STADSNIEUWS Euwe-Aljechin in de Stadsgehoorzaal. D Buitenland ,78sfe Jaargang DINSDAG 19 OCTOBER 1937 No. 23793 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op den speelavond hebben abonné's geen reductie Dit nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30"CtsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ■Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud.» 40-jarig regeeringsjubileum H.M. de Koningin. Een commissie van voorbereiding in het leven geroepen. In een gisteravond door de contact commissie van organisaties op natio- nalen grondslag bijeengeroepen verga dering is besloten tot de stichting cener commissie tot voorbereiding van de feestelijke viering van het 40-jarig regeeringsjubilcum van H. M. Koningin tVilhelmina. Als voorzitter dezer commissie zal op treden ir. P. C. Lindenberg, voorzitter van de Ver. „Koninginnedag", aks secretarissen de heeren mr. N. G. Geelkerken en A. van der Neut en als penningmeester de heer J. Mulder. Voorts zullen in deze commissie zitting nemen de heeren Joh. Brouwer, K. Cebol, H. G. van Everdingen, F. J. Groot Enzerink, kapitein C. H. Iwes, W. van der Laan, mej. B. van Noort, L. Questroo Jr.. mej. E. Raphael, mej. H. C. van Santen en C. Stolwijk. De vergadering werd gepresideerd door den heer mr. G. H. E. Nord Thomson, die een speciaal welkomstwoord richtte tot den eere-voorzitter der contact-commissie, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en ver volgens in een korte toespraak het over leden lid der commissie, ds. H. Thomas herdacht. De doelstelling der C. C. besprekende, j zeide spr., dat deze tweeërlei is: le het be vorderen van contact tusschen de vereeni- I gingen op nationalen grondslag en 2e. lei ding te geven bij de herdenking van na- I tionale feestdagen. Door der. samenloop van omstandighe den heeft de C. C. tot dusverre het zwaar tepunt harer werkzaamheden gelegd op het sub 2 genoemde terrein. Haar hetero gene samenstelling maakt meeningsver- sehillen begrijpelijk, doch met nadruk stel de spr. vast. dat de commissie, hoewel mee. levend met de vereenigingen en trachtende allen samen te binden, er steeds naar heeft gestreefd om de autonomie der ver eenigingen te handhaven en dat ook in de toekomst zal doen. Door verschillende factoren niet al tijd lag de schuld bij de C. C.! is de commissie niet vertegenwoordigd geweest bij enkele hoogtijdagen van aangesloten organisaties. Spr. betreurt zulks. In den vervolge zal de C. C. in dat opzicht haar plichten beter nakomen, doch zij heeft anderzijds het recht om te verlangen van dergelijke plechtigheden te voren en offi cieel in kennis te worden gesteld. Uiteinde lijk hebben wij allen aldus spr., toch slechts één doel: de bevordering der Oranje- en nationale gedachte. Nadat de heer Nord Thomson nog had medegedeeld, dat onderhandelingen worden gevoerd met ..Katholiek Leiden", een com binatie van 25 R.-K. vereenigingen over aansluiting bij de C.C.. verleende spr. het woord aan den burgemeester tot het in- stalleeren der hierboven genoemde Jubi leumcommissie. De burgemeester wees er op hoe heel Nederland met groote veree ring opziet naar de figuur, het werk en het karakter van H. M. de Koningin, die in September van het volgende jaar Haar 40-jarig regeeringsjubilcum zal herdenken. De herdenking daarvan moet dan ook een algemeen karakter dragen en één grootsche manifestatie van dankbaarheid zijn. Dat onder het Nederlandsche volk in derdaad de behoefte leeft aan die dank baarheid uiting te geven, blijkt uit de op richting van diverse comité's van voorbe reiding. waarbij ook Leiden niet wil ach terblijven. Onze stad is het centrum van een groot deel van Holland, zoodat het eenbeveling verdient de feestviering ook voor de omliggende gemeenten zoo aan trekkelijk mogelijk te maken. Spr. verwacht van deze commissie, dat zij een grootsch en mooi feest zal organi smen, een dergelijk belangrijk jubileum in file opzichten waardig. Waar gij aller me dewerking behoeft, laadt gij daarmede een zy.ore taak op uw schouders, maar toch, j1 dus spr., twijfel ik niet aan uw ulteinde- 1 slagen, cmdat ik weet, dat uw ver- s - vcordeiykheid door alle Leidenaars hi:de wordt gedragen. Spr. deed daartoe een beroep op de ge- r.eele burgerij, de vereenigingen zoowel als oe openbare organisaties en zeide persoon lijk gaarne bereid te zijn, de commissie, v aar noodig, met raad en daad terzijde te s'aan. De burgemeester besloot met den wensch. dat ds commissie de moeilijke taak, welke raar wacht, op goede wijze zal volbrengen. De voorzitter der Jubileumcommissie, ir. Lmdenberg, dankte met een enkel woord 7°or deze toespraak en gaf de verzekering, dat de commissie haar best zal doen om Jan cle gekoesterde verwachtingen te vol- Tenslotte werd nog gesproken over do komende blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin, en over een feestelijke viering daarvan. De burgemeester had de C.C. geadviseerd tot het doen hou den van een fakkeloptocht. Mr. Nord Thomson wilde dat voorstel gaarne overbrengen. Een fakkeloptocht kanrinderdaad een indrukwekkend schouw spel opleveren, vooral wanneer alle deel nemers voorzien zijn van een fakkel, zooals in de bedoeling ligt. Ook de symboliek van een brandende fakkel is in het onder havige geval uitermate toepasselijk. Indien eenigszins mogelijk zal deze fak keloptocht worden gehouden in den avond van denzelfden dag. waarop de heuglijke gebeurtenis plaats vindt. Alle vereenigingen en groepen met een verantwoordelijken leider, kunnen er aan deelnemen. Met de buurtcommissies in de onder scheiden wijken is bereids contact gezocht teneinde de feestviering zoo algemeen mo gelijk te doen zijn. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Aan het einde der bijeenkomst werden nog diverse plannen geopperd, waarvan de voorzitter overweging toezegde, waarna te circa 10 uur sluiting volgde. Carillon-Comité Stadhuis. Het voorloopig resultaat der inzameling. Er is nog f. 17.000.noodig. •Dezer dagen vergaderde de propaganda- commissie. gevormd uit de leden van het Comité tot inzameling van gelden voor de aanbieding aan de gemeerd» van een ca rillon voor het nieuwe Stadhuis. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, deelde den voorloopigen uitslag mede van de geldinzameling door middel van circulaires. Het resultaat La zeer bevredigend voor zooveel betreft de gemiddelde biidrage per persoon; het aantal bijdragen is eebter bijzonder gering. Tal van Leidenaren en oud-Leidenaren hebben nog niet bijgedragen, maar het is verheugend dat er zoovelen onder hen zijn waarvan het Comité overtuigd is. dat zij alsnog gaarne een flinke som zullen schen ken. indien zii nog eens aan de in Juni toegezonden circulaire worden herinnerd. En dat zal ongetwijfeld geschieden; bin nen enkele dagen worden pl.m. 3000 her inneringen uitgezonden. Intusschen besloot de vergadering ook nog andere middelen toe te passen om het nog ontbrekend be drag (pl.m. f. 17000.—) bij een te krijgen. Zoo zal een groote partij sluitzegels worden gedrukt en tegen zeer geringen prijs worden beschikbaar gesteld aan fabrikanten, handelaren, kooplieden, winkeliers en aan ieder, die op deze wijze wil medewerken. Getracht zal worden ook dc schooljeugd en de Jeugdorganisaties voor dit goede doel aan het werk te zetten en wel door het verkoooen van zegels voor een minimum prijs. Deze zegels, waarop het nieuwe Stad huis zal worden afgedrukt, zullen in twee kleuren worden gedrukt en wel een kleur voor de schoolteugd. een andere voor do J euedorganisaties. Voorts zal zeer waarschijnlijk in alle bioscooptheaters een filmpje van het Stad huis en van den toren worden vertoond De directies van deze theaters hebben reeds liun zeer gewaardeerde medewerking toe gezegd. En tenslotte zal aan ieder, die een bijdrage schenkt van f. 500 of meer, het recht worden toegekend om voor rekening van het Comité een opschrift te doen plaatsen op een der klokken. Dat opschrift behoeft echter de goedkeu ring van het Carillon-Comité. Reeds is een 3-tal giften van f. 500.en meer Ingeko men. Aan de schenkers zal het recht van opschrift worden aangeboden. Voor het voorbereiden en uitvoeren van al deze middelen werden verschillende sub-commissies benoemd. Zij zullen aan stonds hun arbeid aanvangen. Verscnil- iende andere middelen werden nog door de vergadering besproken, doch men meende voorloor'.g niet verder te moeten gaan. Nu behoeft men absoluut niet te wachten op de uitvoering van de ge noemde middelen, want de penning meester (Rapenburg 39) zal zich ge lukkig achten reeds nu giften, groot en klein, in ontvangst te mogen nemen. Ook kan men storten of overschrijven op Gironummer 302400. ten name van „Penningmeester Carillon-Comité Stad huis Leiden". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren A. Stuurman (Oegst- geest) en J. K. O. Heyligers (Den Haag). Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de heerenkapperszaak van den heer P. J. C Goddijn, Heerenstraat 15, be reikten dan jubilaris gisteren vele schrif telijke en telegrafische gelukwenschen, ter wijl vele cliënten hem persoonlijk kwamen gelukwenschen of hem met een bloemstuk verrasten. EERSTE ETAPPE in den wedstrijd tusschen Euwe en Aljechin is voorbij, schreef schaakmeester Landau in ons Blad van Zaterdag. Geen wederzijdsche verkenningen dus meer, geen tasten naar zwakke punten in de strategie van den tegenstander. In zijn vollen omvang en met groote vinnigheid zal de strijd om den wereldtitel verder worden gevoerd. Wie, die zich voor sport interesseert en voor schaken in het bijzon der, zou daarom niet met eigen oogen de partij willen vol gen, welke Donderdag a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden wordt gespeeld? Toegangsbewijzen zijn daarvoor aan onze Bureaux ver krijgbaar a f.0.80 voor abonné's en a f. 1.00 voor niet- abonné's (bij schriftelijke bestelling met 5 ct. voor porto te te verhoogen). Aan de zaal zal Donderdagavond geen reductie worden verleend. Ook abonné's zullen dan dus een gulden moeten betalen. DE DIRECTIE. EtfRSTE BLAD BINNENLAND. Het congxes van het N. V. V. in Den Haag. (4e Blad). De herbewapening der militaire luchtvaart te Soesterberg. (Binnenland, 4e Blad). Twee arbeiders te Wartena verdronken door het omslaan van een roeiboot. (Ge mengd, 3e Blad). Botsing te Muiden tusschen auto en motor; één doode. (Gemengd, 3e Blad). Kunstskibanen te Scheveningen. (Sport, 3e Blad). Felle brand te Katwijk aan Zee; vuurgloed tot op verren afstand zichtbaar. (3e Blad). EXCURSIE VAN DEN ARMENRAAD. Bezoek aan dc Leidsche Buitenschool. eigen werk nog eens hulde brengen ter gele genheid van zijn 40-jarig kloosterjubileuir.. Tevens, aldus pater v. Galen, werd deze ge- Begunstigd door het mooiste weer, dat 'e8enheid nog eens te haat genomen om men zich kon wenschen hield gisteren de 1 o e5'S gelegenheid le geven hun jon- Armenraad een excursie naar de Leidsche =en® m de omgeving, waarin zij geregeld Buitenschool en het Kleuterhuis te Kat wijk aan Zee. Het gezelschap werd ontvan gen door voorzitter, secretaris en penning meester. In drie groepen bezichtigden de bezoekers het prachtige duinterrein. waar in de coen lucht de verschillende klassen onderwijs ontvingen: het schoolgebouw, dat bij regenweer dienst doet; het hoofd- vertoeven, bij leiders en leidsters en tus schen hun K. J. C. vrienden bezig te zien. Spr. hoopt, dat deze avond er toe zal bij dragen den band tusschen ouders, bestuur, leiders en jeugd, weer te versterken. De revue „De goede daad - de eeuwen door!" opgevoerd door welpen, kruisvaar ders en verkenners, deed het uitstekend gebouw, dat gelegenheid biedt voor maal- We zagen „de goede daad" in den Leidschen tijden en ontsoanning, voor dokters- j Hout, bij de Batavieren, in een bosch ten onderzoek en baden en dat huisvesting I tijije van H. Fran'ciscus, in de Middeleeuwen biedt aan een klein deel van de leerlingen i in het kasteel Poelgeest, aan de Spaansche en het Kleuterhuis. waar twintig kleuters kust en in volle zee en ten slotte in het een gezonde verblijfplaats kunnen vinden, i Clubhuis van St. Antonius, waar een gezel- Na den rondgang verzamelden allen zich lig kampvuur een echte Jamboree-stemming in de nieuwe eetzaal van het hoofdgebouw op en rond het tooneel bracht, en gaf de voorzitter van dc vereeniging, de Pastoor Smitz. daarna het woord nemend, heer H van Slooten, uiting aan de ingeno- j zeide, hoewel het in zijn bedoeling heeft ge- menheid van het bestuur, dat een zoo groot i legen zijn 40-jarig kloosterjubileum uits'.ui- aantal maatschappelijke werkers kwam tend kerkelijk te vieren, verheugd te zün kennis maken met het werk, dat hier voor zwakke kinderen wordt gedaan. Namens het bestuur van den Armenraad dankte de secretaris mr. P. A. van Toorenburg voor de gastvrije ontvangst. Wiizende op d» steeds verder gaande specialisatie in den dezen avond tusschen de jongens van de K. J. C. te zijn. Spreker gaf zijn vreugde te kennen over den bloei van de K. J. C. in zijn parochie en prees het jeugdwerk als een heilzame zaak voor kerk en maat schappij. Spr. spoorde de jongens aan flinke arbeid voor hulpbehoevenden, weps spreker leden van hun groep te zijn en voomame- op het gevaar, dat maatschappelijke wer- jg volharden Spr. dankte bestuur, lei— kers het werk dat aansluit aan het hunne, j ders, leidsters en de jeugd voor den heer- slechts onvoldoende kennen en dat zij avond ham gebeden en sloot met een daardoor ook verzuimen er aan te denk.n bravo voor die allen, en bravo voor het in gevallen, die voor bijzondere behande-1 jeiIa,(jiwerk" ling in aanmerking zouden komen. Eigen i aanschouwing is het beste middel om een levendigen en bliivenden indruk te krijgen van den arbeid, die voor deze kinderen geschiedt. Na het ronddienen van de thee, bestond er gelegenheid voor het stelien van vragen. De directrice van de school, mei. G. Crève- coeur gaf daarbij een kijkje op de eigenaar dige paedagogische moeilijkheden, waar voor het personeel komt te staan en op de beteekenis van karaktervorming, dip de school juist voor deze kinderen hebb»n kan. Tenslotte vertelde de secretaris mr. F. D. L. Gunning van de wordingsgeschie denis van dc buitenschool, geboren uit ge lijktijdig initiatief uit kringen van medici en van onderwijzers en wees hij er op, dat de instelling alleen haar roeping kan vervullen, als zii gedragen wordt door de levende belzmgstelling van de geheele bevolking. Zeer void sap over hetgeen gezien en gehoord werd. keerde het gezelschap naar Leiden terug. Hierna werd de zeer geslaagde avond d"or den voorzitter, den heer Vreeburg, me* toepasselijk woord en den groet der Kr.th. jongeren gesloten. BUITENLAND. Italië en zijn Afrikaansch imperium. (Bui tenland. le Blad). De strijd in het Verre Oosten. Hevige ge vechten in Noord-China. (Buitenland, le Blad). Cnze Farijsche correspondent over den uit slag der kantonale verkiezingen, (le Blad). A-r.crikaansch vliegtuig verongelukt. Ver moedelijk 19 slachtoffers. (Luchtvaart, 3e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL FAG. 2 VAN HET 3e BLAD. U weet „Wie goed leeft, leeft dufckel" en „Wie goed geeft, geeft dubbel". Hsbt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Pen ningmeester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven DE ALGEMEENE TOESTAND De Spaansche kwestie Italië en de Mohammedanen. De technische subcommissie der non- k.terventiecommissie, wier taak het ls, aan de hand van het rapport van Van Duim en riemm nz het controievraazstuk te bestu- deeren, is gistermiddag in het Foreign Of fice te Londen bijeengekomen. Naar men weet. wordt in punt vijf van de Zaterdag door Frankrijk ingediende voorstellen ge wezen op de noodzakelijkheid, snel een doeltreffend controlestelsel in het leven te roepen. Uit het feit. dat Eden vanmiddag ae ver- j gadering d?r commissie vcor de niet-in- mengine rel leiden, maakt men in JBsrlrn- DE K. J. C. VAN DE HARTEBRUG viert FEEST. Huldiging van pastoor Stuilz. Het was gisteravond in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare, waar de ouders van welpen, kruisvaarders en verkenners waren uitgenoodigd en in grooten getale waren opgekomen, een buitengewone avond. De zaal zag er feestelijk uit met palmen en banieren en er heerschte een opgewekte stemming. De directeur der K. J. C„ pater van Galen heette in welkom zonder pastoor Smit®, want hem gold deze feestelijke bijeenkomst. De jongens, de georganiseerde jeugd van de parochie, wil den den pastoor in eigen kring en met HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving Verkos. Voorstraat 13, Voorschoten. Le- vansnüddelenbsdrijf. Vennooten: J. Eeere- fün, Voorschoten en M. Dompeiing, Voor schoten. Wijzigingen N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens, voorheen J. C. Zaal berg en Zoon. Vestestraat 22. Leiden. Nieu we directeur J. G. Bodewes, Voorburg. Nieuwe commissaris Ir. F. H. E. Guljé, Leiden en J. P. van Rossum, Parijs. N.V Verzekeringsmaatschappij Algemeen I '"-";°noï.ti'ke"krin'en op dat de Britsche Ziekenfonds voor Leiden Hopgewoerd 82, erine belangrüke besluiten verwacht. Leiden. Uittredend commissaris: J. H. Nij- huis, Leiden. Nieuwe commissaris: B. J. Schneiders, Leiden. M. v. d. Zwaard. Hoofstraat. 116. Alphen a. d. Rijn. Brood- en koekbakkerij enz. Uittredend eigenaar: M. v. d. Zwaard. Al phen. d.d. 2 Öct. 1937. N.V. Zilvsrfahriek „Voorscholen" voor heen J. M van Kempen en Zonen, Ko ninklijke Nederlandsche Fabriek van Gou den en Zilveren Werken. Leidscheweg 219. Voorschoten. Het filiaal te Rotterdam is opgeheven. Donderdag a.s. hoopt de heer J. J. Gordijn den dag te herdenken, dat hij voor -, 25 jaar in dienst trad bij de Nederland- m zijn openingswoord allen hartelijk spoorwegen. doch d»ze maal wel neel m hst by- De opbrengst van de Zaterdag ge houden collecte ten bate van de Ver. voor Hulp in de Huishouding en Kraamverzor- ging bedroeg f. 172.51'/». regeering belangrijke Men blijft blijk geven van een zeker op timisme en verklaart, dat met wederzij d- sciien goeden wil de bestaande spanning veiminderd kan worden. De „Dipiomatisch-politischs Korrespon- denz" schrijft, dat die goede wil in Duitsch- land en Italië bestaat. Het blad waar schuwt teen een al te radicaé we .e. Men moet er in de eerste plaats voor zor gen, dat de burgeroorlog zich niet tot an dere landen uitbreidt en bovendien moet de volledige onafhankelijkheid van Spanje gewaarborgd worden. Daarom moeten de maatregelen rijpelijk overwogen worden. De Duitsche pers eischt eenstemmig voor Duitschland en Italië dezelfde vrijheid van handelen, waarop Frankrijk en Engeland aanspraak maken in geval van mislukking der besprekingen. De Grieksche premier Metaxas is thans -de gast der Turken te Ankara.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1