Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 22 October 193? ViSSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten Na den val van Gyon RHEUMALANA MET KIT GEMAKKELIJKE BETALING Uit BREE6T*R= I ©MACHT 'h WEELDE VAN WARMTE COOPVAERT DE WERKLOOSHEID. By den gemeentelijken dienst voor Eociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders', baggerlieden 3, be hangers 24, betonvlechters 17, betonwerkers 56. fundeerlngwerkers 1, glazenmakers 1, glazenwassehers 12, granietwerkers 11, grondwerkers 88. heiers 1, metselaars 129, opperlieden 103, schilders 178, sloopers 4. steenhouwers 1, straatmakers 6, hulp- straatmakers 13. stucadoors, witters 37, timmerlieden 256, uitvoerders 8. voegers 14, ongesch. bouwvakarb. 10. Totaal 973. Fabrieksarbeiders: bleekers 16. lompen- sorteerders 11, vellenblooters 3. steenfabr. arb. 132, zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 51. Totaal 218. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 118. reizigers, colp. 40. winkelbedienden 41, eta leurs 3, incasseerders 18. musici 10, onder wijzers 8. overheidspersoneel 5, verplegers 44. Totaal 247. Hotel-café-personeel: huispersoneel 12, kellners 50, koks 7. Totaal 69. Houtbewerkers: beddenmakers 3, hout bewerkers 66. kistenmakers 5. kuipers 7. lijstenmakers 4, mandenmakers 6, meubel stoffeerders 15. meubelmakers 21, politoer- ders 2, ongesch. fabr. arb. 28. Totaal 157. Kleermakers: kleermakers 67. kappers 8. schoenmakers e.a. 14. Totaal 89. Land- en tuinarb.: bloemisten 35. land arbeiders 30. tuinlieden 32. warmoeziers 10, ongesch. landarb. 5. Totaal 112. Metaalbewerkers: bankwerkers 113, blik- bewerkers 21. burgersmeden 27, electriciens 55, gasfitters 11, gasmetermakers 1, gereed schapmakers 3. instrumentmakers 2. iso- leenders 3, kettingsmeden 19, klinkers 9, koperslagers 3. lab. bedienden 2. lasschers 49, machinisten 16, metaalboorders 7, me taaldraaiers 2. metaalslijpers 4, metaal- zagers 2. monteurs 17, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 3. rijwielherstellers 2, scheepstimmerl. 2, stokers 26, tegenhouders 15. hulp-verw.-monteurs 12. voorslaanders 5, voorwarmers 4, vulcaniseurs 1, vuurwer kers 10. wagenmakers 5. yzerwerkers 38. zandspuiters 2, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 50. Totaal 568. Sigarenmakers: sigarenmakers 20, sig. sorteerders 1. sig. strippers 1. Totaal 22. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 8, ingenieurs 4, technikers 4, teekenaars 17. werkmeesters 19. Totaal 52. Textielarbeiders: hekelaars 8. katoen drukkers 21. kluwers e.a 10. luikers 15. plaatsnijders e.a. 20, schrobbelaars 3. spin ners 59, snoeiers 2, staaldraaddraaaiers 6. sterkers 2." strijkers 12, wevers 116. wolbe werkers 39, ongesch. textielarb. 63. Totaal 376. Transportarbeiders: emballeurs 6. chauf feurs 139. exp knechten 17. koetsiers 11, loopknechten 45. schippers 77. magazijn- knechten 60. spoor- en trampers. 20. wa kers 6. transportarbeiders 69. losse arbei ders 514. Totaal 964. Typografen: boekbinders 24, boekdruk kers 20. fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4. letterzetters 29. steendrukkers 2. Totaal 83. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 83, mo lenaars 1. ovenisten 5, slagers 65, suiker werkers 20 wijnkooDersknechten 13, zout- zieders 2. zuivelbereiders 5, ongesch, fabr. arb. 33. Totaal 227. Vrouwen: beh. naaisters 1. apothekers- ass 2. kapsters 2, naaisters 11. strijksters 1. maastors 1, kooksters 1. winkeljuffrouwen 18 serveersters 2. linnenjuffrouwen 1. buf fetjuffrouwen 1, kantoorbedienden 43, ver pleegsters 7, bedrijfsleidsters 1. teékenares- s°n 1. onderwijzeressen 6, ass. en huishoud sters 15, dienstb. d.. en d. en n. 42, kinderjuffrouwen 3, werksters 81, fabr. arbeidsters 18, A.V.O. 9. Totaal 267, Algemeen totaal4424 22 October 1936 4884 '22 October 1935 4159 Ben. 42 ged. werkloozen en 16 jeugd werkverschaffing. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over drie heeft de brandweer met een slang op de motorspuit een brandje gebluscht in de Maria Gijzensteeg. waar steigerhout van de overdekte zweminrich ting, vermoedelijk doordat jongens er een vuurtje hadden gestookt, in brand was geraakt. De schade is gering. Het muziekgezelschap ,.P. C. L." bracht gisteravond den jubileerenden per- soneelchef. den heer H. M. Pont, voor zijn woning In de Warmonderstraat een sere nade ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum bij de N, V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen, Het verschijnen van de muziekanten in de anders zoo stille wijk trok zeer veel belangstelling, terwijl tal rijke leden van het kantoor- en fabrieks- pcrsoneel en vele vrienden van de hul diging getiügen waren. Nadat eenige vlotte nummers ten gehoore waren gebracht, werden de leden gastvrij onthaald, waarna men onder de tonen van een vroolijken marsch weer vertrok. VISCHPRIJZEN. IJMUIDBN, 22 Oct. Tarbot 86—76 ct. p. K.G. Tong 1.30—1.00. Griet f. 24—17.50 p. 50 K.G. Zetschol f 15.50 Kleinschol f. 15.50—4.50. Bot f 12. Schar f8.10—1.05. Kleinmiddel schelvlsch f. 15.50. Kleine idem f 143.70. Groote gul f. 109. Kleine gul f 7.1.55. Wijting f. 3.201.45. Ma kreel f. 82.25. Versche haring f. 3.50—1.60. Kabeljauw f. 43—24 p. 125 K.G. Vleet f. 1.25 p. st. Leng f. 1.050.90. Koolvlsch f. 0.95 0.35. Aan den afslag 6 trawlers: UM 130, met f1720; IJM 18, met f.2480; UM 89. met f.1530; IJM 58, met f 197C; IJM 48, met f. 2390: IJM 29, met f.1460 en 7 loggers met ver.sche haringKW 69, met f430KW 65, met f.1000; SCH 46, met f.820; SCH 39, met f.560; SCH 159, met f.980; SCH 236. met f. 1160; SCH 15, met f. 1580 besom ming. VLAARDINGEN, 22 Oct. Binnen van de haringvisscherijVL 180, ir.tl 36 lest. Steurharing f. 6.306.60; Volle Zand 7.80 7.90volle Eng. wal f.99.10. Te Scheveningen kwam heden niets binnen. Door slapeloosheid prikkelbaar, Werd hij tot nacht'lijk wandelaar. Met Rheumalana slaapt hij warm Maakt nooit meer nachtelijk alarm. LAKENS PANJAARD - BORNE 9707 (Ingez. Med.) Van 't front. zien van het conflict in het Verre Oosten, dat Engeland nog steeds op het tweede plan blijft stellen. Overigens is het typisch, dat men in Ita lië het Britsche optimisme niet geheel deelt en dat de Duitsche pers Eden's rede maar zoo-zoo vindt! Weer vallen enkele bezoeken te vermel den: Schuschnigg. de Oostenrijksche bonds kanselier, gaat naar Hongarye; Scfimldt, de Oostenrijksche minister van buitenl. za ken naar Polen; Von Rlbbentrop, de Duit sche gezant te Londen, die Hitier bezocht, naar Rome, BELGIË Behandeling van de Duitsche verklaring in de Kamer. In de Kamer heeft minister Spaak in antwoord op een Interpellatie van den socialist Truffaut een gelijkluidende ver klaring afgelegd als in den Senaat. De minister herinnerde er voorts aan, dat België het proces te 's-Gravenhage heeft gewonnen, waardoor het in staat is de goede betrekkingen met zijn Noordelij ken nabuur te verbeteren. Carton de Wlart verklaarde dat de rechts katholieke fractia met voldoening van de Duitsche verklftrliig heeft kennis genomen: de fractie beschouwde deze als een werke lijk diplomatiek succes. Voor den oud-minister van bultenland- sche zaken, den liberaal Hymans, Is de ver klaring een bijdrage voor de veiligheid van België en West-Europa. België heeft geen verplichtingen meer. Terloops zelde Hy mans nog, dat het moeilijk aan te nemen is, dat België zou worden aangevallen door Engeland, Frankrijk of Nederland. Verder zeide hij, dat België niet voorne mens Is terug te keeren tot den staat van neutraliteit van voor den oorlog. Ten aanzien van artikel 16 van het Vol- kenbondshandvest zelde de oud-minister, dat de doortocht van troepen over Bel gisch gebied nooit zal geschieden dan met volledige toestemming van België. Ten slotte zeide spreker het volste ver trouwen te hebben ln minister Spaak. IK GEEF EIS TELEF= 9694 (Ingez Med.) Van de gevechtsfronten valt feitelijk niets te melden. Zoowel bij Sjanghai ais in het Noorden meldden beide partijen kleine vorderingen. Enkele Japansche projectielen troffen een Britsche drukkerij in de Brit sche concessie te Sjanghai, doch er zijn geen slachtoffers. Japan's meedoen aan de negenmogend- hedenconferentie wordt echter steeds min der waarschijnlijk. 26 October zal de be slissing vallen, doch voorloopig ziet het er naar uit. dat Japan zal bedanken. Of het aftreden van Japan's minister van opvoe ding, z.g. om gezondheidsredenen ook po litieke beteekenis heeft? Voortdurend blijven de geruchten aan houden over het stichten van een onaf hankelijk Noord-China onder Japan's lei ding. Onderstaand kaartje brengt in beeld, hetgeen men spoedig verwacht. DUITSCHLAND Rede van Von Epp te Stockholm. De leider van het koloniaal politiek bu reau van de N.S.D.A.P., generaal ridder Von Epp, heeft in de Zweedsch-Duitsche ver- eeniging te Stockholm een voordracht ge houden over het onderwerp „de beteekenis van ruimte en grondstoffen in de ontwik keling der volken". Hij zside hierin o.a., dat indien het Duit sche koloniale vraagstuk, dat een gevolg is van de verstoring van 't evenwicht door het verdrag van Versailles, niet wordt op gelost, de rust in de wereld niet terug kan keeren. Spr. verklaarde, dat de koloniale politiek van Duhschlfind geen roofbouw is geweest. De Duitsche koloniën zijn door het verdrag van Versailles ten goede geko men van staten, die in het geheel geen vermeerdering van kqlonicn noodig had den. Duitschland vordert op formeele Juri dische gronden zijn koloniën terug, het wenscht niemand zijn wettig bezit te ont nemen en het verlangt geen bijzondere voorrechten. Het teruggeven van de koloniën is alleen te bereiken door het herstellen van de ern stige fout van Versailles, aan de gevolgen waarvan Duitschland en de wereld ïyden. 9705 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND De ontspanning. Hedenmiddag drie uur komt de sub-com missie der non-interventie-commissie weer bijeen om de stellingen van het Britsche plan van 14 Juli te transformeeren in ver plichtingen en beslissingen. Er zal direct van gedachten worden gewisseld over de symbolische terugtrekking der vrijwilligers. In welingelichte kringen wijst men er op. dat de maatregel doeltreffender zou zijn, indien hij betrekking zou hebben op vliegtuigbestuurders. Het schijnt echter, dat dit voorstel vandaag niet zal worden gedaan, en dat men er zich toe zal bepa len het aantal manschappen vast te stel len, dat symbolisch zou worden terugge trokken. Het schijnt, dat men algemeen te vinden zal zijn voor het Britsche voorstel van Juni j.l. dat voorzag in een gelijk aantal. Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis nog eens hef Britsche standpunt uiteen gezet, men zie het 4e Blad. Uit den aard der zaak kon hij geen nieuwe gezichtspun ten meer ontwikkelen, Evenmin ten aan- ENGELAND Zitting parlement gesloten. In het Hoogerhuis ls de sluitingsrede voering van den koning voorgelezen door den lordkanseher. De rede geeft uiting aan diepe voldoe ning over den trouw en de aanhankelijk heid, die door de volkeren van het Britsche ryk getoond zijn ter gelegenheid van de kroning. Voorts wordt de hoop uitgespro ken. dat het resultaat van de rijksconfe rentie zal zijn een vergrooting van de veiligheid, den voorspoed en het geluk der volkeren van het Britsche gemeenebest. „Mijn betrekkingen", aldus de rede dan verder, „met de buitenlandsche mogend heden blijven van vriendschappelijken aard. Dank zij den practlschen, verzosnings- gezlnden geest, waarin het samenstel van problemen onder oogen gezien is door de deelnemende regeeringen heeft de confe rentie van Montreux tot een succes geleid. Mijn ministereerhebben met bezorgdheid de tragische gebeurtenissen ln Spanje gevolgd en zijn pogingen ln het werk blijven stellen om te verhinderen, dat het conflict zich zou uitbreiden over de Spaansche grenzen. Het verheugt mij het succesvolle resultaat te constateeren van de conferentie van Nyon". De rede geeft vervolgens uiting aan de grootste bezorgdheid ten aanzien vap de gebeurtenissen in het Verre Oosten en zegt: „het leed van onschuldige niet- strijders door aanvallen uit de lucht en van zee heeft mJj in het bijzonder be droefd. Ik vertrouw, dat de aanstaande conferentie der mogendheden zal kunnen bijdragen tot het doen eindigen van het betreurenswaardige conflict". „Het verheugt mij, dat het Londenscbe vlcotverdrag thans door alle onderteeke naars is geratificeerd". Verder maakt de rede een toespeling op de werking van de wet op de regeering van Indlë en de wet oo de regeering van Burma, waarbij de hoop uitgesproken wordt, dat binnen afzienbaren tijd een volledig plan voor een Indische federatie tot stand zal komen. De rest van de redevoering geeft een overzicht van de binnenlandsche wet gevende maatregelen, genomen tijdens de afgeloopen parlementszittlng en legt ln het bijzonder den nadruk op de verster king van de defensie, die de koning met veel voldoening constateert, zeggende, dat de zware last, die noodig ls voor de her- wapening tot zekere hoogte verlicht wordt door de voortdurende toeneming van han del en werkgelegenheid, de stijging der spaargelden en de koopkracht onder het volk. Bovenstaande kaart geeft aan hoe na den val van Gyon Spanje verdeeld is. Het Teruelfront der nationalen (men ziet op de kaart deze vooruitstekende long) blijkt voor de regeering van Valencia thans de meeste zorg te baren, het gevaar is niet ondenkbaar, dat dit frontgedeelte eenmaal de kust zal bereiken Hierdoor zou Catalonië van Valencia gescheiden zijn. Franco zou op deze manier zijn lang front belangrijk kunnen inkorten. Trouwens, alles wijst er op, nu het Noordfront gevallen is, da! het oorlogstuig en manschappen naar 't Te- ruel-front gezonden worden. Een tweede vraag is: hoe verhoudt zich de bevolking van de belde partijen? Op de kaart ziet men een tabel aangebracht over de steden welke door Franco zijn veroverd en die waarover de regeering nog beschikt. Spaansch Marokko en de koloniën, in han den van Franco zijn hierbij niet opgenomen De»rechtsche radiozender A. Z. heeft me degedeeld, dat de voorhoede van de troe pen van Franco te 15.25 gistermiddag Gijon ls binnengerukt. Te vijf uur defileerde de eerste colonne in de straten, door de be volking toegejuicht. De rechtsche zender deelde verder mede. dat de leiders in den nacht van Woensdag op Donderdag over zee in de richting van Frankrijk zouden zijn gevlucht; een aantal vooraanstaande aanhangers van de regeering zou zijn ge arresteerd. De val van Gijon had Invloed op het geheele front voor Oviedo, waar ver scheidene bataljons de wapens neerlegden. De rechtsche troepen hebben reeds een verbinding tot stand gebracht tusschen Gijon en Oviedo. Oviedo is aan de Noord zijde, naar de kust toe, bevrijd van bele geraars. Het totaal aantal llnksche troe pen die zich hebben overgegeven, gevan gen zijn genomen of zijn ingesloten in de mijnstreek van Oviedo, wordt op 60.000 ge schat. Nationale raad van de Phalani opgericht. Generaal Franco heeft een decreet on derteekend. waarbij een nationale raad van de Spaansche Phalanx wordt opgericht. In dezen raad hebben o.a. zitting me). Pilar Primo de Rivera, de dochter van den vroe- geren dictator, graaf Del Rodezno, de lei der van de Carlisten, generaal Quelpo de Llano, Ramon Serrano Suner. een zwager van generaal Franco, Manuel Falconde, oud-leider van de Requetes, kolonel Juan Yugue en Eduardo Aunos, minister tijdens Je dictatuur van Primo de Rivera. Valencia en Barcelona. Te Valencia is een conferentie gehouden tusschen Companys en vertegenwoordigers van alle partijen van het Volksfront van Valencia om te komen tot grootere samen werking. Companys en Negrin zullen sa men naar Madrid gaan om een radio-toe- i spraak te houden. FRANKRIJK De la Rocque weer in actie. De „Petit Journal", het blad van kolonel de la Roque meldt: „De president van de Fransche sociale partij, de la Roque, heeft wederom acht en twintig aanklachten bij het gerecht ingediend. Aangeklaagd worden de redacteuren en directeuren van vier Parijsche dagbladen, de Choc", de „Action francaise", de „Popu laire" en de „Humanité", benevens de re dacteuren en directeuren van acht provin ciale dagbladen. ITALIË. Verplichte dienstneming voor de luchtmacht. De ministerraad heeft talrijke besluiten ten aanzien van de landsverdediging geno men en in het bijzonder regels voor de luchtmachtlichtingen vastgesteld. Alle Ita- liaansche burgers zullen aan deze recrutee- ring onderworpen zijn, indien zij daartoe geschikt zijn; zij zullen worden ingedeeld bij de drie diensten: vliegdienst, speciale diensten en hulpdiensten. Tevens zijn voor bereidingen getroffen voor de instelling van een gezondheidsdienst voor de luchtmacht. LUXEMBURG. Bech geeft opdracht terug. In verband met de vijandige houding, die de socialistische partij lemens de door hem nagestreefde kabinetsformatie heeft aan genomen, heeft Bech zijn opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering weer aan de groot-hertogin teruggegeven. TSJECHO-SLOWAKIJE Een Sudeten-Duitsche brigade? Volgens uit doorgaans goed Ingelichte bron te Praag ontvangen inlichtingen, werd onlangs ln Saksen een Sudeten-brigade opgericht welke analoog is aan 'het Oosten, rliksche legioen. Zü belt ongeveer driedui zend man. Haar centraal bureau is te Dresden gevestigd. De leider heet Blerle. RUSLAND Agenten van de Gestapo gearresteerd. Eind Juni zijn door de organen van het volkscommissariaat voor binnenlandsche zaken de agenten der Gestapo Paul Silber- horn en Erwin Klein gearresteerd. Zij waren Rusland als buitenlandsche tou- risten binnengekomen met valsche Zwit- sersche passen op naam van Max Schild en Joseph Lessu. Het doel was spionnage en ondermyning ten bate van den Duitsehen spionnage-dionst. De instructie is thans gesloten en de zaak is in handen gegeven van het militaire [gerechtshof van het district Leningrad. BULGARIJE Een nieuwe kieswet. Een nieuwe kieswet is afgekondigd. Bij deze wet is ieder Bulgaar, man of vrouw, van 21 Jaar en onbesproken gedrag, die geen lid is van de communistische partij, of een andere staatsvijandeiyke lichting, kiezer. Het passieve kiesrecht geldt vanaf 30 iaren. Ambtenaren van staat en gemeente heb ben geen passief kiesrecht. Verder is voor het passief kiesrecht vereischt. dat een beroep wordt uitgeoefend, waardoor in het levensonderhoud kan worden voorzien. Ook misdadigers of politiek gestrafte" zijn niet verkiesbaar, evenmin als personen, die in politiek of orimineel proces hi" gewikkeld. Leiders van politieke groenen mogen zich r.'et candldaat stellen. Het bijeenroepen van het parlement voor gewone of buitengewone zittingen geschied' op voorstel van den minister-president door konlbkUlk besluit. 2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2