BUITENLAND De non-interventie-cömmissie opnieuw vastgeloopen EEN RAAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Y/oensdag 20 October 1937 De strüd w Srxmte De strijd in het Verre Oosten Nog een uitweg te vinden? SPORT Laat nooit het urinezuur Uw organisme verontreinigen LAND- EN TUINBOUW HET GROENE KRUIS. Ledenvergadering der afdeeling Leiden. Gisteravond werd onder voorzitterschap van dr. H. J. M. Boonacker de gebruikelijke najaarsvergadering van het Groene Kruis gehouden ter behandeling van de begroo ting 1938. De penningmeesteresse, mej. F. A. Ie Poole gal de noodige toelichting bij de verschillende posten dezer begrooting. Met leedwezen moest worden geconstateerd, dat voor 't eerst, een begrooting voor een nieuw jaar niet geheel sluitend kon worden in gediend. De vaste lasten, die aan het werk zijn verbonden, zijn in de laatste jaren gestegen en kunnen niet verminderd wor den zonder doel en streven van het Groene Kruis ernstig te belemmeren. Wanneer men er maar in slaagt weer een flink aan tal nieuwe leden te winnen en daarmee vermeerdering van inkomsten verkrijgt, kan de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien worden, omdat de finantieele basis der vereeniging gezond genoemd mag wor den. De uitgaven worden in totaal geraamd op f. 6.050 De aftredende bestuursleden de heeren jlir. C. C. Röell en arts H. A. Schouten werden herbenoemd. Voorts werd de agenda besproken van de jaarlijksche algemeene vergadering van de Provinciale Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene Kruis, welke 29 October te Rotterdam plaats vindt. Met de in de ver gadering gemaakte opmerkingen zullen de afgevaardigden rekening houden. Als af gevaardigden werden aangewezen de hee ren dr. H. M M. Boonacker en H. Filippo W.F.zn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Gebrs. Peschier N.V.. Zilkerbinnenweg 12. Noordwijkerhout. bloembollenkweekerij en -handel. Afkom stig uit Haarlem. M. Lek Nzn.. Schilkerkade C. 141a. Ter Aar. brandstoffenhandel en expeditiebe drijf. Eigenaar: M. Lek. Ter-Aar. Opheffing: Aannemersbedrijf van C. J. van Dorth. Verdamstraat 56. Leiden Wijzigingen: J. W. de Boer, Kraaierstr. 15, Leiden, rietmeubelhandel. Uittredend eigenaar: J. W. de Boer. Leiden, d.d. 1 Nov. 1936. Wijziging handelsnaam in: K. de Boer. Nieuwe eigenaar: K. de Boer. Leiden. ,J>e Kleeding-Speoialist", Lijsterstr. 35, Leiden, kleermakerij. Uittredend eigenaar: M. Brandon Bravo, Leiden, dd. 15 Oct. 1937 Van Benten en Co., Dorpstraat D. 50. (handel in boter, kaas. enz. Het verkoop kantoor te De Bilt, is verplaatst naar Woerden, Utrechtsche Straatweg 114. Internationale Kunsthoorn Industrie N. V.. Rouwkooplaan 2, Voorschoten, Uittre dend commissaris: H. A. J. M. Vermolen, dd. 1 Juni 1937. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis. en natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Polarizability and cohesion energy", de heer J M. Stevels, geb. te Semarang. Ge slaagd voor het doctoraal examen wis. en natuurkunde. hoofdvak pharmacie. de heeren H. C. Nanning (Den Haagl. R. J. Sanders (Haarlem) en L. M. Kuyvenhoven (Leiden); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K, mej. A.L. Schui ling (Rijswijk i. Voor het. voorbereidend kei'telijk exa men: de heer H. J. E. Caron (Rijswijk). In Asturië. In Asturië blijven de rechtschen vorde ren. Maandag hebben zij 16 dorpen bezet. Gisteren hebben zij eveneens een belang rijken opmarsch ten uitvoer gelegd. De colonne, die in het zuiden optrekt, heeft la Lorna de Mones ingenomen, voorts Sierra de Torin en zes dorpen, o.m. San Vincente. Dezelfde colonne bedwong Infiesto van de zuidzijde en trok verder. Meer in 't Noor den is een andere colonne voorbij Villavi- ciosa gekomen. Zij bezette eveneens eenige hoogten en tien dorpen, o.a. Cellega. In 't centrum heeft een colom?e den vijand op de vlucht gejaagd en is gevorderd tot de hoogten van Mediano en het dorp Sorriba. Gyon is opnieuw uit de lucht gebombar deerd. Cuba wil bemiddeling der Ame- rikaansche landen. Het Cubaansche kabinet heeft besloten de Amerikaansche landen uit te noodigen lot een gezamenlijk optreden, teneinde te trachten een einde te maken aan 't Spaan- sche conflict. Staatssecretaris Remos heeft verklaard dat in geval van aanvaarding der uitnoodigingen de Amerikaansche na ties een wapenstilstand zullen voorstellen, terwijl een „internationaal comité" de vredesvoorwaarden met de oorlogvoeren den zal bestudeeren. Veel vertrouwen heb ben wij niet in deze actie! De Mexicaansche president Cardanas heeft Azana den keten van de Mexicaan sche orde „Aguila Azteca" verleend. Gisteren is in het departement van bui- tenlandsche zaken te Londen de niet-in- menging sub-commissie bijeengekomen op nieuw zonder eenig resultaat te bereiken. Zooals aangekondigd was. stond de ver gadering onder leiding van Eden, bij afwe zigheid van Lord Plymouth. De Italiaansche vertegenwoordiger Grandi verklaarde, dat het antwoord van zijn regeering aan de Fransche regee ring hetzelfde was als dat van 29 Juli op het Engelsche plan. Aangezien de vertegen woordiger van Frankrijk verklaard had, dat de vijf vragen, die door zijn regeering werden voorgelegd, tot basis het Engelsche plan hadden, beantwoordt het Italiaansche antwoord tegelijkertijd de vragen der Fran sche regeering. De Italiaansche vertegen woordiger vroeg vervolgens den vertegen woordiger van Frankrijk of hij kon ant woorden op punt drie van het Engelsche plan, dat een bepaling geeft van het toe kennen van de rechten van oorlogvoe renden. De vertegenwoordiger van Frankrijk Conbin merkte op, dat het doel zijner regeering bij het naar voren brengen van de vijf vragen op Zaterdag j.l. was den toe stand op te helderen. De Italiaansche ver tegenwoordiger gaf uiting aan zijn twijfel, dat de vijf vragen conform aan het Brit- sche plan waren. De Fransche vertegen woordiger antwoordde, dat deze conformi teit volkomen was op één schakeering na betreffende de controle. Inderdaad hielden de Fransche vragen rekening met twee fei ten: 1. dat het rapport van van Duim en Henning nauwkeuriger voorstellen doet; 2. dat een voorstel was gedaan betreffende het gedeeltelijke en voorafgaande terug trekken van vrijwilligers. Een nieuwe toe stand is ontstaan. Het is noodzakelijk na te gaan hoe de nlet-inmengingspolitiek stond en het is van essentieel belang, dat de verschillende regeeringen duidelijk hun standpunt doen kennen. De vertegenwoor diger van Italië antwoordde, dat de woor den van den Fransehen vertegenwoordiger naar zij,n meening geen antwoord vormden op de vraag, gesteld ten aanzien van punt drie van het Engelsche plan. Toen deze discussie ongeveer een half uur geduurd had. kwam Eden tussehen belde om de laatste paragraaf van het communiqué der ondercommissie, gelijk dat verleden Zaterdag was opgemaakt, voor te lezen. In deze paragraaf verklaren de af gevaardigden duidelijk, dat zij od Dinsdag zouden bijeenkomen om verklaringen om trent het Fransche plan in ontvangst te nemen. De afgevaardigde van Portugal deed ver volgens een aanval op de overeenkomst van Nyon, welke hij een onbillijke bevoordeeling achtte van de regeering te Valencia. Hij wees op de wenschelijkheid om be'llgeren- tenrechten aan de regeering-Franco toe te kennen en verklaarde zich verder een voor stander van de symbolische terugtrekking van vrijwilligers in gelijke aantallen Ten slotte zeide hij. dat Portugal bereid was de control? langs zijn landgrenzen te herstel len, indien de Fransche regeering evenzoo zou handelen langs de Pyreneeën-,grens Eden merkte hier op. dat er verschillende antwoorden waren te geven op de Portu- geesche verklaringen, maar dat deze bij eenkomst noch de plaats, noch het oogen- blik was voor dergelijke uiteenzettingen, omdat de eenige kwestie, die zich in dis cussie bevond, het antwoord was op het Fransche voorstel Wörmiann, de Duiitsche afgevaardigde iRibbentrop is in Duitschland). steunde warm het Italiaansche voorstel, om terug te keeren tot de bespreking van het En gelsche voorstel, hetwelk, zeide hij, punt voor punit moest worden behandeld, te weten: de kwestie der belügerenten rech ten vóór de terugtrekking dei' vrijwilligers. De afgevaardigden van TsjecWo-SlowaJklje Balgië en Zweden verklaarden zich geheel accoord met de Fransche voorstellen, Maiski zeide, dat hii door ziin regeer-ng gemachtigd was te verklaren, dat de Sovjet- Unie in geenen deele de verantwoordelijk heid voor een voortzetting der zoogenaamde non-interventie-politiek kon aanvaarden Doch indien de Fransche en Engelsche regeeringen en anderen het noodzakelijk achtten deze politiek voort te zetten en eenig ge'oof koesterden in de mogelijkheid van een succes, dan zou de Russische re geering geen enkele moeilijkheid hieraan in den weg leggen. Eden vatte vervolgens de situatie samen De Russ'sche en Portugeesche regeering, zoo verklaarde hit. zijn bereid een strengere eon'role toe te passen op oorlogs-materiaal met bestemming voor Spanje, Dat is het eenige punt. waarop overeenstemming is bereikt. Wanneer de afgevaardigden op nieuw beginnen te bespreken in welk op zicht het Fransche voorstel verschilt van het Brioche, dan was het het beste een kwartier de bespreking te verdazen tot een particuliere gedachten wisseling. Na afloop van dit kwartier gine Eden vcort met zjjr. samenvatting. Alle antwoor den od het Frar-che voorste' zün niet gelijk zoo ze'de hii Bijvoorbeeld: d? Ru-s'-sbe vertegenwoordiger heeft duidelijk te ken nen gereven, dat de toekenning van oorlog voerenden rechten afhankelijk behoort te zijn van de terugtrekking van alle vrij willigers. Italië heeft gezegd, dat het er de voorkeur aan geeft, dat belligerenten- rechten van te voren toegekend worden. Het heeft geen enkelen zin, aldus Eden, het fundamentecle mceninjs- verschil te verbergen, dat er nog tus sehen de afgevaardigden beslaat. De toestand is ernstig en het zou noch juist, noch verstandig zijn dit op de een of andere wijze te vcksluieren. Bovendien zou het ook niet goed of verstandig zijn dat, de commissie sine die zich verdaagt, zonder een accoord bereikt te Hebben. Een accoovd moet mogelijk zijn. Er gaapt op het oogen- blik een diepe kloof tussehen de beide standpunten en deze kloof bestaat reeds sedert Juli. Niettemin, aldus ging Eden voort, zijn er wellicht middelen d:e kloof te overbruggen. Derhalve stelde hi,i voor, dat de onder-commissie zich tot vanmiddag half vier verdaagde en hij hoopte, dat intussohen een mid del zou gevonden worden, om beide standpunten tot elkander te doen na deren. De onder-commissie nam dit voorstel aan. De 9 mogendheden-conferentie. Portugal heeft medegedeeld aan de 9-mo- gendheden-conferentle te zullen deelnemen. In Tokio wijst men met nadruk op de abso lute onmogelijkheid van eenige internatio nale bespreking van de Japansch-Chlnee- sche kwestie, voordat de Japanners in Sjanghai de overwinning hebben behaald. In bovengenoemde kringen is men van mee ning, dat dan het houden van een plaatse lijke conferentie te Sjanghai onder de oogen zou kunnen worden gezien, ten einde het bestuur van de stad te regelen en de Chl- neezen te doen besluiten de vijandeltjkhe- I den te staken en den vrede te waarborgen door een demiiitariseering van het gebied van Sjanghai en zelfs van de Jang-Tse- vallei. De Italiaansche regeering heeft be sloten deel te nemen aan de conferen tie van Brussel, wanneer Japan dit ver langt en wanneer een overeenkomst dienaangaande tot stand komt met de Duitsche regeering. In dit geval zal de houding van Italië als volgt zijn: le. Japan mag niet worden beschouwd als aanvaller. 2e, Geen anti-Japansche resolutie mag worden aangenomen en geen sancties zullen mogen worden genomen tegen Japan. 3e. De houding van Japan zal worden verdedigd als zijnde een tegenwicht tegen de intriges van de Sovjet-Unie. President Roosevelt heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat Amerika ter negen-mogendheden-conferentie zal verschijnen „zonder verbintenissen van den kant der Vereenigde Staten jegens andere regeeringen". Voorts zegt hij„Zooals ik heb verklaard in mijn radioredevoering van 12 October zal het doel van deze conferentie zijn te stre ven naar een overeenkomst en een oplos sing voor den huidigen toestand in China. Bij onze pogingen, die oplossing te vinden, is het ons voornemen samen te werken met de andere onderteekenaren van dit verdrag, met inbegrip van China en Japan." De New-York Times schrijft: „Het kan niemand ontgaan, dat de president het gevoelen heeft een niet- ïnilitair-iniddel van optreden te heb ben, dat doeltreffend de „internatio nale onwettigheid" zou straffen en dat niet het gevaar met zich mede zou brengen dit land in een oorlog mee te sleepen. Intussohen wordt het geheim van Roosevelt goed bewaard." Of het juist is, zullen we moeten afwach ten. SCHAKEN. H.S.C. (HAZERSWOUDE). De uitsiag van den onderlingen borden- wedstrijd van de schaakclub H.S.C. is als volgt: Groep I: Joh. van Veen-J. P. Cok 2Ox; C. BuitenhuisN. v. d. Bosch 10; G. RuysJ. v. d. Toorn 10; L. van Veen B. Cok 0—1. Groep II: Jac. HarkesA. Raaphorst l'/t'/:x; J. van GorkusM. Kroon 2Ox; M. Kroon—Jac. Harkes 01; L. v. Gorkum M. Kroon 11 x. x is van 2 partijen. DE ALGEMEENE TOESTAND Londen in een impasse. Te Londen zit men opnieuw in een im passe. Men zie hiernevens. Men is even ver als in Juli j.l.! Echter schijnt er te Londen weinig optimisme meer te bestaan. Een deskundig waarnemer verklaarde gister avond. dat er ook maar geen milimeter vooruitgang te besoeuren viel. Engeland en Frankrijk blijven vasthouden aan het Fransche voorstel. Indien het mogelijk wave het zoodanig te wijzigen, dat de tegenge stelde meeningen konden worden verzoend, zonder dat de principieele doeleinden uit het oog werden verloren, dan bestaat er natuurlijk niet het minste bezwaar om het plan te herzien Maar op het oogen- blik ziet men geen enkelen weg om tot een zoodanige wijziging te komen. Wanneer men niet uit deze impasse geraakt en de commissie voor een breuk staat, dan zal dit gaan over fundamenteele beginselen en niet slechts over procedure kwesties. Hedenmiddag verwacht men, dat de orincipieele zijde zal worden aangevoerd en dusen beslissing zal worden geforceerd BELGIË De koning niet bij den optocht der oud- strliders van den Yzer. Voor de eerste maal zal de koning niet aanwezig zijn bij den optocht van de oud strijders van den Yzer. De reden hiervan is. dat de oudstrijders in verband met het aannemen der amnestiewet hebben beslo ten niet meer de officieele aanwezigheid te aanvaarden van leden der regeering als zoodanig bij de herdenkingsplechtigheden. FRANKRIJK Salarisverbooging voor de ambtenaren. De ministerraad heeft besloten een voor ste] bij het parlement in te dienen om 1.380.000.000 frs. uit te trekken voor ver hooging der ambtenaarssalarissen. Of daarmede genoegen zal worden genomen, is nog niet beslist. ITALIË. HESS TOT EEN BEZOEK GENOODIGD. Besluiten van den ministerraad. De Italiaansche ambassadeur Attolico te Berlijn heeft een bezoek gebracht aan den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess. om hem een portret van den duce met opdracht te overhandigen. Bij deze gelegenheid heeft de Italiaan sche ambassadeur tevens een uitnoodiging overhandigd om een afvaardiging van de nationaal-socialistische partij te doen deelnemen aan de viering van den vijf tienden verjaardag van den marsch naar Rome en de overname der macht door de fascistische partij (28 en 29 October). De duce liet tevens weten, dat hij het zeer op prijs zou stellen, wanneer Hess persoonlijk naar Rome zou komen bij deze gelegenheid. Hess heeft de invitatie aan genomen. In den onder voorzitterschap van Mus solini gehouden ministerraad is o.a. be sloten tpt oprichting van een drietal kolo nisatie-organisaties voor de exploitatie van uitgestrekte deelen van de Afrikaansche koloniën en voor de bevolking met Ita liaansche arbeiders. Verder werd besloten tot oprichting van een vrijwillige fascistische militie, waarin alle Italianen, die in Oost-Afrika verblij ven, zullen worden opgenomen. Voorts werden decreten aangenomen, waarin uitvoering wordt gegeven aan zekere overeenkomsten van commercieelen aard, die tot stand zijn gekomen met België, Luxemburg, Nederland, Polen, Portugal, Zweden, Denemarken en Estland. Neem URODONAL: Hetverwijderthet urinezuur, voorkomt veel kwolen en maakt het leven longer en aangenamer. 3695 (Ingez Med.) NOORWEGEN Gemeenteraadsverkiezingen. In geheel Noorwegen zijn gemeente raadsverkiezingen gehouden. De arbeiders partij is eenigszins vooruitgegaan ten koste van de onafhankelijken. De fascisten en de communisten hebben vrijwel geen stem men behaald. PALESTINA Nieuw Arabisch comité gevormd. Volgens berichten uit Arabische bron is een nieuw hoog Arabisch comité in Syrië gevormd. Het zal bestaan uit de uitgeweken leden van het oude comité, tezamen met vijf Arabische nationalisten uit Irak. Egypte, Syrië, den Libanon, die deelgeno men hebben aan het congres in Bloedan nabij Damascus in September j.l. De trein uit Haifa naar Egypte is op het nippertje aan een ernstig ongeluk ont snapt, toen ontdekt werd, dat onder de spoor een mijn was gelegd, nabij Gaza, welke men juist bijtijds heeft kunnen ver wijderen. Het verbod te Jeruzalem, zich des avonds op straat te begeven, is Ingetrokken, waar uit blijkt dat de autoriteiten den toestand aanzienlijk verbeterd achten De pijpleiding van Irak is bij Nazareth door eenige schoten doorboord. Bij Sjanghil Een zeer felle strijd, waarvan waarschijn, lijk het lot zal afhangen van Tsjapel en' Kiangwang woedt ten noordwesten van Tatsjang. De Chineesche troepen, gesteund door krachtige versterkingen, zijn er in gs. slaagd de uitspringende punt der ja. pansche linie aan drie kanten in te slui ten. Voorts melden de Chineezen, dat de Japansche opmarsch tot sitaan is gebracht en dat de Japanneezen zeer zware verlie zen hebben geleden. De Japansche woordvoerder raamde de Chineesche verliezen bij Sjanghai sedert het uitbreken der vijandelijkheden op 100.000 dooden en een gelijk aantal gewon, den! Overigens meldde hij kleine vorderir,. gen. Van betrouwbare zijde wordt onthuld, dat in den nacht van veertien October eet Chineesch vliegtuig vier Japansche bom- menwerpers volgde die na een luchtrald naar het vliegveld van Sjanghai terug keerden. De Japansche toestellen ontsta- ken hun navigat-ielichten en landden na elkaar. Het Chineesche vliegtuig ontstak toen eveneens zijn lichten, gleed omlaag, alsof het wilde landen, maar liet toen twee zware bommen vallen, waardoor zeven Japansche vliegtuigen werden vernield. Vervolgens verdween het Chineesche toestel met volle snelheid in den nacht. Op Nanking is opnieuw een luchtaanval uitgevoerd. Door verdwaalde bommen, granaten en kogels zijn tot 15 October in de internatio nale nederzetting 2057 menschen gedood en 2955 gewond. Het Chineesche telegraafagentschap Central News meldt uit Nanking, dat drie Japanschevliegtuigen gistermorgen Soetsjau een auto hebben beschoten, waar in zich de Italiaansche militaire attaché en drie Duit-schers bevonden. Geen der heeren werd gewond. De auto was op weg van Sjanghai naar Nanking. In het Noorden. In het Noorden schijnen de Japanners gisteren rust te hebben genomen. Het schijnt bevestigd te worden, dat de Chineesche elementen, die hun tactiek van guerilla-voering in Noord China voortzet ten, in den loop der laatste dagen den Ja panners verscheidene nederlagen hebben toegebracht, ojn. in het Noorden van de provincie Sjansi en op de twee spoorlijnen Peiping-Hankau en Tientsin-Poektu. Het Chineesche telegraafagentschap Cen tral News meldt ten aanzien van dezen strijd, dat de Chineesche troepen, die aan vallen doen in de grensgebieden van de provincie Sjansi op 17 en 18 October Mink- ham en Koejang in de provincie Hopel hebben heroverd. De troepen zouden hun opmarsch in Oostelijke richting voortzet ten, naar den spoorweg Peiping-Hankau, ten zuiden van Pauting. In de provincie Sjansi hebben de Chineezen op 18 Octo ber Fantsje heroverd, terwijl denzelfden dag ware, geregelde veldslagen geleverd werden in den sector van Nlangsjoean, op de grens van Hopei én aan de spoorlijn van Taijoean naar 'Csjitsjiatsjoeang. De Japanners werden na de aankomst van Chineesche versterkingen teruggeslagen. Aan beide kanten waren de verliezen groot. Voorts wordt aan de Takoengpau ge meld, dat de Japansche verbindlngslijne langs den spoorweg Tientsin-Poekau o) verscheidene plaatsen werden doorgesne den. Japansche elementen zouden geïso leerd ziin ten Zuiden van Pingjoean in it provincie Sjantoeng. Verder zijn Chinee sche afdeelingen verschenen ten noorden van Pingjoean, waar zij den sjooorweg af sneden. In de provincie Hoepei zijn Chi neesche elementen actief in de nabijheid van de steden Nanpi en Toengkwan. Binnen-Mongolië een zelfstandige staat. De eerste aanwijzingen voor de instel ling van een Binnen-Mongoolschen staat, een bufferstaat tussehen Noord-China en Buiten-Mongolië, worden duidelijk in een semi-officieele Japansche verklaring, die beweert, dat na de Japansche militaire successen in Soeijoean vele Mongoolsche leiders der provintie reeds hebben aange boden samen te werken tot de emancipa tie van het Mongoolsche ras uit de sla vernij van China en zich te verzetten tegen den Zuidwaartschen opmarsch van liet communisme door Buiten-Mongolië, Vorst Teh-wang, het hoofd der Mongo len van Tsjahar, wordt genoemd als ver moedelijk hoofd van den nieuwen staat. Hij heeft zijn hoofdkwartier te Pailing- n'iau in Noord-Soeijoean gevestigd, welke plaats kortgeleden op de Chineezen is ver overd. TS JECHO-SLO W AKI JE De wrijving met Duitschland. In politieke kringen te Berlijn wordt erklaard dat de door Henlein ontketende actie voor autonomie onvoorwaardelijk door Duitschland wordt goedgekeurd. Als motief voert men aan, dat Tsjecho-Slo- wakije de streek der Sudeten-Duilschers niet goed bestuurt. De „Politisch-Diploma- lische Korrespondenz" verwijt Tsjecho- Siowakije, dat het behagen schept in het dienen van de anti-Duitsche animositeit, die tot uiting komt in de bondgenoot schappen met Rusland en Frankrijk. De loon der Duitsche perscommentaren wordt steeds feller en dreigender. VEREENIGDE STATEN Landen tegen Roosevelt, Landon de vroegere republikeinsche candidaat voor liet presidentschap heeft een radiorede gehouden, waarin hij kritiek oefende op de rede, die Roosevelt te Chi cago heeft uitgesproken. Hij stelde de viaag, hoe vei- Roosevelt dacht te gaan, toen hij over „quarantaine" sprak, Uit de ervaringen met Italië is gebleken, dat eco nomische sancties ondoelmatig zijn en dat blokkade oorlog betepkent. Menschen, die den toestand van dichtbij gadeslaan, aldus Landon, twijfelen er steeds sterker aan. of Roosevelt zijn verklaring wel tot 't einde logisch doordacht heeft. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: In een sloot langs mijn tuin is veel afval, maar ook kweek gegooid. Kan ik de bagger op mijn tuin gebruiken, zon der dat de kweek weer gaat groeien? G. S. te L; Antwoord: Zonder meer is dat niet nan te raden. De wortelstok van kweek is taai; zelfs onder water. Als het niet doen lijk is de wortelstokken uit de bagger te houden, moet u met het aanwenden van die bagger voorzichtig zijn. Vrasg: Hoe is de behandeling van een witte Ster van Bethlehem? T. te L. Antwoord: Dit gewas vraagt een ma tig verwarmd, goed verlicht vertrek, dat dagelijks wordt gelucht. Gedurende den bloei vraagt de plant regelmatig water. Na den bloei worden de stengels iets in gekort en wordt minder water gegeven. Toch moet de grond vochtig blijven. Ge durende de donkere weken vooral de plant koel houden en matig gieten. In Maart be gint meestal de hergroei en wordt de bo vengrond ververscht en wordt meer water gegeven. Gedurende den zomer is het mesten met kunstmest in water aan te bevelen, bijv. éénmaal in de drie weken. Vraag: Hoe is de behandeling van een Kalanchoë? T. 1 te L. Antwoord: Deze vetplant, die in Me' en Juni bloeit met koraalroode bloemtui len. wordt in den zomer in huls gekweekt en geregeld gegoten. Gedurende den win ter op een lichte plaats in huis kweeken, ver van de kachel en weinig gieten. Vragen op Tuinbouwgebied aan Redactie onder motto „Tuinbouw - 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2