-PEREZ- LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Vrijdag 15 October 1937 Begrafenis van zeven slachtoffers van de T-13 PERZISCHE TAPIJTEN EEN PERZISCH KLEED GEEFT CHARME AAN DE OMGEVING LUCHTVAART kinderbescherming en wet. Lezing van den heer J. R. Snoeek Henkemans. Op uitnoodiging van de Chr. Hist. Jonge rengroep heeft de heer J. R. Snoeck Hen kemans. wethouder van Financiën te 's Gra- venhage, gesproken over „Kinderbescher ming en Wet". De vergadering, die in het Gebouw Patri monium werd gehouden, stond onder lei ding van den vice-voorzitter. den heer J. de Jager, die bij opening een gedeelte uit Fil. 2 las. Direct hierna was het woord aan dert heer Snoeck Henkemans, die allereerst aan toonde, dat bescherming van onverzorgde kinderen altijd de belangstelling heeft ge had. Met voorbeelden toonde spr, aan in welke gevallen bescherming noodzakelijk is en wees in dit verband op het groote nadeel van alcohol en een verkeerd huwelijksleven. In 1901 kwamen de kinderwetten van minister Cort van der Linden in het Staats blad, doch om verschillende redenen werden zij pas in 1905 in werking gesteld, waarbij vertrouwd werd. dat bij ontzetting uit de ouderlijke macht, een vereeniging zich over de kinderen ontfermen zou. het rijk een subsidie zou toestaan en enkele voorwaar den van Rijkswege gesteld werden. Elk dezer punten, benevens de bedoeling en uitwerking werden door spr. belicht. Nadrukkelijk stelde spr het verschil vast tusschen ontzetting, welke een strafmaat regel in zich draagt, en ontheffing, dat geen schande is en slechts toegepast wordt bij onmacht of ongeschiktheid der ouders. Nadat spr. de verschillende wetten van 1905 en 1909 besproken had, behandelde hij nog de nieuwe wijzigingen, die binnenkort in de Tweede Kamer zullen komen en waarin artikelen van principieelen en for- meelen aard in aparte wetboeken zullen worden ondergebracht terwijl princlpieele veranderingen voorgesteld worden t. o. v. buitenechtelijke kinderen en hun moeder, en ontheffing ook tegen den wil der ouders. Spr. had den indruk, dat in Nederland er ook door den wetgever ernstig naar ge streefd wordt, dat recht en barmhartigheid moeten samenwerken om den juisten weg te vinden. Na deze met aandacht gevolgde rede ont spon zich een interessante gedachtenwlsse- ling, waarna nog enkele huishoudelijke zaken werden afgedaan waarvan wij willen noemen de verkiezing met vrijwel alge- meene stemmen, van den heer J. de Jager tot voorzitter der groep. In zijn plaats werd tot vice-voorzitter gekozen de heer H. van Egmond. Deze wenschte zijn benoeming in beraad te houden. Op gebruikelijke wijze volgde tenslotte Sluiting. CONCENTRATIE CHR. FRÖBEL ONDERWIJS. In een der lokalen van de Chr. Fröbel school aan den Heerensingel kwam de Vereeniging voor Chr. Fröbelonderwijs al hier in buitengewone algemeene vergade ring bijeen tot het nemen van een ge wichtige beslissing. Al sedert langen tijd waren met den kerkeraad der Ger. Kerk alhier onderhandelingen gevoerd tot het overnemen van de Chr. Fröbelschool „Clara Dozy" aan den Ouden Rijn. die door ge noemde kerk werd beheerd. Deze onder handelingen hadden tot resultaat, dat het bestuur der Vereeniging aan de algemeene vergadering kon voorstellen genoemde school met Ingang van 1 Jan. 1938 in eigendom en beheer over te nemen. De vergadering hechtte met algemeene stem men haar goedkeuring aan het bestuurs voorstel en sprak er haar vreugde over ul'a dat nu het Geref. Fröbelonderwijs te dezer stede in één hand kon komen. Indien nu nog enkele formeele zaken ge regeld zijn en de noodige acten zijn ge passeerd. zal de Vereeniging voor Chr. Frö belonderwijs met ingang van 1 Jan. a.s. onder haar beheer hebben de Chr. Fröbel school aan den Heerensingel, de „Prinses Julianaschool" aan de Heerenstraat en de Chr Fröbelschool „Clara Dozy" aan den üuden Rijn. Een lang gekoesterde wensch gaat daarmede in vervulling. de margarita van cortonastichting. Bestaat a.s. Zondag 25 jaar. De Margarita van Cortonastichting al hier. het doorgangshuls der R.K. Vereeni ging tot Bescherming van Meisjes, viert Zondag a.s. haar 25-jarig bestaan. De Cortonastichting is begonnen als af- deeling Ziekenhuis van de Vereeniging tot Bescherming van Meisjes en stelde zich aanvankelijk tot doel, hulp te bieden aan de ongehuwde moeders uit het Academisch Ziekenhuis. Na eenige jaren werd de nood zakelijkheid ingezien, een eigen tehuis te stichten, hetgeen in 1912 plaats vond. In een klein bovenhuis aan het Galgewater kon men eenige meisjes huisvesten, terwijl de baby's op zolder waren gehuisvest. In 1928 werd het tegenwoordige tehuis geopend aan den Haagweg. De ruime, in den tuin bijgebouwde kinderzaal biedt plaats aan 2530 kinderen. Het tehuis staat onder leiding van religieuzen (Fran ciscanessen) van het St. Elisabeth-Zleken- huis. allen gediplomeerde verpleegsters. Een Aangrijpende plechtigheid te Soerabaja. Heden vond te Soerabaya, zoo meldt Aneta, de plechtige teraardebestelling plaats van zeven slachtoffers, die gevallen zijn bij de ramt) van de T 13. De lijkkisten werden vervoerd door drie lijkkoetsen, overdekt met kransen. Bij het verlaten van de ziekeninrlchting zetten de pijpers van de Marine een treurmarsch in. Het pu bliek sloeg ontroerd het vertrek uit. de Centrale Burgerlijke Ziekeninrlchting gade Langzaam en statig trok de stoet door de stad naar den doodenakker. waar de auto riteiten reeds waren vereenigd. Tevens wa verloskundige tarfchtlnT tehuis verbonden. Daar de meisjes ongeveer vier a vijf maanden in het tehuis verblijven, is er ruimschoots gelegenheid te werken aan haar godsdienstige, zedelijke en maat schappelijke vorming. Zij worden onderwe zen in huishoudelijk werk. zoodat zij in staat zullen zijn, door eigen arbeid in de opvoeding van haar kind te voorien. Ook wanneer het meisje eenmaal weer In betrekking is geplaatst, blijft het con tact met het tehuis voortbestaan. Zij brengt er haar vrije avonden door en kan zoo doende, evenals andere moeders, de ont wikkeling van haar kindje gadeslaan. Hoewel hel tehuis wederom ruimte te kort komt en het bestuur een uitbreiding overweegt, blijft toch het eens gestelde doel gehandhaafd: een klein tehuis, waar in den geest van een groot gezin de onge huwde moeder wordt voorbereid op haar terugkeer in de maatschappij en waar zij steeds den raad en den steun zal kunnen vinden, die zij voor het volbrengen van „vuur". Eén voor éen worden de kisten, ge haar zware taak nog vaak zal blijken noo- dekt. door de NederlandSche vlag, boven dig te hebben. den kuil getild, terwijl wapenmakkers door De feestviering zal in hoofdzaak een ker- net werpen van bloemen een laatsten groet kelljk karakter dragen Het bestuur houdt brengen Als de kisten boven de groeve Hamel en pastoor van Ravestijn. Ook was de burgemeester van Soerabaya. mr. Fuch- ter. op de begraafplaats aanwezig. De drie weduwen van de gevallen gehuwde slacht offers wachtten hier de komst van den droeven stoet af. Duizenden waren naar de begraafplaats op Kembang Koenlng geko men. waar onder doodsche stilte de lijkba ren naar de graven werden gedragen Aan de linker- en rechterzijde van de groeve stond een vuurpeleton mariniers opgesteld. Op ae Kisten lagen de verschillende onder- scheidingsteekens, op die van wijlen Uur- banus steek en sabel, en op dfe van de overige mannen de dienstchevrons. Er was een groot massa-graf gedolven, waar om heen zich aan drie zijden de militairen en de pijpers hadden geschaard terwijl aan de vierde zijde familieleden en vrienden van de gevallenen hadden plaats genomen. Dan klinkt het commando: Zondag van 12' tot 1' uur een receptie Haagweg 47. terwijl alsdan de kinderzaal ter bezichtiging zal zijn opengesteld. staan, klinkt een tweede salvo, op het zelfde oogenbllk worden de geweren gepre senteerd en klinkt een koraal over den doodenakker. De aanwezige militairen brengen het militair saluut, de burgers ontblooten het hoofd. Dan nemen de slip- pendragers de vlaggen van de kisten, een officier doet zulks bij (je kist van wijlen Uurbanus en hierna commandeert de kap. van de mariniers „afvieren", 't eerst voor 't Bij den gemeentelijken dienst voor stoffelijk overschot van Uurbanus, dan Sociale zaken stonden gisteren als werk- v-00r pronk, wiens kist naast die van wij- de werkloosheid. zoekenden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 29. betonvlechters 16. betonwer len Uurbanus wordt geplaatst en zoo ver der voor de vijf anderen. Pastoor van Ravestijn, geassisteerd door kers 61, fundeeringwerkers 1 glazenmakers twee koorknapen, verricht dan de absoute 1, glazenwasschers 12, granietwerkers 11. vo<>r grondwerkers 85. heiers 3. metselaars 119. opperlieden 103, schilders 162, sloopers 2, steenhouwers 1. straatmakers 7, hulo- straatmakers 11, stucadoors. witters 32, timmerlieden 230, uitvoerders 9. voegers 18, ongesch. bouwvakarb. 9. Totaal 925. Fabrieksarbeiders: bleekers 15, lompen- sorteerders 13, vellenblooters 4, steenfabr. arb. 133. zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 55. Totaal 225. voor de drie Katholieke slachtoffers. Hierna treedt de Marine-commandant naar voren en spreekt namens den minis ter van Defensie en dep commandant zee macht. De commandant zegt, dat hij in zijn lange ambtsperiode nog nimmer voor zulk een moeilijke taak heeft gestaan als thans, nu de verslagenheid het hart vullen om de ramp, welke de T 13 trof en waar- k.j.m.v. st. peter kanis. Het winterprogramma ingezet. Gisteravond opende de K.J.M.V. St. Peter Kanis haar winterprogramma met een groote propagandabijeenkomst in het St. Anthonlus-Clubhuis. Op deze vergadering voerde moderator Paap het woord over het onderwerp: De Jonge Middenstander kent zijn plicht. Allereerst bezag spr. de propa ganda, zooals men die meent te moeten voeren, met groote borden, plakkaten met een of andere mooie leuze. Doch daar te genover de propaganda van de daad, niet het woord alleen, maar het werkelijk doen. Propaganda voeren met het uitvoeren van werk, het vervullen van de dagelijksche plichten. We moeten niet allereerst weten te vertellen wat slecht is: eerder en nood zakelijker moeten wij doen wat goed is. Niet omdat zij het Credo niet kunnen aanvaar den. hebben zoovelen ons geloof den rug toegegekeerd, maar wel omdat zij de ge boden niet kunnen aanvaarden. Maar zoo willen en mogen wij ons geloof niet zien. Godsdienst Is begrijpen dat men van zich zelf iets moois, iets groots kan maken. En om dat te zien, om dat te begrijpen helpt ons het programma van de K.J.M.V., dat in den komenden winter de gezinsge dachte aan ons voorlegt. Het gezin is een Goddelijke Instelling, waaraan de mensch niet kan komen zonder zichzelf ernstig te kwetsen. Uitvoerig weidde spr. uit over de gezinsgedachte en het program der K J. M. V. voorzoover dat daarmee verband houdt, om te besluiten met: Kent Uw levensroepng, kent Uw levensplicht, weest mannen van karakter en mannen van de drad. Ook de bondsvoorzitter van de K.J. M.V. drs. W. Dljsselbloer.i, wijdde eenige woorden aan de gezinsgedachte en hoe deze in overeenstemming met de leer van Chris tus, door de K.J.M.V. wordt gepropageerd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomstl Goed. Maar wat zegt ons de jeugd zonder gezin, aldus spr. Onze leus: Wie het gezin heeft, heeft het heden en de toekomstl is grooter en sterker. Na een korte pauze was het woord aan de VeceenigflS. Haagsche Spelers, die een twee tal kluchten De goede Tip en „De niet getemde feeks" op verdienstelijke wijze voor het voetlicht brachten. Slaagt het geheele wlnterprogram zooals deze avond, dan mag de K. J. M. V. St. Peter Kanis meer dan tevreden zijn. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 115, bij negen dappere, flinke mannen het leven reizigers, colp. 40, winkelbedienden 42. lieten „Ik noem geen namen en geen etaleurs 3, incasseerders 18. musici 10. rangen, omdat in het aangezicht van den onderwijzers 9, overheidspersoneel 6. ver- dood alle verschil wegvalt Het lot dat hen plegers 4. Totaal 247. Hotel-café-personeel: huispersoneel 12, kellners 49, koks 8. Totaal 69. Houtbewerkers: beddenmakers 3, hout bewerkers 67, kistenmakers 5, kuipers 7, lijstenmakers 4. mandenmakers 10, meubel stoffeerders 19. meubelmakers 15, poll- toerders 2, ongesch. fabr. arb. 26. Totaal 158. Kleermakers: kleermakers 72, kappers 7, schoenmakers e.a. 16. Totaal 95. Land- en tuinarb.: bloemisten 34, land arbeiders 23 tuinlieden 25, warmoezlers 12, ongesch. landarb. 5. Totaal 99 Metaalbewerkers: bankwerkers 102. bllk- bewerkers 24, burgersmeden 28. electrlclens 61, gasfitters 12, gasmetermakers 1, ge- trof kan ons eiken dag beschoren zijn, doch wij willen hier getuigenis afleggen van den vasten wil om onze plicht te doen, zooals zij dat deden die heengingen. Zij zijn niet verloren voor hun naasten en voor ons, doch alleen voorgegaan op den weg naar het onbekende. Onze groote deelneming gaat uit naar de nagelaten fa milie en betrekkingen. Wellicht mogen deze eenigen troost vinden in de groote belangstelling hier bij de teraardebestel- ''ng. wellicht kracht putten uit de groote J»e'nemlng. Mannen van de T-13: De Marine verliest In iullie goede krachten. Gij behoordet tot de besten en laat een groote leegte ach- ook in de harten van uw kameraden. V.'ij zullen u niet vergeten. Rust 2acht". Na den marine-commandant trad de commandant van de vlieghaven Morok- rembangan naar voren, die den ongeluk- kigen tocht schetste. „In volle uitoefening van hun plicht, ieder op zijn post allen tezamen zijn zij uit het leven gerukt. Aan zeven van hen bewijzen wij thans de laatste eer. Ik roep allen op tot vervullen van hun plicht op gelijke wijze. Mogen de weduwen en fa milie troost putten, te weten dat gij tot het einde uw plicht vervuldet". Vervolgens bracht kapitein Kengen eer biedige hulde aan de gevallen marine-ka meraden. Overste Vermeulen van de Ma rine Stoomvaartdienst bracht een laatsten groet aan zijn vriend en collega Uurba nus, waarna hij een woord van troost richtte tot diens vrouw en kind. Na den zegen te hebben uitgesproken, strooide ds. Hamel zand op de kisten, de woorden uitsprekend „Stof zijt gij en tot stof zult gii wederkeeren". Pastoor Ravestijn sprak als volgt: „wij roepen u een tot weerziens toe. want uw laatste reis is niet geëindigd bij het neer storten in zee. Naar wij vertrouwen zijt gij opgestegen naar God's troon in den hemel. Hij geve u eeuwige rust en leven". Daarna werden de nabestaanden en vrienden ultgenoodlgd om aarde in 't graf. Ie werpen. Het zoontje van wijlen Uur banus stond alleen bij het graf van zijn vader. De begrafenis van de mannen van de T-13, welke eerst laat was afgeloopen. is een aangrijpende plechtigheid geworden, welke lang in het geheugen zal blijven. Het stoffelijk overschot van den omge komen officier-vlieger Vethake is heden nacht door den mijnenveger D. naar de Marinekazerne Oedjoeng te Soerabaya over gebracht. (Men zie ook onder „Binnen land"). De begrafenis zal morgenochtend om half acht plaats hebben. Het stoffelijk overschot van den kapi tein-luitenant ter zee de Bruyne werd door een vliegtuig drijvende gevonden, waarna het per vliegtulge naar Soerabaya is ver voerd. De mljnenverge D. is opnieuw naar Bronddong vertrokken om de T-16 naar Soerabaya op te sleepen. Dit is lntusschen 1 geschied en de T-16 bevindt zich thans bij de Marlne-vlieghaven Morokrembangan 'S-g raven h age noord einde \40c 9283 (Ingea. Mad.) merlingh Onneslaboratorium zond ter op luistering een serie zelfvervaardigde in strumenten in. De oude spoelen en condensatoren, waar mede de pioniers een kwarteeuw geleden hun experimenten uitvoerden, contrastee ren wel heel sterk met de technisch-vol- maakte apparaten der hedendaagsche radiowetenschap. De leden der L R V. komen zelf ook uit stekend voor den dag en hebben o.a. een 80 meter telefoniezender, een 40 meter te- legrafiezender en een 5 meter kortegolf- zendAf opgesteld, waarmede tijdens de tentdqfts telling wordt gedemonstreerd. Voorts is er een afdeeling, waar men zijn eigen stem op de gramofoonplaat kan doen vastleggen, zoomede een kathode- straalbuls, waaraan alleen de beeldmodu- lator ontbreekt om televisie-uitzendingen te kunnen geven. Voor den radio-amateur en voor hen, die dat willen worden is er een afdeeling inlichtingen, waar alle gewenschte infor maties met de meeste voorkomendheid worden verstrekt. Hedenmiddag om 2 uur is de tentoon stelling met een korte toespraak van den voorzitter der L.R.V., den heer J. h. h. Schoof geopend. Spr. wees op de groote onwenteling, welke zich sedert de oprichting der L.R.V. op radiogebied heeft voltrokken en op den prettigen geest, welke steeds de bijeen komsten dezer vereeniging kenmerkt. Met den wensch, dat deze tentoonstel ling zoowel voor exposanten als voor de L.R.V. zou mogen slagen, verklaarde spr. haar voor geopend. handelsregister kamer van koophandel. Nieuwe inschrijving: M. Llndenhoff, Oude Rijn 8, Lelden; beëedlgd makelaar ln onroerende goederen, Eigenaar M. J. C. Llndenhoff, Lelden. Wijzigingen A. F. Zwanenburg Azn„ Bestevaerstr. 23, Katwijk aan Zee; aannemersbedrijf en handel in manufacturen; handel ln hout, enz. Uittredend eigenaar A. F. Zwanen burg Azn., dd. 1 Oct, 1937, Piet Meirik, Voorweg B. 129, Woubrugge; handel in tapijten, manufacturen en con fectie Uittredend eigenaar p. Meirik, dd. 1 Sept. 1937. prijsvraag legatum visserianum. Verslag der juridische faculteit. Aan het verslag van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid over de ingekomen ant woorden op de prijsvraag uitgeschreven door het Legatum Visserlanum, is het vol gende ontleend; Bevraagd was: een uiteenzetting, hoe de gedachte eener Internationale politiemacht In dezen tijd juridisch, militair en tech nisch uitgewerkt zou moeten worden voor een internationale luchtmacht. De uiteen- reedschapmakers 3, instrumentmakers 2, Mtting zou behooren te berusten op een isoleerders 3, kettingsmeden 20, klinkers 10, crltisch overzicht van den stand van het koperslagers 3, lab. bedienden 3, lasschers vraagstuk in de Juridische, militaire en 4, loodgieters 42. machinisten 15, metaal- technische literatuur en in concrete voor- boorders 7, metaaldraaiers 3, metaalslij pers 4, metaalzaeers 3. monteurs 17, plano stemmers 4, DolUsters 1. ronsers 4, rijwiel herstellers 16. rlltuigschllders 2, scheeps- tlmmerl. 6. stokers 29, tegenhouders 13, hulp-verw. monteurs 10, voorslaanders 5. voorwarmers 4. vulcanlseurs 1, vuurwerkers 7, wagenmakers 6. ijzerwerkers 39, zand- spulters 2. zandvormers 3, ongesch. arbei ders 53. Totaal 572. Sigarenmakers: sigarenmakers 20. slg. sorteerders 1, slg. strippers 1. Totaal 22 stellen, hetzij van regeeringen of uit par lementen, hetzij van gezaghebbende par ticuliere vercenlgingen, en liefst moeten vergezeld gaan van geformuleerde trac- taats- en reglementsteksten, instructies, enz. Alle Ingekomen antwoorden op één na het hieronder nader te bespreken ant woord onder het motto „Per aqullam Justi- tla" lijden aan de tekortkoming, dat zij de geheele vraag niet of volstrekt onvol doende beantwoorden. Bij twee antwoor- tot het maken van bezwaren aanleiding kunnen geven. Ook de taal. waarvan de schrijver zich bedient, vereischt zuivering. Alles te zamen genomen is de Faculteit echter van meening, dat dit opstel voldoen de verdiensten vertoont om met een prijs van f. 800.te worden bekroond, waarbij de Faculteit zich tevens bereid verklaart te bevorderen, dat het opstel, na toestemming van het Curatorium der Universiteit, en mits onder toezicht der Faculteit bijgevijld, op kosten van het Legatum Visserlanum worde gepubliceerd. Na opening van de desbetreffende verze gelde enveloppe bleek de inzender te zijn de heer Mr. W. P J. A. van Royen, eerste luitenant der Artillerie, Alkmaarsche straal 1, Schevenlngen. Technici, oozlchters: bedrijfsleiders 10. den <ond£r de mott| '„Forti et fidell nihil ingenieurs 3, technlkers 3, teekenaars 19. difficile'' en „Excelsior") was deze fout werkmeesters 18. Totaal 53. onvermijdelijk, gegeven de veel te groote Textielarbeiders: hekelaars 0, katoen-1 beknoptheid dier opstellen. De inzender drukkers 22, kluwers e.a. 10, linkers 14, van een ancjer antwoord, onder het motto plaatsnüders e.a. 23. schrobbelaars 2, spin- j futurum perfectum gezocht door praesens ners 48. spoelers 2, stsaldraaddraaiers 6. imperfectum", erkent zelf de gestelde sterkers 3. strijkers 14, wevers 117, wolbe- vraag die op een internationale lucht- -u «-> ov,+ pon.tfèmacht betrekking had, niet te heb- werkers 37, ongesch. textlelarb. 62. Totaal 366. TransDortarbelders: emballeurs 6, chauf feurs 140. exp. knechten 17, koetsiers 12, loonknechten 46, schippers 78, magazijn knechten 60. spoor- en trameers. 18. wakers 6. transportarbeiders 68, losse arbeiders 503. Totaal 954. Typografen: boekbinders 30. boekdruk kers 19, fotografen 4, hulD-vakarbelders 4, letterzetters 31, steendrukkers 1. Totaal 89. Voedlngsmiddelenarb.bakkers 82, mole naars 1, ovenlsten 4, slagers 67, suiker werkers 21. wljnkooperskn. 9, zoutzleders 2, zulvelberelders 4. ongesch. fabr. arb. 34. Totaal 224. Vrouwen: beh. naaisters 1. apothekersass. 2, kapsters 2, naatsters 14, strijksters l, mar-.ters 1. kooksters 1. winkeljuffrouwen 14, serveersters 1. buffetjuffrouwen 2, kan toorbedienden 43, verpleegsters 5, bedrijfs leidsters 1, teekenaressen 1. onderwijzeres sen 5, ass. en hulshoudsters 15, dienstb. d. en d en n. 31, kinderjuffrouwen 3. werk sters 82. fabr. arbeidsters 15, A. V. O. 10. Totaal 250. Algemeen totaal 4348 15 October 1936 4827 17 October 1935 4121 ben beantwoord. Een vierde inzender geeft weliswaar blijk van zijn op zichzelf ver dienstelijk streven zijn denkbeelden ln een verdragsontwerp te belichamen, doch de daaraan voorafgaande beschouwingen, waarop het ontwerp ls gebaseerd, bevat ten weinig meer dan een fantasie, die met de werkelijke mogelijkheid eener Interna tionale luchtpolitie weinig of geen verband houdt. Ook in de essays onder het motto „Alone" en „Certe amor huma generis su- perablt" ls onvoldoende rekening gehou den met de moeilijkheden en problemen van politieken en militair-technischen aard, die het vraagstuk eener Internatio nale lucht-politiemacht stelt. Dit laatste bezwaar geldt ln véél gerin ger mate bij het antwoord onder het motto „Per aquilam Justitia", dat Inderdaad aan de verschillende kanten van het vraagstuk recht doet wedervaren. Speciaal wat de technische zijde der gestelde vraag betreft, steekt dit antwoord een stuk boven alle andere uit. Uiteraard is ook hier plaats voor kritiek. Zoowel de onvolledigheid der verwerkte litteratuur als de toch nog al tijd betrekkelijke luchthartigheid waarmede ook door dezen auteur de moeilijkheden van internatlonaal-politieken aard, waar voor men zich bij de verwezenlijking der Ben. 42 ged. werkloozen en 20 jeugdwerk-besproken denkbeelden zoude zien ge ver achafflng. J .plaatst, ter zijde worden geschoven, zouden academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen In disch recht de heer Ang Toen Diong (Am sterdam) voor het doctoraal examen Ge neeskunde: de dames C. H. D. den Brln- ker (Den Haag), F. Stolz (Lelden) en de heeren: L. witkamp (Delft), P. J. Allaart (Rotterdam), G. van Blanken (Delft) en E. B. Bosschleter Rijnsburg); voor het candldaatsexamen Rechten: de heer J. M. Drees (den Haag); voor het artsexamen, le gedeelte: de heeren H J B. J. Lubbers (Den Haag), p. Lopes Cardozo (Leeuwar den), M. Koert (Leiden), T. D. Stahlle (Den Haag); Bevorderd tot arts: de heeren Llem Soel Diong Leiden): A. Donkers (ld G. p. C. Koolhaas (idem) en J. Pos (Oegst- geest). leidsche radiovereeniging. Tentoonstelling „Voorheen en thans". Ter gelegenheid van haar 12'/i-jarig be staan heeft de Leidsche Radiovereenlglng onder den naam „Voorheen en thans" In café-restaurant „Oud-Hortuszlcht" een drledaagsche tentoonstelling georganiseerd, welke tot en met aanstaanden Zondag ge opend blijft. De naam laat aan duidelijkheid niets te wenschen over: de expositie wil laten zien welke primitieve hulpmiddelen de ama teurs een 20 jaar geleden te haat moesten nemen om flauwtjes eenige signalen uit den aether op te vangen en anderzijds welk een perfecte ontvangst de moderne toestellen mogelijk maken. Kortom, om den kijkers een volledig beeld te geven van de ontwikkeling der radiotelefonie en -telegrafie. De tentoonstelling Is gesplitst in een af deeling voor de amateurs en een handels gedeelte. Dit laatste deel wordt ingenomen door een viertal stands van radiofirma's uit Leiden, Haarlem, Hilversum en Rot terdam. De afd. instrumentmakers van het Ka- Met ingang van I Januari 1938 zijn voor den tijd van 5 Jaar benoemd tot leden van de Centrale Commissie voor de keuring van films de heeren a. p. a. Eskens alhier en ds. W. A. B. ten Kate te Wassenaar. Onder leiding van de directrice mej. h. J. Glasz, bracht een tiental leerlingen der hoogste klasse van de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs, Rapenburg 131, gistermorgen een bezoek aan de Leid sche Coöp. Melkinrichting „De Landbouw", Rijnsburgersingel 23. Onder gelelde van de directie werd het geheele bedrijf bezichtigd en overal een kijkje genomen. Vooral de bereiding der Voltana-melk en het onderzoek der melk en melkproducten in het laboratorium had de volle belang stelling der dames. Tegen elf uur ging men, na een woord van dank aan de directie voor al het geziene, zeer voldaan hulstoe. Morgen zal hier ter stede ten bate van de kas der Ver. voor Hulp in de Hulshou ding en Kraamverzorging alhier, die in deze moeilijke tijden dringend versterking behoeft, een collecte worden gehouden. Waar. onder de werkzaamheden dezer vereeniging, het zwaartepunt ligt bij de verzorging van behoeftige kraamvrouwen (er is een gediplomeerde kraamverpleeg- ster, .vast aan verbonden, waardoor een des kundige behandeling van moeder en kind gewaarborgd wordt) meenen wij onze stad- genooten te mogen opwekken deze collecte met milde hand te steunen. de postvluchten. De „Torenvalk" is gistermiddag om 17.21 uur op Schiphol neergestreken. 475ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Vrijdag 15 October 1937 5de klasse, 17de lUst Hooge Prijzen 6392 met premie van 3000.—. 100— 8486 9791 14613 18884 PrUzen van 1 70. 395 480 1332 1560 2528 2617 3528 4263 4530 5208 6423 7360 7712 7765 8814 8523 9914 10736 11802 13172 13346 14313 15541 16883 17403 17695 18029 19113 22056 22175 22902 NIETEN 253 533 1047 1310 1326 1464 1989 2287 2849 3088 3877 4012 4685 4782 5281 6950 6039 6051 6853 7258 7478 8078 8683 9509 9634 10741 12001 12786 13491 13864 14557 15050 15097 15175 15353 15726 16088 16182 16328 16440 16481 16552 16709 16823 17415 17626 17702 17882 18007 18019 18561 19161 19790 20170 20192 20399 20757 21319 21760 22070 22111 22740 22781 22928 Verbeteringen 5de klasse, 16de rijst: 13806 m, z. 13856; 22433 70m. z. 23433 t 70—i 22715 m. z. 22735.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2