Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 16 October 1937 AGENDA DE BIOSCOPEN OPZEGGING COLLECTIEF CONTRACT IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. Naar wii vernemen hebben de besturen der samenwerkende landarbeidersbonden medegedeeld, dat ztj het collectief contract hebben opgezegd, in verband met het feit. dat het h.i. onafwijsbaar is. dat daarin eenige verbeteringen worden aangebracht. Zij hebben aan den Bond van werkgevers in het Bloembollenbedrijf, de Chr. Pa- troonsvereeniginz en den Dioc Vakbond ■van R.K Patroons in het Bloembollen- bedrijf doen weten, dat zij het. zoowel voor werkgevers ais voor werknemers van groot belang achten, dat ten spoedigste besprekingen geopend worden over een nieuw contract. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Gdboren: Anna Maria, d. van A. Harting en A. Griekspoor Cornells, z. van T. van Zanten en A. C. Spaargaren Jan. z. van H. J. Gen-itse en M. v. d. Laarse Catha- rina Klara Maria, d. van J. Zetlof en M. van Bemmelen. Getrouwd: G. D. Eveleens 25 j. en L. de Boer 23 J B. L. v. d. Stroom 25 en A. Keeasen 24 J. L. C. Batenburg 23 j. en H. C. van Leeuwen 19 J. Overleden: E. Maarse 61 j., echtgenoote £an P. Dubbeld J. A. Akerboom 22.. wo- nbnde in Ter Aar. Jaarverg. „Aalsmeer's Fanfarecorps". ..Aalsmeers Fanfarecorps" vergaderde in hOtel ,.De in Kolommen". De leiding be rustte bij den heer W. Spaargaren Jz. Deze deelde mede, dat de voorzitter, de heer W. B. Buis, zijn functie had neergelegd. De notulen werden gelezen en vastge steld. Uit het jaarverslag bleek, dat ,.A. F." v.-ebr zeer actief werkzaam was geweest, benevens meerdere hooge lauweren mocht oogsten cp diverse concoursen. De penningmeester, de heer A. Eveleens P'è. bracht verslag uit van zijn beheer. De ohtvangsten waren over het boekjaar 19361937 (met inbegrip saldo 19351936 a f. 663.28) f. 2134.65. de uitgaven f. 2175.35. nadeellg saldo f. 40.70. Geschat bezit der vereen, aan diverse materieelen f. 1134.29'/;. Na uitgebracht rapport volgde goedkeuring der rekening met dank aan den penning meester. Tot leden der financieele commissie 19371938 werden benoemd de heeren P. Ravestein, A. Vreeken en J. Tas. Als be stuursleden werden herkozen de heeren A. Eveleens Wz., C. F. Kaslander en W. Spaar garen Jz. De contributie der werkende leden werd onveranderd vastgesteld op 15 cent plus 10 cent voor reiskas per lid en per week. Uitgeloot werden eenige num mers der rentelooze leening (elk a f. 51. Besproken werd een driedaagsch uit stapje in Augustus 1938 naar België. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. GeborenMargaretha Cornelia d. van J. vah Hal en B. J. Duivenvoorden; Johanna Maria d. van J. J. Veldt en M. J. Bart: Wil lem, zoon van K. Terlouw en A. Bras; Petras Al f ons z. van A. Bogaart en M. C. Buijs; WUlebrordus Adrianus z. van J J. van der Veldt en M. J. Dam; Trijntje Berta, d. van J. Balk en R. Wierda; Albert z. van J. Brouwer en N. Toi; Matha d. van C. van der Bent en C. A Nieuwenhijs; Adrianus Johannes, z. van A. Jansen en L. E. Paschmann; Hermanua Antonius Maria z. van J. L. A. Drieman en J Volckmann; Martha Femia Maria, d. van G. Bosma en J. C. Jansen. Ondertrouwd: Johannes P. Warmerdam 32 Jaar en Helena C. Clemens 32 jaar; Barend de Groot 25 jaar en Hesje J. Vrij 26 jaar; Leendert Oldenhage 32 jaar en Baukje van der Wal 26 jaar; Pieter C. Ol denburg 27 jaar en Catharlna J. Tolenaars 23 jaar; Pieter van der Zwaard 28 jaar en Anneke C. Rout>os 25 jaar; Cornells van Vliet 26 jaar en Margrietha Buchner 26 j. Gehuwd: Hendrik Hensens 24 jaar en Hendrikje Hogenkamp 21 jaar. Overleden: Oomelis van Schie 72 jaar, wedr. van J. Otten; Hendrik Visser 64 jaar geh. met P. Schouten; Ingen Harttngsveld 74 jaar geh. met J. Markwat. tlge bloemenmand. De jubilaresse ontving vele persoonlijke en schriftelijke geluk- wenschen. Het was voor Aagje een mooie [dag! Tuinbonwcursus. Bü de opening van den tuinbouwwinter- cursus waren tegenwoordig een der leeraren voor den cursus, de heer Donk en de be stuursleden van ..Bloembollencultuur" afd. Katwijk aan den Rijn. waar de cursus van ut gaat. Met eenige toepasselijke woorden werd de cursus geopend Deze zal plaats hebben, evenals vorige malen ln de R.K. school aan den Zeeweg alhier. Als de drank is De aan den Overrijn wonende R. had blijkbaar te diep in het glaasje gekeken, waarom de politie het beter vond hem thuis te brengen. Deze was daar niet van gediend en maakte dit od abnormale wijze duidelijk aan de politie. Hierdoor kwam het tot een vechtpartij waarbij R. natuiurijjk het onderspit moest delven; spoedig was hij geboeid. Vervolgens is R. in het cachot gebracht, om later, onder meer normale omstandigheden, naar huis te kunnen gaan. HILLEGOM. Schietwedstrijd Bijz. Vrijw. Landstorm. De afd. Hillegom van den Bljz. Vrijw. Landstorm heeft haar Jaarltjksche schiet wedstrijden om prijzen weer gehouden. Er waren 30 schutters, die deelnamen aan den wedstrijd. De eerste prijs won P. van der Drift; de 2e J. van Roode en de 3e S. de Haan. De prijzen zijn uitgereikt door den heer Vermeer, voorz. der B V L - commissie. Bloembollenbcurs. Het bezoek was iets minder dan verleden week. maar toch werden nog 194 beurs- kaartjes afgegeven. De vraag naar tulpen blijft groot. Van de narcissen gaan de dubbele Slons tegen hooge prijzen weg. Er wordt nog veel naar Duitschland verzonden. Bijeenkomst R.K. „De Hanze". De afd. van de Hanze heeft vergaderd onder voorzitterschap van den heer G. B. Kroon, die mededeelde dat op de as. jaar vergadering gesproken zal worden door den heer Van de Brule, lid van het hoofd bestuur. Vier nieuwe leden werden geïnstalleerd. De heer W Nijman trad af als bestuurslid; ln zijn plaats is benoemd de heer J. Veen- man. Bij de behandeling van de agenda van den Centralen Raad is de verwachting ge uit, dat het orgaan verbeterd zal worden. Naar den C. R. zijn afgevaardigd de heer G. J. W. Mathot en als plaatsvervanger de heer Meijer. Een dames-comité wordt ge vormd voor den Santos-bloempjesverkoop. De geestelijk adviseur hield een lezing over de Katholieke Actie en den (midden stand. In de rondvraag zijn vragen gesteld en beantwoord over den handelscursus te Lisse en het puntenstelsel. De voorzitter drong aan uit eigen beweging punten af te geven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het zilveren jubileum van .Aagje" Is lang niet onopgemerkt voorbijgegaan. Integendeel! Buitengewoon veel paro chianen gaven blijken van hun belang stelling. Van het voltallig kerkbestuur had Aagje de complimenten in ontvangst te nemen en bij die felicitaties was tevens als tast baar bewijs van erkentelijkheid een prach- Bij de politie werd aangifte gedaan van het feit, dat het dochtertje van W. R. uit de Hoogstraat gebeten werd door een witte hond. LISSE. Burgerlijke Stand. KATWIJK AAN ZEE. Ledenvergadering van dc Konijnenfokkers en Pluimveevereen. „Ko-Plu-Ko". j Deze vergadering werd ln Casa Cara ge houden. Dc voorzitter de heer C. van Bee- len sprak in een openingswoord en gaf een uiteenzetting van de reeds geschon ken eereprijzen voor de a.s. nationale ten toonstelling. De 2de secretaris de heer I. W. Colpalas de notulen der vorige vergadering. De heer W. v. d. Bent gaf als afgevaardigde naar de jaarvergadering van den „Raad van beheer en toezicht" een uitvoerig verslag van de daar behandelde onderwerpen. Het bestuur en de commisie van bijstand had den een concept voor een vraagprogram ma opgesteld, dat na enkele kleine wijzi gingen werd vastgesteld; het zal uit onge veer 400 eereprijzen bestaan. Tijdens de pauze had een verloting plaats van verschillende rasdieren, welke f. 7.11 opbracht ten bate van het eereprijsfonds. Voor degenen, die getroffen waren door dc ramp in Landsmeer tengevolge van een windhoos, werd een inzameling gehouden, die f. 2.82 opbracht; de vergadering be sloot f. 5.uit de kas daaraan toe te voe gen. Na rondvraag sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst deze vergadering, die door 44 leden bezocht was. De Wereld-jamboreefilm. De Julianagroep van de Ned. Chr. Ver. voor Padvinders vertoonde deze film twee maal in Hotel du Rhin, Bij de eerste ver tooning waren veel welpen, padvinders en padvindsters aanwezig, evenals de voorzit ter van de Jullanaggpep dr. C. Steinz. De leider van de zeeverkenners de heer H. v. d. Maaden sprak een kort openings woord. Van deze interessante film gaven wij reed verslag ln ons blad. Het was een mooie film, waarvan de aanwezigen genoten hebben. De heer van der Maaden sprak een slotwoord. De heer W. van Beelen bediende het filmtoestel. F. H. uit de Voorstraat deed bij de politie aangifte van het feit, dat een rub- bervloermat, die voor zijn deur lag, ls ont vreemd. In het perceel no. 23 in de Voorstraat brak een binnenbrandje uit, dat spoedig met behulp van omwonenden gebluscht werd. Geboren: Florentlus Thomas, zoon van P. C. de Jeu en P. C. Kerkvliet Hendrik, zoon van Th. Gort en A. E. Kruijff. Ondertrouwd: D. Schaak en B. Vaande- ring. Gehuwd: H. A Oostdam en J. A. van der Vlugt F. M. Verduyn en A. P. van Dijk C. Kool en D. Geschiere. Loop der bevolking. Gevestigd: A. P. G. Oudshoorn, van Lei den, Heereweg 447 H- J. J- van der Voort, van Voorhout, Heereweg 448 d Mej. E. van Oeffelen, van 's-Gravenhage, Julianastraat 10 C. Leloux, van 's-Gra venhage, Heereweg 447 Mej. P. Koree, van Amsterdam, Heereweg 447'Mevr. C. van GriekenGoemans, van Hillegom, Von Bónnlnghausellaan 38 A. J. van der Vlugt, van Anna Paulowna. Kanaalstr. 82 Mevr. H. W. van der HulstPouw, van Woubrugge, Julianastraat 176 J. P. Th. Deroy, van Warmond, Heereweg 277 Mej. C. M. Caarls. van Spanbroek, Wagenslr. 10 J. F. van den Berg, van Ridderkerk, Sta tionsweg 12. Vertrokken: Mej. J. Mesman, naar den Haag J. van Dreunen, naar Utrecht A. H. van Schle en gezin, naar Katwijk Mej. J. M. Tulen, naar Oegstgeest. RIJNSBURG. Beroepen. De Weer D van Heyst hulpprediker al hier, ls beroepen door de Ned. Herv. Kerk te Tienhoven (Utrecht). SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Nicolaas, z. v. P. L. van der Geest en M. S. Witsenburg. Ondertrouwd: B. Soet 29 J. en Ph. H. van der Kwaak 27 j. Overleden: E. Jaspers 84 j„ echtgenoote van J. Bleler. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. P. Floor en echtgenoote, v. Heemstrastraat 5 C. R. Rotteveel en gezin, Molenstraat 19 L. J. van der Meer, Oude Haven 7 C. J. Uitendaal, Berkenlaan 12 S. Zullhoff, Hoofdstraat 120 A. Kerkhofs, Charbonlaan 12. Vertrokken: P. C. J. van ReLsen, Hoofd straat 335, n. Beverwijk E. Wilbrink, Bij dorpstraat 29, n. Amsterdam A. Vooren, Hoofdstraat 180, n. Amerongen. VOORSCHOTEN. Aanrijding. Gisteren Is J. W. S.. die op zijn rijwiel op den Veurscheweg reed, aangereden door een auto mn mevr. G. W. S. bestuurd door F. C. V. S. had een mand met eieren bil zich, waarvan door de aanrijding niets anders overbleef dian struif. De auto was na de anrijdlng doorgereden, maar werd in Voor. burg aangehouden. Na regeling der schade vergoeding kon mevr. S. weer verder gaan. IIEDEN: Oud Hortuszicht: Tentoonstelling Leid- sche Radiovereeniglng 3—11 uur. Zomerlust: Selskip „Fryslan". Opvoering van „Ho nou?". 8 uur nam. Zondag. Gemeente Gods (W. de Zwijgerkerk): Spr.: W. v. d. Woude. 8 uur nam. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 3'/; en 7'/i uur nam. Oud Hortuszicht: Tentoonstelling Leid- sche Radiovereeniglng 2—5 en 7.3011 uur. Maandag. Volkshuls: Spr. dr. J. D. Blerens de Haan 8.15 uur nam. DAGELIJKS Lakenhal (tot 24 October): Tentoonstel ling van schilderijen van M. Wiegman. 10 uur voorm.4 uur nam. 's Zondags 1—4 nam. DIVERSEN: 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau. Boerhaavestraat 21. Van half drie tot half vier. 's Donderdags: Inenting tegen diph- terie, half vier nam. precies. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten, 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau v. Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Raskolnikov". Woensdag-, Donderdag-, en Zaterdag middag 2 uur - Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31. 8 uur nam, ,,De ondergang van de „William Brown". Woensdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Zevende hemel". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zondag doorl, voorstelling 27 u. en 8,15 u. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl. str. 7. „Leve de vloot". lederen middag 2,30 u. 's Avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 u. Jeugdvoorstelling Casino-Theater. Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „Waar blijft onze beschaving?" Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 2V« uur. Katwijk aan Zee (Nova Bioscoop): „Ge brandmerkt". 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag cn nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 16 t.m. Vrij dag 22 October a.s. waargenomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807 en J. Doedens, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel. de Graaft, de Jager en Jasperse. Te Oegstgeest wordt deze dlerust dan waargenomen door dr. Hugeuholtz, tel. 390. Trianon-Theater. Henry Hathaway, regisseur van „De Bengaalsche Lanciers", vervaardigde ditmaal een machtig film werk dat zich hoofdzakelijk op zee af speelt: „De ondergang van de „William Brown" behandelt een episode uit den fei len strijd tegen den slavenhandel om streeks den aanvang der vorige eeuw. In het Jaar 1842 werd tijdens een aandacht trekkend proces te Philadelphia een jong Amerikaansch zeeman, die in het geheim de Engelsche regeering hielp in haar po gingen. den slavenhandel den genadestoot ■toe te brengen, schuldig bevonden aan massamoord in volle zee. Wanneer een ewaar vonnis over hem wordt uitgespro ken, kamt op 't laatste moment een ver tegenwoordiger van de Koningin van En geland vertellen, hoe de vreeselljke gebeur tenissen op de „Wiliiam Brown" zich heb- Sfn afgespeeld, welk aandeel de beschul digde er in heeft gehad en hoe hij niet anders kon, dan een gedeelte van de tal rijke drenkelingen, die in de eenig over gebleven reddingboot gevlucht waren, te doöden, teneinde tenminste nog het an- d'ere deel te kunnen redden. Want de be klaagde bleef zwijgen tot 't bittere einde, om de geheimen van den strijd tegen den Slavenhandel niet te verraden. Vele zijn de boeiende scènes in deze grootsch opgezette film, die haar climax vindt in de uitbeelding van den brand op het. zeilschip „William Brown" en den to talen ondergang van dit fraaie vaartuig, waarin Gary Cooper, als de man, die eerst alleen en later in opdracht van de regee ring, de slavernij bekampt en George Raft als Cooper's trouwe vriend, de hoofdrollen spelen. En wel op zulk een prachtige wijze, dat men een sterken indruk krijgt van hun filmische kwaliteiten. Het spreekt van zelf, dat ook de liefde in deze film zich laat gelden; de twee trouwe vrienden vin den in Frances Dee cn Olympe Bradna twee tegenspeelsters van uitstekend for maat. Dat het „happy end" niet volkomen is, integendeel, een der paren een tragi- schen dood in de golven vindt, is het ge- Vfllg van het feit, dat tegenwoordig, zélfs ih de film, niet alles meer goed eindigt. Gary Cooper wordt tenslotte vrijgespro ken. Het boeiende onderwerp was een kolfje naai- de hand van den regisseur Henry Hathaway, die zijn talent deed on derkennen in schilderachtige opnamen van rtrotsche driemasters, in suggestieve beel den tijdens de rechtzitting en van het ruim van het schip, waarin de slaven, aan el kaar geketend, hun droeve tochten van land tot land maken, of van de woeste ge vechten in de reddingboot. De innemende persoonlijkheid van Gary Cooper, die van een grimmige vastberadenheid is, daar waar 't geldt zijn ideaal, het uitroeien van der. menschonteerenden slavenhandel, te bereiken, treft ln deze film wel zeer spe ciaal. .Souls at Sea" („Zielen op zee"), vinden elkaar of botsen: Henry Wilcoxen (Luitenant Tarryton) is de man tegen wien Gary Cooper het opneemt en van wien hij uiteindelijk wint Uitnemende dialogen dragen tot de gToote spanning bij. .Souls at Sea" is waard gezien te worden! Voor de pauze gaat de dwaze comedie „de verborgen bruid", waarin de Ameri- kaansche waanzin die echter af en tos toch wel geestig kan zijn hoogtij viert. Hierin treedt op de nieuwe actrice Martha Raye, die met haar zoowel letterlijk als figuurlijk! uitzonderlijk grooten mond en verbijsterende grofheid vele lachers op haar hand heeft. Luxor-Thcaler. Men kan misschien van meening verschillen over de vraag of de figuren uit de film „Raskolnikov" be antwoorden aan de voorstelling, welke men er zich van gemaakt heeft bij het lezen van den bekenden roman, doch men kan niet anders dan groote waardeering heb ben voor de wijze, waarop regisseur Stern berg de strekking, de sfeer en de span ning van Dostojewski's meesterwerk ook in zijn film heeft weten af te schilderen..! De Columbia-maatschappij had met deze verfilming aan de regie enorme moeilijk heden opgelegd, doch Joseph Sternberg is een kunstenaar in zijn vak! Het was een weloverwogen besluit toen hij Peter Lorre en Edward Arnold als hoofdpersonen koos en de film bewijst hoezeer deze aanwijzing een goede geweest is. Hun voortreffelijke spel draagt deze film volkomen en doet haar zelfs hier en daar rijzen tot een ni veau. zooals wij slechts bij uitzondering in rolprenten van dit genre vermogen aan te treffen. De meesten onzer lezers kennen wellicht de opzichzelf vrij simpele geschie denis, gelijk zij op zoo treffende wijze ver teld wordt in het boek van Dostojewski, dat in het Hollandsch den titel „Schuld en Boete" draagt. Zij is de dramatische epi sode uit het leven van een talentvol, doch hongerig cn verarmd Jurist, ale in een wanhopige poging om zijn familie van den ondergang te redden en zijn zuster voor een ongelukkig huwelijk te vrijwaren, een moord begaat op een pandhuishoudster! Raskolnikov, de bekwame criminoloog, zorgt voor „een perfecte misdaad", dat wil zeggen dat hij er zorgvuldig voor weet te waken geenerlei bewijzen achter te laten. Als de politic, in de persoon van den in specteur Porfiri. hem later nochtans ver denkt, kan deze nergens eenig aanknoo- plngspunt vinden dat tot z'n arrestatie lei den kan en van dat oogenblik af ontstaat er een voortdurende woordenstrijd tus- sehen deze twee menschen. die elkaar al tijd weer opzoeken en elkaar trachten te overtreffen in scherpte van geest! Tot het oogenblik van den moord blijft de film op een normaal peil, daarna echter stijgt zij er beduidend boven uit en blijft zij draaien om de vraag of de stelling van den polltle- inspecteur „dat een buitengewoon mensch te intellectueel en gevoelig is om op den duur z'n geweten het zwijgen te kunnen opleggen" in haar algemeenheid, zoowel als in dit speciaal geval op juistheid be rust! Het is in de allereerste plaats Ras kolnikov zelf. die haar bestrijdt, doch al meer en meer slaagt Porfiri er in z'n zelf vertrouwen te ondermijnen totdat tenslotte een meisje, dat hem haar steun en liefde schonk ook in moeilijke dagen hem weet te overtuigen dat hij nooit meer rust zal vinden voordat hij zijn misdaad bekend en geboet heeft.... Meesterlijk is in deze film het spel van de beide groote tegenstanders: Peter Lorre er. Edward Arnold. Hun vertolking van diep-menschelijke emoties is aangrijpend en indrukwekkend en hoe doorleefd is Lorre's weergave van zijn innerlijken strijd tusschen gewetenswroeging en het streven naar zelfbehoud....! Sternberg's gave re gie droeg er daarbij zorg voor dat men nergens tot overdrijving of onnoodige en daardoor hinderlijke uitweidingen kwam en de film haar zeer sterke spanning be houdt, zonder ook maar één enkel oogen blik terug te vallen Het Nieuwe Roxy-Tlieater. Wanneer de Amerikaansche filmindustrie een rol prent over het marinewezen en de offi ciersopleiding uitbrengt, om de rest van de wereld te laten zien, hoe perfect de organisatie ls, dan kan men ervan verze kerd zijn, dat zoo'n film tot in de puntjes keurig verzorgd is. Voeg daarbij, dat Frank Borzage de leiding had van deze „Leve de vloot" en ook het artistiek succes is gega randeerd. Dick Melville. telg uit een ge slacht, waarin de admiraalssteek van vader op zoon overgaat, treedt liever als „croo ner" op, dan de traditie in zijn familie voort te zetten. Toch weet de oude heer Melville, hermin zijn zwakke plek te tref fen en overtuigd, dat een Melville op een oorlogsbodem thuis behoort, wordt Dlck adelborst op de academie. Met z'n kame raden doorloopt hij daar de opleiding, en heeft het in het eerste jaar allesbehalve gemakkelijk, wanneer de oudere-jaars hejn voortdurend „grijpen", getuige dc honderd coupletten van Abdul Abulbul Amir. Toch zou hij misschien niet altijd de beste van z'n klasse geweest zijn, als hij niet steeds gestimuleerd was door een allerliefst meis- ke, dat met een triomfantelijk gezicht Dick's promotie tot kapitein-commandant een feit ziet worden. Vooral deze laatste opnamen verraden een smaakvol camera werk van den genialen Sol Polito, wan neer de adelborsten in hun lichte unifor men tegen een donker bosschage hun pa rades houden. Ge ziet dan een glorieus kijkspel, maar ook verder „zit" de film zeldzaam goed „in het beeld". Dick Powell en Ruby Keeler zijn de sterren, zoodat ge aangenaam verrast wordt met songs en tap-dances, die op gezette tijden de han deling kleur bijzetten. Uit de gansche film straalt bovendien een frischheid, die deze Warner Bros-film mede tot een uitermate interessant filmwerk maakt, waarin nog een sympathieke rol van Lewis Stone de aandacht trekt. De tweede film is „De Zondebok". Lido-theater Slmone Simon, de naar Hollywood overgehevelde Frangaise, ls een hoogst begaafde actrice met een heel bij zondere persoonlijkheid! ZIJ stond ln „De zevende hemel" voor de lastige op gave, om de in vroegere tijden door Janet Gaynor vertolkte glansrol, nóg fijner, nóg subtieler te spelen, en zij is daar prachtig ln geslaagd. Maar wat zou ondanks dit „Seventh Heaven" geworden zijn, als er niet een regisseur als Henry King geweest was, die voortdurend zijn schoonste droo- men van geluk en ontroering in uiterst verfijnde teederheid had omgezet. Het innerlijk beleven van dit kleine wereldje van die twee jonge menschen- klnderen, en de raat, die er légt in den opbloei van een schoone idylle, heeft King met een ontroerende zuiverheid aange voeld en zoo had men niet verwacht, dat Amerika met z'n voortrazend tempo, ook nog eens de stilte van een weldadigen eenvoud vermocht weer te geven. Het verhaal ls eigenlijk heel simpel; het levensverhaal van den schuchteren riool werker Chtco dan. heeft twee verlangens: de eerste ls straatreiniger te mogen wor den en de tweede een blonde vrouw. In een café wordt juist een meisje door haar hardvochtige zuster afgeranseld en op dat oogenblik neemt Chico haar ln bescher ming. Langzaamaan groeit het begrijpen van en vertrouwen ln elkander en deze scène is zoo buitengewoon gevoelig en met zooveel psychisch inzicht neergezet, dat ge dit staaltje van edele schoonheid nimmer zult vergaten. Doch op den dag, dat zij ln het huwelijk vereenigd zullen worden, mobiliseert Frankrijk en moet Chico r.aar het front. L-rag heeft de nor- log geduurd, en velen zijn gevallen. Ein delijk komt de wapenstHstarci en de legers keeren terug. Maar Chico ls niet onder hen. Toch vindt de kleine Dlane haar ge liefde. Beider geluk ls niet wreed verstoord ook al ls Chico in den oorlog blind ge worden. Dit dramatischeslot is de sluit steen van een waarlijk subliem kunstwerk, met verheffende strekking. We hebben in langen tijd niet zoo'n gaaf en prachtig spel van liefde gezien. Simone Simon heelt haar geheele ziel in deze creatie gelegd, en James Stewart, kinderlijk blij met z'n onbeduidende plaats in de maatschappij, ls haar voortreffelijke tegenspeler. We zijn eveneens buitengewoon enthou siast over „Menschen-Smokkelaars". de film vóór de pauze. De menschen-smokke- laars zijn de agenten, die menschen zon der pas ln de Vereenigde Staten binnen voeren. De hoofdleider blijft doorgaans adhter de schermen verborgen. Zijn ont maskering is het doel van een tweetal met elkander wedijverende Journalisten, van wie de „zij" het ln handigheid tegen de „hij" moet afleggen. Brian Donley, die z'n eerste „groote" rol speelt en Claire Trevor zijn de vlotte persmenschen in deze uiter mate spannende Fox-film. Casino-Theater „Waar blijft onze be schaving?" is de veelomvattende titel van Casino's hoofdnummer, waarin een sterke tendenz duidelijk waarneembaar is. Op dikwerf felle wijze wordt er opgekomen tegen vrijheidsonderdrukking. Het geval beweegt zich rond een krantenuitgever, die na vele jaren in zijn geboorteland te rugkeert en daar dan de vrijheid van het woord beknot ziet. Hij kan dit niet verdra gen cn verkondigt zijn protesten tegen ieder, die maar luisteren wil. Zelfs den censor in eigen persoon vertelt hij in openhartige bewoordingen, hoe hij over die vrijheidsbeperkingen denkt. Het resul taat hiervan is, dat hij zijn krantenbedrijf moet sluiten, zijn boeken op de brand stapel verbrand worden en de man zei' door een steen uit de woelende menschen- menigte gedood werdt. De uitgesproken bedoeling van dezr rol prent is de strijd tegen de onderdrukking van het vrije woord. In de verwerking van het gegeven heeft men bovendien een zeer groote plaats ingeruimd aan de weer gave van „de geschiedenis der ontwikke ling der menschheld". In een reeks van fotografisch goed verzorgde beelden wordt een resumé gege ven van die gebeurtenissen en tijdvakken, d'e een ln d* r°s"htedenis blijvend karak ter draoen tnita Lc"i-= cn Leroy M"r'n' - - cn-ieevd door V/T'^m Farnum en Fr-nk Mc Glynn spelen voort-effelljke ro'ien. De talentvolle Conrad Veldt ls de cen trale figuur in „Bella Donna", welke lil® Casino's programma completeert. 22

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6