Zware mist veroorzaakt ongelukken 78sie Jaargang DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 No. 23795 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De match Euwe-Aljechin DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: STADSNIEUWS Dr. Lütjeharms benoemd toi professor. Botsing tusschen twee Duitsche schepen bij IJmuiden Acht opvarenden der „Westfalia" worden vermist Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Gijon geeft zich over LEIDSCH DAGBLAD 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te .loetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Aan bet Universiteitscollege te Bloemfontein. EERSTE KUNSTKRING-CONCERT. Huldiginjr van Willem Andriessen. Dr. W. J. Lütjeharms. Onze stadgenoot dT. W. J. Lütjeharms. hoofdassistent aan 'het Rijksherbarium, is I benoemd tot professor in de plantkunde i aan het Universiteitscollege in Bloemfontein I (Z Afrika). Om kwart voor elf is gisteravond voor onze kust, op vijftien mijl van IJmuiden, een ernstige scheepsramp geschied, waarbij naar men vreest - acht menschen om het leven zijn ge komen. Tijdens den zwaren mist zijn namelijk twee Duitsche vrachtschepen, de „Westfalia", dat van Rotterdam op weg was naar Kolberg (Duitschland- Pommeren) en de „Schwalbe", dat van Riga kwam, met bestemming Rotter dam (via Antwerpen), met elkander in botsing gekomen. De „Westfalia" is hierbij gezonken. Van de 15 opvarenden konden er zeven door de „Schwalbe", die averij boven de waterlijn bekwam, aan boord wor den genomen. Dat zijn de eerste offi cier Frenz, de eerste machinist Rust, de matrozen Gutsch en Okroy, de lichtmatroos Irmler, de stoker Saerin- ger en de bootsjongen Jaeniske. Omtrent het lot der andere opvarenden is niets bekend. De mogelijkheid is niet heeft op het oogenblik een lading stuk goederen aan boord. De „Schwalbe" is het eigendom van de Ar go Reed. A. G. te Bremen. Het schip heeft een bruto inhoud van 842 en een netto-inhoud van 461 ton. Het is in 1920 te Bremen van stapel geloopen. Uit Vlissingen wordt nog gemeld, dat de ..Schwalbe" vanmorgen om 11 uur die plaats is gepasseerd, op weg naar Ant werpen. De zeven geredden van de „West falia" bevinden zich nog aan boord var? de „Schwalbe". De „Schwalbe" heeft bij de botsing ern stige schade aan bakboordsboeg, boven de waterlijn, gekregen. Bovendien heeft zij het bakboordsanker verloren. w De reddingboot teruggekeerd Naar men ons hedenmiddag nog tele fonisch meldt, is de ^Neeltje Jacoba" te 1 uur te IJmuiden teruggekeerd. Men heeft niets van de vermiste op varenden gevonden. BINNENLAND. Het Prinselijk paar uit Duitschland terug gekeerd. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad). .Samenstelling van het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen Frankrijk te Amsterdam en van het Nederlandsch B-elftal. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Italië doet ter non-interventie-commissie concessies, waardoor de impasse opgelost. Blad). waardoor de impasse is (3e Blad en Buitenland, 4e Willem Andriessen. Willem Andriessen: een halve eeuw oud! Wie hem ziet. kan het nauwelijks geloo- ven. Jeugdig en vol activiteit verschijnt zijn vertrouwde figuur op het podium. Doch wie hem hoort spelen, weet. dat hier een kunstenaar van gerijpte ontplooiing en van verdiepte menschelijkheid voor ons zit. Zóó ziet men dan den Hollandschen grootmeester van het klavier op dezen W. J. Lütjeharms werd 24 Januari 1907 te Alkmaar geboren Hij doorliep de lagere school en de H.BS. aldaar en studeerde vervolgens aan de Universiteit te Amster dam. waar hij in 1932 het doctoraal examen in de wis_ en natuurkunde met hoofdvak Plantkunde aflegde. In October 1928 werd hij als 2e assis tent verbonden aan het Bo'anisch labora torium te Amsterdam onder leiding van rrof Stomps. Met ingang van 1 Apri] 1929 werd hij vaste assistent aan het Rijks herbarium alhier en met ingang van 1 October 1934 hoofdassistent. od 10 Januari 1936 promoveerde hij al hier tot doctor ln de wis. err natuurkunde oo een proefschrift getiteld „Zur Geschiehte der Mykologle der achtzehnten Jahrhun- dert". Dr Lütjeharms maakte verscheidens onderzoekingstochten naar Frankrijk. Italië. Java en het eiland Ernrano en publiceerde vele artikelen in binnen- en buitenland eed tijdschriften, voornamelijk op het gebied der mycologie. KON. NEP. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Tweede winterbijcenkomst der afd. Leiden. De gisteravond in het, Café-Restaurant „ln den Vergulden Turk" gehouden tweede winterbiieenkcmst van de afd. Leiden, werd wegens ongesteldheid van den voor- Ptter, geleid door den vice-voorzitter, den heer Joh. Jonker. Nadat deze de aanwe zigen had welkom geheeten. bracht hij in herinnering, dat het dit jaar 60 jaar gele ten is, dot, de afdeeling werd opgericht, ëat de afd. zich speciaal bewogen heeft op het terrein van t.uinbouwonderwijs, zoo wel voor ouderen als jongeren en dat op net gebied van tentoonstellingen, groote en soeciale keuringen Leiden een vooraan staande plaats inneemt. Op de bijeenkom sten werden talrijke tuinbouwvraagstukken behandeld. Hierr.a vond voorlezing der notulen plagt-, die ongewijzigd werden aange- ne—or ballotage van nieuwe leden en het behandelen der ingekomen stukken, deelc'e de voorzitter nog mede, dat er we der twee cursussen zijn aangevangen, de algemcene tuinbouwwintercursus met 26 leerlingen en een speciaalcursus in tuin- teekenen met 36 leerlingen. Op voorstel van het bestuur werd voor oe l:\veekwedstrijden van de Ver. van oud- leerlingen der tuinbouwcursussen een wis- selprijs beschikbaar gesteld. De voorzitter de Ver. stelde dit ten zeerste op prijs. Met een hartelijke toespraak van den voorzitter, aan ieder der leerlingen wer den vervolgens de op den specialen bioem- ndcursus behaalde diploma's uitgereikt. Ais afgevaardigde naar de Alg. Verg. der tïii-ner? ben°emd de heer A. Galjaard, hpiM^T P'aabsvervanger zal optreden de H. Smit. De beschrijvingsbrief der VerBaderlng, welke hierna behandeld Saf, behalve de rekening en ver- afc.^v„ nie's bijzonders, zoodat de i ien i,^ÏL Bden geen moeilijke taak zul- ónm- a ^°°r bet puntenstelsel was SS,*?*" J' H- Smit bultcnge- °o'e mand niet diverse chrysan- Visschcrsvaartu'lgen vastgevaren. Eveneens tengevolge van den mist is te IJmuiden het visschersvaartuig ,,Urk 93" binnen de pieren op den zuider strekdam uitgesloten, dat zij zich in een boot heb- geloopen en lek gestooten. Voor de opva- ben kunnen redden en op zee rondzwal- renden bestaat geen gevaar, ken, maar veel optimisme te dien aanzien Dc ..Urk 98" kreeg aan den voorsteven is niet gerechtvaardigd. Immers: in de een gat onder de waterlijn. Er bestaat eerste plaats heeft de „Schwalbe" gerul- een goede kans. dat het scheepje heden- i avond in volle kracht jubileerenl men tijd de omgeving afgezocht zonder middag bij rijzend water, vlot gebracht zal De ..Kunstkring voor Allen" mag zich iets te vinden, terwijl de motor-redding- worden. gelukkig prijzen zijn ook dit jaar weer zoo boot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden, on- Het visschersvaartuig „RO 29". van de interessante concertenserie met een Hol- middellijk naar de plaats van de ramp is firma Roelofs ln Rotterdam, dat eveneens landsch artist van dit formaat te openen! uitgevaren, maar tot hedenvoormiddag I Dp <jen zuider strekdam was vastgeraakt, Andriessen bezit bij uitstek het verlang- nlets had gevonden. De reddingspogingen j5 jn rjen loop van den vroegen ochtend de warme en ronde toucher voor Schu- werden overigens door den mist uitermate door de sleepboot „Hectór" vlotgesleept. mann's beroemde „Carnaval", dat hij ons bemoeilijkt. i in_volledige uitvoering heeft voorgespeeld, m Scheepvaart ondervindt vertraging De „Westfalia" van de Koelner Reederij door de" m st- A. G. te Keulen, had een inhoud van 945 De mist heeft het scheepvaartverkeer bruto en 513 netto ton. Het vaartuig, een van gisteravond tien uur tot vanmorgen dubbelschroefschip, is in 1911 te Rostock naif negen vrijwel stilgelegd, gebouwd. i Het stoomschip „Prague" van de Har- l wichlijn. dat gisteravond elf uur had moe- De „Westfalia" is een zeer goede be- ten vertrekken, verliet eerst vanmor en te kende in de Rotterdamsche haven, welke 9.35 uur Hoek van Holland. Het stoom- het schip gedurende een reeks van jaren schip „Vienna" van dezelfde lijn kwam vanmorgen in plaats van 5 uur pas om 9 uur aan. De reizigers die de aansluitingen op het buitenland misten, werden met extra trei nen naar hun bestemming vervoerd. Omstreeks half negen trok de mist op. Geleidelijk zag men toen de schepen uit den mist te voorschijn komen. Op een mo ment stoomde zelfs een vloot van zestien schepen op den Waterweg aan. Interpellaties in den Belgischen Senaat. (Buitenland, 4e Blad). Gijon heeft zich aan Franco overgegeven. (Ie Blad). Dc centrumpartij te Danzig ontbonden. (Buitenland, 4e Blad). Rond den strijd in het Verre Oosten. Blad). (4e Duitschland wijst een protest van Tsjecho- Slowakije inzake de Duitsche perscam pagne aL (Buitenland, 4e Blad). regelmatig aanliep. Het schip was Maan dag j.l„ komende van Stolpmuende. met een lading graan in de Rijnhaven gearri veerd. Na de lossing heeft het Dinsdag in de Maashaven opnieuw een lading graan aan boord genomen, waarna het gister avond wederom naar Duitschland is ver trokken. Ook de „Schwalbe" komt reeds jaren lang regelmatig te Rotterdam. Dit schip De „We stfalia. then ingezonden. De jury, bestaande uit de heeren A. Lagendijk, H. Buurman en J. J. Maandag, kende hieraan 12 p. toe. Na de pauze besprak de heer Jan Kriest Jzn. breedvoerig de cultuur van Nerine Speciosa, waarbij vooral gelet moet 'wor den op een goeden, juisten rusttijd. Dit er over eens, dat dit sprookjes zijn, evenals wat men vroeger beweerde over het zaaien van andijvie bij afgaande man, of dat van kroten bij opkomende maan! In beide ge vallen heeft men met z.g.n. tweejarige planten te doen en zoowel hij groenten als siergewassen zijn er onder deze groep z.g.n. Deze uitbereide serie „dichterlijke mo mentopnamen" van den zoo karakteristiek EERSTE BLAD schrijvendcn romanticus Schumann, den i „denker in tonen", werden met een zoo- danig élan en in zulk een bruischende een heid weergegeven, dat deze cyclus, die an ders wel eens lang lijkt, nu van 't begin tot 't einde bleef boeien. Van totaal ander karakter en uit veel later tijd sjoeelde hij Ravel's prachtige tri logie „Gaspard de la nuit": het verdroom de „Ondine". het huiveringwekkende „Le Gibet" (De Galg), met zijn luguberen on dergrond en de pikante vertelling van den fantastischen dwerg „Scarbo". Welk een uitnemend en illustratief voordrachtskun stenaar is Andriessen. Gevoel voor het humoristische, het groteske en het boven natuurlijke: hoe juist werd dit geopen baard! 't Was, alsof een prentenboek met een grillig, spookachtig vertelsel werd opengeslagen: iedere pagina er van hield het auditorium in spanning. Andriessen's beheersching van de zware techniek is zóó volkomen, dat men zich eigenlijk in het geheel niet bewust is van de ontzaglijke moeilijkheden, vooral wan neer ons aan den vleugel dien heen en weer schietenden dwerg wordt voorgetoo- verd. Eerst achteraf realiseert ge, welke eischen Ravel hier aan den uitvoerder stelt. Begrip, inleving en visie waren te vens bewonderenswaardig: men voelt, hoe Andriessen hieraan in ieder opzicht heeft gevijld, om deze compositie zóó te geven, j als hij het dezen avond deed. Een Chopin-cyclus is voor den waren klavierliefhebber altijd een buitengewone tractatie. Achtereenvolgens genoten we van een Nocturne, diverse Mazurka's, Etude's, Pré- lude's en een Scherzo, door Andriessen weergegeven met een zuiver gevoelde dich terlijkheid. Subtiliteit of robuste kracht, vóór alles beschaafde en delicate smaak, j zich telkens weer uitend in tallooze dé tails, kenmerkten zijn op een uitzonderlijk niveau staand spel. Andriessen is voor dit alles in deze kolommen reeds zóóveel ge huldigd, dat wij het niet nog nader be hoeven toe te lichten. Dat de Leidenaars ook een „landgenoot" weten te eeren, bewees het geestdriftige en uitermate hartelijke applaus, waarvoor An driessen met een Chopinwals dankte. Door het bestuur van den Kunstkring is deze nobele en bescheiden kunstenaar, wien wij nog vele jaren als brenger van pure muzikale schoonheid toewenschen. met een prachtigen lauwerkrans in de Leidsclie kleuren gehuldigd. Andriessen te mogen hooren op 't hoog tepunt van zijn veelzijdig kunnen, is een gebeurtenis, die wij zeer speciaal in onze herinnering zullen behouden! ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN Eenige honderden schaaklief hebbers voorzagen zich in den voorverkoop reeds van toegangs bewijzen voor de achtste partij om het wereldkampioenschap schaken, welke hedenavond te halfzeven in de Stadsgehoorzaal aanvangt. De zaal zal echter niet uitver kocht zijn, zoodat men ook aan de loketten nog voldoende plaats- kaarten (a f. 1.zal kunnen verkrijgen. DE DIRECTIE. Near de speciale verslagge ver van Havas aan het Spaan- sche front van Asturië meldt, heeft de stad Gyon zich he denmorgen overgegeven. Franco heeft dus thans, Oviedo nog uitgezonderd, geheel Noord-Spanje in bezit geno men. Oviedo zal zich wel niet lang meer kunnen handhaven Kaapsche bolgewas is bijzonder geschikt voorloopers. die reeds het eerste jaar door voor snijbloem, mits men de natuurlijke schieten of bloeien. De maan heeft wel groeiwijze kent en daarnaar weet te han- invloed op weersverandering en dat. kan delen; een en ander werd aan de hand aenige wijziging brengen in de ontwikke- van medegebracht materiaal zeer duide- ling onzer culturen. Met belangstelling mochten wij ver nemen, dat het bezoek aan de Kunst kringconcerten zich dit seizoen weer in stijgende lijn beweegt. Niet in het minst zal daartoe ook bijgedragen hebben de voor concerten als deze, komt ons muzikale leven voor de toekomst in hooge mate ten goede. Nog velen mogen alsnog blijk geven deze geste en dit streven van het actieve bestuur te waardeeren! ACADEMISCHE EXAMENS. het candidaatsexamen heer A. Soesman (Den lijk door spreker uiteengezet. Een vraag Na een uit bovenstaande vragen voort- aanmerkelijke entrée-reductie voor de jon. betreffende den invloed der maan op de vloeiende zeer leerrijke gedachtenwisseling geren, waarvan een druk gebruik gemaakt groeiende gewassen vond verschillende in- I volgde rondvraag en sluiting met dank aan is en vermoedelijk nog zal worden, leiders; over het algemeen was men het de verschillende sprekers. Het opwekken van de interesse der jeugd Geslaagd voor geneeskunde, de Haag). Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten, de heeren D. v. d. Wel (Oegst- geest); R. A. de Wijs (Enschedé) en J. L. H. MOll (Deventer).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1