STADSNIEUWS Het Leidsche Stadhuis in wording 78ste Jaargang ZATERDAG li OCTOBER 1937 No. 23791 EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. Marine-vliegtuig T-l bij de Banda-eilanden neergestort HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Over anderhalf jaar is de bouw gereed Noodloftige mijnontploffing in Amerika 30 dooden Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD Weerverwachting voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: BDeWpet regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.-35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj Foto Van Vliet. Kijkje op den binnenhof met op den achtergrond de betonconstructie van den toren. Officieeie opening op den lOden verjaardag van den Stadhuisbrand Er zijn maar heel weinig menschen en nog minder Leidenaars, die ont komen aan de suggestie van het in aanbouw zijnde Stadhuis in dien zin, dat zij aan de plaats van den bouw kunnen voorbijgaan zonder een oogen- blik aan de overzijde van de Bree- straat stil te staan en een blik te werpen op het gebouw, dat bezig is zich achter de schutting te verheffen en waarvan dezer dagen het hoogste punt, de torenspits, bereikt werd. Dit geldt niet alleen voor de voet gangers, maar evenzeer voor de wiel rijders en de automobilisten, wier hoofden, als werden zij aangetrokken door een reusachtige magneet, naar rechts, respectievelijk links, worden gedraaid, zoodra het begin van de Stadhuis-schutting in zicht komt. En zelfs de trampassagiers, hoeveel haast zij ook hebben om hun bestem ming te bereiken, prijzen zich geluk kig. dat er een „Halte Stadhuis" be staal, waar zij gelegenheid hebben hun neuzen tegen de ruit te drukken en een glimp op te vangen van het •bouwwerk, dat binnen afzienbaren tijd de zetel der Leidsche gemeentelijke huishouding zal zijn De belangstelling voor ons Stadhuis neemt toe, naarmate de bouw vordert en ïicii,o!as waarliik meer dan louter journa- meuwsgierigheid, welke ons in de ir p°°Pen maanden tot den bouwmeester, rióoaauw meermalen het verzoek zien ï1?, ons w«ei' eens iets te laten schuttw ^ge€n zlch achter de houten afspeelde. Maar steeds weer werd ons geduld op de proef gesteld, tot dat dezer dagen de heer Blaauw 't oogen- blik gekomen achtte en een aantal pers vertegenwoordigers uitnoodigde tot een rondgang door het gebouw, waarvan de hoofdlijnen zich al zoo scherp afteekenen. Gaven wij ongeveer een jaar geleden onze indrukken weer van de toen ter tijd juist gereed gekomen fundeeringen met de kelders en den geheelen onderbouw, dit maal gold ons bezoek voornamelijk den betonnen bovenbouw, waaraan Wernink's Betonmaatschappij N.V. bezig is de laatste hand te leggen. Deze betonconstructie vormt inderdaad een integreerend deel van het bouwplan, aan welke omstandig heid het dan ook te danken is, dat de hoofdvormen van het gebouw nu reeds duidelijk te onderkennen zijn. Ditzelfde geldt ook voor den toren, waarvan de besteigering dezer dagen is verwijderd. Om echter binnenkort plaats te maken voor nieuwe steigers ten behoeve van de bekleeding van het betonframe, waaraan weer heel andere eischen worden gesteld dan aan die, noodig voor het storten der betonspecie. Deze bekleeding wordt deels uitgevoerd in baksteen, deels in natuursteen van dezelfde kleur als de gevel aan de Breestraat. De nieuwe toren wordt met inbegrip van den spits ter hoogte van 9 meter, circa 54 meter hoog. dit is ongeveer één meter hooger dan de oude toren mat. Waar de betonconstructie, althans ten aanzien van het bovenste gedeelte van den toren, nagenoeg geheel de vormen van de bekleeding volgt, is daarin nu reeds het prototype van een Hollandschen toren te onderscheiden Het is evenwel onjuist, gldus ïr. Blaauw, om in dit stadium van den bouw daarover een definitief oordeel uit te spreken, zooals maar al te vaak scheurt. Velen beweren, dat deze toren „plomp" zou zijn, maar men doet goed eerst af te wachten totdat overal de be- Vanmorgen heeft zich in de steen koolmijn Mul ga bij Birmingham in Alabama (Ver. Staten) een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan dertig arbeiders om het leven zijn gekomen. Levensverzekering is de enige oogst ter wereld, die zeker is. Als de Verzekerde het tijdstip om de vruchten te plukken niet be reikt, vallen die vruchten zijn nabestaanden in de schoot. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 9378 (Ingez. Med.) Het toestel is in zee gestort Alle vijf inzittenden gedood. Slag op slag treft onze luchtvaart! Op 6 Oct. verongelukte de „Specht", waarbij vier menschen om het leven kwamen. Zes dagen daarna (op 12 Oct.) verdronken alle negen inzittenden van het in zee gestorte marine-vliegtuig T. 13, en hedenmorgen kwam uit Indië reeds weer de tijding van een nieuwe vliegramp, welke heeft plaats gevon den bij de Banda-eilanden! Bij den start van de reede van Banda, bij den ingang van Straat Lontar, is namelijk het marine-vliegtuig T. 1, van geringe hoogte neergevallen met het ge volg, dat alle vijf leden der bemanning werden gedood. De slachtoffers zijn: reserve luite nant ter zee der -2e klasse E. v. Haften, de majoor-telegrafist-vlieger G. J. Rad- staat. de sergeant-vlieger G. van der Hooft, de korporaal-vliegtuigmaker P. L. Bogert en de zeemilicien-matroos- telegrafist E. F. Nolten. Alle lijken zijn geborgen behalve dat van luitenant van Haften. De begrafenis der slachtoffers zal morgen op de Banda-eilanden plaats vinden, waar een eskader aanwezig is. Vliegtuig is gezonken. Het vliegtuig is gezonken en kan als ver loren worden beschouwd. Aneta teekent hierbij aan, dat rondom de Banda-eilanden groote diepten aanwezig zijn, doch dat het nog niet bekend is waar precies en onder welke omstandigheden het' ongeval plaats vond. Levensbijzonderheden der slachtoffers. Eibert van Haften werd 17 Juni 1906 te Vlaardingen geboren. Hij was gehuwd. De overledene was stuurman tweede klasse der K. P. M. Op 18 Februari 1928 werd hij aangesteld tot militie-leerling zeewaarnemer, waarna hij reeds spoedig als zoodanig werd overge plaatst naar het marinevliegkamp Moro- Krembangan. In Mei van datzelfde jaar werd hij bevor derd tot militie-adjudant-onderofficier waarnemer, eenige maanden later tot lui tenant ter zee derde klasse van de Koninkl, marine-reserve en in 1931 tot luitenant ter zee tweede klasse. Gerrit Jan Radstaat werd 23 December 1901 te Ede geboren en was dus 35 jaar. Hij was gehuwd en had 6 kinderen. In 1917 kwam Radstaat als leerling-onder officier in actieven dienst. Na het doorkro pen der verschillende rangen werd hij 10 December 1936 sergeant-majoor-telegrafist. Hij behaalde in 1936 het internationaal en een jaar later het nationaal vliegbrevet. Gerard van der Hooft, de omgekomen sergeant-vliegtuigmaker, werd 3 Maart 1909 te Recklinghausen geboren en was dus 28 j. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Van der Hooft diende hier te lande als chauffeur-zeemilicien en ging in 1929 over in actieven dienst als korporaal-vliegtuig- maker. Als zoodanig ging hij in 1930 naar Indië, behaalde daar in 1936 het marinevliegbrevet en werd nog in datzelfde jaar tot sergeant- vliegtuigmaker bevorderd. De korporaal-vliegtuigmaker Pieter Leen- dert Boogert werd 26 Juni 1912 te Den Hel der geboren. Hij was dus 25 jaar. Boogert was gehuwd en had één kind. Als leerling-vliegtuigmaker kwam hij 12 September 1929 in actieven dienst. In 1933 werd hij bevorderd tot korporaal-vliegtuig maker. In 1935 ging hij naar Indië, na hier te lande eerst nog het brevet vliegtuig mitrailleur-schutter te hebben behaald. De zeemilicien-matioos-telegrafist E. F. Nolten was een inlandsch dienstplichtige. Hij was niet gehuwd. Aangezien het geheele eskader van de marine thans te Banda aanwezig is (ver moedelijk in verband met de groote oefe ningen i. behoefde geen hulpmateriaal uit Soerabaja naar de plaats des onheils te worden gezonden. Het marine-eskader wordt op 23 October a.s. te Soerabaja terug verwacht. ldeeding van bak- en natuursteen, welke op verschillende plaatsen anders van dikte is en de beide omloopen zijn aangebracht. Natuurlijk moet ook nog een uurwerk worden geplaatst, bene vens een peer, waardoor de verhou dingen geheel anders worden dan ze nu lijken. De rechthoekige onderschacht, welke na de bekleeding ongeveer een meter breeder zal zijn dan thans, vindt aan de boven zijde zijn afsluiting in den vloer van de eerste trans, welke achthoekig van vorm is en circa 90 centimeter buiten dien schacht uitsteekt. Bestond het bovenstuk van den ouden toren uit hout, lood en leien, bij den nieuwen toren wordt alleen beton en steen toegepast, met dien verstande, dat de peer en de spits van koper worden vervaardigd. Alleen aan den toren wordt 420 a 430 kubieke meter natuursteen ver werkt. Hoewel de toren qua constructie voor 100 °/o 20e eeuwsch is, past hij rich toch zoo wel naar vorm als kleur uitstekend bij den ouden gevel aan. De détails van het oude zijn geenszins slaafs nagevolgd; integen deel er is een geheel nieuw ontwerp ge maakt voor een toren, die in hoofdvormen het karakter van een specifiek Holland schen toren zou hebben. Een soort archi tectonisch experiment derhalve, hoewel de heer Blaauw ons zeide dit niet als zoo danig te beschouwen, daar hij ervan over tuigd is, dat de combinatie gevel-toren aesthetisch en architectonisch volkomen is verantwoord. De klokkenkamer is aanzienlijk grooter dan vroeger het geval was, waardoor een meer moderne opstelling van het carillon mogelijk is en hot. geluid een veel grootere uitstroomsngsruimte heeft. In den voet van den toren is ruimte uitgespaard, zoo dat ook de grootste klok van hst carillon ongehinderd naar boven kan worden gë- heschen. De windwijzer, welke boven op den torenspits wordt aangebracht, wordt een copie van zijn voorganger, n.l. een uit beelding van een leeuw, die met zijn opge heven zwaard het wapen van Leiden be schermt. Voor den onderbouw werd 1750 ku bieke meter beton en 200.000 KG. ijzer BINNENLAND. De bouw van het Leidsche Stadhuis (Stads nieuws, le Blad). Marinevliegtuig T. 1 in Indië neer gestort. Alle vijf inzittenden gedood (le Blad). Grootscheepsche demonstratie met oorlogs vliegtuigen op 30 October te Amsterdam (Binnenland, 6e Blad). De wegenverkeerswet treedt begin 1938 in werking (Binnenland, 6e Blad). Vrijstelling van de heffing op margarine, vet en reuzel ter gelegenheid van het Kerstfeest (Binnenland, 6e Blad). Schaakmeester S. Landau over de eerste etappe in de match EuweAljechin (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Eden over de buitenlandsche politiek (3e Blad). De negen-mogendheden-conferentie zal 30 October te Brussel bijeenkomen (Bui tenland, le Blad). Ernstig mijnongeval in Amerika (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET 6e BLAD. Het weer in onze omgeving is aan den rand van het stormge- bied benoorden 58 graden N. B. nog niet bestendig en tijdelijk toenemen der bewolking, met kans op eenigen regen, is niet uitgesloten. verwerkt; voor den bovenbouw waren deze cijfers respectievelijk 3550 kub. meter en 50.000 KG. Wat den levensduur van het beton aan gaat, aldus ir. Blaauw, deze is nog aan merkelijk verlengd door het aanbrengen van een beschermende verflaag op alle plaatsen, waar het beton in aanraking komt met het metselwerk. De daken zijn bovendien voorzien van een houten bebor- Foto Van Vliet. F'oto genomen in de centrale hall van het Stadhuis. Op den voor grond de hall (met gebogen plafond); daarachter doorzicht naar de feest- en trouwzalen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1