SI HOOF FAMEL Uit de Omstreken m m ê&WkMWm mM Mm LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Woensdag 20 October 1937 V V V THIJS OP DE TAAIE HAAI99 HAARLEMMERMEER. JAARVERSLAG IJSCLUB „HAARLEMMERMEER." De nieuwe ijsbaan op het gemeentelijk Sportterrein. In het jaarverslag van de ijsclub „Haar lemmermeer", wordt om. gememoreerd dat de voorritter der vereeniglng, de heer W. N Bakker, in verband met zijn vertrek naar elders als zoodanig had bedankt. De heer Bakker heeft reeds van 1919 af met zeer veel enthousiasme de belangen der vereeniglng voorgestaan. Als blijk van waardeering voor de vele I diensten der vereeniging bewezen, heeft I bet bestuur den heer Bakker het eerelld- msatschap aangeboden. Het ledental der vereeniging ging iets I achteruit in verband met de practisch ijs- locze winters van de laatste jaren. Het, nieuwe vereeniglngsjaar zal met een I aantal van 391 leden ingaan. I De ontvangsten in het seizoen 1936/1937 I hebben bedragen f. 689.89 en de uitgaven f 715.49, zoodat de rekening werd afge sloten met een nadeelig saldo van f. 25.60. De heer J. Vogels had bedankt als be stuurslid der vereeniging. in verband met zijn drukke werkzaamheden. In deze vaca ture werd voorzien door de benoeming van den heer mr. J. E. Goudsmit. De heer H. J. Treur vierde zijn 12V»-jarig jubileum als bestuurslid. De plannen tot verplaatsing van de ijs banen naar het gemeentelijk sportterrein. I nateeren reeds vanaf het jaar 1920. doch om verschillende redenen werd niet tot aanleg daar ter plaatse overgegaan. Thans, nu de volle medewerking van de gemeente wordt ondervonden en de voor waarden van huur zeer aannemelijk zijn gesteld, kon het bestuur de verplaatsing in ernstige overweging nemen en werd een ontwerp-huurovereenkomst samengesteld, welke door de algemeene ledenvergadering werd goedgekeurd. De verplaatsing is in middels een feit geworden. De cantine is Inmiddels verplaatst, en prijkt thans vol glorie op het sportterrein. In de plaats van den heer W. N. Bakker werd tot, bestuurslid gekozen de heer F. Jongejans, die speciaal de verzorging van de banen op zich heeft genomen. „Gezellig Samenzijn". De tooneelvereen. „Gezellig Samenzijn" I opende in de Beurs te Hoofddorp het sei- zoen met de opvoering van het blijspel „De Baas in Huis". De zaal was flink bezet. Na een kort openingswoord van den voorzit ter had de opvoering van het stuk plaats, waarbij vlot spel werd geleverd. Het stuk viel zeer ln den smaak. Do goedgeslaagde avond werd met een gezellig bal besloten met medewerking van „The Accordeon Swingers". Op den IJweg werd een met een paard I bespannen wagen plotseling aangereden door een passeerende auto. De voerman I kwam er nogal goed af, doch de wagen I werd beschadigd. De politie maakte pro- ces-verbaal op. De heeren W. Veneman en J. G. Bos man, die werden benoemd tot politie- I agenten in dienst van de gemeente Haar- I lemmermeer, zijn als zoodanig door den I burgemeester van deze gemeente beëcdigd er. resp. te Nleuw-Vennep en te Hoofd dorp ln functie getreden. HILLEGOM. DE CREDIETEN AAN DE KLEINE KWEEKERS. De termijn van terugbetaling. De kleine kweekers, aan wie door de ge- 1 meente credieten zijn verstrekt, zijn niet in I staat geweest hun crediet vóór 15 Septem- Iber 1937 af te lossen. Ten einde te voor- I komen, dat deze kweekers door de terug- Ibetaling in financieele moeilijkheden ko- Imen te verkeeren, lijkt het B. en W. ge- Iwenscht den termijn te verlengen, docli |blet langer dan een jaar. Waar de toestand in het bloembollen- Kdrijf zich in gunstige richting blijft ont wikkelen, zijn B. en W. met de commissie tan advies inzake steunverleening aan üeine kweekers van meening. dat de ver strekte credieten weer geleidelijk behooren e verdwijnen, op grond waarvan aan den uad wordt voorgesteld de credieten in het Kermende jaar met 25 pet. te verlagïn, ter- *'Jl geen aanvragen om nieuwe credieten ln behandeling zullen worden ge nen. Raadsagenda. De gemeenteraad houdt morgen een ver- Jadering voor de behandeling van de vol lende agendapunten: 1. Notulen van de vorige vergadering 2 Ingekomen stukken 3. Conversie geld leningen 4. Aanbieding van de reke- kngen 1936 en de begrootingen voor 1938 kh de gemeente en haar bedrijven, en lenoeming van een commissie van onder- oek 5. Voorstel tot verlenging van de gemeentelijke regeling inzake steun aan kweekers 6. Voordracht ter be ug van een onderwijzer ,aan de O.L. ter voorziening ln de vacature A- J- W. Kemperman te 2i H- J- Vooren te Hillegom, 3. K. "^iddelbeek te Beverwijk 7. Voorstel van ■en W. tot het verleenen van medewer k/3 70<?r aanschaffing van twee school- «T°.en in de H.K Meisjesschool aan de "muiastraat 8. Verzoek van E. Aaij om «el, ehtslag als opzichter der plantsoe- hntVi~ Verzoek van D. L. Hage om eervol „S® als onderwijzer aan de openbare V in-J?01',. 10- Voorstel van B. en wóiH-i- tioek-afronding Pastorie Sint nartinuskerk li, Mededeelingen. De hoekafronding Van den Endelaan. denf' uv,jh?ne'ge onteigening voor de van neentA is noodig omdat de ge- runl ioil krachtens raadsbesluit van 21 leeft vernhAVoncTer den Rijkswaterstaat gedeelte il, V, het genoemde perceel- daarna w°I ,eigendom te verkrijgen terwijl hot t 0J>enoaren weg te bestemmen, P'et bii mir,nffnnt€igenen zakelijk recht "en verkregen overeenkomst kon wor- De Rijkscommissie voor onteigening acht een schadevergoeding van f. 6250 gerecht vaardigd. Het Kerkbestuur der St. Martinus pa rochie stelt aan de gemeente voor den grond aan de gemeente af te staan voor een som van f. 6000 onder bepaling, dat het hek langs de van den Endelaan door de gemeente zal werden terug gezet B. en W. vragen nu een crediet van f. 6250 voor dit doeleinde. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gouden Echtvereeniging. onderhoud bii de provincie is, heeft de gemeente daarover géén zeggenschap. Even. wel Is een algeheele reCónstructie van dezen weg bii de provincie in voorbereiding. Intusschen achten B en W. in verband met den werkelijk levensgevaarlijken toe stand ter plaats deze verbetering zeer ur gent. Zü stellen den raad voor, bij Ged. Staten de noodige stappen te doen ter bespoediging van de uitvoering der voor genomen verbeteringen, waaronder begre pen is de verbreeding van den rijweg en aanleg van rijwiel, en voetpaden. Het ware te wenschen dat deze verbetering spoedig tot stand komt! OEGSTGEEST. BIJEENKOMST NED. CHR. VROUWENBOND. Spreker ds. G. W. C. Vunderink. Door de pi. afd. van den Ned. Chr. Vrouwenbond werd een bijeenkomst be- Het echtpaar Sosef viert heden het 50 legd- in de Willem de Zwijgerkerk waar jarig huwelijksfeest. Twee jaren geleden als spreker optrad ds. G. W. C. Vunderink vierde Sosef zijn gouden jubiluem als employé bij de N.Z.H.T.M., de laatste ja ren als brugwachter aan de trambrug bij de Sandtlaan. Thans is de heer Sosef op pensioen gesteld. Zoowel de heer Sosef als zijn echtgenoote verkeeren nog in uitste kenden staat van gezondheid en het is hun, menschelijker wijze gesproken, nog niet aan te zien. dat zfj samen reeds zoo veel lente's achter den rug hebben. Op de zen feestdag zal zeker blijk van groot me deleven voor dit echtpaar gegeven worden! KATWIJK AAN ZEE. Het jubileum van den heer van der Plas. Ten huize van de wed. P. van Duyven- bode, timmer- en aannemersbedrijf werd in intiemen kring het feit herdacht, dat, gelijk gemeld, de heer J. v d. Plas 25 jaar geleden als timmerman bij die firma in dienst trad. I sexueele leven. Spr. wil een De jubilaris die met zijn gezin aan- 1 waarheid hieromtrent niet wezig was, werd toegesproken door de maar wees ook op hetgeen Adler zegt. n.l. oudste zoon. die al dien tijd met hem i dat men tevens rekening dient te houden van Zeist, met als onderwerp: „Menschen- kennis". De presidente, mej. M. P. Planjer, open de met het laten zingen van ps. 138 7, waarna zij voorging in gebed. Zij las ver volgens een gedeelte van ps. 138. Ds. Vunderink merkte op, dat wij allen menschenkennis bezitten maar te weinig aandacht besteden aan de moeilijkheden, die beoordceling van onze medemenschen met zich meebrengt. Te weinig realiseeren wij ons, dat er veel maskers zijn in het menschelijk leven. Wij willen de men- schen meestal beoordeelen naar de maat staf van ons zelf. Spr. waarschuwde tegen te spoedig gemaakte gevolgtrekkingen. Alléén Christus was in staat om de men- schen juist te becordeelen, daar Hij ook het hart aanzag. Spr. behandelde verder de geschiedenis van de karakterstudie Met nadruk wees hij op de theorie, waar bij men als voornaamste oorzaak der karakters het „onderbewustzijn" noemt. Freud wil alles terugbrengen tot het grond van ontkennen, samen werkte. Deze gaf uiting aan de groote plichtsgetrouwheid, ijver en be kwaamheid van den jubilaris, die steeds door patroon en cliënten werd gewaar deerd. Hierna werd de jubilaris gecompli menteerd onder aanbieding door de firma van een moderne rookfauteuil en door verschillende kleinere cadeaux en bloem stukken. Hiervoor betuigde de jubilaris zijn wel- gemeenden dank. Hij memoreerde den voor hem onvergetelijken patroon onder wien hij 15 jaar heeft gewerkt. Hierna volgde een gezellig samenzijn. Onze plaatsgenoot de agent-van politie A. Kleinman slaag te Utrecht voor het polltiediploma met aanteekening van den A.N.P.B NOORDWIJK. VERBETERING VAN DEN HEERENWEG. In verband met levensgevaarlijken toestand. Een aantal bewoners en gebruikers van den Heerenweg hebben aan den raad een request ingediend tot verbetering van dien weg door 't doen aanleggen van een voet en rijwielpad en het aanbrengen van een behoorlijke straatverlichting, gezien het feit dat deze weg een der meest gevaar lijke en onbruikbare wegen ln onze ge meente is en mede in verband met de talrijke ongelukken, die er jaarlijks op dien weg plaats vinden Aangezien de Heerenwee 4n beheer en RHEUMALANA LAKENS SPANJAARD 7858 -BORNE (Ingez. Med.) met jaloerschheid. heerschzucht en eer- zucht. Als tegenstelling noemde spr. de angst die in het onderbewustzijn van de menschelijke ziel leeft. De strijd tusschen dit positieve en negatieve, geeft zijn uitwerking op het menschelijke leven. Het is goed dat te weten en niet alleen op het uiterlijke af te gaan. We moeten leeren. zooals het ons in het Evangelie gezegd wordt, om de mensch eerst dan te beoor deelen, wanneer wij in zijn innerlijk leven zijn afgedaald. De tragiek van ons men schelijk leven is niet, dat wij niet weten hoé wij moeten zijn, maar dat wij niet kunnen zijn, wat wij moéten zijn. Ook daarom moeten wij voorzichtig zijn met spoedig geven van recepten. Anderen kun nen wij eerst dan helpen, als wij eerst lee ren hen te begrijpen. Anderen leeren ken nen. is alleen mogelijk waneer wij eerst ons zelf leeren kennen. Dit zelf leeren kennen is alleen mogelijk w; nneer wij dat trachten te doen, in het zoeten van geestelijke ge meenschap met Go( Wanneer Zijn licht in ons schijnt, dan kunnen wij pas komen tot ware zelfkennis. Mej. Planjer, dankte ds. Vunderink. die na het zingen van Gez. 96 6. voorging ln gebed. RIJNSBURG. Vergadering van de Burgerwacht. De Rijnsburgsche Burgerwacht verga derde in café „Centraal". De voorzitter, de heer J. Kromhout Jz. opende en consta teerde tot zijn groot genoegen, dat de zomeroefeningen een zeer bevredigend verloop hadden en zich kenmerkten door een goeden geest. De secr., de heer J. v. d, Gugten las de notulen, die onveranderd goedgekeurd werden. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren R. Blankert en Joh. Driebergen. De wisselbeker viel ten deel aan d#n heer J. v. Iterson Sr. met 132 punten, terwijl de heer H. Ravensbergen, die een gelijk aantal punten verwierf, een medaille ontving. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek o.a.. dat de heer Joh. Oudwater zijn functie als secretaris heeft neergelegd. Hem werd dank gebracht voor zijn vele werkzaamheden. 13. Het anker ging omhoog en schommelend verliet het roover- scfaip de „Taaie Haai", met volle zeilen, thans de baai; de kust was spoedig niet meer te bereiken en Leo Listig en oom Brom en Thijsje stonden daar heel hulpeloos te kijken.... hun ontvoering wa6 onaangenaam en onverwacht. Zij hadden ook een siapeloozen'nacht en door dat alles, bij elkaar, stonden zij heel suf en doelloos daar. Zij waren heelemaa', geen voorbeeld van stoutmoedige, gewetenlocze roovers en piraten en wisten zelfs geen vriend'lijk woord te praten. Zij werden slechts zeer kort met rust gelaten, want spoedig kwam er nu een booze man aan, met een dikken buik; dat was de^öipts- man, Tlnus Pruik hij kwam vóór de drie gevangen stakkérds'staan, en keek hen zeer doordringend aan. Hij sprak: „Je moet gehoor zaam zijn en altijd steeds doen wat ik zeg, daar 'k anders heusch de zweep er over leg! Ik zal je laten werken tot je botten er van kraken en goede zeelui en piraten van je maken!" De wintcreefeningen zullen wederom in „Flora" worden gehouden. De eene week marschoefeningen, de andere schietoefe ningen. Wie aan de marschoefeningen niet deelneemt, wordt tot de schietoefeningen niet toegelaten. Een uitzondering zal wor den gemaakt voor personen boven de 50 jaar. Behalve op de gewone banen, zal ook op de geluksbaan worden geschoten. Bo vendien heeft het bestuur besloten gedu rende November een cursus ln luchtbe scherming te doen geven, waartoe alle le den worden opgewekt. Als leider zal op treden de heer Middelkoop te Lelden, in structeur der vereeniging. Gedurende dien cursus zullen geen schietoefeningen ge houden worden. De heer Middelkoop gaf nadere inlich tingen omtrent doel en aard van den cur sus, Meerdere bekendheid ten opzichte van het vraagstuk der Luchtbescherming is ook voor onze gemeente van groot belang. Hierna reikte de commandant, de heer J. Oudwater de diploma's in de B- en C- kln.se over. Na rondvraag volgde sluiting. SASSENHEIM. Het Mond- en Klauwzeer neemt ook in deze gemeente ernstige afmetingen aan Bij alle landbouwers is het vee aange tast; er zijn reeds enkele gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. De tramhalte in de richting Leiden bij de Poellaan is een 50 meter ln de richting van het dorp verplaatst. Voor het autoverkeer, dat van de Poellaan komt, is zulks een belangrijke verbetering. Alhier is een cursus in den Gregori- aanschen Kerkzang geopend speciaal voor jeugdige personen, die zich ln de Kerk zang willen bekwamen. STOMPWIJK. Gisternacht omstreeks 2 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van den boterhandelaar van Wiggen te Nootdorp. De Nootdorpsche brandweer kon er niet in slagen het huis te behouden, dat dan ook geheel in vlammen opging. Zoowel het pand. eigenaar H. van den Akker alhier, als de inboedel waren verzekerd. VEUR-LEIDSCHENDAM. WERKEN IN VERBAND MET DEN NIEUWEN RIJKSWEG. Afbraak van huizen en grondaankoop. Voor den aanleg van den nieuwen Rijks weg van Ypen-burg naar den Rijksweg naar Schiphol, zullen aan den Kostverlorenweg eenige huizen moeten worden afgebroken. Daarnaast zal de Starrevaart worden afge damd. Teneinde nu de tuinders uit Stomp- wijik gelegenheid te geven met hun schui ten in de Vliet te kunnen komen, ligt het iri de bedoeling de Smltssloot, welke ge dempt zou worden tijdelijk op diepte te brengen en In de plaats te stellen van de Starrevaart. Het uitdiepen van de Smits- sloot zal ook met zich brengen het maken van een geheel nieuwe schoeiing. Het stee- nen bruggetje aan de Leidschekade liggende over de Smitssloot, zal tijdelijk worden vervangen door een ophaalbrug. Voor het aankoopen van gronden voor dezen weg zijn voor 1938 uitgetrokken f. 400.000.—. Aanrijding. Tengevolge van den mist had op den nieuwen Rijksweg Den HaagGouda een aanrijding plaats tusschen een auto van de boterhandelaar Gr. uit Zoeterwoude en een vrachtauto van den expediteur J. Bi. uit Stompwijk. Beide wagens kregen schade, de chauffeur van de firma Groen- heyde kreeg een hoofdwond, welke ter plaatse werd verbonden. De politie onder zoekt de schuldvraag. Wegens ziekte heeft de straatmaker J. J. Wessels te Veur aan B. en W. per 1 November a.s. eervol ontslag verzocht. In een sloot aan de Prinses Juliana- weg is gisterochtend een wolhandkrab ge vangen. Ter gelegenheid van het jaarfeest van de St. Jozefgezellen heeft de R.K. Tooneel- ciub „Adolf Kolping" opgevoerd het drama „Thomas More". De muziek werd verzorgd door de Kolping Boys en het duo Blokland Nieuwebroek. Het woord werd gevoerd door pastoor Kammers en kapelaan Went- holt. Een tweetal leden werd het bewijs van trouw lidmaatschap uitgereikt. VOORHOUT. Vordering der Provinciale werkzaamheden. Deze werkzaamheden beginnen de laat ste weken grootere vorm aan te nemen. Zoo is de Teylingerlaan reeds voor de helft voor zien van een breed wandeltrottoir, hetgeen een schitterend cachet geeft aan dezen mooien betumenweg. Ook is de rioleering van den 's Gravendamschen weg geheel ge heel gereed gekomen. Een groote verbete ring! Het mond- en klauwzeer neemt af. Deze gevreesde veeziekte, welke bij de veehouders in onze gemeente zoo snel haar intrede deed, begint gestadig af te nemen Reeds een zestal veehouders deed bij het gemeente-secretarie aangifte, dat de ziekte bij hun dieren geheel geweken was. Eén sterfgeval is voorgekomen. De naaikrans der Maria-congregatie alhier maakte een excursie naar de Sun- lightfabrieken. Hieraan was tevens een plei- zierreisje verbonden, n.l. naar het eiland Marken. Er is door meisjes veel gezien en genoten! Ook voor de werklooze ingezetenen onzer gemeente heeft het ministerie van Sociale Zaken hare toestemming verleend tot instelling van een spaarsysteem voor de werkloozen om aldus de goede zorg voor de kleeding. schoeisel en beddegoed te bevorde ren. Nu heeft zich een comité in onze ge meente gevormd, om te komen tot een geld inzameling met als doel de werkloozen over Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar geneesmiddel ter bestrijding van HARDNEKKIGE HOEST, BRONCHITIS en andere aandoeningen der ademhalingsorganen KLEINE FLACON ƒ1.15 GROOTE FLACON /1.»0 9589 (Ingez. Med.) de eerste moeilijke maanden, welke dit spaarsysteem met zich brengt, heen te hel pen. Het comité heeft bij alle ingezetenen enveloppen laten bezorgen, met een daarbij toepasselijke circulaire en zal deze a.s. 25 October weer ophalen. Het comité is samen gesteld uit de navolgende personen: G. Bulten, burgemeester, voorzitter; C. J. Zon neveld, B. P. Schulte, J. Renée, B. J. Lukas- sen, P. N. Vester, en A. C. H. N. M. de Bek- ker, secretaris. WARMOND. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria Margaretha d. van N. P. v. d. Horst en M. J. de Haas; Adrianus z. van C. Zevenhoven en C. J. Kints:, Petironella Adriana Maria d. van C. Waasdorp en M. J. Juffermans; Joanna d. van A. J. de Rooy en A. van Kesteren: Johanna Elizabeth Maria Pelagia d. van J. A. Leenen en A. M. J. van Noort; Jacobus Anton Maria z. van A. J. L. Ketelaar en M. H. G. Peek. Gehuwd: W. G. van Grieken jm. 24 jaar en C. A. Beugelsdijk jd. 21 jaar. Overleden; H. W. van Riessen, 54 jaar; Petrus van Leeuwen, 95 jaar. Sloep gezonken. Een sloep, beladen met groenten is op de meren alhier gezonken. De sloep was te zwaar beladen en door een golfslag is water binnengekomen. De inzittende wist al zwemmende de wal te bereiken, doch de groenten waren verloren. Een schadepost voor den eigenaar. Afnemend mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer in deze ge meente is niet alleen tot staan gekomen, doch de ziekte neemt sterk af. Helaas zijn niet minder dan 6 koeien aan de zoo zeer gevreesde ziekte gestorven. Volgens offi cieel ten dienste staande gegevens zijn ruim 450 stuks vee door de ziekte aange tast geweest. WASSENAAR. Vergadering Tuinbouw en Plantkunde. In het Dorpshuis hield de afd. Wasse naar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde haar maandelijksche ledenver gadering onder voorzitterschap van den heer P. Polderman. O. a. kwam ter tafel de beschrijvings brief naar de alg. vergadering. Tot afge vaardigden werden gekozen de heeren Polderman en van der Schans. Tot nieuw lid werden toegelaten de heeren A. Buurman en J. Hermsen. Aan de orde kwam het voorstel van het bestuur om het lidmaatschap van de W. V. V. niet meer voor het volgend jaar te be stendigen. De stemmen staakten, zoodat over dit voorstel in een volgende vergadering zal worden beslist. Tot juryleden om het ingezondene te keuren werden benoemd de heeren J. K. van den Hoek. G. Ruitenbeek en P. Polder man. Na de pauze bracht deze verslag uit als volgt. Voor den mooisten mand met fruit of bloemen: le pr. Joh. van Noort, 2de pr. mevr. MullerLienberg; 3de pr. G. de Gooijer. Voor de mooiste verzameling heestertak- ken met bessen le pr. J. Hermsen, terwijl voor het puntenstelsel de heer Jac. van Noort voor prachtige snijboonen, de heer de Gooijer voor een mooie inzending cycla men en de heer G. Verlind met 8 soorten peeren en 10 soorten appels van ieder drie stuks diverse hooge punten werden behaald Volgde bespreking over een voorstel van het bestuur om in September 1938 een ten toonstelling te organiseeren. Z. h. st. werd in principe besloten zulks te doen. Tot afgevaardigde naar de vergadering van W. V. V. werd benoemd de heer G. Verlind. Hierop volgde sluiting. Aanrijding. Op den Waalsdorperlaan werd de heer S. die daar met zijn echtgenoote langs den rechterkant van den weg wandelde, door een hem achteroprijdende auto, bestuurd door den heer N. B. alhier, aangereden, waardoor hij viel en een ernstige verwon ding aan het linkerbeen opliep. Een pas- seerend geneesheer verleende hem de eerste hulp, waarna hij door de auto van N. B. naar zijn woning is vervoerd. Amerikaansche „Gangster" tot zijp zoon Nou heb ik je al zoo dikwijls gezegd, dat ik niet wil zien, dat je cigaretten rookt!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7