STADSNIEUWS Eu we-Aljechin te Leiden hei voornaamste nieuws van heden WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 No. 23794 I De stemming over de Grondwetsherziening 78<se Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Eenige bijzonderheden voor de toeschouwers De twee belangrijkste wetsontwerpen verworpen LEIDSC H g£& DA DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ,GB ILAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cis. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUnj per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.I Centrale B.V.L. samenkomst. De Generaals Alting von Geusau en Duymaer van Twist voeren het woord. In de groote Stadsgehoorzaal is gister avond een centrale bijeenkomst gehouden van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, voornamelijk voor de afdeeling Lei den, maar daarnaast voor afgevaardigden van tal van afdeelingen uit Zuid-Holland- West. Voor deze' samenkomst was zeer groote belangstelling, ook uit officieele krin gen. Dit kwam mede, omdat de première gegeven werd van de nieuwe landstorm- klankfilm „Je maintlendrai". Op loffelijke wijze werd reeds voor den aanvang der samenkomst medewerking ver leend door de Leidsche Oricesbvereenig>lng „Symphonia", onder leiding van den heer J. Plu. Onder de aanwezigen merkten we op generaal-majoor Jhr. J. T. Alting von Geu sau, commandant van de 1ste Divisie; lui tenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de nationale landstormcom missie; de oud-Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers; Sohout bij Nacht J. Th. Furstner, chef van den Marinestafres. ge- neraal-majoor H. de longh, inspect. Vrijw. Landstorm, vergezeld van le luit.-adjudant H. J. Koning; generaal-majoor b. d. H. Zee man; van de Nationale Landstonmcommis- sie waren nog aanwezig res. majoor K. A. van Schelven en res. kap. G. F. Boulogne. I secretaris; de rector-magnificus van de Leidsche Universiteit prof, dr. J. A. J. Barge; I de garnizoenscommandant van Leiden, I overste De Iongh; de commandant van I 4 R. I., overste Buurman; commandant en I voorzitter van de Leidsche Burgerwacht, I overste Van Mens en mr. Trapman, vele leden van de Gewestelijke Landstormcom missie en van plaatselijke landstormcom missies uit Leiden en omgeving, tal van bur gemeesters uit omliggende gemeenten en vele andere burgerlijke en militaire auto- j riteiten. Openingswoord. Ds. J. de Wit, voorzitter van de plaatse- I lijke landstormcommissie sprak een ope ningswoord. Na een hartelijk welkom tot I civiele en militaire autoriteiten en tot de I landstormers zelve wendde hij zich met I een bijzonder woord van welkom tot mevr. I Duymaer van Twist, aan wie door een I meisje een ruiker bloemen werd aangebo- den. Daarna teekende spr. in het kort de I taak der overheid, die waarborgen moet I scheppen voor orde, rust en voor de volks- I vrijheden tot op zekere hoogte. Daarom moet. die overheid paraat blijven tegen I alle krachten, die deze taak ondermijnen. I De bewijzen uit heden en verleden zijn er, dat deze gevaren niet uit de lucht gegre pen zijn. De B.V.L., opgekomen uit de I goedwlllenden van ons volk, wil daarom „als 't. moet" metterdaad dat wettig gezag steunen, en werkt in elk geval nu al pre ventief door de lust en de kans te bene men aan allen, die langs onwettige wegen tlch willen laten gelden. s Vervolgens werd het eerste couplet van net Wilhelmus gezongen. Rede generaal-majoor jhr. Alting von Geusau. Generaal-mapoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, commandant van de 1ste divisie, sprak daarna een rede uit. Spr. wil dezen drukbezochten propa- i ganda-avond eens extra benutten, cm na mens ontelbaar velen, allen warme vader landers. die niet tot den B.V.L. kunnen behooren. maai- daar toch de schoons resultaten van aanschouwen en genieten een extra dankwoord te spreken, ook al is het hem wel bekend, dat de mannen, die hun sterke schouders onder dit mooie Instituut gezet hebben hun schoonsten dank vinden in het prachtige resultaat van hun werk. En als spr. dan dankwoorden uit, dan geldt zulks in de allereerste plaats den luitenant-generaal b. d. Duy maer van Twist, die niet beter kan gety peerd worden, dan door hem t.e noemen de „Vader van den B.V.L." (Luide toejui ch'ngen). Sor. richt verder het woord tot de vele reserve-officieren, die in de meest verschil lend" functiën op geheel belangelooze wijze, hun krachten aan het instituut gewijd heb ben en nog steeds wijden, maar vooral ook tot de velen, die in de functiën van olaatse- JUk leider e.d.. hoewe' zij officieel niets met s-ands weerbaarheid te maken hebben, naraan door middel van het instituut van oen B.V.l. de allergrootste diensten bewij zen. Een eeresaluut aan die in het verbor- r,.1) werkende arbeiders aan het gebouw van siands veiligheid. En dan noemt spr. ten ,c en bijna zou hij zeggen: lest best brave landstormers. die geheel nul-ï.vL en belangeloos, „als 't moet" te waf „..1]be klaar staan om het kostbaarste nebben, hun leven, den troon der wpS, I1 e? de vrUheden dos volks, van schermen311 Z'^ °0lC komen m°Sen' te be- Spr. wil deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder even mede te dee- en, dat het hem meermalen duidelijk gebleken is, dat men ons in het buiten land om ons mooie instituut van den B.V.L. niet zelden hevig benijdt. Vervolgens ging spr. na of het instituut van den B.V.L. in onze dagen van nationale herleving nog wel bestaansrecht heeft, en hij beantwoordt die vraag op de meest po sitieve wijze in bevestigenden zin. Tenslotte toonde spr. de groote verdien sten van den B.V.L. aan voor de instand houding van de geoefendheid van de weer macht. Spr. besloot met een krachtige opwek king aan alle aanwezigen die daarvoor in de termen vallen, om zich bij den B.V.L. aan te sluiten, aan hen die zulks reeds de den om trouwe, werkzame leden te blijven, en aan iedereen zonder uitzondering om aan de propaganda voor dit mooie in stituut op krachtige wijze mede te werken. Iedereen, die aldus doet, arbeidt aan het heil van Koningin en Vaderland. Hierna volgde de vertooning van de nieuwe landstormklankfilm Je Maintiendrai, ver vaardigd in opdracht van de nationale landstormcommissie. In den aanvang van de film zien we. hoe op een mooien feestdagochtend de geloovi- gen in Zeeland in hun typische kleeder dracht. ongestoord ter kerke gaan. Daarna neemt de film ons mee naar eenige andere provincies, en zien we, dat bij arbeid en verpoozing op het land en in de stad, in Noord en Zuid, in Oost en West een vre dige rust heerscht, die zoo kenmerkend eigen is aan het Nederlandsche volk. Schril hiermede in tegenstelling is, wat wij in het tweede deel aanschouwen. Een bonte reeks van beelden gaat voorbij, uitbeeldend span ning en onrust in sommige deelpn der we reld. De burgeroorlog vernietigt Spanje, het conflict tusschen Japan en China teistert de burgerij, sit-down stakingen in Frankrijk en Amerika ontwrichten het economische leven. Als vanzelf komt een gevoel van dankbaarheid over ons, dat we in ons rustig en vredig vaderland mogen leven. In het derde deel van de film getuigen eenige land dagen van den B.V.L. van de nooit verslap pende waakzaamheid van den B.V.L., die vooral door zijn preventieve werking mede werkt aan orde en rust in ons land. De land dagen worden afgewisseld met eenige aar dige opnamen uit het leven van de konink lijke familie, om hiermede de centrale ge dachte van den B.V.L. te symboliseeren, want iedere landstormer, wat ook zijn gods dienstige of politieke overtuiging moge zijn, ziet in het Oranjehuis: de eenheid van ons volk en het symbool van vrijheid, vrede en recht. Een goede film, die veel indruk maakte. Toespraak generaal Duymaer v. Twist. Daarna was het woord aan den voorzitter van de nationale iandstormcommissie, lui- tenanr-generaal Duymaer van Twist. Spr. ving zijn toespraak aan met, mede namens de nationale Iandstormcommissie, een woord van groote erkentelijkheid te richten tot de plaatselijke afdeeling Leiden van den B.V.L., den plaatselijk leider, den heer Zouteriks. en allen, die meegewerkt hebben om de landstormers van Leiden en omgeving dezen feestavond te bereiden. Ook is spr. dankbaar aan de landstor mers, dat zij met hun vrouwen en verloof den aan den oproep van de plaatselijke commissie hebben gehoor gegeven, om zich in grooten getale in de Stadsgehoorzaal te verzamelen. Uit deze opkomst blijkt, dat de landstorm te Leiden en omstreken pa raat is. Deze paraatheid is vooral noodig in een tijd. waarin het revolutiegevaar dreigt. Gelukkig, aldus vervolgde spr., le ven wij in Nederland rustig, dank zij het sterke gezag, dat hier de leiding van zaken in handen heeft en dat op den B.V.L. als machtsinstituut volkomen kan vertrouwen. Toch blijft waakzaamheid geboden. Do groote beteekenis van den B.V.L., behalve in zijn sterkte van bijna 90.000 man, is zijn preventief karakter. Dit instituut geeft de bevolking een vei lig gevoel en houdt veel kwaad tegen. Daarom moet aan de ontwikkeling en ver deren uitbouw der instelling blijvend wor den gewerkt. Met de herinnering aan de blijde ver wachting, waarin ons volk in deze tijden met betrekking tot het Oranjehuis leeft, sloot de heer Duymaer van Twist zijn toe spraak. er op wijzend, dat het devies van den B.V.L. is: trouw aan Koningin en va derland,.. tot in den doet. .N DE ACHTSTE PARTIJ om het wereldkampioenschap schaken speelt Euwe morgenavond te Leiden met zwart, En de vraag, of hij daarbij voor een verrassing zal weten te zorgen, gelijk Aljechin dat deed in Rotterdam, houdt allerwegen dè gemoederen der schaakliefhebbers in spanning. Wie deze partij (die te halfzeven aanvangt) van nabij volgen wil en nog geen toegangsbewijzen heeft, kan zich daarvan tot Donderdagmiddag, 5 uur, aan onze bureaux voorzien a 0.80 voor abonné's en a 1.voor niet- abonné's. Aan de zaal wordt morgenavond geen reductie gegeven. De prijs bedraagt dan dus een gulden. Evenals elders komen de beide spelers op het podium te zitten, zoodat men al hun bewegingen volgen kan. Hei middengedeelte der zaal wordt opengehouden voor de velen, die zich voor de demonstratie-borden verdringen zullen. Langs de wanden worden tafeltjes en stoelen ge plaatst voor hen, die de partij op hun eigen schaakbord willen meespelen, terwijl het publiek tenslotte zitplaatsen vindt op de balcons. De zaal zal te 6 uur worden opengesteld. DE DIRECTIE. BINNENLAND. Het debat in de Tweede Kamer over de Grondwetsherziening;. (3e Blad). Bezwaren der Vaste Commissie inzake wij ziging- der Crisis-invoerwet. (Binnen land, 3e Blad). Inzake den moord in de Groote Bicker- straat te Amsterdam, is tegen beide verdachten 15 jaar gevangenisstraf ge- eischt. (Rechtzaken, le Blad). Hoe de ramp der T. 1 zich voltrok. (Bin nenland, 3e Blad). Aljechin won de zevende schaakpartij tegen; Euwe. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De Londensehe non-interventie-commissie weer in een impasse. (Buitenland, 19 Blad). Rudolf Hess naar Italië genoodigd. (Bui tenland, le Blad). Rond den strijd in het Verre Oosten. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HET STEDELIJK ARCHIEF. Na de pauze werd door res. luit.-kolonel J. P Boots, commandant van het V.L.S.K. Zuid-Holland West, een aantal brevetten van koning- en scherpschutters uitgereikt. Spr. uitte daarbij den wensch, dat ook de afdeeling Leiden in het bezit mocht komen van een eigen schietlokaal. zooals er reeds zoo vele, b.v. te Wassenaar en te 's-Gra- venzande zijn. Slotwoord. Nadat de heer Spaanderman met een aardige voordracht de aandacht getrokken had, sprak de heer L. G. Royaards, voor zitter van de gewestelijke landstormcom missie Zuid-Holland West, een slotwoord, waarin hij den grooten dank van het ge west betuigde aan alle medewerkenden voor dezen avond. I Spreker wees lettende op Spanje, Ja- In de hedenmorgen gehouden verga dering der Tweede Kamer is gestemd over de wetsontwerpen tot herziening der Grondwet. Wetsontwerp No. 1 (verandering in de grondwet, strekkende tot aanvul ling en wijziging van de bepalingen be treffende het inkomen der kroon wordt aangenomen met 94 tegen 3 stemmen. (Tegen de communisten). Wetsontwerp No. 2 (verandering in de grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen be treffende de schadeloosstelling en liet pensioen van de leden der Tweeue Ka mer der Staten-Generaal) wo-dt aan genomen met 90 tegen 7 stemmen. (Te gen de N.S.B. en de communisten.) Wetsontwerp No. 3 verandering in de grondwet, strekkende tot het openen der mogelijkheid ministers te benoe men, niet belast met de leiding van een ministerieel departement) wordt aan genomen met 86 tegen II stemmen. (Tegen Chr. Dem. Unie, Staatk. Geref. Partij, N.S.B. en Comm. Partij). Wetsontwerp no. 4 (verandering in de grondwet, strekkende tot aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht wordt aangenomen met 86 tegen 11 st. tegen waren dezelfde leden als bij wets ontwerp no. 3). Wetsontwerp no. 5 (verandering van dc grondwet, strekkende tot het openen van de mogelijkheid, leden van verte genwoordigende lichamen, die een stre ven tot uitdrukking brengen, gericht op de verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevorde ring van onwettige middelen, van hun lidmaatschap vervallen te verklaren) stemden 69 leden. Tegen stemden 37. Aangezien dit wetsontwerp geen 2/3 meerderheid heeft behaald is het niet aangenomen. Tegen stemden de S.D.A.P., Vrijz. Dem., Comm. Partij, N.S.B. en Christ. Dem. Unie. Wetsontwerp no. 6 (verandering in de grondwet, strekkende tot het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep of bedrijf in te stellen) wordt aangenomen met 88 tegen 9 st. (tegen stemden N.S.B., Comm. Partij en Staatk. Geref. Partij). Vóór wetsontwerp No. 7 (verande ring van eenige andere artikelen) hebben gestemd 58 leden; tegen stem den 39. Aangezien dit wetsontwerp geen 2/3 meerderheid heeft gehaald, is het niet aangenomen. Tegen stemden de S.D.A.P., Vrijz.- Dem., Comm. Partij, N.S.B., Christ.- Dem. Unie en Staatk. Geref. Partij. Wetsontwerp No. 8 (verandering van de overgangsbepalingen) werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij deze stemming waren afwezig mr. Cud (V.-D.) en de heeren Stumpel en mr. Truyen (beiden R.K.). pan en China op den ernst der tijden, waarbij spr. waarschuwde, wanneer zich nationaal eenige oogenschijnlijke kentee- kenen van beterschap voordoen, deze met eenige reserve te aanvaarden, daar men wel in den kop. maar niet in den krop kan zien. Spr. besloot met den wensch, dat de landstormers, trots alle nood en crisisel lende, zullen blijven toonen, wat zij in het besef van eenheid en saamhoórtgheid ver mogen, gesterkt door het besef, dat Neder land en Oranje onafscheidelijk één zijn. De heer J. W. Venneer agent van politie alhier, ving gisteren in de Ringvaart onder de gemeente Nieuwe-Wetering met den hengel een edelkarper van niet minder dan 11 pond. Een prachtige vangstl EREF. KERK IN H. V. Ds. Kroon beroepen. De Kerkeraden der Geref. Kerken in Hersteld Verband van Leiden en Noordwijk hebben beroepen als predikant ds. K. H. Kroon, wonende te Noordwijk. thans pre dikant in algemeenen dienst bij deze kerkengroep. Ds. Krcon werd gebcren in 1904 en in 1930 candidaat aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. 1 September 1932 trad hij op als hulpprediker te Tienhoven en 1 December 1933 werd hij als zoodanig werkzaam te dezer stede. 5 Augustus 1934 werd hij prë- dikmt te Andijk om sinds het vorige jaar werkzaam te zijn als predikant in alge meenen dienst, speciaal voor de vacante plaatsen van deze kerkengroep. Een belangrijke aanwinst. Bij de drukkerij J. J. Groen en Zoon N.V. alhier is in druk verschenen „Archief der secretarie van de stad Leiden 1253 1575", inventaris en regesten door mr. dr. J. C. Overvoorde, in leven gemeente-archi varis en dr. mr. J. W. Verburgt, gemeente archivaris van Leiden. Het gemeente-archief verkrijgt in dit werk een belangrijke aanwinst bij zijn inventarissen en regesten; immers dit nieu we werk betreft het eigenlijke archief der stad Leiden en wel het oudste gedeelte van 1253—1575. Zulk een werk is tot nog toe slechts van enkele archieven in den Lande aanwezig. In zijn voorwoord schrijft dr. Verburgt ojn.: „Deze Inventaris en Regesten zijn van meer dan één hand. Van mijn voorganger Mr. Dr. J. C. Overvoorde nam ik het door hem bewerkte over en zette de taak voort ter voltooiing. Piëteit verbiedt mij zijn arbeid te beoordeelen. Een belangrijk aan deel in dit werk heeft de wetenschappe lijk assistente A. J. Versprille. Aan Mr. S. J. Fockema Andreae, voorheen Archivaris van Rijnland, ben ik dank verschuldigd voor zijn woord van inleiding. De verhouding van het Leidsche Stadsbestuur tot het Col lege van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland. Het werk loopt over het tijdvak 1253 tot 1575. 1253 is het jaar. hetwelk het oudste archiefstuk draagt en 1575 geeft aan, dat het eerste gedeelte van het Archief der Secretarie eindigt met 1574, het bekende jaar van Leiden's beleg. Dit beleg vormt het groote keerpunt in de geschiedenis van Leiden. Na het roemrijk ontzet vangt een nieuwe ontwikkeling der stad aan op wetenschappelijk, oeconomisch en staats rechtelijk gebied. De oprichting der hooge- school, de bloei der nijverheid, inzonder heid die der lakennering. de verandering der stedelijke regeering door prins Willem van Oranje, zijn hiervan de meest zeggende getuigen. De afdeeling in den Inventaris: Stukken betreffende het beleg en ontzet, valt for meel buiten het kader der overige, welke volgens een ander leidend beginsel zijn ge vormd. Maar deze stukken zijn te allen tijde bijeen gehouden wegens hun onverge lijkbare waarde en mochten niet verspreid worden onder de andere deelen van den inventaris". Het ongeveer 700 bladzijden tellende boekwerk is onderverdeeld in een dertigtal hoofdstukken en bevat een duidelijke in houdsopgave. De inventaris duidt de stukken in het kort naar hun uiterlijken vorm aan; de regesten geven den inhoud der stukken. De samenstellers hebben met de uitgave van dit deel ongetwijfeld nuttig werk ver richt. Veer het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd mej. E. P. M. Vermunt, (Scheveningen) en de heeren H. J. de Heer (Voorburg) en P. Pols (Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1