Financieel-Economisch W eekoverzicht LEIDSCH DAGBJ AD - Derde Blad Zaterdag 16 October 1937 Vrees en tips: twee slechte raadgevers Bedachtzaamheid een eerste vereischte Ongunstige berichten uit de Ver. Staten. RECHTZAKEN Berichten vorige oplage ZIEKENVERVOER BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN THIJS OP DE „TAAIE HAAI" Vrees en „tips" zijn wel de slechtste raadgevers der menschheid. Helaas is Nederland de laatste maanden bij deze adviseurs te biecht gegaan en het re sultaat is dan ook niet uitgebleven: het gedeeltelijk door de „tips" opge bouwde kaartenhuis is door vrees-stor men in elkaar gestort. En thans zit men wanhopig bij de ruïnes neer en alweer komen de „tip"-adviseurs ver leidelijk fluisteren: „Zouden wij niet weer eens beginnen op te bouwen? Hier een steentje, daar een steentje, en goedkoop, mijnheer. U kunt er het mooiste huis uit optrekken, neem uw kansen waar!" Wij hebben dezer dagen eens de moeite genomen, een geheele reeks van door klei nere en grootere Amsterdamsche effecten- firma's dezen zomer gepubliceerde week berichten door te worstelen. Geen zeer ver edelende lectuur voorwaar, maar leerzaam, o, zoo leerzaam! Hier was men wat voor zichtiger dan ginds, doch in doorsnee ge nomen, was het advies toch: „De conjunc tuur in Nederland heeft nog lang niet haar hoogtepunt bereikt, een verdere stijging der aandeelenkoersen is te verwachten en speciaal zijn er nog honderd en een min der courante of incourante aandeelen, die sterk bij de stijging zijn achtergebleven. Waarom grijpt u de gelegenheid niet aan om slapende rijk te worden?" En er zijn duizenden, die, in volkomen onbekendheid met de conjunctuur en met de intrinsieke waarde van een aandeel en met de geva ren van incourantheid, als schapen over de brug zijn gewandeld, in de hoop, slapende rijk te worden en die zich thans de haren uit het hoofd trek ken, omdat zij niet rijk zijn geworden enniet kunnen slapen. Wij weten van gevallen, waarin on- noozele en zelfs minder onnoozele bur gers zich gedurende de lente en zomer van 1937 heele portefeuilles van incou rante waarden hebben laten „aanlap pen". Toen zij ze kochten, schoot de prijs dienzelfden dag natuurlijk om hoog. zoodat de aankoopprijs reeds veel te hoog was; toen zij ze dezer dagen moesten verkoopen, kelderde de prijs, omdat er in dit soort aandeelen nau welijks een „bodem" zit, zoodat zij veel te laag verkochten. Als voorbeeld van deze dwaze en tot aan bod of vraag in geen evenredige verhou ding staande koersfluctuatie van een in courant fonds, wijzen wij op Hessa Rubber: dit aandeel plonsde van 140 1/4 Zaterdag j.l. op 111 Maandag als gevolg van een uiterst gering aanbod. Dinsdag, toen het koerspeil algemeen weer aanzienlijk lager was, herstelde de koers zich tot 116 op grond van een enkele baissedekking! En toch betwijfelen wij, of al diegenen, die thans leergeld hebben betaald, in de toekomst hun ooren zullen sluiten voor de adviezen en „tips" van beursmannen. De geschiedenis leert helaas anders. Dit wetende, zouden wij feitelijk tot de con clusie moeten komen, dat. wanneer het onmogelijk is te vechten tegen de domheid van den mensch. men de zaak aan den anderen kant zou moeten aanpakken. Wij raken hier aan een heilig huisje: de vrij heid van doen, praten en schrijven van den beursman. Maar wanneer de standing van onze beurs er mee is gemoeid, dan mag dit heilig huisje niet worden gespaard. Wanneer wij lezen, hoe zelfs de meest voor aanstaande economische en financieele ex perts ter wereld feitelijk als volmaakte blinden staan tegenover de ontwikkeling der conjunctuur, dan is het toch wel te bar, dat een groot deel van het Nederland- sche publiek zich laat leiden door uitspra ken, wier eerlijkheid men in het algemeen niet in twijfel hoeft te trekken, doch die toch zeker een niet veel dieperen kijk in het politiek, economisch en financieel le ven bezitten i behoudens dan wat practijk en routine) dan de gemiddelde kranten lezer. Naar onze meening zou een verbod van. althans een strenge controle op het geven van openlijke „tips" in eenlgen vorm volkomen op zijn plaats zijn. Dlnsd. Woensd. 26 Sept. Hjste Lste 12 Oct. 13 Oct. 1936 1937 1937 Konlnkl 338 361 293 3 8 452 1/2 338 Plllllps 301 3/4 333 1,8 168 8/8 393 301 3 4 Unilever 130 3/4 143 1/4 119 1/4 177 1/2 130 3/4 A. K. U. 43 1/4 49 1/4 29 1/2 79 3/4 43 1/4 A'd. Rubb. 189 222 1/2 146 3/4 349 1/2 189 H. V. A. 413 442 1/2 283 3/4 665 413 Dell-Mg. 246 1/4 279 245 1/8 357 1/2 246 1/4 Schpv. Unie 107 1/4 122 56 7/8 161 107 1/4 Een haast nog slechtere raadgever dan „tips" is vrees. Vrees heeft de beurzen den laatsten tijd volkomen in haar greep ge houden. Vrees voor wat? Men weet het nauwelijks, men denkt aan oorlog, men denkt aan herhaling der economische in storting van eind 1929 en men gooit aan deelen op de markt, om er in het algemeen minder geld voor te krijgen dan men er voor betaald heeft, zonder er bij te denken, wat men met dit geld moet doen en of ook dit geld wel zijn koopkrachtwaarde zal be houden. De eene liquidatie sleept de an dere mede, er is niets zoo aanstekelijk als vrees en wanneer zulk een vreescomplex neervalt in een technisch ongezonde markt, d.i. een markt, die, mede op grond van het ,tip"systeem eenzijdig in haussepositie is opgebouwd, dan is er geen houden meer aan en dan komen ook de gedwongen li quidaties los van hen, die moeten realisee- ren of suppleeren. Het onderstaand overzicht toont meer Zonder uitzondering zijn bovengenoemde fondsen Dinsdag j.l. tot het laagste punt gedaald. Sinds het hoogste punt dat doe koersen gedurende 1937 hadden bereikt i omstreeks half Augustus) bedroeg de daling tot Dinsdag j.l. ca. 30 pet. der marktwaarde, terwijl de stijging tegenover de waarde op 26 September 1936 (dus vóór de devaluatie) nog maar gemiddeld 33 pet der marktwaarde bedraagt. Men kan dus zeggen, dat ongeveer de helft der sedert de devaluatie be haalde koerswinsten weer is verloren gegaan en daarbij moeten wij zelfs nog rekening houden met het feit. dat dc waardevermindering van den gulden automatisch een stijging van de beurs waarde der aandeelen met ca. 19% heeft meegebracht. Dat deze overigens niet zoo geheel onge zonde debacle schromelijk overdreven was moet ieder objectief beoordeelaar duidelijk zijn en reeds op Woensdag volgde gelijk jut bovenstaande cijfers blijkt, een'scherp herstel. Slaan wij nu eens geen acht op al die vage angstpsychosen, dan zien wfj wat Nederland bijv. betreft een gestadig zich doorzettend herstel, hoewel ongetwij feld hier en daar een zekere aarzeling merkbaar is. Relatief gezien vertoont het verloop der werkloosheid geen ongunstig beeld, m- en uitvoer bewegen zich nog in sterk opwaartsche richting, speciaal de uitvoer, de scheepvaartbeweging in de havens schijnt over 1937 een record te zullen bereiken, de vrachttarieven staan op zeer hoog peil, de berichten uit het be- drijfslevep. luiden in het algemeen vrij opgewekt. Het peil, waarop de koersen van Nederlandsche aandeelen na den storm zijn aangeland, achten wij daarom geens zins te hoog. Waarmede wij echter niet willen zeggen, dat een sterke stijging gerechtvaardigd zou zijn. Slaan wij bijv. een blik op het verloop der goederenprijzen. dan lijkt ons bedachtzaamheid een eerste vereischte. Die goederenmarkten, wij wezen hierop in ons vorig overzicht, hadden feitelijk een'zelfde kaartenhuis gebouwd ais de effectenbeur zen; eenzijdige hausseposities, die bij den minsten of geringsten storm moesten in storten. De prijzen waren absoluut en re- latief veel te hoog gestegen. Wanneer een eerst sedert enkele jaren werkende Noord- Rhodesische kopermijn als de Roan Ante- lope een winst kon behalen grooter dan haar kapitaal en 80% dividend kon uit- keeren, dan is dit een wantoestand en een abnormaliteit. En wanneer de koperprijs en andere prijzen thans zijn gedaald tot een peil, dat nog behoorlijke winsten voor den producent overlaat, dan Is er naar onze meening geen enkele reden om over het „lage prijsniveau" te jammeren Is men zoo dom geweest zijn aankoop van een aandeel Amsterdam Rubber te baseeren op een abnormalen rubberprijs van 55 ct. per half KG. of een palmolieprijs van f. 180 per ton, ja, dan heeft men reden tot kkr gen, doch wanneer men den huidigen rede lijken prijs van rubber ad ca. 33 cent en van palmolie ad ca f. 135 tot basis neemt, dan behoeft er geen enkele reden te zijn voor bezorgdheid en geweeklaag en kan men rustig den effectentrommel In de safe opbergen. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Terecht stond de 29-jarige koopman J. P. uit Haarlemmermeer, wien diefstal ten laste was gelegd. Verdachte had op ver schillende tijdstippen van Januari en Fe bruari j.l. een hoeveelheid lood weggeno men ten nadeele van den heer H, A, van S. aldaar, handelaar in grind, puin enz. Verdachte had wel toestemming om een enkel stukje hout mede te nemen van de opslagplaats van Van S. Als getuige werd gehoord genoemde S„ die verklaarde dat verd. nimmer toestemming had gehad om ten zijne nadeele lood me^e te nemen. De politierechter vond, dat verdachte op een zeer slinksche wijze gehandeld heeft. Een over verdachte uitgebracht reclas- seeringsrapport- luidde ook niet in diens voordeel. Dit adviseerde dan ook geen voor waardelijke straf. Ook vermelde het rap port. dat verd. een braniemaker is en graag sigaretten rookt en andere verterin gen maakt. De officier van justitie vond het feit zeer ernstig en eischte een gev.- straf van 3 maanden. De politierechter wilde het met verdachte nog eens probee- ren, gezien zijn blanco strafregister. Hij veroordeelde hem tot 2 maanden gevstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De verdediger mr. H. C. Drilsma uit Haarlem sloot zich gaarne hierbij aan. Vervolgens moest terecht staan J. Th. K uit Haarlemmermeer, die thans zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande moet vertoeven. Hem was ten laste gelegd, dat hij als steuntrekker te Haar lemmermeer, verzwegen had, dat hij in October van het vorige jaar inkomsten had genoten als bezorger van het weekblad .Halfweg". Door deze verzwijging heeft hij f 56 07 steun genoten op een onrechtma tige wijze. Eenige getuigen werden ge- hoord, waarna dc officier van justitie te- aen den niet verschenen verd. een maand gevstraf eischte. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld. De zaak tegen den 30-jarlgen timmer man B J M. uit Lisse, die terecht stond wegens oplichting en valschheid in ge schrifte. werd tot 28 dezer uitgesteld we gens het vertoeven van een der getuigen in het "buitenland. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. Maar, als gij nu ditmaal eens niet over politiek wilt spreken, kijk dan eens naar Amerika, zoo hooren wij al roepen. Zeker, wij zijn verre van blind voor de moeilijk heden, die de Ver. Staten de wereldecono mie en het internationaal beurswezen nog kunnen berokkenen en derhalve moet 't algemeen recept voor de zieke beurzen en markten dan ook luiden: rust en groote voorzichtigheid. Over een maand komt het Amerikaansche Congres in bijzondere zit ting bijeen, om enkele volgens Roosevelt dringende zaken af te handelen; de wet op de minimum-loonen en maximum arbeidstijden en de reguleering der sur- plusoogsten (de belastingwetten zullen waarschijnlijk naar 1938 worden verscho ven! en wat de President wellicht nog meer in de mars heeft. In elk geval be- teekent dit weer onrust en onzekerheid en wellicht een verdere verscherping van den strijd tusschen Roosevelt eenerzijds en „big finance-big business" anderzijds. Bovendien luiden de berichten, die ons over de Amerikaansche conjunc tuur bereiken, nog steeds niet bijzonder gunstig. De bedrijvigheid in de staal industrie is deze week gedaald tot tot 63,5 der capaciteit tegenover 66,1 in de vorige week en 75,9 in de overeenkomstige week van 1936. Loonen, prijzen en kosten stijgen en het laat zich aanzien, dat vele onder nemingen gedwongen zullen zijn, on danks de hooge belasting op onver deelde winsten, aanzienlijke afschrij vingen op voorraden te verrichten en groote reserveering te doen. teneinde haar liquide positie te handhaven. Zoo baart de situatie in de Ver. Staten nog steeds groote zorg en onze gebleken afhankelijkheid van alles wat er aan de overzijde van den Oceaan geschiedt, nood- -rV v™, nn de zaakt orLS, bij voortduring de ontwikkeling Amsterdamsche beurs heeft huisgehouden j^cgSe"^nlssen ^^nds nauwlettend KANTONGERECHT ALPHEN. P. den H. uit Ouderkerk had zich te ver antwoorden voor het feit, dat hij mej. J, v. K.-v. D. die langs de Zuidzijde te Bodegraven liep, had aangereden, waar door zij enkele verwondingen had bekomen en haar japon beschadigd was. Mej. v. K.- v. D. deelde den kantonrechter op diens vraag mede, dat zij geheel rechts geloopen had, terwijl volgens haar meening ruimte genoeg was om te passeeren. Het bewijsstuk van de aanrijding had zij nog aan n.l. de beschadigde japon. Demonstratief en onder gicote hilariteit van het publiek trok zij hierop haar mantel uit en toonde den kantonrechter en ambtenaar van het O.M. de beschadigde japon. De kantonrechter vroeg, waarom zij die niet had gemaakt. De juffrouw antwoordde dat zij geen bijpas- sende stof had. De kantonrechter leidde hieruit af. dat ze geen zuinige huisvrouw was. omdat naar zijn meening elke zuinige huisvrouw zorgt voor bijpassende stof om scheuren te repareeren. De juffrouw zeide toen, dat bij een gemaakt gekochte japon geen Japonstof wordt, gegeven. Zij lad de japon gekocht bij V. en D. voor f. 5,90; dit was goedkoop, want het was ter gelegen heid van het jubileum dier firma. Nu had zij er een van ongeveer tien gulden. Zij wilde daarom een schadevergoeding van f 10. Daartoe had haar man echter een civiele vordering moeten instellen. De kan tonrechter gaf haar den raad verdachte over de kosten te schrijven. Hij verhoorde dan den verdachte. Deze had de juffrouw niet gezien en ongeveer met een snelheid van 25 tot 30 K.M. gereden. De juffrouw merkte op dat verdachte bekend staat om zijn harde rijden. De ambtenaar achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vroeg een geldboete van f. 10. subs. 10 d.; de kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f. 8. subs. 8 dagen. Buitengewone aandeelhou dersvergadering Unilever. Voorstellen tot statutenwijziging aangenomen. In de buitengewone vergadering van aan deelhouders, der N.V. Unilever, welke van daag ter bespreking van het bekende voor ste] tot statutenwijziging, te Rotterdam is gehouden, heeft de voorzitter ter toelich ting van genoemd voorstel een rede uit gesproken. Na een overzicht van de voorgestelde wijzigingen te hebben gegeven zeide de voorzitter „Het ligt in het voornemen te zijner tijd op nader te vermelden voorwaarden aan de houders der 6 pCt. cumulatief preferen te en der 6 pCt. cumulatief prefente winst- deelende aandeelen b. en c. in Anton Jur- gens' Vereenigde fabrieken N.V., alsmede aan de houders der 6 pCt. cumulatief pre ferente winstdeelende aandeelen in de N. V. Hollandsche Vereeniging tot exploitatie van margarinefabrieken „Hovema" een aanbod te doen tot omwisseling van hun desbetreffend aandeelenbezit tegen 6 pCt. cumulatief preferente aandeelen in onze vennootschap. Indien al die houders van dat aanbod gebruik maken, zal zulks de uitgifte door onze maatschappij van een bedrag, van, in totaal, nom. f. 103.600.000 aan 6 pCt. cumulatief preferente aandee len met zich brengen," Voorts deelde de voorzitter mede. dat ook bij de Nederlandsche maatschappij in de toekomst de halfj aarlij ksche preferente di videnden op 1 Januari en op 1 Juli van ieder jaar zullen worden voldaan. Met het oog daarop zal het per 1 Decem ber as. betaalbaar te stellen halfjaarlijk- sche preferente dividend, betrekking heb bend op het tijdvak 1 Juni—30 November 1937, ditmaal over het tijdvak 1 Juni31 December, en derhalve over een periode van 7 maanden, worden berekend. Vanzelfsprekend zullen ook op de onder - aandeelen van zoodanige aandeelen op 1 December as. correspondeerende hoogere uitkeeringen geschieden. Wat de gewone aandeelen betreft, te dien aanzien zal in de gebruikelijke data voor dividendbetaling geen wijziging worden ge bracht. Als gebruikelijk zal op de gewone aandeelen ook dit jaar in den loop van December wederom een Interim-dividend worden uitgekeerd. Na de toelichtende rede van mr, Patljn werden de voorstellen tot statutenwijziging met algemeene stemmen aangenomen. Op deze vergadering waren aanwezig 42 aandeelhouders, vertegenwoordigende no minaal f. 198.811.000. Ook op de daarna afzonderlijk gehouden vergaderingen van preferente aandeelhou ders werden de voorstellen tot statuten wijziging met algemeene stemmen aange nomen. taakloonen enz., zullein nog nadere bespre, kingen worden gevoerd. De besturen der werknemersorganisaties hebben, nu alle ledenvergaderingen hun daartoe ojxiracht hebben verstrekt, aan de besturen der beide scheepvaartvereenigln- gen bericht gezonden, dat zij op basis van het getroffen compromis bereid zijn tot het aangaan van overeenkomsten voor den duur van een half Jaar. ONGELUK MET REVOLVER. Officier schiet zich per ongeluk tegen het hoofd. Gistermorgen om acht uur werd ln een der hotels te Groningen een gast met een schotwond ln het hoofd ln zijn kamer ge vonden. Vanuit deze kamer werd drie keer gebeld, waarna een der kellners zich naar boven begaf. Bij het openen van de kamer deur rook hij direct een scherpe kruitlucht, en vond den gast. achterover liggende op het bed, met een bloedende wond midden in het voorhoofd. Onmiddellijk werd de politiedokter gewaarschuwd, die den piatlënt onderzocht. Daarbij bleek, dat een kogel in het voorhoofd naar binnen was gedrongen, maar niet door de hersenen was gegaan. Daarschijnlijk heeft het pro jectiel in schuine richting het hoofd ge raakt. De kogel bevond zich achter het oog. Naar voorloopig verbonden te zijn werd de patiënt overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis. De recherche was spoe dig ter plaatse. Het slachtoffer blijkt te zijn de reserve eerste luitenant der ad ministratie S„ afkomstig uit Amsterdam, die ln Groningen eenige dagen onder de wapenen Is. HIJ verklaarde hedenmorgen bezig te zijn geweest zijn koffer te pak ken. waarin zijn automatisch pistool lag. Op onverklaarbare wijze ls het afgegaan. Dc luitenant S. had toen nog gelegenheid om te bellen. De toestand van 't slacht offer ls momenteel niet ongunstig. UIT NED. OOST-INDIË DE ACTIE IN DE HAVENBEDRIJVEN. J. N. te Aarlanderveen was geverbaliseerd wegens het in vo&rraad hebben van onge keurd en niet tqebereid schapenvleesch. In de huiskamer van verdachte was een hoe veelheid van 11% Kg. gevonden. Op ae vraag van den kantonrechter hoe hij aan dat vleesch gekomen was, antwoordde verd. dat hij dit van een boer gekocht had. Diens naam wilde hij echter niet noemen, wat den kantonrechter de opmerking ontlokte: .Dat is dus de man die met je mee knoei de!" Van het vleesch had hij ook nog I1/: K G. verkocht, terwijl de rest door den keurmeester was afgekeurd. Vast kwam te staan, dat het een schaap was geweest, dat de klem" had en vóór het slachten reeds gestorven was. De ambtenaar vond het een ernstig feit. Gezien de financieele omstandigheden van verdachte wilde hij geen geldboete eischen, maar vond een principale hechtenisstraf beter op haar plaats. De ambtenaar eischte dan een maand principaal. Ook de kanton rechter vond het feit zeer ernstig. Reke ning houdende met de omstandigheid, dat verd. nog nimmer principaal heeft gehad, ruldde het vonnis één week hechtenis. De Fransche franc heeft zich deze week netjes gedragen. De voorloopige uitslag der kantonale verkiezingen schijnt er op to wijzen, dat de invloed der communisten ietwat aan het tanen is. Bovendien lag een technisch herstel na den baisse aanval op den franc in de lucht. Het feit dat Zwitser land bereid is gevonden. Frankrijk op gun stige voorwaarden 200 millioen Zw. franc te leenen en dat het Britsche credlet ad 40 millioen pd. st. waarschijnlijk zal wor den verlengd, droeg ook bij tot de aan zienlijk .betere stemming, die zich dezer dagen voor den franc heeft geopenbaard en die het Fransche Egalisatiefonds zelfs heeft genoodzaaktgroote posten francs te verkoopen om een al te hevige stijging I der valuta te voorkomen. Het is bijna te mooi om waar te zijn! I ■Overeenstemming bereikt te Amsterdam. De besturen van de samenwerkende organisaties, den centralen bond van transportarbeiders, den Nederlandschen bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders en den Nederlandschen R.K. bond van transport-arbeiders „St. Boni- facius" hebben in den loop dezer week be sprekingen gevoerd over het nog overge bleven geschilpunt ten opzichte van de houthaven te Amsterdam. Het is partijen gelukt volledige overeen stemming te bereiken. Gevolg daarvan zal zijn, dat de verkregen resultaten ook vol ledig voor de arbeiders in de houthaven toepassing zullen vinden. Over de uitwerking van eenige onder- deelen, o.a. betreffende de wachtgeldrege ling, het machinale bedrijf, verhoogde Groote brand te Fort van der Capellen. PADANG, 15 October (Aneta-A.N.P.). Te Fort van der Capellen ls een groote brand uitgebroken, waarbij achttien blokhuizen in de asch zijn gelegd. Negen personen zijn gedood en elf gewond, waarvan drie zwaar gewond. De schade aan de huizen bedraagt onge veer achtduizend gulden en die aan goede ren circa zeventien duizend gulden. Het verzekerde bedrag beloopt slechts duizend gulden. De oorzaak is onbekend. VAN NIEUWKOOP 5629 Oegstgeest - Tel. 252? (Ingez. Med.) GEBOREN: Jacobus Bartholomews Adrianus. z. van A. Warnau èn A. M. A. Goddijn Samuel, z. van J Brussee en A. Brussee Hendrik, z. van M. F. Boot en L. Stouten Albertus z. van W. H. Sandbcrg en G. Kelderman Jannetje, d. van M. Ouwerkerk en J. van Houten. ONDERTROUWD: W. A. Bol jm. 27 jaar en A P Hannaar# j.d. 25 jaar. OVERLEDEN; H. W M de Groen-Goemans, vr„ 41 jaar G Stoel, m.. 53 Jaar K. C. Lagerwee, m.. 60 Jaar I. v. d. Nat, m„ 49 jaar. 10. Terwijl Thijsje en oom Brom nu Leo goed bekeken, konden zij van de verbazing niet meer spreken; zij waren bleek van de ver wondering en schrikja, 't bezorgde Brom-oom zelfs de hik. En je begrijpt, dat Leo Listig ook vreemdsoortig staarde, toen hij zijn beide lotgenooten thans ontwaarde! Leo had zich 't eerst weer van den schrik hersteld en zei: ,,'k Ben schand'lijk door die boeven neergeveld, zij vochten met mij, twéé. zij voeren mij gevank'lljk mee en 'k weet niet eens waarheen zij gaan. maar van dat alles trek 'k mij nog niets aan; maar dat zij mij bij jou en jou tezamen stoppen daarover kan 'k mijn woede niet verkrop pen! Op het Geheime Eiland heeft Thijs IJs mij iets verschrikkelijks gelapt die booze kat heeft mij wel honderd keer gekrabd en ik ben 't eiland nog ternauwernood ontsnapt! En met dien dikzak heb lk ook nog 'n appeltje te schillen, Thijs trachtte nu zijn woede wat te stillen; hij sprak: „Zit hier toch niet te gillen! Op jou zijn wij heusöh ook nog kwaad maar zeg, wat winnen wij met zulk gepraat? Wij zijn hier samen opgesloten; dus zijn wij tegen wil en dank wel bondgenooten. 2-5

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10