken door te spelen 15. Pf4d3 zoo verkrijgt zwart een sterken aan val door 15Pb6c4: 16. Db2xb7, Pc4Xd2; 17. KelXd2. 16. Dd6e6 Indien wit 17. Lb4c5 zou ge speeld hebben als antwoord op 16Dd6g6 zou zwart het betere spel verkregen hebben door 17. Pb6a4!18. Db2xb7, Pa4Xc5; 19. d4Xc5, Tc8Xc5; 20. Db7—a8 (Db7Xa7, Dg6—c2!), Ld7—c8; 21. Da8: a7, Dg6c2!. 17. Pb6a4? Beter is hier 17 Pb6c4 en indien wit het paard slaat wordt de partij weldra remise. En indien wit 18. Dd2b3 speelt volgt a7a5: 19. Lb4el (LflXc4, d5Xc4 en wint een stuk), 00 met een zeer goede stelling voor zwart. 20. e3e4! Een zeer sterke zet, welke wit een onweerstaanbaren aanval be zorgt. Spanning en voorbeeldige rust. In Leiden is de victorie voor dr. Euwe niet begonnen! Door op die mogelijkheid te zin spelen had voorzitter Levenbach, direct nadat burgemeester Van de Sande Bakhuyzen voor Aljechin met d2d4 geopend had, den goeden snaar bij het publiek getroffen, zoodat men heel den avond een voorbeeldige rust heeft betracht, maar deze achtste partij in de Stadsgehoorzaal werd niettemin de derde nederlaag in suc cessie van onzen landgenoot. Aan sympathie ontbrak het hem overigens niet! Het „Leidsch Dagblad" had met deze organisatie alle tot dus verre gevestigde records gebroken en minstens 650 toeschouwers schaakten mee: stil, doch intens, en hopend dat Euwe er in slagen zou zijn achter stand weer in te loopen. In dichte rijen verdrong men zich achter de balustrade, welke de afscheiding vormde tusschen het gereserveerde en het andere gedeelte der zaal, terwijl de tafeltjes langs den kant reeds om halfzeven een volledige bezetting ge vonden hadden en talloozen verder een zitplaats zochten op de balcons, van waar zij een voortreffelijk gezicht hadden op het ordelijke, maar noch tans steeds wisselende aspect van de zaal Voor den leek is overigens de eene partij uit deze match gelijk aan de andere. En wat verandert er eigenlijk aim de entou rage? Vooraan op het podium zaten weer de beide concurrenten: Euwe kalm en stoel vast als altijd: Aljechin nerveus en be weeglijk, onmiddellijk oprijzend zoodra hij een zet had gedaan en rondwandelend over het tooneel met het kennelijke doel den enormen kater te toonen. welke door zijn echtgenoote in zwarte Angora-wol is aangebracht op z'n grijze pull-over....! Aan de andere tafel: wedstrijd-leider Maroczy, geflankeerd door Eliskases, in zijn groene uniform-achtige kleedij. en een lid van het Euwe-Aljechin-comité, ter vervanging van den nu bijna reeds weer van een operatie herstelden Amerikaan- schen schaakmeester Rueben Fine. die zich onlangs door z'n blinde darm schaak mat zetten liet. De jongeman met den populairen naam Piet Hein zorgde voor de bediening van het demonstratie-bord, terwijl talrijke be kende meesters aan de perstafels hun publiek krijgt de sensatie, waarop het reeds lang stond te wachten. 16. Ld2—b4 Dd6e6 En hier kwam o.i. sterk Dg6 in aanmer king. teneinde den thans volgenden zet te verhinderen. 17. Kei—f2! Men ziet nu. welke booze plannen de uit dager in tusschen heeft voorbereid. Plof- seling dreigt een vernietigende actie langs de e-lijn. in samenwerking met den for- midabelen looper op b4. 17. Pb6a 4 Sterk in aanmerking kwam Pc4. 18. Db2d2 b7b6? Maar dit is de goden verzoeken. Het was thans de hoogste tijd, met tlf5 voorloo- pig het allerergste gevaar te keeren en zich de mogelijkheid van Kf7 voor te behouden. Evenwel: dit is reeds dikwijls de psycholo gie van deze matches gebleken: de in het nauw gedrevene zoekt zijn toevlucht tot- contrageweld en gaat als een heroson der. De tekstzet dreigt stukwinst door a7—a5, maar verzwakt ten overvloede den dame- vleugel. 19. Lfl—a6 Vrijwel gedwongen, maar afdoende. 19. Tc8b8 (Tc7? dan Tel. enz.) Niettegenstaande alles, men zou bijna willen zeggen, haars ondanks, schijnt de zwarte tactiek te heb ben gezegevierd, daar b6b5 met stukwinst dreigt en wit's troepen na een zet met La6 door a5 smadelijk zouden worden terugge worpen. Doch er bestaat een verbond tus schen caissa en justitia, al zou men daar niet zelden aan willen twijfelen, en het is bijna altijd die experimentator, die dat tot zijn schade moet ondervinden. Jammerlijk valt de zwarte stelling ineen. 20. e3—e4! Beslissend Daax de bezinning nu te laat. analyses maakten en nauwkeurig beider kansen wikten. Reshevsky was daar weer met Landau, Grünfeld, Winter en Prins en aan de overzijde Flohr met Keres en de in een vuurroode trui gehulde Songa Graf! Ook vele autoriteiten hadden gevolg ge geven aan de invitatie onzer directie en behalve den burgemeester zagen wij o. m. de wethouders Verwey, Van Stralen en Wilbrink, overste Buurman (commandant 4 R.I.», den gemeente-secretaris, den heer Van Strijen en den rector-magnificus, prof. Barge, terwijl wij onder het publiek nog opmerkten den bekenden Leidschen schaker, prof. Droste, en den vroegeren doelverdediger van het Nederlandsch voetbalelftal, dr. Gejus van der Meulen, die een vriend van dr. Euwe is. Van den aanvang af was er spanning in de zaal en die werd grooter en grooter naarmate het aantal zetten steeg. Weldra voelde men toen ook dat de wereldkam pioen in moeilijkheden kwam en vooral Euwe's zeventiende zet bracht onrust in de zaal. Diep en aandachtig zat men overal over de schaakborden gebogen of te studeeren voor het demonstratie-bord. Het ging mis, dat voelde men, en toen Euwe tenslotte na Aljechin's 26sten zet zijn tegenstander de hand toestak ten teeken dat hij de partij gewonnen gaf, was dat voor de insiders geen verrassing meer! Leiden had helaas niet de victorie ge bracht! Wat overigens met dien kater van Alje chin? Mevrouw Aljechin zorgde daar voor toen haar man geen kans zag op den wereld kampioen een voorsprong te bevechten en dit ingrijpen zou zelfs van beslissende be- teekenis kunnen zijn. Het was te Haarlem, dat die kater voor den eersten keer grijnsde in Euwe's brille- glazen en sindsdien leed onze landgenoot nederlaag op nederlaag! Mevrouw Aljechin zat gisteravond weer te breien aan iets van Angora-wol. Zou het een nieuw wapen moeten worden in dezen langdurigen en opwindenden kamp, indien dr. Euwe, wat wij van harte hopen, er spoedig in slagen mocht zijn huidige en gevaarlijke depressie te boven te komen..? Na afloop zijn de beide schaakmeesters gisteravond nog geruimen tijd aan het schaakbord blijven zitten om de partij ge zamenlijk onder de loupe te nemen, daarbij geassisteerd door Keres. Reshevsky, Maroczy en vele anderen. En in de zaal bleven tientallen toe- schopwers geduldig wachten tot het oogenblik, waarop zij gelegenheid kregen den wereldkampioen te bestormen en om een handteekening te vragen Waaraan, deze, zoowel als Keres. voldeed, zoo dik wijls het gevraagd werd. In de gang ra lelde inmiddels nog de telex-machine van het A.N.P., die voor de distributie van het verslag naar de Nederlandsche bladen zorgde, terwijl mevr. Flohr in de telefoon cel op de bovengang minutenlang telefo neerde met Moskou om de finesses van Aljechin's vierde overwinning naar zijn vroegere vaderland door te geven! MAGGI5 Soepen worden om hun i kwaliteit gekocht Welke soort U neemf, U proeft, dot MAGGI* Soepen zo iets aparts heb ben - zo iets fijns - dot alleen maar oan te duiden is met MAGGI-Icwa- liteit. Daorom zijn ze ook zo ver rukkelijk wonneer U zelf een soep wilt maken en U een MAGGI* Soep ols grondslag gebruikt. De voed- zome, geurige en smakelijke eigen schoppen van die MAGGI* Soep blijven volkomen behouden, ondanks de toevoeging van Uw ingrediënten. 9718 (lngez. Med.) zou komen (f6, ed5:, Dd5:, Thelt, Kf7, Dd3! dreigt Lc4 en Te7t) en ook De4: Thel f5, Df4! of: De4: Thel. Lc6, d5, Ld5: (an ders Te4:i Lb5^ geen redding brengt, grijpt de wereldkampioen naar de laatste kar does: het uitvoeren van zijn „dreiging". 20. b6b5 21. Dd2—f4! Tb8b6 of: Td6. ed5 Dd5:, Theri. Le6. Te5, ge volgd door Lb5t. Evenmin Ta8, Lb7. 22. 23. e4xd5 Thl De6xd.5 Ld7e6 ZWEMMEN ALGEM. VERGADERING ZWEM- EN POLOCLUB BOSKOOP. De zwem- en poloclub „Boskoop" hield in .Flora" een algemeene vergadering, die ge tuigde van de goede sfeer, die in deze jonge vereeniging heerscht. De voorz. de heer J. A. Booy, opent met een woord van welkom tot de leden en tot de directie van het Zuider- bad. Na lezing en goedkeuring der notulen volgt het jaarverslag. Daarna komt aan de orde de benoeming van een kascommissie, waarvoor gekozen worden mej. E. Tol en de heer D. Graatsma. De statuten en het huish. reglement worden na korte bespreking goedgekeurd. Om ook in de wintermaanden de saamhoorigheid in de vereeniging en daardoor de zwemsport te bevorderen, heeft het bestuur gedaan gekregen, dat Be Bos- koopsche Zwemclub op 3 November de gast is van de Rotterdamsche Dameszwemelub. die ook in Boskoop is geweest. Dien avond zullen de Boskoopsche dames medezwem- men in de onderlinge wedstrijden der R.D.Z. terwijl de heeren een polowedstrijd zullen spelen tegen een zevental der Rott. Zwem club (R.Z.C.i Dat daar liefhebberij voor bestond is te begrijpen: ruim 40 leden gaven zich voor dezen avond op. Als het eenigszins mogelijk is, zal het bestuur probeeren meer dere zulke uitstapjes te arrangeeren. Bij de rondvraag deed de heer J. van Ber gen het voorstel om van de jaarvergadering in het voorjaar een gezelligen avond te ma ken. Dit vond direct bijval. Een commissie, die voor de regeling en verdere uitwerking van dit plan zal zorgen was spoedig in el kaar gezet. Daar niemand hierna meer het woord verlangde sloot de voorz., onder dank zegging voor de goede opkomst en den pret- tigen geest, die er geheerscht had deze ver gadering. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL BOND. Programma voor morgen en Zondag. Adspiranten: kl. I. Vicus Orientis—Zui derkwartier; kl. II: Zuiderkw. IINoorder kwartier II. Leden: kl. I: Noorderkw. IFluks III; Zuiderkw IVicus Orientis II. KI II: Noorderkw. IIAlgemeene III (11 uur). KdS, dan La5 met de dreiging Db8: 24. Tal—cl Al het overige is triviaal. Zwart is over geleverd. 24. f7—f6 25. Tel—c7! Ke8d8 26. Tc7xa7 Zwart geeft op De stand is nu 53 voor Aliechin. De volgende partij wordt Zondagavond in den Dierentuin te 's-Gravenhage ge- -"J halteeyen. DAMMEN. LEIDERDORPSCHE DAMCLUB. Voor de bordenbezetting zijn de volgende uitslagen verkregen: C. MeinemaJ. B. van Wijngaard 2—0 C. de KoningJ. A, den Hollander 1—1 J. van TongerenJ. Goedhart20 A. de LangeA. Kruidenier 20 G. W. de RooyM. de Koning 20 W. van HeusdenS. Zwaneourg 20 N. HcgervorstJ. van Sandijk 20 R. MarbusJ. Smit 02 A. SpiesA. Bregman 02 K. SpekJ. de Hollander uitgest.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9