üen werelddeel wordt gekiekt De Maharadja in de tram PRIJSRAADSELS PRIJSRAADSELS Automatische opnamen bij nacht, 't Karweitje kost 30 millioen dollar! De Vereenigde Staten van Amerika wor- len gefotografeerd. Iedere meter van het tgestrekte grondgebied, dat meer dan Th ïillioen vierkante kilometer beslaat, wordt oor middel van luchtopnamen vastgelegd, leeds zweven de vliegtuigen over het Zuid westen van het land, de camera's gaan aan werk en als na vele jaren het heele werk eieed is, zal 'n ontzaglijk groote landkaart ijn ontstaan, waarop in meer dan 250.000 oto's ieder dorp, Iedere boom, ieder beekje an het reuzenland voorkomt. Natuurlijk cost dit alles ontzaglijk veel geld; men hat de kosten op 30 millioen dollar! Terwijl de fotografen in de lucht op een oogte van 4000 M hun opnamen maken, orden tegelijkertijd op de foto's waarvan ele afdrukken worden gemaakt, nauwkeu- ge bijzonderheden vermeld over iedere demverheffing of -daling en zelfs over e grondsoorten. Al deze wetenswaardig- i< eden worden op de kaarten aangebracht, edere knip van de camera beteekent een pname van ongéveer 31/* K.M.2 grond en ost de regeering de som van 6.35 dollar. Natuurlijk worden bij dezen enormen ar- :<4?id de nieuwste vindingen op fotografisch bied toegepast. De camera's waarmee de pnamen worden gemaakt, kosten tusschen e 4000 en 13.000 dollar. Ze rusten op hokvrije gummikussens en kunnen met isschentijden van 6 tot 75 sec. hun op- amen maken met 1/50 tot 1/100 seconde lichting. De films, die in de grootste toe- ?llen gebruikt worden, zijn rolfilms van ïgeveer 22 M. lengte, waarop 100 beelden linnen worden opgenomen. Een donkere imer op wielen volgt ieder vliegtuig over- waar het zich bevindt. Daarin is alles urig ingericht voor 't ontwikkelen der ito's, zoodat alle films die in den loop van in dag genomen zijn. direct kunnen wor- •n ontwikkeld en afgedrukt. Hierdoor orden fouten in de vliegrichting of bij de name onmiddellijk ontdekt en kunnen, foto's worden overgemaakt voor 't viicg- n ig weer verder trekt. Ê*Ni man LA£nJ >e meeste en zelfs de beste opnamen worden 's nachts gemaakt. let merkwaardigste van het heele geval echter nog, dat de meeste en zelfs de ite opnamen 's nachts worden gemaakt, n geniale samenwerking tusschen foto- ctrische cellen, zelfwerkende camera's magnesiumbommen maakt dit wonder gelijk. De fotograaf behoeft als hij zich een bepaalde plaats bevindt, waar een 0 moet worden genomen, alleen maar 'n op een knop te drukken, waardoor de gnesiumbom wordt losgemaakt. Een pa- 'hute opent zich en door haar gewicht, 1 aan de bom trekt, wordt een lont ont- ;ejken, die een fel licht verspreidt, en hier- r komt weer een electrische stroom in fleging, die de camera in werking zet st op het moment, dat het licht 't felst Intusschen zweeft de magnesiumbom 'er haar parachute langzaam naar be ien en op 't moment van de opname is reeds uit het veld van de camera ver- li enen. Door een handbeweging, het druk- vo i op een knop, wordt dus de heele reeks n<X 1 opeenvolgende handelingen volbracht hierdoor is 't mogelijk, dat de piloot zelf foto's maakt en geen aparte fotograaf heeft. 't Is echt gebeurd: In een der grootste, prachtigste hotels van de wereldstad Londen logeerde een poosje geleden eens een echte Maharadja. Je weet wel, zoo'n Indisch vorst, die in zijn vaderland misschien wel honderd prachtige paleizen met sprookjesachtige tuinen, mis schien wel over de duizend bedienden bezit en die nu letterlijk alles koopen kan wat hij maar wil. Nu, de Londenaars hadden natuurlijk in de krant gelezen, dat de Maharadja in hun midden vertoefde en ze hadden erover ge praat en hem in stilte benijd. Ook te Londen leefde de vorst als een echte Maharadja! Met een heelen stoet bedienden om zich heen, die vlogen op zijn wenken, met een stuk of wat auto's, die steeds voor hem klaar stonden enz., enz. Maar op een goeden dag begon dit de Maharadja te vervelen. Hij wilde eens in z'n eentje Londen bekijken en dan zonder dat hij de menschen ieder oogenblik hoorde roepen of fluisteren; „Kijk, daar heb je de Maharadja!" Daarom stond hij heel vroeg op, trok een heel gewoon pak aan en ging in efen tram zitten. Niemand wist dat hij de Ma haradja was en dat vond hij juist reuze fijn! Een poosje zat de vorst echt vergenoegd om zich heen te kijken en te genieten van de mooie Londensche straten en gebou wen, die hij nog nooit zoo uit een tram ge zien had. Maar toen kwam de conducteur het geld voor den rit ophalen en de Maharadja had geen cent, of liever gezegd geen penny, op zak! Goede raad was duur. Natuurlijk vertelde hij direct aan den conducteur, dat hij de Maharadja van Indrapoera was. Maar de conducteur zei: „Je kunt mij wel meer vertellen, ik geloof er niets van! Betaal maar vlug!" Nu de Maharadja kon letterlijk alles, maar een paar pennies betalendat niet! Hij praatte als Brugman, maar tever geefs. En de tram stond door al dat ge praat zoo lang stil, dat de menschen boos werden. De eene moest vlug naar z'n werk, een tweede wilde niet te laat komen voor het eten, een derde.vul maar in! Kortom, een paar stonden op en wilden den armen, rijken Maharadja met geweld de tram uitduwen. Toen kreeg een werkman, die ook in de tram zat, medelijden. Hij zei: „Laat dien man maar zitten, ik betaal z'n kaartje wel." Toen was de Maharadja de zielige stumperd en de werkman de meneer, voor wien de -conducteur beleefd aan z'n pet tikte (want hij gaf bovendien nog een fooitje). Ja, 't kan raar loopen in de wereld! Je begrijpt, dat de Maharadje blij en dank baar was. Hij begon met zich keurig netjes aan zijn weldoener voor te stellen: „Ik ben de Maharadja van Indrapoera „Ja, ja," zei de werkman, die dacht dat het een grap was, „en ik ben de Koning van België." Nu dat vond de Maharadja aardig. De koning van België zat dus ook als een ge woon mensch in de Londensche tram, net als hij. Maar Zijne Majesteit was niet zoo dom geweest, z'n portemonnaie te ver geten. Eerst door het vreeselijke lachen dat de menschen deden, merkte de Maharadja, dat. hij gefopt werd. Maar dankbaar bleef hij. Den volgenden morgen vond de werk man, wiens adres hij gevraagd had, een cheque van vijfhonderd pond (6000 gulden) in zijn brievenbus. Of die event je bofte! En de andere men schen uit de tram, die het verhaal in de krant lazen, trokken zich de haren uit het hoofd van spijt. De allernieuwste camera voor luchtfoto's een reus met tien lenzen, kan met één knip 15000 K.M.2 opnemen. Reeds maan denlang is een van deze reuzencamera's bezig, steeds weer hetzelfde beeld te foto grafeeren: den nieuwen Boulderman en 't meer daarachter. Telkens als de water stand in het meer weer zes meter geste gen is, stijgt een vliegtuig op en maakt een nieuwe opname hiervan. En dit wordt net zoolang voortgezet, tot het water over den dam stroomt. De bedoeling hiervan Is een getrouw beeld te krijgen van den om trek van het meer. Immers, telkens als 't water stijgt, verandert de kustlijn. Door nu al die opnamen op elkander te leggen, krijgt men een volkomen juiste kaart. Een heel werkje hè? Maar 't loont de moeite! voor grooteren (1116 jaar) ALLE VIER RAADSELS OPLOSSEN! Naam, leeftijd en adres onder de raad sels. Denk hieraan goed, anders mag je niet meeloten. Tijdig insturen. I. Er moetdfc drie Nederlandsche plaats-. namen worden gezocht. 1. Twee lettergrepen noemen een dorp in Noord Holland. De eerste lettergreep Is een lichaamsdeel, de tweede een soort greppel. 2. Twee lettergrepen noemen een oude vestingstad. De eerste lettergreep is een ander woord voor akelig, de tweede een naaldtooom. 3. De naam van een dorp bij Amsterdam, bekend door bloementeelt, bestaande uit acht letters. De drie eerste letters noemen een visch, de vijf laatste een vettige stof. n. Maak uit het onderstaande een spreek-, woord. De woorden zijn in stukken gesne den en deze staan door elkaar. ten rd is a trouw zij el gas e waa Is t ver dhij z». (nieuwe spelling). m. Verborgen rivieren. Een heele rij nieuwelingen stond voor, het clubhuis te wachten, om te worden in geschreven. „Hou nu eens op met schelden en drei gen!" zei Vader tot de broertjes, die weer eens ruzie hadden. „Hè, daar kookt de melk over!" riep Wiesje middenin het ellenlange verhaal. „Ik heb met Oma asbestplaatjes, lepels en eierdopjes gekocht". „Dat is jammer", zei de boekbinder. „U wenscht het boek gebonden en nu héb ik het al ingenaaid". IV. Mijn geheel bestaat uit twaalf letters en is de naam van een machine. 10, 5, 8, 8, 2, 12, 7, 3 houtwerk vervaar-, digen. 2. 8, 8, 7, 12 een vat. 12, 7, 5, 4, 2, 6 zich verplaatsen. 8, 9, 12, 12, 2, 6 ontevreden zijn. 5, 8, 5, 10, 2, 2, 12, 7, 6 nabootsen. 2, 1,tegenstelling van vloed. 10, 9, 11. 8 teugel. 2, 5, 1, 7, 12 ooievaar. 3, 9, 2, 8, 7, 12 deel van een breuk. Bovendien noemen de negen letters van deze woorden (dus 10, 2, 12, 8, 5, 2, 10, 2, 3) schadelijke insecten. voor kleineren (711 jaar) ALLE VIER RAADSELS OPLOSSEN! Naam, leeftijd en adres onder de raad sels. Denk hieraan goed, anders mag je niet meeloten. Tijdig insturen! I. Acht letters vormen den naam van een voorjaarsgroente. De eerste vier letters noemen een dier met acht pooten, de laat ste vier letters een werelddeel. II. Verborgen boomnamen. Onze kanarie piept zoo. Een kippenei kost zes cent. Hij belde niet zoo hard als anders. Leg dien soeplepel in de lade bij de andere lepels. IH. Met m ben ik familie van je, met g ben ik in je gezicht. IV. Zoek hieronder acht woorden van vier letters; de beginletters vormen den naam van een der dagen van de weeic. een windstreek. een getal. werk dat je opgedragen is. viervoetig dier. een soort berg. vocht op de planten. grappige dieren. vlug.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21