Kmc, Felle brand te Katwijk Zee LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 October 1937 Derde Blad No. 23793 Schelpmaalderij, opslagplaats en taanderij vernield £epe r -■ Wjm 78ste Jaargang Vuurgloed tot in wijden omtrek zichtbaar GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK If Jry. C c 1 Ir&f' /VvU r^?r Het vermiste meisje. Foto Kruyt. Hierboven een gedeeltelijk overzicht van de ruïne, die ontstaan is na den geweldigen brand, die gisteren een complex houten schuren te Katwijk/Zee verwoestte. - Een troostelooze aanblik Te Katwijk Zee heeft gisteravond een felle en zeer grootc brand gewoed, die tot uren in den omtrek zichtbaar was en duizenden toeschouwers ge trokken heeft. Een Katwijkcr, die in Den Haag ver toefde, zag daar zelfs den vuurgloed aan den hemel. De brand woedde achter in de Zuid straat en aan het Parlevlietslop, in een complex houten gebouwen, Naast elkander bevonden zich daar twee groote schuren. De eene behoorde toe aan de ge bi s. Ouwe- hand en had een hoogte van 13 M. bij een* lengte van 35 M. en een breedte van onge veer 12 M. Hierin werd het schelpmaal- bedrijf en het kalkbranden uitgeoefend. Daar brak in de stokerij door tot nu toe onbekende ooi-zaak te ongeveer 7 uur de brand uit. In een oogwenk stond de groot, hooge houten schuur in lichter laaie. De warmte, die ontwikkeld werd, was zóó hevig, dat een vlakbij gelegen ongeveer even groote houten schuur van den reeder Jch. Parlevliet, ook vlam vatte. Hierin lag opgestapeld een groote menigte brand bare stoffen, zooals vaten teer en lijn olie, een massa touwwerk en een groote hoeveelheid netten. Ook deze schuur met haar brandbaren inhoud was binnen kor ten tijd één groote vuurzee. Huizenhoog verhief zich de vuur kolom, de vonken daalden als een regen naar beneden. De brand breidde zich tot aller groote ontsteltenis nog meer uit. Door de groote hitte vatte óók vlam de taanderij van den heer Parlevliet, wat den indruk van het machtige schouwspel nog meer verhoogde. De automotorbrandspuit was direct uit- eerukt en stond opgesteld in de Varke visserstraat, waar met 4 stralen water wrd gegeven. Ook op de waterleiding in de Zuidstraat en het Parlevlietslop werd ten slang geschroeid en het water in den vuurpoel geworpen. De opperbrandmeester de heer Herm. Parlevliet, leidde het blus- schingswerk. Van de twee houten schuren kon niets gered worden; deze brandden tot den grond toe af. Men slaagde er echter in de helft van de taanderij te behouden. Achter deze gebouwen bevindt zich ten groot pakhuis van den reeder Joh. Parlevliet. Ook voor dit gebouw dreigde een groot gevaar; de houten latten, die over de dakpannen gespannen waren, vlamden reeds. Maar de dappere brand weermannen waren hierop geklommen en wisten dit pakhuis te behouden. Het was boven op dat dak zóó warm, dat de brandweerlieden elkander van tijd tot tijd moesten bespuiten om het er te kun nen uithouden! In allerijl waren uit dit pakhuis eenige vleten gered. Een ieder hielp mee om de netten eruit te halen. Dit geschiedde aan weerszijden van het pak huis; ook vaten haring werden in veilig heid gebracht. De hitte van het vuur was geweldig; op grooten afstand kon men het soms niet harden van den gloed. Met stokken en haken werd hetgeen van het verbrande gedeelte van de taanderij was overgebleven, naar beneden gestooten. Men hoorde een harden knal toen de stop van een vat olie uit het gat vloog. In de Varkevisserstraat werden uit eenige huizen door de inwoners reeds de meu belen verwijderd, als gevolg van de vrees, dat ook hun huizen zouden worden aange tast, ingeval het pakhuis het niet meer zou houden Gelukkig werd deze vrees niet bewaarheid. Toen het vuur grootendeels gebluscht was, ontwikkelde zich een enorme rook- massa. De gebouwen waren tengevolge van de dikke rookkolommen, die een waar gor dijn vormden, niet te zien. Deze buitengewone brand trok gelijk gezegd duizenden toeschouwers. In de Varkevisserstraat en op de omliggende erven stond het eveneens zwart van de toeschouwers. De politie had geen gemak kelijke taak om de vele toegangen in de verschillende slopjesgangen af te zetten. Dit geschiedde onder leiding van den in specteur van politie mr. R Warmoltz en brigadier-majoor P. Ruwhof. Voor de gebrs. Ouwehand is dit een zeer zware slag. Pas waren er nieuwe machines in de afgebrande schuur geplaatst, die totaal verloren zijn. Ook de waterschade is zeer groot. Een vrachtauto kan nog uit de vuurzee gered worden. De schuur was verzekerd, evenals die van den heer Joh. Parlevliet. Op het terrein van den brand waren aanwezig de burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop. de wethouders de heeren J. Dubbeldedam en C. A Veltkamp, en de gemeente-secretaris, de heer D. C. O. Boekhoven. De nablussching vorderde verscheidene uren. Zilveren jubileum te Kaiwijk-aan-Zee. Van den heer J. v. d. Plas. De heer J. v. d. Plas. i da^ herdenkt heden den man in j? hy voor 25 jaar als timmer- 4 aannemerrfifrt5--, biJ timmer- en I Duvvenbode^ h '5° de weduwe P. van SweSenberelkten Vandaa* ta)" N. O. te L. Uw aanslag in de gemeen tefondsbelasting is juist. A. B. J den H.. te R. Bijzonderheden omtrent de Vestigingswet kunnen wij u niet verschaffen. Misschien kan het bu reau der Kamer van Koophandel u in lichten. A. W. L.. te L. Het Deensche consu laat te 's-Gravenhage is gevestigd Bezui- denhout 74. G. J. S. te L De ambtenaren der accijnzen zijn bevoegd personen te visitee ren. die een cand. waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, verlaten en die zb' verdenken tabak, onverschillig in welken vorm. met zich voeren. C. v D. te L Ook de uitvoering in besloten kring als door u bedoeld valt onder openbaarmaking. De vereeniging. die den avond organiseerde, zal de kosten moeten betalen. N. N Er wordt vrijdom van invoerrecht verleend voor uitzetten en voor bruids, en bruiloftsgeschenken, bestemd voor personen komende uit den vreemde, die met ingeze tenen des Rijks in het huwelijk treden. Bij de aanvraag om vrijdom, welke bij den inspecteur der invoerrechten moet wor den ingediend, moeten worden overgelegd een verklaring van het gemeentebestuur betreffende het huwelijk en een lijst van alle goederen, welke naar Nederland wor den overgebracht. D v R. te L. Waarschijnlijk ontving u uitkeering krachtens de ziektewet. Of u recht hebt oo invaliditeitsrente. zal de raad van arbeid moeten uitmaken. Verhaat van een automobilist, wien een jongeman zou hebben verzocht het kind mee te nemen. De onzekerheid omtrent het lot van de zevenjarige Lijntje Huiser, die sedert Vrij dagmiddag uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan te Rotterdam wordt ver mist, duurt nog steeds voort. Hierbij komt. nog, dat de verdwijning van het kind op de verbeelding v/erkt van een groot deel van het publiek, zoodat allerlei geruchten hardnekkig de ronde blijven doen en men steeds weer weet te vertellen, dat het kind, of wel het lijkje ergens zou zijn gevonden. Steeds echter loopt het onderzoek op niets uit. Ook schijnen velen er behagen in te scheppen om naar de woning van de zoo zwaar beproefde ouders te gaan, om aldaar allerlei hypothesen te bespreken. Sommi gen ontzien zich zelfs niet om het de fa milie H. op allerlei manleren lastig te ma ken. Zoo hebben somnambules, kaartleg sters. waarzegsters en anderen zich reeds herhaaldelijk bij de familie aangemeld, om tegen vergoeding uitkomst in deze duistere zaak te brengen. Intusschen zet de politie de nasporingen naar het meisje met kracht voort. Bij haar meldde zich een automobi list, die mededeelde, dat een jongeman hem op een der buitenwegen van Rot terdam had gevraagd of hij een jong meisje wilde meenemen, hetgeen hij echter had geweigerd. Dit nu heeft hij In verband met de vermissing van het meisje Huiser gebracht. Deze automobilist ls gisteren in zijn woonplaats Dordrecht opnieuw door een rechercheur verhoord. Men ging daartoe naar de plaats waar Vrijdagavond de Jon geman de auto heeft aangehouden, n.l. op den nieuwen Rijksstraatweg onder de ge meente IJsselmonde. Reeds gisteren gedu rende den dag stelde de politie hier een uitgebreid onderzoek in, dat evenwel tot geen resultaat leidde. De automobilist gaf nog eenige nadere aanwijzingen en in deze richting wordt het onderzoek mede voort gezet. Volgens dezen automobilist heeft iemand op genoemden weg hem een teeken tot stoppen gegeven, waaraan hij voldeed. Daar het reeds donker was stak hij het plafondlampje in zijn wagen aan, zoodat het licht viel op den jongeman, die hem bovengenoemd verzoek deed. Het meisje zelf heeft hij niet voldoende kunnen op nemen. om met zekerheid te kunnen ver klaren dat het inderdaad het thans ver miste meisje was. Van den jongeman kon hij zich herinneren, dat deze ongeveer twintig jaar was. een vrij ongunstig uiter lijk vertoonde en dat hij een pilobroek en zwarte schoenen droeg; de man droeg een Jockeypet. Hij deed het verzoek om het kind mede te nemen naar Zwijndrecht, waar zij verder den weg wel kon vinden. Zooals gezegd heeftde automobilist dit verzoek geweigerd en is doorgereden. De politie onderzoekt thans of mogelijk een andere automobilist dit meisje kan hebben medegenomen en of dit dan het vermiste meisje is geweest De steeds weer opduikende geruchten belemmeren het onderzoek echter in ernstige mate. Motorrijder gedood te Muiden In volle vaart op auto gereden. Duo-passagier breekt een been. Op den rijksstraatweg tusschcn de Hakkelaarsbrug en café „de Lepelaar", onder de gemeente Muiden, is gister avond om kwart voor negen een mo torfiets, welke in de richting van het Gooi reed, in volie vaart legen een van den anderen kant komende personen auto gebotst. Hierbij is de berijder, die zwaar verminkt werd, vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer is de heer Wolter uit Hil versum. Zijn 20-jarige stiefzoon, die op de duo zat, brak een been en is naar de Ge- rardus Majeila stichting te Bussum ver voerd. Tijdens het transport daarheen heeft hij het bewustzijn verloren. De auto werd ernstig beschadigd, doch de Inzittenden een gezelschap, dat op weg was van Gel derland naar de hoofdstad, bleven zonder letsel. De wagen is door de politie in beslag genomen, evenals het vernielde motorrij wiel. Het ongeluk schijnt te zijn gebeurd, doordat de motorrijder op de linker weg helft heeft gereden. Waf door de heerlijke smaak en geur een waar genot betekent: KING. Wat volkomen zuiver is: KING. Waf de op wekkende en verkwikkende eigen schappen ontleent aan het edele na tuurproduct: KING. Wat nooit verveelf: KING. Wat een weldaad is voor Uw zenuwen en Uw spijsvertering: KING. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genreter», om U te verkwikken, om fit te blijver»» De natuurzuivere KING pepermunt TONNEMA CIE FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK 9523 (Ingez. Med.) Roeiboot omgeslagen bij Wartena. Twee arbeiders verdronken. Drie arbeiders uit het dorp Wartena (gemeente Idaarderadeel, Friesland), werkzaam bij de werkverschaffing de Geeuw nabij Wartena, keerden gistermid dag omstreeks vijf uur per roeiboot naar hun woningen in het dorp terug. Zij lieten zich sleepen door een motorboot. Plotseling kwam de roei boot dwars te liggen, waarna het bootje omsloeg en alle drie inzittenden te wa ter geraakten. Een van hen, zekere J. Hoekstra, slaagde erin zwemmende den kant te bereiken, de beide anderen, de arbeiders Algra en de Jong, resp. 35 en 40 jaar oud, die niet konden zwem men, verdronken. Het ongeluk, dat geschiedde op de Gaft, een breed en diep vaarwater, is vermoede lijk toe te schrijven aan de verkeerde wijze waarop de verbinding van de roeiboot met de motorboot was bevestigd. Men had namelijk het touw vastgemaakt aan de middenbank van de roeiboot, met het ge volg, dat deze dwars op de vaarrichting kwam te liggen, en daarna kapseisde. De opvarenden van de motorboot hebben dadelijk pogingen in het werk gesteld om den drenkelingen hulp te bieden, doch men slaagde er niet in hen te grijpen. Eerst na twintig minuten dreggen werden de lijken opgehaald. Beide omgekomenen waren ge huwd. Algra was vader van twee kinderen, de Jong van zes kinderen. KNAAPJE DOOR DE TRAM OVERREDEN. Gistermiddag te ongeveer kwart voor vier is op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam een zesjarig knaapje door on oplettendheid bij het oversteken van de trambaan door de Haarlemsche tram over reden. Het kind bleek er deerlijk aan toe en is in hoogst emstigen toestand naai- het Binnengasthuis overgebracht. De linker arm van het kind was verbrijzeld, terwijl het bovendien een diepe wonde aan het hoofd had. Aanvankelijk vreesde men voor levensgevaar, doch dit gevaar kon in den loop van den avond als geweken worden beschouwd. ONTSLAGEN BANKEMPLOYÉ GEARRESTEERD. Te Rotterdam is gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld een eenige jaren geleden reeds ontslagen sous-chef van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rot terdam, die zich gedurende den laatsten tijd, dat hij in functie was en wel de laat ste zes tot zeven jaar. schuldig heeft ge maakt aan verduisteringen op groote schaal ten nadeele van de Rotterdamsche Bank vereeniging. De fraude zou thans ontdekt zijn, om dat de rekeningen van de Robaver en het stadhuis niet overeenstemden. Het betrof naar verluidt voorschotten aan de ge meente. BEIDE BEENEN VERBRAND. Gistermiddag drie uur klom de twaalf jarige J. de R. te Vreeswijk in een der palen der electrische leiding, welke nabij de nieuwe sluiswerken ten behoeve dezer werken zijn opgericht. Hij raakte met zijn voeten de leiding, waardoor een stroom van 10.000 volt ging. Een voorbijganger hoorde zijn gekerm en haalde hulp. Beide beenen van den jongen bleken verbrand te zijn. Het slachtoffer is naar het zieken huis te Utrecht overgebracht, waar beide beenen geamputeerd moeten worden. GLOEILAMPEN EN SIGARETTENPAPIER TUSSCHEN STEENEN. Smokkelaars te Rotterdam aangehouden. Rechercheurs van de afdeeling Speciale Diensten te Rotterdam hebben in een ga rage in het Westen van de stad een goeden slag geslagen. Op vermoeden, dat er zich smokkelwaar in de garage bevond, begaven zij zich der waarts. Zij troffen hier een truck met trailer aa*. welke er in het geheel niet verdacht uitzag. De acht meter lange trai ler was geladen met steenen. Toen deze echter werden weggehaald, vond men onder het plankier een laadbak waarin zesduizend gloeilampjes en twintigduizend boekjes sigarettenpapier waren verborgen, welke goederen frauduleus uit België waren in gevoerd. De chauffeur-eigenaar, de 31-jarige P. J. B., zijn 16-jarige knecht P. C. W. en een 46-jarige helper, P. C. de R., allen uit Roosendaal zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij hadden truck en trailer juist in de garage gereden. Ambte naren van de invoerrechten en accijnzen hebben proces-verbaal opgemaakt. Het nader onderzoek wees uit, dat de smokkelwaar bestemd was voor een Rot- terdamschen koopman, den 41-jarigen L. H. R., tevens werd de naam genoemd van den 49-jarigen koopman J. H. Bbeiden zijn eveneens naar het hoofdbureau overge bracht. Ock tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Truck, trailer en smokkelwaar zijn in beslag genomen. Het is komen vast te staan, dat de wa gens ditmaal voor den zevenden keer de grens zijn gepasseerd, zonder dat de dou anen de smokkelwaar hebben opgemerkt. VRACHTAUTO MET ZESTIEN PAARDEN OMGEKANTELD. Een ongeval, dat merkwaardig goed is afgeloopen, is gisterochtend in de vroegte te Emm en gebeurd. In verband met de groote paardenmarkt te Zuid laren was er een druk autoverkeer in de richting Groningen. Omstreeks zeven uur naderde een groote vrachtauto van de fa. Jansen en Zn. uit Dedemsvaart. geladen met zestien paarden, die toebehoorden aan landbouwers uit de gemeente Dalen en onderweg waren naar genoemde paarden markt. in de bocht aan het einde van de Wilhelminastraat te Emmen is de levende lading in beweging gekomen met het ge volg. dat de meer dan tien meter lange wagen naar den kant van den weg gleed en omkantelde. Doordat de chauffeur sterk remde, was een groot deel van de vaart reeds ver eren. De paarden lagen in den omgevallen wa gen in een verwarde kluwen van lichamen en pooten door elkaar. De chauffeur, de heer Jansen en twee uit Dalen afkomstige landbouwers, die in de cabine zaten, bleven ongedeerd en konden onmiddellijk 'ceg n- nen met het bevrijden der dieren, waarbij zij -ooedig hulp kregen van passeerende b:eren. Het b'.eek dat vier paarden verwondingen hadden bekomen, waarschijnlijk één doo- delijk. De wagen werd zwaar beschadigd. DOOR RONDDRAAIENDE AS GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks vijf uur was de dertigjarige schilder H. H. in de textiel fabriek „Rigtersbleek" te Enschedé aan het werk, toen hij op een gegeven moment te dicht bij een snel ronddraaiende as kwam en gegrepen werd. De man werd verschei dene malen rondgeslingerd en was vrijwel op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. SLACHTOFFERS VAN DEN MIST. Dichte mist. die over Londen en een deel van Engeland hangt, heeft talriike onge lukken veroorzaakt. Er zijn vijf dooden en vele gewonden. NOODWEER IN GRIEKENLAND. Wolkbreuken hebben overstroomingen veroorzaakt in een groot deel van Grieken land. Het noodweer heeft tal van men- schenlevens geëischt. In de stad Irak lion (Kreta) moet de aangerichte schade bui tengewoon groot zijn In den Peloponnesus zijn acht dooden te betreuren. Het storm weder en de ongekend hoogc zee maken het onmogelijk voor de schepen uit te varen. fes *J4 JfC 7 2* De schoolmeester, die tevens motorfiets reed.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9