WYBERT Voorstellen aan den Leidschen Raad Din; dig 19 Odober 1931 Het tweedaagsche congres van het N.V.V. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Bid RECHTZAKEN Voor rechtszaken en contracten: VRAGENRUBRIEK BENOEMING EN ONTSLAG. B. en W. stellen voor aan den heer H. Teunlssen op verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de U L.- school aan de 3 Octoberstraat en in zijn plaats te benoemen den heer L. EwSrstra, onderwijzer aan de O. L.-schci l Vrouwen kerksteeg A f Gp verzoek van den hoer dr. C. J. Fros stellen B. en W. voor hem tervol ontslag te verleenen als keuringsveearts van het Openb. Slachthuis en den Keuringsdienst van vee en vleesch. VERORDENING SLACHTHUIS. Naar de Commissie van Beheer ever het Openbaar Slachthuis mededeelt, wordt van de zijde der slagers ernstig bezwaar gemaakt tegen de bepaling van de veror dening op het gebruik van het Openbaar Slachthuis, voorzoover daarbij verboden is ztch met een brandende pijp. sigaar of sigaret te bevinden in de slachthallen en in de darmwasscherij. De Commissie is van oordeel, dat aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen, aangezien in deze geheel van steen opgetrokken locali- tei en geen gevaar voor brand bestaat en n et behoeft te worden gevreesd, dat de atmosfeer aldaar door het rooken wordt bedorven. Hetzelfde geldt h. i. voor de hengruimte en den varkensstal. Uit hy giënisch oogpunt dient het rooken voor hen. die in deze lokalen slacht- en slagers- werkzaamheden verrichten, echter ver boden te blijven. „KENNIS IS MACHT'. Ten behoeve van de onder zijn beheer rlaande handelsavondschool maakt het genootschap „Kennis ts Macht", alh.er, ge- b: uik van het gebouw, waarin de open bare Jongensschool voor U.L.O aan de Pieterskerkstraat No. 3 is gevestigd, en wei op vier dagen per veek, telkens des avonds van 610 uur. Het genootschap betaalt geen huur. slechts vergoedt het aan de gemeente 1/3 gedeelte van de totale kasten van schoonhouden, verwarming en verlichting van het gebouw. Naar gevoelen van B. en W. brengt de bi .ijkheid mede, dat verandering wordt gebracht in deze voor de gemeente wel zeer ongunstige situatie, welke voor haar hierop neerkomt, dat zij boven de normale subsidie ten behoeve van deze school nog een niet-onbelangrijke bijdrage verleent in den vorm van het kosteloos beschikbaar stellen van een gebouw en van een te ge ringe vergoeding wegens kosten van schoonhouden, verwarming en verlichting van dat gebouw. Zoo achten B. en W. dan ook alleszins reden aanwezig om voor het gebruik, het welk het genootschap van het gebouw en het daarin aanwezige meubilair maakt, een huurprijs In rekening te brengen van f. 900 per jaar, in welk bedrag ls verdis conteerd een vergoeding voor kosten van extra-onderhoud van het schoolgebouw en meubilair. Wat de vergoeding voor schoonhouden, verwarming en verlichting betreft, mer ken B. en W. op, dat de Jongensschool voor U.L.O. slechts op eenlge dagen in November en December gedurende enkele uren van het kunstlicht gebruik maakt, zoodat het billijk is, dat de kosten van verlichting voor 3/4 gedeelten ten laste van het genootschap komen. Verder zijn zij van meening, dat van de totale kasten i van schoonhouden en verwarming 2/5 ge deelten voor rekening van het genoot schap behooren te komen. Met deze regeling, welke op 1 Januari a.s. zou kunnen ingaan, gaan het bestuur van „Kennis ts Macht", alsmede de Com missie van Fabricage accoord. In verband met de omstandigheid, dat ook het Rijk en de Provincie lp de netto-kosten van de meergenoemde handelsavondschool een subsidie verleenen, hebben B, en W. nog den Minister van Onderwijs en Gedepu teerde Staten gevraagd, of zij zich ermede kunnen vereenigen, dat op bovenbedoelde basis een overeenkomst van huur en ver huur tusschen het genootschan en de ge meente wordt aangegaan, zulks met be vestigd antwoord. VERKOOP VAN WATER. In verband met aan te brengen veran deringen in den Hortus Botanicus wenscht de Staat der Nederlanden een gedeelte van de Witte-Singelgracht ter oppervlakte van pl.m. 320 vlerk. M. van de gemeente te koopen tegen f. 64, neerkomende op den normalen prijs van f 0.20 per vierk. M. Het ligt in de bedoeling, die strook water te dempen en den Hortus met den daardoor te verkrijgen grend uit te breiden. Aangezien met het oog op de breedte van de Witte-Singelgracht ter plaatse tegen tie demping geen bezwaar bestaat, ont moet, ook naar het oordeel van de Com missie van Fabricage, de verkoop van be doelde strook water geenerlel bedenking. GEMENGD BADEN. Naar aanleiding van het 10 Mei 1937 om prae-advies in handen van B en W. ge stelde adres van de leiders en leidsters der R.K. Jeugd- en Jongerenbeweging te Leiden \x. een verbod van gemengde baden en zonnebaden, geeft de meerder heid van B. en W. in overweging een door öc Commissie voor de Strafverordeningen ontworpen verordening op de zweminrich tingen en zwemgelegenheden vast te stel len. In het eerste lid van het op dit on derwerp betrekking hebbende art. 3 is een verbod neergelegd om in een zweminrich ting personen van verschillend geslacht boven een bepaalden leeftijd 12 jaar toe te laten, terwijl in het laatste lid aan het College voor ieder bijzonder geval een vrijstellings-bevoegdheid is gegeven, voor de redactie waarvan aansluiting is ge zocht bij de 21 December 1936 vastge stelde voorwaarden, waaronder een ga rantie voor een leening ten behoeve van een Sportfondsen-bad werd verleend. De mogelijkheid tot gemengde zonnebaden is dan ook volstrekt uitgesloten. De minderheid van het College zou ge mengde zonnebaden en gemengde baden willen toestaan, mits onder behoorlijk toezicht. In de verordening ls naar aanleiding van een daartoe strekkend voorstel van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst tevens bepaald, dat voor de oprichting en de exploitatie van een zweminrichting een vergunning van het College wordt ver- eischt. De vergunning zal niet worden verleend, wanneer ernstige hygiënische bezwaren zich daartegen verzetten 'B. en W. wijzen slechts op de ziekte van Weill of wanneer de Verordening op het Bouwen en Sloopen niet ls nageleefd. Aan de ver gunning kunnnen voorwaarden worden verbonden, speciaal met betrekking tot dc orde, de veiligheid, de zedelijkheid en ide hygiëne in de inrichting. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het kantonge recht alhier terechtstaan P. van B„ uit Rotterdam, omdat hij met zijn auto op de Beeklaan onder Noordwijk op ernstige wijze de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Als gemachtigde trad op de heer J. J. de Zwart, afd.chef te Rotterdam. Mevr. la Brie uit Den Haag verklaarde, dat zij met haar motorrijwiel geheel rechts op de Beeklaan reed, toen met zeer groote snelheid verdachte met zijn auto het kruis punt Beeklaan naderde en de doorgang voor haar niet vrij liet. Hoewel zij zooveel mogelijk naar links uithaalde, kon zij een botsing niet meer voorkomen, waarbij zij ernstig werd verwond. Gemachtigde, de heer De Zwart erkende, dat verdachte te hard gereden had. maar het uitzicht werd door een haag belemmerd. Het O.M. eischte f. 75 boete of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 75 boete of 25 dagen hech tenis. J. van B. uit Katwijk aan Zee moest terecht staan omdat hij met zijn auto op den Boulevard te Katwijk aan Zee had ge reden, terwijl hij tri staat van dronken schap verkeerde. Verdachte verklaarde slechts „één biertje" gedronken te hebben, hij had echter in zeer zenuwachtigen toe stand verkeerd. De heer B. van Rijn, ge meentewerkman, verklaarde dat terwijl hij met werkzaamheden op den Boulevard be zig was, verdachte regelrecht met zijn auto c hem afkwam. Door tijdig op zij te sprin gen wist hij een aanrijding te voorkomen. Het O. M. eischte 8 dagen pr. hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor een Jaar. Verdachte riep de clementie van den kantonrechter ls, daar hij het hoofd van een zaak is. De kantonrechter veroordeel de verdachte tot 8 dagen hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor een jaar. M. V. uit Den Haag moest terecht staan omdat hij op den Rijksstraatweg onder Oegstgeest met zijn auto op zeer roekelooze wijze heeft gereden, waardoor hij den heer M Mooi uit Katwijk, die met paard en wagen passeerde, bad „aangereden. De heer Mcoi verklaarde, dat hij, hoewel hij geheel rechts reed en nog naar rechts was uit geweken toch was aangereden. Verdachte passeerde met 90 KIM. snelheid, hoewel er ïeeds 3 voertuigen naast elkaar reden. VAN DER HEIJDEN H. Rijndijk 105, Leiden. Tel. 3405 Besprekingen avonds. 1257 anzez Mefl.l Het O. M. eischte f. 60 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f. 50 boete of 20 da gen hechtenis. Mej, J. B. uit Oegstjgeest, stond terecht, omdat zij zonder toestemming van B. en W. van Oegstgeest een woonschuit had be woond (Haariemmertrekvaart). Hoewel verdachte hiervoor reeds 8 maal veroor deeld ls, eischte het O.M., die eerst f. 75 boete wilde vragen, nu f. 25 boete of 8 da- I gen hechtenis. De kantonrechter zal over 6 weken uit spraak doen, daar de zaak, volgens ver dachte ook nog in den Oegstgeester ge meenteraad ter sprake zal komen. H. A. G., uit Den Haag, moest terecht staan, omdat hij met zijn vrachtauto bij de Haagsche Schouw over een groot ge deelte het rijwielpad had bereden, waar door dit rijwielpad ernstig vernield werd en een schade van f. 40 was toegebracht. Het O.M. eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. G. H. J. uit Amsterdam moest terecht staan, omdat hij op den Rijksstraatweg onder Sassenhelm met zijn motorrijwiel onnoodig links was uitgeweken, waardoor hij een anderen motorrijder had aange reden. Het O. M, eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. iBiuten veramwooiaehjkhaio dei F.ed.i Copie van de al ot niet geDlaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE OPF.N BRIEF AAN DE COMMISSIE VAN TOEZICHT. Geachte Redactie, Met een gevoel van intense teleurstelling las ik Zaterdagavond het ingezonden stuk van den directeur der G. H. B. S., dr. J. C. Schalkwijk. Iedere vader en moeder toch heelt ongetwijfeld begrepen, waarom de schrijver van den „Open brief" niet met z'n naam onderteekende. Niet Uit persoon lijke overwegingen zal hij anoniem ge schreven hebben, maar wel In net belang lan zijn kind of kinderen, die de G. H.B.S. oozoeken en die door een onderteekend schrijven wel eens minder prettige gevol gen zouden kunnen ondervinden. Waar Dr. Schalkwijk zich nu verplicht achtte op een dergeliik anoniem schrijven re antwoorden, had Ik gedacht dat hij dit gezien zijn betrekking, op geheel deskun dige wijze zou gedaan hebben, en niet op een manier, die ieder ouder, die Instemt met den inhoud van Open Brief, moet kwetsen. „Men heeft hier vermoedelijk wel weer te doen met een der ouders, die mei zijn kind te hoog heeft gegrepen" is m. i. een uitdrukking die op zijn zachtst beoordeeld verre van fijngevoelig en vrij gewaagd ls. Zij geeft bovendien blijk van weinig mede gevoel. Ik vraag mij af, of ouders, die met dergelijke klachten mondeling bij Dr. Schalkwijk op zijn spreekuur komen en op gelijke antwoorden onthaald worden, daar mede genoegen kunnen nemen. Het gaat toch om de gezondheid en de toekomst van hunne kinderen, die aan zijn leiding wer den toevertrouwd. Over de 9 punten, ingezonden door een Moeder" van pen leerling zal ik maar lie ver zwijgen ik denk niet. dat de schrijf ster daarmede veel bijval zal oogsten of be- wnnd-ring zal i*°kken. U dankend, geachte Redactie, voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, ten abonné van uw blad. H. K., te L. Een onzer abonnés maak te ons er op opmerkzaam, dat het adres van de Ned. Ind. Gasmaatschappij is Wll- 1 lemsplein 10, Rotterdam. DE OPEN BRIEF AAN DE COMMISSIE VAN TOEZICHT^ De interessante correspondentie over on- derwijsmisère dreigt weer op de gewone manier te veügppen. Bij al zulke gelegen heden zijn het ouders, die de schuld aan „de school" wijten en de Middelbare of an- cere school verwijt np eens aan de ouders „dat zij te hoog grijpen" of verwijst hen naar het Hooger Onderwijs met welks elschen rekening moet worden gehouden; of bezigt beide verweermiddelen. Ook hier weer het normale verjoop. Met het gebaar van den geroutineetden vak man strijkt de Directeur van dc" H. B. S. de klacht van de tafel en gaat over tot de oi de van den dag. Is zij daarmee afgedaan? Allerminst. De „Open brief" is als symptoom uiterst be langrijk, gerechtvaardigd en actueel. De bezwaren zijn er en zijn echt: in duizenden gezinnen te zien. wie dit ontkent, zooals de mama van eèn burgerscholier staal, bui ten het leven. Het is niet de eerste maal. dat dit pro bleem opkomt. En steeds blijft de gedacli- lenwisseling onvruchtbaar en vreet het kwaad inmiddels verder in. Waarom? Om dat iedere partij de schuld bij een andere zoekt, in plaats van te beseffen dat wij alien en gelijkelijk schuldig zijn. De oorzaak van de misere ligt niét aan de oppervlakte. Zij is niet door een of an dere „onderwijsspeciaUteit" k ralson van een andere huiswerk-regeling etc. op te lossen. De oorzaak van onze onderwijs- en opvoedingsmisère ligt in de stelselmatige verheerlijking van het intellect, kenmer kend voor onze hedendaagsche „bescha ving". Voor het gemiddelde en evenwich tige is geen belangstelling: alleen het sen- sationeele on monstrueuzeboezemt be lang in. En wat steekt er nu tenslotte voor verdienste in begiftigd te zijn met sterke kuitsnieren, waardoor men een voelbal- coryphee wordt, of een structuur van de hersenen, die het mogelijk maakt een „schaaktitaan" te zijn? Zoo ook met ver standelijkheid. Deze aanbidding van het Intellect heeft in de Wetenschap het specialistendom ver oorzaakt, waardoor haar ontwikkeling in meer edelen, zedelijken en geestelijken zin onmogelijk wordt. Als zegening daarvan nebben de scholen 9e kweekellngen dier cesoeciallseerde wétenschan ontvangen, waardoor iedere generatie daarvan meent het aan eer en geweten en hun leeraren versch"'digd te zijn het onderwijs „op hoo ger peil" te brengen, wat ontaard ls In het geven van steeds meer gespecialiseerde leerstof aan kinderen, die er nog niet rijp voor zijn. En waardoor dit alles: omdat de prak tijk. dat zijn wij allen nu niet ais ouders en opvoeders maar sis patroons, directeu ren. 'etc. in onze waardeering van intel lectualiteit en onzen eerbied voor titels, actes, tests en hoe dit alles moge heeten steeds hooger eischen stelt aan verstan- deiijken dril, zonder veel vertrouwen in ge zond verstand of waardeering van karak ter. Dit laatste wordt zoolang men niet met Jen strafrechter in aanraking komt of zich geheel onmogelijk maakt veelal als „pri- ve-aangelegenheid" behandeld. En naast dit alles staat de zedelijke mi sère. Intellectualisme, zooals wij het opvat ten, leidt slechts tot een gevoel van afge scheidenheid van het geheel en tot ver heerlijking van de Dersoonlljkheid: egocen triciteit eindigend in eerzucht, IJdelheid en het grofste egoïsme. Onze geheele tijd en wereld zijn er de schrijnende bewijzen van. Zij zijn het brevet van onvermogen van ens „opvoedingssysteem". •En in stijl hiermede vergiftigt „de school" met haar vergelijkend stelsel van cijfers- geven en proefwerken de jonge zielen on ls een waardige kweekschool voor den strijd om het bestaan in zijn meest verheffende vermen. „Opvoeding tot maatschappelijke cn Christelijke fin zooverre deze althans uni- j rerseel en niet sectarlsch zijn), deugden!" Redevoeringen van de Veeren Lindeman en de la Bella. Eenige resoluties aangenomen. Aan het slot van den eersten congresdag van het N.V.V. te 's-Gravenhage werd de volgende resolutie aangenomen: Dat de aan het onderwijs berokkende schade allerminst wordt goedgemaakt door de betrekkelijk geringe financieele voor deden, welke als gevolg van de getroffen bezuinigingsmaatregelen bij het onderwijs aan het rijk ten goede zijn gekomen; dat herstel van het onderwijs, wegens de groote cullureele, sociale en economische belangen, welke daarbij betrokken zijn, aan groote volksgroepen ten goede zal komen; dat dit herstel kan plaats vinden, o.a. door: a. verlaging van de leerlingenschalen voor het L.O. en U.L.O. tot het peil als in 1920 bepaald; b, weder-lnvoering van den driejarigen cursus bij het nijverheidsonderwijs. Voorts richt men zich in deze conclusie tot regeering en parlement met een drin gend beroep om, afgescheiden van andere noodzakelijke verbeteringen, in ieder geval het hier beplieite herstel en de aange duide verbetering van het onderwijs met bekwamen spoed tot stand te brengen, waardoor betere resultaten van het onder wijs mogen worden verwacht en vele dui zenden werklooze onderwijzers en onder wijzeressen aan de volksopvoeding deel zul len kunnen gaan nemen. Verder werd een conclusie aangenomen, waarin het congres uitspreekt, dat, voer zoover nocdig, de bestaande wetsvoor- schrilten ten aanzien van het ontslag van arbeiders zoo spoedig mogeliik herzien en aangevuld dienen te worden, ten einde te komen tot een sterkere rechtspositie van de werknemers en dat in afwachting van de totstandkoming van een dergelijke wet telijke regeling, de vakbonden dienen te streven naar uitbreiding van bet aantal en verbetering van den Inhoud der bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten met be trekking tot dit belangrijk vraagstuk. De tweede dag. Heden werd het tweedaagsche congres van het N.V.V. voortgezet. De heer H. Lindeman sprak over de noodzakelijkheid om tot werktijdverkorting te komen, niet slechts als een middel tot directe bestrijding van den omvang der werkloosheid, maar tevens als een middel tot nieuwe stuwkracht en verfrlssching van het economisch leven. Vooral dient een rinde te komen aan werktijden, die nog langer rijn dan 48 uren. Jtoeds in een aantal landen is dat be reikt en Nederland met zijn groot aantal wprkloozen ma0: niat achterblijven. Naast werktlldverkorting dient als mid del tot bestrijding var. de werkloosheid verhocglng van den leerplichtigen leeftijd te worden ingevoerd en tevens vernlicht vervoig-onderwijs, alsmede verbetering i uitbreiding van het vakonderwijs. Spreker stond verder stil bij het vraat- stuk van de werkverruiming en drong daaj. bij aan op krachtige voortzetting hiervan Ten slotte drong spr. aan op wettelijk regeling van de werkloosheldsverzekerin; en steunregeling, terwijl, zoolang deze wet telijke regelingen nog niet tot stand ril: gekomen, belangrijke verbeteringen ln werkloosheidsverzekering, stcunverleenlfs en werkverschaffing op korten termijn die- nen te worden ingevoerd. Rede van den heer de Ia Bella De heer S. de la Bella Jr. ving aan mei er óp te wijzen dat het crdenlngsvraaestjï van het Nederlandsche volk van het alls,, grootste belang ls. Wij stellen, zoo zei spreker, de ordenln; tegenover de ongebonden economie. E>r moet orde en regel komen op het ge bied van het economisch leven. Er me»; naar gestreefd worden, productie en distri butie zooveel mogelijk in overeenstemmln: te brengen met de consumptie. Ei' moet ook een einde komen aan ontzaglijke verspilling op vrijwel el- gebied Er ls de laatste Jaren iets gedaan, dit gaat in de richting van ordening. Het ls alles echter zeer onvoldoende. Bij het streven naar ordening van he; bedrijfsleven ontmoeten we drie soort»; tegenstanders. In de eerste plaats zij, die met een gros: gebaar da ordening afwijzen, zonder itti van de zaak te weten. De tweede groep tegenstanders zltn zij. dieondanks alles zweren bij de libera t economie. Het ziin de Vrijheidsbond, hel Verbond van Nederlandsche Werkgevers et de hun verwante cers. Het verzet van den Vrijheidsbond is sto ker dan rijn aanhang groot is. Toch wordt ln ons land de economische politiek be- heerscht door de kleine greep, die ordening in grooten stijl niets moet heb ben. Spreker komt dan tot een derde groet Het zijn de voorstanders, die dringende betoegen houden, enthousiaste redevoerin gen, maar die voor ingrijpende maatrege len terugschrikken. De Anti-Revolution- nairen .meenen, dat er eerst een heel andere geestesgesteldheid moet kornet Per dat zij aan de practtsche ordening t« zijn. aldus spr., zullen we vele generate verder zijn. Maar er ls een groote massa, verlangen! ïaar werk, naai' geluk, naar gezinsvorming In ons land is dan ook politiek gesprok;; i» meerderheid voor de ordening. De crisis heeft in elk geval dit voorde1 gehad, dat zij millloenen de oogen heet geopend. Fen lichtpunt ls, dat de ordenir; geworden is tot een probleem van actueel politiek, tot een zaak van urgentie 9 ordening zal de mogelijkheid van nim; welvaart scheppen. Zij zal tevens de arte- rters'-lasse de olaats moeten geven, wall op zij recht heeft. Wat is er van die leus geworden? Wat draagt onze school tot zedelijke en karak- tervorm'ng bij? Daar wringt de schoen. Meer dan'kennis is karakter. Voor de een is er te veel. voor de andere te weinig aandacht. In die richting hervorme men het, onderwijs. Ons onderwijs ls in oen viceuzen cirk-1 geraakt. Daartegen baat geen lapwerk. W'.j hebben het onderwijs dat wij verdienen, omdat het een product is van onze ver keerde levenshouding. Alleen als wij die veranderen zal het onderwijs in gelijke mate verbeteren. Hiermede verzoek ik u beleefd onder staand Ingezonden Stuk ln Uw blad te willen opnemen, als zijnde repliek op de Ingezonden Stukken, Open Brief aan de Commissie van Toez. en den heer Schalk wijk, terwijl ik op het Ingezonden Stuk van een Moeder eener H.B.S.-leerling niet zal ingaan, waar dit kennelijk uit onderwijs kringen voortspruit. In de door mij bedoelde stukken zit een groote kern van waarheid, doch dal de neer Schalkwijk de schuld wederom op de kinderen werpt, is'een afgezaagd deuntje, waarmede men in onderwijskringen zich altijd gemakkelijk van de zaken tracht af te maken. Om het euvel van de ontevredenhelo van het grootste gedeelte van de burgerij in zake het onderwijs op te sporen, moet men teruggaan tot de pacificatie, die baar goede maar ook hear kwade zijde heeft, want wat is n.l. het geval. BIJ de inwerkingtreding van de gelijkstel ling van Chr. en Openb. onderwijs werd elk onder verschillend toezicht gesteld, waardoor een vergelijkende controle totaal kwam te vervallen en de concurrentiestrijd ten koste van het onderwijs, een aanvang nam. Indien men de concurrentie gezocht had in een streng toezicht op de wijze van doceeren. dan was dit den kinderen ten goede gekomen, want een leeraar met prima capaciteiten is nog niet altijd een goed docent, hoewel dit wel degelijk samen kan gaan. ja zelfs moet gaan om goede vruchten af te werpen, maar men heeft de kwade zijde gekozen en heeft het M. O.- onderwijs tot een hoogte opgevoerd, die men vergelijken kan met den arbeid aan den rollenden band. terwijl hersenen nu eenmaal geen machines zijn. terwijl door het afvoeren van verschillende vakken, die op de scholen vóór 1921 welke de leerlin gen voor H. B. S. en Gymnasia afleverden, werden gegeven, men een leemte deed ont staan tusschen g. 1. o. opleldings- cn M. O,-scholen, daar de M. O.-scholen geen enkele wijziging van haar leerplan onder gingen, waardoor dan ook de groote moei lijkheden, zelfs voor de beste leerlingen, vooral ln de eerste en tweede leerjaren der M. O.-scholen, zijn ontstaan. De eenige weg om deze moeilijkheden uit den weg te ruimen, is. om op de opl. scho len voor Gymnasia. H.B.S. en U.L.O, het lagere Fransch, Algebra en meetkunde wederom In te voeren en de wiskunde op de M. O. scholen, die tot een veel te groote hoogte ls opgevoerd, ln te perken, terwijl Thans menthol-smaak! 9220 (Ingr-z Med.) ook andere vakken, zooais bijv. Planl- f» Dierkunde, moeten worden beperkt. Wanneer steller dezes met personen mj onderwijskringen hierover spreekt, krijs' hij onder vier oogen steeds gelijk, doen durft men schijnbaar ln het publiek noon voor de waarheid uit te komen. Steller dezes had zelf op zijn school reed! in de 6e klas, drie Jaren Fransch, to" jaren Duitsch, 1 jaar Engeisch, drie jaren Algebra en twee jaren meetkunde gcM°- waarmede hij slechts bewijzen wil. dat nil niet terug wil naar dien tijd, waar ei toe' z. i. voor de Jeugdige kinderen teveel oj een dergelijken leeftijd van hen geverp werd, maar bewijst hij tevens hiermeot dat men van het cene uiterste naar M' andere ls vervallen, terwijl hij thans W" den middenweg aangeeft. Wat het huiswerk betreft, is mijn me»- nlng, dat, wanneer werkelijk goed cterd wordt, waaraan no.gal eens het m ander ontbreekt, hetgeen men mU j" onderwijskringen- ook volkomen toe6ee' de leerlingen minder tijd voor hun W?' werk noodig hebben. Thans moeten zij a wijls thuis uitzoeken wat de leeraar W' duidelijk heeft aangegeven. Indien go* onderlegde vaders zelfs de puzzles ni kunnen oplossen, dient men die niet kinderen voor te leggen. Waar men dit in onderwijskringen, -o als gezegd, wel met ml) eens Is, Is het dl" mij toch de plicht van degenen die ln scholen onderwijs geven, de autoritei in te lichten, want was het niet Min"1 Slotemaker de Bruine, die in een reoe de Tweede Kamer zeide: „Ik ben overuws» dat het. leerplan der M. O.-scholen over last ls"? h,i Dat hier de schuld wel degelijk bij n M. O.-onderwiJs zelf ligt, wordt cioor het feit, dat de leerlingen door Mlngsex: mens geselecteerd worden. Honende hiermede mijn bezwaren wg hel huidige systeem te hebben zet. verblijf ik, onder dankzegging ?°or plaatsing, „.nr-R EEN VADEK 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14