Uit de Rijnstreek LEID5CH DMBÜD - Tweede Blad Zaterdag 16 October 1937 JETTY LECLAIR VEUR-LEIDSCHENDAM. Raadsagenda. De i-aad van Veur komt Woensdagavond 7.30 uur In openbare zitting bijeen. Aan de orde kómen o.a.: Nadere vaststelling van de wedde van den controleur van de steun verlening en werkverschaffing Wijzi ging van de regeling tot toekenning van toeslagen op de door steuntrekkenden werkloozen verschuldigde premies aan ver- plerings- en doktersfondsen, vastgesteld op 1 April 1937 Voorstel tot uitbreiding van het plantsoen bij de tramhalte Rozen- rust Aanbieding bedrljfsbegrooting 1938 en benoeming commissie van onderzoek Aanbieding gemeentebegrooting 1938 en benoeming commissie van onderzoek Voorstel tot toepassing van de spaarrege ling, steun B. Voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Voorburg betreffende het onen- taar lager onderwijs Voorstel tot stich ting van een gemeenschappelijke water leiding de Vlietstreek door de gemeenten Voorburg, Rijswijk, Stompwijk en Veur. Verder voorkomende zaken. Jeugdige boefjes! I De politie heeft tijdens den bazar in het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk daaruit verwijderd de jeugdige Kr.. N. en V. welke zich aan verschillende diefstallen van fruit, chocolade enz. hadden schuldig gemaakt. Onze plaatsgenoot P. van der Oest, thans maréchaussée is benoemd tot politie agent te den Brlel, terwijl onze plaatsge noot H. Tol fcrigadier-titt. bij de Rijksveld- wacht, welke door den burgemeester van den Briel was aangezocht voor dc functie van chef van politie, als zoodanig heeft be dankt. De heer K. Kervel electricien-bank- werker bij het depot LeidschendamVoor burg van de Ned. Spoorwegen herdacht zijn 25-jarig ambtsjubileum. Namens de direc tie werd hem de gebruikelijke gratificatie uitgereikt, terwijl zijn collega's hem een fraaie klok schonken. Onze plaatsgenoot Jan Wils voorzitter van de ver. „Kunst aan Allen" is als zoo danig toegetreden tot het Haagsche Comité voor de Vendelherdenking. Voor het nieuw te touwen dienst gebouw der Ned. HeTV. Kerk is bijeen gebracht f. 1152.13. de kosten bedragen echter f. 19.500. De afd. van de Kath. Dem Partij hield een ledenvergadering. Uitvoerig werd be sproken het door den Min. van Soc. Zaken In het leven geroepen spaarsysteem voor de wcrkloozen. De aanwezigen waren van mtening dat een dergelijke regeling voor de werkloozen teleurstelling met zich zal brengen en van weinig nut zal zijn. Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats over de a.s. vereeniging van de ge meenten Stompwijk en Veur. ALKEMADE. Werkverschaffing voor tuinders. Door den minister van Soc. Zaken is ihans goedgekeurd het spltwerk door tuin ders bij wijze van werkverschaffing. Maan dag a.s. zal hiermede een aanvang wor den gemaakt. Dan zullen ongeveer 70 tuinders worden geplaatst, terwijl dit aan tal geleidelijk nog zal worden uitgebreid. De eerste groep van 70 kwam gistermor gen nabij den watertoren bijeen, om daar met de veerwaarden en de werkwijze in kannis te worden gesteld. Iedere tuinder moet werken op het bedrijf van een ander. Hoewel aan de practische uitvoering wel eenige moeilijkheden voor dc betrokken tuinders verbonden zijn, beteekent het toch voor menigeen een zeer welkome ver grooting van het wekelijksch inkomen. Hoelang de werkverschaffing voor de tuinders voortgang zal hebben staat nog niet geheel vast. Langer dan acht weken zal zij evenwel niet duren. In den loop der volgende week zal langs de hulzen de door den minister van sociale zaken verzochte algemeene geld inzameling worden gehouden. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Fridrich z. van G. J. Zwaan en E. Wendel; Willem Lourens, z. van W. L. v. d. Laan en A. Udo; Simon Johannes z. va J. Beurze en K. J. v. Brecht. Overleden: Oomelia Stolk, echtgen. van M. v. d. Broek, 24 jaar; Hendrik Esweld, 17 jaar. Gehuwd: J. W. L. Blans 23 jaar en J. Vermeulen 21 jaar. Ondertrouwd: H J. C. A. Ramakers 28 Jaar te Leiden en E. J. v. d. Burg 27 jaar. Loop der bevolking. GevestigdMej. A. M. v. d. Werf, Rijndijk 152: H Panjer. Leidscheweg 122; Mej. A. Ntlmeijer. Leidscheweg 112: H. W. Kuiper. Wljngaardenlaan 38; J. Verloop, Pauwen- draat 7; F. H. D. v. Dorsser, Leidscheweg 191; J. N. L. v. Dijk v. 't Velde. Leidscheweg 191: Mej. A. M. Koot, Leidscheweg 555; A. Buijze, Donklaan 16; Mej. C. M. Rekelhof, Valkenburgscheweg lb; Mevr. T. Kcoij-de Vroe, van Kempenstraat 9; B. S. E. Hui- hnga, Leidschewag 191; B. J. Dietz, Leid scheweg 191; Mej. A. J. Ouwerkerk, Gebr. Treubstraat 16; J. J. Blokhuizen, Leidsche weg 566; P. K. J. Hagens, Leidscheweg 570; t. Kooien, Leidscheweg 206; N. C. v. Vonno. leidscheweg 191; J. A. Brasser, Leidsche weg 191; H. Krol. Leidscheweg 191; Mej. P. M. Kerstholt, Veui-scheweg 3; H. Frina, Leidscheweg 191; H. P. Abbinga, idem; J. H. Kok, Idem; Mej. P. M. v. Beek, Rijndijk 51 H, G. L. Krijger, Leidscheweg 191; W. ulterwijk, Valkenburgscheweg 8; H. E pijxhoorn Leidscheweg 191; J. H. Muller, »em; j. f. stubbe, idem. Vertrokken: Mej. A. L. Höppener, naar jvbach over Worms Wanbach. Grensstr. 14; Mej. M. E. Jansen naar Oudenbosch, Ach- teiweg 46; H. v. d. Laan, naar Zoeterwoude Vfouwenweg E. 42; Mej. J. de Vree, naar talburg Zetten Magdalenahuls; Tjlam Oen Uem n. Rotterdam, Heemraadsingel 318b. WARMOND. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. II. Klinkenberg, v. Noord- wijkerhout W. P. v. d. Voort, v. Bos- w? G- Brltsenmer, v. Sassenheim Wj Landman, v> Alphen a. d. Rijn H. J. van Wissen, v. Wassenaar C. Hulsebosch V- Noordwijkerhout J. C. Groot, v. Voor bout A, J. f. v. d. Bosch, v. Alphen a. d. w T J' Jé c- Kortekaas, v. Maastricht, vertrokken: J. J. v. Egmond, n. Oegst- g.est a. Nleuwenhuis, n. Velsen J. M. «.oreman. n. Gastel C. A. v, d. Voort, fbkhuizen H. G. B, v. Berkel, n. Wa rringen G. j. m. ten Have, n. Voor- Bl P. W. v Leeuwen, n. Ooltgens- \v J T c- van Wissen, n. Wassenaar i- A van Switzer, n. Ter Aar P. J. T™T?bier. n. Kethel J. v. d. Stap, n. wootbroek G. R. Flasch, n. Zwljndrecht Daniels, n. Tilburg M. J. laar an,.n' Rotterdam c M Schutte- n Oo'tp i'"G(rav€nllaBe J' Groen5ndyk. topT e" W. hebben ook voor dit jaar kin» oude Raadhuis ter besehik- zinrtio- ,e van werkloozen van alle ge- £bann,tóeinde dienst te doen als ont- den Ho!/!? 01 Het ln de bedoeling tevens voof te stellen voor dit doeleinde subsidie te verleenen van f 300. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob Hendrik, z, van Hendrik Jacob Barth en Adriana Vermeulen Adriana, d. van Klaas Otto en Adriana van den Hoek Anna Elisabeth Maria, d. van Petrus Th. S. Meereboer en Geertrulda E. Snaas Neeltje, d. van Arle van Leeuwen en Lena van Leeuwen Cornelia, d. van Leendert van Oosterom en Cornelia Slin gerland Jacob, z. van Jacob Snel en Eli zabeth Montagfte Jan Willem, z. van Pie- ter van Leeuwen en Wilhelmina W. M. van den Berg. Gehuwd: Hendrik van Oeveren, 38 j. en Christina Maria Masmeijer, 25 j. Jan Cornells Vellekoop. 26 j wonende te Mij drecht en Margje Cornelia Vis, 21 J. Overleden: Lambertus Dekker, 76 J., ge huwd met Jannetje Maria van Heljningen. Loop der Bevolking. Gevestigd van: Sassenheim, Kerklaan 34 Johannes Laterveer, loodgieter, St. Jorisstr. 5 Ter Aar A. 182 Joanna M. A. v. Zaal, z. beroep, Pr. Hendrlkstr. 100 Leimulden Dorp 97, Johannes v. d. Kraan, bakkerskn., Dorpstr. 64 Apeldoorn, Kon. Lodewljklaan 59, Hendrik W. Hozee, kruidenier, Raadhuis straat 99 's-Gravenhage, Distelvinken plein 2 Comelia Bakker, z. beroep. Aar kade 51 's Gravenhage. Sonderdankstr. 14. Neeltje J. Bakker, z. beroep. Aarkade 51. Vertrokken naar: Voorschoten, Instlt. Wullings, Herman Ph. Abbinga. z. beroep. Oudsh.weg 170 Arnhem, Nassaustr. 17 Cornells J. de Jong, melkslijter, Machlneweg 16 Arnhem, Nassaustr. 17 Elisabeth van Spengen, zonder beroep, Nesse 6 Lei den, Jan van Goyenkade 8, Martha J. Groen z. beroep, Julianastr. 27 Leiden, Schel penkade 41, Jean Pierre R. L. Samsom, z beroep, Wilhelminastr. 22 Gouda Pierson- laan 4, Petronella Verhoeff, dienstbode, Vin- kebuurt 104 Eindhoven. Spireastr. 3, Evert C. v. Oort en gezin, kleermaker. Raadhuis straat 215 a rood Alkemade B. 278 Johan na M. de Jong, dienstbode, Stationsstr. 40 Venlo, Koudekerkerweg 209, Anna N. A. S. v. d. Putte, z. beroep. Paradijslaan 1 Rot terdam. Mathenesserweg 202b, Sijtze P. Wijbenga en gezin, machinist, Zaalbergstr. 15 a Woerden, Leidsche Straatweg 82, Johannes Veldhuizen en gezin, caféhouder, Gouwsl.weg 106 Rotterdam, v. d. Meljde- straat46, Adrlaantje Basie. hulp 1. d. huish. St. Jorisstr. 16. De werkzaamheden rond Gouwsluls. De werkzaamheden betreffende de amo- tie van de oude klapbrug aan het Aar kanaal Gouwsluis, zijn de afgeloopen week reeds zoover gevorderd, dat van de oude brug niet veel meer is te bespeuren. Het brugdek, beide klappen, poorten en hoof den zijn reeds geheel verdwenen, zoodat van den ouden toestand spoedig niets meer zal zijn te bespeuren. Inmiddels wordt het werk tot verbreeding aan het begin van het kanaal krachtig voortgezet. Na opening der nieuwe brug verleden week Zaterdag, bleken er verschillende gevaren voor het verkeer verbonden aan de steile opritten en de matige verlichting hiervan. Inmid dels zijn, of worden reeds veiligheidsmaat regelen genomen door het aanbrengen van hekwerken met rood-witte velden, wat reeds een belangrijke verbetering betee kent, Ook wat de overige werken rond Gouwsluls betreft, speciaal de H. Rijndijk, vorderen de werkzaamheden zeer goed. De dienstwoningen aan de nieuwe brug over de Gouwe zijn zoo goed als gereed, terwijl de betonfundeering en pellers, waarop de ijzerconstructie voor de hefinstallatle der nieuwe brug zal komen te rusten, bijna gereed zijn. Ook ln de omlegging van den Rijksstraatweg ls in deze omgeving reeds te zien, hc-e de toestand daar ter plaatse binnenkort zal worden. Tot kantoorlooper-meteropnemer van de water- en lichtbedrijven is met Ingang van 1 November as. benoemd de heer J. J van Wijk, thans controleur bij de stnra- ver leening. In verband met de vacature van den heer A. F. Redsgeld, werd door -het bestuur van den R.K. Volksbond tot secretaris ge kozen de heer P. J. Schippers. Van eenige perceel en staande in de Van Boetzelaerstraat zijn verschillende ruiten vernield. De vandalen zijn nog niet bij de politie bekend. In de ledenvergadering van de R.K. Middenstondsvereeniging „De Hanze" on der voorzitterschap van den heer C. Y. Pensioen, werd door den deken de instal latie verricht van den geestelijk adviseur kapelaan C. M. Klaver, die hierna eenige nieuwe leden installeerde. Verschillende besprekingen werden gevoerd omtrent de gevoerde A.M.A.-actie en een eventueel nieuw te voeren actie omstreeks half No vember of met St. Nicolaas a.s. Hoewel de automatiseering van het telefoonnet ln onze gemeente nog wel eenige Jaren tijd zal vorderen, wordt bij de nu gehouden schouw der toestellen, reeds rekening gehouden met de as. auto matiseering, door, waar zulks nog niet het geval is. de oude kabel te vervangen door een loodkabel. 9216 (Ingez. Med.) WASSENAAR. Kievit-lezing. Voor het Comité voor Kievitlezingen, werd ln het gymnastieklokaal van de School aan de Bloemcamplaan. door prof. dr. J. de Groot, hoogleeraar te Utrecht, een lezing met lichtbeelden gehouden, over: „Nieuws uit de streken van het oude So dom cn Gomorra". Ds. W. A. B. ten Kate opende met gebed en sprak een Inleidend woord. Bij de vertoonde lichtbeelden, gaf prof. de Groot een interessante toelich ting, over de opgravingen ln de omgeving der Doode Zee. welke licht geworpen heb ben, op de geschiedenis van het zeer oude Palestina, van 3000 en 4000 jaar voor Chris tus. Ds. ten Kate dankte den spreker, waarna prof. de Groot met dankgebed sloot Als ouderling der Geref. Kerk is ge kozen de heer D. Kuyken, die deze benoe ming heeft aanvaard. Geslaagd voor het machinlste-nexamen diploma A, de heer P. Vis van Heemst al hier. BODEGRAVEN. De „Boreftsche Ruiters" lijden een verlies. De „Boreftsche Ruiters" leden een ge- voeligen slag doordat op één dag twee van hun beste rijpaarden moesten worden af gemaakt. Bovendien staat er nog een drie tal paarden op de nominatie om van de lijst van rijpaarden te worden afgevoerd. Men is nu druk op zoek naar nieuw paar- denmateriaal en hoopt dan ln den a.s winter door druk te oefenen weer op peil te. komen Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van A. Jongeneel en H. J. de Koogel. Ondertrouwd: Jan Cornells Bloos 31 j. en Hendrlka Lina Muller 32 j.. Overleden: Gijsbertus Breedijk 70 j. Gijsbertie v. d. Neut 82 j. Loop der bevolking. Gevestigd: J. A. Huisman, veehouders knecht. Meije 28 van Woubrugge C. den Butter, dienstbode, Buitenkerk 69 van Stol wijk J. C. van Boven en gezin, sergeant majoor. Emmakade 119 O. van Amersfoort. Vertrokken: R. van Muiswinkel, zonder beroep naar Boakoop G. C. Klerkx, zon der beroep naar Bunschoten, Dorpsstraat 55 J. G. Kemp, dienstbode naar Hoen- koop A. Pellegrom, dienstbode naar Lin- schoten, Hofdijk D 7. BOSKOOP. Raadsagenda. De raad komt Woensdag a.s. n.m. 7 uur bijeen. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag; 2 Vaststelling van d'i notulen der vergadering van 10 September 1937; 3 Ingekomen stukken; 4. Mededeellngen5. Voorstel tot goed keuring van de ie kening van inkomsten en uitgaven van net Burg. Armbestuur over 1936; 6. Aanbieding ter voorloopige vast stelling van de balansen en whist, en ver liesrekeningen der gemeente-bedrijven over 1936; 7. Aanbieding ter voorloopige vaststelling van de rekening van inkom sten en uitgaven der gemeente over 1936; 8. Voorstel tot aanvulling der verordening op de heffing van precariorechten; 9. Voor stel tot onderhandsche verhuring van de woningen Kerkstraat 1012 en Burge meester Colijnstraat 43; 10. Voorstel tot onderhandsche verhuring van vijftien een voudige woningen aan de Emmakade en ln Reijerskoop; 11. Voorstel tot verhuring van kweekerijland aan de Zuidkade; 12. Voorstel inzake de financiering van de verbouwing van de nafilters van het pomp station der waterleiding; 13. Voorstel tot vaststelling van een pensioensgrondslag;, 14. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor den dienst 1937; 15. Rond vraag. KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. De begrooting vastgesteld Wijziging van den naam der gemeente. De Raad vergaderde. Medegedeeld werd, dat het onderzoek r.aar de Watertarieven reeds in een ver gevorderd stadium verkeert, zoodat echter spoedig nadere mededeelingen van B. en W. zijn te verwachten. Vervolgens vond de vaststelling plaats van de begrooting van het waterleiding bedrijf, dienst 1938, gelijk deze was aan geboden. Volgde vaststelling van de gemeente-be- glooting dienst 1938. De heer De Jong dankte als voorzitter van de commissie, belast met het onder zoek der begrooting, B. en W. voor de serieuze samenstelling en het sluitend maken der begrooting. De commissie zou wel gaarne worden ingelicht omtrent het verschil ln heffing van slachtloon voor een rund en een varken, waarvoor resp. f. 2 en f. 2.50 ver schuldigd is. De heer Lleverse achtte het tioodig, dat de tarievc-n zoo laag mogelijk gesteld worden, opdat een meerder ge bruik van het slachthuis gemaakt wordt. De voorzitter antwoordde, dat er be sprekingen plaats hebben over concentra tie van slachtplaatsen en zelde toe, deze zaak ook ter sprake te zullen brengen op een dezer dagen te houden vergadering. Voorts vroeg de heer De Jong namens de commissie inlichtingen over het uitge trokken bedrag voor verbetering van de kapconstructie van de brugwaehterswo- ning. Zij vond, dat er destijds bij den bouw fouten gemaakt zijn. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak reeds onder zocht is, waarvoor B. en W. een schriftelijk rapport hebben ontvangen. De oorzaak schijnt volgens dat rapport te zijn gelegen ln het krimpen van de kalkzandsteen der binnenmuren en spouwmuren. Verschil lende leden bleven echter van meening, dat hier wel degelijk sprake is van een constructie-fout. De heer De Jong vroeg of het uitgetrok ken bedrag ad f2000 voor wegenonder- houd wel voldoende is ln verband met dringende herstellingen van de straat. De voorzitter antwoordde, dat de her stellingen zooveel mogelijk door den ge meentewerkman worden uitgevoerd, doch voor het herstellen van grootere gedeelten ls geen bedrag uitgetrokken. Verschillende heeren achten wel eenige verbetering noodzakelijk. De voorzitter zeide toe, een kostenberekening te zullen laten maken en ln de volgende vergadering met een voorstel te komen. De voorzitter dankte de commissie voor haar arbeid, waarna de begrooting z. h. st. werd vastgesteld als volgt Gewone dienst: totaal batige sloten f. 36.114,06; totaal nadeelige sloten f. 36.114,06. Kapifaaldienst: totaal batige sloten f. 604.30; totaal nadeelige sloten f.6638 02. Per resto nadeellg slot f. 6033 72. Het aantal te heffen opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting oveT '1938 werd vastgesteld op 150. Na toeVchting door den voorzitter werd vastgesteld een besluit model D tot wijzi ging der begrooting dienst 1937. waarbij de voorzitter mededeelde, dat tot hoofd van den luchtbeschermingsdiienst is aangewe zen de heer W. A. van den Dool. hoofd der O.L school alhier. Wijziging ambtenarenreglement. De voor. zitter zeide, dat in verband met de vast stelling eener capitu'-antenverordening ook het ambtenarenreglement wijziging behoeft. De betreffende organisaties kunnen zich niet de voorgestelde wijziging vereenigen. Z h st. werd overeenkomstig het ontwerp ter'.oten Na toelichting door den voorzitter werd besloten de 4 7/8 geldleening per resio groot f. 11161.70. aangegaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten, per 31 Dec. as. af te lossen en bij dezelfde instelling een nieuwe leening tot dat bedrag aan te gaan tegen een rente van 3'/i "la gedurende de eerste 5 jaren en daarna 3 3/4 "ja. Voorstel om de gemeentenaam „Kou dekerk" te wijzigen in „Koudekerk aan den Rijn". De voorzitter zeide, dat in 1926 reeds aan Ged Staten is verzocht om den gemeentenaam te wijzigen en dat Ged. Staten hierover gunstig heb ben geadviseerd bij den Minister, doch waarvan sedert dien niets meer is gehoord. Intusscken werd de verwarring steed; grootcr met de plaats Koudekerk? (Zeeland), Ouderkerk a d. IJssel enz. De gemeentenamen zijn niet wettelijk geregeld, doch worden wel in verschil lende besluiten vermeld. B. en W. stel len nu voor met ingang van 1 Januari a s. den gemeentenaain te doen wijzi gen ln „Koudekerk aan den Rijn". De heer Oppelaar juichte ten zeerste dit voorstel toe en zou dit een groote verbete ring achten, ook voor de zakenlieden. Spr. dankte den voorzitter voor het genomen initiatief. Zhst. werd overeenkomstig het voorstel besloten. Ten slotte werd het bedrag per leerling voor het coenbaar LG. over 1938 vastge steld cp f 11 8452. De heer Lieverse vroeg naar de uitvoe ring van de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, Inzake de spaarregeling. De voorzitter antwoordde, dat hiervoor de gelegenheid zal worden opengesteld, doch B. en W. zinnen nog op een middel cm de steuntrekkenden in dezen te helpen Hierna rondvraag. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Dirk van der Ham, 27 j. en Mobilia Jacoba Schellingerhout, 22 j. Tengevolge van te roekeloos rijden, reed de motorrijder P. van H afkomstig uit Bergsche Hoek met zijn motor nabij de Gnephoek in een moddersloot. De man werd binnengedragen bij den aannemer R. M„ waar de ontboden geneesheer een lichte liersc-nschudding en een hoofdwonde con stateerde, Hij werd later naar zijn woon plaats vervoerd. vtN/T tM UITEREN KUNSTZAAL „DE PLOEG". Eduard Rijff. Een kerngezond bewoner der Nederland- sche zeeprovinciën voelt zich altijd aange trokken tot de zee. De eeuwige strijd der voorgeslachten tegen de golven, waaraan wij onzen bodem ontwoekerden, heeft ons vertrouwd gemaakt met de zee. Wij kennen haar nukken, haar grillen, haar grootsch- heid en majesteit. De gezonde Nederlander houdt van haar, hetzij hij zijn bestaan op de ongewisse wa teren zoekt, hetzij hij, als landrot, zich gaarne aan onze duinkust ophoudt, ten einde te genieten van den bollen bries die de wateren opstuwt en te aanschouwen het spel van licht en schaduw, dat prachtige wolkformaties van allerlei aard over het golvende vlak en de kartelende schuim- lijnen der branding te voorschijn tooveren. Zoo hebben wij ook onze zeeschilders die pogen haar grootsche lyriek en haar epische kracht te vertolken. Eduard Rijff doet zich kennen als een veelbelovend zeeschilder. Hij is nog zeer Jong, doch hij bezit den wil en den durf. het machtige onderwerp aan te pakken. Hij schildert de zee niet als een droomend lyri cus, die de zee alleen maar in Zondags stemming ziet: effen, van geen rimpel be roerd en mijmerend onder het fijne waas van een stillen zonnigen voorjaarsdag. Hij schildert de zee bij voorkeur, wanneer de storm de golven hoog opzweept en met krullende schuimkoppen neer doet storten, wanneer de luchten wild zijn of wanneer zwaar optorenende wolkgevaarten met witte koppen statig langs den hemel bewegen. Er zit actie in zijn werk. Hij schildert met de overtuiging cener sterk zelfbewuste jeugd. Hij schildert de zee, het strand in zijn groote verlatenheid en eenzaamheid. Maar zijn werk is niet leeg. Het is vol leven en drang. Hij schildert soms bijna met den overmoed der jeugd, doch vervalt daarbij nimmer in herhalingen. Zijn techniek is forsch. Veel gebruik maakt hij van het tempermes. Zijn kleur is frisch en levensvol. Ik zal U van deze stukken geen beschrij ving geven. Er zijn enkele bij die minder goed zijn dan de andere, die wat hard aan doen. Doch de meeste zijn krachtige, breede visies vol stemming. Behalve aan onze Noordzee schilderde Eduard Rijff in Denemarken, waar men het voordeel heeft dat zware boomgroei zich on middellijk tot aan het strand uitstrekt. Zoo zijn er eenige stukken, die tusschen goed getypeerde hoornen door over een zandweg een uitzicht geven op het water. Als regel laat Eduard Rijff ook hier de stoffage met figuren achterwege. De na tuur is hem genoeg. We hebben in hem een Jongen schilder te zien, die zeer zeker een goede toekomst heeft. Men overtuige zich door een bezoek aan „De Ploeg". SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a TELEFOON 431 9453 (Ingez. Med.) WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren; Ada Jacoba, d. van G. van Til burg en van S. J. Jongenburger Arle, z. van H. de Wit en van C. Hofman. Overleden; Johanna Plomp 58 j„ echt- genoote van H. v. d. Berg Pieter Lykle- ma 55 j. Jacobus v. d. Heijden 56 j. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, d. van J. Zeilstra en A. de Blanken Arte, z. van L. Bregman en J. Gorissen. Getrouwd: Cornells Markus 23 j. en Kla- slna van Harskamp 22 j. Overleden: Wilhelmina de Bock. weduwe van H. Reijngoud 79 j. Simon Wilhel mus van der Laan, echtgenoot van J. B. Bom 59 j. ZOETERMEER. Loop der bevolking. Ingekomen: J. C. v. d. Vos van Stomp wijk"J. Chr. Hoogerdijk tan Boskoop. Vertrokken: L. v. d. Tang en gez. naar Dordrecht J. v. d. Berg naar Den Haag Adr. de Groot naar Voorhout H. Sche per naar Bergschenhoek Wilhelmina Koot naar Berkel Maria J. Adegeest naar Voorburg. LEIMUIDEN. Het mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee in deze gemeente heeft nu bijna alle vee stapels aangetast. In totaal zijn ter secre tarie aangegeven 55 gevallen. Drie vee stapels zijn nog onaangetast. Er zijn enkele gevallen met doodelijken afloop geweest. Het eerste geval van mond- en klauwzeer ls weder als hersteld aangegeven. Burgerlijke Stand. Geboren: Thecdorus Gerardus Reijnirius, z. van J. J. de Jeu en M. P. Volwater. Ondertrouwd: H. v. d. Voet, 29 jaar en E. de Raadt, 28 Jaar. NIEUWVEEN. Loop der bevolking. Gevestigd: A. de Bruin van Den Haag; M. M. W. Fonck ran Den Haag; J. Haber- meld van Alphen a. d. Rijn; C. de Wit van Breek in Waterland; C. v. Koot van Velsen Vertrokken: A. v. Harten naar Hoorn; A. L. v. Eijk naar Amsterdam. Burgerlijke Stand. Overleden: J. J. Baauw 83 jaar; A. C. de Jong 81 jaar; C. de Wit 59 jaar. LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.slraat 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SCMERWIL Azn„ Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, Janvossensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. VAN SAVOYEN, Noordeinde 36. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat ne. 59 - Oeasigeest. ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD, t.o. hel Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7